На головну

7 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

- А що, панове? - Перегукнувся Тарас з лишилися, куренями. - Чи є ще порох в порохівницях? Чи не іступілісь чи шаблі? Чи не втомилася ще козацька сила? Ще не гнуться козаки?

- Вистачить ще, батьку, пороху! Годяться ще шаблі; не втомилася ще козацька сила, ще не гнуться козаки!

І рвонулися знов козаки так, наче б і втрати в них не було. Уже три курінних отамани лишилися в живих. Червоніли вже скрізь криваві річки; високо гатилися греблі з козацьких і ворожих тіл. Глянув Тарас на небо, а вже лине низка кречетів. Ну, буде комусь пожива! А вже там підняли на списи Метелицю. Вже голова іншого Писаренко, закрутившись, заплескала очима. Уже підломився і гримнув на землю начетверо порубаний Охрім Гуска. «Ну!» - Сказав Тарас і махнув хусткою. Зрозумів той знак Остап і стрімко рвонув, вискочив із засідки, на кінноту. Не витримали дужого натиску ляхи, а він їх гнав і нагнав просто на місце, де були вбиті в землю кілки й уламки списів. Пішли спотикатися коні й летіти через їхні голови ляхи. А в цей час корсунці, що стояли останні за возами, побачивши, що вже можна дістати з мушкета кулею, гримнули враз із самопалів. Всі збилися і розгубилися ляхи, і підбадьорилися козаки. «Ось і наша перемога!» - Почулися з усіх боків голоси запорожців засурмили в сурми й підняли переможну корогву. Скрізь тікали й ховалися ляхи. «Ну, ні, ще не зовсім наша взяла!» - Сказав Тарас, дивлячись на міську браму, і сказав правду.

Відчинилися ворота, і вилетів звідти гусарський полк, краса всіх кінних полків. Під усіма вершниками були всі як один руді аргамаки. Попереду летів лицар бойчее, всіх красивіше. Так і летіли чорне волосся з-під мідяного шолома; вився зав'язаний на руці дорога хустка, яку вишила своїми руками першої красуні. Так і оторопів Тарас, коли побачив, що це був Андрій. А він тим часом, охоплений запалом бою, бажаючи заслужити пов'язаний на руку подарунок, помчав, як молодий хорт, найкращий, найшвидший і молодший всіх у зграї. Атукнул на нього досвідчений мисливець - і він помчав, пустивши прямою лінією по повітрю свої ноги, весь похилившись набік усім тілом, підриваючи сніг і десять раз випережівая самого зайця в розпалі свого лету. Зупинився старий Тарас і дивився на те, як він чистив перед собою дорогу, розганяв, рубав і сипав удари направо і наліво. Не витерпів Тарас і закричав: «Як? .. Своїх? .. Своїх, чортів син, своїх б'єш? ..» Та Андрій не бачив, хто перед ним був, свої чи якісь інші; нічого не бачив він. Кучері, кучері він бачив, довгі, довгі кучері, і подібну лебідь на воді груди, і сніжну шию, і плечі, і все, що створено для божевільних поцілунків.

«Гей, хлопьята! заманіть мені його до лісу, заманіть мені його! »- кричав Тарас. Зголосилося тридцятеро наймоторніших козаків заманити його. І, поправивши на собі високі шапки, миттю погналися кіньми навперейми гусарам. Ударили збоку на передніх, збили їх, відокремили від задніх, дали по гостинцю одному іншому, а Голокопитенко угрів плазом по спині Андрія, і в той же кинулися тікати від них, скільки було козацької сили. Як скипить Андрій! Як забунтується по всіх його жилах молода кров! Ударив він гострими острогами коня й щодуху полетів за козаками, не оглядаючись назад, не бачачи, що позаду всього тільки двадцять чоловік встигло встигати за ним. А козаки летіли щосили на конях і просто повернули до лісу. Розігнався на коні Андрій і мало не догнав Голокопитенка, як раптом чиясь сильна рука ухопила за повід його коня. Озирнувся Андрій: перед ним Тарас! Затрясся він усім тілом і раптом став блідий ...

Так школяр, необачно зачепивши товариша й діставши від нього за те лінійкою по лобі, спалахує, як вогонь, скажений вискакує з лавки й женеться за зляканим товаришем своїм, готовий розірвати його на шматки, і раптом натикається на що входить до класу: миттю вщухає його запал і спадає безсила лють. Подібно до нього, в одну мить пропав, як би не бував зовсім, гнів Андрія. І бачив він перед собою тільки страшного батька.

- Ну, що ж тепер ми будемо робити? - Сказав Тарас, дивлячись йому просто в очі.

Але нічого не знав на те Андрій і стояв, похиливши землю очі.

- Що, синку, допомогли тобі твої ляхи?

Андрій мовчав.

- Так продати? продати віру? Продати своїх? Стій же, злазь з коня!

Покірно, як дитина, зліз він з коня і стояв ні живий ні мертвий перед Тарасом.

- Стій і не ворушись! Я тебе породив, я тебе і вб'ю! - Сказав Тарас і, відступивши крок назад, зняв з плеча рушницю.

Білий, як полотно, стояв Андрій: видно було, як тихо ворушилися уста його і як він вимовляв чиєсь ім'я; але це не було ім'я вітчизни, чи матері, чи брата - то було ймення красуні-польки. Тарас вистрілив.

Як хлібний колос, підрізаний серпом, як молоде ягня, що почуло під серцем смертельне лезо ножа, схилив він голову і впав на траву, не сказавши жодного слова.

Зупинився синовбивець і довго дивився на бездиханне тіло. Він і мертвим був прекрасний; мужнє лице його, ще недавно повне сили й непереможного для жіночого серця чару, і тепер виявляло чудову красу; чорні брови, як жалобний оксамит, відтіняли його зблідлі риси.

- Чим не козак був? - Сказав Тарас, - і станом високий, і чорнобривий, і обличчя, як у шляхтича, і рука була міцна в бою! Пропав, пропав без слави, як поганий пес!

- Батько, що ти зробив? Це ти вбив його? - Спитав, під'їхавши тієї хвилини, Остап.

Тарас кивнув головою.

Пильно подивився мертвому в очі Остап. Шкода йому стало брата, і промовив він чуло:

- Поховаймо ж, батьку, чесно землі, щоб не посварилися над ним вороги і не розтягли б його тіла хижі птахи.

- Погребе його і без нас! - Сказав Тарас, - будуть у нього голосільниці і жалібниці!

І хвилини дві думав він, чи кинути його на поталу вовкам-сіроманцям чи пошанувати в ньому лицарське завзяття, яке хоробрий повинен поважати, хоч би там не було. Як бачить, скаче до нього на коні Голокопитенко:

- Біда, отамане, зміцніли ляхи, прибула на підмогу свіжа сила! ..

Не встиг сказати Голокопитенко, скаче Вовтузенко:

- Біда, отамане, нова валить ще сила! ..

Не встиг сказати Вовтузенко, Писаренко біжить бігом, вже без коня:

- Де ти, батьку? Шукають тебе козаки. Вже вбито курінного отамана Невеличкий, Задорожного вбито, Черевиченко убитий. Але стоять козаки, не хочуть вмирати, не побачивши тебе в очі; хочуть, щоб ти глянув на них перед смертною годиною!

- На коня, Остапе! - Гукнув Тарас, кваплячись, щоб застати ще козаків, щоб подивитися ще на них і щоб вони глянули перед смертю на свого отамана.

Та не встигли вони виїхати з лісу, а вже ворожа сила оточила з усіх боків ліс і поміж деревами скрізь з'явилися вершники з шаблями і списами. «Остап! .. Остап, що не піддавайся! ..» - Кричав Тарас, а сам вихопив шаблю з піхов, чесати на всі боки. А на Остапа вже наскочило раптом шестеро; але не в добрий час, видко, наскочили: з одного скотилася голова, другий перевернувся, відступивши; влучило списом в ребро третього; четвертий був одважніший, ухилився головою від кулі, й поцілила коневі в груди гаряча куля, - здибився скажений кінь і впав навзнак, задушивши під собою вершника. «Добре, синку! .. Добре, Остапе! .. - Кричав Тарас. - Ось я слідом за тобою! .. »А сам усе відбивався від напасників. Робиться і б'ється Тарас, роздає гостинці і тому, й іншому, а сам дивиться все вперед на Остапа і бачить, що вже знову зчепилося з Остапом трохи не восьмеро разом. «Остап! .. Остап, що не піддавайся! ..» Але вже долають Остапа; вже один накинув йому на шию аркан, уже в'яжуть, вже беруть Остапа. «Ех, Остапе, Остапе! .. - Кричав Тарас, пробиваючись до нього, рубаючи на капусту поперечних. - Ех, Остапе, Остапе! .. »Але як важким каменем ударило його самого в ту ж хвилину. Все закрутилося й перевернулося в очах його. На мить змішано блиснули перед ним голови, списи, дим, блиски вогонь, сучки, листя з дерева, які промайнули йому в самі очі. І впав він, як підрубаний дуб, на землю. І туман покрив його очі.

X

- Довго ж я спав! - Сказав Тарас, прийшовши до тями, як після важкого хмільного сну, і намагаючись розпізнати оточували його предмети. Страшна слабкість долала його члени. Ледве металися перед ним стіни і кути незнайомій світлиці. Нарешті помітив він, що перед ним сидить Товкач, і, здавалося, прислухався але кожного його подиху.

«Так, - подумав про себе Товкач, - заснув би ти, може бути, і навіки!» Але нічого не сказав, погрозив пальцем і дав знак мовчати.

- Та скажи ж мені, де я тепер? - Запитав знову Тарас, напружуючи розум і намагаючись пригадати, що було.

- Мовчи ж! - Гримнув суворо на нього товариш. - Чого тобі ще хочеться знати? Хіба ти не бачиш, що весь порубаний? Вже два тижні як ми з тобою скачемо не переводити духу і як ти в гарячці і спеку несеш і верзеш нісенітницю. Ось в перший раз заснув спокійно. Мовчи ж, якщо не хочеш собі біду.

Але Тарас все намагався і намагався зібрати свої думки і пригадати, що було.

- Та мене ж схопили і оточили було зовсім ляхи? Мені ж не було ніякої можливості вибитися з натовпу?

- Мовчи ж, кажуть тобі, чортова чолов'яга! - Закричав Товкач сердито, як нянька, виведена з терпіння, кричить невгамовному джигуну-дитині. - Яка користь знати тобі, як вибрався? Досить того, що вибрався. Знайшлися люди, які тебе не видали, - ну, і буде з тебе! Нам ще чимало ночей скакати разом. Ти думаєш, що пішов за простого козака? Ні, твою голову оцінили в дві тисячі червінців.

- А Остап? - Скрикнув раптом Тарас, напружився, щоб підвестися і раптом згадав, як Остапа схопили і зв'язали на його очах і що він тепер уже в польських руках.

І обняло горе стару голову. Зірвав і зірвав він все перев'язки ран своїх, кинув їх далеко геть, хотів голосно щось сказати - і замість того почав верзти нісенітницю; жар і марення знову оволоділи ним, і понеслися без толку і зв'язку божевільні мови.

А тим часом вірний товариш стояв перед ним, лаючись і розсипаючи без рахунку жорстокі сміховинні слова і закиди. Нарешті схопив він його за ноги і руки, сповив, як дитину, поправив усі перев'язі, загорнув його в волову шкіру, пов'язав в лубки і, прикріпивши мотузками до сідла, помчав знову з ним в дорогу.

- Хоч неживого, так довезу тебе! Чи не допущу, щоб ляхи поглумилися над твоєю козацькою породою, на шматки рвали б твоє тіло так кидали його в воду. Нехай же хоч і буде орел висмикать з твого лоба очі, та хай же степової наш орел, а не лядський, не той, що прилітає з польської землі. Хоч неживого, а довезу тебе до Украйни!

Там говорив вірний товариш. Скакав без відпочинку дні і ночі і привіз його, непритомного, в саму Запорозьку Січ. Там почав він лікувати його невтомно травами і змочування; знайшов якусь знає жидівку, яка місяць напувала його різними зіллям, і нарешті Тарасові стало краще. Ліки чи пізно лягати спати залізна сила взяла верх, тільки він через півтора місяця став на ноги; рани зажили, і тільки одні шабельні рубці давали знати, як глибоко колись був поранений старий козак. Однак ж помітно став він похмурий і сумний. Три важкі зморшки насунулися на лоб його і вже більше ніколи не сходили з нього. Оглянувся він тепер навколо себе: все нове на Січі, всі перемерли старі товариші. Жодного з тих, які стояли за праве діло, за віру й братерство. І ті, які вирушили з кошовим навздогін за татарами, і тих уже не було давно: всі наклали головами, всі сгіблі - хто поклавши на самому бою чесну голову, хто від безводдя і безхліб'я серед кримських солончаків, хто в полоні пропав, чи не винісши ганьби; і самого колишнього кошового вже давно не було на світі, і нікого з старих товаришів; і вже давно поросла травою колись кипіли козацька сила. Чув він тільки, що був бенкет, сильний, гучний бенкет: вся перебита вщент посуд; ніде не зосталося вина ні краплини, розікрали гості й челядь все дорогі кубки і судини, - і смутний стоїть господар будинку, думаючи: «Краще б і не було того бенкету». Даремно старалися зайняти і розвеселити Тараса; даремно бородаті, сиві бандуристи, проходячи по два і по три, расславлялі його козацькі подвиги. Суворо й байдуже дивився він на все, і на нерухомому обличчі його виступала невгасима туга, і, тихо понуривши голову, казав він: «Сину мій! Остап мій! »

Запорожці мали намір на морську експедицію. Двісті човнів спущені були в Дніпро, і Мала Азія бачила їх, з голеними головами і довгими чубами, зраджувати мечу і вогню квітучі береги її; бачила чалми своїх магометанських мешканців розкиданими, подібно її незчисленні квітам, на змочених кров'ю полях і плавали біля берегів. Вона бачила чимало забруднених дьогтем запорозьких шароварів, м'язистих рук з чорними нагайками. Запорожці переїли і переламали весь виноград; в мечетях залишили цілі купи гною; перські дорогі шалі вживали замість Очкур і оперізували ними забруднені свитки. Довго ще після знаходили в тих місцях запорозькі коротенькі люльки. Вони весело пливли назад; за ними гнався десятигарматний турецький корабель і залпом з усіх гармат своїх розігнав, як птахів, вутлі їх човни. Третя частина їх потонула в морських глибинах, але інші знову зібралися докупи й прибули до гирла Дніпра з дванадцятьма бочонками, набитими цехинами. Але все це вже не цікавило Тараса. Він йшов на луки і степи, нібито за охотою, але заряд його залишався невистрелянним. І, поклавши рушницю, повний туги, сідав він на морський берег. Довго сидів він там, понуривши голову і все кажучи: «Остапе мій! Остап мій! »Перед ним виблискувало і розстилалося Чорне море; в далекому очереті кричала чайка; білий вус його сріблився, і сльоза капала одна за другою.

І не витримав нарешті Тарас. «Що б не було, піду розвідати, що він: живий він? в могилі? або вже і в самій могилі немає його? Розвідаю у що б то не стало! »І через тиждень уже опинився він в місті Умані, озброєний, на коні, зі списом, шаблею, дорожньою баклаги у сідла, похідним горщиком з саламахою, пороховими патронами, кінськими путами та іншим снарядом. Він прямо під'їхав до нечистого, забруднити будиночку, у якого невеликі віконця ледве видно було, закопчені невідомо чим; труба заткнутий ганчіркою, і дірявий дах вся була покрита горобцями. Купа всякого сміття лежала перед самими дверима. З вікна визирала голова жидівки в очіпку з потемнілими перлами.

- Чоловік удома? - Сказав Бульба, злазячи з коня і прив'язуючи повід до залізного гака, що був біля самих дверей.

- Дома, - сказала жидівка і поспішила той же час вийти з пшеницею в Корчику [37] для коня і стопою пива для лицаря.

- Де ж твій жид?

- Він у другій світлиці молиться, - промовила жидівка, кланяючись і побажавши здоров'я в той час, коли Бульба підніс до губ стопу.

- Залишайся тут, нагодуй і напій мого коня, а я піду поговорю з ним один. У мене до нього справа.

Цей жид був відомий Янкель. Він уже опинився тут орендарем і корчмарем; прибрав потроху всіх окружних панів і шляхтичів в свої руки, висмоктав потроху майже всі гроші й дуже означив своє жидівське присутність в тій країні. На відстані трьох миль в усі сторони не залишалося жодної хати в порядку: все валилося і старів, все пораспівалось, і залишилася злидні та лахміття; як після пожежі або чуми, вивітрився весь край. І якби десять років ще пожив там Янкель, то він, ймовірно, вивітрився б і все воєводство. Тарас зайшов до світлиці. Жид молився, накрившись своїм досить забрудненим саваном, і повернувся, щоб в останній раз плюнути, за звичаєм своєї віри, як раптом очі його зустріли стояв напади Бульбу. Так і кинулися жида насамперед в очі дві тисячі червінців, які були обіцяні за його голову; але він посоромився своєї користі і силкувався придушити в собі вічну думку про золото, яка, як черв'як, що обвиває душу жида.

- Слухай, Янкель! - Сказав Тарас жидові, який почав перед ним кланятися і замкнув обережно двері, щоб їх не бачили. - Я врятував твоє життя, - тебе б розірвали, як собаку, запорожці; тепер твоя черга, тепер зроби мені послугу!

Особа жида кілька поморщився.

- Яку послугу? Якщо така послуга, що можна зробити, то для чого не зробити?

- Не кажи нічого. Вези мене до Варшави.

- У Варшаву? Як до Варшави? - Сказав Янкель. Брови і плечі його піднялися вгору від подиву.

- Не кажи мені нічого. Вези мене до Варшави. Що б не було, а я хочу ще раз побачити його, сказати йому хоч одне слово.

- Кому сказати слово?

- Йому, Остапові, синові моєму.

- Хіба пан не чув, що вже ...

- Знаю, знаю все: за мою голову дають дві тисячі червінців. Знають же, вони, дурні, ціну їй! Я тобі п'ять тисяч і дам. Ось тобі дві тисячі зараз, - Бульба висипав з шкіряного гамана [38] дві тисячі червінців, - а решту - як вернуся.

Жид миттю схопив рушник і накрив ним червінці.

- Ай, славна монета! Ай, добра монета! - Говорив він, крутячи один червонець в руках і пробуючи на зубах. - Я думаю, той чоловік, у якого пан забрав такі гарні червінці, й години не прожив на світі, пішов той же час в річку, та й потонув там після таких славних червінців.

- Я б не просив тебе. Я б сам, може бути, знайшов дорогу до Варшави; але мене можуть як-небудь дізнатися і захопити прокляті ляхи, бо я не здатний на вигадки. А ви, жиди, на те вже й створені. Ви хоч чорта проведете; ви знаєте все штуки; ось для чого я прийшов до тебе! Та й у Варшаві я б сам собою нічого не отримав. Зараз запрягай воза й вези мене!

- А пан гадає, що так прямо взяв кобилу, запріг, та й «гей, но пішов, сива!». Думає пан, що можна так, як є, не сховавши, везти пана?

- Ну, так ховай, ховай як знаєш; в порожню бочку, чи що?

- Ай, ай! А пан гадає, що можна заховати його в бочку? Пан хіба не знає, що всякий подумає, що в бочці горілка?

- Ну, так і нехай думає, що горілка.

- Як нехай думає, що горілка? - Сказав жид і вхопив себе обома руками за пейси і потім підняв догори обидві руки.

- Ну, що ж ти так оторопів?

- А пан хіба не знає, що бог на те створив горілку, щоб її всякий пробував! Там все ласуни, Ласуня: шляхтич бігтиме верст п'ять за бочкою, продовбає раз дірочку, негайно побачить, що не тече, і скаже: «Жид НЕ повезе порожньої бочку; вірно, тут є що-небудь. Схопити жида, зв'язати жида, відібрати всі гроші у жида, посадити в тюрму жида! »Бо все, що тільки є недоброго, все валиться на жида; бо жида всякий приймає за собаку; тому що думають, вже й не людина, коли жид.

- Ну, то клади мене на воза з рибою!

- Чи не можна, пан; їй-богу, не можна. По всій Польщі люди голодні тепер, як собаки: і рибу розкрадуть, і пана намацають.

- То вези мене хоч на чорті, тільки вези!

- Слухай, слухай, пане! - Сказав жид, посунувші рукави своїх і підходячи до нього з розчепіреними руками. - Ось що ми зробимо. Тепер будують всюди фортеці і замки; з Німеччини приїхали французькі інженери, а тому по дорогах везуть багато цегли й каміння. Пан нехай ляже на дні воза, а верх я закладу цеглою. Пан здоровий і міцний на вигляд, і тому йому нічого, коли буде важкенько; а я зроблю в возі знизу дірочку, щоб годувати пана.

- Роби як хочеш, тільки вези!

І через годину віз з цеглою виїхав з Умані, запряжений двома шкапи. На одній з них сидів високий Янкель, і довгі кучеряві пейси його розвівалися з-під жидівської ярмулки в міру того, як він підстрибував на коні, довгий, як верста, поставлена ??на дорозі.

XI

У той час, коли відбувалося описується подія, на прикордонних місцях не було ще ніяких митних чиновників і об'їждчиків, цієї страшної грози заповзятливих людей, і тому кожен міг везти, що йому заманулося. Якщо ж хто і виробляв обшук і ревізовку, то робив це здебільшого для свого власного задоволення, особливо якщо на возі перебували привабливі для очей предмети і якщо його власна рука мала порядний вагу і силу. Але цегла не знаходив мисливців і в'їхав безперешкодно в головні міські ворота. Бульба в своїй тісній клітці міг тільки чути шум, крики візників і більше нічого. Янкель, підстрибуючи на своєму короткому, забрудненому пилом рисаку, повернув, зробивши кілька кіл, в темну вузеньку вулицю, що звалася Кальна і разом Жидівська, бо тут справді жили жиди майже з усією Варшави. Ця вулиця дуже скидалася на вивернуту внутрішність заднього двору. Сонце, здавалося, не заходило сюди ніколи. Абсолютно почорнілі дерев'яні будинки з безліччю простягнутих з вікон жердин, збільшували ще більш морок. Зрідка червоніла між ними цегляна стіна, але й та вже в багатьох місцях перетворювалася зовсім в чорну. Іноді тільки вгорі ощекатуренний шматок стіни, осяяний сонцем, блищав нестерпною для очей білизною. Тут все складалося з сильних різкостей: труби, ганчір'я, лушпиння, викинуті розбиті чани. Всякий, що тільки було у нього непридатного, жбурляв на вулицю, доставляючи перехожим можливі зручності живити всі почуття свої цією гидотою. Хто сидить на коні вершник трохи не діставав рукою жердин, перекинутих через вулицю з одного будинку в інший, на яких висіли жидівські панчохи, коротенькі панталонци і копчена гуска. Іноді досить гарненький личко єврейки, прибране потемнілими бусами, визирало з ветхого віконця. Купа жиденят, замурзаних, обідраних, з кучерявим волоссям, галасувала й качалася в багнюці. Рудий жид, з веснянками на все обличчя, які робили його схожим на горобине яйце, визирнув з вікна, до них зараз озвався Янкелем своєю тарабарською говіркою, і Янкель зараз в'їхав в один двір. Вулицею йшов другий жид, зупинився, вступив теж в розмову, і коли Бульба вибрався нарешті з-під цегли, він побачив трьох жидів, котрі розмовляли з великим запалом.

Янкель обернувся до нього і сказав, що все буде зроблено, що його Остап сидить у міській в'язниці, і хоча важко вмовити вартою, але, проте він сподівається влаштувати йому побачення.

Бульба увійшов з трьома жидами до кімнати.

Жиди почали знову говорити між собою своєю незрозумілою мовою. Тарас поглядав на кожного з них. Щось, здавалося, сильно вразило його: на грубому і байдужому обличчі його спалахнуло якесь нищівної полум'я надії - надії тієї, яка відвідує іноді людини в останньому градусі відчаю; старе серце його почало сильно битися, наче в юнака.

- Слухайте, жиди! - Сказав він, і в словах його було щось захоплене. - Ви все на світі можете зробити, дістанете хоч з дна морського; і прислів'я давно вже говорить, що жид самого себе вкраде, коли тільки схоче вкрасти. Звільніть мені мого Остапа! Дайте випадок втекти йому від диявольських рук. Ось я цій людині обіцяв дванадцять тисяч червінців, - я додаю ще дванадцять. Все, які у мене є, дорогі кубки, закопане в землі золото, хату і останню одежину продам і складу з вами контракт на все життя, з тим щоб все, що ні добуду на війні, ділити з вами навпіл.

- Ой, не можна ласкавий пане, чи не можна! - Сказав, зітхнувши, Янкель.

- Ні, не можна! - Сказав інший жид.

Всі три жида глянули один на іншого.

- А спробувати? - Сказав третій, боязко поглядаючи на двох інших, - може бути, бог дасть.

Всі три жида заговорили по-німецьки. Бульба, як ні наставляв свій слух, нічого не міг відгадати; він чув тільки часто промовлене слово «Мордехай», і більше нічого.

- Слухайте, пане! - Сказав Янкель, - треба порадитися з таким чоловіком, якого ще ніколи не було на світі. У-у! то такий мудрий, як Соломон; і коли він нічого не зробить, то вже ніхто в світі не зробить. Сиди тут; ось ключ, і не пускайте нікого!

Жиди вийшли на вулицю.

Тарас замкнув двері й дивився в маленьке віконечко на цей брудний жидівський проспект. Три жиди зупинилися посеред вулиці і стали говорити досить азартно; до них приєднався скоро четвертий, нарешті, і п'ятий. Він чув знову повторюване: «Мордехай! Мордехай». Жиди поглядали в один бік вулиці; нарешті в кінці її через одного поганенького будинку здалася нога в жидівському черевику і замиготіли поли лапсердака. «А, Мордехай! Мордехай!» - Закричали всі жиди в один голос. Худий жид, кілька нижчий за Янкеля, але набагато більш покритий зморшками, з величезною верхньою губою, підійшов до нетерплячого гурту, і всі жиди навперебій поспішали розповісти йому, причому Мордехай кілька разів поглядав на маленьке віконечко, і Тарас здогадувався, що мова йшла про нього. Мордехай розмахував руками, слухав, перебивав мову, часто плював на сторону і, підіймаючи поли лапсердака, засовував у кишеню руку і виймав якісь брязкальця, показував препогано свої панталони. Нарешті всі жиди зчинили такий галас, що жид, який стояв на сторожі, повинен був дати знак до мовчання, і Тарас уже почав побоюватися за свою безпеку, але, згадавши, що жиди не можуть інакше розмовляти, як на вулиці, і що їхньої мови сам демон не зрозуміє, він заспокоївся.

Хвилини через дві жиди разом увійшли в його кімнату. Мордехай приступив до Тараса, поплескав його по плечу і сказав: «Коли ми та Бог захочемо зробити, то вже буде так, як потрібно».

Тарас подивився на цього Соломона, якого ще не було на світі, і отримав деяку надію. Дійсно, вид його міг викликати якусь довіру: верхня губа в нього була просто страховисько; товщина її, без сумніву, збільшилася від сторонніх причин. У бороді цього Соломона було тільки п'ятнадцять волосків, і то на лівій стороні. На обличчі в Соломона було стільки знаків побоїв, отриманих за молодецтво, що він, без сумніву, давно вже втратив їм лік і звик їх вважати за родимі плями.

Мордехай пішов разом з товаришами, подиву до його мудрості. Бульба залишився один. Він був у дивному, небувалому становищі: він відчував у перший раз в житті занепокоєння. Душа його була в гарячковому стані. Він не був той колишній, непохитний, непохитний, міцний як дуб; він був тут такий; він був тепер слабкий. Він здригався при кожному шереху, при кожній новій жидівської постаті, показує в кінці вулиці. В такому стані пробув він, нарешті, весь день; не їв, не пив, і очі його не відривалися ні на годину від невеликого віконця на вулицю. Нарешті вже пізно ввечері здався Мордехай і Янкель. Серце Тараса завмерло.

- Що? вдало? - Запитав він їх з нетерпінням дикого коня.

Але ще до того, як жиди наважилися відповідати, Тарас помітив, що у Мардохая вже не було останнього локона, який хоч і не вельми неохайно, але все ж вився кільцями з-під ярмулки. Помітно було, що він хотів щось сказати, але наговорив такої нісенітниці, що Тарас нічого не зрозумів. Та й сам Янкель прикладав дуже часто руку в роті, як ніби-то страждав простудою.

- О, ласкавий пане! - Сказав Янкель, - Тепер зовсім не можна! Їй-богу, не можна! Такий поганий народ, що йому треба на саму голову наплювати. Ось і Мордехай скаже. Мордехай робив таке, чого ще не робив жоден чоловік на світі; але Бог не схотів, щоб так було. Три тисячі війська стоїть, і завтра їх усіх будуть страчувати.

Тарас глянув у вічі жидам, але вже без нетерпіння і гніву.

- А якщо пан хоче бачитися, то завтра потрібно рано, так щоб ще й сонце не зійшло. Вартові згоджуються, й один левентар [39] обіцявся. Тільки нехай їм не буде на тому світі щастя! Ой, вей мір! Що це за корисливий народ! І між нами таких нема: п'ятдесят червінців я дав кожному, а левентареві ...

- Добре. Веди мене до нього! - Промовив рішуче Тарас, і вся твердість повернулася в його душу.

Він погодився на пропозицію Янкеля переодягтися іноземним графом, що приїхав з німецької землі, для чого плаття вже встиг припасти далекоглядний жид. Була вже ніч. Господар будинку, відомий рудий жид з ластовинням, витяг тонкий сінник, накритий якоюсь рогожею, і постелив на лаві для Бульби. Янкель ліг на підлозі на такому ж матраці. Рудий жид випив невеличку чарочку якоїсь настоянки, скинув полукафтанье і, ставши в своїх панчохах та черевиках трохи схожим на курча, подався зі своєю жидівкою в щось схоже на шафу. Двоє жиденят, як дві домашні собачки, лягли долі біля шафи. Але Тарас не спав; він сидів нерухомий і злегка барабанив пальцями по столу; він тримав у роті люльку і пускав дим, від якого жид спросоння чхав і завертав в ковдру свого носа. Ледве небо встигло рушити блідим передвістям зорі, він уже штовхнув ногою Янкеля.

- Вставай, жид, і давай твою графську одежу.

У хвилину одягнувся він; почорнив вуса, брови, надів на тім'я маленьку темну шапочку, - і ніхто б з найближчих до нього козаків не міг дізнатися його. По виду йому здавалося не більше тридцяти п'яти років. Здоровий рум'янець грав на його щоках, і самі рубці додавали йому щось наказовий. Одяг, прибрана золотом, дуже личила йому.

Вулиці ще спали. Жодне меркантильний істота ще не показувалося в місті з коробкою в руках. Бульба і Янкель прийшли до будови, яка мала вигляд сидить чаплі. Воно було низьке, широке, величезне, почорніле, і з одного боку його викидати, як шия лелеки, довга вузька вежа, на верху якої стирчав шматок даху. Ця будова відправляло безліч різних посад: тут були і казарми, і в'язниці, і навіть кримінальний суд. Наші подорожні увійшли в ворота і опинилися серед просторої зали, або критого двору. Близько тисячі людей спали разом. Прямо йшла низенькі двері, перед якими сиділо двоє вартових грали в якусь гру, яка полягала в тому, що один іншого бив двома пальцями по долоні. Вони мало звернули уваги на тих, хто прийшов і повернули голови тільки тоді, коли Янкель сказав:

6 сторінка | 8 сторінка

1 сторінка | 2 сторінка | 3 сторінка | 4 сторінка | 5 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати