Головна

Структурно-семантична класифікація

  1. I.3.2. Класифікація аутистических проявів
  2. III. Класифікація правових актів, видаваних ОФСБ
  3. III.1.3. ПРИЧИНИ ПОРУШЕНЬ СЛУХУ. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ПОРУШЕНЬ СЛУХОВИЙ ФУНКЦІЇ У ДІТЕЙ
  4. LКлассіфікація ступенів тяжкості токсикозу
  5. V. Класифікація голосних звуків. Ряд і підйом. Додаткова артикуляція (лабиализация). Довгота і стислість звуків. Монофтонги, дифтонги, трифтонги.
  6. V. КЛАСИФІКАЦІЯ І СУЧАСНИЙ СТАН НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
  7. Абсцес легені (АБ). Класифікація, клініка, лікування.

пропозицій в російській мові

питання:

1. Типи речень за метою висловлювання.

2. Типи пропозицій по емоційної забарвленості: оклику і невоскліцательное. Вираз емоційного забарвлення.

3. Просте і складне речення.

4. Структурно-семантичні типи простого речення: позитивні і негативні, двоскладного і односкладні, членімого і нероздільні пропозиції.

5. Повні і неповні речення.

завдання:

1. Підготувати відповіді на питання практичного заняття, вивчивши літературу до теми:

а) Сучасна російська мова: Учеб. для студентів пед. ін-тів: У 3 ч. - Ч. 3: Сітнаксіс. Пунктуація. / Бабайцева В. В., Максимов Л. Ю. - М., 1987. - С. 63-69, 127-131.

б) Белошапкова В. А. Сучасна російська мова. Синтаксис. - М: Вища школа, 1977. - С. 92-96.

в) Мелікян В. Ю. Про один з типів нечленімих пропозицій і його естетичних функціях // Російська мова в школі. - М., 1999. - № 2.

2. Визначте тип речень за метою висловлювання і вкажіть граматичні засоби оформленості спонукальних і питальних речень (інтонація, форми способу дієслова-присудка, спеціальні питальні слова-займенники, частки, прислівники).

1. Ви на літо знову приїдете? - Раптом запитала вона. 2. У вас тут дуже тихо, нагадує жіночий монастир. 3. Вернися до дочки, ти мати, твоє серце сповнене кохання до дитини. Проведи залишилася тобі частину життя в служінні йому. 4. Рано ще. Куди поспішати? 5. Дядько Костя, - запитала Люба, - Наташа надовго поїхала? 6. Я смертельно пити хочу, - сказала Ганна Дмитрівна, - нехай святі люди дадуть мені чаю, вип'ємо і підемо розсудимо, хто правий. 7. Що ж тобі зробила ця компанія? (За твором Зайцева Б.).

3. Вкажіть граматичні засоби оформлення питальних речень (інтонація, питальні частки, питальні займенники, прислівники, порядок слів). Відзначте характер комунікативної спрямованості (власне питальні, питально-риторичні (або запитально-розповідні).

1. Не все одно, як називається ця або та зірка? - Сказав він невдоволено. - Кому від цього користь. 2. Чому ви до мене ніколи не зайдете? 3. А ви його сусідка будете? 4. А може, ви хочете у мене ночувати? - Запитав Ретізанов, притримуючи рукою канотье. - У мене квартира. 5. Що може бути

- 13 -

цікавіше спілкування з людьми, люблячими і вміють читати? 6. Чи може, ви візьмете на себе підготовку до цього заходу (З творів Зайцева Б).

4. Визначте способи оформлення спонукальних пропозицій (інтонація, форма наказового способу дієслова-присудка, форма дійсного і умовного способу в значенні наказового, інфінітив, спеціальні частки, вигуки). Вкажіть характер спонукання: заборона, застереження, побажання, порада, прохання, дозвіл).

1. Ну і чудово, - сказала в третій годині Фанні, - продавай свій особняк, роздай гроші бідним і поступай на службу в міську управу. 2. Ходімо, - сказав Христофоров, - тут дуже душно. 3. Відійдіть! - Закричав студент. Можуть потрапити. 4. Будьте ласкаві забратися. Чули? 5. А хто в їдальні? Дядько Костя? Нехай би увійшов. б. Та вже бери, бери, що там розглядати. 7. Приходь на копиці. Я тебе застрелю (З творів Зайцева Б.).

5. Визначте позитивні і негативні пропозиції і вкажіть граматичні показники тих і інших.

1.Hі вранці, ні до вечора в село ніхто не приїхав. 2 Та й чи є підстави для такої тривоги? 3. розради йому не треба. 4. Ні, раніше він ніколи не балував її ласками. 5. Все було небачене, не така, як вдома. 6. Не кожна людина може сказати в кінці свого життя, що вона йому вдалася. 6. Не могла історія російського народу не відбитися в російській слові.

6. Виділіть неповні речення та охарактеризуйте їх.

I. Андрій (слуга брата Юлія) все більше шалеет. Навіть страшно. Служить мало не двадцять років і завжди був незмінно простий, милий, розумний, ввічливий, сердечний до нас. Тепер точно з глузду з'їхав. Служить ще акуратно, але, видно вже через силу, не може дивитися на нас, ухиляється від розмов з нами, весь внутрішньо тремтить від злоби, коли ж не витримує мовчання, уривчасто несе якусь загадкову нісенітницю (Бунін І.).

П. Через годину переправився на інший берег і прийняв рішення відпочити. До вечора підійшли і решта учасників експедиції. Озирнулися. І наліво і направо - ліс і непрохідні хащі шипшини.

7. Виконайте комплексний аналіз пропозиції.

У великого особняка, На Садовій, сяяв молочний електричний ліхтар (Зайцев К.)

а) повний синтаксичний аналіз пропозиції;

б) синтаксичний розбір словосполучення у великого особняка;

в) морфологічний аналіз виділених слів;

г) морфемний і словотворчий аналіз слова електричний;

д) лексичний аналіз слова особняк;

е) фонетична транскрипція за все пропозиції.

Комунікативна організація простого пропозиції | Двоскладного і односкладні пропозиції


Практичне заняття 1 | Практичне заняття 2 | Практичне заняття 3 | Практичне заняття 4 | Практичне заняття 5 | Практичне завдання 6 | Практичне заняття 7 | Пропозиція як основна синтаксична одиниця | У синтаксичній традиції | Головні члени речення |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати