Головна

За М. С. Крюкову. «Я краще, я розумніший за всіх».

  1. Іноді розлучитися краще, ніж жити в нещасливому шлюбі
  2. Вправа: ділення речей краще, ніж вони повинні бути.

(1) «Я краще, я розумніший за всіх». (2) Людина такої моральної позиції геть позбавлений здатності судити про свої можливості. (3) Добре, якщо в кінці кінців він зрозуміє це і займе відповідне своїм здібностям місце, покладе на плечі посильний вантаж. (4) А якщо ні? (5) Така людина, якби опинився при владі (хай як там не є скромною), стане тільки шкодити справі. (6) Такий керівник побоїться мати хорошого заступника: як би той не зайняв його місце. (7) Чи не підтримає ділового пропозиції: адже воно виходить не від нього, керівника. (8) поховали хороший проект, якщо він «не працює» на його, начальника, авторитет.

(9) Кожна людина шукає місце в житті. (10) Намагається затвердити своє «я». (11) Це природно. (12) Тільки ось як він знаходить своє місце, якими шляхами йде до нього, які моральні цінності мають вагу в його очах, - питання надзвичайно важливий.

(13) Поет сказав: «Ми всі трошки підпираємо небосхил». (14) Це про гідність людини, його місці на землі, його відповідальності за себе, за всіх і за все.

(15) І ще вірні слова: «Кожна людина стoит рівно стільки, скільки він дійсно створив, мінус його марнославство».

(16) Чого вже там, багато з нас не можуть зізнатися собі, що через хибно понятого, роздутого почуття власної гідності, через небажання здатися гірше ми іноді робимо необачні кроки, чинимо не дуже правильно - зайвий раз не перепитав, чи не скажімо «не знаю», «не можу».

(17) Слів немає, безпардонні самолюби викликають почуття осуду. (18) Однак не краще і ті, хто розмінює свою гідність, як дрібну монету. (19) В житті кожної людини, напевно, бувають моменти, коли він просто зобов'язаний проявити своє самолюбство, затвердити своє «я». (20) І, звичайно, зробити це не завжди просто.

(21) Одним із семи чудес світу, про які писали стародавні, був олександрійський маяк - спорудження грандіозне і незвичайне. (22) Розповідають, що сферичне дзеркало маяка під певним кутом збирало в пучок стільки сонячного світла, що могло спалювати кораблі, що пливуть далеко в море. (23) Маяк був побудований за наказом Птолемея Филадельфа. (24) На мармурових плитах маяка самозакоханий фараон наказав вибити своє ім'я.

(25) Але хто був справжнім творцем сьомого дива, його справжнім будівельником? (26) Люди дізналися про це через багато років. (27) Виявляється, архітектор зробив на кам'яних плитах маяка поглиблення і в них висік слова: «Сострат, син Дексіфана з Книда, - богам-рятівникам заради мореплавців». (28) Напис він заліпив вапном, затёр її мармуровою крихтою і на ній написав, як того вимагав фараон: «Птолемей Філадельф».

(29) Так завжди буває. (30) Справжня ціна людини рано чи пізно все одно виявляється. (31) І тим вище ця ціна, чим більше людина любить не тільки себе, скільки інших. (32) Лев Толстой підкреслював, що кожен з нас, так званий маленький, пересічна людина, насправді є особа історична. (33) Великий письменник покладав відповідальність за долю всього світу на кожного з нас. (34) На те саме «я», яке таїть в собі сили титанічні. (35) Те саме «я», яке стає в сто крат сильніше, перетворюючись в «ми», в турботу про наше спільне благо. (36) На цьому шляху людині дорого добре ім'я, суспільне визнання. (37) Не будемо забувати про це.

(За М. С. Крюкову *)

* Марлен СергеевічКрюков (1931-1997 рр.) - Російський письменник, журналіст.

За Р. Савінову. У дитинстві я зачитувався книжками про індіанців ...

(1) В дитинстві я зачитувався книжками про індіанців і пристрасно мріяв жити де-небудь в преріях, полювати на бізонів, ночувати в курені ... (2) Влітку, коли я закінчив дев'ятий клас, моя мрія несподівано здійснилася: дядько запропонував мені охороняти пасіку на березі худої, але рибної річечки Сісяви. (3) В якості помічника він нав'язав свого десятирічного сина Мишка, хлопця статечного, господарського, але ненажерливого, як Галча.

(4) Два дні пролетіли в одну мить: ми ловили щук, обходили дозором наші володіння, озброївшись луком і стрілами, невтомно купалися; в густій ??траві, де ми збирали ягоди, таїлися гадюки, і це надавало нашому збирання гостроту небезпечного пригоди. (5) Вечорами у величезному казані я варив юшку з спійманих щук, а Мишка, пихкаючи від натуги, вихлебивал її величезною, як ківш екскаватора, ложкою.

(6) Але, як з'ясувалося, одна справа - Читати про мисливську життя в книгах, і зовсім інша - жити нею в реальності.

(7) Нудьга мало-помалу стало надокучати мене, спочатку вона нила несильно, як недолікований зуб, потім біль став наростати і все лютіше терзати мою душу. (8) Я страждав без книг, без телевізора, без друзів, вуха обридла мені, степ, утикана помаранчевими камінням, схожими на ікла вимерлих рептилій, викликала тугу, і навіть далеке поле жовтого соняшника мені здавалося величезним кладовищем, яке завалили штучними квітами.

(9) Одного разу після обіду почувся гул машини. (10) Дядя так рано ніколи не приїжджав - ми вирішили, що це розбійники-грабіжники. (11) Схопивши лук і стріли, ми вискочили з намету, щоб дати відсіч непроханим гостям. (12) Біля пасіки зупинилася «Волга». (13) Високий чоловік років сорока, обійшовши машину, відкрив задні двері і допоміг вийти маленькому дідка. (14)Той, хитаючись на слабких ногах, важко осів на траву і став з жадібною пронзительностью дивитися навкруги, немов чув в літній спеці якийсь невиразність запах і намагався зрозуміти, звідки він виходить. (15) І раптом ні з того ні з сього дідок заплакав. (16) Його особа не морщилось, губи не тремтіли, просто з очей часто-часто потекли сльози і стали падати на траву. (17) Мишка хмикнув: йому, напевно, здалося дивним, що стара людина плаче, як дитя. (18) Я смикнув його за руку. (19) Чоловік, який привіз старого, розуміючи причину нашого подиву, пояснив:

(20) - Це мій дід! (21) Раніше він жив тут. (22) На цьому самому місці стояло село. (23) А потім все роз'їхалися, нічого не залишилося ...

(24) Старий кивнув, а сльози не перестаючи текли по його сірим запалих щоках.

(25) Коли вони виїхали, я озирнувся по сторонах. (26) Наші тіні - моя, висока, і Мишкова, трохи менше, - перетинали берег. (27) Осторонь горів багаття, вітерець ворушив футболку, яка сушилася на мотузці ... (28)Раптом я відчув всю силу часу, яке ось так раз - і злизала цілий всесвіт минулого. (29) Невже від нас залишаться тільки ці смутні тіні, які безслідно розтануть в минулому ?! (30) Я, як не силкувався, не міг уявити, що тут колись стояли будинки, бігали галасливі діти, росли яблуні, жінки сушили білизну ... (31) Ніякого знака колишньої життя! (32) Нічого! (33) Тільки сумний ковила скорботно хитав стеблами і вмираюча річечка ледь ворушилась серед очеретів ...

(34) Мені раптом стало страшно, як ніби піді мною звалилася земля і я опинився на краю бездонної прірви. (35) Не може бути! (36)Невже людині нічого протиставити цій глухій, байдужою вічності?

(37) Увечері я варив юшку. (38) Мишка підкидав дрова в багаття і ліз своєї циклопічної ложкою в казанок - знімати пробу. (39) Поруч з нами боязко ворушилися тіні, і мені здавалося, що сюди з минулого несміливо прийшли колись жили тут люди, щоб погрітися біля вогню і розповісти про своє життя. (40) Часом, коли пробігав вітер, мені навіть чути було чиїсь тихі голоси ...

(41)Тоді я подумав: пам'ять. (42) Чуйна людська пам'ять. (43) Ось що людина може протиставити глухий, холодної вічності. (44) І ще я подумав про те, що обов'язково все розповім про сьогоднішню зустріч.
 (45) Я зобов'язаний це розповісти, тому що минулої присвятило мене в свою таємницю, тепер мені потрібно донести, як тліючий вуглинку, живий спогад про минуле і не дати холодним вітрам вічності його погасити.

(За Р. Савінову *)

* Роман Сергійович Савінов (Нар. В 1980 р) - російський письменник, публіцист.

За А. Володимирового. Увечері молодий пастух Гришка Єфімов ... | С. Михалков. Одного разу я почув розмову двох


Г. Смирнов. Зараз, коли подумати стало важче | За С. Кокорін. Освіта ... (2) Це слово має безліч визначень | К. Г. Паустовський. Осінь цього року стояла - вся безперервно - суха і тепла. | За Д. Гранін. Вправляється чи милосердя в нашому житті? | За К. Бальмонт. Три роки тому я поїхав з Москви ... | Н. В. Гоголь. Треба сказати, що у нас на Русі якщо ... | Г. Смирнов. Земна куля живе своїм власним, непередбачуваною життям | За Ф. Іскандеру. Зараз, де б я не жив, у мене немає і в помині тієї спекотної радісною тяги в місто | Олексій Андрєєв. Чого у нас тепер в надлишку, так це телесеріалів. | В. Солоухин. Пам'ятається, їдучи, я обіцяв вам писати листи |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати