На головну

Балашов Л. Е.

Їжа для роздумів: завдання і вправи з філософії, цікава філософія./ Навчальний посібник. м., 2003. - 37 с.

Цей посібник покликаний показати філософію не як нудну дисципліну, а як полювання, прагнення, любов до мудрості, як цікаве і цікаве міркування.

Завдання і вправи з філософії - для студентів вищих навчальних закладів і всіх, хто цікавиться філософією.

Цікава філософія - притчі, анекдоти, цікаві міркування, жарти, вірші.

ISBN 5-87532-109-1 © Балашов Л. е., 2003

Обсяг 0,9 п. Л. Тираж 1000 екземплярів.

... Думати - це означає ставити питання

і намагатися знаходити відповіді на них.

В. Рубцов

1. Що я знаю про філософію, філософів і що я про них думаю?

Це завдання пропонується для письмовій студентської роботи на першому семінарському занятті з філософії. На написання роботи відводиться не більше 20-и хвилин.

Можливий варіант з усними відповідями без підготовки в режимі експрес-опитування.

2. Хто, на Вашу думку, прав і чому?

А. Людина є міра всіх речей (Протагор).

Б. Не треба міряти температуру суспільства, ставив градусник собі попід пахви (сучасний політолог).

3. Декарт стверджував: Я мислю, отже, існую.

Це твердження має, як мінімум, два різних сенсу. Які вони?

4. Хто, на Вашу думку, має рацію? Прокоментуйте

А. Розумний бачить незмірну область можливого (Д. Дідро).

Б. Неосвічений людина схильна оперувати порожніми можливостями (Гегель).

5. Як Ви оцінюєте ці два взаємовиключні висловлювання:

Гегель: "... все духовне краще якого б то не було продукту природи" (Гегель. Соч. Т. XII. С. 31).

Р. Майер (біолог): "Природа в її простій істині є більш великою і прекрасною, ніж будь-яке створення людських рук, ніж всі ілюзії створеного духу" (Цит. По: Кузнецов Б. р А. Ейнштейн. М., 1963. С. 117).

6. Прокоментуйте

"Коли починається війна, першою жертвою треба вважати істину" (Р. Кіплінг)

7. Що хотів сказати автор?

Людство не табун коней, який треба прогодувати, а клуб, в який треба записатися (Честертон, англ. Письменник).

8. Що означають слова Сократа: "Я знаю що нічого не знаю"? - Прокоментуйте.

9. Один знаменитий чоловік (Сократ) стверджував: "Я знаю, що нічого не знаю". Інший не менш знаменитий чоловік (Д. і. Менделєєв) заперечив йому: "Давньогрецький мудрець говорив: я знаю, що я нічого не знаю. - Та він і не знав, а ми знаємо ..." ( "Основи хімії")

Хто з них має рацію? Оцініть і прокоментуйте.

10. Прокоментуйте слова М. в. ломоносова:

"Оним розумникам ... легко бути філософами, навчившись напам'ять три слова: бог так створив, І це дая у відповідь замість всіх причин ".

11. Хто, на Вашу думку, має рацію? Прокоментуйте

А .: "... художні твори повинні створюватися не для вивчення і не для цехових вчених, а вони ... повинні бути зрозумілі і служити предметом насолоди безпосередньо самі по собі. Бо мистецтво існує не для невеликого замкнутого кола, не для нечисленних дуже освічених людей, а в цілому для всього народу. " (Гегель. Соч. Т. XII. С. 280) [Сравн .: "Мистецтво належить народу" (В. і. Ленін)]

Б. "Глибоко хибна принцип" мистецтво для всіх ". У ньому виявляється помилкова демократизація." Мистецтво для всіх "зовсім не має на увазі необхідної ясності і простоти, це було б чудово, - немає, в ньому є згубне вимога про урізання зростання майстра в рівень сучасними йому невіглаством і поганим смаком, вимога "загальнодоступності", азбучні і корисності. Мистецтво ніколи не звертається до натовпу, до маси, воно говорить окремій людині, в глибоких і прихованих тайниках його душі.

Мистецтво повинно бути "для кожного", але аж ніяк не для всіх. Тільки тоді воно збереже ставлення індивідуальності до індивідуальності, яке і складає сенс мистецтва, на відміну від інших ремесел, які обслуговують смаки і потреби множин. "(М. волошин. Нотатки 1917 року)

12. Чи правий Ф. і. Тютчев, кажучи:

Розумом Росію не зрозуміти

Міське землеборство

У нас особлива стать

В Росію можна тільки вірити

Прокоментуйте.

13. Л. н. Толстой любив вислів Бюффона "Геній - це терпіння". З іншого боку, В. р Бєлінський писав: "Геній не їсти, як сказав Бюффон, терпіння в найвищого рівня, тому що терпіння є доброчесність посередності".

Хто з них має рацію? Або можливий інший відповідь?

14. Що таке, на Вашу думку, притча? Два приклади:

А. (Притча про самаритянина) "І ось, один законник встав і, спокушаючи Його, кажучи: Учителю, що мені робити, щоб успадкувати життя вічне?

Він же сказав йому: в законі що написано? як читаєш? Він сказав: Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею своєю, і всією силою твоєю, і всією думкою твоєю, і ближнього твого як самого себе.

Ісус сказав йому: Правильно ти відповів І так зробиш будеш жити.

Але він бажав сам себе виправдати, каже до Ісуса: А хто то мій ближній?

Ісус відповів і промовив: Один чоловік ішов з Єрусалиму до Єрихону, і попався розбійникам, які зняли з нього одяг, поранили його і пішли, залишивши його ледь живим. З нагоди один священик тією дорогою, побачивши його, пройшов мимо. Так само й Левит надійшов на те місце, поглянув, і теж проминув. Проходив же там якийсь самарянин, знайшов на нього і, побачивши його, змилосердився. І підійшовши перев'язав йому рани, наливши оливи й вина і посадивши його на свого осла, привіз його в готель і подбав про нього (...) Хто з цих трьох на думку, твою був ближній тому, хто попався розбійникам?

Він сказав: хто вчинив йому милість. Тоді Ііcус сказав йому: Іди, і ти роби так само "(Євангеліє від Луки 10; 25-37).

Б. (Притча "Буриданов осів") Якийсь філософ, якого звали Буридан, їдучи, залишив своєму ослу дві однакові оберемки сіна. Осел не міг вирішити, з якою оберемки почати, і помер з голоду.

15. Що хотів сказати Шекспір ??вустами Катаріни, героїні своєї п'єси?

"Сила жінки - в її слабкості".

16. Як Ви поясните видиме протиріччя двох тверджень:

А. Правда добре, а щастя краще.

Б. Платон мені друг, але істина дорожче.

17. Як Ви оцінюєте твердження:

"Якщо Бога немає, то все дозволено" (з "Братів Карамазових" Ф. М. Достоєвського). - Дайте розгорнуту відповідь.

18. Існують п'ять станів знання і незнання:

1) коли ми знаємо, що знаємо

2) коли ми знаємо, що не знаємо

3) коли ми не знаємо, що знаємо

4) коли ми не знаємо, що не знаємо

5) коли ми не знаємо, але думаємо, що знаємо (коли незнання видається за знання).

Наведіть приклади кожного з цих станів.

19. Чи існує світ сам по собі, від століття або він створений і управляється богом?

Який варіант відповіді Ви вибираєте і чому?

20. Створено чи світ Богом? Так чи ні? - Який варіант відповіді Ви віддаєте перевагу і чому?

21. Чого в світі більше: близько або безладу?

Дайте розгорнуту відповідь.

22. Прокоментуйте, наскільки правильно вживання слів "матеріаліст" і "ідеаліст" в наступному анекдоті:

У суді розлучається літня пара.

Суддя запитує у чоловіка про причини розлучення.

Чоловік відповідає, що причини чисто філософські і пояснює, що він матеріаліст, а дружина ідеалістка.

До розмови долучається дружина: "Я віддала йому всю свою романтичну піднесену душу, а він каже, що йому потрібне молоде тіло".

23. Знаменитий англійський фізик Кельвін заявив прихильникам вузької спеціалізації студентів: "Через незнання логіки загинуло більше кораблів, ніж через незнання навігації". - Що він мав на увазі? Як ви думаєте? Спробуйте навести приклади, що пояснюють його заяву.

24. Поясніть, чому золоте правило поведінки називають золотим? ( "Не роби іншим того, чого не хотів би, щоб робили тобі"; "стався до інших так, як хотів би, щоб ставилися до тебе").

25. Яке з наступних висловлювань можна охарактеризувати як окремий випадок золотого правила поведінки? Поясніть.

1) Людина повинна ... задовольнятися таким ступенем свободи по відношенню до інших людей, яку він допустив би в інших людей по відношенню до себе (Т. Гоббс).

2) Свобода полягає в праві робити все, що не шкодить іншим (Клаудіус).

3) Про свободу треба судити за ступенем свободи найнижчих (Дж. Неру).

4) Роби, що хочеш, але так, щоб не втратити цю можливість в майбутньому (зі збірки тюремних афоризмів).

Довідка. Негативна і позитивна формулювання золотого правила: "не роби іншим того, чого не хотів би, щоб робили тобі"; "Стався до інших так, як хотів би, щоб ставилися до тебе".

26. Як Ви ставитеся до ідеї скасування смертної кари? Відповідь аргументуйте.

27. Яка різниця між патріотизмом і націоналізмом? Наведіть приклади того й іншого.

28. Прокоментуйте наступне твердження:

"У всьому потрібна міра, навіть у тому, щоб дотримуватися її".

29. Гегель говорив: "Помилково лише те, що абсолютизується". - Що він мав на увазі? Прокоментуйте.

30. Як Ви поясните видиме протиріччя двох тверджень:

А. Один розум добре, а два краще.

Б. Краще один поганий генерал, ніж два хороших.

31. Яке з двох думок Вас більше влаштовує? Чому?

А. "Не в силі правда, а в правді сила".

Б. "Хто сильніший, той і правий" (варіант: "Сильний завжди правий").

32. У чому недолік наступного твердження:

"З ними людяно - бути жорстоким, жорстоко - бути людяним" (так сказала Катерина Медічі, мати французького короля Карла IX, в виправдання різанини гугенотів, влаштованої в Варфоломіївську ніч).

33. Росія: Схід чи Захід? Або щось інше?

34. Чи згодні Ви з твердженням «Ми не Європа і не Азія. Ми - росіяни »(Телепередача« Російський дім », 3-й канал TV 31.08.03). Прокоментуйте.

35. Куди рухається людство? До загибелі, на краще чи на чомусь іншому?

36. Чи вірите ви в долю? Що таке доля?

37. Чи можна вважати таке твердження приватним вираженням золотого правила поведінки?

"Не порушуючи чужих прав, ти охороняєш власні" (з фільму Жака Ів Кусто 1984 г.).

Довідка. Негативна і позитивна формулювання золотого правила: "не роби іншим того, чого не хотів би, щоб робили тобі"; "Стався до інших так, як хотів би, щоб ставилися до тебе".

38. У чому суперечливість, логічна некоректність наступного міркування:

"Насолода - антипод любові, і не тому, що воно не може супроводжувати любов, а тому, що їх сутність відрізняється (наприклад, об'єкт любові може постаріти, любов - немає, вона непідвладна часу)" (цитата з книги).

39. Спробуйте пояснити: У чому схожість і відмінність між істиною і правдою?

40. Спробуйте пояснити: в чому відмінність між знанням і вірою? (Під вірою мається на увазі віра взагалі, а не релігійна віра).

41. Що є істина? - Спробуйте дати відповідь, не заглядаючи в підручники, словники та енциклопедії.

42. Чи правий Бісмарк, кажучи: "Це тільки дурні вчаться на власному досвіді. Я ж вважаю за краще вчитися на досвіді інших." - Оцініть і прокоментуйте.

43. Що (чого) Ви чекаєте від життя? - Дайте розгорнуту відповідь.

44. Як треба жити, щоб нам було краще? - Дайте розгорнуту відповідь.

45. Чи стають люди краще, чи існує моральний прогрес? - Дайте розгорнуту відповідь.

46. ??П. я. Чаадаєв: «Любов до батьківщини - прекрасна річ. Але ще більш висока - любов до істини ».

Мераб Мамардашвілі: "Я люблю свободу більше, ніж батьківщину".

- Дайте оцінку цим висловлюванням, прокоментуйте.

47. Прокоментуйте: Мудрому людині вся земля відкрита. Бо хорошою душі батьківщину - весь світ. (Демокріт, V століття до н. Е.)

48. Як Ви поясните видиме протиріччя двох тверджень:

А. Все пізнається в порівнянні.

Б. Порівняння завжди кульгає.

49. Руссо був одержимий ідеєю повернення в далеке минуле, яке він називав золотим століттям .; він критикував цивілізацію і прогрес. "Назад до природи!" - Його заклик.

На це Вольтер єхидно зауважив: "Коли я слухаю Руссо, мені хочеться встати на карачки і бігти в ліс".

Хто з них має рацію? Оцініть і прокоментуйте.

50. Звідки в світі зло? Чи можна боротися зі злом і якщо можна, то чи можна усунути зло зовсім?

- Дайте розгорнуту відповідь.

51. Як ви вважаєте: Людина за своєю природою добра, зла або не добрий і не злий? Дайте розгорнуту відповідь, аргументуйте.

52. Як Ви розумієте щастя? - Дайте розгорнуту відповідь.

53. Що потрібно для того, щоб бути щасливим?

- Дайте розгорнуту відповідь.

54. Деякі люди свідомо прагнуть до самовдосконалення. Як Ви ставитеся до цієї ідеї (самовдосконалення)? Чи потрібно людині займатися самовдосконаленням? І якщо потрібно, то в якому напрямку (яких напрямках)?

55. Що хотів сказати Биант, один з семи грецьких мудреців, цією фразою: «Життя треба размерівать так, ніби жити тобі залишилося і мало і багато»?

- Спробуйте реконструювати хід його думки.

56. Чому добрим бути добре, а злим - погано?

Дайте розгорнуту відповідь, наведіть приклади.

57. Чи все в житті залежить від нас? Якщо немає, то в якій мірі наше життя залежить від нас?

58. З віком час життя збільшується або зменшується? - Дайте розгорнуту відповідь.

59. Поміркуйте:

Песталоцці І. р, знаменитий педагог, основоположник теорії наукового навчання, стверджував: "Людину утворюють обставини".

Балашов Л. е .: "Людина тільки тоді досягає чогось, коли він виявляється сильнішим обставин".

60. Що таке дурість? Наведіть приклади дурості в словах і вчинках-справах.

61. Дайте оцінку факту розпаду Радянського Союзу з точки зору категорій необхідності і випадковості.

62. З. Фрейд казав: «Кожна людина - психопат. Різниця між людьми в цьому відношенні полягає тільки в тому, що одні знають, що вони психопати, а інші і не підозрюють про це ».

Вельми необачне висловлювання. Воно, по-перше, внутрішньо суперечливе. По-друге, характеризує скоріше не людей, а самого автора.

Дайте свою оцінку висловлювання З. Фрейда і поясніть коментар до нього.

63. Як Ви поясните видиме протиріччя між двома твердженнями:

А. «... у великій мудрості багато печалі; і хто примножує пізнання, примножує скорботу »(біблійний проповідник Еклезіаст).

Б. «Знання - сила» (Ф. Бекон) (пор. Подібне: «знати більше сьогодні - значить бути сильнішим завтра» - Е. Теллер).

64. На питання «мати або бути?» Е. Фромм, автор книги з такою назвою, відповів: «бути!». А як би Ви відповіли на це питання? *

65. Чи можна вважати випадковістю відкриття Америки Колумбом в 1495 р *

66. У чому сутність дилеми «сцієнтизм - Антисцієнтисти», чи можливо її рішення? *

67. У 1508 році Папа Юлій II запросив Рафаеля для розпису приміщення в Ватикані. Рафаель написав 4 фрески. Серед них - «Афінська школа», в центрі якої художник розташував Платона і Аристотеля з характерними жестами: Платон вказує пальцем вгору, а Аристотель показує на землю, немов обводить рукою навколишній світ. Як Ви думаєте, який сенс закладений в жестах античних мислителів? *

68. Проведіть порівняльний аналіз думки Ансельма Кентерберійського «вірю, щоб розуміти» і думки П'єра Абеляра «розумію, щоб вірити». *

69. Який зв'язок між закликом Жан-Жака Руссо «Назад до природи!» І гаслом Французької революції «Мир хатам; війна палацам! »?

70. Як Ви поясните видиме протиріччя між двома твердженнями:

А. «... ніщо велике у світі не відбувалося без пристрасті» (Гегель. Соч. Т. VIII. С. 23-24)

Б. «Сильні пристрасті - слабкі нерви» (з кінофільму). Або: «Під сильними пристрастями часто приховується тільки слабка воля» (В. О. Ключевський).

71. Досить поширеною є помилка, коли слідство приймається за причину, а причина - за слідство.

Наведіть приклади цієї помилки.

72. Одні вважають інтуїцію вищою формою пізнання, інші - атавізмом, що дістався нам від тварин.

А ви як думаєте? Дайте розгорнуту відповідь.

73. Існують дві полярні думки про смерть.

А. Платон вустами Сократа стверджував: «Ті, хто справді відданий філософії, зайняті насправді тільки одним - вмиранням і смертю». (Федон, шістьдесят третє-64a). А. Шопенгауер в книзі "Світ як воля і уявлення" (Т. 2, гл. XLI) главу про смерть починає так: «Смерть - воістину геній-натхненник, або Мусагет філософії; тому Сократ і визначав останню як ??????? ?????? (підготовку до смерті [грец.]) ».

Б. Б. Спіноза: «Людина вільна ні про що так мало не думає, як про смерть, і його мудрість полягає в міркуванні не про смерть, а про життя». (Б. Спіноза. Етика. - Див .: Спіноза Б. Избр. Произв. Т. 1, М., 1957. С. 576).

Хто з них має рацію? Дайте розгорнуту відповідь.

74. Як Ви поясните видиме протиріччя між двома твердженнями:

Будь-яка влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно. (Невідомий автор).

Взагалі влада не псує людей. Коли при владі дурні, то вони псують владу. (Б. Шоу).

75. Хто, на Вашу думку, прав і чому?

М. Монтень: «Кінцева точка нашого життєвого шляху - це смерть, межа наших прагнень, і якщо вона вселяє в нас жах, то чи можна зробити хоча б один-єдиний крок, що не тремтячи при цьому, як в лихоманці? Ліки, що застосовується неосвіченими людьми - зовсім не думати про неї. Але яка тваринна тупість потрібна для того, щоб мати таку сліпотою! Таким тільки і загнуздувати осла з хвоста ... і немає нічого дивного, що подібні люди нерідко трапляються в пастку. »(Досліди, гл. ХХ).

Б. Спіноза: «Людина вільна ні про що так мало не думає, як про смерть, і його мудрість полягає в міркуванні не про смерть, а про життя». (Етика)

76. Чи правильне твердження:

«Ми не помічаємо прекрасного, поки не позбавляємося його» (з кінофільму).

77. Прокоментуйте наступне твердження, що виходить від Гегеля:

Абстрактної істини немає, істина завжди конкретна.

78. Одні покладають на Ф. Ніцше відповідальність за злодіяння фашизму в ХХ столітті. Інші стверджують, що цей філософ не несе відповідальності за злодіяння фашизму. Хто з них має рацію? Відповідь аргументуйте.

79. Як ви вважаєте: доброта - рідкісне або звичайне явище?

Відповідь аргументуйте, наведіть приклади, що підтверджують Вашу точку зору.

80. Що таке зло в моральному сенсі?

81. Що мав на увазі І. п. Павлов, коли говорив:

«Без ідей в голові немає фактів».

ПОЯСНЕННЯ і МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. Пропоновані завдання і вправи не носять специфічно навчального характеру і тому можуть використовуватися для самих різних цілей, в тому числі: 1) для написання есе, невеликих філософських робіт, 2) в якості тем для обговорення, дискусій, 3) для конкурсних завдань.

2. Завдання по філософії вказує на філософську проблему і / або допомагає її вирішити (усунути).

3. Вправа з філософії тренує розумові здібності, розвиває та вдосконалює розум, сприяє закріпленню знань (відомостей) з філософії.

4. Критерії оцінки відповіді:

1) ґрунтовність (від декількох пропозицій до 1-3 сторінок; відповіді типу "так", "ні" не приймаються);

2) аргументованість (логічна обгрунтованість, зв'язність, використання прикладів);

3) точність (відповідь саме на це питання і ні на який інший).

5. Відповіді на завдання і вправи можна давати як в письмовому, так і в усному вигляді. В останньому випадку відповіді можуть стати предметом обговорення-дискусії на семінарському занятті.

Письмові відповіді-роботи студенти можуть готувати безпосередньо на семінарському занятті (не більш ніж 30-и хвилин) або як домашні завдання.

6. Слід надати право студенту вибирати як мінімум з двох варіантів завдань.

Філософ, пошаривши ногами в різні боки, сказав, нарешті, уривчасто: «А де ж дорога?»

Н. В. Гоголь. Вій

АНЕКДОТИ про Діогеном з Синопа

Діоген казав, що коли він бачить правителів, лікарів або філософів, то йому здається, ніби людина - найрозумніше з живих істот, але коли він зустрічає снотолкователей, віщунів або людей, які їм вірять, а також тих, хто чваниться славою чи багатством, то йому здається, ніби нічого не може бути дурніші людини.

Одного разу він міркував про важливі предметах, але ніхто його не слухав; тоді він почав верещати по-пташиному; зібралися люди, і він присоромив їх за те, що заради дрібниць вони збігаються, а заради важливих речей не поворухнув.

Коли Платон дав визначення, що мало великий успіх: "Людина є тварина про двох ногах, позбавлене пір'я", Діоген обскуб півня і приніс до нього в школу, оголосивши: "Ось платонівська людина!" Після цього до визначення було додано: "І з широкими пазурами".

Серед білого дня він бродив з ліхтарем в руках, пояснюючи "Шукаю людину".[1]

Зенон, елеец, наводив докази, які заперечують рух, що вказують на те, що воно суперечливо і, отже, не існує. Гегель писав: "Відомо, як Діоген з Синопа абсолютно просто спростував доводи проти руху; він мовчки встав і почав ходити взад і вперед, він спростував його справою ... Коли один учень був задоволений цим спростуванням, Діоген став його бити палицею на тій підставі , що, так як вчитель сперечався з підставами, то він і заперечення йому повинен був представити також ґрунтовні. Там, де ведуть боротьбу доводами, допустимо лише таке ж спростування доводами ... "(Гегель. Лекції з історії філософії. Т.1)

Про це ж говорить у своєму вірші А. с. пушкін:

Руху немає, сказав мудрець брадатий

Інший змовчав і став перед ним ходити.

Сильніше б не міг заперечити;

Хвалили все відповідь мудрий,

Але, панове, кумедний випадок цей

Інший приклад на пам'ять мені призводить:

Адже кожен день перед нами сонце ходить,

Проте ж прав впертий Галілей

* * *

Сила і слабкість філософа

Про першому філософа Фалесе відомі дві легенди, що показують його силу і слабкість як філософа.

Перша про те, як він, передбачаючи хороший урожай оливок, орендував все олійниці, став диктувати ціни на продукцію маслоробень і, таким чином, розбагатів. Ось як це описує Аристотель: «Коли Фалеса дорікали його бідністю, так як-де заняття філософією ніякого баришу не приносять, то, розповідають, Фалес, передбачаючи на підставі астрономічних даних багатий урожай оливок, ще до закінчення зими роздав накопичену їм невелику суму грошей в завдаток власникам всіх олійниць в Милете і на Хіосі; олійниці Фалес законтрактував дешево, так як ніхто з ним не конкурував. Коли настав час збору оливок, почався раптовий попит одночасно з боку багатьох осіб на олійниці. Фалес став тоді віддавати на відкуп законтрактовані їм олійниці за ту ціну, за яку бажав. Набравши таким чином багато грошей, Фалес довів тим самим, що і філософам при бажанні розбагатіти неважко, тільки не це справа становить предмет їхніх інтересів »(Аристотель. Політика. 1259а).

Друга легенда про те, як Фалес, задивившись на зоряне небо, впав в яму (мовляв, витає в хмарах, а що під ногами - не бачить) «Розповідають, - пише Платон, - що коли він, спостерігаючи небесні світила і задивившись наверх, впав в колодязь, то якась фракіянка, миловидна і жвава служниця, посміялася над ним, що, мовляв, він прагне знати, чтo на небі, того ж, що поруч і під ногами, не помічає. Ця насмішка відноситься до всіх, хто проводить свій вік в заняттях філософією »(Платон. Теєтет. 174а).

* * *

Філософія

"Піфагор називав своє вчення любомудрием (jilosojia), а не мудрістю (sojia), Дорікаючи сімох мудреців (як їх прозвали до нього), він говорив, що ніхто не мудрий, бо людина через слабкість своєї природи часто не в силах досягти всього, а той, хто прагне до вподоби і способу життя мудрого істоти, може бути належно названий любомудром (філософом) "[2].

* * *

алегорія філософії

«Прокинувшись від сумних роздумів, побачив він перед собою величну жінку з ликом, виконаним гідності і палаючими очима. Вік її визначити було важко: хоча і була вона у розквіті років, але очі її вражали живим молодим блиском і притягальну силу. Важко було визначити і її зростання, бо здавалося, що вона то піднімається до небес і тім'ям стосується неба, то не перевищує звичайних людських розмірів. Одягнена вона була в одягу з нетлінної тканини, з витонченим мистецтвом сплетеної з найтонших ниток. У правій руці вона тримала книги, в лівій - скіпетр»(Боецій. Втіха Філософією, 524 м н. Е.)

Це, як ви розумієте, - алегорія. Величність жінки, її лик, сповнений гідності, і, і одночасно палаючі очі говорять про те, що Філософія не має віку, що ніколи не може вона постаріти, бо поєднує в собі мудрість і молодість одночасно. Її зростання, то піднімається до небес, то не перевищує людських розмірів, свідчить про те, що знанням своїм вона обіймає все: від знання речей вищих до знання речей людських. Її одяг видає її високе походження, а нетлінність тканини - нетлінність тих форм мислення, якими вона володіє. Скіпетр, який вона тримає в руці, символізує мудрість і вказує на те, що саме вона, Філософія, повинна правити світом; а книги - символ освіченості і знання[3].

* * *

Любов і мудрець

Зенон, філософ, коли йому одного разу хтось сказав, що любов річ, не варта уваги мудреця, заперечив: "Якщо це так, то шкодую про бідних красунь, бо вони будуть приречені насолоджуватися любов'ю виключно одних дурнів".

* * *

Дружба - дар богів

Дамон і фінти! Ось бездоганний зразок дружби рівних. Два уродженця Сіракуз, що не терплять насильства, горді, знатні піфагорійці. Фінт був схоплений деспотом Діонісієм II, запідозрили його в замаху на своє життя, і засуджений до смерті. Дамон, який знав, що його друг жадає попрощатися з сім'єю і залагодити справи, запропонував себе в заручники. Фінт відпустили додому на строго відлічене час. Воно, однак, минуло, а він не повернувся в зазначений термін. Дамон відвели на площу, і кат вже підняв сокиру, коли, задихаючись від бігу, до плахи примчав засуджений. Народ, що зібрався до лобового місця, зажадав вибачення смертнику і Діонісій II не тільки над ним, але і попросив настільки вірних один одному людей стати його друзями. Фінт і Дамон відмовилися. "Дружба - дар богів", - вважали стародавні. (Г. Серебрякова. Передує).

* * *

Після цього, значить через цього

(Post hoc, ergo propter hoc)

Часто временнyю зв'язок плутають з причинно-наслідкового. Ця помилка виникає в результаті змішування причинного зв'язку з простою послідовністю в часі. Знаменитим літературним символом формули "після цього, значить через цього" є галльський півень-шантеклер, який був переконаний в тому, що своїм криком він викликає схід сонця.

Багато з забобонів і забобонних очікувань засновані на цьому змішанні причинного зв'язку з временн?й. Характерний приклад. Перед початком навали Наполеона на Росію в 1811 році в районі Північної півкулі пролетіла яскрава комета; над більшою частиною Росії небо було червоне. Потім почалася війна і багато людей зробили висновок про те, що комета і була причиною війни.

Або, йдучи на полювання, первісна людина креслив на землі зображення тварини, яке він хотів вбити, і протикав його списом. Якщо полювання була успішною, він був переконаний, що причиною цього був здійснений ним обряд. А якщо успіху не було? Тоді він, напевно, думав, що малюнок був поганим, і малював тварина ще раз.

Зрозуміло, що вже в давнину виник скепсис по відношенню до такого роду висновків. Про це писав римський оратор і філософ Цицерон. Якийсь Діагор попросився на корабель. Його, мабуть, не відразу, а після умовлянь взяли і що ж? Почалася сильна буря. Перелякані пасажири легко визначили причину бурі за наведеною вище формулою. Біда трапилася після, а значить, внаслідок того, як вони погодилися взяти Диагора на корабель. Діагор ж вельми дотепно спростував їх висновок. Він, показавши їм на безліч інших кораблів, що терплять той же лихо, запитав, невже вони вважають, що і на тих кораблях везуть по Діагор?

Іншим разом один Диагора звернув його увагу на те, як багато в храмі табличок з зображеннями і написами, з яких випливає, що вони були пожертвувані людьми, що обіцяли богам їх пожертвувати, внаслідок чого вони і врятувалися під час бурі. «Так-то воно так, - відповів Діагор, - тільки тут немає зображень тих, які також обіцяли пожертвування, але буря їх потопила» (Трактат «Про природу богів». XXXVII).

* * *

Терпимість за Сократом

Одного разу Ксантиппа спершу посварилась його, а потім облила водою. «Так я і говорив, - промовив він, - у Ксантіпп спершу грім, а потім дощ. Алківіад твердив йому, що лайка Ксантіпп нестерпна; він відповів: «А я до неї звик, як до вічного скрипу колеса. Переносиш адже ти мерзенний регіт? - «Але від гусей я отримую яйця і пташенят до столу», - сказав Алківіад. «А Ксантиппа народжує мені дітей», - відповідав Сократ.[4]

* * *

Терпимість за Вольтером

Вольтер ратував за політичну, ідеологічну та релігійну терпимість, толерантність. Зараз у нас часто повторюють таке його висловлювання: «Ваша думка мені глибоко ворожа, але за Ваше право її висловити я готовий пожертвувати своїм життям».

* * *

ЯК МИ ДУМАЄМО, ТАК І ЖИВЕМО. | Чи багато людині потрібно?
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати