На головну

Будинок Вчителя Уральського федерального округу 4 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

XXIII.

29. Я чув від одного вченого людини, що рух сонця, місяця і зірок і є час, але я з цим не згоден. Чому тоді не вважати часом рух всіх тіл? Якби світила небесні зупинилися, а гончарне колесо продовжувало рухатися, то не було б і часу, яким ми вимірювали б його обороти? Хіба не могли б ми сказати, в залежності від того, як йшло колесо; рівномірно, сповільнюючи свій хід або прискорюючи його: ці обороти тривали довше, а ті менше? Хіба кажучи це, ми говорили б поза часом? і не було в наших словах довгих і коротких складів? одні адже звучали протягом більш тривалого, а інші більш короткого часу. Господи, дай людям в малому побачити закони загальні для малого і великого. Є зірки, світильники небесні, "нехай вони стануть знаками і часів днів і років". Так, є, але ні я не скажу, що оборот цього дерев'яного коліщатка є день, ні той вчений не зможе сказати, що тут часу немає.

30. Я хочу дізнатися природу і сутність часу, яким ми вимірюємо рух тіл і говоримо, наприклад: "цей рух був удвічі довший того". Я питаю ось про що: днем ??називається не тільки час, коли сонце знаходиться над землею (цим обумовлена ??різниця між днем ??і вночі), а й час, за який вона здійснює весь кругообіг свій від сходу до сходу, відповідно до чого ми і говоримо : "пройшло стільки-то днів" - в це поняття "стільки-то днів" включаються і ночі; нічний час не вираховується окремо. Повний день, отже, оределяется рухом сонця і його кругообігом від сходу до сходу, і я питаю, що таке день: саме цей рух; термін, протягом якого воно відбувається, або і те й інше.

У першому випадку днем ??виявився б і одну годину, якби сонце могло зробити свій шлях за такий проміжок часу; у другому дня зовсім би не було, якби один схід сонця був відділений від іншого коротким проміжком в один час; сонця довелося б для повного дня зробити двадцять чотири кругообігу. У третьому випадку не можна назвати днем ??ні часовий проміжок, за який сонце зробило б повний свій оборот, ні (допустивши, що сонце зупиниться) таку кількість часу, за яке воно зазвичай здійснює весь свій обхід від ранку до ранку.

Отже, я не буду питати зараз, що таке називається днем: я питаю, що таке час, вимірюючи яким рух сонця, ми говоримо: сонце пройшло свій шлях за проміжок часу в половину менвшій, ніж зазвичай, якщо вона вчинила його за проміжок часу в 12:00. Порівнюючи обидва часу, ми скажемо, що одне вдвічі більше іншого, і що сонце робить свій обхід від сходу до сходу іноді за один час, іноді за інше, подвійне. Нехай же ніхто не говорить мені, що рух небесних тіл і є час: коли якась людина зупинив молитвою сонце, щоб переможно завершити битву, сонце стояло, але час ішов. Битва тривала і закінчилося в свій час. Отже, я бачу, що час є якась протяжність. Бачу?

Чи не здається мені, що бачу? Ти покажеш мені це, Світло і Істина.

XXIV.

31. Ти хочеш, щоб мені підтвердити, що час - це рух тіл? Ні, не хочеш, щоб. Що всяке тіло може рухатися тільки в часі, це я чую. Ти мені це говориш. А що це саме рух тіла є час, цього я не слухаю вас чи не ти це говориш. Коли тіло починає рухатися, то я часом вимірюю, як довго, від початку руху і до припинення його, воно знаходилося в русі. І якщо я не бачив, відколи тіло почало рухатися, а воно руху не припиняло, і я теж не побачив, коли воно зупинилося, то я не можу виміряти тривалості руху, хіба що за час, з якого я це тіло побачив і до того, як перестав його бачити. І якщо я його бачу довго, то я можу заявити лише, що пройшло багато часу, не визначаючи точно його тривалості, бо тривалість визначається порівнянням; наприклад: "такий же термін, як і той", або "термін удвічі більший" та інше в тому ж роді. Якщо ж ми зможемо відзначити місце, звідки починає і де закінчує свій рух тіло або його частини, якщо воно рухається немов на токарному верстаті, то ми зможемо сказати, скільки часу продожать рух тіла або частини його від одного місця до іншого. А раз рух тіла - це одне, а те, чим вимірюється тривалість цього руху, - інше, то не ясно чи, чому швидше слід дати назву часу? І якщо тіло і рухається іноді по-різному, а іноді і зупиняється, то ми можемо виміряти часом не тільки рух, а й зупинку, і сказати: "стояло стільки ж часу, скільки і рухалося" або "стояло вдвічі або втричі більше, ніж рухалося "та інше в тому ж роді, залежно від того, точно наше літочислення або приблизно:" більше "," менше ". Час, отже, не є рух тіла.

XXV.

32. Зізнаюся Тобі, Господи, я до сих пір не знаю, що таке час, але зізнаюся, Господи, і в іншому: я знаю, що кажу це в часі, що я довго вже розмовляю про час і що це саме "довго" є не що інше, як якийсь проміжок часу. Яким же чином я це знаю, а що таке час, не знаю? А може бути, я не знаю, яким чином розповісти про те, що я знаю? Горе мені! Я не знаю навіть, чого я не знаю. Ось, Боже мій, я перед Тобою: я не брешу; як кажу, так і думаю. "Ти запалиш світильника, Господь Боже мій. Ти висвітлити темряву мою".

XXVI.

33. Чи не правдиво визнання душі моєї, признається тобі, що вона вимірює час? Так, Господи Боже мій, я вимірюю і не знаю, що вимірюю. Я вимірюю рух тіла часом. І хіба я не вимірюю саме час? Коли я вимірюю, як довго рухається тіло і як довго проходить воно шлях звідти сюди, що я вимірюю; як не на часі, протягом якого тіло рухається? А саме час ніж мені вимірювати? Довший коротшим, подібно до того, як ми виміряємо балку ліктем? Ми бачимо, що тривалістю короткого складу вимірюється тривалість довгого: про нього йдеться, що він удвічі довше. Ми вимірюємо величину вірші числом віршів, довжину вірша числом стоп, довжину стоп числом складів і тривалість довгих тривалістю коротких. Рахунок цей ведеться незалежно від сторінок (в іншому випадку ми вимірювали б місце, а не час), але в міру того, як слова вимовляються і замовкають, ми говоримо: "цей вірш довге, воно складено до стількох-то віршів, вірші довгі - в них стільки-то стоп; стопи довгі: вони розтягнуті на стільки-то складів; склад довгий, він удвічі довше короткого ". Точної заходи часу тут, однак, немає; може адже іноді трапитися, що вірш коротший, але виголошуваний більш протяжно, займе більше часу, ніж вірш довший, але виголошений швидко. Так і з цілим віршем, так і зі стопою, так і зі складом. Тому мені і здається, що час є не що інше, як розтягнення, але чого? не знаю; може бути, самої душі. Що ж я, Господи, вимірюю, кажучи або невизначено: "цей час довший того", або визначено: "воно вдвічі більше того". Що я вимірюю час, це я знаю, але я не можу виміряти майбутнього, бо його ще немає; не можу виміряти справжнього, тому що в ньому немає тривалості, не можу виміряти минулого, тому що його вже немає. Що ж я вимірюю? Час, який проходить, але ще не пройшло? Так я і говорив.

XXVII.

34. Будь наполеглива, душа моя, напружуй свою думку сильніше: "Бог помагає наш. Він створив нас, а не ми себе". Зверни увагу туди, де світиться зоря істини. Ось, уяви собі: людський голос лунає і звучить і ще звучить, але ось він замовк і запала тиша: звук пішов, і звуку вже немає. Він був в майбутньому, поки не зазвучав, і його не можна було виміряти, тому що його ще не було, і зараз не можна, тому що його вже немає. Можна було тоді, коли він звучав, бо тоді було те, що могло бути виміряна. Але ж і тоді він не застигав в нерухомості: ои приходив і йшов. Тому і можна було його вимірювати? Проходячи, він тягнувся якийсь проміжок часу, яким і можна його виміряти: сьогодення адже тривалості не має.

Якщо, отже, можна було виміряти тоді, то ось дивись: починає звучати інший звук і звучить ще й зараз безперервно і одноманітно; виміряємо його, поки він звучить. Коли він перестане звучати, він піде і вимірювати буде нічого. Виміряємо же точно і скажемо, яка його тривалість. Але він ще звучить, а виміряти його можна тільки з того моменту, коли він почав звучати, і до того, як перестав. Ми, значить, вимірюємо проміжок між якимось початком і якимось кінцем. Тому звук, ще не змовкли, не можна виміряти і сказати, довгий він або короткий, рівний іншому, вдаое його довше або ще що-небудь подібне. Коли ж він замовкне, його вже не буде. Яким же чином можна його вимірювати? І все ж ми вимірюємо час - не те, якого ще немає, і не те, якого вже немає, і не те, яке зовсім не триває, і не те, яке не дійшло ще до своїх кордонів. Ми вимірюємо, отже, не майбутнє час, яке не пройшло; не справжнє, не проходить - і все ж ми вимірюємо час.

35. Deus creator omnium ( "Господь усього творець") - вірш цей складається з восьми складів, коротких і довгих, що чергуються між собою; є чотири коротких: перший, третій, п'ятий, сьомий; вони одноразово по відношенню до чотирьох довгим: другого, четвертого, шостого та восьмого. Кожен довгий триває вдвічі довше кожного короткого: я стверджую це, вимовляючи їх: оскільки це ясно сприймається слухом, то воно так і є.

Виявляється - якщо довіряти ясності мого слухового сприйняття - я виміряти довгий склад коротким і відчуваю, що він дорівнює двом коротким. Але коли один звучить після іншого, спочатку короткий, потім довгий, як же утримати мені короткий, як прикласти його в якості запобіжного до довгого, щоб встановити: довгий дорівнює двом коротким. Довгий не почне адже звучати раніше, ніж отзвучіт короткий. А довгий - хіба я вимірюю його, поки він звучить? Адже я вимірюю його тільки по його закінченні. Але, закінчившись, він зникає. Що ж таке я вимірюю? Де той короткий, яким я вимірюю? Де той довгий, який я вимірюю? Обидва прозвучали, полетіли, зникли, їх вже немає, а я вимірюю і впевнено відповідаю (наскільки можна довірити ізлщренному слуху), що довгий склад вдвічі довшій короткого, зрозуміло, по тривалості у часі. І я можу це зробити тільки тому, що ці склади пройшли і закінчилися. Я, отже, вимірюю не їхня самих - їх вже немає, - а щось в моїй пам'яті, що знаходиться в нестійкому положенні в ній.

36. У тебе, душа моя, вимірюю я час. Визволи мене від бурхливих заперечень; визволи і себе від бурхливих заперечень в сум'ятті своїх вражень. В тобі, кажу я, вимірюю я час. Враження від проходить повз залишається в тобі, і його-то, зараз існує, я вимірюю, а не те, що пройшло і його залишило. Ось його я вимірюю, вимірюючи час. Ось де, отже, час або ж часу я не вимірюю.

Що ж? Коли ми вимірюємо мовчання і говоримо: "це мовчання тривало стільки часу, скільки тривав цей звук", хіба ми подумки не прагнемо виміряти звук нібито пролунав, і таким чином отримати можливість щось повідомити про проміжках мовчання в часі. Мовчки, не кажучи ні слова, ми вимовляємо в розумі вірші, окремі вірші, будь-яку мову; ми повідомляємо про їх розмірах, про проміжках часу, ними зайнятих, і про співвідношення цих проміжків так, як якщо б ми всі це вимовляли вголос. Припустимо, хтось захотів видати тривалий звук, попередньо встановивши в розумі його майбутню тривалість. Він, звичайно, мовчазно визначив цей проміжок часу, запам'ятав його і тоді вже почав видавати звук, який і буде звучати до покладеного йому терміну, вірніше, він звучав і буде звучати: то, що вже пролунало, звичайно, звучало; залишився ще прозвучить, і все закінчиться таким чином: увагу, що існує в сьогоденні, переправляє майбутнє в минуле; зменшується майбутнє - зростає минуле; зникає зовсім майбутнє - і все стає минулим.

XXVIII.

37. Яким же чином зменшується або зникає майбутнє, якого ще немає? яким чином зростає минуле, якого вже немає? Тільки тому, що це відбувається в душі, і тільки в ній існує три часу. Вона і чекає, і слухає, і пам'ятає: те, чого вона чекає, проходить через те, чого вона слухає, і йде туди, про що вона згадує. Хто стане заперечувати, що майбутнього ще немає? Але в душі є очікування майбутнього. І хто стане заперечувати, що минулого вже немає? Але і досі є в душі пам'ять про минуле. І хто стане заперечувати, що даний позбавлене тривалості: воно проходить миттєво. Нашу увагу, однак, тривало, і воно переводить в небуття те, що з'явиться. Тривало не майбутнє час - його немає; тривале майбутнє, це тривале очікування майбутнього. Довго не минуле, якого немає; тривале минуле це довгострокова пам'ять про минуле.

38. Я збираюся проспівати знайому пісню; поки я не почав, очікування моє спрямовано на неї в цілому; коли я почну, то в міру того, як це очікування обривається і йде в минуле, туди спрямовується і пам'ять моя. Сила, вкладена в моє дію, розсіяна між пам'яттю про те, що я сказав, і очікуванням того, що я скажу. Увага ж моє зосереджено на цьому, через що переправляється майбутнє, щоб стати минулим. Чим далі і далі рухається дію, тим коротше стає очікування я довший спогад, поки, нарешті, очікування не зникне зовсім: дія закінчено; воно тепер все в пам'яті. Те, що відбувається з цілої піснею, то відбувається і з кожної її часткою і з кожним стилем; те саме відбувається і з тривалою дією, часткою якого є, може бути, ця пісня; то ж і з усією людським життям, яка складається, як з частин, з людських дій; то ж з усіма віками, "прожитими" синами людськими ", які складаються, як з частин, з усіх людських життів.

XXIX.

39. Але так як "милість Твоя краще, ніж життя", то ось життя моя: це суцільне розсіювання, і "правиця Твоя підхопила мене" в Господі моєму, Сина Людського, посереднику між Тобою, Єдиним, і нами, багатьма, що живуть у чому і багатьом; "Так досягну через Нього, як досяг мене Він". Пішовши від старого чоловіка і зібравши себе, так піду за одним. "Забуваючи минуле", не розсіювалися в думках про майбутнє і минуще, але зосереджуючись на тому, що переді мною, чи не неуважно, але зосереджено "піду до перемоги покликання згори" і почую "голос хвали і буду я міг оглядати Твою", яка не з'являється і не зникає. Тепер же "роки мої проходять в квилінні" і втіха моя Ти, Господи; Ти мій одвічний Батько, я ж зігнувся під час, лад якого мені невідомий; думки мої, сама серцевина душі моєї шматують на шматки гучної його строкатістю, доки не Зіллюся я з Тобою, очищений і розплавлений в вогні любові Твоєї.

XXX.

40. Тоді я встану і поставлю в Тобі, в образі моєму, в твоїй правді. Я не буду більше терпіти від питань людей, які покарані болючою спрагою: їм хочеться пити більше, ніж вони можуть вмістити. Вони і запитують: "що робив Бог до створення світу?" або: "навіщо Йому спало на думку щось робити, якщо раніше Він ніколи нічого не робив?" Дай їм, Господи, як слід зрозуміти, що вони говорять, дай відкрити, що там, де немає часу, не можна говорити "ніколи". Сказати про кого-небудь: "він ніколи не робив" - означає сказати: "він не робив в часі". Нехай вони побачать, що не може бути часу, якщо немає створеного; і нехай припинять марнослів'я. Нехай звернуться до того, що "перед ними"; нехай зрозуміють, що раніше всякого часу є Ти - вічний Творець всіх часів, що раніше Тебе не було ні часу, ні створінь, якщо навіть є і надвременной.

XXXI.

41. Господи Боже мій, в яких же глибинах ховаються таємниці Твої і як далеко від них відкинуло мене наслідок гріхів моїх. Зціли очі мої, та тішуся разом із вами світла Твоєму. Якщо є душа, сильна великим знанням і передбаченням, якій все минуле і майбутнє знайоме так, як мені прекрасно знайома всім пісня, то це душа дивовижна, валиться в священний трепет: від неї ж не приховано ні те, що пройшло, ні те, що ще залишається в століттях, що не приховано від мене, коли я співаю цю пісню, що і скільки з неї вже проспівано, що і скільки залишається до кінця.

Та не прийде мені в голову, що Ти, організатор всесвіту, організатор душ і тіл, хай не прийде мені в голову, що Ти знаєш усе майбутнє в минуле в такій же мірі. Ти осягаєш його набагато-набагато чудеснее і набагато таємничіші. У співаючого знайому пісню і слухача її настрій змінюється в очікуванні майбутніх звуків і при згадці про минулі, і почуття виникають різні. Не так у Тебе, незмінно вічного, воістину вічного Творця умів. І як Ти знав "на початку небо і землю", незмінним знанням Твоїм, так і створив Ти на початку небо і землю єдиним дією Твоїм. Хто це розуміє, нехай славить Тебе, і хто не розуміє, нехай славить Тебе! О! на яких Ти висотах! І серця смиренних - твого дому. "Ти піднімаєш повалених", і не падають ті, кого Ти підніс.

Будинок Вчителя Уральського федерального округу

Будинок Вчителя Уральського федерального округу 3 сторінка | X Міжнародна Олімпіада з основ наук

Будинок Вчителя Уральського федерального округу 1 сторінка | Будинок Вчителя Уральського федерального округу 2 сторінка | Перша частина. Завдання, які оцінюються в 1 бал. | Друга частина. Завдання, які оцінюються в 3 бали. | Третя частина. Завдання, які оцінюються в 5 балів. | Четверта частина. Завдання, які оцінюються в 6 балів. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати