На головну

Тема заняття «Прогулянка в ліс».

1. III. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ЗАНЯТТЯ
  2. V. Індивідуальні заняття з викладачем.
  3. Аудиторні заняття (лекції, лабораторні, практичні, семінарські) - заочна форма навчання, термін підготовки 2 роки 6 місяців
  4. Аудиторні заняття (лекції, лабораторні, практичні, семінарські) - заочна форма навчання, термін підготовки 3 роки 6 місяців
  5. Аудиторні заняття (лекції, лабораторні, практичні, семінарські) - заочна форма навчання, термін підготовки 5 років
  6. Аудиторні заняття (лекції, лабораторні, практичні, семінарські) - очна форма навчання
  7. Б) при підготовці до семінарських занять

Логопедичні мети:

1. немовні - корекція порушень загальної моторики; розвиток виразності рухів; міміки обличчя; виховання зорової орієнтування на мовця, подражательности, зорово-просторових уявлень, навчання елементам творчої гри;

2. мовні - виховання плавного видиху, м'якого голосоначала, плавності голосних, сполученого вимови, інтонаційної виразності.

Педагогічні цілі: уточнення знань про ліс.

Виховні цілі: уважно ставитися один до одного, слухати логопеда і виконувати завдання після його мовної інструкції.

хід заняття

1. Організаційний момент. Логопед вітає дітей, дає зразок їх вітання і промовляє його разом з дітьми. Потім пояснює правило заняття: «Уважно слухайте, запам'ятовуйте і разом зі мною повторюйте» (діти і логопед промовляють це правило).

2. Корекція загальної моторики засобами релаксації.

Логопед. Ми сьогодні їдемо на прогулянку в ліс. Черговий роздає колеса.

Діти беруться за колеса і кажуть зв'язано з логопедом.

Діти. Чш-чш-чш. Приїхали до станції, паровоз випускає пар: ш-ш-ш, далі поїхали, набираємо швидкість: чш-чш-чш, зупинка, вода ллється в котел паровоза: с-с-с, далі поїхали.

Їдемо, їдемо, довго їдемо,

Дуже довгий цей шлях.

Скоро до лісу ми під'їдемо,

Там ми зможемо відпочити.

Логопед. Приїхали, вийшли на узлісся. Подивіться, діти, тут лісник посадив маленьке деревце. (Діти присіли.) Деревце стали поливати, доглядати за ним. Воно стало рости і виросло велике. (Діти повільно піднімаються, тягнуть вгору руки.) Подув легкий вітерець, захиталися листочки. (Діти виконують плавні рухи кистями рук з боку в бік.) Подув вітерець сильніше, захиталися гілочки (руху руками виконуються з більшою амплітудою.) Подув сильний вітер, захиталося деревце (діти з піднятими вгору руками роблять нахили тулуба в сторони, потім розслаблено опускають руки вздовж тулуба). Сядемо на корчі і послухаємо розповідь.

3. Виховання м'якої атаки голосу, інтонаційної виразності.

Логопед. Жили-були дві дівчинки: Машенька і Дашенька. Зібралися вони в ліс за грибами, взяли кошики і пішли. Йшли лісовою дорогою, корчі обходили. Раптом спіткнулася Машенька про пенечек, впала і ніжку забила. Тре Машенька забиту коліно і примовляє: «А-а-а-а-а». (Діти і логопед: «Аааа».) Пішли Машенька і Дашенька далі. Підійшли до ялинки, а там великий мухомор варто. Здивувалися дівчинки: «Ооооо». (Діти і логопед: «Ооооо».) Далі дівчатка йдуть. Раптом чують гуде щось: «Ууууу». (Діти і логопед: «Ууууу».) А це паровоз. Перейшли дівчинки залізницю, вийшли на галявину і побачили будиночок. Там жила Дашина бабуся. Стали дівчинки кликати її: «Ау, бабуся!» (Діти і логопед: «Ау, бабуся!»). А у відповідь дівчинки почули: «Уа-уа-уа». Це плакала сестричка Марина. (Діти і логопед: «Уа-уа-уа».) Напоїла бабуся дівчаток молоком, пригостила пиріжками, стали дівчинки на галявинці грати. Подивіться як.

4. Виховання тривалого видиху.

Логопед:

Сонце світить гаряче,

Ми поду на плече:

ф-ф-фуу, ф-ф-фуу.

(Діти і логопед з ними повторюють.)

5. Розвиток артикуляційної моторики.

Логопед. Потім дівчатка стали жуками, крильця розправили, полетіли: ж-ж-ж. (Діти і логопед: «ж-ж-ж».) Грали дівчинки й не помітили, як вечір настав. Стали дівчинки комарів ловити: з-з-з. (Діти і логопед: «З-з-з».) Але їх було багато, і дівчатка половили їх, половили і пішли додому.

Логопед звертає увагу дітей на відмінність в артикуляції звуків «ж», «з» по положенню губ, язика, виходить голосовидихательной струменя.

6. Розвиток тривалого видиху. Дидактична гра «Листя».

Логопед. Увійшли діти в будинок і сіли на стільчики. Побачили на столах осіннє листя різних дерев, взяли кленове листя в праву руку, піднесли до рота, подули, що не надуваючи щік, відпустили листя. Вони опустилися на стіл. Взяли в праву руку дубове листя ... А тепер листя осики ..., берези ..., горобини ... і т. Д.

7. Розвиток зорово-просторових уявлень.

Логопед роздає дітям картон, вирізаний у формі букета з контурами листя всередині і зовні. За завданням логопеда діти укладають різні листя до відповідних контури. Верхня частина букета у кожної дитини оформляється по-різному: то кленовим листом, то дубовим, то березовим і т. Д.

Логопед. Довго бабуся не йде. Вийдемо на галявину і пограємо.

8. Корекція загальної моторики, виховання витримки, гальмівних реакцій.

Діти під бубон марширують, при більш гучних ударах виконують руху. Один гучний удар - руки в сторони, два гучних удару - руки вгору, три гучних - присісти, бубон замовк - зупинитися, руки на поясі, діти перекочуються з носка на п'яту - «качалочка». Руки на поясі, руху ногою в сторону, назад, вперед в такт словам (вірш. А. Барто):

Йде бичок, хитається,

Зітхає на ходу:

-Ох, Дошка кінчається,

Зараз я впаду!

Рухи рук вперед, в сторони, вгору зі словами:

Наша Таня громко плачет:

Впустила в річку м'ячик.

-Тихіше, Танечка, не плач,

Чи не потоне в річці м'яч.

9. Розвиток виразності рухів. Навчання сполученої мови.

Логопед. Діти, подивіться за кущем проскакав зайка, повернувся і скаче до нас. Зараз ми розповімо про зайчика. Для цього згадаємо наше правило: «Уважно слухайте, запам'ятовуйте і разом зі мною повторюйте». (Логопед і діти повторюють правило.)

Дитина в шапочці-масці, стоячи в колі дітей, виконує руху.

Логопед і діти.

Зайчик білий сидить

І вухами ворушить.

Ось так, ось так

Він вухами ворушить.

Діти ворушать кистями рук, піднявши їх до голови. Заинька повторює їх руху.

Логопед змінює напрямок руху на кожен куплет:

Зайчику холодно сидіти,

Треба лапочки погріти.

Хлоп, хлоп, хлоп,

Треба лапочки погріти.

Діти плескають у долоні, йдуть далі.

Зайчику холодно стояти,

Треба зайчику поскакати.

Ось так, ось так

Треба зайчику поскакати.

Діти зупиняються і стрибають на двох ногах.

Мишка зайчика злякав,

Зайка стриб - і поскакав.

Логопед. Поки ми водили хоровод з зайчиком, до нас Мишко завітав. Дивиться, як ми у нього в бору гриби збираємо.

Діти надягають козуб на руку, розходяться по галявині, нахиляються, шукають гриби і повторюють разом з логопедом:

У ведмедя у бору

Гриби, ягоди беру,

А ведмідь сидить

І на нас ричить.

На останніх словах ведмідь ловить дітей. Спійманий стає ведмедем.

10. Навчання елементам творчої гри.

Логопед. Пограли і повернулися в будинок. Все зручно сіли і прислухалися. Хтось йде: «Тук-тук-тук». Відкриємо двері, подивимося. (Одній дитині надаватися хустинку, в руках у нього паличка.)

Логопед. Це бабуся повернулася. Машенька і Дашенька, зустрічайте бабусю.

Логопед вчить дітей вести діалог в цій ситуації, даючи кожному мовної зразок. Наприклад, логопед говорить: «Здрастуй, бабуся!» Маша і Даша кажуть з логопедом: «Здрастуй, бабуся!» Логопед, повернувшись до бабусі, відповідає: «Здрастуйте, онучки!» Дитина з логопедом: «Здрастуйте, онучки!» І т . Д.

11. Організація закінчення заняття. Логопед нагадує дітям про те, яку прогулянку вони зробили в ліс, що там бачили, як бабусю відвідали, в які ігри грали, поки чекали її. Логопед оцінює поведінку дітей і те, як кожен дотримувався головне правило заняття: «Будь уважний, дивись, точно так же зі мною повтори».

Ігри-драматизації для дітей 5-6 років

Сполучена мова виховується спочатку в хорової драматизації. Одночасно у дітей накопичується мовний матеріал, який вони використовують пізніше при самостійному розгортанні гри.

«Рукавички»

Ролі: від автора, кішка-мама, кошенята. Логопед читає дітям вірш С. Маршака «Рукавички». Втратили котятки на дорозі рукавички і в сльозах прибігли додому.

Мама, мама, прости, ми не можемо знайти, ми не можемо знайти рукавички.

Втратили рукавички?

Ось погані котяткі.

Я вам нині не дам пирога.

Няв-няв, не дам,

Няв-няв, не дам,

Я вам нині не дам пирога.

Побігли котяткі, відшукали рукавички і, сміючись, прибігли додому.

Мама, мама, не гнівайся!

Тому що знайшлися, бо знайшлися рукавички!

Відшукали рукавички?

От спасибі, котяткі.

Я за це вам дам пирога.

Мур-мур-мур, пирога!

Мур-мур-мур, пирога,

Я за це вам дам пирога.

Логопед звертає увагу дітей на інтонації голосу для виконання ролей кішки і кошенят, на обігрування рухів у маленьких кошенят і у кішки в різних настроях.

«Дві жаби»

Слова від автора говорить тільки логопед, слова жаб повторюють діти, які виконують ці ролі, разом з логопедом. Логопед читає текст:

Зустрілися дві подружки,

Дві зелені жаби.

Ти жива?

Жива, жива, ква-ква-ква!

Запевняють звірі, птиці,

Що концерт наш не годиться, що співаємо одні слова: ква-ква-ква!

Ти послухай, люба, нас за квакання лають.

Невже? От біда!

Так Так Так Так!

Це брехня, це брехня!

Знаємо багато пісень всяких,

Ми співачки хоч куди.

Так Так Так!

І заспівали дві подружки,

Дві зелені жаби

Нової пісеньки слова:

- Ква ква ква!

«Овочі»

Діти так само, як і в попередніх драматизациях, - в шапочках-масках.

Ролі: огірок, помідор, капуста, морква. Слова, сказані разом з логопедом, діти супроводжують необхідними при виконанні даної ролі виразними рухами.

Ведучий (логопед).

Привезли ми для дітей дуже багато овочів.

Урожай у нас багатий, погляньте-но, хлопці.

Помідор.

А я, діти, помідор, кругленький і червоний.

Я з ранку одягнув костюм на себе атласний.

Огірок.

Я зелений огірок з городньої грядки,

я потрапив на свято до вас, здрастуйте, хлопці.

Капуста.

Вбралася в сто одежинок соковита капуста,

все одягу без застібок, а одежек густо.

Морква.

А я, діти, їх сестриця, жовта морквина,

вся сіяю, як жар-птиця, і танцюю спритно.

Всі овочі.

Дуже раді ми, хлопці, що потрапили в дитячий сад.

Потанцювати, повеселитися тут сьогодні кожен радий.

Логопед.

Починаємо танок.

Діти, що зображують овочі, виконують руху, відповідні виконуваного кожним персонажу.

Цю ж гру можна провести, як гру зі співом - інсценування в супроводі музики.

«Помідор»

Гра проводиться, щоб навчити кожну дитину однієї ролі. Після гри логопед і діти з'ясовують, хто вдаліше всіх виконав цю роль. Дитина в шапочці-масці, слухаючи зразок мови логопеда, повторює з ним по рядку:

Товстопузий помідор переліз через паркан.

Як веселий червоний куля,

Покотився на базар,

Оббіг за рядом ряд,

На ходу надів халат,

зайняв місце продавця

Біля дядьки-огірка.

Подав дзвінкий голосок:

«Продаю томатний сік».

Ігри зі співами - інсценування (для дітей 5-6 років)

«Маленькі трудівники»

Один із граючих виходить на середину кола, всі йдуть по колу і співають: «Тук-тук-тук! Вийди в коло! »

Дитина. У хороводі встану, ковалем я стану.

Діти. Потанцюємо, покажи, як кують залізо.

Дитина. Тін-тін-тін, тан-тан-тан, так кують залізо.

(В такт стукає кулаком об кулак. Стає на місце.)

Інша дитина. У хороводі встану і ткалею стану.

Діти. Потанцюємо, покажи, як полотна ткутся.

Дитина. Ток-ток-ток, мій човник, так полотна ткутся.

(Плескає в долоні.)

Третя дитина. У хороводі встану, косарем я стану.

Діти. Потанцюємо, покажи, як чоловіки косять.

Дитина. Раз і два! Раз і два! Так чоловіки косять.

(Імітує руху косою.)

Четверта дитина (виходить в коло). У хороводі встану, підгортати я стану.

Діти. Потанцюємо, покажи, як згрібають сіно.

Дитина. Раз і два! Раз і два! Так згрібають сіно ...

(Імітує збір сіна.)

І далі по тексту діти зображують потрібні руху:

У хороводі встану, мельником я стану.

Потанцюємо, покажи, як пшеничку мелють ...

Жорно - круть! Зерна - хрусть! Так пшеничку мелють.

У хороводі встану, вашої прачкою стану.

Потанцюємо, покажи, як білизна полощуть.

Вліво - раз, вправо - раз, так білизна полощуть.

У хороводі встану, сіяти хліб я стану.

Потанцюємо, покажи, як на поле сіють.

Помах рукою, помах інший! Так на поле сіють.

У хороводі встану, товстим паном стану.

Ви пекли пироги - я їх лопати стану ...

Пана - хлоп! Пана - шльоп! Тікай звідси!

«Ще вийся, тин!»

Кожну фразу пісні спочатку говорить логопед, потім діти разом з ним її повторюють. Діти йдуть в хороводі.

Ще вийся, тин, завивати, тин,

Загорніть гуртком, ніби камінчиком.

По доріжці Катя йшла,

Клубок ниточок знайшла.

Клубок маленький, нитки Аленьки.

Клубок котиться, нитка тягнеться.

Клубок дале, дале, дале,

Нитка частці, частці, частці.

(Лат. Нар. Пісня)

Логопед підходить до будь-якій дитині і розмикає коло.

Я за ниточку взяла, відкусила, порвала.

«На лісовій галявині»

Діти вибирають зайця, ведмедика, жабенят. Всі персонажі в шапочках-масках.

Діти (співають). Вранці рано на лісовій галявині дзвінко, дзвінко зайчик барабанить. Тра-та-та! Тра-та-та! Тра-та-та!

Заєць і всі діти імітують гру на барабані, потім заєць стає в коло.

Діти (йдуть по колу і співають).

З барлогу виліз ведмедик,

Тупати, тупотіти почав він спросоння.

Топ-топ-топ!

Топ-топ-топ!

Топ-топ-топ!

Ведмедик, стоячи в центрі кола, тупотить ногою, перевалюється з ноги на ногу, діти ще раз повторюють разом з логопедом слова.

У центр кола вискакують жабенята.

Діти (співають):

Жабенята роблять зарядку,

Танцюють, танцюють весело навприсядки.

Ква ква ква,

Ква ква ква,

Ква ква ква!

Діти танцюють разом з жабенятами, присідають, далі йдуть по колу і співають.

Стало порожньо відразу на галявині,

Дзвінко, дзвінко дощик барабанить:

Кап-кап-кап,

Кап-кап-кап,

Кап-кап-кап.

Діти при словах «кап» плескають в долоні, з закінченням пісні розбігаються, як би рятуючись від дощу.

Рухливі і дидактичні ігри (для дітей 5-6 років)

«Переліт птахів»

За командою логопеда «Птахи відлітають» - діти біжать на навшпиньки і змахують руками; по команді «Буря починається» - діти присідають навпочіпки, схиляючи голови до колін; по команді «Буря припинилася» - діти знову «полетіли».

«Миші»

Одна дитина в шапочці-масці кота, інші діти в шапочках-масках мишей. Логопед йде з котом і каже:

Ах, як миші набридли,

Все погризли, все поїли.

Отож, стережіться, шахрайки,

Доберемося ми до вас!

Ось поставимо мишоловки,

Переловимо всіх зараз!

Миші крадуться ззаду. Несподівано кіт повертається і намагається заплямувати кого-небудь. Той, кого заплямує, надягає шапочку кота. Гра повторюється два рази.

Рухливі ігри з м'ячем

Діти стоять у колі, у кожного м'яч. Під рахунок логопеда діти перекладають м'яч з руки в руку, кидають вгору, передають сусідові, присівши навпочіпки, котять навколо себе. Переможе той, хто більшу кількість разів перекладе м'яч, жодного разу не впустивши його. Діти вибирають лічилки «мисливця», він сідає на стілець, в руках 2-3 маленьких м'яча. За сигналом бубна «зайці» вибігають з-за риси і бігають перед «мисливцем», по іншому сигналу бубна «зайці» тікають за межу, а «мисливець» кидає в них мячікВ кого потрапить, той буде «мисливцем».

«М'ячик»

Ведучого вибирають лічилки:

У Ливарного мосту

Я в Неві зловив кита,

Сховав за віконце,

З'їла його кішка.

Допомагали два кота -

Ось і немає тепер кита.

Ти не віриш одному?

Виходь з кола.

Під звуки бубна діти передають м'ячі один одному, звуки припинилися - діти ховають руки за спину. Логопед разом з ведучим каже: «Ну-ка, руки покажи. М'ячик у тебе, скажи? »Дитина, до якого звернувся ведучий, розкриває долоньки перед ним. Якщо ведучий відгадав дитини з м'ячем, той водить, а ведучий стає на його місце. Якщо ведучий НЕ відгадав, діти з логопедом йому кажуть: «уважніше дивись, а тепер знову води», і ведучий з логопедом звертаються до іншої дитини.

Дидактичні ігри (для дітей 5-6 років)

«Листи»

Кожній дитині дається конверт, в якому знаходяться розрізані шматочки картинки. Треба відкрити конверт, дістати «лист», акуратно скласти його і «прочитати».

Логопед. Без моєї команди конверти не можна брати. Спокійно візьміть конверти. Добре. Першими впоралися Катя і Костя. Добре «прочитав» Олег. Іншим хлопцям треба уважніше слухати мене. Тепер тихо встаньте.

«Скільки ніг?»

На столі лежать картинки і цифри. Правило: взяти картинку, назвати її, сказати кількість ніг і знайти потрібну цифру. ( «Я взяв павука. У павука 8 ніг. Я шукаю цифру 8. Я взяв крокодила. У крокодила 4 ноги, я шукаю цифру 4. Я взяв вужа, у нього немає ніг, я шукаю цифру нуль»).

Творча гра «Космонавти»

Готується іншими іграми періоду поєднаної мови. Так, в рухливій грі діти вчилися робити плавні рухи руками, ногами, сидячи на стільчиках, повороти тулубом, зображуючи невагомість. Самі зробили планшети і шоломи для космонавтів, побудували ракету зі стільців, навчилися співати пісню про космонавтів. У дидактичних іграх загадували загадки про літак, парашуті, ракеті, наприклад: «Летить, гуде, з крилами, а не жук», «Парасолька я, весь білий, білий, я великий і дуже сміливий, я по повітрю літаю, з хмар людей спускаю »,« Полум'я і дим клубами, секунда - і немає мене, лечу за хмарами до інших світів ». Підготувавши дітей, логопед пропонує їм пограти в космонавтів і попереджає, щоб діти були уважні. Діти будують ракету.

Логопед. Хороша вийшла ракета. Саша, я космонавт. (Дитина повторює разом з логопедом, так само сопряженно кажуть мовні зразки і інші діти.) Ігор, і я космонавт ... -Нужен лікар, він буде в дорозі стежити за здоров'ям космонавтів. Андрій, я лікар, я буду в дорозі стежити за здоров'ям космонавтів ... Потрібен інженер, він стежить за роботою двигуна. Коля, я ... Ваня, ти командир зоряного корабля. Я командир зоряного корабля. (Дитина говорить разом з логопедом.) А я головний конструктор, буду відправляти вашу ракету. Увага! Екіпажу ракети побудуватися перед стартом. Екіпаж космічного корабля, назвіть себе.

Кожен робить по черзі крок вперед і говорить разом з логопедом: «Я командир космічного корабля», «Я лікар космічного корабля» і т.д.

Логопед. Екіпаж прощається з Землею піснею. (Діти слухають пісню про космонавтів в запису.) По місцях. Починаємо відлік. (Діти кажуть разом з логопедом: «П'ять, чотири, три, два, один!») І пішла ракета до зірок. Зустрічати космонавтів будемо в наступний раз.

Такі ігри, починаючись в період сполученої мови, тривають тривалий час. Діти готуються до них, малюють, ліплять, вирізають потрібний для ігор, придумують нові варіанти, коли опановують вільним спілкуванням.

Зразкове заняття з виховання сполученої мови у дітей 5-6 років

Тема заняття «Овочі та фрукти». | Тема заняття «Поїздка в село».

Прояв заїкання у дітей дошкільного віку | Деякі психофізичні особливості заїкуватих дітей | Значення гри у розвитку дошкільника | Поведінка заїкається дітей в іграх | види ігор | Використання ігрової діяльності в усуненні заїкання | Керівництво грою заїкається дітей | режим мовчання | Тема заняття «Осінь». | Тема заняття «Осінь». |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати