На головну

Learn all FOOD WORDS.

1. B) Say what you have learnt about the debt market in India.
  2. B) Say what you have learnt from the text about international banks.
  3. Before you start learning the theoretical material make sure that you know the given below words. Transcribe and translate them.
  4. Best Languages ??to Learn for Business
  5. C) Say if you have learned about the system of tax administration in the UK.
  6. C) Say what you have learned from the text about government auditing in Sweden.
  7. Divide the text into paragraphs and entitle them. Pick up key words from every paragraph. Give the general idea of ??every part using these words.

Practice homework for the

1. All words

2. All PN

3. Translate:

1) Коли я хочу перекусити, я йду в місцеве кафе і їм суп, велику порцію картопляного пюре і п'ю чай з молоком. 2) Якщо я дуже голодний, то я замовляю бутерброд з ковбасою, гірчицею, кетчупом і маринованими огірками. 3) Я намагався заплатити карткою, але довелося платити готівкою. 4) Я замовив варену сьомгу, але вона була пересолена. 5) У моєї мами сильна алергія на горіхи. 6) Вони не могли посмажити рибні котлети, бо їм треба було дати гроші на благодійність. 7) Для цього рецепта вам треба купити дюжину яблук, фунт борошна і упаковку тертого сиру.

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати