Головна

Синхронні історико-літературні системи

1. CRM-системи. Визначення, призначення та особливості.
  2. D) формування системи соціологічної освіти
  3. ERP -, MRP - системи. Визначення, призначення та особливості
  4. I етап реформи банківської сістемиотносітся до 1988-1990 рр. (Підготовчий).
  5. lt; question> Яке з перерахованих умов є головним для існування демократичної політичної системи?
  6. N Під елементом будемо розуміти складову частину складної системи, яка може характеризуватися самостійними вхідними та вихідними параметрами.
  7. N Технологічні системи мають властивості, які полегшують завдання забезпечення встановлених показників якості її функціонування.

Синхронні історико-літературні системи дають якісну характеристику літературного процесу, вони характеризують не рух в часі, як діахронному, а вони характеризують художнє своєрідність виникаючих явищ, ту художню структуру, яка утворює феноменальне естетичне явище, це механізми створінь вироб-ведений мистецтва. Є суперечки: вчені самого різного масштабу намагаючись визначити характер розвитку синхронних історико-літературних систем, виходять їх бінарних опозицій. Бінарні опозиції можуть бути корисними, але з ними треба бути досить обережними.

Перша бінарна опозиція, з якою можна вважатися, це життя - культура. Її розробляє Георгій Семенович Кнап, старий філософ, культуролог, чудовий знавець античності: у нього є книга «Російська античність». Він каже, що художня свідомість рухається між двома полюсами: один полюс - життя, інший полюс - це культура. Життя - це неоформлене, сире, але живе, м'ясисте, що кровоточить. А культура - це вже оброблене, перекладене в якісь норми, канони, кліше. Дослідник говорить, що в одному випадку художники більше тяжіють до полюсу життя і звідти черпають своє натхнення, а інші до пам'ятника культури і звідти черпають своє натхнення. Ось коли ви звертаєтеся до літератури кінця 19 - початку 20 століття - це той самий момент. Наприклад, Горький той художник, який черпає з полюса життя найбільше, а такі люди як символісти черпають з полюса культури. В результаті виникала досить ємна і повноцінна картина літературного руху. Хоча тут ставлення досить складне. Наприклад, Горький з культури дещо черпав, візьміть його героїко-романтичні розповіді, побудовані на культурній парадигмі. А що стосується Блоку, після 17 року вони не тільки продовжували з культури черпати. Революція міцно довбонув. Спочатку була страшна картина «Фабрика», але потім «Росія, злиденна Росія». Ці полюса кілька умовні, але вони є.

Г. А. Біла говорила про 3 типах культури: в Росії була дворянська культура - культура освіченого класу, друга культура селянська, третя культура, яку, по-моєму, винайшла Біла, - революційно-радикальна культура, яка в Росії склалася з середини 19 століття. Я до цієї концепції ставлюся дещо скептично, тому що вона нагадує знамените вчення Леніна про 2 культурах в одній національній культурі. Нас цьому завжди вчили, що є культура вищого класу, є культура низів. Культура низів розумна, тямуща, така, як треба, культура вищого класу зловісна, худосочна і т. Д. На самом деле я переконаний, що ніяких розгалужень немає, є єдина національна культура, в якій взаємодіють ці полюси, різні пласти. Перша народжується досвідом народного життя на землі, церкви, інша народжується досвідом інтелектуального життя, між ними виходить дуже складна взаємодія, взаємозв'язки.

Я читаю Клюєва, у нього вірші написані народним, квітчастим, яскравою мовою. Про нього Азадовский дуже добре сказав: «Ці вірші не по зубам народу, вони настільки складні, в них настільки багатобарвна система образів, які йдуть в глибину якихось кержацкіх міфів, сказань, легенд, що оволодіти ними людині без освіти не можна». Це народна культура для читання Блоку, Брюсова, для читання освіченими людьми. Як ви насадили ці речі? Але поважати ці полюси треба. Коли ви аналізуєте твір, ви дивитеся, як ці пласти співвідносяться.

Що ж стосується розвитку літератури, то тут висувається 2 концепції:

1 концепція первинних та вторинних

2 концепція нормативних і конкретно-історичних типів свідомості.

Ще на початку 50-х років американець польського походження Дмитро Чижевський намалював такий маятник. Його. Якщо ви пам'ятаєте, призводить Лихачов в книзі «Поетика давньоруської літератури». 1 тип - романське середньовіччя, романський стиль Середніх століть. 2 тип свідомості - це пізня готика, або орнаментальний стиль. Після готики йде ренесанс, який змінюється барроко, барроко змінюється класицизмом, класицизм рамантізмом, романтизм реалізмом, реалізм символізмом. Що цей маятник означає? Він означає, що є стилі, що йдуть від життя, а є стилі, що йдуть від тієї культури, яка існує. Стилі типу романський стиль, Ренесанс і реалізм - це ті художні стилі, які прагнуть закарбувати життя як таке, втілювати в твір життя, безпосередньо оглядається художником. А ось стилі другого типу - пізня готика, бароко, символізм - це ті стилі, які втілюють існуючі вже художні уявлення, стереотипи і підходи до життя. На думку Чижевського, література рухається від первинних стилів до вторинних і навпаки і так далі. Д. С. Лихачов назвав спочатку таку схему бідної, але сам згодом з нею погодився і в книзі «Розвиток російської літератури 9-17 ст.» Він, по суті говорить, що існують первинні стилі - це стилі, в яких зближується мистецтво з дійсністю, відбувається постійне ослаблення умовностей. Наприклад. Стиль монументального історизму - це первинний стиль, а вторинні стилі намагаються підвищити в мистецтві коефіцієнт умовності, вони більш декоративні, менш ідеалогічни і вони ірраціональні в своїй основі.

Він говорить про жанрах барроко в російській літературі. У нього є вираз релігійний маньєризм - плетіння словес, витончені проповіді або особливо прикрашені ікони.

Згодом цю теорію первинних і вторинних стилів якомога академічність спробував розробити І. П. Смирнов, у нього є робота «Реалізм як первинний стиль». До вторинних стилям він відніс авангардні стилі. Первинні стилі він називає примарні стилі, а вторинні секундарнимім стилями. Його роботи дуже відомі, на них часто посилаються. Концепція первинних і вторинних стилів має місце, підтверджується фактами, сумніватися в ній не доводиться.

У мене назріло питання до Тетяни Анатоліївни ложковом з приводу її дисертації про жанрову системі декабризма, де вона доводить, що це літературна течія за рахунок врахування досвіду класичних жанрів оди і перекладу на романтичні рейки. Так у декабристів відбувається сплав первинного типу свідомості зі вторинним. Це питання я боюся ще задавати, він ще не досліджений.

Далі, що стосується питання про нормативні та конкретно-історичних стилях, то я раджу взяти на замітку праці І. Ф. Волкова. Він спочатку випустив книгу «Творчі методи і художні системи», де вперше дав свою концепцію: універсальні типи художньої свідомості. Це нормативні. Є конкретно-історичні типи свідомості, до них відноситься реалізм. Цю концепцію Волков повторив у своїй книзі «Теорія літератури», яка видана в 95 році після його смерті. Він каже, що цілий ряд художніх систем, які існували до 18 століття, це системи, в яких закладена певна норма: етична та естетична, художня. І по відношенню до цієї норми художники розглядають дійсність: вихваляють, засуджують її. Оскільки ця норма стабільна, вважається одвічної, то ці стилі, типи свідомості претендують на універсальність. Він каже, що є середньовічний універсалізм, ренессанского універсалізм і універсалізм класицистичний. Ця норма одвічна, тому відносини між людиною і реальністю можуть мати стійкий характер, треба тільки розуміти їхні стосунки: відносини з богом, державою, з близькими людьми і так далі. А можна і говорити про конкретно - історичних стилях, що не виходять з норм, але намагаються виявити ці закони відносини людини і світу в аналізі якийсь реальності. Ця теорія по-своєму виправдовується, коли ви говорите про нормативні художніх систем до класицизму включно. Я вважаю, що потім не відбувається прямий зміни нормативних систем з конкретно-історичними. Бувають часи, коли знову актуалізуються нормативні художні системи, які пропонують людині якісь правила і закони поведінки, щоб він не заплутався в цьому мороці світі. Зокрема, нормативна художня система, яка з'явилася у нас в 20 столітті - це соціалістичний реалізм, тобто ми прожили такий розквіт реалізму, таке багатство відносин людини зі світом розкрилося, такі глибини людської душі ми навчилися осягати з інструментами психологічного аналізу. А зараз що? Є один шлях для всього людства, є один носій ідеалу, одна форма поведінки. Я звичайно вкрай негативно ставлюся до соцреалізму як нормативної системі. Але як дослідника мене цікавить, чому вона з'явилася. Тому що люди не можуть жити без душевної рівноваги, без усвідомлення того, навіщо я живу, що у мене є якась мета. І людина починає створювати якийсь міф: піди туди - заспокоїшся, порядок буде, душі буде добре. Ось це і є вихід на арену нормативної системи. До речі кажучи, соцреалізм з'явився тоді, коли хаос охопив все: а жити-то адже якось треба, плодитися і розмножуватися треба, родину тримати. Потрібен тоді порядок: колгосп, завод, п'ятирічний план, знищити класових ворогів. Вперед з комуністами. Я боюся, що зараз виникла також внутрішня потреба в нормативній системі, порядок потрібен, закон. Все-таки ці моделі абстрактні: всі ці маятники, всі ці бінарності лякають мене своєю абстрагованістю. Абстрактність допомагає довести. Але коли ви використовуєте надмірно абстрактні критерії, ви завжди можете довести, але ніякого толку не буде, вони будуть щільно прилягати до матеріалу. Тому і Лотмана з його бінарними опозиціями приймають з великим скепсисом. Бінарні опозиції Лотмана я вважаю теоретичної схоластикою. Я пропоную замість цих маятників і бінарних опозицій виходити їх наступної логіки. Будь-синхронна історико-літературна система - це величезна модель, що складається з молекул, якими є окремі твори. І кожне окреме літературний твір втілює в собі основні якості цієї системи. Молекула втілює в собі всі якості речовини. Значить, синхронна система обов'язково повинна виходити з тих компонентів, які є абсолютно необхідними складовими структури художнього твору. Тільки на цьому я можу вибудовувати синхронну систему. А що ж становить структуру художнього твору, каркас його як художнього цілого? Тут я прошу взяти ось цю книгу і поглянути на схему сторінки 41, її ми обговоримо на наступному занятті.

Ні 8 лекції

Культурні ери: античність, культура Відродження, культура Нового Часу. Між ними пізній еллінізм, пізня готика, бароко. А що тут відбувається - розберемося. У чому полягає своєрідність кожної культурної ери. Усередині кожної культурної ери як діахронному системи формується своя синхронна система, яка характеризує якість, склад цієї культурної ери. Можна сказати, що в кожної епохи формується свій тип культури, свій тип ментальності. І цей тип ментальності включає уявлення про самих фундаментальних основах буття, про структуру світобудови і силах, які ним керують, про сутність людини і місце його в світобудові, про природу і її закони, про принципи відносин між людьми в найширшому плані. Це тип ментальності, або, як Г. І. Бєлкіна пропонує називати, екзистенціальна парадигма.

Між культурними епохами виникають перехідні епохи. Характеристика тих ментальних процесів, які відбуваються в перехідні епохи, буде нами дана пізніше, а поки з'ясуємо наступне. Це епохи, тривалість їх в межах одного, максимум двох століть. Як правило, кожна культурна епоха завершується кризою і крахом того типу ментальності, який в цю епоху склався. У чому суть кожного типу ментальності. Це завжди ментальність, яка сприймає світ космогонічних. Всякий менталітет, який формується в культурній епосі, носить космогонічний характер, інакше кажучи, цей тип ментальності дає таку міфологію будови Всесвіту, яка передбачає гармонійну цілісність, єдність процесів, що протікають. І людині пропонується абсолютно природно вписується в цю світову гармонію. Всі художні системи великого масштабу всередині культурних ер створюють відповідні Мегамоделі світу, і завжди це будуть Мегамоделі космосу. Наприклад, античність, який би текст ви не взяли - і записаний в 6 столітті текст Гомера, і будь-яку трагедію Евріпіда, Софокла або Есхіла. Будь-який текст завжди передбачає, що світ влаштований правильно, що його закони справедливі, а щастя-нещастя залежить від того, порушив людина ці закони або живе у злагоді з ними. Антігона в чому звинувачувала Креонта, в тому, що він порушив закони людські: необхідно поховати загиблого, це повинні виконати родичі, борг поховати - це борг від Бога. І хоча Антігона гине, але гине в повній внутрішньої гармонії, вона-то закон не порушила, вона загинула відстоюючи і здійснюючи вічний закон спорідненості. Можна поспостерігати це на іншому прикладі. Скрізь будуть закони космосу, нехай це буде «Божественна комедія» Данте, спочатку пекло, але потім буде чистилище і нарешті рай. І в раю нашого героя зустріне його Біатріче, майже прирівняна Мадонні. Причому, «Божественна комедія» Данте - це не просто розповідь про подорож, це розповідь про подолання душевної смути: «Земне життя пройшовши до половини, я опинився в похмурому лісі». Йому загрожують якісь алегоричні зверюги - знаки, що його душу переслідують болісні протиріччя. Але, пройшовши через 9 кіл пекла, через чистилище, він душу свою впорядковує, він знаходить сенс і гармонію з цим величезним вселенським універсумом. І тоді до нього є Біатріче. Що ж стосується всіх до єдиної епох перехідного типу, то вони сприймають світ як хаос. Звідки це виходить. Як правило, кожна культурна епоха завершується кризою і крахом типу ментальності, який там панує. Античність коли зруйнувалася? Коли люди перестали вірити, що світом керують стихійні сили природи. Середньовіччя коли звалилося? Коли віра в абсолютну владу бога похитнулася, тому що людина зрозуміла, що він не фітюлька, а вінець творіння, що він не тільки є раб божий, а й сам творець, творець. Звідси мотиви: образ титана Відродження, образи архітекторів, скульпторів. Це втілення того типу ментальності. А ось ви берете епоху Новий час, і народжується тип ментальності науковий, просвітницький, знання того, що світом керують об'єктивні закони, і ці закони треба пізнавати і треба їх дотримуватися.

У кожної культурної епохи формується своє уявлення про сутність людини: в античності людина перебуває під владою таємничих сил, і його сутність проявляється суто зовні, звідки з'являються численні скульптури, де показуються фізичні гідності богів і богинь. Це і є втілена стихія. А в середні віки - людина божий, якщо ви знаєте форми втілення людини в Середньовіччі, то це завжди людина аскетичний, ідеал зречення від земних благ, ідеал, спрямований до чистої духовності, до абсолюту. Тому і в ряду творів Середньовіччя образ, що втілює ідеал - безтілесний. Ось ця знаменита фігура Данте - Біатріче, вона сугубий дух, а Лаура - не суто дух в сонеті Петрарки? Подивіться, як він дематеріалізує образ: прототип є, жінка була, вийшла заміж, померла. Але ви читаєте про інше - вона була суцільною духовністю, самої по собі красою, прекрасною. В епоху Відродження, коли стверджується, що людина - вінець творіння, то його власна воля - є вираз його божественного начала. І з'являється образ Титана і образи, що втілюють в собі уявлення про сутність людини, якого ви бачили в італійському Відродженні, у приголомшливих скульптурах Мікеланджело, фантастично ніжних і лагідних образах Мадонни у Рафаеля. Коли я побував в Італії, то сприйняв вище всіх Мікеланджело. Скульптури мене потрясли, особливо ті, які рідко показують. У нього є кілька варіантів плити. Це означає - зняття з хреста. Зображується, як мати зняла сина з хреста. У цих скульптурах, які стоять у Флоренції, це красива жінка, зі спокійним обличчям тримає на колінах тіло свого сина. А ось в Мілані, мало не в склепі, в монастирі якомусь, показали незакінчену роботу Мікеланджело, де показана стара виснажена жінка, яка з трудом підтримує пахви обвислі тіло сина. Робота на стільки не закінчена, що зайва рука десь збоку ще не відпиляна. Ось це мене і вразило. Але це було вже виходом за межі возрожденчески комплексу. Тут у Мікеланджело абсолютно реалістичний, психологічний сюжет і надзвичайно трагічний образ матері. Ну «Сикстинська капела» - це зовсім окрема розмова. Він називав її стайнею, тому що це дуже вузька кімната, досить тісний. Він все це розписав. Але це все Титани Відродження, що відповідають комплексу особистості, який існував в менталітеті людини цього століття. А ось коли з'являється Новий час, тоді затверджуються природні закони і природне право, а людина - це істота розумна, особистість, тобто людина - це істота, яка вміє і буде справляти вибір, осягати світ, відкривати ці закони, дотримуватися їх, а якщо Чому?

Координати дослідження історико-літературного процесу ». | Лекція 9 1 сторінка

Методологічні основи вивчення історико-літературного процесу 1 сторінка | Методологічні основи вивчення історико-літературного процесу 2 сторінка | Методологічні основи вивчення історико-літературного процесу 3 сторінка | Методологічні основи вивчення історико-літературного процесу 4 сторінка | Методологічні основи вивчення історико-літературного процесу 5 сторінка | Лекція 9 2 сторінка | Лекція 9 3 сторінка | Лекція 9 4 сторінка | Лекція 9 5 сторінка | Лекція 9 6 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати