Головна

Практичні завдання.

1. II. практичні завдання
  2. Алгоритм виконання завдання.
  3. Алгоритм виконання завдання.
  4. Аудиторні заняття (лекції, лабораторні, практичні, семінарські) - заочна форма навчання, термін підготовки 2 роки 6 місяців
  5. Аудиторні заняття (лекції, лабораторні, практичні, семінарські) - заочна форма навчання, термін підготовки 3 роки 6 місяців
  6. Аудиторні заняття (лекції, лабораторні, практичні, семінарські) - заочна форма навчання, термін підготовки 5 років
  7. Аудиторні заняття (лекції, лабораторні, практичні, семінарські) - очна форма навчання

Якщо ви не довіряєте іншим,

як ви можете очікувати,

що вони будуть довіряти вам?

Що лежить в ліжку Старий Людина перекинувся на спину. Вечірнє сонце, тільки що сховалося за пагорбом, посилало свої прощальні промені, які відбивалися від спокійної поверхні річки Сент-Джон.

Що стоїть зліва паперова фабрика продовжувала викидати шалені клуби диму і пари, що вона робила двадцять чотири години на добу, затьмарюючи небо і засмічуючи повітря. У річку зливалися всі відходи, і води річки поширювали неймовірне сморід, сморід, на яке скаржилися все навколо і з яким ніхто не намагався боротися.

Сніг швидко танув. Стояла весна, початок весни, але сонце сідало рано і зграї птахів поспішали по домівках, поки ще не зникли його останні промені.

Прямо під вікном Сінджін, кіт, який володіє телепатією, співав свою нескінченну пісню, запрошуючи всіх сусідських котів на побачення. Його пісня ставала голосніше, потім знову затихала, голос вібрував від надміру почуттів. Час від часу він замовкав, високо піднімав голову і, подібно кролику, сідав на задні лапи, уважно прислухаючись, чи не вчинить сигнал про те, що його запрошення прийнято. Не отримавши відповіді, він, засмучений, знову опускався на всі чотири лапи, висловлюючи хвостом своє обурення, і знову починав все спочатку, подібно лондонському вуличного торговця минулих часів, голосно сповіщав про свої товари. Правда, замість крику «старе залізо, старі ганчірки!», Лунав зовсім інший: «я люблю вас, скоріше, я чекаю!».

З ревом і гуркотом підкочували машини, власники магазинів і їх підручні, виходячи з них, голосно аплодували дверцятами, кричали один одному «на добраніч» і стрімко кидалися до ліфта, щоб встигнути захопити в ньому місце.

Старий Людина лежав на спині і думав про минуле, про всіх пригоди, що випали на його долю, про рідкісних радощах і частих негаразди. Так, важка була життя, думав він. Але, слава Богу, в останній раз на цьому колі, в останній раз на цій Землі. Нарешті, думав він, я з'ясував всі, що повинен був з'ясувати, очистив все порожні кути, навів порядок на горищах і навіть викинув сміття.

- Ні, це не так, - почув він самий знайомий і найулюбленіший голос. - Завдання ще не виконано, ти зробив більше, ніж прийшов зробити, але ти ще не виконав завдання.

Старий Людина обернувся і побачив прямо перед собою спустився з верхнього астралу усміхненого Ламу Мінгьяра Дондупа, оточеного золотим сяйвом.

- Ви зовсім налякали мене, - сказав Старий Людина, - і я прошу вас послабити світло, це нагадує мені одну історію, яка сталася зі мною в Лондоні.

- Що за історія? - Запитав Лама Мінгьяр Дондуп. - Щось, чого я ще не знаю?

- Цілком можливо, - відповів Старий Людина, - давайте, я розповім вам про це. Пізно вночі я сидів в будинку на Саутсі Кенсінгтон, сидів в темряві, думаючи про різне, медитуючи, і чомусь я не опустив штори. Раптом я почув страшний гуркіт і, спустившись вниз, щоб з'ясувати причину переполоху, побачив біля вхідних дверей двох міцних лондонських поліцейських.

- Пане професоре, - сказав один з них, як я зрозумів по нашивкам, сержант, - що ви робите в цьому будинку?

- Що роблю? - Повторив я. - Мені здається, я нічого зараз не роблю. Я сидів і розмірковував про життя.

- Так, - відповів сержант, - нас терміново викликали, бо у вас в вікнах горів занадто яскраве світло.

- О, - сказав я, - це малоймовірно, але якби і так, хіба це злочин?

Сержант подивився на свого підлеглого і знизав плечима.

- Може бути і злочин, - сказав він. - Ви могли подавати сигнал гангстерам, щоб показати їм дорогу, або що-небудь ще в цьому роді. - Потім він прийняв рішення. - Я хотів би оглянути вашу квартиру.

- У вас є ордер на обшук? - Запитав я.

- Ні, - відповів він, - але якщо ви не дозволите мені обшукати вашу квартиру, я залишу тут констебля, щоб він спостерігав за вами, і піду за ордером.

Мені нічого не залишалося, як потиснути плечима і відповісти:

- Добре, ідіть, куди хочете, і можете оглядати все, що вам завгодно.

Отже, двоє поліцейських облазили і оглянули всі навколо і, найдивніше, заглянули в ящики письмового столу. Не знайшовши нічого, через сорок п'ять хвилин вони, задоволені, покинули квартиру.

- Не робіть цього більше, сер, - сказав сержант, йдучи. - Це створює нам дуже багато клопоту. Лама Мінгьяр Дондуп засміявся.

- Що б ти не робив, Лобсанг, - сказав він, - ти, мабуть, привернув погане увагу. Я не можу собі уявити, щоб хтось ще був мало не заарештований за те, що показав свою ауру під час роздумів.

Старий Людина здавався злегка пригніченим.

- Так ви вважаєте, що моє завдання ще не виконано? Що я повинен зробити ще?

- Ти зробив все, - відповів Лама Мінгьяр Дондуп. - Без сумніву, ніщо не залишилося недоробленим. Ти зробив більше, набагато більше, ніж прийшов зробити, але так сталося, що через невдачі інших потрібно зробити щось ще.

- Що ж? - Запитав Старий Людина.

Лама Мінгьяр Дондуп подивився на кінчик свого носа і постарався приховати посмішку.

- Повинна з'явитися ще одна книга, дванадцята. Ми повинні подумати про це, і це дійсно потрібно мати на увазі. Але є ще одна маленька завдання, дещо, пов'язане з винаходом, яке ще може потрясти цей світ.

Ще деякий час Старий Людина і Лама Мінгьяр Дондуп продовжували бесіду, але тут не місце описувати все, що було сказано. Старий Людина відчував смертельну втому, а завдяки витратам на оплату медичних рахунків та інших життєвих потреб, він не знав, чи зможе протриматися ще хоча б місяць. Нарешті Лама Мінгьяр Дондуп, що прийшов з верхнього астралу, поступово розтанув, і за вікнами знову з'явився слабке денне світло.

Час. Яка дивна річ це штучне час. Можна в одну мить зробити астральне подорож і повернутися назад, а тут внизу, на Землі, людина прив'язана до годинника і до руху Сонця, керуючого цим годинником. Тут, в Нио-Брансвік, сонце сідає. А за кілька тисяч миль звідси Джон Хендерсон ще зайнятий своєю роботою, там ще тільки полудень. Не так далеко звідси Валерія Сорок, зразок відданості і акуратності, ймовірно, якраз в цей момент залишає свій офіс і, напевно, думає про чай. Так, швидше за все, Валерія думає про чай, тому що однією з її слабкостей є те, що вона занадто багато думає про їжу! «Я повинен поговорити з нею про її дієті», - сказав собі Старий Людина.

В іншу сторону від нього жили леді Ворстмен, які швидше за все були зараз вдома і слухали радіо, а може бути, займалися, а може, одна з них збиралася лягати спати.

Тут же леді Тедді і Клео затіяли свою вечірню гру, ганяючись за своєю улюбленою іграшкою, і це була славна м'яка іграшка, зроблена зі шматка старого вовняного плаття.

Старий Людина думав про Тедді і Клео, про те, як з самого народження про них дбали, як про своїх дітей, як все робилося для того, щоб вони відчували себе такими ж сутностями, як і люди, і ця робота була найбільш плідною і доставила найбільше радості, тому що ці два маленьких створення були дійсно справжніми людьми. З півночі до полудня першої згадувалася Міс Клео, але з полудня до півночі першим називалося ім'я Міс Тедці, так що вони могли не сумніватися в тому, що їм приділяється однакова увага, без натяку на те, щоб хтось із них міг бути улюбленцем.

Міс Тедді, велика, товста і виглядала цілком задоволеною, любила притиснутися до підлоги, скрібши лапами, тоді як прекрасна, струнка і дивно граціозна Міс Клео стрибала вгору-вниз, займаючись якоюсь неймовірною котячої гімнастикою.

Тим часом ніч вступала в свої права, ставало холодніше, в повітрі відчувався морозець. Стовпчик термометра падав, люди на вулицях куталися в свої пальто.

Старий Людина давно уявляв собі цей день, день, коли буде закінчена одинадцята книга і можна буде собі сказати:

"Це все. Ніколи більше ніякої писанини, мій час на Землі закінчується ».

Але тепер, після візиту з вищого астралу Лами Мінгьяра Дондупа, Старий Людина думав, чи може бути взагалі закінчено твоя справа, поки ти ще продовжуєш рухатися, подібно старому розхитаному автомобілю, поки він остаточно не розвалиться на частини?

Я вже майже розвалююся на частини, - подумав він. - Але чому бути, того не минути, і завдання не було б поставлена, якби не було кого-то, хто в змозі впоратися з цим завданням. Так що, - думав Старий Людина, - я повинен постаратися протриматися ще трохи і, може, я напишу ще одну книгу, хто знає? В Англії число дванадцять вважається щасливим.

«Я хотів би сказати всім-всім в цьому світі, що всі ці книги, все, про що вони розповідають, - чиста правда, це я можу заявити з усією відповідальністю», - думав Старий Людина.

Так що ми прийшли до висновку, що це не дуже хороший день, тому що робота не закінчена, остаточна битва ще не виграна, ще багато чого потрібно зробити, а для цього залишилося занадто мало часу і занадто мало здоров'я. Але ми повинні постаратися.

А тепер дозвольте мені гаряче подякувати місіс Шилу Рауз, на прізвисько Баттеркап *, за чудову турботу про мене і ту роботу, яку вона виконувала, друкуючи мої книги, роботу, яку я ціную набагато вище, ніж вона може собі уявити.

* Баттеркап в перекладі з англійської означає жовтець. - Прим. перев.

Дозвольте мені подякувати Ра'аб за надзвичайну турботу і акуратність, з якою вона все перевіряла, і за її дуже вартісні поради. Вона дуже полегшила мою задачу.

І нарешті, дозвольте мені подякувати Міс Тадалінку і Міс Клеопатру Рампа за те, що вони вселяли в мене бадьорість, і за те задоволення, яке вони постійно мені доставляли. Ці два дорогих мені маленьких чоловічка заслуговують того, щоб про них сказати трохи більше, тому що жодного разу за всю їх чотирирічну життя я не бачив їх ні злими, ні в поганому настрої, ні навіть просто роздратованими. Якби люди були такими ж врівноваженими і ласкавими, як ця парочка, на Землі не було б ні неприємностей, ні воєн. Тоді дійсно настали б Золоті Часи, яких людям доведеться ще довго чекати.

Ось, нарешті, ми і підійшли до моменту, коли можна написати

«КІНЕЦЬ» (Цієї книги).

зміст дисципліни

Тема 1. Предмет і значення логіки.

Логіка як наука про форми і прийомах інтелектуальної пізнавальної діяльності. Чуттєва і раціональна ступені пізнання. Особливості раціонального пізнання. Інтелектуальна діяльність і мова. Логічний аналіз мови як інформаційної знакової системи. Основні семіотичні аспекти мови: семантичний, синтаксичний, прагматичний. Основні семантичні категорії мовних виразів.

Основні поняття теоретичної логіки. Поняття про логічної формі і законі логіки. Поняття як логічна форма думки. Судження як форма вираження думки. Теорія як сукупність понять і суджень. Основні закони правильного мислення: тотожності, протиріччя, виключеного третього, достатньої підстави. Міркування як пізнавальна операція. Основні риси правильного міркування: визначеність, послідовність, несуперечність, доказовість. Поняття логічного слідування. Логічна коректність (правильність) і надійність міркування.

Логіка і правова наука. Роль операцій визначення і класифікації понять для правової науки. Значення процедур докази і спростування, знання логічних принципів побудови судово-слідчих версій, правил формулювання питань (відповідей) для юридичної практики.

Тема 2. Поняття як форма думки.

Поняття як форма відображення дійсності. Мовні форми вираження понять. Терміни і поняття. Семантичний трикутник поняття. Абстракція як метод утворення понять. Види абстракції: абстракція ототожнення, що ізолює абстракція, ідеалізація. Основні логічні прийоми формування понять: аналіз, синтез, порівняння, узагальнення.

Логічна характеристика понять. Зміст поняття. Ознаки предметів та їх види: суттєві і не дуже, відмінні і неотлічітельние, необхідні і випадкові. Обсяг понять. Частина обсягу поняття. Елемент обсягу.

Логічні відносини між поняттями: сумісність і несумісність. Відносини сумісності: рівнозначність, перетин, підпорядкування. Відносини несумісності: супідрядність, протилежність, протиріччя. Моделювання відносин між поняттями на діаграмах Е. Ейлера - Д. Венна.

Операції з обсягами понять. Закон зворотного відносини між обсягом і змістом понять. Узагальнення і обмеження понять. Розподіл і класифікація понять. Логічна структура поділу: ділене поняття, підстава поділу, члени поділу. Види поділу: дихотомічне і по видозміні ознаки. Правила та можливі помилки в розподілі Класифікація як вид поділу: природна і штучна класифікація. Значення поділу і класифікації в науковій і практичній діяльності.

Операції зі змістом поняття. Визначення понять. Явні і неявні визначення. Структура визначення: визначається поняття і визначальна частина. Визначення через рід і видову відмінність. Індуктивні визначення. Опис через власний ознака. Неявні визначення: контекстуальні, аксіоматичні, через ставлення до своєї протилежності. Остенсивно визначення. Правила та можливі помилки у визначенні.

Роль логічного вчення про поняття, визначеннях, класифікації для правового пізнання.

Тема 3. Висловлювання (судження) як форма думки.

Загальна характеристика висловлювання в традиційній логіці. Судження, висловлювання і пропозицію. Висловлювання прості і складні. Види простих висловлювань: атрибутивні, реляційні, екзистенційні. Суб'єкт-предикатна структура висловлювання. Багатомісні предикати і їх редукція до одномісним. Формальна запис атрибутивної і реляційної структури висловлювання.

Прості категоричні висловлювання. Види категоричних висловлювань за якістю і кількістю: общеутвердітельние, общеотріцательние, частноутвердітельние, частноотріцательние. Розподіленість термінів у категоричних висловлюваннях. Застосування кругових схем для виявлення відносин між термінами в висловлюваннях.

Логічні відносини між категоричними висловлюваннями. Логічний квадрат як дидактичний метод визначення відносин між судженнями по істинності. Види відносин: сумісність - еквівалентність, логічне підпорядкування (субординація), приватне збіг (субконтрарность); несумісність - протиріччя (контрадікторності), протилежність (контрарность). Операція заперечення судження.

Тема 4. Модальні судження.

Поняття модальних суджень. Істинність хибність і безглуздість як логічні модальності. Ускладнення поняття істинності при логічному аналізі модальних суджень. Освіта модальних суджень за допомогою модальних операторів. Модальні судження і закон виключеного третього. Алетіческіе модальності - необхідно, можливо, випадково, неможливо. Епістеміческіе модальності - знає, переконаний, вірить, сумнівається, доведено. Деонтіческіе модальності - обов'язково, дозволено, заборонено, байдуже. Деонтіческіе модальності і норма. Логічна структура правових норм. До якої і описує частини нормативного судження. Взаімовиразімость операторів «дозволено», «заборонено» та «обов'язково». Оператор «байдуже».

Судження і питання. Логічна структура питання і відповіді: предмет питання (відповіді), зміст питання (відповіді), обсяг питання (відповіді). Види питань і відповідей. Умови коректного формулювання питань і відповідей. Інформаційні характеристики питань. Питально-відповідні ситуації в правовій практиці.

Тема 5. Умовивід як форма мислення.

Умовивід (міркування) як пізнавальна операція. Структура умовиводу: посилки, висновок, логічний зв'язок між посилками і висновком. Логічна коректність і надійність висновків. Причини некоректності умовиводів. Види умовиводів за спрямованістю виведення і за характером зв'язку між посилками і висновком: дедуктивні, індуктивні, за аналогією; логічно необхідні (доказові) і ймовірні (правдоподібні). Логічне слідування в доказових і правдоподібних міркуваннях.

Поняття дедуктивного умовиводи. Необхідний характер логічного слідування в дедуктивних міркуваннях. Види дедуктивних умовиводів: висновки класичної логіки, безпосередні - висновки за допомогою перетворення внутрішньої структури суджень (перетворення, звернення, протиставлення предикату та суб'єкту) і висновки на основі відносин між судженнями за логічним квадратом, силогізми. Поняття ентимеми. Процедура визначення коректності ентимеми. Поняття полісіллогізма і смітить, їх види. Значення силлогистики в історії логіки.

Тема 6. Класична логіка висловлювань.

Мови природні і штучні. Переваги та недоліки природної мови. Поняття про формалізованому мову як засіб виявлення логічної форми мовних виразів. Алгоритм побудови формалізованої мови.

Логіка висловлювань (пропозіціональная логіка) як певний тип логічної теорії. Мова класичної логіки висловлювань. Алфавіт мови: пропозіціональние змінні, пропозіціональние зв'язки - унарна (заперечення) і бінарні (й, диз'юнкція, імплікація, еквіваленція), технічні засоби. Логічний сенс зв'язок. Поняття правильно побудованої формули. Прості і складні формули. Логіка умови істинності висловлювань. Двозначність класичної логіки: істинність і хибність висловлювань. Табличне визначення істінностних значень логічних зв'язок (таблиця істинності).

Дозволяють процедури для формул класичної логіки висловлювань. Алгоритм побудови таблиць істинності. Класифікація формул щодо логічних умов істинності: тотожно-істинні (загальнозначущі), тотожно-хибні і здійсненні.

Логічні відносини між формулами: сумісність з істинності, сумісність з хибності, логічне проходження.

Висновки, засновані на логічних зв'язках між висловлюваннями: умовно-категоричні висновки - стверджує модус, який заперечує модус; розділової-категоричні висновки - утверждающе-який заперечує і заперечливо-утверждющій модус; умовно-розділові висновки - проста конструктивна, складна конструктивна, проста деструктивна, складна деструктивна дилеми; умовні висновки.

Тема 7. Традиційна сіллогістіка.

Загальні відомості про силогістиці. Алфавіт силлогистики. Простий категоричний силогізм. Склад силогізму: менший, середній і більший терміни; великої й малої посилки. Поняття фігури і модуси силогізму. Правильні модуси: основні (сильні) і похідні (слабкі). Загальні правила силогізму: правила термінів та правила посилок. Специфічні правила фігур силогізму. Кругові схеми як метод відбору правильних модусів силогізму. Способи відомості модусів другої і третьої фігур силогізму до модусів першої (досконалої) фігури.

Тема 8. Правдоподібні міркування.

Логічна природа індуктивних міркувань. Правдоподібний характер висновків в індуктивних міркуваннях. Види індуктивних міркувань: повна і неповна індукція. Повна індукція, її структура. Специфіка повної індукції. Достовірний характер висновків повної індукції. Зворотній дедукція. Означення умовної ймовірності.

Види неповної індукції: популярна і наукова. Індукція через простий перелік (енумератівная). Умови, що підвищують ступінь обгрунтованості висновків у висновках енумератівной індукції. Індукція через відбір (елімінатівного). Принципи відбору фактів, що виключають випадкові узагальнення.

Індуктивні методи встановлення причинних зв'язків: метод подібності, метод єдиного відмінності, з'єднаний метод подібності та відмінності, метод супутніх змін, метод залишків. Статистична індукція. Зміст статистичної індукції. Значення індуктивних висновків у науці.

Умовиводи за аналогією. Сутність аналогії. Структура і види умовиводів за аналогією. Імовірнісний характер висновків за аналогією. Фактори, що підвищують ступінь ймовірності висновків у висновках за аналогією.

Тема 9. Логічні основи теорії аргументації.

Поняття докази. Доказ як логічний спосіб обгрунтування істинності деякої думки. Структура докази: теза, аргументи, демонстрація. Поняття спростування. Структура спростування: предмет спростування, антитеза, контраргументи, демонстрація. Тягар доказування. Правила докази: правила тези, правила аргументів, правила демонстрації. Демонстрація як сукупність прийомів обгрунтування тези. Використання дедукції, індукції та аналогії в процесі докази.

Види докази: пряме і непряме (непряме). Різновиди непрямого докази: апологіческое (від суперечить), розділову (метод виключення альтернатив).

Логічні помилки в процесі докази: щодо тези - втрата тези, підміна повна або часткова; щодо аргументів - помилкове підставу, передбачення підстави, аргумент до особистості, аргумент до публіки і ін .; щодо демонстрації - порушення правил відповідних висновків. Паралогізм як ненавмисна помилка в доказі. Софізм як навмисна помилка. Поняття про логічні парадокси.

Доказ як логічна основа формування переконань. Значення докази в юридичній практиці. Аргументація як спосіб переконання в комунікативному процесі. Аргументація і доказ. Структурні елементи аргументації: спірне положення, теза, аргументи. Поняття поля аргументації.

Аргументація і діалог. Склад діалогу Загальні принципи діалогу. Види діалогу: полеміка, суперечка, дискусія. Полеміка як вид інтелектуального поєдинку. Структура полеміки. Типи полеміки: пізнавальна, ділова, ігрова. Загальні принципи ведення полеміки. Стратегія і тактика ведення полеміки. Теорія і практика спору. Види спору: за програмними цілями, за мотивами. Умови спору. Доводи в суперечці. Прийоми в суперечці.

Юридичне доведення. Предмет доказування: доказові факти, процесуальні факти, соціологічні факти; версія як основа юридичної доведення в судовому процесі. Засоби доказування (аргументи): фактичні дані, свідчення свідків, письмові та речові докази, експертні висновки та ін. Способи доведення (демонстрація). Дотримання фактичних і юридичних оцінок. Процесуальні межі юридичного доказування.

Тема 10. Логіка наукового знання.

Проблема, гіпотеза і теорія як форма розвитку знань. Проблема і її роль в пізнанні. Поняття проблемної ситуації. Питання як форма вираження проблеми. Види проблем.

Сутність гіпотези. Гіпотеза і пропозиція. Види гіпотез. Версія і робоча гіпотеза. Гіпотетико-дедуктивний метод. Фалісіфіціруемость і верифікація гіпотез. Роль експерименту в процесі верифікації. Логічні способи докази гіпотез. Прямий і непрямий доказ гіпотез. Характеристики та вимоги до слідчих версій в юридичній практиці.

Теорія як система наукових знань. Формування наукових теорій. Структура наукових теорій. Закони, категорії і поняття в структурі теорій. Ядро і периферія теорії. Теоретичні моделі та гіпотези ad hoc в структурі теорії.

Роль логіки в розвитку, обґрунтуванні та систематизації наукових знань.

Тема 11. Історичні етапи формування логіки

Характеристика основних історичних етапів формування логіки: класична і сучасна логіка. Логічні ідеї в давньогрецькій філософії: апорії Зенона, діалектичний (діалогічний) метод Сократа, логічні ідеї Платона, сіллогістіка Аристотеля як перша в історії науки аксіоматично побудована дедуктивна теорія про правильних міркуваннях. Логіка і риторика. Криза логіки в середньовіччі. Місце логіки в філософії нового часу. Логічні ідеї Лейбніца. Розвиток індуктивної логіки в XVII-XIX століттях. Математична логіка в XIX-XX століттях. Некласичні логіки XX століття. Особливості сучасного етапу розвитку логіки.

Плани практичних занять для студентів денної форми навчання із завданнями для самостійної роботи

Заняття 1. Поняття як логічна форма думки.

1. Логічна характеристика понять: зміст і обсяг. Закон зворотного відносини між обсягом і змістом. Узагальнення і обмеження понять.

2. Логічні відносини між поняттями.

3. Операція поділу понять: структура, види, правила коректності і можливі помилки.

4. Операція визначення понять: структура, види, правила в можливі помилки.

Практичні завдання.

1. Узагальнити і обмежити такі поняття:

Підручник, політична партія, вічний двигун, республіка, цивілізація.

2. Визначити вид наступних понять:

Юрист, юридична відповідальність, Сузір'я Великої Ведмедиці, круглий квадрат, підлеглий.

3. Визначити за допомогою кругових схем відносини між поняттями:

1) політик, вчений, злочинець, непреступніка, правопорушення;

2) людина, чоловік, батько, син;

3) злочин, правопорушення, злочин проти власності, крадіжка, шахрайство, адміністративне правопорушення.

4. Визначити вид і правильність наступних поділів (В неправильних розподілах вказати порушене правило):

1) Людина може бути холериком, сангвініком і меланхоліком.

2) Політичний режим держави може бути демократичним і антидемократичним.

3) Людина може бути високого, невисокого і середнього зросту.

5. Визначити вид і правильність наступних визначень (в неправильних визначеннях вказати порушене правило):

1. Умисним називається злочин, вчинений з умислом.

2. Грабіж - це злочин проти власності, що складається у відкритому розкраданні чужого майна.

3. Істина - дочка розуму, мати мудрості.

Заняття 2. Обчислення висловлювань (4 години).

1. Структура мови Булевой алгебри.

2. Табличне визначення істінностних значень пропозиційних зв'язок. Класифікація формул ІВ за умовами істинності.

3. Визначення коректності міркувань засобами табличного побудови числення висловів.

4. Основні висновки Обчислення Висловів

Практичні завдання.

1. Записати міркування в символічній формі. Визначити коректність міркувань засобами табличного побудови логіки висловлювань:

1) Для того, щоб скласти іспит, мені необхідно дістати підручник або конспект. Я дістану підручник тільки в тому випадку, якщо мій приятель не виїде додому. Але він поїде додому тільки в тому випадку, якщо я дістану конспект. Отже, я здам екзамен.

2) Якщо підозрюваний скоїв цю крадіжку, то вона була ретельно підготовлена, і він мав співучасника. Якби крадіжка була б ретельно підготовлена ??або якби був співучасник, то вкрадено було б набагато більше. Значить, підозрюваний не здійснював крадіжку.

3) Якщо людина має вищу юридичну освіту і виступає захисником в суді, то він є адвокатом. Отже, людина не може виступати захисником в суді, якщо він має вищу юридичну освіту, але він не адвокат.

2. Використовуючи умовну посилку, побудувати умовиводи по стверджує і заперечує модус умовно-категоричного силогізму. Записати їх у символічній формі.

1) Якщо заява про злочин є письмовим, то воно повинно бути підписано особою, від якої воно виходить.

2) Суддя не може брати участь в розгляді справи, якщо він є потерпілим.

3) Якщо особа не винна у вчиненні злочину, то не підлягає притягненню до кримінальної відповідальності.

3. Використовуючи вихідну посилку, побудувати розділової-категоричні умовиводи. Записати їх у символічній формі.

4. Свідки можуть говорити правду або брехати.

5. Читання книг або приємно чи корисно.

6. Потерпілим визнається особа, якій злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.

4. Зробити висновок з вихідних посилок, визначити вид дилеми, записати в символічній формі.

1) Якщо твір було б цікаво, то по ньому поставили б фільм. Якби твір було б цікаво, то по ньому поставили б спектакль. За цим твором не був поставлений ні фільм, ні спектакль. Отже ...

2) Якщо людина скупий, то він збирає гроші. Якщо людина ощадливий, то він витрачає помірно. Ця людина скупий і ощадливий. Отже ...

3) Громадянин має право вимагати у суді спростування ганебних його честь, гідність і репутацію відомостей, якщо хто поширив такі відомості не доведе, що вони відповідають дійсності. Громадянин С. не має права вимагати у суді спростування відомостей. ганьблять його честь і гідність або його репутацію. Отже ...

Заняття 3. Безпосередні умовиводи (4 години).

1. Прості категоричні судження. Розподіленість термінів у категоричних судженнях.

2. Логічні відносини між простими категоричними судженнями по логічному квадрату.

3. Процедура визначення коректності безпосередніх умовиводів по логічному квадрату.

4. Процедура визначення коректності безпосередніх умовиводів на основі зміни внутрішньої структури суджень (не по логічному квадрату): перетворення, звернення, протиставлення суб'єкту і предикату.

Практичні завдання.

1. Визначити вид, структуру і розподіленість термінів у наступних висловлюваннях:

1) Крадіжка є злочином проти власності.

2) Істинний вчений, як правило, скромний.

3) Ніяка причина не вибачає неввічливість.

2. Побудувати коректні висновки по логічному квадрату з суджень:

1) Кожна людина має право на освіту.

2) Багато юристів не є прокурорами.

3) Кожен злочин є особливо тяжким.

3. Побудувати коректні висновки з міркувань шляхом перетворення, звернення, протиставлення суб'єкту і предикату:

1) Усі злочини є суспільно небезпечними діяннями.

2) Багато договори необгрунтовані.

3) Деякі люди не прагнуть зробити кар'єру.

4. Визначити вид і правильність безпосереднього умовиводу:

1) Невірно, що всі злочини скоюються без злого умислу. Значить, деякі злочини не вчиняються без злого умислу.

2) Якщо жодна держава не має порушувати принципи міжнародного права, значить, кожна держава повинна бути не таким, що порушує ці принципи.

3) Якщо деякі люди не користуються в своїх міркуваннях законами логіки, значить, багато людей користуються в своїх міркуваннях законами логіки.

Заняття 4. Простий категоричний силогізм (4 ЧСА).

1. Поняття простого категоричного силогізму. Фігури і модуси силогізму.

2. Процедура виявлення коректних модусів силогізму.

3. Поняття ентимеми, її види та визначення коректності. Полісіллогізм і смітить.

Практичні завдання.

1. Визначити коректність силогізмів:

1. Хуліганство - каране діяння, тому що всі злочини - карані діяння, а хуліганство - злочин.

2. Кожен, хто має право голосу, досяг повноліття. Значить, багато, що мають право голосу, не є студентами, так як деякі студенти не досягли повноліття.

3. Федеральні Збори РФ складається з двох палат і є постійно діючим органом. Значить, деякі постійно діючі органи складаються з двох палат.

2. Вивести висновок з посилок і визначити коректність силогізму.

1) Будь-який біль підточує сили організму.

Будь-яка біль небажана.

2) Будь-яке доручення, в якій не вказана дата її вчинення, недійсна.

Дана довіреність недійсна.

3) Обвинувачений не повинен доводити свою невинність.

Громадянин С. не обвинувачений.

3. Визначити коректність ентімем:

1) Громадянин С. не повинен бути засуджений, бо він невинний.

2) Суддя має право ставити запитання свідкові в будь-який момент його допиту. Значить, громадянин С. не суддя.

3) Ця людина дурний, так як він не знає логіки.

Заняття 5. Основи теорії аргументації (2 години)

1. Доказ. Структура докази і його види.

2. Спростування. Методи спростування. Тягар доказування.

3. Помилки докази.

4. Аргументація, діалог і полеміка в юридичному доведенні.

практичні завдання

1. Розібрати структуру аргументації:

1) Даремно міркують, що в теплих краях дією сонця більше дорогих металів, ніж в холодних, народиться, бо по небрехливий фізичним дослідженням відомо, що теплота сонячна до такої глибини в землю не проникає, в якій метали знаходяться. І спекотна Лівія, металів позбавлена, і студена Норвегія, чисте срібло в каменях своїх містить, протиріччя оному думку показують. (М. В. Ломоносов).

2) Саме дії душі визначають дії тіла, і по діях тіла, які бачать, судять про дії душі, яких не бачать. Досить зауважити, що роблять, коли хочуть або бояться, що б помітити в рухах інших людей їх бажання або їх побоювання. Таким чином, дії тіла представляють дії душі і часом викривають навіть найпотаємніші думки. (Кондильяк).

3) Раз виникло уряд, виникають відомі відносини між правлячими і керованими. За правлячими визнається обов'язок піклуватися про добробут керованих; за керованими визнається обов'язок підкорятися правителям. Крім того, там, де існують певні закони, природно, існують так само і їх професійні охоронці: законодавці і судді. І всі ці відносини між людьми отримують своє фантастичне відображення в релігії. Боги стають небесними царями і небесними суддями. Якщо австралієць і огнеземелец вважають гідним тільки дітей то вірування, що духи карають людей за погану поведінку, то тепер, з появою держави, це вірування стає дуже поширеним і досить міцним. Таким чином, анімістичні уявлення міцно зростаються з моральністю. (Г. В. Плеханов)

2. Наведіть приклади помилок аргументації

3. Намітьте план спростування наступних міркувань

ГЛАВА 12 | Завдання для контролю знань студентів
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати