Головна

Інакше тексту

1. Афоризми Конфуція: «Чого собі не побажаєш, того не роби й іншому», «Шляхетний чоловік - не інструмент».
  2. Введення тексту
  3. Вимоги до роботи "Аналіз філософського тексту".
  4. Вимоги до тексту документа.
  5. ПИТАННЯ N 8. При переході прав кредитора до іншої особи виконання боржником зобов'язання
  6. Гірські породи. Структура і текстура гірських порід.
  7. Декоративні властивості деревних рослин - колір і текстура кори і гілок, їх значення в парковому пейзажі.

Цю фразу я розумію так: за допомогою мови ми можемо не тільки спілкуватися, але й уявляти, що за людина перед нами. Наведу приклади з тексту А. Лиханова.

Мова Толика дозволяє нам зробити висновок, що він хороша людина. Пропозиція 49 «Що ж ти наробив, юний натураліст!» Говорить про хвилювання, яке пережив цей небайдужий хлопчик під час пожежі, і його захопленні вчинком одного, обгорілого, але врятував маленьких курчат.

За словами батька Толика і по його поведінці ми можемо сказати, що це безстрашна людина. Він не тільки кричить пожежним: «Там хлопчик», - але і кидається слідом за сином в полум'я ...

Таким чином, можна зробити висновок: правий був російський письменник І. А. Гончаров, який стверджував, що «язик не є тільки говір, мова: мова є образ всього внутрішнього світу людини, всіх сил, розумових і моральних».

(1) Я хочу розповісти вам історію, яка багато в чому визначила моє ставлення до світу.

(2) Всякий раз, коли заходить розмова про людей, хороші вони чи погані, я згадую цей випадок з дитинства.

(3) Ми жили в селі. (4) Одного разу батько взяв мене в місто. (5) Пам'ятаю, ми шукали взуття і зайшли по дорозі в книжковий магазин. (6) Там я побачив книгу. (7) Я взяв її в руки, на кожній сторінці книги були великі картинки. (8) Я дуже хотів, щоб батько купив мені цю книгу, але він подивився на ціну і сказав: «Іншим разом купимо». (9) Книга була дорогою.

(10) Будинки я цілий вечір говорив тільки про книгу. (11) І ось через два тижні батько дав мені гроші.

(12) Коли ми йшли до магазину, мені було страшно: а раптом книга вже продана? (13) Ні, книга лежала на місці.

(14) Ми сіли у вагон дачного поїзда, і все, зрозуміло, відразу помітили, яку книгу я везу. (15) Багато пасажирів сідали поруч, щоб подивитися картинки. (16) Весь вагон радів моїй покупці, і на півгодини я став центром уваги.

(17) Коли поїзд відійшов від чергової станції, я поставив книгу на відкрите вікно і став дивитися на ліс, на поля і луки, які миготіли за вікном. (18) І раптом - о жах! (19) Книга зникла між подвійними вікнами вагона. (20) Ще не розуміючи серйозності становища, я завмер і злякано дивився на батька, на сусіда-льотчика, який намагався дістати книгу. (21) Через хвилину вже весь вагон допомагав нам.

(22) А поїзд біг, і ось уже скоро наша станція. (23) Я плакав, не бажаючи виходити з вагона, тоді льотчик обійняв мене і сказав:

- (24) Нічого, поїзд ще довго буде йти. (25) Ми обов'язково дістанемо книгу і надішлемо тобі. (26) Скажи мені, де ти живеш?

(27) Я плакав і не міг говорити. (28) Батько дав льотчикові адресу. (29) На другий день, коли батько повернувся з роботи, він приніс книгу.

- (30) Дістав?

- (31) Дістав, - засміявся батько.

(32) Це була та сама книга. (33) Я був на сьомому небі від щастя і засипaл з книгою в руках.

(34) А через кілька днів прийшов листоноша і приніс нам великий пакет. (35) В пакеті була книга і записка від льотчика: (36) «Я ж казав, що ми дістанемо її».

(37) А ще через день знову прийшов листоноша і знову приніс пакет, а потім ще два пакети, і ще три: сім однакових книжок.

(38) З того часу минуло майже 30 років. (39) Книжки в війну загубилися. (40) Але залишилося найголовніше - хороша пам'ять про людей, яких я не знаю і навіть не пам'ятаю в обличчя. (41) Залишилася впевненість: безкорисливих і хороших людей більше, ніж поганих, і життя рухається вперед не тим, що в людині поганого, а тим, що є в ньому хорошого.

(За В. Пєскова) *

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого лінгвіста А. І. Горшкова: «Виразність - це властивість із сказаним своїй смисловій формою привертати особливу увагу читача, виробляти на нього сильне враження».

Інакше тексту:

У російській мові існує безліч засобів виразності. Це метафори, епітети, гіперболи ... Автори використовують дані художні прийоми, щоб «... привертати особливу увагу читача, виробляти на нього сильне враження». Наведу приклади з тексту.

Так, в пропозиціях 4,6,7 зустрічаю лексичні повтори: «примовляючи, примовляючи», «примовляла, примовляла», «гладила ... і гладила», - допомагають А. А. Лиханова розповісти, як довго і наполегливо доглядала вахтерка за Пряхін.
 У реченні 5 знаходжу метафору «розширені болем зіниці», яка дозволяє читачам яскравіше представити хворобливий стан Олексія.
 Таким чином, я згодна зі словами лінгвіста А. І. Горшкова: образність, емоційність і виразність мови підсилюють її ефективність, сприяють кращому розумінню, сприйняття і запам'ятовування, доставляють естетичне задоволення.

(1) Коли запитують, чому я, людина цілком сухопутний, так прив'язаний до Севастополя, до моряків і кораблям, я говорю:

- (2) Тому що море я полюбив в дитинстві.

(3) І сьогодні мені хочеться згадати подробиці тих днів, коли я вперше відчув тугу по Севастополю.

(4) Це сталося на початку червня. (5) Я знічев'я зайшов до Шалімовим. (6) Лешка сердито майстрував з загнутої мідної трубки і цвяха пугач-хлопавку. (7) На мене він тільки глянув з похмурим байдужістю. (8) У ті дні, про які я розповідаю, він дражнив мене незрозумілим прізвиськом Кнабель. (9) Втім, Лёшкіни дражнилки були незлобиві, а по-справжньому злилися він, якщо до нього лізли під руку під час важливої ??роботи. (10) Тому я не став сунутися і розглядати пугач, а смирно присів на вкриту сукняним ковдрою ліжко.

(11) На коричневому сукні лежала книга, на якій були лапаті якоря, парусні кораблі і слова: «С. Григор'єв. Малахов курган ».

(12) Все, що було пов'язано з морем і вітрилами, призводило мене в хвилювання. (13) Книгу я тихо відкрив і став читати, як десятирічний хлопчик Венька стоїть на даху свого будинку і дивиться на вхідну в бухту ескадру, як блищить на сонці помаранчева ребриста черепиця на білих будиночках.

(14) Я гортав сторінки нечутно і сидів нерухомо, боячись зайвим рухом нагадати про себе.

(15) Мабуть, з Пугачов ладилося: Лешка, не сказавши ні слова, пішов, а через хвилину на дворі гримнуло. (16) Постріл струснув мене - треба було приймати рішення. (17) Попросити Лешку, щоб дав почитати? (18) Він може відповісти «бери», а може і буркнути «сам читаю» або «не моя». (19) Я неслухняними пальцями розстебнув на животі олов'яні гудзики, запхав книгу і боком ковзнув на кухню. (20) Клацнув на двері гачком і завмер з книжкою біля столу ...

(21) Через якийсь час Лешка засмиканий двері.

- (22) Кнабель, це ти поцупив книгу?

- (23) Все одно не дам, поки не дочитаю! - Відчайдушно сказав я, бо розлучитися з повістю про Севастополь було, здавалося, вище моїх сил.

- (24) Ну, тільки вийди, - поганим голосом попередив Лешка.

(25) До середини наступного дня я дочитав «Малахов курган» і, винуватий, готовий до заслуженої каре, але все одно щасливий, поніс книгу Лешке. (26) Лешка зустрів мене цілком миролюбно, посміхнувся і сказав:

- (27) Гаразд, у мене зараз «Вісімдесят днів навколо світу» є, а цю читай ще, якщо полювання ...

(28) І я читав ще. (29) Не поспішаючи. (30) Про Веньку і про Нахімова, про загибель кораблів, затоплених у входу в бухту, і про матросів на бастіонах. (31) А ще в книзі був Севастополь. (32) Я читав про страшні
 безперервних бомбардувань, про руїни і пожежах, але крізь дим військового руйнування продовжував бачити мирний і сонячне місто у неозорого моря. (33) Той, який потрібен був мені ...

(За В. П. Крапівін) *

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання російського філолога А. А. Кузнєцова: «Виклад"від першої особи ", вживання слів і зворотів розмовної характеру дають автору можливість впливати на свідомість і почуття читача».

Фразу філолога А. А. Кузнєцова я розумію так. У художньому творі розповідь може вестися не «від автора», а від імені оповідача. Образ оповідача розкривається в його точці бачення того, що відбувається, в оцінках, в манері вираження думок. Такий прийом дозволяє письменникові використовувати розмовну лексику і розмовні форми синтаксису, формувати свідомість читача і впливати на його почуття. Наведу приклади з тексту В. П. Крапівіна.

Наприклад, у реченні №9 зустрічаю фразеологізм «лізли під руку», який використовує в своїй промові оповідач замість слова «заважали». Вживання цього поєднання допомагає йому не тільки охарактеризувати свого друга Лешку, а й надати мові яскравість, образність, емоційність, зробити її доступною для сприйняття однолітків.

Використовує в своїй промові оповідач і чимало розмовних слів ( «не став сунутися», «буркнути», «запхав», «ковзнув», «поцупив»). Вони вносять в його розповідь відтінок невимушеності, простоти. Саме завдяки великій кількості розмовних слів у мові героя читач може докладніше уявити не тільки його характер, але навіть соціальний статус і вік героя. Оповідач постає перед нами в образі енергійного, допитливого хлопчиська, такого ж підлітка, як і ми, зі своїм поглядом на світ, інтересами і мріями.

Таким чином, можна зробити висновок: правий був А. А. Кузнецов, який стверджував, що «Виклад« від першої особи », вживання слів і зворотів розмовної характеру дають автору можливість впливати на свідомість і почуття читача».

(1) Він тюхтій, цей Вовка. (2) Олег же його попереджав! (3) Сільські хлопці хороші, але їх треба авторитетом брати, після цього вони стануть друзями - во!

(4) А з авторитетом ось що вийшло.

(5) Олег щось у Вільшанці сто раз був. (6) Він тільки виліз з автобуса, і до нього відразу кинулися хлопчаки: Мінтін, Вітьок і Єгорка. (7) розхапали речі і понесли до будинку його рідні.

(8) А у самого будинку на Вовку пішов якийсь Сивобород козел. (9) Чого козел Сівка від Вовки хотів, невідомо, і Вовка про всяк випадок позадкував, спіткнувся і гепнувся прямо в бруд.

(10) Вітьок і Мінтін ка-ак захохочут, за ними - найменший - Єгорка. (11) А Вовка від сорому готовий був провалитися крізь землю.

(12) Після обіду Мінтін з Вітьком повели компанію в ліс в свій «фірмовий» малинник.

(13) Видершись на обрив по вузенькій стежці, вони опинилися на покинутій вирубці. (14) Це і був малинник: запах малини, спека і джмелиний спів ...

(15) Коли наїлися малини, повернули назад і по дорозі вирішили зайти в старий парк.

(16) Одна з алей йшла в самий глухий кут парку. (17) Там стояла колишня панська контора, яка дивилася на перехожих лякає чорними порожніми вікнами.

(18) Сонце вже хилилося до заходу, і було зовсім по-вечірньому.

- (19) Тут чорт живе, - несподівано сказав Мінтін, - це все наші люди похилого віку знають.

- (20) Там, - вказав пальцем в небо Олег, - космонавти цілодобово працюють у поті чола, а у вас - чорти!

(21) Олег пхнув Вовку коліном і губами показав: «Авторитет! ..» (22) А вголос сказав:

- (23) Вовка, сходи в розвідку і виведи цього чорта на чисту воду.

(24) Вовка поморщився ... (25) А може, правда там хтось є?

- (26) Я з тобою піду! - Закричав Єгорка.

- (27) Удвох і дурень сходить, - відрізав Олег. - (28) Або ти один йди, або я один.

- (29) Гаразд, пішов я, - сказав Вовка.

(30) Він розумів: Олег точно вже піде замість нього, але тоді - хоч в іншу школу йди.

(31) Вовка повільно попрямував до чорного входу і завмер. (32) Він заплющив очі, дорахував до п'яти і увійшов. (33) Його охопила холодна, як вода, темрява. (34) Серце калатало у самого горла ... (35) Але очі потроху звикли, і тьма трохи розсіявся. (36) Він глянув в самий темний куток - прямо на нього дивилися страшні золоті очі. (37) Ох і заверещав він, а потім засміявся дрібним, як тремтіння, сміхом і пішов на ці очі, адже він розгледів під ними знайому сиву бороду.

- (38) Сівка, - з полегшенням сказав Вовка.

- (39) Молоток, старий! (40) Тепер ти легенда, Мінтін по всьому селу рознесе, - якось навіть із заздрістю сказав Олег.

- (41) А, дрібниці, головне, ми Сивку додому привели, - відповів Вовка і трохи, звичайно, збрехав.

(42) Але він радий був події, тому що Вітьок його заповажав і Сівка виявився Сівка, а не чимось на зразок ...

(За В. І. Одноралова) *

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання сучасного російського філолога О. Н. Ємельянової: «Авторська мова володіє не тільки зображальністю, але і виразністю і характеризує не тільки об'єкт висловлювання, а й того, хто говорить».

Висловлення сучасного російського філолога О. Н. Ємельянової я розумію так. Авторська мова не пов'язана з промовою якогось персонажа, її носієм в прозовому творі є образ оповідача. Своєрідність його мови визначається вкладеним в твір змістом і мовної тканиною і характеризує того, хто говорить. Наведу приклади з тексту В. І. Одноралова.

Наприклад, у реченні №11 зустрічаю фразеологізм «готовий був провалитися крізь землю». Завдяки стійкому поєднанню мова оповідача постає перед читачем яскравою, образною, емоційної, розкриває його характер, залучає слухачів, робить спілкування цікавішим, живим.

Також в авторській мові зустрічаю чимало розмовних слів ( «тюхтій», «гепнувся», «дрібниці»), завдяки яким читач може уявити не тільки характер оповідача, але навіть вік. Перед нами підліток, такий же хлопчисько, як і ті, про які він розповідає.

Таким чином, можна зробити висновок: права була О. Н. Ємельянова, що стверджувала, що «авторська мова володіє не тільки зображальністю, але і виразністю і характеризує не тільки об'єкт висловлювання, а й того, хто говорить».

(1) Учням про війну він розповідав скупо.

- (2) А де вас поранило? - Питали хлопці.

- (3) У Польщі, вже в наступі. (4) Ось, руку відняли.

(5) Що було потім, не розповідав: не хотів згадувати, як вчився писати лівою - почерком, що не позбавленим елегантності, як пристосувався спритно надягати рюкзак однією рукою. (6) Після госпіталю приїхав в Москву і повернувся до університету, в якому навчався до війни.

(7) Яке це було щастя - повних три роки він відновлював себе сам: чистив кров Пушкіним, Толстим, Герценом ...

(8) Потім відправили по розподілу в середню школу селища Калинове Вологодської області викладати російську мову і літературу.

(9) Житло виділили при школі. (10) Кімната і передпокій, звідки топилася піч. (11) Дровами забезпечували. (12) Крім літератури, ще доводилося вчити географії та історії.

(13) Все в Калинове було бідним, зруйнованим, в достатку тільки незаймана боязка природа. (14) І люди були, мабуть, краще міських, теж майже не зворушені міським душевним розпустою.

(15) Спілкування з сільськими хлопцями розвіяло його студентські ілюзії: добре і вічне, звичайно, не скасовувалося, але повсякденне життя була занадто груба. (16) Весь час напружено думав: чи потрібні всі ці культурні цінності дівчаткам, закутані в чінёние хустки, встигли до зорі прибрати худобу і малих братів-сестер, і хлопчикам, що виконував всю чоловічу важку роботу? (17) Навчання на голодний шлунок і втрата часу на знання, які ніколи і ні за яких умов їм не знадобляться?

(18) Дитинство у них давно закінчилося, вони геть усі були недоросшіх мужики і баби, і навіть ті деякі, кого матері відпускали в школу, як ніби відчували незручність, що займаються дурницями замість справжньої серйозної роботи. (19) Через це деяку невпевненість відчував і молодий учитель - і справді, чи не відволікає він їх від насущного справи життя заради зайвої розкоші. (20) Який Радищев? (21) Який Гоголь? (22) Який Пушкін, врешті-решт? (23) Навчити грамоті і скоріше відпустити додому - працювати. (24) Та й самі вони тільки цього і бажали.

(25) Тоді він вперше задумався про феномен дитинства. (26) Коли воно починається, питань не викликало, але коли воно закінчується і де той рубіж, починаючи з якого людина стає дорослою? (27) Очевидно, що у сільських дітлахів дитинство закінчувалося раніше, ніж у міських.

(28) Північна село завжди жила впроголодь, а після війни все зубожіли вкрай, працювали баби і хлопці. (29) З тридцяти пішли на фронт місцевих мужиків повернулися з війни двоє. (30) Діти, маленькі мужики-школярі, рано починали трудове життя, і дитинство у них було вкрадено. (31) Втім, що тут вважати: у одних було вкрадено дитинство, у інших - юність, у третіх - життя.

(За Л. Улицької) *

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання російського філолога Л. В. Успенського: «У мові є ... слова. У мові є ... граматика. Це - ті способи, якими мова користується, щоб будувати речення ».

Інакше тексту:

З Л. В. Успенський, на мій погляд, говорить про єдність змісту і форми мови. Слова називають предмет, його ознака або дія, а граматика дозволяє створити чіткий висловлювання, текст. Наведу приклади з оповідання А. Алексіна.

Так, пропозиція 16 складається з десяти окремих слів, які називають або вказують на суб'єкт ( "я", "приїжджий") і його дії. Якщо ми всі ці слова напишемо через кому і в початковій формі, то вийде нісенітниця. Але варто вжити всі дієслова в необхідній формі, а займенник «ви» поставити в давальний - слова отримають єдиний сенс, перетворившись на пропозицію.

Грають свою роль у перетворенні набору слів в синтаксичну конструкцію і розділові знаки. Так, три тире, наявні в цій пропозиції, вказують на наявність репліки в діалозі, що представляє собою закінчену думку.

Таким чином, можемо зробити висновок: правий був російський філолог Л. В. Успенський, який стверджував, що мова, щоб будувати речення, використовує лексику і граматику.

(1) У передмісті одного звичайнісінького міста жила сама звичайна сім'я: тато Вітя, мама Віка, син Митя і дочка Ніка. (2) Діти були слухняними, але вони дуже не любили лягати спати. (3) Щовечора був скандал:

- (4) Діти, лягайте спати! (5) Вже пізно ... - сердився тато Вітя.

- (6) Ну, тато, ще півгодинки можна ми пограємо? (7) Татко, будь ласка, - просили діти.

(8) Ось і сьогодні діти ну ніяк не хотіли йти спати.

- (9) Даю вам десять хвилин, - сказав роздратовано тато і вийшов з кімнати.

- (10) Давайте зберемо іграшки і будемо лягати, - сказала мама.

(11) В кінці кінців діти лягли в свої ліжечка і закрили очі.
 (12) Вибило опівночі. (13) І раптом Митя побачив, що в кімнаті стало відбуватися щось незвичайне. (14) Дитячі іграшки почали оживати: ляльки поправляли свої сукні і зачіски, солдатики чистили свої рушниці, машинки перевіряли свої колеса, м'які іграшки солодко потягується. (15) Митя вдав, що спить, і вони не помітили, що хлопчик за ними спостерігає. (16) На сусідньому ліжку сестра теж не спала і в усі очі дивилася на іграшки.

- (17) Віка, - прошепотів брат дівчинці, - наші іграшки ожили ...

- (18) Я бачу.

- (19) Іграшки, ви ожили? (20) Як так може бути? - Не витерпів дівчинка.

- (21) Ой-ой-ой, вони нас бачать, - запищали ляльки, - тепер все дізнаються нашу таємницю.

- (22) Ні-ні, що ви, ми нікому не розкриємо ваш секрет. (23) Правда, Митя?

- (24) Правда, - погодився хлопчик, - а чому ви тільки вночі оживаєте? (25) Ось було б здорово, якби ви завжди були живими! (26) Діти вилізли з ліжок і сіли на підлогу в оточенні іграшок.

- (27) Ми так влаштовані, - сказали солдатики. - (28) Якщо з нами дбайливо грають, якщо нас не розкидають, не ламають, то ми оживаємо і оберігаємо сон і спокій наших господарів, а якщо навпаки, то йдемо назавжди.

(29) Ніка взяла на руки найулюбленішу ляльку.

- (30) Давайте пограємо? - Запропонувала дівчинка.

- (31) Ура! (32) Давайте! - Затіяли метушню іграшки.

- (33) Вам спати треба, ви завтра погано в садок встанете, - сказав ведмідь - це була стара іграшка, з якою грала, напевно, ще мама.

- (34) Добре, - Митя побоявся образити старого ведмедя, - а завтра ми ляжемо спати раніше, щоб пограти з вами з усіма живими.

(35) Хлопчик потиснув ручку солдатикам, погладив по голові собачку Тішку, поставив машинки в гараж. - (36) Ніка, давай спати, а завтра знову пограємо з іграшками!

- (37) Добре, - позіхаючи, сказала дівчинка і заснула.

(38) Вранці дітей розбудив тато:

- (39) Тату, тату, а ти знаєш, що було сьогодні вночі ... - почав Митя, але потім згадав про обіцянку зберегти таємницю. - (40) Мені приснився сон.

- (41) Ну, сон - це відмінно, - засміявся тато.

(42) Митя нікому не розповів про свій секрет. (43) Тепер він лягав спати рано, і щоночі іграшки оживали і грали з дітьми, поки старий ведмідь не говорив їм, що потрібно йти спати.

(44) Звичайно, це був сон. (45) Але ж це добре, що діти вірять в добрі сни!

(За Л. Волкової) *

* Волкова Любов - молодий сучасний автор.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання сучасного лінгвіста Н. С. Валгина: «Пунктуація досягла такого рівня розвитку, коли вона стала виразником найтонших відтінків сенсу і інтонації, ритму і стилю».

Висловлення лінгвіста Н. С. Валгина я розумію так. Ми сприймаємо текст відповідно розставлених в ньому знаків пунктуації, тому що знаки ці несуть в собі певну інформацію. Вибір розділового знака грунтується на смислових зв'язках, фразової інтонації, емоційної спрямованості висловлювання. Наведу приклади з тексту Л. Волкової.

Так, у реченні №14 друга частина пропозиції пояснює сенс того, про що йдеться в першій частині. А двокрапка попереджає нас про це.

І в реченні №6 ( «Ну, тато, ще півгодинки можна ми пограємо?») Вибір розділових знаків також не випадковий. Знак питання вживається тому, що дана пропозиція вимовляється з питальній інтонацією, а коми допомагають виділити слово «тато», яке позначає того, до кого звертаються з промовою, з метою залучення його уваги.

Таким чином, можна зробити висновок: Н. С. Валгина була права, стверджуючи, що «пунктуація досягла такого рівня розвитку, коли вона стала виразником найтонших відтінків сенсу і інтонації, ритму і стилю».

(1) У третю військову осінь після уроків Анна Миколаївна не відпустила нас по домівках, а роздала вузькі смужки паперу, на яких під жирної фіолетовою печаткою - все честь по честі! - Було написано, що такий-то або така-то дійсно навчається у другому класі дев'ятої початкової школи.

- (2) Ось! (3) З цієї! (4) Довідкою! - Поділяючи слова, роблячи між ними паузи і, таким чином, не просто пояснюючи, а переконуючи, вдовблюючи нам правило, яке потрібно запам'ятати, Ганна Миколаївна роз'яснювала і інше. - (5) І письмовим! (6) Порука! (7) Мами! (8) Ви! (9) Підете! (10) В дитячу! (11) Бібліотеку! (12) І запишетесь!

(13) Дитяче радість не зупинити. (14) Та й не потрібно його зупиняти, тому що це ж стихія. (15) Тому наша мудра Анна Миколаївна тільки посміхнулася, коли ми заволали на радощах, заколготілісь в своїх партах, як в коробах, відійшла в сторону, притулилася до теплої грубки, прикрила очі і склала руки калачиком.

(16) Тепер саме час пояснити, чому вже ми так зраділи. (17) Справа в тому, що всі ми давно вже навчилися читати - відповідно до віку, звичайно ж, запросто обробляли з тонкими, ще довоєнними, клеєними-переклеєними книжечками, які давала в класі Анна Миколаївна, але ось в бібліотеку нас не пускали, в бібліотеку записували чомусь лише з другого класу. (18) А кому в дитинстві не хочеться бути постарше? (19) Людина, яка відвідує бібліотеку, - самостійна людина, і бібліотека - помітний ознака цієї самостійності.

(20) Поступово ми затихли, вгамувалися, і Анна Миколаївна знову стала пояснювати.

- (21) В письмовому! (22) порука! (23) Мама повинна написати! (24) Що в разі! (25) Втрати! (26) Книг! (27) Вона! (28) відшкодує! (29) Втрату! (30) В десятикратному! (31) Розмірі!

- (32) Тепер ви розумієте свою відповідальність? - Запитала вона вже звичайним, спокійним голосом.

(33) Можна було й не питати. (34) Без всякого сумніву, штраф за втрачену книжку в десятикратному розмірі виглядав жахливим покаранням. (35) Виходило, що книжки читати будемо ми і втрачати, якщо доведеться, теж будемо їх ми, а ось мамам доведеться страждати через це, ніби мало їм і так дістається.

(36) Так, ми росли в строгості воєнної доби. (37) Але ми жили, як живуть люди завжди, тільки з дитинства знали: там-то і там-то є сувора риса, і Ганна Миколаївна просто попереджала про цій рисі. (38) вселяють нам, другокласникам, важливу істину, згідно з якою і малі і старі залежні одна від одної, і коли ти забудеш про це, забудеш про те, що книжку треба берегти, і втратиш через неуважність або ще з якоїсь іншої, нехай навіть поважної причини, то мамі твоїй доведеться відповідати за тебе, плакати, збирати по рублю гроші в десятикратному розмірі.

(39) позітхав, зарубавши собі на носі жорстокий розмір відповідальності і ще одне правило, за яким мама повинна прийти сама разом з тобою, захопивши при цьому паспорт, ми вилетіли на волю, знову радіючи і штовхаючись.

(За А. А. Лиханова) *

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання сучасного лінгвіста Н. С. Валгина: «Сучасна російська пунктуація - це дуже складна, але чітка система. У різнобічному багатство цієї системи криються великі можливості для пише. І це перетворює пунктуацію ... в потужне смислове і стилістичне засіб

Н. С. Валгина говорить про те, що «сучасна російська пунктуація - це дуже складна, але чітка система. У різнобічному багатство цієї системи криються великі можливості для пише. І це перетворює пунктуацію ... в потужне смислове і стилістичне засіб ».

Я розумію цей вислів так. Сучасна російська пунктуація чітко організована. Основою цієї системи є синтаксичний лад російської мови: його структурні і мовні закономірності, які тісно пов'язані між собою. Ті чи інші знаки пунктуації вибираються в залежності від ладу пропозиції, емоційної або стилістичної сторони тексту. Звернімося до тексту А. А. Лиханова, щоб підтвердити цю думку.

По-перше, пропозиції з 2 по 12 і з 21 по 31 - оклику. Щоб передати спробу вчительки пояснити дітям всю відповідальність, яку вони беруть на себе, користуючись книгами з бібліотеки, автор вживає безліч знаків оклику, які вживаються в кінці речення. [B] Ось воно, "потужне смислове ... засіб", що допомагає усвідомити написане і прочитати текст з потрібною інтонацією [/ b].

По-друге, знаки пунктуації допомагають зрозуміти емоційну спрямованість пропозиції. У цьому можна переконатися на прикладі пропозиції 32, в кінці якого стоїть знак питання. Учитель цим питанням як би підводить підсумок розмови про записи в бібліотеку, Ганна Миколаївна вже впевнена в тому, що її учні все зрозуміли, тому питання задається спокійним голосом.

Таким чином, можу зробити висновок, що висловлювання Н. С. Валгина справедливо.

(1) Є люди, які болісно переживають чужі успіхи. (2) Таким був Сеня Голубкин. (3) Йому всюди ввижалися вигоди і привілеї, якими володіють інші. (4) Якщо хтось захворів, Сенько говорив: (5) «Ясно ... (6) Вирішив відпочити!» (7) Якщо хтось отримував п'ятірку за домашній твір, він запитував: (8) «Що, мамочка з татком потрудилися? »

(9) Йому здавалося, що будь-які удачі приходять до людей як би за його рахунок. (10) Заздрість, в якій криється джерело багатьох людських слабостей і пороків, не залишала Сенька в спокої ...

(11) Важко було відшукати людей, більш не схожих один на одного, ніж Ваня і Сенько. (12) В ту пору Ваня ще дуже йому співчував. (13) Коли Сеня, плутаючись і напружуючись, блукав по лабіринтах знаменитих чотиривіршів, Ваня страждав. (14) А після уроку, на якому Голубкин отримував чергову двійку, цей здоровань тиснув невисокого Ваню: той, виявляється, підказував недостатньо чітко і ясно.

(15) Одного разу був призначений «районний» диктант, і Сеня Голубкин був в паніці: двійка за той диктант загрожувала йому второгодничеством.

(16) Після диктанту Сенько бігав по коридору і випитував у своїх однокласників:

- (17) Як пишеться «протягом»? - (18) Йому відповідали.

- (19) Одна помилочка є! - Говорив він і загинав палець. - (20) А ти сам-то як написав? (21) Правильно?

(22) Якщо виявлялося, що правильно, Сенько скиглив:

- (23) Ну, коні-е-чно, сам написа-ал!

(24) Після «районного» диктанту у Сенька не вистачило пальців на обох руках: він нарахував дванадцять помилок. (25) Крім ком і тире ...

(26) На перерві до мене підійшов Ваня Бєлов і запитав:

- (27) Що ж, Віра Матвіївна, Голубкіну тепер на другий рік залишатися?

- (28) Не знаю. (29) ще не перевірила.

(30) Коли я сіла в учительській за зошити, виявилося, що шість робіт з пачки зникли. (31) Серед них були диктанти Сені Голубкіна і Вані.

(32) На великій перерві ми з директором в спорожнілому класі стали пробиватися до голубкінской совісті. (33) Саме тоді, в розпал нашої бесіди, з'явився Ваня Бєлов і сказав:

- (34) Я прийшов, щоб віддати себе в руки правосуддя!

(35) Я не вірила, що диктанти витягнув він, але директор погодився з версією Вані. (36) Після уроків шестеро учнів, роботи яких зникли, переписали диктант. (37) Сеня Голубкин отримав трійку, оскільки вже встиг виявити на перерві свої помилки, і перейшов до сьомого класу.

(38) Він не перейнявся вдячністю до Вані Бєлову, навпаки, саме з тих пір і не злюбив його. (39) Голубкин не пробачив благородства, як не прощав він грамотності тим, хто йому ж допомагав знаходити помилки. (40) Ваня Бєлов це зрозумів. (41) Після того як Сенько черговий раз насолив в чомусь своєму рятівникові, я як би мимохідь сказала Вані:

- (42) Ну що ... жодна добра справа не залишається безкарним?

- (43) Мало що буває! - Відповів він. - (44) Через це всім не вірити?

(За А. Алексин) *

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання письменника К. А. Федина:«Точність слова є не тільки вимогою стилю, вимогою смаку, але, перш за все, вимогою сенсу».

Інакше тексту | Інакше тексту

Що таке ЕПІТЕТ? | для укладення | ФУНКЦІЇ лексичного повтору Функція №1. ЗАСІБ СТВОРЕННЯ ВИРАЗНОСТІ | Функція №9. ЗАСІБ ЗВ'ЯЗКУ ПРОПОЗИЦІЙ ЦІЄЇ | Інакше тексту | Інакше тексту! | Інакше тексту |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати