На головну

Лекція 4. Таємниці і загадки літературної творчості

1. II. ТЕМАТИКА ЛЕКЦІЙ Лекція 1. Об'єкт, предмет соціології, зв'язок з іншими науками
  2. VI. Закономірності літературного процесу
  3. Аналіз літературного тексту
  4. Безпека життєдіяльності. Оглядова лекція
  5. У кримінальному кодексі РФ видача державної таємниці відноситься до поняття ....
  6. В. Распутін. Споглядання як джерело творчості
  7. Вступна лекція

процес сприйняття мистецтва носить інтимний характер і передбачає різний ефект при читанні різними людьми одного і того ж твору. Гамлет у кожного читача буде виглядати по-різному. Таким чином, читач перетворюється в співавтора письменника. Уяву читача відіграє важливу роль, воно відтворює картини, створені автором і зафіксовані ним на папері за допомогою мови, його знаків і символів (слів і букв). Можна провести простий літературний експеримент (див. «Додаток 1. Експеримент»).

Невичерпність художнього твору. Саме з нею пов'язана тяга до перечитування. До одного і того ж тексту красного письменства можна звертатися багато разів, і завжди він буде звучати по-різному. Чому? Текст незмінний, але змінюється людина, якій властиво знаходити і прочитувати саме те, що цікавить його найбільше на даний момент.

Феномен «живих героїв».Література - модель життя, і тільки тоді в ній не буде брехні, коли автор щирий, коли він не виконує роль ляльковода для свого героя, а усвідомлює повну його незалежність. Таку історію описує в розділі «Бунт героїв» з книги «золота троянда»К. Г. Паустовський:

«Хтось із відвідувачів Ясної Поляни звинуватив Толстого в тому, що він жорстоко повівся з Ганною Кареніної, змусивши кинутися під поїзд.

Толстой посміхнувся і відповів: «Це думка нагадує мені випадок з Пушкіним. Одного разу він сказав якомусь зі своїх приятелів: «Уяви, яку штуку втекла зі мною моя Тетяна. Вона заміж вийшла. Цього я ніяк не очікував від неї ». Те ж саме я можу сказати про Анну Кареніну. Взагалі герої і героїні мої роблять іноді такі штуки, яких я не бажав би! Вони роблять те, що повинні робити в дійсного життя і як буває в дійсного життя, а не те, що мені хочеться ». Всі письменники добре знають цю непіддатливість героїв: «Я в самому розпалі роботи, - говорив Олексій Миколайович Толстой, - не знаю, що скаже герой через п'ять хвилин. Я стежу за ним з подивом».

Творчий процес. Одна з найбільших таємниць, розгадку якої сучасне літературознавство не знайшло. Як народжується твір? Всі володіють писемністю, але чому ж не кожен грамотний людина може стати письменником? Що за якості і здатність потрібні, щоб писати гарні вірші або романи? Що таке талант? Відповіді на ці питання дають щоденники, статті та мемуари письменників. Ось як описує суть творчого процесу М. А. Булгаков у «Театральному романі», розповідаючи про народження п'єси «Дні Турбіних» за мотивами роману «Біла гвардія» (див. Додаток 2.).

Таємна внутрішня свобода. Обов'язкова умова творчого процесу. Художник повинен бути абсолютно незалежний від держави, влади і якої б то не було політики. Він не повинен брехати саме про це говорить Булгаков: «Що бачиш, то і пиши, а чого не бачиш, писати не слід ». Якщо художник зраджує свій талант і починає писати на догоду владі або кон'юнктурі, талант платить йому тим же, твори втрачають свою силу і стають просто млявими текстами - графоманією.

Пророчий дар літератури. Література - це дзеркало, в якому відбивається реальності і завмирає там назавжди. Читаючи романи різних епох, можна переміститися в часі і заглянути в минуле. Крім цього, література - це ще й погляд у майбутнє. Всім відомо, що науково-фантастичні книги передбачили багато технічних відкриття. Але і тексти красного письменства теж здатні передбачати. Яскравий тому приклад цей вірш:

Так багато новин протягом двадцяти років

І в сфері зірок, і в образі планет,

На атоми Всесвіт кришиться,

Всі зв'язки рвуться, все в шматки дробиться.

Основи розхиталися, і зараз

Все стало відносним для нас.

Автор цього вірша - англійський поет Джон Донн (1572-1631).

Контрольні питання:

1. Чим пояснюється феномен невичерпності художнього твору?

2. Наведіть приклади реалізації пророчого дару літератури. Чому він стає можливим?

3. Чому для письменника і художника так важлива внутрішня свобода?

4. У чому полягає загадка творчого процесу?

Лекція 5. Художня література: слово і образ

Існують різні способи пізнання, але в основі всіх видів мистецтва лежить образ-картина.

Три способи пізнання

Науковий художній релігійний

(Логічні побудови) образ віра

Художній світ виникає під пером письменника завдяки здатності людської свідомості створювати в уяві живі картини і образи дійсності. слово - Сигнал, що спонукає до роботи уяву. Саме мистецтво часто розуміється як мислення в образах і протиставляється мисленню концептуальному, яке з'явилося на більш пізньому етапі людського розвитку. Образне "мислення" становить основу основ людського світовідчуття.

Художній образ є конкретно-чуттєва форма відтворення і перетворення дійсності.

Лекція 3. Функції художньої літератури | види образів

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ РФ | Пояснювальна записка | Взаємодія літературознавства з іншими науками | Лекція 2. Структура художньої літератури | Лекція 6. Правда в художньому творі | Лекція 8. Сюжет і фабула художнього твору | Основні елементи сюжету | Лекція 9. Композиція літературного твору | Лекція 10. Час і простір художнього твору. хронотоп | Природа епосу, лірики і драми |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати