На головну

Постійне заняття філософією дає необхідне душевне здоров'я

1. XI. Здоров'я особистості і народу
  2. Аксіома 7. Компетентність людей в світі небезпек і способах захисту від них - необхідна умова досягнення безпеки життєдіяльності.
  3. Березня, неділя, здоров'я і безпеку
  4. Вплив елементу і його сполук на здоров'я людини.
  5. Питання 50. Національний проект «Здоров'я
  6. ПИТАННЯ № 60Глобальние проблеми сучасності та здоров'я людини
  7. Питання № 69 Дотримання вимог службового етикету як необхідна умова авторитету ОВС серед населення.

«В одному не вправі ми скаржитися на життя: вона нікого не тримає. Чи не так погано йдуть справи людські, якщо всякий нещасний нещасний тільки через свій порок. Тобі подобається життя? Живи! Не подобається - можеш повернутися туди, звідки прийшов. <...>

Ніхто з нас НЕдумає, що коли-небудь та доведеться покинути це житло. Так старих мешканців звичка до місця робить поблажливими і утримує в будинку, як би погано в ньому не було. Хочеш бути вільним наперекір цій плоті? Живи так, ніби завтра переїдеш! Завжди май на увазі, що рано чи пізно позбудешся цього житла, - і тоді ти мужній Перенесеш неминучість виїзду. <...>

«Коли я закінчу те-то, тоді налягу усіма силами; коли улагоджу цю неприємність, тоді і віддамся ученим занять ». - Ні, філософії не можна віддавати один лише дозвілля - треба всім знехтувати заради старанності до неї, для якої ніякого часу не вистачить, хоча б наше життя і тривала до крайнього терміну, відпущеного людям. Кинеш ти філософію на час або назовсім - різниці немає: вона не залишиться там, де ти перервав заняття, - немає, як розпрямляється стислий силою, так повертається до самого початку все, що не рухається безперервно вперед. Потрібно чинити опір справах і не розподіляти їх, а усувати. Не буває часу, невідповідного для рятівних занять, - хоча багато хто залишає їх через тих справ, заради яких і потрібні заняття. - «Але трапляється, що-небудь і заважає». - Заважає, так не тому, чия душа при будь-яких клопотах радісна і окрилена. Веселощі не досягли досконалості переривається, радість мудреця постійна, її не перерве ніяка причина, ніяка доля. Мудрий завжди і всюди спокійний. Адже він від чужого не залежить і не чекає милості ні від фортуни, ні від людей. Щастя у нього як вдома: будь це щастя в його душі прийшлим, воно б і пішло звідти, але ж воно в ній і народилося. <...>

Між досягли мудрості і йде до неї та ж, повторюю, різниця, що між здоровим і оговтується від довгої і важкої хвороби, у якого немає ще здоров'я, а є полегшення недуги. Чи не буде він уважний - настане погіршення, і все почнеться спочатку. А мудрець не може ні захворіти знову, ні занедужати важче. тіла здоров'я

дається на час, лікар якщо і поверне його, то не назавжди, і часто лікаря кличуть до того ж, до кого запрошували раніше. А душа виліковується раз назавжди. Я скажу тобі, як розпізнати здорового: він задоволений собою, довіряє собі, знає, що для блаженного життя нічого не дають ні все молитви смертних, ні ті благодіяння, які надають, яких домагаються. Адже все, до чого можна додати, недосконале, від чого можна відняти, не вічне; а кому потрібна вічна радість, той нехай радіє тільки своєму. Все, на що зазіхає натовп, притікає і витікає; фортуна нічого не дає у володіння, а й минущі її дари приємні лише тоді, коли розум їх приправить і змішає: адже це він вміє надавати смак навіть тим зовнішнім благ, які несмачно поглинати з жадібністю ».

(Сенека. Моральні листи до Луцилія II Сенека. Честерфільд. Моруа. Якщо хочеш бути вільним. М., Политиздат. 1992. С. 47,49-50).

Поговоримо про прочитане:

1. Сократ стверджував, що чеснота є знання. Чи вважаєте ви, що можна стати моральною людиною, вивчивши всі правила поведінки і добре знаючи, що добре, а що погано? Або висловлювання Сократа не настільки однозначно і передбачає більш глибоке розуміння?

2. Стоики говорили, що з долею боротися марно: хто за долею не йде, того вона тягне. Як ви вважаєте, що більше розсудливо: змінювати себе або змінювати зовнішні обставини, якщо вони вам не подобаються?

3. Чи можна зараз жити так, як закликав Епікур, тобто досягти атараксії, незворушного спокою? Або в наш суєтний, гучне і неспокійний час це неможливо?

4. Деякі стародавні мислителі стверджували, що добро і зло, прекрасне і ганебне - все відносно. Що для одного благо, для іншого зло, що для одного чудово - для іншого потворно. Чи можна з цим погодитися? Або є якісь загальнообов'язкові правила і норми моралі?

5. Як ви розумієте слова Діогена: людей багато, а людини знайти важко?

6. Чим, на вашу думку, відрізняється мудра людина від розумного, знає?

7. Що для вас означають слова Сократа: «Смерті уникнути неважко, набагато важче піти від моральної псування»?

8. Лао-Цзи говорив, що якщо відкинути вченість - не буде і печалі. У Біблії написано: «Хто примножує пізнання, примножує скорботу». Може бути, треба менше знати, щоб менше засмучуватися? Або мудреці хотіли цим сказати, що одних тільки знань людині мало, потрібно щось ще?

Про мудрого життя | Глава 2. Філософська думка Середніх віків

Вступ. ЩО ВИВЧАЄ ФІЛОСОФІЯ | Розділ I. ОСНОВНІ ІДЕЇ ІСТОРІЇ СВІТОВОЇ ФІЛОСОФІЇ | Софісти і Сократ | БІБЛІОТЕКА | Глава 1. Філософія Нового часу |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати