Головна

сцена 2

1. Глава друга. Сценарна теорія Е. Берна. Практична робота з сімейної міфологією.
  2. Інформаційні технології аналізу за допомогою сценарного підходу в MS Excel
  3. Як зірвати сценарій агресора
  4. Національні загрози в реалістичному сценарії майбутнього
  5. нестандартний сценарій
  6. Листопада, неділя, дитяча сцена
  7. Листопада, субота, дитяча сцена

Жола на кухні жадібно їсть суп з тарілки. Поруч з ним стоїть Таня.

Жола (продовжуючи є). Тань, там відерце. З ранку не вилито.

Таня дістає з-під раковини відерце, вже заповнений водою, відносить його в туалет. Чути шум води, що спускається. Повертається, ставить відерце на місце.

(Доїдати, бере Таню за руку, притискає до себе, утикається особою в її живіт). Як гарно. Як же добре - тільки ти і я. Я лікарняний собі взяв. Спеціально, на тиждень. Кайрат полетів - десять днів свободи. Заночуєш у мене?

Таня. Так.

Жола. А вранці відразу на роботу. І ніякої електрички. А суп залишився? Ні? Гаразд (Гладить її живіт.) Ти, здається, погладшала. Може, вагітна? (Сміється.) Зима просто. Взимку всі ваги набирають. Щоб не замерзнути, це від природи так. Тобі добре зараз?

Таня. Так.

Жола. Сідай.

Таня сідає на стілець, поруч з Жоланом.

(Тримає її за руку.) Суп смачний. Як завжди. Вміла б ти бешбармак робити. Нічого, навчишся. Я тобі рецепт дам, навчишся. Якщо хочеш.

Таня. Хочу.

Жола. Його легко готувати, легше, ніж суп. Там такі великі тонкі шматки тесту, як на локшину. У воду сунув - через п'ять хвилин витягнув. На блюдо вивалив, а зверху - м'ясо з цибулею. І все. Для ледачою господині. Все казахи ледачі. (Пауза.) Щось знову є захотілося ... А баурсаки! Знаєш баурсаки? Такі колобочкі, в маслі обсмажені. Якби ти готувала баурсаки ... Я вранці підлоги помив, бачиш, як чисто?

Таня. Бачу.

Жола. Коли Кайрат поїхав - одразу прибрав. Провітрив квартиру: вікно і двері навстіж, протяг весь сморід видув. І спокій таке запанувало, тиша, відчуваєш?

Таня. Так.

Жола. Він мене дістав, не знаю, скільки так протягну. З роботи повертатися не хочеться. Базікає без угаву, телевізор включає, бруд розводить. І подітися нікуди. Слова такі вибирає, у мене всередині горить все. І домовитися не можна. Змінює все на ходу, ніякої відповідальності. Чому так? (Дістає з кишені паперову коробочку, виймає з неї пакетик.) Бачиш? Позавчора купив, в аптеці. Беруші. Знаєш, що це? У вуха засовувати, щоб звуки всякі не заважали. Він же хропе вночі. А куди мені? На кухню? І сам адже по три години не засинає. Ялозить і ялозить по дивану. В туалет бігає, по двадцять разів. Лежу вночі - кожен його похід в туалет фіксую. Думаю: «ось зараз знову піде». І чекаю, з глузду з'їхати ... А ще дверима плескає. Як тут заснути? (Засовує собі беруші.) Скажи що небудь.

Таня. Я вагітна.

Жола. Як в танку. здорово. А ще? Не мовчи.

Таня. Жола, я вагітна. Вагітна ...

Жола. Добре. Не чути. Раз-раз ... Раз, два ... Бiр, екi, уш. (Виймає беруші.). Може, тепер посплю нормально. (Постає, підходить до раковини і починає мити посуд.) Я навіть графік становив. Коли хто миє посуд, в які дні. Тільки без толку. Приходжу - а в раковині брудний посуд лежить. День у день, засохла, з шматочками їжі. Чи не хоче мити. «Накопичити, - каже, - тоді помию». А я ненавиджу, коли в раковині - брудний посуд. Навіть якщо одна тарілочка з-під торта. Ненавиджу. Чому ми такі різні?

Таня. Чому?

Жола. Це він в матір такої. Ніякої відповідальності, ненадійні. І хвальки. Папа через маму почав пити. Хотів нормальної сім'ї, спокою хотів. А з нею хіба заспокоїшся? Увечері піде до подруги, а ми голодні сидимо. Вечеря повинна бути вчасно. А ми голодні ходили. Папа сам готував. А адже з Алма-Ати в Москву взяли. Одного на весь випуск! Міг таких висот досягти, якщо б підтримка сімейна була. Дружина помічницею повинна бути, це важливо. Треба було татові іншу собі знайти ... Треба було. Треба було. (Сідає, знову бере Таню за руку.) Давай поговоримо. Давай?

Таня. Давай.

Жола. Давай. (Пауза.) Я тут думав. Я адже весь час думаю. Кайрат вночі в туалет бігає, а я думаю. Що робити далі? Що нам робити далі, а? Ти живеш в Чехові. У тебе нам жити не можна, лише дві кімнати, а ще батьки і два молодших брата, та й навіщо в Підмосков'ї. Ніяких перспектив, та й боюся я там жити. А тут Кайрат, цілими днями стирчить. Одна кімната. Так теж не можна. Щоб знімати квартиру, грошей немає. І ніколи не буде, якщо тільки голодними сидіти. А я так не хочу. Що ж робити нам? ..

Таня. Що ж?..

Жола. Адже ми не підлітки. Тулитися десь, по під'їздах шастати, цілуватися крадькома ... Ні, не піде. Мені тридцять років скоро. Нормальних умов хочу, нормального життя. Хочеш?

Таня. Хочу.

Жола. Я вчитель. І то, без диплома. Ледь що - можуть вигнати. А за фахом працювати не хочу, не моє це. Ким ще можу стати? Ким не стану - багатшим не буду. Це зрозуміло. Талантів у мене немає, знаю. І характеру пробивної, ледачий я. Знаєш, як предки наші жили? У юрті цілими днями валялися. Кумис пили, бешбармак їли. Чи не орали, не сіяли, вдома не будували. В степу землеробства немає - тільки худобу з місця на місце треба переганяти. Хіба це праця? Працьовитість воно в крові повинно бути, в традиції. Ось у узбеків воно є. І у таджиків. А казахи - що? Бачила їх на ринку? Або робочими на будівництві?

Таня. Ні.

Жола. Ось ... Не та кров. І все ось так. Так ... Квартиру б. Хоч яку. У цьому вся справа. Таке життя - приниження. Навіщо народжуватися, якщо все життя буде приниженням? ..

Таня. Навіщо.

Жола. І в Казахстан не хочу. Чужий там. З п'яти років в Москві - обрусів, ні туди - ні сюди. Я адже мови навіть не знаю. У Кайрата хоч щось в пам'яті залишилося, а у мене? .. Порахувати можу тільки. Бiр, екi, уш, торт, біс, алти, Жетi, сегiз, тогиз, він.

Таня. Один, два, три, чотири, п'ять, шість, сім, вісім, дев'ять, десять.

Жола. Що ще можна зробити?

Таня. Що? ..

Жола. Квартиру розміняти. Але що можна зробити з «однушкой» в спальному районі? Накопичити і поміняти з доплатою на дві «одинички»?

Таня. На дві.

Жола. Накопичувати. Зціпити зуби і збирати. Поставити мету. І працювати, працювати. Чи не нити. З грязі в князі. У кого-то ж виходить. (Пауза.) Тільки у мене як ніби немає сил. Немов прожив тисячу років, і хочеться спокою. Ніякої боротьби, ніяких чвар, тільки спокій. Тільки дожити б. Народити дитину, виховати. Роботу свою зробити добре. Просто дожити.

Таня. Дожити.

Жола. Як же хочеться зітхнути ... Заспокоїтися, розслабитися. Тільки тисне, життя ця тисне ... Немовби пливеш в море, а зверху чиясь рука голову твою тримає - і раз у раз в воду занурює. Виринаєш, ловиш ротом повітря, не встигнеш віддихатися, прийти в себе, а тебе знову - в воду! Кашляєш, задихаєшся, ковтаєш воду цю солону ... І так все життя. Все життя. (Пауза.) Йди до мене.

Таня сідає Жолану на коліна. Несподівано вхідні двері відкриваються, і в квартирі з'являється Кайрат, в руках у нього ламінат. Таня встає.

Кайрат. Уф ... Важкі ... (Кладе ламінат на підлогу, проходить на кухню). Їсти залишилося? З ранку не жер.

Жола. Ти ... Ти що тут ... робиш ...

Кайрат. Матеріали завіз. Увечері до однієї бабці їхати. Роботи - на цілий день.

Жола. Ти ж повинен зараз летіти. Літаком! Ти їздив в аеропорт?

Кайрат. Аеропорт?

Жола. Я ж тобі дзвонив! Ти сказав, в аеропорту сидиш. Вильоту чекаєш.

Кайрат. В жопу виліт.

Жола. Я адже батькові вже дзвонив. Вони всі тебе зустрічають. Нурлан з дружиною, тітка Айгуль, Бахит, все ...

Кайрат. Ну, подзвони ще раз. Скажи, не вийшло.

Жола. Урод. Ось урод! Як так можна?! Як ?!

Кайрат. Че так рознервувався? Не хочу я їхати. Не хочу і все.

Жола. Сорок днів у мами! А нікого з нас не буде!

Кайрат. Я тебе не тримаю... (Заглядає в каструлю на плиті). Всі з'їли, пипец. Їсти хочу.

Жола підходить до нього, штовхає в груди і тут же отримує відповідь поштовх. Зав'язується коротка бійка. Жола виходить з кухні, нервово крокує по кімнаті, намагаючись оволодіти собою.

Ти сказала йому? ..

Таня. Майже ...

Кайрат. Це як?

Жола (Повертається на кухню, бере Таню за руку). Підемо, Тань, на вулицю ... Погуляем ...

Жола і Таня виходять в передпокій.

Кайрат (Навздогін). Пива мені візьми!

сцена 1 | сцена 3

Олжас Жанайдаров | сцена 4 | сцена 5 | сцена 6 | сцена 7 | сцена 8 | сцена 9 | сцена 10 | сцена 12 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати