Головна

Пропозицій.

  1. Б) Побудова пропозицій.
  2. Покажіть на прикладах і поясніть принципові відмінності оповідальних, питальних і спонукальних речень.
  3. Синтаксичні перетворення на рівні словосполучень, на рівні пропозицій.
  4. Чужа мова може бути передана за допомогою вступних слів і пропозицій.

Теоретична частина

1. Структурно-семантична характеристика номінативних речень. Неоднозначне тлумачення групи номінативних речень в російській синтаксисі; основні види номінативних речень; конструкції, близькі до номінативним пропозицій.

2. Питання про ґенітивних пропозиціях.

3. Неповні пропозиції, їх види.

4. Відмінність двусоставних пропозицій від неповних двусоставних.

5. нечленімих пропозиції як особливий структурний тип пропозицій. Тлумачення їх в РГ-70.

література

1. Діброва, Є. і. Сучасна російська мова: Теорія. Аналіз мовних одиниць: в 2 ч. / Є. і. діброва.- М .: Академія, 2002. - 2 ч. - С.253-358, 363-378.

2. Граматика сучасної української літературної мови. :

в 2 т. - М .: Наука, 1970. - т.II §1312.

3. Валгина, Н. с. Синтаксис сучасної російської мови / Н. с. Валгина. - М .: Вища школа, 1991. - С. 181-215.

4. Мелікян, в. ю. Матеріали до аналізу нечленімих пропозицій: стаття / В. ю. Мелікян // Російська мова в школі. - 2001. - №2. - С.99-105.

Практична частина

Вправа 1

Виділіть головний член іменних пропозицій. Порівняйте вираз буттєвості і вираз надмірної кількості в номінативних і ґенітивних пропозиціях.

1. Ось косиночки, ось хустки. (Гончих.). 2. Скільки загиблих будинків (Бун.). 3. Теплі сутінки, лікарський запах квітучих лип за кухнею (Бун.). 4. Вже шосту годину ранку (Ч.). 5. Початок червня. Повний місяць. Чорні тіні від дерев і будівель на траві двору (Вер.). 6. Скільки зайвого народу в містах - пристрасть! (М. р) 7. Ніч. Нянька Варка, дівчинка років тринадцяти, гойдає колиску (Ч.). 8. Скільки квітів! (Гончих.) 9. Ось вона, плодоносна осінь! Запізно її привели (АХМ.). 10. Старий сад при будинку Прозорова. Довга ялинова алея ... Дванадцять годин дня. З вулиці до річки через сад ходять зрідка перехожі (Ч.). 11. Глибока зимова ніч. Заметіль. У будинку ні вогню (КУПР.). 12. Місто. Низьке густе небо. Кут. Будиночки на околиці, рідкісні шинелі (булга.).

Вправа 2

Визначте тип односкладних речень. Охарактеризуйте склад головного члена пропозиції. Напишіть структурні схеми.

1. Чи не бажаєте подивитися ще? (Гончих.) 2. Не втрачай, серденько, хусток: славний полубатіст! (Гончих.) 3. Чути було, як на кухні стукали ножами (Ч.). 4. Прощай же, море! Не забуду твоєї урочистій краси! (П.) 5. Вже стемніло, і погано було видно в степу (Пауст.). 6. Життя дається один раз, і хочеться прожити її бадьоро, осмислено, красиво (Ч.). 7. Ні! Людині не можна жити без батьківщини, як не можна жити без серця (Пауст.). 8. Соромно було видавати чужим людям свої приємні думки, але в той же час нестримно хотілося поділитися радістю (Ч.). 9. У сусідній кімнаті дзвенять ложками, склянками: тут-то б запросити, а його майстерними натяками намагаються випровадити (гончих.). 10. Літня спекотна вогкість (Ч.). 11. У радісний, сонячний день так чудово буває в натовпі на великій вулиці, стільки осіб, стільки очей! (Пришва.) 12. Прокидаєшся серед темної, безлунной березневої ночі і спочатку ніяк не можеш збагнути, де ти знаходишся (КУПР.). 13. Зауважу до речі: всі поети - любові мрійливої ??друзі (П.).

Вправа 3

Визначте синтаксичну роль іменників у називному відмінку:

а) головний член номінативного пропозиції;

б) звернення;

в) називний уявлення;

г) підлягає двоскладного речення;

д) присудок двоскладного речення;

е) головний член еліптичного речення,

ж) програми.

1. бідна мати! ось тобі і нагорода за твою любов! (Гончих.) 2. Передня. У кутку ломберний столик (Ч.). 3. озеро обступили старі верби і осокори (Пауст.). 4. Уява - великий дар природи (Пауст.). 5. - Життя, життя, як ти прекрасна! - Вигукував він (гончих.). 6. У стіни залізне ліжко (Бун.). 7. Долина троянд! Самі ці слова мене хвилювали (Пауст.). 8. Великому кораблю - велике плавання (ост.). 9. вона була жінка найдобріша (Т.) 10. російський характер! Піди опиши його (Л. т.). 11. - Е! Так ти, я бачу, Аркадій Миколайович, розумієш любов, як всі новітні молоді люди! (Т.) 12. У манерах простота, витонченість, якась м'якість (гончих.). 13. Ви, дядечко, мовчіть (Ч.). 14. Сльози що гроза: після них людина завжди тихіше (Т.). 15. Ви ж знаєте Гаврила, слобідського тесляра? (Т.) 16 Літній ранок. У повітрі тиша. (Ч.). 17. Перед Олександром аркуш паперу (гончих.). 18. - Ось і наше житло! - Вигукнув Гагин, як тільки ми стали наближатися до будиночка (Т.). 19. "Ой, які квіти! Закричав Маша. - Прямо прелесть!" (Пауст.) 20. Ось тин і в'їзд в широкий двір. На дворі - вози, сорокаведерное кам'яне корито, журавель колодязя (Бун.). 21. Тут, мамочко, вам дві телеграми. Ось вони (Ч.). 22. Коня взяв собі мельник Панкрат (Пауст.). 23. При ньому перебувала величезна чорна собака невідомої породи, по імені арапке (Ч.).

Вправа 4

Згрупуйте нероздільні пропозиції:

а) так звані слова-пропозиції зі значенням

затвердження ~ заперечення;

б) вигукові пропозиції;

в) вокатівние пропозиції.

1. Ох, молодь, молодь! хе, хе, хе! (Гончих.) 2. Харлов замовк. - Ну? - Промовила матушка (Т.). 3. - Ну, читаєш, принаймні? - Так ... (гончих.) 4. Геть! Спробуй ти жіночого рівня, бреши їм та їхнім мороч (Гр.). 5. - Я думаю, ma tante, це можна показати дядечкові? Так, так, звичайно, - відповідала вона (гончих.). 6. - Ах, цей Петро Іванович! - Промовила з глибоким зітханням Лізавета Олександрівна, - він хоч на кого нажене тугу! (Гончих.) 7. - Кажуть, вона ці гроші хоче за мною в придане дати. - Дай-то бог! (Остр.). 8. - Милуєтеся морем? - Ще б! - Відповів Лавров (Пауст.). 9. - Завтра приїдете? - Чи, - сказав Нехлюдов (Л. т.). 10. Еге-ге-ге! Так вас, в бурсі, видно, не дуже великого розуму вчать (Г.). 11. - Почім там огірки? - Сорок копійок десяток. - Годі? - Їй-богу-с (гончих.). 12. Ви нічого не маєте? - Ні (гончих.). 13. Дядечко! - Несамовито закричав Олександр, схопивши його за руку (гончих.). 14. - Ох, поперек! - Стогнав Петро Іванович (гончих.). 15. - Що з Олесею? - Тс-с ... Тихіше! (КУПР.) 16. - Цукор? - Угу, - відповів Михайло Семенович (булга.). 17. "Невже? - Промовила вона голосно. - Ах, як це неприємно!" (Тург.) 18. "Ура! - Вигукнув він і обняв дружину. - Серьожа одружується!" (Тург.)

Вправа 5

Визначте вид неповних речень за складом. Вкажіть, відсутність яких членів речення створює його неповноту.

1. Той ніс чемодан, інший - вузол, третій - мішок (гончих.). 2. Та й сина пора віддавати в гімназію. Виріс (Ч.). 3. "Сашенька, - каже вона сумно, - вставай, голубчику! В гімназію пора" (Ч.). 4. - В якому вусі дзвенить? - Кричала мати, - так скоріше! - В обох! - Похмуро сказав Адуєв (гончих.). 5. Що дзвенить - незрозуміло. Може бути, ліс або повітря (Пауст.). 6. Один грибник приходить з дрібними грибами, інший - з великими (Пришва.). 7. Часто я схоплювався чому світ. Поглянувши на годинник, бачив, що немає ще семи (Б.). 8. Аліна наказувала старому лакея: - Дідусь - самовар! (М. р) 9. Над раковинами висіли пожовклі мережива, а в інших місцях - гірлянди білих, як сніжинки, квітів (Пауст.). 10. Розум говорив одне, а серце - інше (Пауст.). 11. - А будинок цей давно стоїть? - Давно (Т). 12. - Чи відчуваєте ви тепер біль? - Тепер дуже невелику (Д.).

ЗАНЯТТЯ 13

ТЕМА: Смислова організація пропозиції.

Теоретична частина

1. Чому семантичний аспект пропозиції менше досліджений, ніж структурний?

2. Чи можна семантику мовних одиниць розташувати в одній площині? Відповідь мотивувати.

3. Які рівні семантики пропозиції є найбільш доступними для дослідження?

4. Зв'язок семантики пропозиції з його структурною схемою - один з підходів до смислової улаштованості пропозиції. (Н. ю. Шведова)

5. Ситуативно-пропозіціональний підхід до семантики пропозиції. Типологія пропозицій:

а) за семантикою предиката;

б) за кількістю актантів.

6. Семантична типологія пропозицій Н. д. Арутюнова.

7. диктумного і модусно аспекти пропозиції.

література

1. Белошапкова, в. а. Сучасна російська мова / В. с. Белошапкова. - М .: Вища школа, 1989. - С. 675-694.

2. Російська граматика: в 2т. - М .: Наука, 1980. - 2 т. §§ 1960-1965, 2190-2191.

3. Сучасна російська мова. Під ред. Л. а. новикова. - СПб., 2001., с.699-702.

4. Арутюнова, Н. д. Пропозиція і його сенс / Н. д. Арутюнова. - М .: Наука, 1976.

Практична частина

Вправа 1

Виділіть пропозиції з нульместним, одномісним, двомісним і т. Д. Предикатом.

1. читачі змішують іноді правду з правдоподібністю (Пауст.). 2. Гора з горою не сходиться, а людина з людиною зійдеться (ост.). 3. У кімнаті пахло недавно пофарбованим підлогою, ромашкою, мелісою (Т.). 4. примусь дурня Богу молитися, він і лоб розіб'є (ост.). 5. Художник витяг із бокової кишені куртки золотий годинник (Бун.). 6. Слуга застав Базарова в трактирі (Т.). 7. Раптом на них він виміняв хорти три собаки! (Гр.) 8. Через півгодини служниця подала Ганні Сергіївні записку від Базарова (Т.). 9. в повітрі запахло водянистим снігом (Пауст.). 10. Тут вже перебирати колись, вийдеш за кого завгодно, навіть за вчителя грецької мови (Ч.).

Вправа 2

Розгляньте пропозиції. Визначте семантичний суб'єкт і семантичний предикат.

1. Аркадію стало шкода розлучатися з своєю дамою (Т.). 2. Мені мало стріляти першому (П.). 3. Їм опанувало то почуття, яке буває, коли потрапиш вночі в незнайомий будинок, в чуже життя, повну таємниць і здогадок (Пауст.). 4. Коли людина щаслива, він щедрий, він прагне бути провідником до всього прекрасного (Пауст.). 5. Місяця не було на небі: вона в ту пору пізно сходила (Т.). 6. У цій родині Боброва недолюблювали (КУПР.). 7. Князівні Марії в Москві не було з ким поговорити, нікому повірити свого горя, а горя багато додалося нового за цей час (Л. т.). 8. З ранку на сонці дерева вкрилися розкішним інеєм (Пришва.).

Вправа 3

Проведіть семантичний аналіз даних пропозицій: відокремте в них диктум від модусу, звертаючи увагу на засоби вираження того і іншого.

1. У моїх очах Фустом був найщасливішою людиною на світі (Т.). 2. Втім, Анна, по правді тобі сказати, я не дуже хочу для тебе цього шлюбу (Л. т.). 3. Нехай сильніше вдарить буря! (М. р) 4. Як важкі ці люди! Що їм потрібно від мене? До чого їм порушувати мій спокій? Ні, видно і справді доведеться піти в монастир ... (Ч.) 5. Не ходіть, вона спить, здається ... Не турбуйте її ... (Г.)

Вправа 4

Визначте спосіб синтаксичного вираження пропозиції: предикативне конструкцією, непредикативного конструкцією (деепричастного, інфінітивної, причетної, ад'єктивних або субстантивной).

1. Ходили до кравця замовляти мисливську куртку. 2. Сьогодні я долав інерцію тіла, прагне до спокою, і змусив його діяти. 3. І від першого променя, який проник в ліс, блиснула, алмазно переливаючись кольорами, росинка. 4. Я попросив її набрати до вечері грибів. 5. За липами, облетіли, наскрізними, золотиться небо. 6. В молодості ми дуже багаті життям. 7. Створюючи парк, ми плачемо за втраченим ліс. 8. Буває, собака-щеня, граючи з папірцем, прив'язаною на ниточку, раптом щось помітить. (Пришити.)

Вправа 5

У кожному з пропозицій визначте суб'єктивні значення, які виходять від мовця (предикативность, целеустановка, персуазивність).

1. Мені було приємно почути похвалу. Кажуть, критик повинен бути неупередженим. Мені здається, що в критиці неупередженості взагалі немає і бути не може. 2. Кавун був запашним і стиглим. Я хотів пригостити цим кавуном своїх сусідів. 3. На думку одного, це хороша книга. Мені хочеться її прочитати.

ЗАНЯТТЯ 14

ТЕМА: Співвідношення конструктивної і

Структурною схемою (односкладні). | Комунікативної сторін пропозиції.


Федеральне державне бюджетне | Факультету філології та журналістики | І ПРОСТОЇ ПРОПОЗИЦІЇ | Л І Т Е Р А ТУ Р А | Компонентами синтаксичних одиниць. | Словосполучення. | Синтаксису. | Структурної схеми двоскладного речення. | Пропозиції. | Вчення про другорядні члени речення. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати