Головна

ПРИРОДА ДУМКИ

1. II. Природа і сутність мистецтва
  2. IV. ПРОФЕСІЙНІ ТРАДИЦІЇ І НОВАЦІЇ НА СУЧАСНОМУ телерадіомовлення. Двоїсту природу ТВОРЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ТЕЛЕБАЧЕННІ
  3. IV.I. ДУМКИ ПРО ПРИРОДУ ВІЙНИ
  4. V1: Природа гена
  5. Ангели. Їх природа, цілі буття та шляхи їх досягнення. Падіння злих духів і їх діяльність в світі. Промисел Божий щодо злих духів.
  6. Антропоцентризм і гуманізм у філософській думці Відродження
  7. Біосоціальних природа людини і екологія.

Природа думки може бути ізучаема з двох точок зору: з боку свідомості, яке є пізнання, і з боку форми, за посередництвом якої пізнання досягається; здатність ж форми до видозмін, її пластичність - робить можливим досягнення пізнання. Ця можливість привела філософію до двох крайнощів, що протистоять один одному, не визнають однією із сторін виявляється життя. Одна дивиться на все як на свідомість і не визнає умови, що робить можливим свідомість, т. Е необхідності форми. Інша дивиться на все як на форму і не визнає того, що форма може існувати лише в силу одухотворяющей її життя.

Форма і життя, матерія і дух, провідник і свідомість нероздільні в прояві, вони - невіддільні аспекти Того, чого обидві ці сторони притаманні, Того, що є ні свідомість, ні провідник його, а корінь обох. Філософія, яка намагається пояснити все за посередництвом форми, не визнаючи життя (одухотворяющей її), неминуче зустрінеться з проблемами, вирішити які вона буде не в змозі. Філософія, яка намагається пояснити все за посередництвом життя, не визнаючи форми, опиниться перед глухою стіною, подолати яку вона не зможе.

Кінцеве дозвіл цього полягає в тому, що свідомість і його провідники - життя і форма, дух і матерія - лише тимчасові вираження двох аспектів єдиного, необмеженого Буття, яке пізнаване лише в своєму прояві, як Корінь-Дух (званий індусами Пратьягатман), т. Е. абстрактне Буття, абстрактний Логос, від якого народжуються все індивідуальні "я" і як Корінь-Матерія (Мулапракріті), від якого спливли всі форми. Коли відбувається прояв, цей Корінь-Дух народжує потрійне свідомість, а Корінь-Матерія - потрійну матерію; але за ними лише Єдина Реальність, що не пізнається для умовного свідомості. Квітка не бачить кореня, від якого зростає, хоча він черпає з нього все своє життя і не міг би існувати без нього.

"Я" як Познающий має своєї відмінною функцією відображення "Не - я" в собі. Як чутлива платівка приймає промені світла, відбиті від предметів, а ці промені виробляють видозміни в речовині, на яке вони падають, що і робить можливим отримання зображень предметів, так відбувається і з "Я" в аспекті пізнання по відношенню до всього зовнішнього. Його провідник є сферою на якій "Я" приймає від "Не-Я" відбиті звуки Єдиного Я, змушуючи з'явитися на поверхні цієї сфери зображення - відображення того, що нема воно саме. Пізнає не пізнає самих предметів на перших щаблях своєї свідомості. Він пізнає тільки образи, вироблені дією "Не-Я" на його провіднику, на його чутливої ??оболонці, т. Е фотографії зовнішнього світу. Тому розум, провідник "Я" як пізнається, і порівнюється з дзеркалом, в якому відображені образи всіх поставлених перед ним предметів. Ми пізнаємо не самі предмети, а тільки дія, вироблене ними на нашу свідомість; не предмети, а тільки їх зображення, знаходимо ми в розумі. Як дзеркало, в якому здається ви бачите предмети, а тим часом ці видимі предмети лише образи, ілюзії, вироблені світловими променями, відбитими від предметів, а не самі предмети, так і розум в своєму пізнанні зовнішнього світу пізнає тільки примарні образи, а не речі самі в собі. Ці образи, вироблені в провіднику, сприймаються пізнати як предмети, і це сприйняття полягає у відтворенні їх в ньому самому. Аналогія з дзеркалом і вживання слова "відображення" в попередньому параграфі можуть ввести нас в оману, т. К. образ є відтворення, а не "відображення" виробляє його предмета. Оболонка розуму (ментальна матерія) дійсно утворюється на зразок представленого йому предмета і це подібність відтворюється в свою чергу пізнати. Коли він видозмінює, таким чином, себе до подоби з зовнішнім предметом, він пізнає цей предмет, але в тому випадку, який ми розглядаємо, то, що він пізнає, є тільки образ, відбитий предметом на його провіднику, а не сам предмет. І образ цей не є досконалим відтворенням предмета, причину чого ми розглянемо в наступному розділі.

"Але", можуть сказати "буде так завжди? Хіба ми ніколи не будемо в змозі пізнавати самих предметів"? Це змушує нас торкнутися головного відмінності між свідомістю та тим середовищем, в якій воно діє. Коли свідомість шляхом довгої еволюції розвине силу відтворювати в собі все, що існує поза ним, тоді матеріальна оболонка, всередині якої вона діяла, спадає і свідомість, що стало пізнанням, ототожнює своє "Я" з усіма "Я", серед яких воно розвивалося; тоді воно розглядає як "Не-я" тільки оболонку всіх "я" в окремо. Це - "День нехай буде з нами", злиття, торжество еволюції, коли свідомість пізнає себе та інших як себе. Спільністю природи досягається досконале пізнання, і "Я" здійснює те чудове стан, в якому торжество не вмирає і пам'ять не втрачається, а відособленість зникає, і пізнає, пізнавати і Познань зливається в одне.

Цю чудову природу "Я", яка розвивається в нас в даний час через пізнання, ми і повинні вивчити, щоб зрозуміти природу думки; необхідно ясно побачити примарну сторону розумового процесу, щоб цілком подолати ілюзію. Отже, розглянемо, як встановлюється Пізнання - зв'язок між пізнає і пізнається і це допоможе нам зрозуміти ясніше природу думки.

ПОЗНАНИЕ | БЕЗПЕРЕРВНА ЦЕПЬ між пізнає, пізнавати і пізнати

Анни Безант 1 сторінка | Анни Безант 2 сторінка | Анни Безант 3 сторінка | Анни Безант 4 сторінка | " Я "- як пізнає | " НЕ-Я "ЯК пізнавати | ТВОРЕЦЬ ИЛЛЮЗИИ | МЕНТАЛЬНЕ ТІЛО І МАНАС | БУДОВА І РОЗВИТОК ментальності ТІЛА | ПЕРЕДАЧА ДУМКИ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати