На головну

VIII. Закоханість і ГИПНОЗ

1. Unit VIII. Fair trial: the Jury Service
  2. V. закоханих
  3. VIII. Війна і мир
  4. VIII. Грибкові інфекції ЦНС
  5. VIII. Додаткові вимоги до розробки родовищ, що залягають в складних гірничо-геологічних та інших природних умовах
  6. VIII. ЗАХИСТ ДИПЛОМНОГО ПРОЕКТУ

Мова навіть в своїх примхах вірний якийсь істині. Правда, він називає "любов'ю" дуже різноманітні емоційні відносини, які і ми теоретично зводимо до слова кохання, але далі він все ж сумнівається, чи справжня, дійсна, справжня ця любов, і вказує всередині цих любовних феноменів на цілу шкалу можливостей. Нам теж неважко знайти її шляхом спостереження.

В цілому ряді випадків закоханість є не що інше, як психічна захваченность об'єктом, що диктується сексуальними первинними позивами з метою прямого сексуального задоволення і з досягненням цієї мети і гаснуча; це те, що називають низинній, чуттєвої любов'ю. Але, як відомо, лібідоносної ситуація рідко залишається настільки нескладною. Впевненість в новому пробудженні тільки що згаслої потреби була, ймовірно, найближчим мотивом, чому захваченность сексуальним об'єктом виявлялася тривалої і його "любили" і в ті проміжки часу, коли потяг відсутнє.

З вельми примітною історії розвитку людської любовної життя до цього треба додати другий момент. У першій фазі життя, зазвичай вже закінчується до п'яти років, дитина в одному з батьків знайшов перший любовний об'єкт, на якому поєдналися всі його шукали задоволення сексуальні первинні позиви. Настало потім витіснення мало наслідком вимушена відмова від більшості цих дитячих сексуальних цілей і залишило глибоке видозміна відносин до батьків. Дитина і далі залишається прив'язаним до батьків первинними позивами, які треба назвати "целепрегражденнимі". Почуття, які він з цього часу виявляє цим улюбленим особам, звуться "ніжних". Відомо, що в несвідомому ці колишні чуттєві прагнення зберігаються більш-менш сильно, так що первісна повнокровності в даному разі залишається і далі.

З змужнілий з'являються, як відомо, нові, досить інтенсивні прагнення, спрямовані на прямі сексуальні цілі. У несприятливих випадках вони, як чуттєве протягом, відокремлені від триваючих "ніжних" емоційних напрямків. Тоді ми маємо картину, обидва аспекти якої так охоче ідеалізується відомими літературними течіями. Чоловік виявляє романтичне потяг до вельмишановним жінкам, які, однак, не тягнуть його до любовного спілкування, і потенцію тільки з іншими жінками, яких він не "любить", не поважає і навіть зневажає Але частіше підростаючому юнакові все ж вдається відома міра синтезу між нечувственного , небесне й чуттєвої, земної любов'ю і його ставлення до сексуального об'єкту відзначено спільною дією непрегражденних і целепрегражденних первинних позивів. Глибину закоханості можна виміряти за кількістю целепрегражденних ніжних інстинктів, зіставляючи їх з простим чуттєвим пожадливістю.

В рамках закоханості нам перш за все кинувся в очі феномен сексуального підвищення оцінки, той факт, що улюблений об'єкт певною мірою звільняється від критики, що всі його якості оцінюються вище, ніж якості нелюбимих осіб, або чим в той час, коли ця особа ще не було любимо. Якщо чуттєві прагнення кілька витісняються або придушуються, то з'являється ілюзія, що за свої духовні гідності об'єкт любимо і чуттєво, а між тим, може бути, навпаки, тільки чуттєве розташування наділило його цими перевагами.

Прагнення, яким судження тут фальсифікується, - є ідеалізація. Але цим самим нам полегшується і орієнтування, ми бачимо, що з об'єктом звертаються як з власним "Я", що, значить, при закоханості більша частина нарцистичному лібідо перетікає на об'єкт. У деяких формах любовного вибору очевидний-навіть факт, що об'єкт служить заміною ніколи не досягнутого власного "Ідеалу Я". Його люблять за досконалості, яких хотілося досягти у власному "Я" і які цим манівцями хочуть придбати для задоволення власного нарцисизму.

Якщо сексуальна переоцінка і закоханість продовжують підвищуватися, то розшифровка картини робиться ще ясніше. Прагнення, що вимагають прямого сексуального задоволення, можуть бути тепер зовсім витіснені, як то зазвичай трапляється, наприклад, в мрійливої ??любові юнаки, "Я" робиться все невимогливість і скромніше, а об'єкт все великолепнее і цінніше; в кінці кінців він робиться частиною загального себелюбства "Я", і самопожертва цього "Я" видається природним наслідком. Об'єкт, так би мовити, поглинув "Я". Риси смирення, обмеження нарцисизму, заподіяння собі шкоди є у всіх випадках закоханості; в крайніх випадках вони лише підвищуються і, внаслідок відступу чуттєвих домагань, залишаються единствен але пануючими.

Це особливо часто буває при нещасної, безнадійної любові, так як сексуальне задоволення адже кожен раз заново знижує сексуальне перевищення оцінки. Одночасно з цією "самовіддачею" "Я" об'єкту, вже нічим не відрізняється від сублімованої самовіддачі абстрактної ідеї, функції "Ідеалу Я" зовсім припиняються. Мовчить критика, яка про переводиться цією інстанцією; все, що об'єкт робить і вимагає - правильно і бездоганно Совість не застосовується до того, що робиться на користь об'єкта; в любовному засліпленні йдеш на злочин, абсолютно в цьому не каючись. Всю ситуацію можна без залишку резюмувати в одній формулі: об'єкт зайняв місце "Ідеалу Я"

Тепер легко описати різницю між ідентифікацією і закоханістю в її вищих виразах, які називають фасцинацию, закоханої залежністю. У першому випадку "Я" збагатилося якостями об'єкта, воно, за висловом Ференч, об'єкт "інтроціровало" -во другому випадку воно збідніло, озвалася об'єкту, замінило об'єктом свою найголовнішу складову частину. Однак при найближчому розгляді скоро можна помітити, що таке твердження вказує на протилежності, які насправді не існують. Псіхоекономіческі справа не в збідненості або в збагаченні - навіть і крайню закоханість можна описати як стан, в якому "Я" нібито інтроіціровало в себе об'єкт Можливо, інша відмінність швидше розкриє нам суть явища У разі ідентифікації об'єкт втрачається або від нього відмовляються; потім він знову відтворюється в "Я", причому "Я" частково змінюється за зразком втраченого об'єкта. В іншому ж випадку об'єкт збережений, і має місце "сверхзахваченность" але з боку "Я" і за рахунок "Я". Але і це викликає зі думка. Хіба встановлено, що ідентифікація має передумовою відмова від психічної захваченности об'єктом, хіба не може ідентифікація існувати при збереженні об'єкта? І перш ніж пуститися в обговорення цього делікатного питання, у нас вже може по з'явитися здогад, що сутність цього стану речей міститься в іншій альтернатшве, а саме-не станд новнтся чи об'єкт на місце "Я" або "Ідеалу Я"

Від закоханості явно недалеко до гіпнозу. Відповідність обох очевидно. Те ж смиренне підпорядкування, поступливість, відсутність критики як по відношенню до гіпнотизера, так і по відношенню до улюбленого об'єкту Та ж поглинання власної ініціативи, немає з думок, що гіпнотизер зайняв місце "Ідеалу Я". У гіпнозі все відносини ще виразніше і інтенсивніше, так що доцільніше пояснювати закоханість гіпнозом, а не навпаки. Гіпнотизер є єдиним об'єктом; крім нього, ніхто інший не береться до уваги. Той факт, що "Я" як уві сні переживає те, що гіпнотизер вимагає і стверджує, нагадує нам про те, що, кажучи про функції "Ідеалу Я", ми упустили перевірку реальності '. Не дивно, що "Я" вважає ше прийняття реальним, якщо психічна інстанція, закла дме перевіркою реальності, висловлюється в користь цієї реальності. Повна відсутність прагнень з незагальмованим сексуальними цілями ще більш підсилює виняткову чистоту явищ. Гіпнотична зв'язок є необмежена закохана самовіддача, що виключає сексуальне задоволення, в той час як при закоханості таке відтиснуто лише тимчасово і залишається на задньому плані як пізніша цільова можливість

Однак, з іншого боку, ми можемо сказати, що гіпнотична зв'язок - якщо дозволено так висловитися - являє собою утворення маси з двох осіб. Гіпноз є поганим об'єктом для порівняння з утворенням мас, так як він, швидше за все, з ним ідентичний. Зі складної структури маси він ізолюю один елемент, - а саме, поведінка масового індивіда по відношенню до вождя. Цим обмеженням числа гіпноз відрізняється від освіти мас, а відсутністю прямих сексуальних прагнень-від закоханості. Він, таким чином, займає між ними середнє положення.

Цікаво відзначити, що саме загальмовані в цільовому відношенні сексуальні прагнення встановлюють між людьми настільки міцний зв'язок. Але це легко пояснити тим фактом, що вони не здатні до повного задоволення, в той час як незагальмованим сексуальні прагнення надзвичайно слабшають в кожному випадку досягнення сексуальної мети. Чуттєва любов засуджена до згасання, якщо вона задовольняється; щоб тривати, вона з самого початку повинна бути змішана з чисто ніжними, т. е. загальмованими в цільовому відношенні компонентами, або ж повинна таку трансформацію зазнати.

Гіпноз чудово б дозволив загадку лібідоносної конституції маси, якби сам він не містив будь то чорт, які чинять спротив існуючому раціональному поясненню, як нібито стану закоханості з виключенням прямих сексуальних цілей. Багато що ще в ньому слід визнати незрозумілим, містичним. Він містить домішка паралізованості, яка витікає з відносини могутнього до безсилому, безпорадного, що приблизно наближається до гіпнозу переляком у тварин. Спосіб, яким гіпноз досягається, і спряженість гіпнозу зі сном неясні, а загадковий відбір осіб, для гіпнозу придатних, в той час як інші йому абсолютно не піддаються, вказує на присутність в ньому ще одного невідомого моменту, який-то, може бути, і створює в гіпнозі можливість чистоти лібідоносної установок. Слід також зазначити, що навіть при повній суггестивной піддатливості моральна совість загіпнотизованого може проявляти опір. Але це може відбуватися тому, що при гіпнозі в тому вигляді, як він зазвичай проводиться, могло зберегтися знання того, що все це тільки гра, помилкове відтворення інший, життєво набагато важливішою ситуації.

Завдяки проведеним нами розбору ми, проте, цілком підготовлені до зображенню формули лібідоносної конституції маси. По крайней мере, такої маси. яку ми до сих пір розглядали, т. е. має вождя і не набула секундарная, шляхом зайвої "організованості", якостей індивіда. Така первинна маса є якесь число індивідів, які зробили своїм "Ідеалом Я" один і той же об'єкт і внаслідок цього в своєму "Я" між собою ідентифікувати. Це ставлення може бути зображено графічно наступним чином:

VII. ІДЕНТИФІКАЦІЯ | IX. СТАДНИЙ ІНСТИНКТ

I ВСТУП | II. ЛЄ БОН І ЙОГО ХАРАКТЕРИСТИКА МАСОВОЇ ДУШІ | III. ІНШІ ОЦІНКИ КОЛЕКТИВНОЇ душевного життя | IV. Навіювання і ЛІБІДО | V. ДВІ ШТУЧНІ МАСИ: ЦЕРКВА І ВІЙСЬКО | VI. НАСТУПНІ ЗАВДАННЯ І НАПРЯМКИ РОБОТИ | Х. МАСА І первісна орда | XII. ДОПОВНЕННЯ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати