SCENA 4

1. SCENA 1
  2. SCENA 1
  3. SCENA 1
  4. SCENA 2
  5. SCENA 2
  6. SCENA 2
  7. SCENA 3

ANDREI, ILIE, OANA, PROFESORUL

PROFESORUL: Da, e nevoie de o cultura crestina cat mai ramificata. Cultura crestina trebuie sa raspunda la multe dintre problemele pe care le pune societatea contemporana.

ILIE: Suntem acuzati ca suntem ramasi in urma, ca ne laudam cu o traditie moarta.

ANDREI: E adevarat, exista opinia potrivit careia credinta crestina ar fi un fel de muzeu cu vechituri, o biblioteca roasa de vreme si atat. Nu este deloc asa. Nimic mai fals. Traditia cu care ne mandrim nu a aparut in intregime in prima suta de ani de la intemeierea Bisericii. Au fost sute si sute de ani in care sfintii au talcuit si au aprofundat predaniile pe care ei insisi le primisera. Credinta crestina este una si aceeasi, dar intr-un fel scria Sfantul Justin Martirul si Filosoful, in alt fel Sfantul Grigorie de Nazianz si in alt fel Sfantul Ioan Damaschin. Fiecare dintre ei, folosindu-se si de cunostintele din vremea sa, a exprimat invatatura ortodoxa. Nu se poate spune ca teologia a evoluat, dar e cert ca exprimarea ei a cunoscut o dezvoltare serioasa.

OANA: Si de la Sfintii Parinti pana astazi?

ANDREI: Fiecare generatie, de la Sfintii Parinti pana astazi si pana la sfarsitul lumii, trebuie sa traiasca in mantuitoarea credinta crestina. Sfanta Traditie nu e o comoara pe care o tinem in biblioteca, ci o comoara care ne ajuta sa cunoastem viata adevarata. O comoara pe care trebuie sa o respiram putin cate putin.

OANA: De ce nu continua sirul Sfintilor Parinti pana in zilele noastre?

ANDREI: Chiar daca marii luminatori ai Bisericii ce poarta numele de Sfinti Parinti au trait in primul mileniu, de atunci si pana astazi au fost destui sfinti care au dus mai departe duhul dreptei credinte. Biserica a supravietuit si supravietuieste prin sfintii lui Dumnezeu si nu doar prin carti. Cuvantul Domnului ca "litera ucide, iar duhul da viata" poate fi inteles si asa. Ca adevarata credinta trece in Biserica de la om la om si nu de la carte la om.

ILIE: In manastiri duhovnicul nu isi creste ucenicul cu cartea, ci cu viata. Sa nu credeti ca nu am toata evlavia fata de Sfanta Traditie. Dar un teolog care se lauda ca a citit toate Filocaliile dar nu are dragoste de aproapele, mi se pare mai departe de Dumnezeu decat un credincios care, fara multa carte, incearca sa implineasca ceea ce aude citindu-se din Evanghelie duminica, la Biserica.

ANDREI: Petre Tutea spunea ca este mai valoroasa o femeie credincioasa decat un intelectual necredincios cu nu stiu cate diplome.

OANA: Ai dreptate.

(Profesorul se uita din nou la ceas.)

ANDREI (Aprins): Pana la sfarsitul lumii, Dumnezeu va avea vase alese care vor duce mai departe duhul ortodox. E adevarat: cartile, cand nu le tinem in biblioteca, si cand incercam sa traim asa cum ne invata ele, sunt aur duhovnicesc. Sa ne temem de responsabilitatea care ne apasa si sa aratam ca Traditia nu numai ca nu ne imbatraneste, ci ne face vii. Traditia crestina este viata adevarata si nimic altceva. Cand un mare ganditor indian, parca Mahatma Gandhi, a spus ca din crestinism Il vrea doar pe Iisus Hristos, iar Biserica si Traditia le lasa celorlalti, nu a inteles ca Biserica e insusi Trupul lui Hristos. Nu poti separa Trupul de Cap. Nimeni nu are dreptul sa vorbeasca despre separarea dintre Hristos si Biserica decat daca o poate face avand propriul cap separat de trup. Numai si numai atunci. Sa credem si sa marturisim ca Biserica e scoala care ne creste in Hristos. Sa aratam celorlalti ca Traditia noastra e o comoara fara de care nu putem intelege sensul vietii si fara de care am pluti in deriva. Sa aratam ca se poate trai crestineste in aceste vremuri de desfrau si ratacire. Caci Hristos ne-a spus: "Indrazniti, nu va temeti! Eu am biruit lumea!"

(Cortina se trage. Se aprinde lumina in sala. Discursul lui Andrei lasa impresia ca piesa s-a sfarsit.)

SCENA 5

POVESTI PENTRU COPIII MARI SI MICI | Picaturi bune | Povesti cu iubire | Doctorul doctorilor | Cordonul bunicii - poveste pentru copiii necajiti si parintii lor | Zidurile din suflete | Gemenii | SCENA 1 | SCENA 2 | SCENA 3 |

© um.co.ua -