Головна

Доктор соціологічних наук, професор кафедри права ХТРЕІУ Кібакін М. В.

1. Chmod права спісок_файлов
  2. D) основні ознаки права.
  3. I) Підсекція Цивільного права і Цивільного процесу (ауд.31)
  4. I) Підсекція Кримінального права та кримінального процесу
  5. I. Джерела права
  6. I. Поняття, предмет, метод та система трудового права України
  7. II ПРАВА ЛЮДИНИ

Олександр ПІНЧУК, «Червона зірка».

Фото автора та Олександра Земляниченко.

Вручення Зірки Героя Росії полковнику С. КОБИЛАШУ. Мій приїзд в штурмовий авіаційний полк, розташований під Будьонівському, збігся з відвідуванням його комісією управління авіації Генерального штабу Збройних Сил РФ. В її завдання входило оцінити рівень готовності і темпи формування всієї інфраструктури авіаційної бази 1-го розряду. «Так, це організаційно-штатні заходи і від них нікуди не дінешся», - говорили офіцери в штабі полку. Авіабаза об'єднає штурмовий авіаполк, окремий вертолітний полк (обидва дислокуються в Будьонівську) і штурмовий авіаційний полк в Приморсько-Ахтарську. Командиром авіаційної бази 1-го розряду призначений командир штурмового авіаполку Герой Росії полковник Сергій Кобилаш.

До слова сказати, комісія Генштабу в ході роботи не виявила ніяких серйозних недоліків, оцінивши рівень підготовки командування і підрозділів до переходу на новий штат як високий.

За свою 25-річну історію льотний та інженерно-технічний склад частини вписав чимало славних сторінок в історію ВВС. Сьогодні можна сміливо говорити про те, що авіатори полку, серед яких є офіцери, удостоєні звання Героя Росії і високих державних нагород, продовжують славні традиції своїх попередників, підтверджуючи це ратною працею. Однак професіоналізм не з'являється на порожньому місці, йому завжди передує складна і копітка, а часом просто рутинна робота всього особового складу. Про те, як організована служба в штурмовому полку і як військовослужбовці проявили себе в ході операції з примусу Грузії до миру, і піде мова в матеріалі.

Вчити молодь літати

- У нас частина постійної готовності, - каже командир 3-й авіаційної ескадрильї підполковник Володимир Татарченко. - Це означає, що протягом години особовий склад полку повинен прибути і бути готовий до виконання поставлених завдань.

Специфіка частини постійної готовності накладає додаткові обов'язки насамперед на інженерно-технічний склад. Необхідно не просто підготувати авіатехніку, а й виконати всі встановлені роботи при отриманні раптових завдань в найкоротші терміни, крім встановлених норм.

Що стосується техніки, то в цьому році багато літаків пішло в ремонт. Але це не заважає тримати на належному рівні підготовку льотного складу ескадрильї і полку в цілому. Досить сказати, що за підсумками 2008 року полк був визнаний кращим у Військово-повітряних силах.

За словами підполковника Татарченко, в полку зіткнулися з неминучим процесом зміни офіцерських кадрів. Фахівці у віці від 40 років звільняються в зв'язку з організаційно-штатними заходами, молодь до 30 років і трохи старше залишається. Досвідчені льотчики, а також інженерно-технічний склад діляться секретами своєї майстерності, щоб підготувати собі гідну зміну.

- Третя ескадрилья штурмового полку - навчальна. Більшість льотчиків в ній - молоді, 2006 року випуску з училища і молодше. Так, випускники льотного училища 2008 року вже відлітали покладену програму і виконали необхідні вправи для отримання 3-го класу. Документи на кваліфікацію незабаром будуть спрямовані на утвердження, - продовжує комеск.

Є ще одна проблема, яка стосується молоді. Звільнені в запас військовослужбовці (військові пенсіонери) займають у військовому містечку гарнізону досить багато житлової площі. Їх теж на вулицю не виженеш. І коли приходять лейтенанти, всіх розселити у військовому містечку проблематично, тому вони змушені знімати квартири за свій рахунок в самому місті Будьоновську. А аеродром знаходиться в 18 кілометрах від містечка. До сих пір форс-мажорних випадків по прибуттю особового складу не виникало.

Постановка завдань

Льотний склад, інженери ескадрилій, фахівці командного пункту, групи управління польотами, служби безпеки польотів, метеорологічної та аеродромної служби в готовності вислухати командира. Всі зібрані в класі. Командир приймає рішення на підготовку і проведення польотів з урахуванням завдань, що стоять перед авіаполком.

Доповідає начальник метеорологічної служби полку про очікуване прогнозі погоди на польотну зміну. Заслуховується доповідь про повітряну і орнітологічної обстановці в районі польотів, про рівень підготовки льотного складу і осіб групи керівництва польотами.

Далі заступник командира по ІАС доповідає стан повітряних суден - «літаки знаходяться в робочому стані, до виконання завдань за призначенням готові».

Командир полку, оцінивши обстановку, заслухавши та проаналізувавши пропозиції своїх заступників, начальників служб, командирів підрозділів і частин забезпечення, ставить завдання всім керівникам, задіяним в польотах, вказуючи дату і час проведення польотів для кожного підрозділу.

- Відповідно до вказівок 4-го командування ВПС і ППО польоти не повинні починатися раніше 9.00. Прошу це врахувати при постановці завдань у підрозділах, - зазначає полковник Сергій Кобилаш.

Далі заплановані польотні завдання доводяться командирами ескадрилій. Також льотчикам повідомляються бортові номери «граків», час зльоту, особливості виконання вправ і заходи щодо забезпечення безпеки польотів. Словом, опрацьовується все те, без чого неможливе проведення жодної льотної зміни.

Польоти краще писанини

Лейтенант Д. МІРОШНИЧЕНКО. Лейтенант Денис Мірошниченко - продовжувач сімейної професії, син льотчика. Служить в 3-й авіаційної ескадрильї. Закінчивши в 2008 році Краснодарське вище військове авіаційне училище льотчиків і Борисоглібський навчальний центр штурмової авіації, Денис разом з лейтенантом Олександром Скробов восени прибув до місця служби в Буденновск.

Командир ескадрильї підполковник Володимир Татарченко хвалить молодих льотчиків, каже, що успішно справляються з програмою польотів. За неповний 2009 кожен має наліт близько 50 годин. З технікою пілотування і бойовим застосуванням теж справляються.

... Звичайна льотна зміна. Льотчики зібралися перед зльотом в кімнаті відпочинку. Ведуться розмови про все, крім майбутніх польотів. Розмовляти заважає сильний шум працюючих двигунів. Один з льотчиків бере ЗШ, маску і виходить. Через хвилин тридцять повертається злегка схвильований - літав! Зараз трохи відпочине і знову повернеться на злітно-посадкову смугу.

У кімнаті і старші офіцери, і молодші ... Але відносини між ними прості, свійські. Це і зрозуміло. Адже ніхто не знає, коли і з ким доведеться летіти в спарці або парою, де від окремо взятого льотчика залежить загальний успіх.

Був серед тих льотчиків і лейтенант Мірошниченко. Безумовно, молоді льотчики «старих» поважають, цінують їх заслуги і величезний досвід. Поговоривши з Денисом, зрозумів, що багато курсантів льотного училища спочатку хочуть стати льотчиками-винищувачами, але, дізнавшись авіаційну специфіку, вирішують бути саме штурмовиками і служити в Будьонівському полку.

Не секрет, що більшість курсантів, які закінчили Борисоглібську «учебку», мріють потрапити в цей полк. Адже він без перебільшення найбільш бойовий.

- Що дається найважче в освоєнні професії? - Запитав я лейтенанта Мірошниченко. - І хто в полку для вас приклад для наслідування?

- У порівнянні з елементами складного пілотажу, наприклад петлею або переворотом, мені важче дається писати папери, - пожартував Денис. - А льотчик, на якого я рівняюся в полку, - це мій інструктор підполковник Володимир Звенигородський.

Успіх в небі кується на землі

Якщо провести аналогію між організмом людини і авіаційним полком, то місце серцево-судинної системи в полку, безумовно, займає інженерно-авіаційна служба. За кожною авіаційної ескадрильєю закріплений авіаційно-технічний загін, в обов'язки якого входить обслуговування Су-25.

На чолі служби стоїть заступник командира частини по ІАС підполковник Сергій Аксьонов. У його веденні знаходиться вся життєдіяльність літакового парку від поточного обслуговування машини до відправки її на ремонтний завод. Заступник командира по ІАС, офіцер з великим бойовим досвідом, минулий горнило різних воєн від Афганістану до грузино-південноосетинського конфлікту.

Колектив, очолюваний підполковником Аксьоновим, - це налагоджений механізм, складові частини якого - інженери і техніки ескадрилій. Вони відповідають за підтримання справності та боєготовності авіаційної техніки, за своєчасне і повне забезпечення запасними частинами. Майор Сергій Кешунян займає посаду інженера з літальним апаратам, за авіаційне обладнання відповідає в полку майор Сергій Рубцов. Школа інженерів-професіоналів в цьому штурмовому полку відрізнялася особливим підходом до справи.

Командний пункт полку - мозок частини, без якого неможливо уявити правильне виконання всіх дій. Саме КП полку налагоджує взаємодію всіх підрозділів і чергових служб.

Розповідає начальник командного пункту авіабази підполковник В'ячеслав Лаврентьєв:

- Наш підрозділ відповідає безпосередньо за проведення польотів. Управління екіпажами, парами, ланками в повітрі, контроль за все радіообміну, несення чергування та операторами послуг і частинами бази - ось далеко не повний перелік функціональних обов'язків фахівців КП.

Під час польотів з бойовим застосуванням на Арзгірском полігоні офіцери фіксують точність попадання в ціль бомби або ракети.

При виконанні поставлених завдань чітко і грамотно виконують свої обов'язки начальник групи авіаційних навідників майор Денис Марченко, а також старші офіцери старший лейтенант В'ячеслав Галаш, капітан Ігор Досов, старший лейтенант Олександр Горбачов.

Особовий склад командного пункту брав активну участь в антитерористичній операції в Чеченській Республіці та в операції з примусу Грузії до миру в серпні 2008 року.

Авіаційні наводчики в серпні минулого року перебували безпосередньо з сухопутними підрозділами, ризикуючи життям, коректували авіаудари штурмовиків. За словами офіцера з суспільно-державної підготовки майора Дмитра Ивашенко, їх внесок в загальну справу нітрохи не менше, ніж інших офіцерів частини.

Цхінвалі: хроніка подій

7 серпня 2008 року було звичайний робочий день. Увечері особовий склад полку на ніч роз'їхався по домівках, а в 0.00 було піднято по тривозі. Система оповіщення збою не дала.

У цей час уже йшов масований обстріл столиці Південної Осетії. Ми багато спостерігали трагічних кадрів по ТБ, коли грузинська бронетехніка входить в місто, розстрілюючи на своєму шляху все і вся. Однак все по телебаченню не покажеш. В ту ніч грузинські штурмовики завдали удару по Цхінвалі, схоже фашистам в 1941 році.

В цей же час під Будьонівському повним ходом йшла підготовка літаків до вильоту. Кожен знав, що необхідно робити.

Вранці 8 серпня надійшла команда на виліт. У небо піднялася перша ланка «граків» на чолі з командиром штурмового авіаційного полку полковником Сергієм Кобилашем. Трохи пізніше команду на зліт отримало ланка Су-25 на чолі з заступником командира полку з льотної підготовки підполковником Володимиром Звенигородським.

В один з перших вильотів отримав серйозні пошкодження літак заступника командира полку підполковника Олега Молостова. Снаряд потрапив в технологічний отвір, його осколки добралися і до кабіни. На щастя, все закінчилося вдало. У парі з капітаном Іваном Нечаєвим виявили колону мотопіхоти збройних сил Грузії. Пілоти завдали удару. Основний упор був зроблений на автотехніки, знищувати живу силу завдання не ставилося. Поруч був КП, біля якого - дев'ять джипів, «тойоти». Авіаудар - і вони були знищені.

Розповідає підполковник Володимир Звенигородський:

- Главком поставив нам завдання: знищити Су-25 на аеродромі Марнеулі, які до нас як раз били по Цхінвалі. Коли почали йти, згадав головне правило: повертатися іншим маршрутом. Адже там, де ми були, нас напевно чекають. Ми йшли через Тбілісі. Прямо над містом, на гранично малій висоті. Цього від нас чекати ніхто не міг, і ніхто не чекав. Потім по ТБ дивився цю сцену з тікає Саакашвілі, цікаво було. Ми знали, що поки ми над Тбілісі, і на гранично малій висоті, нас навіть не спробують збити. Вони вимкнули своє ППО, навіть захоплення не було.

- 8 серпня в перший свій виліт я пішов над колоною бронетехніки. Грузини стояли поруч з машинами, спокійно дивилися вгору на мене, думаючи, що свої. Коли завдали удару і зробили другий захід, нікого вже не було, - згадує Герой Росії полковник Сергій Кобилаш. - Чи не полетіти першим я не міг. Я відчував, що грузини зроблять протидія авіації силами ППО. Насиченість системи ППО була дуже велика. Пізніше стало ясно, що застосовувалися ними і американські зразки ПЗРК, і ще радянського виробництва ПЗРК «Стріла» і «Голка».

Виявивши колону, почали її атакувати на малій висоті. І тут ведений капітан Сергій Сапілін дає мені команду: «Командир, по тобі пуск!» У цей момент я відчув сильний удар, літак частково втратив керування, загорівся. Потім пікіруючий момент, проскочила думка, що з піке я його не витягну.

«Грач» плавно пішов до землі. Полковник Кобилаш вивів літак з піке, потягнувши ручку на себе, ривками вона пішла на нього, і Су-25 вирівнявся в горизонтальний політ. Машина потроху набирала висоту, Кобилаш лівим креном почав тікати в бік будинку.

- Дотягти до аеродрому я міг, але тут друга ракета потрапила в другій двигун, - розповідає Сергій Кобилаш. - Ситуація критична - сталася зупинка обох двигунів, і прямо над південним кордоном Цхінвалі. Висота - 1.000 метрів, піді мною місто, будинки.

Полковник Кобилаш прийняв рішення тягнути якомога довше, до мінімальної висоти. Вийшовши за межі міста, він катапультувався.

- Перше відчуття, - згадує командир, - це втрата точки опори: ніби як сидів, а тут вже в повітрі лечу. Літак окремо від мене летів недовго, впав біля річки і вибухнув, на щастя, в безлюдному місці. Приземляюся в городі між двома будинками, серед яблунь, помідорів. Кури - врозтіч ... Дивлюся, мій ведений наді мною віраж зробив - значить, побачив, може, скоро допомогу підійде. Раптом відчиняються двері в одному з будинків, звідти бабуся виходить. Я, зрозуміло, відразу за зброю схопився, інстинктивно. Починає на мене лаятися на незрозумілій мені мові. Я кажу: «Бабуся, чесне слово, не розумію». Питає мене: «Ти російська, чи що?» - «Русский». - «А звідки ти?» - «Звідти». Вона: «Ти це все знімай, прибирай (ламаною російською), що ти мені тут город топчеш». Сувора попалася старенька. Зрізав стропи парашута. І вона мені каже: «Не можна тут перебувати, можуть прийти за тобою». - "Як так? Адже наші ж прийдуть ». Тут я зрозумів, що село - грузинське, але старенька опинилася до росіян лояльна, політику Саакашвілі не розділяла, хоча сама і грузинка. Допомогла, що тут скажеш. Дала мені з колодязя напитися холодної води, пояснила, як йти в сторону осетинського села.

Звернув парашут і підвісну систему, сховав під курник. ЗШ, маску і рукавички взяв з собою, це рідне. Сховав в мішок з-під комбікорми, який дала мені бабуся.

Здивувало, що по селу туди-сюди якісь мужики бродили, до мене ніби як нікому й діла немає. Періодично виходжу з радіостанції на хвилю, але відповіді немає. Через якийсь час бачу, що в низині вертоліт крутиться. Почав запитувати його. Назвався своїм позивним, тепер почули. Почав наводити по радіозв'язку вертоліт, так як в «зеленці» мене їм було не побачити. «Ліворуч, вправо, прямо по курсу». Тут і білий мішок здорово нагоді як точка впізнання.

Вертольотів було два: Мі-8 майора Сафронова і Мі-24 підполковника Глянцева. Тільки вони наблизилися до мене, така стрілянина почалася. Але вертолітники - сміливі хлопці, не злякалися. Я кинувся до них крізь терня. Кидаю мішок в «вісімку», і одночасно мене вистачає борттехнік. І відразу йдемо в бік будинку. Приємно, що це був наш екіпаж, з Будьоннівська.

Перевалили через держкордон. Заробив стільниковий телефон - дзвонила дружина. Сказав, що живий, здоровий. Подзвонив головкому генерал-полковник Олександр Зелін. Кажу: «Це Кобилаш, товариш головком, все нормально!» У відповідь чую: «Синку, ти живий ?!» - «Живий». - «Ну, молодець!» - Виголосив головнокомандувач.

Якимось чином дізналися, що мене збили, хоча часу на всі ці справи могло піти якісь чотири години ...

Командир 3-й авіаційної ескадрильї підполковник В. Татарченко.

- Нам доводилося працювати за напрямками південніше, на південний захід від і на південний схід від Цхінвалі, - згадує командир 3-й ескадрильї підполковник Володимир Татарченко. Він зробив тоді п'ять літако-вильотів. Розповідає, що перші два дні погода була фактично за грузин, тому і втратили два літаки. Нижній край від землі до хмар - 1.100-1.200 метрів. За десятибальною шкалою - 10 балів. Такі умови називаються ідеальними для ПЗРК, так як на тлі хмар літак стає дуже контрастним.

- Працювали в парі Су-25 з веденим підполковником Владиславом Рудковським якраз в перші дні, коли були складні метеорологічні умови. Ми йшли на дистанції 250-300 метрів. Це нас і врятувало. За нам був проведений пуск ракети ПЗРК з даху церкви, розташованої в одному з грузинських сіл, - розповідає підполковник Володимир Татарченко. Льотчикам пощастило. Після розбору на землі прийшли до висновку, що, можливо, ракета потрапила в енергетичний центр між двома «двадцять п'ятими» і самознищилася. Тоді їм колись було дивитися, куди заряд полетів далі, - під ними була вже колона з грузинської військової технікою, і льотчики ні секунди не вагалися.

За підсумками військової кампанії підполковник Татарченко був нагороджений орденом «За військові заслуги».

... Трохи пізніше був збитий майор Володимир Едаменко. Він нагороджений Зіркою Героя Росії (посмертно).

- Перед нами стояло завдання - супроводжувати нашу колону з Джави до Цхінвалі, - згадує ті трагічні хвилини ведений майора Едаменко капітан Сергій Сапілін. - Ми визначили, що на нас заходять винищувачі МіГ-29, по темному диму, який вони залишали за собою. Розімкнулися по фронту, почали маневрувати. Володимир почав крутити протівоістребітельний маневр - ножиці, ми виходили з прицілу, але вони нас знову захоплювали. Індикатор показав, що нас засікли вже з землі. Після розвороту я виявив, що горить літак ведучого. Знижувався за ним, кричав, щоб катапультувався. Су-25 впав долілиць. Якби він прийшов до тями, почав витягати літак, то висоти все одно не вистачило б.

Заступник командира ескадрильї з виховної роботи капітан Іван Нечаєв отримав звання Героя Росії за мужність і героїзм, проявлені в ході цієї кампанії. Шостий поспіль пуск ракет ПЗРК припав в хвостову частину літака, але завдяки вмілим та самовідданим діям молодого офіцера «грач» не впав, вийшов з атаки і дотягнув до аеродрому. Вже на землі з'ясувалося, що частина фюзеляжу була вирвана і пошкоджені обидва двигуни. Як літак продовжував летіти, залишається загадкою.

- Наша авіаційна база покликана захищати південні рубежі Росії, і весь особовий склад готовий до виконання будь-яких бойових завдань, - зазначив Василь Шпіцер кореспондента «Червоної зірки», Герой Росії полковник Кобилаш. - Не дивлячись на різні труднощі, на базу продовжує надходити нова і модернізована авіатехніка: літаки Су-25СМ і вертольоти Мі-28Н "Нічний мисливець». У найближчому майбутньому будуть здані в експлуатацію нову будівлю штабу, санчастина, їдальня. Завершується будівництво авіаційного тренажера. Так що є впевненість в завтрашньому дні.

Доктор соціологічних наук, професор кафедри права ХТРЕІУ Кібакін М. В.

лекція

Граки прилетіли | Додаткова
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати