Головна

Поняття операційної системи, системи програмування. Прикладні програми, файли і каталоги.

1. CRM-системи. Визначення, призначення та особливості.
  2. D) формування системи соціологічної освіти
  3. E) такого поняття немає.
  4. ERP -, MRP - системи. Визначення, призначення та особливості
  5. I етап реформи банківської сістемиотносітся до 1988-1990 рр. (Підготовчий).
  6. I. Основні поняття математичної теорії ПОЛЯ
  7. I. Основні поняття УПРАВЛІННЯ ТА АВТОМАТИЗОВАНИХ СИСТЕМ ОБРОБКИ ІНФОРМАЦІЇ ТА УПРАВЛІННЯ

Програмне забезпечення ПЕОМ можна розділити на 3 групи:

§ Операційні системи і сервісні програми;

§ Системи програмування;

§ Прикладні системи.

Операційна система

Операційна система завантажується при включенні комп'ютера. Вона робить діалог з користувачем, здійснює управління комп'ютером, його ресурсами (оперативною пам'яттю, місцем на диску і т. Д.) запускає інші програми на виконання. Операційна система забезпечує користувачу зручний спосіб спілкування з пристроями комп'ютера.

Операційна система приховує від користувача складні і непотрібні подробиці роботи пристроїв комп'ютера і представляє йому зручний інтерфейс. Вона виконує також різні допоміжні дії, наприклад, копіювання або друк файлів. Операційна система здійснює завантаження в оперативну пам'ять всіх програм, передає різні дії за запитом виконуваних програм і звільняє займану програмами оперативну пам'ять при їх завершення. Узагальнивши все сказане вище:

Операційна система - це комплекс програм з управління роботою апаратної частини ПЕОМ та організації взаємодії користувача і ПЕОМ.

Операційна система DOS складається з сле6дующіх частин.

· Базова система введення-виведення (BIOS);

· Завантажувач операційної системи;

· Дискові файли;

· Командний процесор DOS;

· Зовнішні команди DOS;

· Драйвери пристроїв.

системи програмування

Це мови програмування високого рівня, машинно-орієнтовані мови та інструментальні засоби.

прикладні програми

Складають категорію програмних засобів, звернених до користувачів персональних комп'ютерів - людям, які не зобов'язані вміти програмувати і знати пристрій машини.

файл

Інформація на магнітних дисках зберігається в файлах. файл - Це пойменована область зовнішньої пам'яті, якій присвоєно своє конкретне ім'я. Файли використовуються для зберігання програмного коду, даних і т. Д

Файли поділяються на дві категорії - текстові і двійкові. Текстові файли призначені для читання людиною. Файли, які не є текстовими, називаються двійковими.

імена файлів

Кожен файл на диску має позначення, яке складається з двох частин імені та розширення. Ім'я може складатися з букв латинського алфавіту і цифр, а також знака підкреслення. Відповідно до характеру інформації, що зберігається файлу присвоюється тип (розширення імені файлу). Ім'я та тип, розділені крапкою, використовують спільно для ідентифікації файлу. Тип можна не вказувати, за відсутності типу точка не обов'язкова.

Повне ім'я файлу має бути унікальним для кожного файлу. Файли, які стосуються одному завданню, мають однакові імена, але різні типи, наприклад:

PROG.PAS - програмний файл на мові Паскаль;

PROG.OBJ - програмний файл в об'єктних кодах;

PROG.COM - програмний файл в машинних кодах.

Існують стандартні типи файлів, які дозволяють визначити характер файлу візуально:

COM - командний файл,

EXE - виконавчий файл,

BAT - пакетний файл,

SYS - системний файл,

TXT - текстовий файл,

PAS - програма на мові Паскаль,

BAK - стара версія файлу і ін.

При роботі в MS DOS часто використовуються так звані шаблони імені файлу - Символи "?" і "*". Шаблони вживаються в командах для позначення відразу декількох файлів або скорочення запису імен файлів. Знак "*" в імені або тип файлу замінює будь-яке число будь-яких символів, а знак "?" - Будь-який одиночний символ. Знак питання, поміщений останнім в шаблоні імені або типу файлу, сприймається як будь-який одиночний символ або відсутність такого. Приклади шаблонів:

P *. * - всі файли, що починаються з літери "P";

* .PAS - всі файли типу PAS;

*. * - всі файли на диску;

*. - всі файли, у яких відсутній тип;

?? n.EXE - всі файли типу EXE, у яких ім'я файлу складається

з трьох символів і останній символ імені буква n;

A ?? B. * - всі файли, імена яких складаються їх 4-х символів,

починаючи з літери A і остання буква імені В;

D ?. * - всі файли, імена яких починаються буквою D

і містять один або 2 символи;

???. * - всі файли, імена яких містять один, два

або три будь-яких символу.

NC при завданні імен файлів дозволяє використовувати Регулярні вирази, Які задаються набором символів в квадратних дужках:

[символи] - Будь-який із зазначених символів (малі та великі літери розрізняються між собою);

[сімвол1-символ 2] - Будь-який символ в зазначеному алфа-Вітні діапазоні;

[^символи] - Будь-який символ окрім зазначених;

[^сімвол1 -сімвол2] - Будь-який із символів, крім сім-волів в зазначеному діапазоні;

приклади:

[A-CFX-Z] *. * - Файли з ім'ям, що починається з букв A, B, C, F, X, Y, Z;

[^ YZ] *. * - Файли з будь-яким ім'ям, крім починається на Y або Z і з будь-яким розширенням;

[^ 0-9] *. * - Файли з ім'ям, що не починається з цифри і з будь-яким розширенням;

Каталоги

Каталог - Це група файлів на одному носії, об'єднаних за будь-якою ознакою. Каталог має своє ім'я і в свою чергу може бути зареєстрований в іншому каталозі, в цьому випадку говорять, що він є підлеглим каталогом (підкаталогом). Так утворюється ієрархічна файлова система. Ланцюжки вкладених один в одного каталогів позначаються їх іменами, розділеними знаком \.

\ DEMO \ VIKONT

У кожному каталозі може бути багато файлів, але кожен файл завжди реєструється тільки в одному каталозі. Каталог, з яким зараз працює користувач, називається поточним.

Вказівка ??шляху до файлу

При складній структурі дерева файлів на диску для вказівки файлу необхідно, крім імені вказати його місце розташування - ланцюжок підлеглих каталогів. Такий ланцюжок називається маршрутом або шляхом по файлової системи. Маршрут відділяється від імені знаком \. Файл повністю задається наступними елементами:

§ Іменем диска;

§ Місцем розташування (маршрутом);

§ Власне ім'ям файлу.

З: \ AUTOEXEC.BAT

D: \ LEX \ DOC \ LEX.ARC

Робота з файлами

1. Видалення фото: для видалення файлу є команда:

DEL {дисковод:} {шлях \} ім'я файлу

2. Перейменування файлів:

REN {дисковод:} {шлях \} ім'я старого файлу _ ім'я нового файлу

3. Копіювання файлів:

COPY ім'я файла_імя файлу - копіювання зі зміною імені;

COPY ім'я файлу + ім'я файлу - злиття;

COPY ім'я файла_ PRN - роздруківка

Робота з каталогами

Для зміни поточного дисковода треба набрати ім'я диска, який повинен стати поточним і двокрапка.

A: - перехід на дисковод А;

З: - перехід на дисковод С.

Після введення команди треба натиснути Enter.

1. Зміна поточного каталогу

CD {дисковод:} шлях;

2. Створення каталогу

MD {дисковод:} шлях;

3. Знищення каталогу:

RD {дисковод:} шлях;

Основні відомості про комп'ютер. Пристрої, що входять до складу комп'ютера. | Вибір групи файлів. Дії з файлами та каталогами. Призначення функціональних клавіш.

Дисципліна | Призначення функціональних клавіш | Об'єкти інтерфейсу: вікна, меню. Управління роботою. Робочий стіл, панель задач, віконний інтерфейс. Робота з буфером обміну. | Робота з файлами і каталогами. Додаток «Провідник». Робота з файлами і каталогами | Лекція 6. Форматування тексту. | Вставка спец. символів, малюнків, обрамлення абзацу. Оформлення абзаців як списків-перерахувань. Багатоколонний формат тексту. Вставка виноски. | Для прикраси абзацу можна використовувати буквицю. | Побудова діаграм. Створення малюнків. Основи комп'ютерної верстки. створення змісту | Коротка історія Internet. Локальні і глобальні мережі. Інформаційні ресурси мережі Internet. | Опис мережі Internet |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати