Головна

поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 5 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

виробництві цих арештів не бралися до уваги ні вік, ні минула і ні справжня діяльність людини. Досить було випадково опинитися на ринку і потрапити під облаву, для того щоб бути заарештованим і підданим допиту по звинуваченню в АНТИС-радянської діяльності - шпигунстві, приналежності до контрреволюції-ної організації і т. П.

Слідством у справах колишніх співробітників III відділу НКВС ТССР [...] встановлено, що для виконання лімітів працівники III відділу неодноразово влаштовували облави на ринках в рр. Ашхабаді, Кизил-Арватов, Мари і т. Д. Під час цих облав арештовувалися всі, хто має підозрілу зовнішність. Документи під час облав у затриманих перевірялися, а після арешту заарештований потрапляв на "конвеєр", піддавався побиттю і "давав" свідчення на замовлення слідчого [...]. Під час так званих облав в лютому - травні місяці 1938 г. [...] було заарештовано понад 1200 осіб, в переважній масі трудящих, серед яких були члени партії, депутати Рад і т. П. [...].

В лютому місяці 1938 року, вперше в НКВД ТССР, був введений так званий "масовий конвеєр". Трохи пізніше, зважаючи на виняткову ефективність такого способу допиту, "масовий конвеєр" був введений і в інших відділах наркомату [...]. "Масовий конвеєр" полягав у тому, що в спеціально відведене приміщення ставилися обличчям до стіни десятки заарештованих, яким спеціально призначений черговий по "конвеєру" не давав спати і лягати до тих пір, поки вони не погодяться дати свідчення, необхідні слідчим. "Завзятість" заарештовані на "конвеєрі" піддавалися також побиттю, заковиваніе в наручники або зв'язування. Встановлено досить велику кількість випадків, коли заарештовані витримувалися на "конвеєрі" по 30-40 діб без сну [...].

На цих "масових конвеєрах", або, як їх ще називали, "конференціях", періодично влаштовувалися поголовні побиття заарештованих п'яними співробітниками, які доходили до бузувірства. Наприклад, слідством встановлено, що начальник відділення 5-го відділу Глотов неодноразово, в п'яному вигляді, з ватагою інших співробітників, був в приміщення, де був організований "конвеєр", і повальним побиттям заарештованих авіаційним тросом домагався того, що майже всі "зізнавалися" в шпигунстві [...]. Садист Глотов дійшов до того, що, знущаючись над заарештованими, які стояли на "конвеєрі", змушував їх під наспів "барині" танцювати, "підбадьорюючи" тих, які погано танцювали, уколами розпеченого шила [...].

На конвеєрі в III відділі стояли жінки з грудними дітьми, професора і науковці [...], і навіть заарештовані без санкції НКВД і Прокуратури Союзу офіційні працівники іранського і афганського консульств.

У Керкінском окружному відділі НКВС начальник відділу Лопухов і оперуповноважений Овчаров систематично били заарештованих, що стояли на "конвеєрі", причому, як показує сам Овчаров, він, одного разу напившись п'яним і розбивши на головах заарештованих дві табуретки, домігся протягом однієї години того, що все 15 осіб заарештованих зізналися в шпигунстві.

У дорожньо-транспортній відділі ГУГБ НКВД Ашхабадської залізниці співробітники Алексєєнко, Семендяев і інші, вимагаючи свідчення у заарештованих, вискубували або з бороди, або з голови волосся, підколювали голками пальці, виривали нігті на ногах і т. П.

Побиття заарештованих дуже часто закінчувалися вбивствами. Слідством встановлено близько 20 випадків вбивств заарештованих під час допитів як у відділах Наркомату внутрішніх справ ТССР, так і на периферії [...]. Для того щоб приховати вбивства заарештованих, в апараті НКВС ТССР лікарем санчастині Нікітченко, який також брав участь у катуваннях заарештованих, складалися фіктивні медичні акти про смерть, а на периферії співробітники самі, без участі лікарів, становили підроблені акти, запевняючи їх печатками, викрадену з лікувальних установ. Іноді [...] на вбитого фабрикувалася фіктивне справу, доповідали на "трійці", а потім на підставі рішення "трійки" про розстріл складався фіктивний акт про проведення вироку у виконання.

Одним з найбільш обурливих способів вимагань показань у заарештованих, безсумнівно, був так званий допит "на ямі". Сутність цього допиту [...] полягала в тому, що заарештованого, який, незважаючи на застосування "конвеєра" і побиттів, вперто не зізнавався, слідчі в числі засуджених до розстрілу вивозили за місто до місця приведення у виконання вироків і, розстрілюючи в його присутності засуджених, погрожуючи розстрілом йому самому, вимагали, щоб він зізнався [...]. Такий допит зазвичай закінчувався обмовою десятків і навіть сотень в більшості ні в чому не винних людей [...].

Низові працівники, будучи менш досвідченими в провокаціях, вдавалися до більш грубим підроблення. Вони складали протоколи допитів від імені не існують в природі свідків і самі підписували ці підроблені протоколи; вони становили фіктивні протоколи обшуків про нібито знайдених великих сумах грошей, зброї і т. п .; вони становили підроблені довідки про соціальне, майнове становище обвинувачених, перетворюючи колгоспників, колишніх бідняків і середняків, в куркулів, робітників - в колишніх білогвардійців, учасників антирадянських партій і т. д. [...].

Справи на обвинувачених, так званих "антирадянщиків-одинаків", фабрикувались сотнями, причому процес фабрикації таких справ був досить простий. Зазвичай для підтвердження "винності" заарештованого допитувалися два-три людини підставних свідків, які ніяких показань по суті не давали, а підписували протокол, заготовлений і складений слідчим; до справи долучалася підроблена довідка про соціальне походження обвинуваченого, допитувався обвинувачений, і справа направлялася на розгляд "трійки". Слідством у справах про порушення соціалістичної законності встановлені сотні так званих "штатних свідків", які в результаті погроз, обману, а іноді за гроші давали за вказівкою слідчого на будь-яку людину будь-які свідчення [...].

На особливу увагу заслуговують групові справи, сфабриковані співробітниками-провокаторами [...]. У справі про "грецької повстанської організації в м Ашхабаді" було заарештовано 45 громадян - все грецьке населення м Ашхабада [...]. Мерзенний вигадка, покладений [...] в основу цієї провокації, полягав у тому, що проживають в Ашхабаді 40-45 греків, в тому числі підлітки та люди похилого віку, нібито власними силами мали намір вступити в збройну боротьбу з військовими частинами, розташованими в м Ашхабаді, роззброїти і знищити ці частини і повалити радянську владу. Практично це повинно було б відбутися так: греки купують в магазинах "Динамо" мисливське та дрібнокаліберну зброю, потім, озброївшись дрібнокаліберними гвинтівками і мисливськими рушницями, здійснюють напад на міліцію, роззброюють її і, озброївшись гвинтівками і револьверами, вступають в збройну боротьбу зі стрілецькою дивізією і частинами військ НКВС, розташованими в Ашхабаді [...]. Характер "свідчень" заарештованих учасників повстанських організацій, "їх" план дій не потребують коментарів [...].

Військовий прокурор військ НКВС Туркменської

погранокруга військовий юрист 1-го рангу Кошарський

ГАРФ. Ф. Р-8131. Оп. 37. Д. 145. Л. 49-84.

№ 4

З протоколу засідання парткому

заводу "Дальдізель" в Хабаровську.

13 червня 1937 року (

О. б. Цапенко: Я дуже довго думала про те, як старі більшовики, які пройшли царські в'язниці і працювали з Володимиром Іллічем Леніним, можуть виявитися ворогами народу, - говорила перед початком обговорення О. б. Цапенко. - Дуже багато читала. Але відповідей на мучать мене питання так і не знайшла. Я ніяк не можу зрозуміти, як це люди, яких я знала і кому безмежно вірила, встали по іншу сторону барикад.

Вважаю, що в відношенні старих більшовиків і видних полководців партія і Радянська влада надходять незаслужено, вкрай жорстоко. Тому я не можу перебувати в партії, яка не може захистити свої найповажніші кадри [...].

- Вам що, їх шкода?

- Це не те слово - "шкода". У мене не вкладається в голові, як на двадцятому році Радянської влади у нас ллється кров ні в чому не винних людей. За останні роки у нас більше розстріляли, ніж за всі роки існування Радянської влади [...].

- До шкідників, диверсантам, шпигунам типу Тухачевського, Якіра, Путни і іншим застосовували вищу міру покарання. Ви і досі вважаєте, що партія неправильно вчинила, розстрілявши їх?

- На мою думку, їх можна було б посадити в тюрму, а розстрілювати таку велику кількість видатних людей - це невірно. Можливо, що крайній захід і була в якійсь мірі необхідна в перші роки Радянської влади. Громадянська війна, ймовірно, не могла обійтися без фізичного знищення відкритих ворогів справи робітничого класу. А тепер, при соціалізмі, немає потреби у фізичному знищенні людей.

- Як агітатор, ви роз'яснили матеріали процесів в школі?

- Я говорила людям так, як мене вчила партія. А зараз, повірте мені, не можу цього робити, не в змозі.

- Ви читали доповідь Сталіна про сучасний троцькізмі?

- Так, читала і розумію.

- Ваша думка щодо Зінов'єва і Каменєва? Правиль-но чи, що їх розстріляли?

- Це були, на думку преси, головні керівники правотроцкистской організації, і їх, мабуть, слід було суворо покарати, а ось їх однодумців, на моє переконання, не потрібно було позбавляти життя. Я не можу зрозуміти, що штовхнуло Пятакова і інших на шкідницькі дії, адже їх ми знали як найвідданіших бійців партії.

- Звідки ваш висновок, що розстрілюють тільки старих більшовиків?

- Це показують матеріали процесів. Я вважаю, що ви, товаришу Утропов (секретар парткому заводу "Дальдізель". - О. в.), Член партії з 1930 р, ви знаєте, що Зінов'єв, Каменєв, Бухарін і інші більшовики-ленінці були чудовими людьми, керівниками нашої партії і Комінтерну. Їх імена з повагою вимовляли в усьому світі. Навіть зараз мало хто говорить про них, як про поганих людей.

- Товариш Ленін вів боротьбу з штрейкбрехерами Зінов'євим, Каменєвим та іншими. А ви їх відносите до його вірним соратникам.

- Ми знаємо з історії, що багато комуністів в якийсь час вагалися, помилялися, помилялися. Але Володимир Ілліч намагався терпляче переконати їх, зробити своїми активними соратниками.

Репліка Власова: Каменєва, Зінов'єва та інших тримали в партії в надії на те, що вони виправляться. Але коли вони виявилися зрадниками і вбивцями, їх виключили з партії і поставили до стінки.

- Будучи активним членом партії, я довго вагалася і сумнівалася в правильності жорстокої репресивної політики радянської влади, всі шукала відповіді на мучили мене питання і не знаходила відповіді. Зрозумійте мене, товариші, правильно. Зараз я в партії не можу бути, коли ллється кров недавніх її керівників ...

- Вам зрозуміло, чому дворушничали Каменєв, Зінов'єв та інші троцькісти?

- Так, вони завжди в своїх діях були послідовні.

- Чим займалися ваші батьки?

- Батько до революції був художником і тепер працює в красноярської газеті. Мама вчителька.

- Як ви розцінюєте те обставина, що Томський, Гамарник і Лемберг застрелилися?

- Вони відчували: їх все одно розстріляють. Тому і зважилися на відчайдушний крок.

- Чи знаєте ви про те, що вороги готувалися розчленувати Радянський Союз?

- Я не розумію, навіщо це потрібно було.

- Ви і зараз не знаєте, чому розстріляли Каменєва, Зінов'єва, Тухачевського, Примакова?

- Не знаю і не можу нічим пояснити. Але, на моє глибоке переконання, заходи фізичного знищення призводять до зворотних результатів. Жертв стає все більше і більше. Ось на Амурській дорозі розстріляли 100 чоловік. Хіба всі вони вороги?

- Ви коливалися давно. Чому з сумнівами не звернулися до партійну організацію?

- Я знала, що мене все одно виключать з партії. Я багато читала і думала, але виправдань нинішньої політики партії не знайшла.

- Якої думки дотримуються викладачі вашої школи і про вирок над Тухачевським і іншими?

- Вони вважають вирок абсолютно правильним.

- Які у вас на сьогоднішній день неясності?

- Я впевнена, що методи боротьби Радянської влади з інакодумцями невірні. Я не можу виправдати і ніколи не виправдаю фізичне знищення людей.

- Чи вірите ви визнанням Тухачевського та інших його однодумців?

- Може бути, вони і правдиві, але покарання занадто суворі і не відповідають природі Радянської влади, і не в дусі заповітів Леніна.

- Як ви розумієте розширення демократії?

- Розширення демократії я розумію так, що зараз немає необхідності у фізичному знищенні людей в такому масштабі. Масовими розстрілами диктатуру пролетаріату зміцнити. Розстрілів старих більшовиків, робочих, селян нам ніколи не пробачить історія [...].

Цит. по: Сутурін А. Справа крайового масштабу. Хабаровськ, 1991. С. 68-71.

Розділ п'ятий

Лихоліття ВІЙНИ І ЗАХІД СТАЛИНИЗМА.

1939-1956

№ 1

Абсолютно секретна доповідь народного комісара

внутрішніх справ СРСР Л. п. Берія І. в. Сталіну.

5 березня 1940 р

У таборах для військовополонених НКВС СРСР і в тюрмах західних областей України і Білорусії в даний час міститься велика кількість колишніх офіцерів польської армії, колишніх працівників польської поліції та розвідувальних органів, членів польських націоналістичних до [онтр] р [еволюційно] партій, учасників розкритих до [ онтр] р [еволюційно] повстанських організацій, перебіжчиків та ін. Всі вони є заклятими ворогами радянської влади, сповненими ненависті до радянського ладу.

Військовополонені офіцери і поліцейські, перебуваючи у таборах, намагаються продовжувати до [онтр] р [еволюційно] роботу, ведуть антирадянську агітацію. Кожен з них тільки й чекає звільнення, щоб мати можливість активно включитися в боротьбу проти радянської влади.

Органами НКВС в західних областях України і Білорусії розкрито ряд до [онтр] р [еволюційно] повстанських організацій. У всіх цих до [онтр] р [еволюційно] організаціях активну керівну роль відігравали колишні офіцери колишньої польської армії, колишні поліцейські та жандарми. Серед затриманих перебіжчиків та порушників держкордону також виявлено значну кількість осіб, які є учасниками до [онтр] р [еволюційно] шпигунських і повстанських організацій.

У таборах для військовополонених міститься всього (не рахуючи солдатів і унтер-офіцерського Cоставить) 14 736 колишніх офіцерів, чиновників, поміщиків, поліцейських, жандармів, тюремників, "осадників" і розвідників - за національністю понад 97% поляки. З них: генералів, полковників і підполковників - 295, майорів і капітанів - 2080, поручиків, підпоручиків і хорунжих - 6049, офіцерів і молодших командирів поліції, прикордонної охорони та жандармерії - 1030, рядових поліцейських, жандармів, тюремників і розвідників - 5138, чиновників , поміщиків, ксьондзів і "осадників" - 144. у в'язницях західних областей України і Білорусії за все міститься 18 632 арештованих (з них 10 685 поляків), в тому числі: колишніх офіцерів - 1207, колишніх поліцейських, розвідників і жандармів - 5141, шпигунів і диверсантів 347, колишніх поміщиків, фабрикантів і чиновників - 465, членів різних до [онтр] р [еволюційно] і повстанських організацій і різного к [онтр] р [еволюційно] елемента - 5345, перебіжчиків - 6127. Виходячи з того що всі вони є закоренілими, невиправними ворогами радянської влади, НКВС СРСР вважає за необхідне:

I. Запропонувати НКВД СРСР:

1) Справи про які перебувають у таборах для військовополонених 14 700 чоло-вік колишніх польських офіцерів, чиновників, поміщиків, поліцейських, розвідників, жандармів, "осадників" і тюремників,

2) а також справи про арештованих і перебувають у в'язницях західних областей України і Білорусії в кількості 11 000 чоловік членів різних до [онтр] р [еволюційно] шпигунських і диверсійних організацій, колишніх поміщиків, фабрикантів, колишніх польських офіцерів, чиновників і перебіжчиків - розглянути в особливому порядку, із застосуванням до них вищої міри покарання - розстрілу.

II. Розгляд справ провести без виклику арештованих і без пред'явлення звинувачення, постанови про закінчення слідства і обвинувального висновку - в наступному порядку:

а) на осіб, які перебувають у таборах військовополонених, - за довідками, що подаються Управлінням у справах військовополонених НКВС СРСР,

б) на осіб заарештованих - за довідками із справ, що подаються НКВД УРСР та НКВД БРСР.

III. Розгляд справ та винесення рішення покласти на "трійку" в складі тт. Меркулова, Кобулова і Баштакова (начальник 1-го спецвідділу НКВС СРСР).

Питання історії. 1993. № 1. С. 17-18.

№ 2

З цілком таємної записки голови КДБ при

Раді Міністрів СРСР А. н. Шелепіна Н. с. Хрущову.

9 березня 1965 р

У Комітеті державної безпеки при Раді Міністрів СРСР з 1940 р зберігаються облікові справи та інші матеріали на розстріляних в тому ж році полонених та інтернованих офіцерів, жандармів, поліцейських, "осадників", поміщиків і т. П. Осіб колишньої буржуазної Польщі. Всього за рішеннями спеціальної "трійки" НКВС СРСР було розстріляно 21 857 осіб, з них: в Катинському лісі (Смоленська область) - 4421 чоловік, в Старобільському таборі поблизу Харкова - 3820 чоловік, в Осташковском таборі (Калінінська область) 6311 - людина і 7305 осіб були розстріляні в інших таборах і в'язницях Західної України і Західної Білорусії.

Вся операція по ліквідації зазначених осіб проводилася на підставі Постанови ЦК КПРС від 5 березня 1940 г. Все вони були засуджені до вищої міри покарання за обліковими справах, заведених на них, як на військовополонених і інтернованих, в 1939 р

З моменту проведення названої операції, т. Е. З 1940 р, ніяких довідок по цих справах нікому не видавалося і всі справи в кількості 21 857 зберігаються в опечатаному приміщенні.

Для радянських органів всі ці справи не уявляють ні оперативного інтересу, ні історичної цінності. Навряд чи вони можуть представляти дійсний інтерес для наших польських друзів. Навпаки, будь-яка непередбачена випадковість може привести до расконспіраціі проведеної операції з усіма небажаними для нашої держави наслідками. Тим більше що стосовно розстріляних у Катинському лісі існує офіційна версія, підтверджена проведеним за ініціативою радянських органів влади в 1944 р розслідуванням комісії, що іменувалася "Спеціальна комісія з встановлення і розслідування розстрілу німецько-фашистськими загарбниками в Катинському лісі військовополонених польських офіцерів".

Згідно з висновками цієї комісії, всі ліквідовані там поляки вважаються знищеними німецькими окупантами. Матеріали розслідування в той період широко висвітлювалися в радянській і зарубіжній пресі. Висновки комісії міцно закріпилися в міжнародному громадській думці.

Виходячи з викладеного, вважаємо за доцільне знищити всі облікові справи на осіб, розстріляних в 1940 р по названої вище операції [...].

Питання історії. 1993. № 1. С. 20-21.

№ 3

Абсолютно секретна довідка заступника начальника

управління особливими відділами НКВД СРСР

С. р. Мільштейна Л. п. Берії.

Жовтень 1941 р

З початку війни по 10 жовтня ц. м особливими відділами НКВД і загороджувальними загонами військ НКВС з охорони тилу затримано 657 364 військовослужбовців, які відстали від своїх частин і втекли з фронту. З них оперативними заслонами особливих відділів затримано 249 969 осіб і загороджувальними загонами військ НКВС з охорони тилу - 407 395 військовослужбовців. З числа затриманих особливими відділами заарештовано 25 878 осіб, решта 632 486 осіб сформовані в частині і знову спрямовані на фронт.

Серед заарештованих особливими відділами: шпигунів - 1505, диверсантів 308, зрадників - 2621, трусів і панікерів - 2643, дезертирів - 8772, розповсюджувачів провокаційних чуток - 3987, самострельщіков - 1671, інших - 4571. Всього: 25 878.

За постановами особливих відділів і за вироками військових трибуналів розстріляно 10 201 осіб, з них розстріляно перед строєм 3321 чоловік.

За фронтах ці дані розподіляються:

Ленінградський: заарештовано - 1044, розстріляно - 854, розстріляно перед строєм - 430. Карельський: заарештовано - 468, розстріляно - 263, розстріляно перед строєм - 132. Північний: заарештовано - 1683, розстріляно - 933, розстріляно перед строєм - 280. Північно

Західний: заарештовано - 3440, розстріляно - 1600, розстріляно перед строєм - 730. Західний: заарештовано - 4013, розстріляно - 2136, розстріляно перед строєм - 556. Південно-Західний: заарештовано - 3249, розстріляно - 868, розстріляно перед строєм - 280. південний: заарештовано - 3599, розстріляно - 919, розстріляно перед строєм - 191. Брянський: заарештовано - 799, розстріляно 389, розстріляно перед строєм - 107. Центральний: заарештовано - 686, расстреляно- 346, розстріляно перед строєм - 234. Резервні армії: заарештовано - 2516, розстріляно - 894, розстріляно перед строєм - 157.

Центральний архів ФСБ РФ.

Колекція документів.

№ 4

З цілком таємного спецповідомлення

начальника УНКДБ по Пензенській області

полковника держбезпеки Миколаєва

секретарю Пензенського обкому ВКП (б) Морщініну.

28 червня 1943 р

За останній час серед віруючих верств населення поширилися настрої за відкриття церков. У травні с. м бродячий єпископ Філарет (Волокітін Х. т.) встановив зв'язок з активними церковниками в м Пензі і районах області, поширив слух, що він спрямований до Пензи митрополитом Сергієм, від якого нібито має повноваження на відкриття церкви. Зібрав понад 1000 підписів віруючих і порушив клопотання про відкриття церкви в Пензі. Колишній голова церковної ради Мітрофаньевского церкви м Пензи Нікіфоров в травні с. м порушив клопотання перед міськвиконкомом про відкриття в Пензі другий церкви. Своє клопотання обґрунтовував тим, що до нього зверталися понад 300 осіб віруючих, які бажають відкрити церкву. У селі Ершово Поімского р [Айо] на колишній диякон Літкін організував збір підписів серед віруючих громадян, оформивши це відповідним заявою і порушивши клопотання про відкриття церкви. У Мишешейском р [Айо] що не була черниця Шофіна 12 липня ц. м обходила громадян села Стара Норка, запитуючи їх, віруючі вони чи ні і чи бажають вони відкрити церкву. У Сердобський р [Айо] не група віруючих в кількості 50-60 чоловік двічі приходили організовано до будівлі райвиконкому з колективним проханням відкрити церкву. Там же активний церковник Титов веде роботу серед віруючих села Студенка про відкриття церкви. Віруючі з сіл Евлашево і Комаровки Кузнецького району також порушили клопотання про відкриття церков.

30 травня з. м в селі Миколо-Азясь Мокшанского району група церковників після моління на квартирі Колчин попрямувала до церкви з метою оглянути, чи придатна вона для виконання церковних обрядів.

[...] В області існують нелегальні і напівофіційні групи церковно-сектантського елемента, який, збираючись на приватних квартирах, здійснює моління. В Лопатинський районі активна церковніца Воїнова систематично влаштовує зборища церковників у себе на квартирі, на яких читають церковні вірші і моляться. У Демьяновскую р [Айо] ні, в селах Монастирське, Червоний Схід, Дубрівка та ін., Існують нелегальні сектантські групи ... Аналогічні групи церковників і сектантів, що збираються на нелегальні моління, маються на Даниловському, Башмаковском, Сосновоборского, Городущенском, Кам'янському, Н.-Пестровском, Вадинськ, Бековському районах та м Кузнецьк. Всього по районах області зафіксовано 20 таких груп.

Встановлено ряд випадків, коли віруючі організовують групові виходи на молебня з проханням про дарування дощу, урожаю і т. Д. [...]. У Шемишейском р [Айо] не у джерела, званого "сім ключів" (за переказами віруючих, є "святим" джерелом), що знаходиться в полі біля села Дубрівка, віруючими, переважно жінками, організовувалися релігійні збіговиська [...], які пристосовувалися до релігійних свят.

У травні с. м мав місце випадок, коли масове релігійне збіговисько використовував антирадянський елемент. З0 травня ц. м в селі Миколо-Азясь Мокшанского р [Айо] на натовп церковників в кількості 30 чоловік після моління на дому організувала хід по селу з іконами, церковними співами і, проходячи по селу, зібрала натовп понад 1000 чоловік. Під час ходи і моління кликушах Потапова нібито в припадку релігійного екстазу почала виробляти антирадянські вигуки, спрямовані проти колгоспів.

Наявність фактів активізації віруючих верств населення говорить насамперед про відсутність масової партійно-виховної роботи серед населення, пояснюється припиненням роботи радиоузлов в ряді районів області, запізнілим і рідкісним доставлянням газет в колгоспи і бригади. Цим користується бродячий елемент, який під виглядом хворих, юродивих, мандрівників видає себе за "святих" і прозорливих людей, закликає до зойку і відкриття церков, поширює всілякі чутки. Особливий вплив на релігійно налаштований натовп надають бродячі попи, ченці, що з'явилися останнім часом в області після відбуття термінів покарання і вислані з різних міст. Наприклад, Волокітін Х. т., Колишній священик, в минулому судимий за контрреволюційні злочини, втік з табору, проживав в Москві, звідти висланий в 1941 р Калінін І. в., Колишній диякон, двічі судимий за антирадянську діяльність [... ], Марушина А. р, колишній священик, веде бродячий спосіб життя, поширює чутки про нібито рішення Радянського уряду про відкриття церков.

РГАСПИ. Ф. 17. Оп. 125. Д. 181. Л. 10-11.

№ 5

З листа секретаря Ярославського обкому ВКП (б)

А. Ларіонова секретарю ЦК ВКП (б) Г. Малєнкова.

5 травня 1945 р

[...] Управлінням НКДБ Ярославській області в м Переславлі розроблялася антирадянська група, учасники якої ставили перед собою завдання, - ведення організованої боротьби з ЦК ВКП (б) і радянською владою, проводили профашистську агітацію, розповсюджували провокаційні чутки. Розробкою було встановлено,

що об'єкт справи підготовляє випуск антирадянських листівок із закликом до знищення радянської влади, поширення листівки ними приурочувалось до святкування 1 Травня. За отриманими агентурними даними, набір і друкування листівок повинен був виробляти один з основних об'єктів справи - завідувач друкарнею фабрики "Червоне відлуння" Вагін Іван Дмитрович, 1887 року народження, який проживає в м Переславлі. B результаті проведених агентурно-оперативних заходів обласним управлінням НКДБ вночі, 25 квітня з. м Вагін був затриманий в момент друкування листівок в друкарні фабрики "Червоне відлуння", де було виявлено та вилучено 13 віддрукованих їм контрреволюційних листівок, 94 листки чистого паперу, відповідної формату листівки, а також набір шрифту з текстом останньої. Обласним Управлінням НКДБ зазначена група заарештована. Один примірник листівки додається:

ЗВЕРНЕННЯ ДО ІНВАЛІДАМ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ

Досить тиранії Ваших дружин і дітей! Досить знущань Ваших радянських катів. Досить знущатися над Вами - спотвореними Радами. Женіть негідників - представників обласного комітету партії більшовиків! Геть колгоспи! Геть радянську владу! Хай живе наш вільний, мужній, великий народ! Хай живе партія соціалістів-революціонерів (партія селян)!

КОМІТЕТ

РГАСПИ. Ф. 17. Оп. 125. Д. 310. Л. 28-29.

№ 6

З довідки секретаря Краснопресненського

райкому ВКП (б) м Москви Ліковенкова

першому секретарю МК

і МГК ВКП (б) Г. м. Попову.

Липень 1945 р

Про виступ т. Шагінян М. с. на партійних зборах

Союзу радянських письменників

21 липня 1945 р проходило партійні збори Спілки радянських письменників: про підсумки п'ятого пленуму РК ВКП (б) "Про результати прийому до ВКП (б) за перше півріччя 1945 року і виховної

роботі з комуністами в Краснопресненській районної партійної організації ". На цьому партійному зібранні в дебатах виступила член ВКП (б) з 1942 р Шагінян М. с., яка, не зупиняючись на роботі партійної організації, висловила наступне:

"Увага! Я розповім моторошні речі, що у нас творяться!

Я була на Уралі, там 15 000 робочих Кіровскогo заводу збунтувалися, бунт справжнісінький, тому що погані умови. Про це дізналися райкоми і обком ВКП (б) тільки тоді, коли наїхали під час бунту. Директор на заводі не було два місяці. Після цього бунту він відпустив 2 млн рублів на благоустрій. Інвалідів Великої Вітчизняної війни годують бовтанку. Вони голодують. На заводах працює багато дітвори, дітвору експлуатують, виснажують, прирікають ... "

[...] Продовжуючи далі, каже: "Я була на Алтаї, а там що робиться, жах. Обкоми, райкоми обжираються, жеруть пайки робочих, а робочі голодують, ходять як тіні, втомлені, виснажені. Де ж ленінське вчення, де Сталінська конституція? "

Продовжуючи далі, вона каже: "Я була по Куйбишевської дорозі. Покажу обурливі справи, що роблять генерали [...]. Входить в м'який вагон генерал у супроводі іншого військового (ви ж знаєте, що ми, письменники, їздимо в м'яких вагонах) , перевіряючи документи, бачать молоду жінку і пропонують їй звільнити місце для генерала. Хіба це терпимо? Поруч сидів поранений підполковник, звільняє місце генералу. Де це бачено, що це робиться? [...] при цьому при всьому у нас багато пишуть похвали . ось куди треба дивитися, ось про що треба писати нам, письменникам ".

поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 4 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 6 сторінка


поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 1 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 2 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 3 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 7 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 8 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 9 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 10 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 11 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 12 сторінка | поняття; ген, генотип і фенотип. Фенотипическая і генотипическая мінливість, мутації. 13 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати