Головна

Інакше тексту!

  1. Афоризми Конфуція: «Чого собі не побажаєш, того не роби й іншому», «Шляхетний чоловік - не інструмент».
  2. ПИТАННЯ N 8. При переході прав кредитора до іншої особи виконання боржником зобов'язання
  3. Інакше тексту
  4. Інакше тексту
  5. Інакше тексту
  6. Інакше тексту
  7. Інакше тексту

Эту фразу російського письменника Б. В. Шергін розумію так: безсумнівно, «усна фраза, перенесена на папір, завжди піддається деякої обробці», адже письмова мова завжди редагована. У ній переважають складні розгорнуті пропозиції, прості, ускладнені причетними і дієприслівниковими зворотами, зверненнями, вступними словами. В усній же мові спостерігаються прості, неускладнені пропозиції, неповні речення.

Наприклад, у реченні 14 письменник, передаючи усне мовлення словом "біжимо", не називає того, до кого ця фраза звернена, але хлопці відразу зрозуміли Левку і "кинулися навтьоки".
 Пропозиція 38 є неповним, воно складається всього лише з одного слова. Але воно зрозуміло нам, читачам, так як автор, використовуючи три крапки, замінює за змістом відсутні слова. Ось вона, усна фраза, перенесена на папір!

Таким чином, наведені вище приклади і міркування показують, що усне мовлення дуже змінюється під пером письменника.

(1) В той день на березі моря Зибін все-таки дістав краба. (2) Краб був страшно великий і плоский, і, придивившись, на ньому можна було розгледіти горби і колючки, якісь шви, зубчасті гребінці. (3) Якщо його засушити, вийде, напевно, прекрасний сувенір!

(4) Краб тиждень просидів під ліжком. (5) Він сидів все в одному і тому ж місці, біля ніжки ліжка, і, коли хто-небудь нахилявся над ним, він з грізним безсиллям виставляв вперед зазубрену клешню. (6) На третій день близько вусів здалася піна, але, коли Зибін до нього доторкнувся, краб боляче, до крові, заклешніл йому палець. (7) Тоді Зибін ногою засунув краба до самої стіни - ось він там і сидів спочатку, а потім лежав. (8) На п'ятий день його очі подёрнулісь білої плівкою, але тільки Зибін доторкнувся до нього, як він викинув вперед все ту ж страшну і безпорадну клешню.

(9) На панцирі теж з'явилося щось подібне до цвілі.

(10) На сьомий день Зибін вранці сказав Ліні:

- (11) Все, більше я не можу - ввечері я його випущу.

(12) Вона відповіла:

- (13) І я піду з вами.

(14) Вони домовилися зустрітися на набережній.

(15) Коли стемніло і вона підійшла до моря, він уже сидів і чекав її. (16) Краб був в його капелюсі. (17) 3ибін сказав:

- (18) Ось вже не думав ніколи, що в мені сидить такий товар, (19) приречені когось на повільне і болісне вмирання! (20) Ніколи б не повірив, що здатний на таке! (21) Я думав: посидить, засне, як риба. (22) А біль я повинен був розуміти ... (23) Цим не можна нехтувати ...

- (24) Слухай, - перервала його Ліна, нахиляючись над капелюхом. - (25) Ще б день, і він був би готовий.

(26) Він закатав до колін штани і увійшов в воду.

- (27) Так, - сказав він. - (28) Звичайно! (29) Але більше я вже не можу. (30) У кожного свинства є якийсь природний межа. (31) А я перейшов його.

(32) Він нахилився над водою і перекинув капелюха. (33) Під світлом ліхтарика по білому підводному пісочку бігали світлі звивисті тіні хвиль. (34) Краб впав на спину та так і залишився.

- (35) Мертвий, - сказала Ліна, піднявши на Зибіна збентежений погляд.

- (36) Так, - важко погодився він. - (37) Пізно. (38) Ще вчора ... - (39) Дивись, дивись!

(40) Спершу заробили ноги. (41) Краб перекинувся, повільно, насилу піднявся. (42) Встав, відпочиваючи і відходячи. (43) Він стояв, великий, корявий, стояв і набирався сил. (44) І якось відразу ж зникли всі білі плями.

- (45) Буде жити, - сказав Зибін твердо.

(46) Якась дрібна рибка припливла, блиснула блакитний іскрою і згоріла в промені ліхтаря, зникла.

(47) Тоді краб рушив. (48) Він пішов незграбно, кремезними, як танк. (49) Йшов і злегка хитався. (50) Пройшов трохи і зупинився.

- (51) Буде жити, - повторив Зибін. - (52) Буде жити!

(За Ю. Домбровському) *

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання сучасного лінгвіста Г. Я. Солганика: «Художник мислить образами, він малює, показує, зображує. В цьому і полягає специфіка мови художньої літератури ».

Інакше тексту:

Цю фразу лінгвіста Г. Я. Солганика розумію так: особливість мови художнього твору полягає в тому, що письменник прагне до жвавості, наочності, барвистості описів і дій і домагається цього, завдяки багатству і образності російської мови. Наведу приклади з тексту В. П. Астаф'єва.

Виразність мови дуже часто досягається при вживанні слів в переносному значенні. Так, у реченні 15 автор, стверджуючи, що у рябінкі є душа, використовує уособлення «почула, заманила і нагодувала вибагливих ласунів-пташок». Цей троп допомагає художнику слова наочно і яскраво зобразити полюбилося йому деревце.
 Але не тільки художні засоби сприяють письменникові «мислити образами». Однією з умов майстерності художника є спостережливість і його емоційність. Ось, помітивши, що медунка і календула зникли з його городу, він знаходить цьому пояснення: «худе слово», звернене до рослин його тіткою (пропозиція 21), вигнало рослини. Як яскраво намальована В. П. Астаф'єва сцена, коли оповідач просить вибачення у залишився на городі єдиного квітки!
 Таким чином, можу зробити висновок, що специфіка мови художнього твору складається з вміння письменника не тільки побачити, помітити щось в реальному житті, але і, підкресливши характерні деталі, намалювати образ.

(1) Веньку здорово не пощастило з ім'ям - Веніамін! (2) І на ім'я щось не схоже! (3) Прямо ліки якийсь, начебто антигриппина. (4) Або ось квітка ще є такий - бальзамін. (5) А Веня - це ще гірше: Веня, плем'я, тягар, насіння ... (6) Кошмар якийсь! (7) Мама вдома іноді називає його ще й Віником. (8) Вєнька завжди заплющує, коли це чує. (9) Але не станеш же пояснювати мамі, що це його дратує і звук цього «Веніка» для нього все одно що скрегіт заліза по склу.

(10) Однокласники часто говорили йому образливі слова, але Вєнька в общем-то не ображався. (11) Він просто був не таким, як усі, був особливим ...

(12) Пашки Вінтуева в школі не було більше місяця. (13) Вчителька Кіра Геннадіївна вмовляла однокласників сходити до Пашки в лікарню або хоча б написати йому записки, але всі відмовилися найрішучішим чином. (14) Вєнька не міг навіть припустити, що ще когось в класі не люблять так само, як його самого.

(15) Дуже добре знаючи, як важко бути одному, Вєнька вирішив з'їздити до Пашки самостійно.

(16) У шкільному буфеті Вєнька купив пару булочок з журавлинною начинкою. (17) Заради такого випадку можна навіть пожертвувати татової ручкою. (18) Хто ще Гвинти таку принесе?

(19) Гвинт здорово зрадів Веньку і довго представляв його хлопцям в палаті:

- (20) Дивіться! (21) Це Вєнька ... з мого класу! (22) Друг!

(23) Вєнька ніколи не був другом Вінта. (24) Друг - це таке, що не в кожного буває. (25) Гаразд, нехай хлопці в палаті думають, що у Вінта один Вєнька.

(26) Вєнька простягнув Гвинти пакетик з двома булочками і татовій ручкою:

- (27) Це тобі передача ... від класу ...

- (28) Ось що значить - друзі! - Сказав Пашка голосно і злегка хитнув загіпсованою рукою.

- (29) Антуана поставлять на облік в дитячу кімнату міліції.

- (30) За що? - Злякався Пашка.

- (31) Як це за що? (32) За твою руку.

- (33) Не може бути ... я ж сам винен ... - щиро розгубився Пашка.

(34) Вєнька здивувався, що Гвинт, виявляється, все правильно розуміє, і пояснив:

- (35) Твої батьки на нього заяву в міліцію написали.

- (36) Ну, дають! - Розсердився Пашка. - (37) Вєнька, скажи Антуану, що все обійдеться: заберуть вони свою заяву як миленькі!

(38) Через тиждень Гвинт прийшов в школу. (39) Хоча ніхто не хотів писати йому записок в лікарню, але поверненню його в клас все зраділи.

(40) Хлопці розглядали Пашкіну руку з повагою і деяким збентеженням. (41) Перед самим уроком Гвинт підійшов до Веньку і попросив:

- (42) А можна я з тобою сяду?

(43) Вєнька тут же зібрав розкидані по парті підручники і зошити. (44) З другого класу з ним ніхто не сідав після того, як він побився зі Славком Никоненко. (45) Пашка сів поруч - Вєнька боявся навіть дихати. (46) Він вирішив, що цей день став найщасливішим за останні шість років його життя.

(За С. А. Лубенець) *

* Лубенець Світлана Анатоліївна - Сучасна дитяча письменниця з Петербурга, пише книги про підлітків, про взаємини між ними, шкільні історії самих звичайних і не зовсім звичайних хлопців. Її серії «Тільки для дівчат», «Тільки для хлопчаків», «Чорний кіт» користуються великим попитом у читачів.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання сучасного лінгвіста Н. С. Валгина: «Три крапки - частий і незамінний знак в текстах великого емоційного напруження, інтелектуальної напруженості».

твір

Не можна не погодитися з висловом сучасного лінгвіста Н. С. Валгина. Дійсно, три крапки - знак емоційно наповнений, показник психологічної напруги, розшифровують підтекст, приховання думку, не дати її оголено. Він має здатність передавати ледве вловимі відтінки значень, більш того, саме ця невловимість і підкреслюється знаком, коли словами вже важко що-небудь висловити. Словом, три крапки - «незамінний знак» в художній літературі. Наведу приклади з тексту С. А. Лубенець.

Наприклад, у реченні №5 «А Веня - це ще гірше: Веня, плем'я, тягар, насіння ...» цей знак передає нескінченність перераховується ряду, який можна продовжити, підібравши до нього інші слова, що римуються, наприклад «тім'я», «час »,« оленя ».

А в реченні №27 «Це тобі передача ... від класу ...» крапки використовується двічі. У даній ситуації воно вказує на прихований сенс, викликаний великим емоційним напруженням.

Таким чином, можна зробити висновок: Н. С. Валгина була права, стверджуючи, що «три крапки - частий і незамінний знак в текстах великого емоційного напруження, інтелектуальної напруженості».

(1) В дитинстві у мене була улюблена м'яка іграшка розміром приблизно з невелику подушечку. (2) Це був ведмідь. (3) Я тягав його всюди і навіть в ліжечку не розлучався з ним. (4) З усіх іграшок ясельного віку ведмідь був забутий найостаннішим. (5) В загальному, я виріс, став дядьком з великою бородою і татуха і замість плюшевих ведмежат полюбив мотоцикли.

(6) І ось одного разу мені приснився ведмежа з дитинства. (7) Сон був неприємний: ведмежа стояв в центрі порожньої кімнати, в мерехтливому світлі лампочки, а за вікном нібито збирався ураган. (8) Ведмідь в упор дивився на мене і тягнув до мене лапу, як ніби показував на щось у мене за спиною, наче попереджав про щось.

(9) Я не надав значення сну. (10) Однак на наступний день я їхав в мотоклуб, і «дев'ятка» підрізала мене так, що я перелетів через кермо і приземлився на живопліт, посаджену уздовж дороги. (11) Саме вона мене і врятувала. (12) Я отримав забої, невеликий вивих плеча, а мотоцикл серйозно постраждав і вимагав дорогого ремонту.

(13) Через тиждень все повторилося. (14) Все в тій же кімнаті при мерехтливому світлі і ураган, що насувається. (15) Тільки сама іграшка виглядала брудною і пошарпаної, а в деяких місцях була порізана, і звідти стирчала вата. (16) Ведмедик як і раніше наполегливо вказував на мене лапою.

(17) Я вирішив з'їздити на дачу, яка була практично занедбана, і відшукати на горищах-підвалах ведмедика серед барахла. (18) Перерва там все догори дном, я в найдальшому кутку в курному мішку
 з-під картоплі знайшов іграшку.

(19) Спочатку я дістав голову ведмедика, відірвану «з м'ясом»,
 потім - тіло з наполовину вилізши через рвані дірки ватою. (20) Ще годину я витратив, щоб знайти в дрібному смітті на дні мішка зниклий кулька очі, але так і не знайшов.

(21) Я відвіз ведмедя додому і особисто його полагодив, хоча навички такого у мене, звичайно, не було. (22) Я виправ, набив нову вату, акуратно зашив і навіть злегка пройшовся праскою, на місце втраченого ока я прилаштував чорну пов'язку, як у пірата. (23) А пізніше за допомогою знайомої з ательє ведмідь одягнувся в шкіряну косуху з маленькими заклепками.

(24) Відтепер ведмідь сидить у мене в гаражі на самому видному місці, а іноді я встановлюю його на вилку мотоцикла, і ми катаємося по місту або в мотоколони. (25) Соратники з клубу спочатку сміялися, а потім звикли, і іграшка навіть в деякому роді стала нашим талісманом. (26) У мене давно була мрія - свій клуб для байкерів, і я його відкрию. (27) Я навіть придумав йому назву - «Одноокий ведмідь».

(За Остромира) *

 * Остромир -сучасна молода блогер.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання сучасного філолога Л. Сухорукова: «Наша мова - найважливіша частина не тільки нашої поведінки, але і нашої особистості, нашої душі, розуму».

(1) В кінці третього класу, якраз по весні, коли розкрилася річка і з шурхотом і гулом попливли вниз по воді пухкі сірі крижини, наша вчителька Анна Миколаївна привела до класу нового учня в кітелі з морськими гудзиками. (2) Ці гудзики кинулися мені в очі перш за все: у всіх були залізні гудзики із зірочкою, а у Вітька Борецького - з якорями.

(3) Вітька Борецький сидів в класі тихо на передостанній парті, поблискували завидними гудзиками, був тихий і акуратний, тягнув руку, якщо хотів сказати або запитати, в загальному, був зразковим пай-хлопчиком, зовсім несхожим на нашу галасливу братію.

(4) Вовка Мєшков з першого дня не злюбив Борецького. (5) У Мєшкова зроду не було внутрішніх гальм. (6) Був він розв'язний, невихований, і у нього навіть, здавалося, очі хижо мружилися, коли він дивився на Вітьку. (7) Ось і придумав він Борецькому непристойну кличку і так затероризував бідного Вітьку, що той вирішив перейти в іншу школу.

(8) І ось одного разу Анна Миколаївна сказала, що школі дали багато грошей для обладнання, і ми вирушили в магазин наочних посібників.

- (9) Хлопці, вибирайте, що вам подобається! - Скомандувала Анна Миколаївна.

(10) Ми, як дрова, тягали на віз скляні піраміди, циркулі, банки зі зміями і жабами.

(11) Коли ми зайшли в магазин за новими оберемками посібників, Ганна Миколаївна раптом задумливо промовила:

- (12) Гроші-то ще залишилися. (13) Чого б ще купити?

(14) Я не встиг подумати про найстрашніше для мене у всьому магазині, як Анна Миколаївна вигукнула, сміючись:

- (15) Скелет продається?

(16) В ту ж секунду мене осяяло: а адже цей скелет врятує Вітьку! (17) Я був абсолютно впевнений, що найстрашніше посібник допоможе Вітька залишитися в нашій школі, помиритися з Вовкою і забути свою ганебну кличку.

(18) А план вже відчеканив в моїй голові, і я як би ненароком запропонував Вітька:

- (19) Хочеш сфотографуватися з ним?

(20) Рішучим кроком я підійшов до Борецькому, присунув його до скелету, взяв кістляву кисть і поклав Вітька на плече. (21) Клацнув затвор - готово!

(22) Увечері я запропонував Борецькому прогулятися в пошуках бажаної зустрічі з Вовкою.

(23) Вовку ми зустріли на набережній, де він катався на велосипеді.

(24) Повільним рухом я дістав фотографію і простягнув Вовці:

- (25) Подивися!

(26) Він знехотя взяв картку, і очі у нього поїхали на лоб.

- (27) Ну ти даё-ёшь! - Прошепотів він і втупився на Вітьку.

(28) Я радів. (29) Нехай спробує тепер Вовка повторити ганебну кличку, вигадану для Вітька! (30) Мова у нього більше не повернеться!

(31) Мєшков дивився на Борецького з яскраво вираженим повагою, і Вітька потихеньку випрямляв спину, піднімав підборіддя. (32) А Вовка все дивився на Вітьку, і погляд його поступово ставав захопленим.

 (За А. А. Лиханова) *

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого лінгвіста В. В. Виноградова: «Слова і вирази набувають в контексті всього твору різноманітні смислові відтінки, сприймаються в складній і глибокої образної перспективі

Висловлювання В. В. Виноградова я розумію так. Словами в мові позначаються конкретні предмети і абстрактні поняття, описуються дії, виражаються емоції. Але поза мовного оточення слово в своєму значенні визначно приблизно. Саме контекст дає можливість точно встановити значення окремо входить в нього слова або виразу. Доведу це на прикладах з тексту А. Лиханова

У реченні №26 знаходжу фразеологічний зворот «очі поїхали на лоб». Виходячи з контексту, усвідомлюю, що дана фраза означає крайню ступінь здивування.

У реченні №18 саме контекст підказує значення слова «викарбувана», яке треба розуміти так: хлопчик склав для себе чіткий план дій.

Таким чином, мав рацію В. В. Виноградов, стверджуючи, що «Слова і вирази набувають в контексті всього твору різноманітні смислові відтінки, сприймаються в складній і глибокої образної перспективі».

(1) Навесні 1942 року по ленінградським вулицях повільно йшли дві дівчинки - Нюра і Рая Іванови. (2) Вперше після довгої блокадній зими oни вирушили пішки з Петроградської сторони на Невський проспект, до Палацу піонерів. (3) Вони обходили перевернуті трамваї, ховалися від вибухів в підворіттях, пробиралися по купах руїн на тротуарах. (4) 3имой дівчинки поховали матір, яка померла від голоду, і залишилися одні в закопчений квартирі з обмерзлими стінами. (5) Щоб зігрітися, спалювали меблі, одяг, книги. (6) ослаблих Нюру, до війни солістку знаменитого ансамблю, яким керував Ісаак Осипович Дунаєвський, на санках відвезли в дитячий будинок дівчини - бійці загону протиповітряної оборони. (7) Рая Іванова надійшла в ремісниче училище. (8) Під кінець першої блокадній зими їх розшукала керівник студії Р. А. Варшавська. (9) Як і інші працівники Палацу піонерів, вона, тільки недавно виписана з госпіталю, йшла за збереженими адресами, щоб знайти своїх вихованців. (10) До війни Анічков палац був казковим дитячим царством, і ось тепер він знову готувався зустрічати дітей.

(11) З вуст в уста передавалася здавалася неймовірною звістку: «Палац піонерів чекає нас!» (12) Про цю новину не можна було дізнатися ні з газет, ні з повідомлень по радіо. (13) Палац піонерів був позначений на гітлерівських картах як військовий об'єкт. (14) Як були помічені і Ермітаж, і Російський музей.

(15) З району в район, від хати до хати передавали як пароль: «Зібратися в призначену годину ...», і по вулицях обложеного міста рухалися діти - так почався подвиг педагогів і вихованців ленінградського Палацу піонерів.

(16) Діти, звичайно, були глибоко вражені війною. (17) Вони бачили, як руйнуються будинки від вибухів, як падають в голодному безпам'ятстві люди. (18) Віра Бородулина втратила батька, Вітя Панфілов пережив смерть сімох рідних ... (19) У кожному будинку було горе. (20) Попереду було ще майже два роки блокади ...

(21) А в травні 1942 року в Палаці піонерів працювали численні гуртки - танцювальні, вокальні, фортепіанні, рукоділля, малювання, художнього слова. (22) Мистецтво допомагало дітям вижити, але вони ще не знали про його справжньої силі.

(23) Влітку 1942 року хлопців вперше запросили на військовий крейсер. (24) Вони поїхали на вантажній машині, захопивши музичні інструменти і танцювальні костюми. (25) На палубі корабля грав мелодії Чайковського Вітя Панфілов, танцювала Рая Іванова, читала вірші Віра Бородуліна. (26) По щоках моряків, не раз дивилися смерті в обличчя, текли сльози. (27) 3навшіе ціну мужності, моряки бачили силу духу ленінградських школярів. (28) Крейсер готувався йти в бій, з якого повернуться не всі, і в цих хлопцях була сама одухотворена надія. (29) Прощаючись з дітьми, команда вишикувалася. (30) Хлопці стали вручати подарунки, які привезли з собою. (31) Взявши матерчатий кисет з рук дівчинки, старшина, на грудях якого було два бойові ордени, сказав: «Приймаю третю нагороду Батьківщини». (32) Моряки знали ціну мужності.

(За Л. Овчинниковой) *

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого лінгвіста Б. Н. Головіна: «До оцінки достоїнств мови ми повинні підходити з питанням: наскільки ж вдало відібрані з мови і використані для вираження думок і почуттів різні мовні одиниці?».

Інакше тексту | Інакше тексту


Що таке ЕПІТЕТ? | для укладення | ФУНКЦІЇ лексичного повтору Функція №1. ЗАСІБ СТВОРЕННЯ ВИРАЗНОСТІ | Функція №9. ЗАСІБ ЗВ'ЯЗКУ ПРОПОЗИЦІЙ ЦІЄЇ | Інакше тексту | Інакше тексту | Інакше тексту |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати