На головну

Альтернатива раціоналізму і емпіризму в філософії Нового часу

1. A) За часів античної філософії.
  2. B) До сутнісному визначенню філософії не веде манівці порівняння з мистецтвом і релігією.
  3. I. Історія філософії
  4. III. Виклад нового матеріалу.
  5. III. Вивчення нового матеріалу.
  6. III. Вивчення нового матеріалу.
  7. III. Вивчення нового матеріалу.

(Ф. Бекон, Д. Локк Р. Декарт, Г. Лейбніц)

Представник філософії раціоналізму - Годфрід Вільгельм Лейбніц. Субстанцій з точки зору Лейбніца нескінченно багато. Раз їх нескінченно багато, то чому в світі існує такий порядок? Тому що Бог створив світ найкращим з усіх можливих способів. Чому ж ці закони і порядки такі, а не інші? Вчені досі не можуть дати відповідь на питання, чому таке значення має число 2, чому у всіх міфологіях ведеться боротьба між двома силами добром і злом. Він каже, що світ створений Богом як один з можливих світів. В принципі можливі різні світи, але Бог обрав один, який і втілив в життя.

На думку Декарта існують дві субстанції - і матеріальна, і духовна. Матеріальну ми бачимо навколо себе, відчуваємо, а духовне ми не відчуваємо, а тільки його мислимо, по самому факту судження ми це і дізнаємося. Спіноза казав, що насправді це одне і теж, тільки побачене з різних сторін. Лейбніц вважав, що реальність вся має духовну природу.

За Бекону джерелом будь-якого справжнього знання, яким володіє людина, є досвід. Коли людина щось пізнає, то він робить це сам, і ніхто інший. До Бекона вважали, що істина вже збагнена. Бекон ж говорить, що відповідей на питання немає, досвід - головне джерело всіх знань. Зараз людство знає набагато більше, ніж раніше, бо накопичувався досвід.

Першим, хто звернув на це увагу і створив філософський напрямок протилежне Беконовскій, був Рене Декарт. Пряма протилежність Бекону. Він вважав, що досвід в пізнанні грає другорядну, допоміжну роль, а головну - розум. Досвід показує нам одиничні предмети, тобто скільки б ми не провели дослідів, можна сказати, що певна закономірність виконується в цих випадках, а може бути в ще одному випадку її немає. Тому ми вважаємо, що повинна бути наука, яка встановлює закони світу, ще має бути одне джерело пізнання. Його хотів знайти Декарт. Для Бекона все перешкоди в процесі пізнання мають приходить характер. Декарт же вважав, що помилковим може бути будь-яке твердження. Якщо я закрию очі, а ви мені скажете, що на вулиці світить сонце, я не знаю вірно це чи ні. Засумніватися можна, а чи є що-небудь в чому не можна поставити під сумнів? Людина не може поставити під сумнів тому, що він сумнівається. Але якщо я сумніваюся, то я думаю, я думаю, а значить є я, яка мислить, я існую. Думаю отже існую.

Критичним продовжувачем Декарта був Спіноза Барух. Спіноза же був єдиною людиною, яка взагалі не належав до жодного релігійного напрямку. Його філософія - продовження філософії Декарта. На його думку, субстанцій не може бути дві. Повинна бути тільки одна. На доказ приводить математичний приклад. Є трикутник. Належність трикутника до однієї чи іншої субстанції залежить від того, про який трикутнику йдеться: поняття трикутника - субстанція мисляча, поняття трикутника наочного, намальованого - матеріальний трикутник, який займає певний простір, матеріальна субстанція, але ж це один і той же трикутник. Тобто це дві сторони одного і того ж. Математика показує, що протяжне і мисляче - це не дві субстанції, а це дві сторони однієї і тієї ж субстанції. До того ж, напевно, є більше ніж дві сторони, безліч сторін однієї і тієї ж субстанції. Тому єдина субстанція - це природа. Її атрибути протяжність і думка

Філософія як вчення про науковий метод (Ф. Бекон, Р. Декарт) | Вчення про субстанцію в філософії нового часу

Предмет і структура філософського знання | Людина як предмет філософії | Основні етапи історичної еволюції предмета філософії | Філософія і світогляд. Історичні типи світогляду (міф, релігія). | Проблема субстанції (першооснови) в античній філософії | Антична діалектика (Геракліт, Елейська школа, Платон) | Античний атомізм (Демокріт, Епікур) | Діалектика ідеї і матерії у філософії Платона | Етика і педагогіка Сократа | Людина і космос в античній філософії |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати