Головна

Звуки мови і букви

1. II. Звуки мови. Акустична характеристика звуків. Мовний апарат. Артикуляція, її фази.
  2. Александрова Т. В. Живі звуки, або Фонетика для дошкільнят: Навчально-методичний посібник для логопедів і вихователів
  3. Алфавіт. Букви і діакритичні знаки. Буквена діакрітіка. Графіка і орфографія. Принцип орфографії.
  4. Букви а - я, у - ю
  5. Букви і звуки
  6. БУКВИ з шорсткого ПАПЕРИ
  7. Введення російської літери

1. Відповідно до того, які звуки позначаються буквами, всі букви діляться на приголосні і голосні.

Голосних букв 10:

A Е Ё И О У Ы Э Ю Я

Приголосних букв 21:

Б В Г Д Ж З Й
К Л М Н П Р С
Т Ф Ч Ц Ч Ш Щ

2. У російській мові позначаються не всі звуки мови, а тільки основні. В Російській мові 42 основних звуку - 6 голосних і 36 приголосних, тоді як число букв - 33. Чи не збігається також кількість основних голосних (10 букв, але 6 звуків) і приголосних (21 буква, але 36 звуків). Різниця в кількісному складі основних звуків і букв визначається особливостями російського листи.

3. У російській мові твердий і м'який звук позначається однією і тією ж буквою.

пор .: сер [Сер] і сер [С'ер].

4. Шість основних голосних звуків позначаються десятьма голосними буквами:

[І] - и (милий).

[И] - ы (мыло).

[А] - а (май) і я (моя).

[О] - о (мой) і ё (ёлка).

[Е] - э (это) і е (мeл).

[У] - у (куст) і ю (юла)

Таким чином, для позначення чотирьох голосних звуків ([А], [о], [е], [у]) Є два ряди букв:
 1) а, о, е, у; 2) я, е, є, ю.

Зверніть увагу!

1) Я, е, є, ю - Це букви, а не звуки! Тому вони ніколи не використовуються в транскрипції.

2) букви а и я, о и ё, э и е позначають відповідно: а и я - Звук [а]; о и ё - Звук [о], э и е - [Е] - тільки під наголосом! Про вимові цих голосних в ненаголошеній положенні см. В п. 1.8.

5. букви я, е, є, ю виконують дві функції:

Сяду [з 'пеклі], сел [з 'ел], сёл [з 'ол], сюда [з 'уда];

Я - [Jа], е - [J е], ё - [Jо], ю - [Jу].

наприклад:

1. після голосних: жуёт [жут], бреют [бр'ет];

2. на початку слова: ел [J ел], як [до];

3. після розділових ъ и ь: зйел [зJ ел], вьюн [В 'н].

1) букви і її після шиплячих літер ж и ш не вказують на м'якість попереднього приголосного звуку. Приголосні звуки [Ж] и [Ш] в сучасній російській літературній мові завжди тверді!

шив [Шил], жесть [Жес'т '], йшов [Шол].

2) Літера и після приголосних букв ж, ш и ц позначає звук [И].

шив [Шил], жив [Жил], цирк [Цирк].

3) букви а, у и о в поєднаннях ча, зара, ба, щу, чо, что не свідчать про твердості приголосних ч и щ. Приголосні звуки [Ч '] и [Ш '] в сучасній російській літературній мові завжди м'які.

чум [Ч'ум], (п'ять) щук [Щ'ук], частина [Ч'ас'т '], Щорс [Щ'орс].

4) Ь в кінці слова після шиплячих не є показником м'якості. Він виконує граматичну функцію (див. П. 1.11).

6. звук [J] позначається на листі декількома способами:

май [маj].

Ел [J ел], як [до].

зйел [зJ ел], вьюн [В 'н].

7. букви ъ и ь не позначав ніяких звуків.

1) вказує на м'якість попереднього приголосного:

Мель [М'ел '];

2) виконує граматичну функцію.

Наприклад, в слові миша ь не вказує на м'якість попереднього приголосного, а сигналізує про те, що дане іменник жіночого роду.

ЗВУКИ МОВИ І БУКВИ. АЛФАВІТ | Голосні і приголосні звуки

Орфоепія. Фонетика. Графіка. Класифікація звуків, транскрипція. | ЗВУКИ МОВИ | Голосних і приголосних ЗВУКИ | Голосні і приголосні звуки | Дзвінкі і глухі приголосні | Позначення м'якості приголосних на письмі | Сильні-слабкі позиції для голосних. Позиційні зміни голосних. редукція | Позиційні зміни приголосних по глухість-дзвінкості | Букви і звуки | наголос |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати