На головну

Будинок Вчителя Уральського федерального округу 1 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

20. Все це я тримаю в пам'яті, і як цього вивчився, тримаю в пам'яті. Безліч ошібочнейщіх заперечень на це я чув і тримаю їх в пам'яті, і хоча вони помилкові, але те, що я їх запам'ятав, в цьому я не помиляюся. Я провів межу між правильним і помилковими протиріччями правильному. І це я пам'ятаю, але бачу тепер, що провести цю межу - одне, а пам'ятати, що я часто її проводив, часто про це розмірковуючи, - це інше. Отже, з одного боку, я пам'ятаю, що часто приходили мені в голову ці міркування, з іншого ж, те, що я зараз розрізняю і розумію, я складаю в пам'яті, щоб потім згадати про те, що сьогодні я це розумів. І я пам'ятаю, що я пам'ятав, і якщо потім згадаю, що міг сьогодні це пригадати, то згадаю про це, звичайно, користуючись силою моєї пам'яті.

XIV.

21. І мої душевні стани зберігає та ж пам'ять, тільки не в тому вигляді, в якому їх колись переживала душа, а в іншому, зовсім різне і відповідному силі пам'яті. Я згадую, що не радіючи зараз, що колись радів; привожу на пам'ять минулої печаль, зараз не засмучуючись; не відчуваючи страху, уявляю собі, як некегда боявся, і безпристрасно пригадую свою колишню пристрасть. Буває і навпаки: колишню печаль згадую я радісно, ??а радість - з сумом. Нічого було б дивуватися, якщо б мова йшла про тіло, але ж душа - одне, а тіло - інше. Якщо я весело згадую про минулу тілесної болі, це не так дивно. Але ж пам'ять і є душа, розум; коли ми даємо якесь доручення, яке слід тримати в пам'яті, ми говоримо: "дивись, тримай це в розумі"; забувши, говоримо: "не було в розумі"; "З розуму геть" - ми, отже, називаємо пам'ять душею, розумом, а раз це так, то що ж це таке? Коли я, радіючи, згадую своє минуле печаль, в душі моїй живе радість, а в пам'яті печаль: душа радіє, тому що в ній радість, пам'ять же тому, що в ній печаль, що не засмучена. Або пам'ять не має відношення до душі? Хто наважився б це сказати! Ні, пам'ять це як би шлунок душі, а радість і печаль - це їжа, солодка і гірка: ввірені пам'яті, вони як би переправлені в шлунок, де можуть лежати, але зберегти смак не можуть. Це уподібнення може здатися смішним, але деяку схожість тут є.

22. І ось з пам'яті своєї витягаю я відомості про чотирьох почуттях, що хвилюють душу: це пристрасть, радість, страх і печаль. Всі мої міркування про них, ділення кожного на види, що відповідають його роду, і визначення їх, - все, що про це можна сказати, я знаходжу в пам'яті і звідти витягаю, причому жодне з цих хвилюючих почуттів при згадці про нього мене хвилювати не буде. Ще до того, як я став згадувати їх і знову переглядати, вони були в пам'яті, тому і можна було їх витягти спогадом. Може бути, як їжа піднімається зі шлунка при жуйку, так і спогад піднімає ці почуття з пам'яті. Чому ж розмірковує про них, т. Е. Їх згадує, не відчуває солодкого приросту радості або гіркого присмаку печалі? Чи не в тому несхожість, що немає повної подібності? Хто б з доброї волі став говорити про ці почуття, якби щоразу при згадці печалі або страху нам доводилося сумувати або боятися? І, проте, ми не могли б говорити про них, що не знайди ми в пам'яті своїй не тільки їх назв, що відповідають образам, відбитим тілесними почуттями, але і знайомства з цими самими почуттями, яке ми не могли отримати ні через одні тілесні двері. Душа, по досвіду знайома зі своїми пристрастями, передала це знання пам'яті, або сама пам'ять втримала його без усякої передачі.

XV.

23. За допомогою образів або без них? Хто скаже! Я говорю про камені, кажу про сонце; я не сприймаю їх зараз своїми почуттями, але образа їх, звичайно, тут, в моїй пам'яті. Я називаю тілесну біль - а її в мене немає, ніщо ж не болить. Якби, однак, образ її не був присутній в моїй пам'яті, я не знав би, що мені сказати, і не зумів би, розмірковуючи, провести межу між нею і насолодою. Я говорю про тілесне здоров'я, будучи здоровий тілом, якістю цим я володію, але якби образ його не перебував у моїй пам'яті, я ніяк не міг би пригадати, що означає це слово. І хворі не розуміли б значення слова "здоров'я", якби образ його не було утримано пам'яттю, хоча самого здоров'я у них і немає.

Я називаю числа, за допомогою яких ми ведемо рахунок, - ось вони в пам'яті моїй: чи не образи їх, а вони самі. Я називаю образ сонця - і він знаходиться в моїй пам'яті; я згадую не образ образу, а рамий образ, який і постає при згадці про нього. Я кажу "пам'ять" і розумію, про що говорю. А де можу я дізнатися про неї, як не в самій пам'яті? Невже і вона бачить себе за допомогою образу, а не безпосередньо?

XVI.

24. Далі: коли я вимовляю "забудькуватість", я також знаю, про що говорю, але звідки міг би я знати, що це таке, якби про це не пам'ятав? Я адже говорю не про назву, а про те, що ця назва означає; якби я це забув, то я не в силах був би зрозуміти сенс самої назви. Коли я згадую про пам'ять, то тут в наявності сама пам'ять, безпосередньо діє, але коли я згадую про забудькуватості, то тут в наявності і пам'ять і забудькуватість: пам'ять, якої я згадую, і забудькуватість, про яку я згадую. Але що таке забудькуватість, що не втрата пам'яті? Яким же чином можу я згадати те, при наявності чого я взагалі не можу пам'ятати? Але якщо ми утримуємо в пам'яті те, про що згадуємо, то ми не пам'ятай ми, що таке забудькуватість, ми ніяк не могли б, почувши це слово, зрозуміти його зміст; про забудькуватості, отже, пам'ятає пам'ять: наявність її необхідно, щоб не забувати, і в той же час при наявності її ми забуваємо. Чи не випливає з цього, що ні сама забудькуватість присутній в пам'яті, коли ми про неї згадуємо, а тільки її образ, бо, присутніх вона сама, вона змусила б нас не згадати, а забути. Хто зможе це досліджувати? Хто зрозуміє, як це відбувається?

25. Так, Господи, я працюю над цим і працюю над самим собою: я став сам для себе землею, що вимагає тяжкої праці і рясного поту. Ми досліджуємо зараз не небесні простори, вимірюється не відстані між зірками, запитуємо не про те, чому земля знаходиться в рівновазі: ось я, пам'ятає себе, я, душа. Не дивно, якщо те, що поза мною, знаходиться від мене далеко, але що ж ближче до мене, ніж я сам? І ось я не можу зрозуміти сили моєї пам'яті, а ведьбез неї я не міг би назвати самого себе. Що ж мені сказати, якщо я впевнений, що пам'ятаю свою забудькуватість? Скажу, що в пам'яті моїй немає того, про що я пам'ятаю? Скажу, що забудькуватість знаходиться в пам'яті моїй, щоб я не забував? Обидва припущення абсолютно безглузді. А третє? Чи можу я сказати, що при згадці моєму про забудькуватості, чи не вона сама, а тільки образ її утриманий моєю пам'яттю? Чи можу я це сказати, якщо кожного разу, коли образ чогось закарбовується в пам'яті, необхідно, щоб це "щось" існувало раніше, ніж запам'ятається його образ. Так, я пам'ятаю Карфаген, все місця, де я бував; особи людей, яких бачив; то, про що повідомляли мені інші почуття, своє тілесне здоров'я або біль. Коли все це було в наявності, пам'ять схопила їх образи, які я можу розглядати - вони завжди тут - і перебирати в розумі, згадуючи відсутнє. Якщо пам'ять утримує не саме забудькуватість, а тільки образ її, то, щоб схопити цей образ, потрібна наявність самої забудькуватості. А якщо вона є в наявності, то як записала вона у пам'яті свій образ? Адже навіть те, що там вже написано, знищується присутністю забудькуватості. І все-таки якимось чином - хоча це незрозуміло і нез'ясовно - я твердо знаю, що я пам'ятаю про свою забудькуватість, яка ховає те, що ми пам'ятаємо.

XVII.

26. Велика сила пам'яті; не знаю, Господи, щось вселяє жах є в різноманітті її незліченних глибин. І це моя душа, це я сам. Що ж я таке, Боже мій? Яка природа моя? Життя строката, різноманітна, нескінченної незмірності!

Широкі поля моєї пам'яті, її незліченні печери і ущелини сповнені незліченного, незліченної різноманітності: ось образи всяких тел, ось оригінали, з якими знайомлять нас науки, ось якісь відмітини і замітки, залишені душевними станами, - хоча душа їх зараз і не переживає , але вони зберігаються в пам'яті, бо в пам'яті є все, що тільки було в душі. Я пробігаю і проношу всюди, що досліджує навіть вглиб, наскільки можу, - і ніде немає меж; така сила пам'яті, така сила життя в людині, що живе для смерті. Що ж робити мені, Боже мій, справжня Життя моя? Нехтуючи цією силою моєї, яка називається пам'яттю, нехтуючи нею, щоб кинутися до Тебе, солодкий Свет мой. Що скажеш Ти мені? Я піднімаюся до Тебе душею своєю - Ти перебуваєш адже наді мною - і нехтуючи цією силою, яка називається пам'яттю; я хочу доторкнутися до Тебе там, де Ти доступний дотику, пригорнутися до Тебе там, де можливо пригорнутися. Пам'ять є і у тварин, і у птахів, інакше вони не знаходили б своїх лігвищ, гнізд і мноного іншого, їм звичного; звикнути ж вони могли тільки завдяки пам'яті. Я знехтував пам'яттю, щоб доторкнутися до Того, Хто відділив мене від чотириногих і зробив мудрішим небесних птахів. Нехтуючи пам'яттю, щоб знайти Тебе. Де? Істинно добрий, вірний і солодкий, де знайти Тебе? Якщо не знайду Тебе в моїй пам'яті, значить, я не пам'ятаю Тебе. А як же я знайду тебе, якщо я Тебе не пам'ятаю?

XVIII.

27. Втратила жінка драхму і розшукувала її зі світильником, якби вона не пам'ятала про неї, вони б не знайшла її. І звідки б вона знала, знайшовши її, що це та сама драхма, якби вона її не пам'ятала? Я пам'ятаю, як я шукав і знаходив втрачений. Я знаю, що коли я що-небудь шукав і мені говорили: "це не те?", "А це не те?", Я до тих пір відповідав "ні", поки мені не показували те, що я шукав. Якби я не пам'ятав, що це за предмет, я не міг би його знайти, тому що не впізнав би його, хоча б мені його і показали. Так буває завжди, коли ми шукаємо і знаходимо щось втрачене. Якщо якийсь предмет випадково зник з поля зору, але не з пам'яті (будь-який, що сприймається зором), то образ його зберігається в пам'яті, і його шукають, поки він не з'явиться перёд очима. Знайдене впізнається по його образу, що живе в нас. Ми не говоримо, що знайшли втрачене, якщо ми його не дізнаємося, а дізнатися ми не можемо, якщо не пам'ятаємо; зникле з виду збереглося пам'яттю.

XIX.

28. Що ж? А коли сама пам'ять втрачає щось, як це трапляється, коли ми забуваємо і намагаємося пригадати, то де виробляємо ми наші пошуки, як не в самій пам'яті? І якщо випадково вона показуємо нам щось інше, ми це відкидаємо, поки не з'явиться саме те, що ми шукаємо. А коли це з'явилося, ми говоримо "ось воно!". Ми не сказали б так, що не дізнайся ми шуканого, і ми не дізналися б його, якби про нього не пам'ятали. Ми про нього, правда, забули. Хіба, проте, воно зовсім випало з пам'яті і не можна по утриманої частини знайти і іншу? Хіба пам'ять не відчуває, що вона не може цілком розгорнути те, до чого вона звикла як до цілого? Вражена в звичному, немов охромев, не зажадає вона повернення відсутнього? Якщо ми бачимо знайомого або думаємо про нього і пригадуємо його забуте ім'я, то будь-який, що прийшло в голову, з цим людиною не зв'яжеться, тому що немає звички мислення об'єднувати їх. Відкинуті будуть всі імена, поки не з'явиться той, на якому і заспокоїться пам'ять, яка прийшла в рівновагу від звичного їй відомості. А де було це ім'я, як не в самій пам'яті? Якщо навіть нам нагадає його хтось інший, воно, все одно, знаходилося там. Адже ми не приймаємо його на віру, як щось нове, але, згадуючи, тільки підтверджуємо сказане нам. Якщо ж це ім'я зовсім стерлося в пам'яті, то тут не допоможуть ніякі нагадування. Забули ми його, проте, не до такої міри, щоб не пам'ятати про те, що ми його забули. Ми не могли б шукати загубленого, якби зовсім про нього забули.

XX.

29. Як же шукати мені Тебе, Господи? Коли я шукаю Тебе, Боже мій, я шукаю щасливого життя. Буду шукати Тебе, щоб жила душа моя! Душа моя живить тіло, а душу мою оживляєш Ти. Як же шукати мені щасливе життя? Її немає у мене, поки я не можу сказати: "досить! От вона". А тоді слід розповісти, як я шукав: по спогаду чи, - як людина, яка її забув, але про те, що забув, добре пам'ятає - по прагненню дізнатися її, невідому: чи то я про неї ніколи і не знав, то чи так про неї забув, що й не пам'ятаю, що забув. Але хіба не всі хочуть щасливого життя? Нікого ж нема, хто б не хотів її! Де ж про неї дізналися, щоб так її хотіти? Де побачили, щоб полюбить? Не знаю, як, але ми нею, звичайно, маємо, по-різному, правда; один щасливий тоді, коли вже живе щасливим життям; інші щасливі надією на неї - останні щасливі в меншій мірі, ніж ті, хто щасливий насправді, але все ж їм краще, ніж тим, хто і не живе щасливим життям і не сподівається на неї. І все-таки, не знай і вони якимось чином про неї, вони б так не хотіли бути щасливими; а що вони хочуть, це безсумнівно. Не знаю, яким чином вони дізналися про неї, і не знаю, які у них про неї відомості. Я і б'юся над питанням: якщо цей спогад; то, значить, ми всі були колись щасливі (кожен окремо або в тій людині, яка першим згрішив і в якому ми всі вмираємо, і від якого всі народжуємося в скорботі, - про це я зараз не питаю), - я питаю , чи не живе в нас спогад про щасливе життя? Ми не любили б її, якби не знали. Ми чули ці слова - і зізнаємося, що ми все, все прагнемо до того, що вони позначають; Адже це не звук ж слів приносить нам задоволення. Коли грек почує їх по-латині, вони не доставлять йому ніякого задоволення, тому що він їх не зрозуміє, а нам доставлять, як і йому, якщо їх сказати по-грецьки: щасливе життя не пов'язана ні з Грецією, ні з Римом, але до неї жадібно прагнуть і греки, і римляни, і люди, що говорять на інших мовах. Вона, отже, відома всім, і якби можна було разом запитати всіх: чи хочуть вони бути щасливі, все, не вагаючись, відповіли б, що хочуть. Цього не могло б бути, якби у всіх не збереглося спогади про те, що позначається словами "щасливе життя".

XXI.

30. Таке ж, як у мене про Карфаген, який я бачив? Ні. Щасливе життя не побачиш оком: це не тіло. Таке ж, як у нас про числах? Ні. Людина, що знає числа, не прагне ними володіти; ми ж, знаючи про щасливе життя і тому люблячи її, хочемо ще володіти нею і бути щасливі. Може бути, так, як ми пам'ятаємо красномовство? Ні. Хоча, почувши це слово, і ті, хто зовсім не красномовний, - а тих, хто хоче стати красномовним,

безліч, - згадують, що таке красномовство. З цього ясно, що вони про нього щось знають: за допомогою зовнішніх почуттів дізналися вони красномовних людей, отримали задоволення від їхніх промов і захотіли самі стати ораторами. Вони не отримали б задоволення, якби не було в них якогось внутрішнього знання про красномовстві, і не захотіли б стати ораторами, не одержала вони від них задоволення. Про щасливе життя, однакб, ми ніяким зовнішнім чувстром від інших не дізнаємося. Може бути, згадуємо, як згадуємо радість? Мабуть так. Я згадую про свою радість, навіть коли я сумний, як згадую і про щасливе життя, коли сумую. Ніколи не повідомляли мені про мою радість зовнішні почуття: я не бачив її, не чув, не почув, не пробував на смак і не обмацував. Я впізнав її, коли радів, в душі своїй, і пам'ять закріпила це знання. Я можу згадувати про цю радість, іноді її зневажаючи, іноді про неї сумуючи - в залежності від різниці між тим, чим я, пам'ятаю, радів. Адже мене заливала радість і від вчинків мерзенних, про які я зараз згадую з огидою і прокльонами; іноді я радів доброго і чистому, і я згадую про це з тугою; це в минулому, і я сумно згадую колишню радість.

31. Де ж і коли знав я своє щасливе життя, щоб згадувати про неї, любити її і тужити про неї? І не тільки я один або разом з небагатьма; рішуче все ми хочемо бути щасливі. Якби ми безумовно не знали про неї, ми б так виразно і не хотіли її. Що ж це таке? Що це? Якщо запитати у двох людей, чи хочуть вони бути на військовій службі, то, можливо, один відповів би «так», а інший «ні»; але якщо у них запитайте, чи хочуть вони бути щасливі, то обидва відразу ж, не вагаючись, відповіли б «так». Саме заради того, щоб бути щасливим, один і хотів поступити на військову службу; саме заради цього інший від неї відмовлявся. Ні тому, що в однієї людини радість в одному, а для іншого в іншому? Все, однак, згодні в тому, що хочуть бути щасливі, і якщо їх запитати, в чому вони згодні, вони дадуть відповідь, що хочуть радіти, і цю саму радість і називають щасливим життям. І хоча один женеться за одним, а інший за іншим, але всі намагаються прийти до одного: радіти. А так як ніхто не може сказати без власного досвіду, що це таке, то ми, чуючи слова "щасливе життя", дізнаємося, що це таке, знайшовши відомості про неї в своїй пам'яті.

XXII.

32. Хай буде далека, Господи, нехай буде далека від серця раба Твого, який Тобі сповідається, нехай буде далека думка вважати себе щасливим, який би радістю я ні радів. Є радість, якої не дано недостойних злочинців, але тільки тим, хто шанує Тебе безкорисливо: їх радість - Ти сам. І справжня щасливе життя в тому, щоб радіти Тобою, від Тебе, ради: це справжня щасливе життя, і інший немає. Ті, хто вважає її в іншому, женуться за іншою радістю - не справжньою. І у них, однак, є якесь уявлення про радість, від якого вони не відвертаються в своєму бажанні щастя.

XXIII.

33. Не можна, отже, стверджувати, що всі хочуть бути щасливі: адже ті, хто не хоче радіти Тобою - тільки в цьому і є щасливе життя, - не хочуть насправді щасливого життя. Або все хочуть її, але "тіло бажає противного духові, а дух противного тілу, так що люди не роблять того, що хочуть" і тому грузнуть в тому, що їм під силу, і цим задовольняються: у них немає справжнього бажання отримати сили на то, на що у них не вистачає сил. Якщо я запитаю у всіх, у чому вони вважають за краще знайти радість: в істині або у брехні, то все так само не засумніваються відповісти, що в істині, що не засумніваються сказати, що хочуть бути щасливими, але ж щасливе життя - це радість, що дарується істиною, т. е. Тобою, Господи, бо Ти "Істина, Просвітництво моє, Порятунок особи мого, Бог мій". Цією щасливого життя всі хочуть, цьому житті, єдино щасливою, всі хочуть; радості від істини всі хочуть. Багатьох знаю я, хто охоче обманює, і нікого, хто хотів би помилитись. Де ж дізналися вони про цю щасливого життя, як не там, де дізналися і про істину? Вони і її люблять, тому що не хочуть обманювати себе, але, люблячи щасливе життя - вона ж не що інше, як радість, що дарується істиною, - вони, звичайно, люблять також істину. Вони не любили б її, якби у них в пам'яті не було якихось відомостей про неї. Чому ж вони їй не радіють? Чому не щасливі? Тому, що іншого сильніше захопило їх, і воно швидше зробить їх нещасними, ніж ощасливить слабка пам'ять про те, що зробило б щасливими: "поки ще мало світла в людях"; нехай вони ходять, нехай вони йдуть, "щоб темрява не охопила їх".

34. Чому ж "істина породжує ненависть" і чому для них став ворогом людина Твій, що проповідує істину? Адже вони люблять щасливе життя, а вона не що інше, як радість про істину? Чи не тому, що істину так люблять, що, люблячи щось інше, люди хочуть, щоб те, що вони люблять, виявилося істиною? І так як вони не хочуть обманювати себе, то і не хочуть, щоб їх викрили в тому, що вони обманюються. Отже, вони ненавидять істину з любові до того, що шанують істиною, Вони люблять її світло і ненавидять її докори. Аби не допустити обманутися і бажаючи обманювати, вони люблять її, коли вона показується сама, і ненавидять, коли вона показує їх самих. За це і отримають вони відплата: вони не хочуть бути розкритими нею - вона розкриє їх проти їх бажання, але сама не відкриється ім.

Так, так, так: така людська душа; сліпа, млява, мерзенна і непотрібне, вона хоче сховатися, але не хоче, щоб від неї щось ховалося. Віддається же їй навпаки: вона від істини

сховатися не може, істина ж від неї ховається. І все ж, навіть так, в злиднях своєї, вважає за краще вона радіти істині, а не брехні. Щаслива ж буде вона, коли, без всякої перешкоди, буде радіти самій, єдиної істини, початку всього істинного.

XXIV.

35. Ось скільки бродив я по своїй пам'яті, шукаючи Тебе, Господи, і не знайшов Тебе поза нею. І нічого не знайшов, чого б не пам'ятав про Тебе з того дня, як дізнався Тебе. З того ж дня, як знав Тебе, я не забував Тебе. Де знайшов я істину, там знайшов я і Бога мого, саме Істину, і з того дня, як дізнався її, я її не забував. З того дня, як я дізнався. Тебе, Ти перебуваєш в пам'яті моїй, і там знаходжу я тебе, коли про Тебе згадую і радію в Тобі. Це святая відрада моя, якою Ти милостиво обдарував мене, озирнувшись на мою убогість.

XXV.

36. Де ж перебуваєш Ти, Господи, в пам'яті моїй, де Ти там перебуваєш? Яке притулок спорудив Ти собі? Яке святилище вибудував Собі? Ти удостоїв мою пам'ять Свого перебування, але в якій частині її ти перебуваєш? Я пройшов в пошуках через ті її частини, які є у тварин, і не знайшов Тебе там, серед образів тілесних предметів; прийшов до тих частин, яким довірив душевні свої статки, а й там не знайшов Тебе. Я увійшов в обитель самої душі моєї, яка є для неї в моїй пам'яті, бо і себе саме пам'ятає душа, а й там Тебе не було. Ти ж не тілесний образ, що не душевний стан, почуттю, коли ми радіємо, засмучуємося, бажаємо, боїмося, згадуємо, забиваемо інше; і Ти не сама душа, бо Ти Господь Бог на душу мою. Все це змінюється, Ти ж перебуваєш незмінним над усім, і Ти удостоїв мою пам'ять стати Твоїм житлом з того дня, як я дізнався Тебе. І навіщо я питаю, в якому місці її Ти живеш, як ніби там є місця? Безсумнівно одне: Ти живеш в ній, тому що я пам'ятаю Тебе з того дня, як дізнався Тебе, і в ній знаходжу Тебе, Тебе згадуючи.

XXVI.

37. Де ж знайшов я Тебе, щоб Тебе дізнатися? Тебе не було в моїй пам'яті до того, як я дізнався тебе. Де ж знайшов я Тебе, щоб Тебе дізнатися, як не в Тобі, наді мною? Чи не в просторі: ми відходимо від Тебе і приходимо до Тебе не в просторі. Істина, Ти сидиш усюди і всім запитувачам Тебе відповідаєш одночасно, хоча всі питають про різне. Ясно відповідаєш, але не всі чують ясно. Всі запитують про що хочуть, але не завжди чують те, що хочуть.

Найкращий служитель Твій той, хто не думає, як би йому почути, що він хоче, але хоче того, що від Тебе почує.

XXVII.

38. Пізно полюбив я Тебе, Краса, така давня і така юна, пізно полюбив я Тебе! Ось Ти був в мені, а я - був в зовнішньому і там шукав Тебе, в цей благовидий світ, Тобою створений, вдирався я, потворний! Зі мною був Ти, з Тобою я не був. Далеко від Тебе тримав мене світ, якого б не було, якби він не був в Тобі. Ти покликав, крикнув і прорвав глухоту мою; Ти блиснув, засяяв і прогнав сліпоту мою; Ти розлив пахощі своє, я вдихнув і задихаюся без Тебе. Я покуштував Тебе і Тебе алчу і спрагу; Ти торкнувся мене, і я загорівся про світ Твоєму.

XXVIII.

39. Коли я пригорнись до Тебе всім єством моїм, зникне моя біль і печаль, і живий буде життя моє, цілком повна Тобою. Легко людині, якщо він сповнений Тобою; я не повний Тобою і тому в тягар собі. Радості мої, над якими треба б плакати, сперечаються з печалями, яким треба б радіти, і я не знаю, на чиєму боці буде перемога. Сперечаються мої недобрі печалі з добрими радощами, і я не знаю, на чиєму боці буде перемога. На жаль мені! Господи, зглянься на мене! На жаль мені! Ось рани мої - я не приховую їх. Ти лікар, я хворий; Ти жалісливий, я жалюгідний. "Хіба життя людини на землі - не досвідчені?" Хто захотів би тягот і труднощів? Ти хочеш, щоб їх терпіти, не любити. Ніхто не любить того, що він терпить, якщо навіть і любить терпіння. І нехай він і радіє своєму терпінню, все ж він вважав за краще б, щоб не доводилося терпіти.

Благополуччя бажаю я в біді, біди боюся в благополуччі. Чи є між ними така середина, де "людське життя не була б спокусою?" Горе мирському благополуччю, подвійно горе йому: від страху перед бідою, від ущербної радості. Горе мирської біді, подвійно, утричі горе: від туги за благополуччя; від того, що біда сама по собі жорстока, від того, що, мабуть, зламається від неї терпіння. Хіба не «спокуса життя людини на землі" завжди і всюди?

XXIX.

40. Вся надія моя тільки на велике, велике милосердя Твоє. Дай, що накажеш, і повели, що хочеш. Ти наказуєш стриманість. "І я знаю, - сказав хтось, - що ніхто не може бути поміркованим, якщо не дасть йому Бог, і це і є мудрість - знати, чий це дар". Так, стриманість робить нас собраанимі і повертає до Єдиного, а ми пішли від нього, розкидаючи в різні боки. Мало любить Тебе той, хто любить ще щось і любить не заради Тебе. Про Любов, яка завжди гориш і ніколи не гаснеш, Боже мій. Боже милосердя, запали мене! Ти хочеш, щоб стриманість: дай, що накажеш, і повели, що хочеш!

XXX.

41. Ти хочеш, щоб я, звичайно, утримуватися "від похоті плоті, похоті очей і гордості життєвої". Ти повелів утримуватися від незаконного співжиття; шлюб Ти допустив, але порадив стан краще. І Ти дав мені обрати цей стан раніше, ніж я став чинить Твої таїнства. І, проте, досі живуть в пам'яті моїй (про яку я багато говорив) образи, міцно врізані в неї звичкою. Вони кидаються на мене, коли я не сплю, але тоді вони, правда, безсилі, уві сні ж доходить не тільки до насолоди, але до згоди на нього. І в цих оманливих образах стільки влади над моєю душею і моїм тілом, що примари переконують сплячого в тому, в чому не спить не можуть живі. Хіба тоді я перестаю бути собою, Господи Боже мій? І, проте, яка різниця між мною, коли я занурився в сон, і мною ж, коли я скинув його з себе! Де в цей час був розум, за допомогою якого, хто пильнує протистоїть таким нашіптування і перебуває непохитний перед реальним спокусою? Закривається він разом з очима? Засинає разом з тілесними почуттями? І чому ж часто навіть уві сні ми опираємося, пам'ятаючи про своє рішення, і цнотливо перебуваємо в ньому, ніяк не піддаючись на такі приманки? І все ж різниця така, що і в іншому випадку ми, прокинувшись, знаходимо спокій у своїй совісті: так далекі між собою дійсність і сон, що нам ясно: ми не робили того, що якимось чином відбулося в нас, і нам прикро .

42. Невже рука Твоя, Всесильний Боже, не сильна зцілити всіх недуг душі моєї і перенасиченням благодаті погасити цю розпусну тривогу моїх снів? Ти будеш множити і множити Свої дари в мені. Господи, і душа моя, вирвавшись з клею похоті, кинеться за мною до Тебе, перестане бунтувати проти себе, не буде навіть уві сні не тільки здійснювати під впливом скотинячих образів тих гидот, а й погоджуватися на них. Щоб не тільки в цьому житті, але навіть і в цьому віці противно мені стало подібний стан - навіть в малому ступені - такий, що його легко придушити одним зусиллям волі сплячого чистим сном! - Це не важко Всемогутньому, Який "сильний зробити більше, ніж ми просимо і розуміємо". А зараз я ще перебуваю в цьому залі, і я розповідаю благому Богові моєму, "в трепеті радіючи", про те, що Тобою мені даровано, плачу про недосконалість своєму, сподіваючись, що довершив Ти милість Свою

і не заведеш мене до повноти світу, в якому і буде з Тобою все в мені - і внутрішнє і зовнішнє - на годину, "коли поглинена буде смерть перемогою".

XXXI.

43. Є і інша "злоба дня" - якби її однією було йому досить! Ми відновлюємо наше щодня руйнується тіло їжею і питвом, і так буде, поки "Ти не знищиш їжу і шлунок», не вб'єш голод чудової ситістю і "не одягнене це тлінне тіло вічним нетлінням". Тепер же ця необхідність мені солодка, і я борюся з цією насолодою, щоб не потрапити до неї в полон: я веду з нею щоденну війну постом і частим "поневоленням тіла" - і муки мої виганяють задоволенням. Голод і спрага - це мука; вони палять і вбивають, як лихоманка, якщо не полікувати їх їжею. А так як ліки під рукою, і Ти утішаєш нас дарами Твоїми, які підносять, служачи немочі нашій, земля, вода і небо, то лихо і стало називатися насолодою.

44. Ти навчив мене приймати їжу, як ліки. Але поки я переходжу від обтяжливого голоду до благодушній ситості, тут, мені як раз і поставлений сильце обжерливості. Самий цей перехід є насолода, а іншого, щоб перейти туди, куди переходити змушує необхідність, немає. Підтримання здоров'я - ось причина, чому ми їмо і п'ємо, але до неї приєднується задоволення - супутник небезпечний, який часто намагається зайти вперед, щоб заради нього робилося те, що, судячи з моїх слів і бажанням, я роблю здоров'я заради. У обох, однак, захід не одна: того, що для здоров'я досить, насолоди мало. Часто важко визначити, що тут: необхідна чи поки турбота про тіло і допомогу йому або прислуговування обманів вибагливою чуттєвості. Цією невизначеністю веселиться нещасна душа, розраховуючи на неї як на вибачення і захист; вона радіє, що не бачить заходи потрібного здоров'ю і посиланням на здоров'я прикриває службу обжерливості. Цим спокусам я намагаюся щодня протистояти; кличу до правиці Твоїй. Тобі приношу тривогу мою, бо тут я ще в сум'ятті.

45. Чую голос веління Господа мого: "Не обтяжуйте сердець ваших ненажерством та п'янством". Від пияцтва я далекий; Змилуйся, та не наближуся до нього. Обжерливість іноді підповзає до раба, Змилуйся, так віддалиться воно від мене. "Адже ніхто не в силі бути помірним, якщо Ти не даси". Багато що посилаєш Ти по нашим молитвам; і то добре, що ми отримуємо раніше, що будемо просити Тебе, отримуємо ми від Тебе, і те, що розуміємо це тільки потім, отримуємо ми від Тебе. П'яницею я ніколи не був, але п'яниць, яких Ти зробив непитущими, знав. Ти робиш, що одні ніколи не стають тим, чим і не були; Ти робиш, що інші перестають бути тим, чим були; Ти робиш, що і ті й інші знають, Хто це зробив. Чув я і інший голос Твій: "не ходи слідом похотей твоїх і утримуйся від побажань твоїх". Чув за Своїм милосердям і інше вислів - дуже мною улюблене: "їмо ми, нічого не здобуваємо; чи не їмо, нічого не втрачаємо", іншими словами: перше мене не збагатить, інше не засмутить. Чув і ще: "я навчився бути задоволеним тим, що у мене є; вмію жити в достатку і вмію терпіти недолік. Все можу в Тому, Хто мене зміцнює". Ось воїн небесного табору, які не прах, як ми. Але згадай, Господи, що "ми прах", що з праху Ти створив цю людину, що він "пропав і знайшовся". І він нічого не міг сам по собі, бо був таким же прахом, він, кого я так полюбив за ці слова, натхненні Духом: "все можу в Тому, Хто мене зміцнює". Зміцни мене, щоб я міг; дай, що накажеш, і повели, що хочеш. Павло визнає, що все отримав від Тебе і "чим хвалиться - в Господі хвалиться". Чув я і іншу молитву: "віддали від мене обжерливість". З цього випливає, Святий Боже, що Ти даєш силу виконати те, чого хочеш, виповнитися.

СПОВІДЬ 5 сторінка | Будинок Вчителя Уральського федерального округу 2 сторінка

Будинок Вчителя Уральського федерального округу 3 сторінка | Будинок Вчителя Уральського федерального округу 4 сторінка | X Міжнародна Олімпіада з основ наук | Перша частина. Завдання, які оцінюються в 1 бал. | Друга частина. Завдання, які оцінюються в 3 бали. | Третя частина. Завдання, які оцінюються в 5 балів. | Четверта частина. Завдання, які оцінюються в 6 балів. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати