Головна

завдання

1. I частина завдання
  2. I. Завдання для самостійної роботи
  3. II частина завдання
  4. II. практичні завдання
  5. III МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ЩОДО ВИКОНАННЯ ЗАВДАННЯ
  6. III. Завдання для самостійної роботи по темі, що вивчається.
  7. III. Завдання для самостійної роботи по темі, що вивчається.

1. * * Виділіть головні члени речення. Охарактеризуйте підлягає за способом вираження (морфологізованний / неморфологізованний член пропозиції). Вкажіть випадки вираження підмета синтаксично неподільним сл / рах.

1) Приїжджий був невисокого зросту і непоказний на вигляд (Шолохов). 2) Наказ начальника не звільняє совість від відповідальності. 3) Зграї птахів зі свистом і легким шумом розлітаються в сторони (Паустовський). 4) Велике сталося в душі (Вересаєв). 5) Це таке блаженство - зловити окуня! (Паустовський). 6) Не більше десяти метрів відділяли будинок школи від будівлі тресту (Фадєєв). 7) Біля хвіртки остановілісьГрігорій Ілліч з Любкою (Фадєєв). 8) Багато сліз пролито в ці роки. 8) Звичайно, «спочатку» і «потім» дуже умовні (Чуковський). 9) Кожне сьогодні приймалося Макаром за щабель до високого завтра, завтра йдучи все вище, ставало ще більш привабливим (М. Г.) 10) Кілька возів в'їхало у двір готелю (М. Ю. Л.) 11) Стояв кінець вересня (Паустовський). 12) І тут зашкреблося щось в стіні, зацарапался хтось в димоході (Чарушин). 13) Затихло все. Лише голосно «слухай» лунає (М. Ю. Л.). 14) Жертвувати собою для щастя інших було звичкою Соні (Л. Н. Т.). 15) Яке щастя - бути грамотним!

2. *  Знайдіть в цих пропозиціях прості дієслівні присудки, вкажіть морфологічний спосіб вираження. Відзначте а) непродуктивні форми простого дієслівного присудка, б) випадки ускладнення присудка.

1) Окунь зірвався з гачка, застрибав до рідної стихії і шубовсь в воду (А. П. Ч.). 2) Я прийшов до нього записатися на курс, а він візьми та й запроси мене до себе на вечір (Тургенєв). 3) Тут я кричати, а вода в рот ллється (Шолохов). 4) Що сталося далі, я не знаю; я скоріше схопив кашкет, та й давай бог ноги! (Тургенєв). 5) Дружній шерех річки надав мені справжню послугу (Короленко). 6) Сонце наче мчало в височині з лютою швидкістю (Паустовський). 7) Викиди промислових підприємств мають шкідливий вплив на атмосферу міста (Газ.). 8) Велике досягнуто, але попереду чекає ще більш велике (Паустовський). 9) Місцеве слово може збагатити мову, якщо воно образно, милозвучно і зрозуміло (Паустовський). 10) Степан втрачав самовладання (Шишков). 11) Лев - цап його за комір (С. Михалков).

3. *  Виділіть складений дієслівний присудок. Визначте, ніж представлений його
 основний смисловий компонент - інфінітив (повнозначних дієсловом, дієслівним фразеологізмом, дієслівно-іменними описовим зворотом)?
 Визначте спосіб вираження допоміжного компонента.

1) Вронський і Анна продовжували сидіти у маленького столу (Л. Н. Т.). 2) Він мріяв дати хорошу освіту синові й дочці і вивести їх в люди (Фадєєв). 3) Батько Петьки хотів взяти діда в оберемок, але той чинив опір (Шукшин). 4) Перед грозою риба переставала клювати (Паустовський). 5) За два тижні директор підприємства не зволив дати відповідь (Газ.). 6) Прийшов Павло, і Дарина піднялася, хотіла збирати на стіл, але Павло сказав, що сходить на луг подивитися копи (Распутін). 7) Старий був майстром казки розповідати (Бажов). 8) Ми кинули вудити і почали гребти до берега, до свого бівуак (Паустовський).

4. * Виділіть складений іменний присудок, визначте тип зв'язки (абстрактна, полузнаменательнимі, знаменна), охарактеризуйте морфологічний спосіб вираження іменної частини.

1) Настрій солдатів ставало все грізніше (Вересаєв). 2) Степ - немов суцільний сонячний диск (Солоухин). 3) Слов'яни відрізнялися високим зростом, русявим волоссям, хоробрістю, гостинністю (Бунін). 4) Акторський штамп є результат артистичного безсилля (Станіславський). 5) Єфремов, задрімав на табуретці в сінях, увійшов заспаний і незадоволений (Симонов). 6) Зелена "лабораторія" знаходиться від будинку в двадцяти кілометрах (газ.). 7) Дні проходили у турботах (А. П. Ч.). 8) Як світла, як ошатна весна! (Бунін). 9) Докторська квартира служила притчею во язицех (Мамін-Сибіряк).

5. Заповніть таблицю прикладами:

завдання | Координація підмета і присудка

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ | Принципи побудови навчально-методичного комплексу | Обсяг розділу і види навчальної роботи | ТЕМАТИКА практичних занять (36 год.) | завдання | завдання | завдання | завдання | завдання | завдання |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати