На головну

Тема 7. персонологічним теорія особистості Г. Мюррея

1. II. 1.5. ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ І емоційно-Вольова СФЕРИ
  2. II. Індивід, індивідуальність. Поняття особистості, фактори її формування і розвитку.
  3. II. Злочини проти волі, честі та гідності особи
  4. III. 1.5. ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ І емоційно-Вольова СФЕРИ
  5. IV. Кластерна теорія просвітлення.
  6. V2: Зчеплене успадкування та кросинговер. Хромосомна теорія спадковості
  7. XI. Здоров'я особистості і народу

Генрі Мюррей запропонував термін «персонологія», під яким він розумів дослідження особистості як унікальної цілісності. Саме в такому напрямку працював він сам, прагнучи розкрити причини індивідуальних відмінностей в поведінці людей.

На початку своєї наукової кар'єри він був під великим впливом теорій З. Фрейда і К Юнга. Головний внесок Г. Мюррея в дослідження особистості пов'язаний з вивченням її мотиваційної сфери. Особистість він розглядав як організуючу і керуючу силу. Її призначення в тому, щоб інтегрувати конфлікти і спонукання, задовольняти потреби і будувати плани на майбутнє.

Г. Мюррей запозичує з психоаналізу поняття Воно, Я і Над-Я, але змістовно розглядає їх дещо інакше. Воно, на думку Г. Мюррея, є вмістилищем примітивних і неприйнятних імпульсів, але може включати і соціально схвалювані імпульси. Сила Воно у різних індивідів неоднакова, тому керувати ним різним людям легше чи важче. Функція Я полягає в тому, щоб не тільки стримувати і пригнічувати певні імпульси Воно, а й організовувати, контролювати і планувати те, як вони проявляються.

Над-Я в теорії Мюррея, як і у Фрейда, розглядається як породження культури. Над-Я формується не тільки на основі вимог з боку батьків, як вважав Фрейд, а й під впливом інших представників соціуму (ровесники, вчителі, громадські діячі, уявні персонажі). З Над-Я тісно пов'язане ідеальне Я - ідеалізований образ самого себе. Ідеальне Я може не збігатися з Над-Я. Наприклад, для якого-небудь підлітка ідеальне Я може бути представлено чином ватажка банди. Але, як правило, ідеальне Я збігається з соціальними нормами.

Потреба Г. Мюррей визначав як теоретичний конструкт, який використовується для позначення сили, що організує сприйняття, апперцепції, мислення, здатність до вольового рішення і дії таким способом, щоб трансформувати в певному напрямку існуючу незадовільну ситуацію. Кожна потреба характерним чином супроводжується певним почуттям або емоцією і схильна до певних форм зміни. Вона може бути слабкою або інтенсивної, короткочасної або тривалої. Але зазвичай вона зберігається і надає певний напрям зовнішній поведінці.

Він склав список з 40 потреб (в досягненні, влади, афіліації, агресії, автономії, захист, повазі, опіки та ін.), який включає як вітальні, так і соціогенні потреби. Для їх діагностики він розробив проектну методику "Тематичної апперцепції тест" (ТАТ), який застосовується в усіх країнах. При його виконанні випробуваному дають різноманітні картинки з невизначеним змістом, і просять скласти розповіді з опорою на них. Передбачається, що випробовуваний буде проектувати свої потреби на героїв своєї розповіді.

Поряд з поняттям потреби, Г. Мюррей ввів поняття преса, під яким він розумів характеристику або властивість об'єкта, середовища або людини, яка полегшує або ускладнює досягнення індивідом його мети. Преси пов'язані з людьми або об'єктами, що мають прямий вплив на зусилля, що вживаються індивідом для задоволення своїх потреб. Він виділяв два види пресів: альфа-прес- Об'єктивне вплив з боку інших людей або середовища; бета-прес- Інтерпретація суб'єктом чийогось поведінки або почуттів. Преси вносять свій внесок у прийняття рішень людиною. Наприклад, молода людина має потребу одружуватися на певній дівчині. Як позитивний альфа-преса може виступати схвалення його вчинку з боку її батьків, як негативного альфа-преса - несхвалення з боку його батьків. Як негативний бета-преса може бути сумнів юнаки в щирості почуттів нареченої. Таким чином, його остаточне рішення буде прийнято під впливом всіх цих впливів.

Г. Мюррей навіть склав перелік негативних пресів, які можуть впливати на поведінку людини. До них він відніс такі чинники: відсутність сімейної підтримки, відсутність або хвороба когось із батьків, їх смерть, бідність, побутова невлаштованість і т. П ..

Він створив саму розгорнуту класифікацію потреб, засновану на кількох критеріях.

1 За походженням потреби діляться на: первинні (вісцерогенние) - Вони є наслідком внутрішніх, тілесних процесів; до них відносяться всі вітальні потреби; вторинні (психогенні) - Виникають пізніше на основі соціальних відносин.

2 За кількістю об'єктів, Що можуть задовольнити цю потребу, вони діляться на фокальні- Потреби, які можуть бути задоволені одним або декількома об'єктами (наприклад, потреба в любові) і дифузні - Потреби, які можуть бути задоволені багатьма об'єктами (наприклад, потреба в пізнанні).

3 За джерела, який ініціює потребу, Вони діляться на реактивні - Що виникають у зв'язку зі специфічним впливом з боку середовища (наприклад, потреба в безпеці виникає в зв'язку з появою загрозливого фактора) і проактивні - Виникають під впливом внутрішніх факторів (цілей, планів та ін).

4 За ступенем прояву в поведінці людини потреби можна розділити на проявляються (Про наявність яких людина може відкрито говорити або відкрито їх задовольняти) і приховані (Їх людина приховує, вони проявляються в його снах, символах, мріях).

Одна і та ж потреба може в різних суспільствах ховатися або демонструватися, в залежності від соціальних норм. Наприклад, в США вітається потреба в досягненні, тому там є нормою така поведінка, при якому людина заявляє, що він кращий в своїй професії. У нашій країні така поведінка зустріне нерозуміння з боку колег.

5 За характером задоволення потреби діляться на ефект-потреби (Задоволення від їх задоволення людина отримує після закінчення дії); процес-потреби (Задоволення від їх задоволення людина отримує в самому процесі задоволення, наприклад, при читанні книги або при перегляді фільму) і модальні потреби (Задоволення людина отримує від виконання діяльності на високому рівні якості). Наприклад, потреба в досягненні задовольняється, якщо людина зробила щось краще, ніж інші люди.

Тема 6. Теорія особистості Карен Хорні | Тема 8. Теорія рис особистості Г. Оллпорта

Зарубіжні теорії особистості 1 сторінка | Зарубіжні теорії особистості 2 сторінка | Зарубіжні теорії особистості 3 сторінка | Зарубіжні теорії особистості 4 сторінка | Тема 1. Основні положення теорії психоаналізу З. Фрейда | Тема 2. Основні напрямки неофрейдизму | Тема 3. Індивідуальна психологія А. Адлера | | Типологія особистостей за К. Юнгом | Тема 5. Теорія особистості Е. Фромма |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати