File din sufletul meu

Textele pe care le-am strans in paginile urmatoare sunt, asa cum arata si titlul, file din sufletul meu. Am scris din-tr-o nevoie de a marturisi lucruri despre care alti poeti nu se gandesc sa scrie. Se poate spune ca randurile mele sunt un protest. Mi se pare nedrept ca poezia contemporana trateaza cu aparenta seriozitate cele mai neserioase lucruri, in timp ce adevaratele valori sunt uitate prin cine stie ce cufere, in podul mintii, acolo unde ne este prea greu sa ne suim.

Mare parte dintre poeziile mele schiopateaza. Sunt constient de acest lucru, tot asa cum sunt constient ca schiopateaza intreaga poezie adulata de criticii literari, poezie care face abstractie de elemente pe care le consider importante. De ce nu scrie nimeni despre mantuire, despre carti, despre tacere sau despre marturisirea dreptei-credinte?

Stiu ca se vor gasi critici care sa gaseasca nod in papura versurilor mele. Asa cum se vor gasi si critici care sa observe ce ii lipseste poeziei pe care o scriu. Acestora din urma le spun ca imi dau seama ca nu este o poezie pentru care sa primesti aplauze sau felicitari. Nu asta caut. Nu caut sa fiu considerat poet. A fi poet e o stare de spirit: poti sa o ai, sau nu. Dar cine scrie o singura poezie adevarata in viata lui e poet.

Eu afirm cu toata sinceritatea ca abia astept sa fiu criticat. Dar astept sa vad si valorile pe care le accepta acesti critici. Pentru ca atata vreme cat criticii apreciaza doar versuri valoroase numai din punct de vedere estetic - indiferent de mesajul acestora - pozitia lor nu ma intereseaza. Nu e greu de sesizat ca din randurile mele razbate o anumita tristete. Dar cum sa nu fiu trist cand un poet ca Daniel Turcea este lasat in uitare numai pentru crima ca la un moment dat a ales sa scrie poezie religioasa, in timp ce alti scriitori de o valoare indoielnica se afla permanent in atentia criticilor?

Da, sunt oarecum trist. Sunt trist pentru ca valorile crestine sunt tinute sub obroc. Sunt constient de faptul ca, daca pana acum as fi scris numai poezie, randurile mele ar putea fi interpretate drept tentativa unui nimenide a-si ascunde neputintele artistice.

Sansa mea este ca eu scriu altfel de carti. Carti care, nu o spun cu mandrie, sunt foarte bine primite de catre publicul cititor. Multe dintre ele se reediteaza. Asta inseamna ca sunt citite. Deci au trecut testul cititorilor. Tinand cont de acest aspect, as vrea sa nu las impresia ca ma pricep la multe: si la teologie, si la dramaturgie, si la poezie. Am retineri fata de cei care se cred prea talentati. Atunci cand scriu despre familie sau despre infruntarea necazurilor, despre yoghini sau despre astrologie, cand iau interviuri sau cand scriu versuri, eu fac acelasi lucru: incerc sa intind o mana celor ce au nevoie de ea. Eu acelasi sunt, indiferent de ceea ce fac. Si, chiar daca ceva imi reuseste mai bine si altceva mai putin bine, inima mea aceeasi a fost: o inima care bate pentru ceilalti.

Poeziile pe care le-am scris sunt rodul framantarilor mele. Sunt copiii cugetarii mele. Si le incredintez tiparului tocmai pentru ca acesti copii au fost admirati. De catre oameni care au simtit rostul lor, de catre oameni pe care citirea lor i-a folosit. Si cred ca mai sunt oameni de acest fel.

Unii dintre cei care au citit cateva din cartile pe care le-am tiparit pana acum, in special Jurnalul convertirii, S-au aratat dornici sa citeasca tot ceea ce am mai scris. Dupa Jurnal, Poeziile sunt textele care exprima cel mai bine framantarile mele. Mi-am asumat riscul de a primi criticile literatilor, mai ales pentru a le face un cadou acestor cititori.

O mare dorinta as avea, exprimata de altfel si in piesa Taina iubirii: Daca sunt oameni care, citind ce scriu eu, isi dau seama ca pot sluji pe altarul literelor mai bine decat mine, ii rog sa o faca. Ii rog sa nu isi ingroape talantii. Ii rog sa marturiseasca ceea ce au de marturisit.

POVESTI PENTRU COPIII MARI SI MICI | Picaturi bune | Povesti cu iubire | Doctorul doctorilor | Cordonul bunicii - poveste pentru copiii necajiti si parintii lor | Zidurile din suflete | Gemenii | SCENA 1 | SCENA 2 | SCENA 3 |

© um.co.ua -