Головна

Вибухо- і пожежонебезпечні властивості речовин (газів, рідин твердих речовин, аерозолів). Категорії виробництв по вибухо- і пожежобезпеки.

1. A) відтворення членів суспільства (г головним інститутом тут є сім'я)
  2. A) немає, т. К. гроші є наслідком і приналежністю будь-якого товарного виробництва;
  3. A. пароподібні наркотичні речовини вводять через трубку безпосередньо в трахею або в бронх
  4. B) товарне господарство з сучасними технічними засобами виробництва.
  5. Chemical admixtures are materials (у вигляді порошку або рідин) that give concrete certain characteristics not obtainable with plain concrete mixes.
  6. I ВИЗНАЧЕННЯ ВИКИДІВ газоподібних ЗАБРУДНЮЮЧИХ РЕЧОВИН ЗА ДАНИМИ інструментальних ЗАМІРІВ
  7. I. Аналіз виробництва і реалізації продукції

Вибухо- і пожежонебезпечні властивості речовин залежать від їх агрегатного стану (газоподібні, рідкі, тверді), фізико-хімічних властивостей, умов зберігання та застосування.

Гази. Основними показниками, що характеризують пожежну небезпеку горючих газів, є: концентраційні межі запалення; енергія запалювання; температура горіння; нормальна швидкість поширення полум'я та ін. Горіння суміші газу з повітрям можливо в певних межах, які називаються концентраційними межами запалення. Мінімальні і максимальні концентрації горючих газів в повітрі, які здатні займатися, називаються відповідно нижньою і верхньою концентраційними межами запалення. Енергія запалювання визначається мінімальною енергією іскри електричного розряду, запалює дану газоповітряну суміш.

Температура горіння - це температура продуктів хімічної реакції при горінні суміші без теплових втрат. Вона залежить від природи горючого газу і концентрації його в суміші. Найбільша температура горіння для більшості газів становить 1600 - 2000 о С. Нормальною швидкістю поширення полум'я називається швидкість, з якою рухається гранична поверхню між згорілої і несгоревшей частинами суміші щодо несгоревшей. Чисельно нормальна швидкість поширення полум'я дорівнює кількості (об'єму) горючої суміші, вигоряючої на одиниці площі полум'я в одиницю часу. Для більшості горючих газів нормальна швидкість полум'я знаходиться в межах 0,3 - 0,8 м / с. Нормальна швидкість полум'я є однією з найважливіших фізико-хімічних характеристик, що визначають властивості горючої суміші і визначають швидкість згоряння і відповідно час

вибуху. Чим більше нормальна швидкість полум'я, тим менше час вибуху і тим жорсткіші його параметри.

Рідини. Горіння легкозаймистих і горючих рідин відбуваються тільки в паровій фазі. Швидкість випаровування і кількість парів над рідиною залежить від природи рідини і її температури. При певній температурі і тиску над рідиною може утворитися певна кількість пара. Ця пара називається насиченим. У стані насичення число випаровуються молекул дорівнює числу конденсуються і концентрація пари залишається постійною. Горіння парів ввоздухе, так само як і газів, можливо в певному діапазоні концентрацій.

Температурою спалаху називається найменше значення температури рідини, при якій над її поверхнею утворюється паровоздушная суміш, здатна спалахувати від стороннього джерела запалювання. При цьому стійкого горіння рідини не виникає.

За температурі спалаху рідини діляться на легкозаймисті

(ЛЗР), температура спалаху яких не перевищує 45 о С (спирти, ацетон, бензин та ін.) І горючі (ГР), температура спалаху яких більше 45 о С (масла, мазути, гліцерин і ін.).

Температурою займання рідини називається найменше значення температури рідини, при якій інтенсивність випаровування її така, що після запалювання зовнішнім джерелом виникає самостійне полум'яне Орен. Для ЛЗР температура займання зазвичай на 1-5 ° С вище температури спалаху, а для ГР ця різниця може досягати 30-35 о С. Пароповітряні суміші, так само як і газовоздушні, є вибухонебезпечними. Їх вибухонебезпечність характеризується параметрами, визначальними вибухонебезпечність газоповітряних сумішей, - енергією запалювання, температурою горіння, нормальною швидкістю поширення полум'я і ін.

Тверді речовини. Пожежна небезпека твердих горючих речовин і матеріалів характеризується: теплотворною здатністю 1 кг речовини, температурою горіння, самозаймання та займання, швидкістю вигоряння і швидкістю поширення горіння по поверхні матеріалів. Пилу. Пожежо- та вибухонебезпечні властивості пилу визначаються концентраціями пилоповітряної суміші, наявності джерела запалювання з достатньою тепловою енергією, розміру порошинок і ін.

Теплова енергія джерела запалювання для займання пилоповітряної суміші повинна бути порядку декількох МДж і більш. Залежно від значення нижньої концентраційної межі займання пилу поділяються на вибухонебезпечні і пожежонебезпечні. До вибухонебезпечним ставляться пилу з нижнім концентраційним межею займання до 65 г / м3 (пил сірки, цукру, борошна), а пожежонебезпечним - пилу з нижньою межею займання вище 65 г / м3 (тютюнова і деревний пил).

Пожежну небезпеку речовин і матеріалів характеризують і такі властивості як схильність деяких речовин і матеріалів до електризації і самозаймання при зіткненні з повітрям (фосфор, сірчисті метали та ін.), Водою (натрій, калій, карб кальцію і ін.) І один з одним ( метан + хлор, азотна кислота + деревна тирса і т. Д.).

Пожежна небезпека не горючих речовин і матеріалів визначається температурою, при якій вони обробляються, можливістю виділення іскор, полум'я, променистого тепла, а також втратою несучої здатності і руйнуванням.

Виробництва в залежності від застосування або зберігання на них матеріалів і речовин за вибухо-і пожежонебезпеки поділяються на п'ять категорій: А, Б, В, Г і Д.

До категорії А відносяться вибухонебезпечні виробництва, в яких застосовуються горючі гази і легкозаймисті рідини з температурою спалаху не більше 28 о С в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні парогазоповітряні суміші, у разі спалахування яких в приміщенні розвивається надлишковий тиск вибуху, що перевищує 5 кПа, а також речовини і матеріали, здатні вибухати і горіти при взаємодії з водою, киснем повітря або один з одним в такій кількості, при якому надлишковий тиск вибуху в приміщенні перевищує 5кПа.

До категорії Б належать вибухонебезпечні виробництва, в яких застосовуються горючі пил або волокна, легкозаймисті рідини з температурою спалаху більше 28 о С в такій кількості, що можуть утворюватися вибухонебезпечні пило- та пароповітряні суміші, у разі спалахування яких в приміщенні розвивається надлишковий тиск вибуху, що перевищує 5 кПа.

До категорії В належать пожежонебезпечні виробництва, в яких використовуються горючі та важкогорючі рідини, тверді горючі і важкогорючі речовини і матеріали (в тому числі пил та волокна, речовини і матеріали, здатні при взаємодії з водою, киснем повітря або один з одним тільки горіти за умови , що приміщення, в яких вони є, не належать до категорії А і Б. до категорії Г належать виробництва, в яких використовуються негорючі речовини і матеріали в гарячому, розпеченому або розплавленому стані, обробка яких супроводжується виділенням променистого тепла, іскор і полум'я; горючі гази, рідини і тверді речовини, які спалюються або утилізуються як паливо.

До категорії Д належать виробництва, в яких використовуються негорючі речовини і матеріали в холодному стані.

Категорирование виробництв по пожежо- та вибухонебезпечності має виключно важливе значення, так як в значній мірі дозволяє визначити вимоги до будівлі, його конструкції і планування, організації пожежної охорони і її технічну оснащеність, вимоги до режиму і експлуатації.

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати