На головну

За С. Покровському. Прутський похід Петра Першого

1. Quot; Маскарад ", або Вампір від першої особи
  2. VII. ТЕХНІКА "ПОДОРОЖІ У ЧАСІ" або "ПОХІД У МИНУЛЕ ЗА ресурсами".
  3. А) походження римської адвокатури
  4. А. Засоби першого ряду
  5. Адміністративні реформи Петра I. Установа і реформа Сенату. Колегії. Генеральний регламент.
  6. Апериодическое ланка першого порядку
  7. В ЯКІЙ ЯСОН МАЄ НАМІР У ПОХІД за золотим руном

(1)Прутський похід Петра Першого, розпочатий в 1711 році, як то кажуть, відразу не пішов. (2) Після перемоги над шведами в головах у багатьох російських державних діячів почалося те, що пізніше назвуть запамороченням від успіхів. (3) Коли під Полтавою була вщент розгромлена що не знала раніше поразок армія шведського короля Карла ХII, який тримав під контролем всю Європу, багатьом здавалося, що тепер для російської зброї немає нічого неможливого, що диво-богатирі тільки свиснуть - і турки відразу ж викинуть білий прапор. (4) Але не тут-то було. (5) Турки хитро заманили російське військо в безводні степи, а потім оточили. (6) Страшний спеку, голод і спрага, турецькі кіннотники, безшумно маячить в мареві, ніби примари з пекла, невпинні ридання офіцерських дружин - все злилося в похоронну музику, якої диригувала неминучість ... (7) Ніхто не знав, що робити. (8) Рухатися вперед не можна, тому що вороги перевершували їх вчетверо, не можна стояти на місці, дозволяючи туркам стягувати кільце оточення. (9) Але неможливо і відступити. (10) Немов вода в пересихає степовому колодязі, танули сили, мало-помалу відчай і безнадія опановували людьми, які опинилися в пастці.

(11)Цар Петро, ??мабуть, краще за інших розумів серйозність становища, що склалося, але йому потрібно було думати не про власне життя, а про долю країни, яка могла позбутися правителя. (12) Тоді цар відправив лист в Боярську Думу, яке правильніше було б назвати заповітом. (13) В короткому посланні він дає останні розпорядження своїм сподвижникам, просить їх керуватися у своїй діяльності національними інтересами.

(14) Турки схопили посильного, знайшли депешу і уважно її прочитали. (15) Карл ХII, який ховався у турків, задоволено потирав руки: лист ясно вказувало на те, що положення росіян не просто важке, воно безнадійне. (16) Але великий візир, навпаки, опустився в задума, а потім раптово оголосив, що вирішив укласти перемир'я з оточеним російським військом і відпускає його на всі чотири сторони. (17) Карл вирішив, що недочув: яке перемир'я, хто відпускає ворога, який потрапив в пастку? (18) Так цей візир здурів! (19) Шведський король просить, благає, вимагає, заклинає, але візир непохитно хитає головою: з перехопленого послання ясно, що російський цар уже готовий до смерті, а це означає, що його воїни будуть битися несамовито, до останнього подиху, до останньої краплі крові. (20) Звичайно, стопятідесятітисячная турецька армія швидше за все здолає 40 тисяч російських воїнів, але це буде піррова перемога. (21) Краще, якщо російські просто підуть.

(22) Цей історичний факт може викликати різні оцінки, стати предметом для глибоких соціологічних, філософських і психологічних узагальнень. (23) Важливо головне: в цьому нібито безславний з точки зору прямих результатів поході яскраво проявилася та сила, яку називають національним духом. (24)Найчастіше цю силу характеризують, використовуючи визначення «таємнича», «невідома», «незбагненна», однак нічого містичного в ній немає. (25) Вона народжується з необхідності захищати свою сім'ю, друга, будинок, Вітчизну, тобто з необхідності відповідати за щось більше, ніж власне життя. (26) Так, в тому поході не були вирішені військові завдання, які не були здобуті славні перемоги, але зате була здобута головна мудрість: перемагає не той, у кого більше людей і зброї, а той, у кого більше стійкості та мужності.

(За С. Покровському *)

* Сергій Михайлович Покровський (Нар. В 1967 р) - Сучасний прозаїк.

За І. Маслову. Нинішні підлітки, народжені на початку дев'яностих років ХХ століття ...

(1) Нинішні підлітки, народжені на початку дев'яностих років ХХ століття, -перше покоління, яке виросло в «суспільстві споживання».
 (2) У більшості з них, незважаючи на юний вік, вже існує особистісна установка, відповідна слогану: «Бери від життя все». (3) Все взяти, все мати, все встигнути. (4) Десяти-п'ятнадцятирічні активні, але не вміють робити що-небудь просто так. (5) За велінням душі. (6) Вони багато в чому хитріше і практичніше дорослих і щиро переконані, що дорослі існують лише для задоволення їх потреб. (7) Все зростаючих. (8) Діти хочуть швидше вирости. (9) Чому поспішають? (10) Щоб вільно розпоряджатися грошима. (11) Як заробити, поки не знають, не замислюються.

(12) Зараз виховують однолітки, телебачення, вулиця. (13) Російські психологи вважають, що найбільша проблема полягає в тому, що і самі дорослі націлені на споживання. (14) Однак не все так погано. (15) В цілому молодь дуже різношерста, а хворобливі перекоси мають об'єктивну основу: властиві підліткового віку кризи співпали з кризою ціннісних орієнтацій в країні.

(16) У сучасній молоді чимало і позитивних орієнтирів. (17) Вона жадає вчитися, робити кар'єру і для цього готова багато працювати, тоді як юнаки і дівчата епохи застою чекали, що їм все дасть держава.

(18) Тенденція до самореалізації -знаковое напрямок для сьогоднішнього молодого покоління. (19) А підвищена увага підлітків до певних товарів, стилю життя було і буде, так як це входить в коло цінностей, якими треба володіти, щоб вписатися в середу однолітків. (20) Треба бути як всі.

(21) Що ж найбільш значимо в житті, на думку самих підлітків? (22) На першому місці у них -хороша робота, кар'єра і освіта. (23) Підлітки усвідомлюють: щоб в майбутньому добре жити, треба докласти до цього власні зусилля. (24) Багато старшокласники хочуть здобути вищу освіту, і в рейтингу професій немає ні бандитів, ні кілерів, що спостерігалося ще десять років тому. (25) Для досягнення своїх цілей вони готові відкласти одруження або заміжжя до того часу, коли реалізують себе як фахівці і, відповідно, стануть добре заробляти.

(26) Нинішні підлітки не краще і не гірше за своїх попередників. (27) Просто вони інші.

(За І. Маслову *)

* Ілля Олександрович Маслов (1935-2008 рр.) - Поет, прозаїк, публіцист, автор книг, присвячених історії.

За В. Пєскова. Чагарник і дрібнолісся ...

(1)Чагарник і дрібнолісся. (2) Моторошнувата надвечірня тиша. (3) Мовчазні зарості. (4) Велика зграя сорок піднялася в одному, іншому місці. (5) З цього бенкету сорок і ворон знаходили в лісі загиблих лосів і птахів. (6)Що ж трапилося?

(7)Нещодавно над цими місцями літав літак і обприскував ліс хімічною рідиною. (8) Було задумано розширити площу лугів. (9) Підрахували, що корчувати живий ліс дорожче, ніж отруїти його з літака, а потім вже корчувати. (10) Справа не нове, воно привабливо дешевизною і тому вважається прогресивним і вигідним. (11) Безсумнівно, є в цій справі значні плюси. (12) Але є і дуже великі мінуси. (13) Їх не завжди помічають. (14)Але ж тут загинуло двадцять сім лосів, загублені тетерева, дрібні птахи, які рятували навколишні поля і ліс від шкідників. (15) Гинуть комахи, багато хто з яких - наші друзі. (16) Який бухгалтер візьметься тепер підраховувати вигоду операції ?! (17) І це ще не все. (18) Тисячі людей великого міста їдуть в ліс. (19) Спів птахів, всякий прояв життя становлять радість цих прогулянок. (20) Зустріч же з великим звіром людині іноді запам'ятовується на все життя. (21)Прикиньте ж, скільком людям не зустрінуться двадцять сім лосів. (22) Який бухгалтерією вимірюється ця втрата?

(23) Що ж, не знайшлося людини, яка могла б передбачити біду? (24) Зовсім навпаки. (25) Засипали відповідні установи листами. (26) А там своє судження. «(27) У нас план. (28) І чого шум підняли? (29) Речовина цілком безпечне. (30) Нічого не станеться з вашим звіриною ».

(31) Святими очима тепер дивляться відповідальні чиновники на тих, хто бив на сполох:

(32) - Ми? (33) Лосі загинули від чогось іншого. (34) У нас є інструкція. (35) Ось, читайте: «Дана речовина токсична для людини і тварин. (36) Якщо не дотримуватися обережності, можуть бути отруєння, а також знижується якість молока у корів ... »(37) Ось бачите, якість молока ... (38) Про лосів ж ні слова ...

(39) - Але ж можна було про це здогадатися. (40) попереджали ж ...

(41) - Ми згідно з інструкцією ...

(42) Ось і вся розмова.

(43) ... У справі, де сходяться природа і хімія, нами керувати повинні Обережність, Мудрість, Любов до нашої матері-землі, живому, що прикрашає життя і радує людину.(44) Ми не повинні забувати в будь-якій справі про найголовніше -о людському здоров'ї, не повинні нехтувати щастям чути спів птахів, бачити квіти при дорозі, метелика на підвіконні і звіра в лісі ...

(За В. Пєскова *)

* Василь Михайлович Пєсков (Нар. 1930 р) - сучасний письменник-нарисовець, журналіст, мандрівник.

За С. С. Качалкову. Сергій Миколайович Плетёнкін повернувся додому ...

(1) Сергій Миколайович Плетёнкін повернувся додому, як завжди, о пів на дев'яту. (2) Він працював в майстерні з обслуговування, в самому центрі міста. (3) Щоб виправдати пальне, по дорозі додому він робив зупинку біля центрального ринку і підхоплював, якщо, звичайно, пощастить, попутника. (4) Сьогодні йому невимовно пощастило, душа від радості співала, і він, ледь роззувшись, навіть не помивши руки, відразу ж помчав на кухню розповідати про дивну подію.

(5) Дружина стояла біля раковини і мила посуд. (6) Дочка з незадоволеним виглядом допивала чай і, капризно відкопиливши нижню губу, питала:

(7) -Мам, а чому не можна?

(8) -Тому що ... - роздратовано відповіла мати. (9) -вони у батька відпрошуватися!

(10) Плетёнкін нетерпляче махнув рукою, просячи тиші, і, взвизгивая від радості, ніж завжди дратував дружину, почав розповідати.

(11) -Уявляєте, їжу я сьогодні повз центрального ринку, гальмує мене якась жінка ... (12) Просить, щоб я її підвіз до заводоуправління. (13) Я дивлюся: шкіряне пальто, чобітки стильні, ну, і на обличчя така, видно, що доглянута ... (14) Я відразу їй: триста! .. (15) Вона навіть рот відкрила. (16) Ну, нічого, села, довіз я її до управління. (17) Вона виходить і дає мені п'ятсот рублів ... (18) Я такий: «Так, а ось здачі-то у мене немає!» (19) Вона подивилася на мене, знизала плечима і каже: «Гаразд, здачу залиште собі! »(20) Уявляєш, як пощастило!

(21) -Так-а! (22) Були б всі пасажири такі! - Простягнула дружина.
 (23) -Ти йди мій руки і давай сідай вечеряти ...

(24) Плетёнкін зачинився у ванній і почав намалювати руки, знову і знову прокручуючи подробиці всього того, що сталося. (25) Густі чорні волосся, тонкі пальці з обручкою, злегка відчужений погляд ... (26) Такий погляд буває у людей, які щось втратили, а тепер дивляться туди, де мала б лежати зникла річ, прекрасно знаючи, що там її
 не знайдуть.

(27) І раптом він згадав її! (28) Це була Наташа Абросимова, вона вчилася в паралельному класі. (29) Звичайно, вона змінилася: була невидно поганулею, а тепер стала справжньою жінкою, але тужливий розчарування в очах залишилося. (30) Одного разу в одинадцятому класі він запропонував провести її, вів тихими вуличками, щоб їх не бачили разом. (31) У неї очі світилися від щастя, і, коли він попросив написати за нього твір на конкурс «Ти і твій місто», вона відразу погодилася. (32) Плетёнкін зайняв перше місце, отримав безкоштовну путівку в Петербург, а після цього вже не звертав уваги на очкасту поганулю. (33) І тільки на випускному балу, випивши шампанського, він в пориві слізливою сентиментальності спробував їй щось пояснити, а вона дивилася на нього з тієї ж втомленою тугою, з якою дивилася і сьогодні.

(34) -Ну, виходить, що я обдурив тебе!

(35) -Мене? - Вона посміхнулася. (36) -Хіба ти мене обдурив?

(37) -А кого ж! - Сказав він і нерозумно посміхнувся. (38) Вона мовчки пішла.

(39) ... Плетёнкін похмуро намилював руки. (40) Він подумав, що обов'язково зустріне її і поверне їй двісті, ні, не двісті, а всі п'ятсот рублів ... (41) Але з ... зрозумів, що ніколи не зробить цього.

(42) -Ти чого там застряг? (43) Все холоне на столі! - Втративши терпіння, крикнула з кухні дружина.

(44) «Хіба ти мене обдурив?» - Знову згадалося йому, і він поплентався є остигає суп.

(За С. С. Качалкову *)

* Сергій Семенович гойдалка (Нар. 1943 р) - Сучасний письменник-прозаїк.

За Г. І. Косицького і І. Н. Дьяконової. Восени біля будинку, побудованого в лісі | За А. Володимирового. Увечері молодий пастух Гришка Єфімов ...

Г. Смирнов. Зараз, коли подумати стало важче | За С. Кокорін. Освіта ... (2) Це слово має безліч визначень | К. Г. Паустовський. Осінь цього року стояла - вся безперервно - суха і тепла. | За Д. Гранін. Вправляється чи милосердя в нашому житті? | За К. Бальмонт. Три роки тому я поїхав з Москви .... | Н. В. Гоголь. Треба сказати, що у нас на Русі якщо .... | Г. Смирнов. Земна куля живе своїм власним, непередбачуваною життям | За Ф. Іскандеру. Зараз, де б я не жив, у мене немає і в помині тієї спекотної радісною тяги в місто | Олексій Андрєєв. Чого у нас тепер в надлишку, так це телесеріалів. | В. Солоухин. Пам'ятається, їдучи, я обіцяв вам писати листи |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати