Головна

Глава II. Навіювання в повсякденному житті

  1. I. ГЛАВА. Фактори, що сприяють становленню сучасного Єгипту.
  2. I. Злочини проти життя
  3. III. Анамнез життя (зі слів хворого).
  4. III. ІНШІ ОЦІНКИ КОЛЕКТИВНОЇ душевного життя
  5. III. Переваги суспільного життя
  6. III. Проблема сенсу життя і призначення людини.
  7. IV навіювання і ЛІБІДО

Вживаючи слова - розум, думка, мозок, органи, тіло - в їх загальноприйнятому сенсі, ми тут же зауважимо, що взагалі важко сказати, наскільки тіло діє на розум, але що у всякому разі воно на нього діє. Розлад якогось фізичного органу має своє відображення в мозку і відповідне вплив на розум. Засмучений шлунок, занадто щільний обід, зайва чарка, не діяльність печінки або прилив до неї крові, переповнення прямої кишки, розлад діяльності нирок, слабкі легені або легкі, хоч самі по собі і не слабкі, але частиною наповнені застояним повітрям з більш-менш значним вмістом в ньому вуглекислого газу, зіпсований зуб, який-небудь запалений і хворий нерв - все це веде за собою головні болі, невралгії, похмурі думки, дратівливість, поганий настрій, злість (на жаль, злочини), занепокоєння і страх, нестача енергії, сміливості, мужності, повільність, бажання відкладати все на потім і т.д.

Кажуть, що Наполеон програв одну важливу битву через тимчасове нетравлення шлунка. Не знаю, чи правда це, але ми бачимо, що багато людей часто-ряжом упускають свій добра нагода і втрачають дорогу в життя через пригніченого, хворобливого настрою, виробленого, мабуть, розладом якогось фізичного органу. Який шлунок солдата, така сама армія. Невдачі і нетравлення шлунка якось завжди йдуть разом. Весь організм как-будто співчуває ушкодженому органу; засмічення шлунка, розлад харчування, недокрів'я, недолік статевої сили і т.д. - Все це відбивається на функціях розуму. Але ось запрошений лікар полегшує і усуває тілесні страждання - і розум знову прояснюється і знову вчувається у виразі обличчя.

Розглянемо тепер випадок, коли фізична ego НЕ діє негативно на розум. Коли присутність голови, печінки, шлунка і т.д. не дає себе знати відчутно чином, тоді відчуває моральний підйом, ясність думок, бадьорість, енергію, життєрадісність і здатність віддати всі свої сили праці, розумовому або фізичному - в залежності від своєї загальної обдарованості і темпераменту. Я не думаю, що хто-небудь буде заперечувати ці прості положення.

Всі такі обставини, як навколишнє середовище, клімат, пору року, одяг, квартира, праця, їжа і тому подібні умови, впливають на розум. Похмурий день, ситість, туман, різкий або просто холодний вітер, теплий день, повітря з багатим вмістом кисню, сонячне сяйво і т.д. - Все це, безпосередньо діючи на тіло, виробляє відповідні зміни і в настрої. «Погода пригнічує мене», «В повітрі відчувається електрику», «Чи піде дощ - я відчуваю це в своїй голові, в ногах, в мозолі» - такі вирази зустрічаються досить часто, щоб вказати цим на як би загальновизнане вплив тіла на розум.

Вплив тіла на розум ніким не заперечується. Воно може бути позитивним або навпаки. На жаль, воно занадто часто буває несприятливо, тому що більшість людей живе і чинить так, як ніби тіло їх і є їх справжнє «я», і його зручність, задоволення, недуги, болі і т.д. і т.д. перейматися їх набагато більше, ніж розумне загартовування його і фізичний розвиток. Навіть питання здоров'я та попередження хвороб звертають на себе їх увагу лише остільки, оскільки це не заважає їм насолоджуватися життям в даний час. Хоча і неможливо простежити досить повно вплив тіла на розум і думка, все ж найповерховіший досвід вкаже нам, що вплив це дуже велике в повсякденний свідомого життя.

Тепер, якщо ми розглянемо вплив розуму і думки на тіло, ми побачимо, що воно набагато важливіше і значніше впливу тіла на розум, навіть в тому випадку, якщо і немає навмисного свідомого прагнення до цієї мети. Детальна розробка цього питання далеко виходить з рамок праці, подібного справжньому; ми повинні тут задовольнитися лише проблиском істини, але вже і цього буде достатньо, щоб побачити, «що людина думає про себе у своєму серці, то він і є». «Розум - все; що ви думаєте про себе, тим ви стаєте », сказав Будда, і це настільки ж вірно в даний час, як і тоді, коли було виголошено вперше.

Розум діє на тіло, в хорошу чи в погану сторону, в вражаючою ступеня. Щоденний досвід і медичні спостереження, а в особливості дослідження в області гіпнотизму і аналогічних предметів, показують нам, що душевні емоції і пов'язані з ними думки, безсумнівно, виробляють свою дію на тіло. Настрій впливає на травлення, забирає апетит, робить нас нечутливими до болю або, навпаки, загострює її. Радість, приємна бесіда прискорює травлення; заклопотаність, похмурі передчуття, страх і печаль, хоча б вони і мали розумну підставу, уповільнюють його. Гнів же отруює кров настільки успішно, як ніби людина проковтнула шматочок отрути спеціально для цієї мети.

Якщо гнів змінює продукти виділення і робить їх більш-менш отруйними - факт, який спирається на безліч даних, - то ясно також і те, що холоднокровність, самовладання, придушення дратівливості, вміння володіти собою і культивування в собі добрих світлих, здорових думок сприяє свіжості, чистоті, бадьорості, здоров'я і безболісності тіла. Те, що впливає на одного індивідуума, впливає прямим або непрямим шляхом також і на тих, з якими він приходить в зіткнення; і його хороші якості, гідності, здоров'я і щастя або його дратівливість, злість, ненависть і бездушність породжують собі подібні, залучаючи найкращі або найгірші сторони тих, які входять в сферу його впливу.

Ми всі знаємо, що страх зганяє фарбу з обличчя, уповільнює або, навпаки, прискорює діяльність серця, затримує виділення, в одну годину може зробити волосся сивим і навіть бути причиною смерті людини. Відомі випадки, коли раптове потрясіння, викликане який-небудь важкої звісткою, або несподівана спалах гніву з боку іншої особи, виробляли у суб'єкта страшну тремтіння кожного нерва, кожного члена. Іноді страх спонукає до дії, і характер останнього відповідає певною мірою розумовими силам, станом здоров'я і температуру розглянутого особи. Хороший приклад цього дається в описі пожежі, що виникла нещодавно в підвальному приміщенні госпіталю св. Вікентія в Індіанаполісі. Сестри розбудили пацієнтів і лікарняний штат і кинулися до найбільш тяжко хворим, щоб допомогти їм вибратися з будівлі. «Один з пацієнтів, який страждав апендицитом і лише недавно переніс операцію, сам встав з ліжка і без сторонньої допомоги пройшов в Лазаретная каретку». «З іншим пацієнтом стала істерика, і хоча йому не загрожувала безпосередня небезпека, він вистрибнув з вікна на вулицю і вбився на місці».

«Два хірурги, які робили в цей момент дуже серйозну і важку операцію одному пацієнту, вирішили, зважаючи на велику невідкладність операції, докінчити свою роботу, ризикуючи бути відрізаними від виходу, в разі, якби полум'я поширилося на операційну кімнату».

Отже, небезпека порушила енергію першого пацієнта; він зібрав свої сили і зробив те, чого в звичайних умовах він не в змозі був зробити. Другий втратив голову - і результат був фатальний.

Хірургів ж (шкода, що «Express» в своєму донесенні від 19 квітня 1904 р не дає імені цих мужніх людей) подвійно спонукало до дії, як свідомість важкого стану їхнього пацієнта, так і необхідність успішно закінчити операцію, і ці обставини надали їм особливу спритність і швидкість.

Приємно зауважити, що операція була цілком доведена до кінця; пацієнта винесли, і обидва лікаря могли тоді піти в безпечне місце.

З нами охоче погодяться, що стан розуму і рід думок мають своє добре чи погане вплив на тіло. Ми бачили, що сильні збудження, радість і горе кладуть на нього відповідний відбиток. Вони подовжують і вкорочують наші дні. Якщо ці результати такі помітні, незважаючи на те, що виробляються поза нашою волею, то які вони повинні бать, коли до них прагнуть навмисне і свідомо! Порівняйте на хвилину людини, який постійно носиться з собою і шукає співчуття своїх невдач, слабкому шлунку, різних своїм хворобам і недугам, з людиною, яка з твердим наміром вирішив направити свої думки до зміцнення власного тіла, який хоче підтримати, упорядкувати і вилікувати свій організм і побороти свої невдачі; який вирішив бути веселим і жити чистим і здоровим життям, постійно прагне до доброго (а не тільки коли це вигідно) і впливати на своїх ближніх навмисно хорошим настроєм і доброзичливістю. Контраст великий, і результати також дуже різні. Ми стикаємося з подібними людьми щодня.

Людина може бути нещасний, слабке здоров'я і бідний, але даючи своїм думкам правильний напрямок, обдумано кажучи, навмисне думаючи про себе краще і користуючись найкраще своїми обставинами, він набуває здоровий розум, бадьорість тіла і до того ж ще вплив на інших. Людина в першому нашому прикладі вселяв собі погані думки, у другому - хороші. Перший намагався переконати себе, що він остаточно гине, що немає сенсу боротися і т.д. Всі ми знаємо подібні історії. Воістину, чого він очікував, то і отримав.

Другий не думав здаватися. Він не затримував кожного зустрічного своїми розмовами про власні розчарування, невдачі і т.д. Він намагався весело дивитися на світ; він люб'язно розкланювався зі своїми знайомими і знаходив для них ласкаве слово (ж не вони були винні в його нещастях); він не був балакучий; він поставив собі завданням поліпшити своє становище, вірив, що досягне успіху, і досяг його. Якщо він і говорив з іншими про свої справи, то тільки в оптимістичному дусі, що не допускає думки про невдачу, і його слова були для нього «вимовними вголос самонавіювання», що бадьорять, падаючими надію і породжують успіх. Чим він вважав себе в душі, тим він і став.

Крім навіювань, що виникли в самій людині, існує ще багато навіювань з боку навколишнього середовища. Для більшості людей, що живуть буденним життям зовнішніх вражень, ці останні мають найбільше значення, так як вони дають думкам то чи інший напрямок; а за думкою швидко слід і дію. Незнання самого себе, своїх сил і здібностей в достатку породжує страх, який в свою чергу є джерелом вельми сильних елементів навіювання, що підривають життєвість організму і роблять його нездатним боротися з хворобами. Сотні людей хворіють тільки тому, що бояться захворіти. З іншого боку, знання - сила. Воно дає надію і бадьорість, відганяє страх, пручається злу, піднімає життєві сили організму, дає нову енергію мозку, силу і зосередженість розуму, міць думкам, і взагалі радість, спокій душі і здоров'я тіла.

Існує два види співчуття. Перший вид не потребує описі. Він є неоціненним. Це - показник сили, мудрості і великодушності, закладених в глибині душі кожної людини. На другому ж нам необхідно зупинитися докладніше. Суб'єкт, що виявляє своє співчуття в цій останній формі, постійно передбачає якесь нещастя; він «знає, що це так буде». Він «охає і ахає» над усіма оточуючими і тільки засмучує своїх друзів морально і фізично. Він носиться з чужої хворобою, плекає її, повторює вголос побоювання інших, роздуває і підтверджує перебільшені уявлення пацієнта про серйозність його хвороби, і сам же псує результати своїх добрих намірів. Своїми прямими і непрямими вселяннями, що «цього не можна допомогти», що «марно боротися», він заподіює пацієнту шкоди, замість того, щоб вирвати його з пазурів хвороби, підтримати і підбадьорити прикладом свого власного терпіння і твердості, дати йому корисну пораду і вселити скинути з себе летаргію і апатію, дійсно ведуть до хронічних хвороб душі і тіла.

Немає нічого небезпечнішого і не розумніше, як говорити своїм пацієнтам, знайомим, і особливо дітям, «що вони - хворі». Бо, чим слабкіша тіло, тим більше уваги звертає на себе хворою, і тим сильніше діє на нього уяву. Направити уяву цим шляхом - значить накликати і викликати хворобу. Все подібного роду навіювання дуже шкідливі.

Якщо навіювання з боку сторонніх людей є могутніми чинниками в здоров'я і хвороби, то навіювання самому собі ще більш дієві і важливі. Ми найближче до себе самим. Навіювання інших осіб не нададуть на нас особливого впливу, якщо ми самі не приймемо їх і не повіримо їм. Що ми думаємо про себе, тим ми і стаємо, як у повсякденному, так і в підсвідомої життя.

Багато хвороб «схоплюється» завдяки лише самонавіювання, а зовсім не в силу прилипчивости даної хвороби; з боку багато найнебезпечніші інфекційні хвороби іноді не «чіпляються» до людства тільки тому, що цьому протидіє позитивний характер його думок. Можна знайти безліч, прикладів, коли особи, які запевняли себе, що вони не захворіють, що вони занадто здорові для цього і т.д., дійсно уникали віспи, холери, шлункової лихоманки, грипу та інших хвороб, тим часом як інші, по- мабуть, більш міцні люди, легко виявлялися їх жертвами.

Наслідування - важливий фактор. Якби говорити про здоров'я було так само модно, як говорити про хвороби, тоді напевно було б більше здоров'я. Коли король Едуард VII захворів апендицитом, і це стало загальновідомим, зараз же по всій Англії з'явилася маса подібних же захворювань і операцій. Апендицит навряд чи можна класифікувати, як інфекційну або заразну хворобу. Я, принаймні, не чув, щоб було відкрито його заразне початок. Як би там було, він виявився «дуже прилипливі».

Було б добре, якби люди нарешті усвідомили, що «здоров'я» також «дуже чіпляється», і що всі органи тіла і розумові здібності можна поліпшити, укріпити і оздоровити, якщо тільки серйозно захотіти цього. Іноді поліпшення настає швидше, іноді повільніше, але воно рано чи пізно настає.

Глава I. Що таке гіпнотизм | Глава III. Навіювання в гіпнотизмі

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати