На головну

5 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

- Так ось що, панове-братове, трапилося в цю ніч. Ось до чого довів хміль! Ось яке наругу надав нам ворог! У вас, видно, вже такий заклад: коли дозволиш подвоїти порцію, так ви готові так натягнути, що ворог Христового воїнства не тільки зніме з вас шаровари, але в саме обличчя вам начхати, так ви того не почуєте.

Козаки все стояли похнюпивши голови, знаючи вину; один тільки Незаймайківський курінний отаман Кукубенко обізвався.

- Стривай, батьку! - сказав він. - Хоч воно і не в законі, щоб сказати яке заперечення, коли говорить кошовий перед лицем всього війська, та справа не так було, так потрібно сказати. Ти не зовсім справедливо докорив усе християнське військо. Козаки були б винні і повинні померти, якби напилися в поході, на війні, на важкій, тяжкій роботі. Але ми сиділи без діла, маячить даремно перед містом. Ні посту, ні іншого християнського стриманість не було: як же може статися, щоб без діла не напився чоловік? Гріха тут немає. А ми ось краще покажемо їм, що таке нападати на безвинних людей. Перш били добре, а вже тепер поб'ємо так, що й п'ят не донесуть додому.

Мова курінного отамана сподобалася козакам. Вони підняли вже зовсім було похнюпившись, і багато схвально кивнули головою, промовив: «Добре сказав Кукубенко!» А Тарас Бульба, що стояв недалеко від кошового, сказав:

- А що, кошовий, мабуть Кукубенко правду сказав? Що ти скажеш на це?

- А що скажу? Скажу Блаженний і батько, який народив такого сина! Ще не велика мудрість сказати укорітельное слово, але бо'льшая мудрість сказати таке слово, яке б, не посварившись над бідою людини, підбадьорило б його, додало б духу йому, як шпори надають духу коневі після водопою. Я сам хотів вам сказати потім втішне слово, та Кукубенко здогадався раніше.

«Добре сказав і кошовий!» - Відгукнулося в рядах запорожців. «Добре слово!» - Повторили інші. І самі сиві, що стояли, як сизі голуби, і ті кивнули головою і, моргнувши сивим вусом, тихо сказали: «Добре сказане слово!»

- Слухайте ж, панове! - Продовжував кошовий. - Брати фортецю, лазити і підкопуватися, як роблять чужоземні, німецькі майстри, - хай їй враг прикинеться! - І непристойно, і не козацьке діло. А судячи з того, що ворог увійшов до міста з невеликими запасами: возів щось було з ним трохи. Народ в місті голодний; отже, все з'їсть за одним махом, та й коням теж сіна ... навіть не знаю, хіба з неба на вила кине їм який-небудь їхній святий ... тільки про те хіба ще Бог знає; а ксьондзи їхні слова мастаки. За те, чи по іншим, а вони повинні вийти з міста. Розділяйтеся на три гурти й ставайте на три дороги перед трьома воротами. Перед головною брамою п'ять куренів, перед іншими по три курені. Дядьківський і Корсунський курінь на засідку! Полковник Тарас з полком на засідку! Титарівський і Тимошівський курені на запас, з правої руки обозу! Щербинівський і Стебликівський верхній - з лівого боку! Так виходьте з лави, молодці, котрі гостріші на язик, подражнити трохи ворога! У ляха пустоголова натура: боротьба не витерпить; і, може бути, сьогодні ж всі вони вийдуть з воріт. Курінні отамани, Перегляди всякий курінь свій: у кого недолік, поповни його останками Переяславського. Перегляди все знову! Дайте на кожного по чарці і по хлібу на козака! Але я так думаю, що кожний ще від учорашнього не голодний, бо ніде правди діти, понаїдалися всі так, що я дивуюсь, як уночі ніхто не луснув. Так ось ще один наказ: коли який-небудь, шинкар, жид, продасть козакові хоч один кухоль [29] сивухи, то я приб'ю йому на лоба свиняче вухо, собаці, і повішу його догори ногами! За роботу ж, братці! За роботу!

Так порядкував кошовий, і всі попадали перед ним в пояс і, не надягаючи шапок, подалися за своїми возів і таборів і, коли вже зовсім далеко відійшли, тоді тільки наділи шапки. Всі почали готуватися: пробували шаблі та палаші, насипали пороху з мішків у порохівниці, відкочували й ставили вози і вибирали коней.

Ідучи до свого полку, Тарас думав і не міг придумати, куди подівся Андрій: чи полонили його разом з іншими і зв'язали сонного? Тільки ні, не такий Андрій, щоб віддався живим в полон. Між убитими козаками теж не було його видно. Тяжко замислився Тарас і йшов попереду свого полком, не чуючи, що його давно вже хтось кликав.

- Кому треба мене? - Сказав він, нарешті отямившись.

Перед ним стояв жид Янкель.

- Пан полковник, пане полковнику! - Говорив жид, хапаючись і уриваючи мову, немов би хотів не зовсім порожнє. - Я був в місті, пане полковнику!

Тарас подивився на жида і здивувався, що він уже встиг побувати в місті.

- Який же тебе заніс туди?

- Я зараз розповім, - сказав Янкель. - Як тільки почув я на зорі шум і козаки почали стріляти, я вхопив каптан і, не надягаючи його, побіг туди бігом; дорогою вже надів його в рукави, бо хотів швидше дізнатися, той голос, чого козаки на самій зорі стали стріляти. Я взяв і прибіг до самим міських воріт, в той час, коли останнє військо входило в місто. Дивлюся - попереду загону пан хорунжий Галяндовіч. Він мій давній знайомий: ще три роки тому був позичив у мене сто червінців. Я за ним, нібито для того, щоб гроші в нього виправити, і увійшов разом з ними в місто.

- Як же ти: увійшов в місто, та ще й гроші хотів виправити? - Сказав Бульба. - І він тебе не звелів повісити, як собаку?

- А їй-богу, хотів повісити, - відповів жид, - вже було його слуги зовсім схопили мене й накинули мотузку на шию, але почав благати пана, сказав, що почекаю боргу, скільки пан хоче, і пообіцяв ще позичу, як тільки допоможе мені зібрати борги з інших лицарів; бо у пана хорунжого - я все скажу панові - немає і одного червінця в кишені. Хоч у нього є і хутора, і садиби, і чотири замки, і степової землі аж до Шклова, а грошей у нього так, як у козака, - нічого немає. І тепер, коли б не озброїли його брацлавські жиди, ні з чим було б йому і на війну виїхати. Він і на сеймі через те не був.

- Що ж ти робив у місті? Бачив наших?

- Як же! Наших там багато: Іцько, Рахум, Самуйло, Хайвалох, єврей-орендар ...

- Та хай вони собаки! - Скрикнув, розсердившись, Тарас. - Що ти мені тицяєш своє жидівське кодло! Я тебе питаю про наших запорожців.

- Наших запорожців не бачив. А бачив одного пана Андрія.

- Андрія бачив? - Скрикнув Бульба. - Що ж ти, де бачив його? у підвалі? в ямі? сором? пов'язаний?

- Хто ж би посмів зв'язати пана Андрія? Тепер він такий пишний лицар ... Далебі [30], я не впізнав! І наплічники в золоті, і нарукавники в золоті, і зерцало [31] в золоті, і шапка в золоті, і на поясі золото, і скрізь золото, і все золото. Так, як сонце навесні, коли в городі всяка пташка пищить та співає і травичка пахне, так і він весь сяє в золоті. І коня йому дав воєвода найкращого: двісті червінців коштує самий кінь.

Бульба остовпів.

- Навіщо ж він надів чуже вбрання?

- Тому що краще, того й надяг ... І сам їздить, і інші їздять; і він вчить, і його навчають. Як найбагатший польський пан!

- Хто ж його примусив?

- Я ж не кажу, щоб його хто примусив. Хіба пан не знає, що він своєю волею перейшов до них?

- Хто перейшов?

- А пан Андрій.

- Куди перейшов?

- Та до них перейшов, він уже тепер зовсім їхній.

- Брешеш, свиняче вухо!

- Як же можна, щоб я брехав? Хіба я дурний, щоб брехав? На свою б голову брехав? Хіба я не знаю, що жида повісять, як собаку, коли він збреше перед паном?

- Так це виходить, він, по-твоєму, продав вітчизну і віру?

- Я ж не кажу, щоб він продавав щось: я сказав тільки, що він перейшов до них.

- Брешеш, чортів жид! Не було ще такого на християнській землі Ти плутаєш, собако!

- Нехай трава проросте на порозі мого будинку, якщо я плутаю! Хай кожне наплює на могилу батька, матері, свекор, і батька батька мого, і батька матері моєї, якщо я плутаю. Якщо пан хоче, я навіть скажу, і чому він перейшов до них.

- Від чого?

- У воєводи є дочка-красуня. Святий Боже, яка красуня!

Тут жид постарався, як тільки міг, на своїм обличчі красу, розставивши руки, примруживши око і скривив набік рота, начебто чогось покуштував.

- Ну, так що ж з того?

- Він для неї і вчинив це, перейшов. Коли чоловік закохається, то він все одно що підошва, яку, коли розмочити у воді, візьми зігни - вона і зігнеться.

Надовго задумався Бульба. Згадав він, що велика влада слабкої жінки, що багато дужих губить вона, що податлива з цього боку природа Андрія; і стояв він довго, мов укопаний на одному і тому ж місці.

- Слухайте, пане, я все розкажу панові, - говорив жид. - Як тільки почув я шум і побачив, що входять до міської брами, я вхопив про всяк випадок із собою низку перлів, бо в місті є красуні і дворянки, а коли є красуні і дворянки, сказав я собі, то їм хоч і їсти нічого, а перли все-таки куплять. І як тільки хорунжого слуги пустили мене, я побіг до воєводи в двір продавати перли і розпитав про все в служниці-татарки. «Буде весілля зараз, як тільки проженуть запорожців. Пан Андрій обіцявся прогнати запорожців ».

- І ти не вбив його на місці, того чортового сина? - Скрикнув Бульба.

- За що ж убивати? Він перейшов з доброї волі. Що чоловік винен? Там йому краще, туди й перейшов.

- І ти бачив його в лице?

- Їй-богу, в саме обличчя! Такий гарний вояк! Кращий за всіх. Дай бог йому здоров'я, мене відразу пізнав, і коли я підійшов до нього, він і каже ...

- Що ж він сказав?

- Він каже ... перше кивнув пальцем, а потім вже сказав: «Янкель!» А я: «Пан Андрій!» - Кажу. «Янкель! скажи батькові, скажи братові, скажи всім козакам, скажи запорожцям, скажи всім, що батько - тепер мені не батько, брат - не брат, товариш - не товариш, і що я з ними буду битися з усіма. З усіма буду битися! »

- Брешеш, чортів Юдо! - Закричав, вийшовши з себе, Тарас. - Брешеш, собако! Ти й Христа розіп'яв, проклятий богом людина! Я тебе вб'ю, сатано! Втікав звідси, а ні - тут тобі й смерть! - І, сказавши це, Тарас вихопив свою шаблю.

Зляканий жид прожогом кинувся геть в усі лопатки, як тільки могли винести його тонкі, сухі литки. Довго біг він, не оглядаючись козацьким табором, а тоді ще далеко чистим полем, хоч Тарас і не гнався за ним, хто нагодився, зганяти свою злість на першому, хто.

Тепер пригадав він, що бачив минулої ночі Андрія, який переходив табору з якоюсь жінкою, і похилив сивою головою, а все ще не хотів вірити, щоб могло статися таке ганебне діло, щоб його син його продав віру і душу.

Нарешті повів він свій полк у засідку й сховався з ним за лісом, який один і зостався не спалений козаками. А запорожці, і піші та кінні, зайняли три шляхи перед трьома брамами. Один за іншим валили курені: Уманський, Поповичівський, Канівський, Стебликівський, Незаймайківський, Гургузів, Титарівський, Тимошівський. Тільки Переяслівського не було. Дуже курнули козаки і прокурили свою частку. Хто прокинувся зв'язаний в руках у ворога, дехто й зовсім не прокидаючись, сонний перейшов у сиру землю, і сам отаман Хліб, без шароварів і жупана опинився в польському стану.

У місті почули козацьке рух. Всі висипали на вал, і перед очима в козаків жива картина: польські витязі, один за одного кращий, стояли на валу. Мідні шапки сяяли, як сонця, оперені білими, як лебідь, пір'ям. На інших були легкі шапочки, рожеві і блакитні з перегнутими набакир верхами; каптани з відкидними рукавами, шиті золотом і просто викладені шнурками; у тих шаблі і зброя в дорогій оправі, за яку великі гроші платили пани, - і багато іншого вбрання. Спереду чванькувато стояв, в червоній шапці, з золотом, буджацький полковник. Вантаж був полковник, вищий і грубший, широкий, дорогий кунтуш його. На іншій стороні, ближче до бокової брами, стояв інший полковник, невеличкий чоловічок, висохлий; але маленькі меткі очі дивилися пильно з-під насуплених густих брів, і вертівся він швидко на всі боки, жваво показуючи тонкою сухою рукою своєю та віддаючи накази; видно було, що, незважаючи на мале тіло своє, знав він добре військову справу. Недалеко від нього стояв хорунжий, довжелезний, з густими вусами, і, здавалося, не було в ньому вади червоним лицем: любив пан міцні меди і добру гулянку. І багато було видно за ними всякої шляхти, озброєної хто на свої червінці, хто на королівську скарбницю, хто на жидівські гроші, заклавши все, що тільки знайшлося в дідівських замках. Чимало було і всяких сенаторських дармоїдів, яких брали з собою сенатори на обіди для пошани, які крали зі столу і з буфетів срібні кубки і після сьогоднішнього пошани другого дня сідали на передки правити кіньми у якогось пана. Багато всяких було там. Інший раз і випити не було за що, а на війну всі причепурилися.

Козацькі ряди стояли тихо перед стінами. Не було на них ні на кому золота; хіба де-не-де блищало воно на держаках щабель та мушкетах. Козаки не любили пишно вбиратися на війну; прості були на них кольчуги й свити, і далеко чорніли та червоніли чорні, червоноверхі баранячі їх шапки.

Два козака виїхало наперед із запорозьких рядів. Один ще зовсім молодий, другий старіший, обидва гострі на слова, на ділі теж непогані козаки: Охрім Наш і Микита Голокопитенко. Слідом за ними виїхав і Демид Попович, кремезний козак, що вже давно вештався на Січі, колишній під Адріанополем і багато натерпівся на віку своїм: горів у вогні і прибіг на Січ обсмалений, почорнілою головою та обгорілими вусами. Але знов убрався Попович, пустив за вухо оселедець, виростив вуса, густі й чорні, як смола. І вдатний був на їдке слово Попович.

- А красні жупани на всьому війську, та хотів би я знати, чи красна сила у війська?

- Ось я вас! - Гукав зверху дебелий полковник, - усіх перев'яжу! Віддавайте, хлопи, зброю та коней. Бачили, як я перев'язав ваших? Виведіть їм на вал запорожців!

І вивели на вал скручених мотузками запорожців. Попереду всіх був курінний отаман Хліб, без шароварів і верхнього одягу, - так, як ухопили його п'яного. Понурив голову отаман, соромлячись наготи своєї перед своїми ж козаками і того, що потрапив в полон, як собака, сонний. В одну ніч посивіла міцна голова його.

- Не журися, Хліб! Виручимо! - Кричали йому знизу козаки.

- Не журися, друзяко! - Озвався курінний отаман Бородатий. - Не велика твоя провина, що тебе вхопили голого. Біда може трапитися з кожним чоловіком; але сором їм, що виставили тебе на ганьбу, не прикривши хоч наготи твоєї.

- Ви, видно, на сонних людей хоробре військо! - Говорив, поглядаючи на вал, Голокопитенко.

- Ось, стривайте, обрізаємо ми вам чуби! - Кричали їм зверху.

- А хотів би я подивитися, як вони нам обріжуть чуби! - Промовив Попович, повертаючись перед ними на коні. А потім, подивившись на своїх, додав: - А що ж? Може, й справді ляхи правду кажуть. Коли виведе їх отой пузатий, їм всім буде добрий захисток.

- А чого ж, ти думаєш, їм буде добрий захисток? - Спитали козаки, знаючи, що Попович запевне вже щось їм відпустити.

- А того, що позад нього заховається все їхнє військо і вже дідька лисого з-за його пуза дістанеш кого-небудь списом!

Всі козаки зареготали. І довго ще декотрі з них хитали головою, кажучи: «Ну й Попович! Уже як зав'яже кому слово, то тільки ну ... »Та вже й не сказали козаки, що таке« ну ».

- Відступайте, відступайте швидше від муру! - Закричав кошовий. Бо ляхи, здавалося, не витримали глузів і полковник махнув рукою.

Тільки-но стали осторонь козаки, як з валу вдарили картеччю. На валу заметушилися, з'явився сам сивий воєвода коні. Ворота відчинилися, і виступило військо. Попереду виїхали рівним кінним шиком гусари. За ними кольчужники, потім латники зі списами, потім усі в мідних шапках, потім їхали окремо найкращі шляхтичі, кожен одягнений по-своєму. Чи не хотіли горді шляхтичі змішатися в ряди з іншими, і у кого не було загону, той їхав сам зі своїми слугами. Потім знов лави, і за ними виїхав хорунжий; за ним знов лави, і виїхав дебелий полковник; а позаду вже всього війська виїхав останнім низенький полковник.

- Не давайте їм, не давати їм шикуватися і ставати до лав! - Гукав кошовий. - Разом напирайте на них всі курені! Кидайте всі інші брами! Титарівський курінь, нападай збоку! Дядьківський курінь, нападай з другого Налягайте на тил, Кукубенко і Паливода! Заважайте, заважайте і ворожнечі їх!

І вдарили з усіх боків козаки, збили, змішали ляхів і самі змішалися. Не дали навіть і стрілянини зробити; це все йде на мечі та на списи. Всі збилися в купу, і кожному випала нагода показати себе. Демид Попович трьох заколов посполитих та двох найкращих шляхтичів збив з коней, кажучи: «Ось добрі коні! Таких коней я давно хотів дістати! »І вигнав коней далеко в степ, гукаючи стояли козакам перейняти їх. Потім знов пробився в купу, налетів знов на збитих з коней шляхтичів, одного вбив, а другому накинув аркана на шию, прив'язав до сідла й потяг його по всьому полю, знявши з нього шаблю з коштовним держаком і відв'язавши від пояса цілий держак [32] з червінцями. Кобіта, справжній козак і молодий ще, схопився теж з одним з найхоробріших польських шляхтичів, і довго билися вони. Зійшлися вже в рукопашний. Здолав був уже козак і, зборовши ворога, вдарив гострим турецьким ножем у груди, але й сам не вберігся. Тут же в скроню грюкнула його гаряча куля. Звалив його знатніше з панів, прегарний і давнього князівського роду лицар. Як стрункий тополя, літав він на булатом коні своєму. І багато вже показав шляхетської лицарської відваги: ??двох запорожців розрубав надвоє; Федора Коржа, доброго козака, перекинув разом з конем, вистрілив по коню і козака дістав з-за коня списом; багатьом відніс голови і руки і звалив козака Кобитєв, загнавши йому кулю в скроню.

- Ось з ким би я хотів чий батько дужчий! - Закричав Незаймайківський курінний отаман Кукубенко. І, припустивши коня, налетів на нього ззаду і сильно скрикнув, так що здригнулися всі був поблизу від нелюдського крику. Хотів обернути свого коня лях і стати йому в обличчя; але не послухався кінь: зляканий страшним криком, метнувся на сторону, і дістав його кулею з мушкета Кукубенко. Ввійшла межи плечі йому гаряча куля, і звалився він з коня. Але і тут не піддався лях, все ще силкувався завдати ворогові, та ослабла впала разом із шаблею рука. А Кукубенко взяв у обидві руки свій важкий палаш і загнав його в сполотнілі уста. Вибив два цукрові зуба палаш, розсік надвоє язика, розтрощив горловий хребець і ввійшов далеко в землю. Так і прибив він його там навіки до сирої землі. Потужне джерело, ринула вгору червона, як калина над річкою, шляхетна кров і залила весь шитий золотом жовтий каптан його. А Кукубенко вже кинув його й пробився зі своїми незаймайківцями до іншого гурту.

- Ех, залишив неприбраним таке дороге оздоблення! - Промовив уманський курінний Бородатий і подався від своїх до місця, де лежав убитий Кукубенком шляхтич. - Я семеро вже вбив шляхтичів своєю рукою, а такого вбрання ще не бачив ні на кому.

І спокусився на здобич Бородатий: нагнувся, щоб зняти з нього дорогі обладунки, вийняв уже турецький ніж в оправі з самоцвітових каменів, відв'язав від пояса гаман з червінцями, зняв з грудей сумку з тонкою білизною, дорогим сріблом та дівочого Кудрі, сохранно зберігаються на пам'ять. І не почув Бородатий, як налетів на нього ззаду червононосий хорунжий, вже раз збитий ним з сідла і добрий рубець на пам'ять. Розмахнувся з усієї руки і вдарив його шаблею по нахиленій шиї. Не на добро повела корисливість козака: покотилася могутня голова й упало обезголовлений труп, далеко навколо Орос землю. Полинула у вирій сувора козацька душа, похмура й гнівна, і разом з тим дивуючись, що так рано вилетіла з такого міцного тіла. Не встиг ще хорунжий ухопити отаманову голову за чуба, щоб прив'язати до сідла, як уже нагодився й суворий месник.

Як плаваючий в небі яструб, давши дужих крилах, а тоді враз зупиняється на одному місці і б'є звідти стрілою на розкричався біля самої дороги самця-перепела, - так Тарасів син, Остап, налетів раптом на хорунжого й накинув йому на шию мотузку. Почервоніло ще дужче й так червоне обличчя хорунжого, коли затягла йому горлянку міцна петля; ухопився він був за пістоль, але судомно зведена рука не змогла направити пострілу даремно полетіла в поле куля. Остап тут же, у його ж сідла, відв'язав шовковий шнур, який возив з собою хорунжий для в'язання полонених, і його ж шнуром зв'язав йому руки й ноги, причепив кінець мотузки до сідла й потяг його через поле, скликаючи гучно всіх козаків Уманського куреня, щоб ішли віддати останню шану своєму отаманові.

Як почули уманці, що курінного отамана Бородатого нема вже на світі, покинули поле бою й прибігли поховати його тіло; і тут же почали радитися, кого їм вибрати за курінного. Нарешті сказали:

- Та нащо радитися? Краще не знайти курінного, як Бульбенко Остапа. Він, правда, молодший всіх нас, але розум у нього, як у старого людини.

Остап, скинувши шапку, подякував усім козакам-товаришам за честь, не став відмовлятися ні молодістю, ні молодим розумом, знаючи, що час на війні не до того тепер, а тут же повів їх просто на ляхів і навіч усім, що недаремно його обрали за отамана. Відчули ляхи, що вже непереливки, відступили й перебігли поле, щоб зібратися на іншому кінці його. А низенький полковник махнув стояли осібно біля самої міської брами чотирьом свіжим сотням, і вдарили звідтіля картеччю на козацькі гурти. Але мало кого дістали: кулі перебрали по бикам козацьким, дико дивилися на битву. Заревіли злякані воли, повернули на козацький табір, поламали вози й багатьох потоптали. Але Тарас саме тоді вискочив із засідки з своїм полком, з криком кинувся навперейми. Поворот назад все оскаженіла череда, злякана криком кинулася на польські полки, перевернула кінноту і все зім'яла й розкидала.

- О, дякую вам, воли! - Кричали запорожці, - служили все добре у поході, а тепер і на війні послужили! - І вдарили з новими силами на ворога.

Багато тоді перебили ворогів. Багато показали себе: Метелиця, Шило, обидва Писаренки, Вовтузенко, і чимало інших. Побачили ляхи, що до скрути доходить, викинули корогву й гукнули відчиняти міську браму. З скрип відчинилися оббиті залізом ворота і впустила збитих у гурт, як овець у кошару, стомлених, пилом вершників. Дехто з запорожців погнався був за ними, але Остап своїх уманців, сказавши: «Далі, далі, пани-браття, від мурів! Чи не годиться наближатися до них ». І правду сказав, бо зі стін гримнули й посипали всім, що попало, і багатьом дісталося. В цей час під'їхав кошовий і похвалив Остапа, промовивши: «Ось і новий отаман, а веде військо так, немовби старий!» Оглянувся старий Бульба подивитись, який там новий отаман, і побачив, що перед уманцям на коні Остап, заломивши набакир шапку, з отаманським палиця в руці. «Бач ти який!» - Сказав він, дивлячись на нього; і зрадів старий, і почав дякувати уманцям за ушанували його сина.

Козаки знову відступили, готуючись іти до таборів, а на міському валу знов з'явилися ляхи, вже в подертих опанчах. Запеклася кров на багатьох дорогих каптанах, і пилом припали гарні мідяні шоломи.

- А що, пов'язали? - Кричали їм знизу запорожці.

- Ось я вас! - Кричав все так же зверху товстий полковник, показуючи мотузок.

І все ще не переставали загрожувати запилені, стомлені вояки, і все, задерикуватіші, перекинулися з обох боків гострими словами.

Нарешті розійшлися всі. Хто розташувався відпочивати, утомлений битвою; хто присипав землею свої рани і дер, щоб перев'язати хустки і дорогий одяг, зняті з убитого ворога. Інші ж, які були свіжіші, стали прибирати тіла й віддавати їм останню шану. Шаблями, списами копали могили; шапками, статями виносили землю; склали чесно козацькі тіла й засипали їх свіжою землею, щоб не дісталося во'ронам і хижим орлам випльовувати їм очі. А польські тіла пов'язавши як попало десятками до хвостів диких коней, пустили їх по всьому полю і довго потім гналися за ними і били їх по боках. Оскаженілі коні тікали борознами та горбами, через яри та протоки, і бились об землю закривавлені й пилом польські трупи.

Потім сіли колами все курені вечеряти і довго говорили про діла та звитяги, що випали кожному, на вічний спомин людям прийшлим та нащадкам. Довго не лягали вони. А найдовше не лягав старий Тарас, усе міркуючи, що б то значило, що Андрія не було поміж ворожим воїв. Чи сумління не пустило Юду вийти супроти своїх або обдурив жид і попався він просто в неволю? Але тут же згадав він, що занадто було прихильне серце Андрієве до жіночої, відчув скорботу і закляв він у душі супроти польки, причарувала його сина. І виконав би він свою клятву: не подивився б на її красу, витяг би її за густу, пишну косу й поволік би її за собою по всьому полю поміж усіма козаками. Потовклися б об землю, закривавлені і порохом, її чудові груди та плечі, блискучі нетанучий сніг, що вкриває гірські вершини; розніс би він на шматки її пишне, прекрасне тіло. Але не відав Бульба того, що готує Бог людині на завтра, і почав він дрімати й нарешті заснув.

А козаки все ще гомоніли поміж собою, і всю ніч стояла біля багаття, пильно на всі кінці, твереза, не замикаються очей варта.

VIII

Ще сонце не дійшло до половини неба, як усі запорожці зібралися на раду. З Січі прийшла звістка, що татари поки не було козаків, пограбували там усе, викопали скарб, який потай тримали козаки під землею, побили і забрали в полон усіх, хто зоставався, і з усіма гурти худоби і табуни коней, погнали до Перекопу. Один тільки козак, Максим Голодуха, вирвався дорогою з татарських рук, заколов мурзу, відв'язав у нього торбу з цехинами і на татарському коні в татарському одязі півтора дня й дві ночі втікав від погоні, загнав на смерть коня, пересів дорогою на другого, загнав і того, і вже на третьому приїхав до запорозького табору, дізнавшись дорогою, що запорожці були під Дубном. Тільки й устиг він оповістити, що сталося таке зло; але чому воно сталося, курнули чи залишилися запорожці, за козацьким звичаєм, і п'яні попались у полон, і як татари дізналися, де був закопаний військовий скарб, - того нічого не сказав він. Дуже стомлений козак, розпух увесь, обличчя обпалило йому сонцем вітром; впав він тут же і заснув міцним сном.

У такій пригоді водилося в запорожців гнатися в ту ж хвилину за викрадачами, щоб наздогнати їх на дорозі, бо бранці могли вже опинитися на базарах Малої Азії, в Смирні, на Криті-острові і бог знає в які, де ще з'явилися б чубаті запорозькі голови. Ось через що зібралися запорожці. Всі до одного стояли вони в шапках, бо прийшли не з тим, щоб слухати отаманські накази, а зібралися на раду, як рівні між собою.

- Хай дає раду перш старші! - Закричали в юрбі.

- Хай дає раду кошовий! - Говорили інші.

І кошовий зняв шапку, вже не так, як начальник, а як товариш, подякував усім козакам за честь і сказав:

- Багато між нами є старших і на раду мудріших, але коли мене вшанували, то моя порада: не гаючи товариші, часу і гнатися за татарином. Бо ви самі знаєте, що за людина татарин. Він не буде з награбованим добром дожидати нас, а миттю розсіє його, так що й сліду не знайдеш. Так моя порада: йти. Тут ми вже погуляли. Ляхи знають, що таке козаки; за віру, скільки сили мали, помстилися, а поживи з цього голодного міста небагато. Отже, моя порада - йти.

- Йти! - Гомоном розляглося по запорозьких куренях.

Але Тарасу Бульбі не довелося по душі такі слова, і навісив він ще нижче на очі свої чорні, сивиною взяті брови, немов ті кущі, що поросли по високій маківці гори і вершечки яких занесено голчастим північним інеєм.

- Ні, неправдива твоя рада, пане кошовий! - сказав він. - Ти не так кажеш. Ти забув, видно, що в полоні залишаються наші, захоплені ляхами? Ти хочеш, мабуть, щоб ми потоптали найперший, святий закон товариський: покинули братів своїх на те, щоб з них живих здерли шкіру або, пошматувавши на клапті козацьке тіло, розвозили б їх по містах і селах, як зробили вони вже з гетьманом та найкращими лицарями українськими. Хіба мало вони учинили наруги над нашою святинею? Що ж ми таке? питаю я всіх вас. Що ж за козак, що кинув в біді товариша, кинув його, як собаку, пропадати на чужині? Та коли вже на те пішло, що всякий ні за ніщо козацьку честь, дозволивши собі плюнути в сиві вуса й дорікнути образливим словом, то мені не дорікне ніхто мене. Один залишаюся!

Похитнулися всі, хто стояв запорожці.

- А хіба ти забув, бравий полковник, - сказав тоді кошовий, - що у татар в руках теж наші товариші, що коли ми тепер їх не визволимо, то життя їх буде продана на довічну неволю язичникам, що ще гірше від лютої смерті? Хіба ти забув, що у них тепер увесь наш скарб, християнською кров'ю?

Задумалися всі козаки, не знавши, що сказати. Нікому не хотілося з них здобути собі лиху славу. Тоді вийшов наперед найстаріший роками в Запорозькому Війську Касян Бовдюг. У великій пошані був він у всіх козаків; два рази вже вибирали його кошовим і на війні він був дуже добрий козак, але давно вже постарів і не бував ні в яких походах; не любив він і поради давати нікому, а любив старий вояка лежати на боці в козацьких колі й слухати оповідки про всяку бувальщину та козацькі походи. Ніколи не встрявав він до їхніх розмов, а тільки слухав та притискав пальцем попіл у своїй носогрійці, якої ніколи не випускав з рота, і довго сидів він потім, приплющивши очі, і не знали козаки, чи спав він чи й далі слухав. Всі походи залишався він удома, але цього разу розходився старий. Махнув рукою по-козацькому і промовив:

4 сторінка | 6 сторінка

1 сторінка | 2 сторінка | 3 сторінка | 7 сторінка | 8 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати