Picaturi bune

- Introducere -

"O, cum as dori ca voi toti sa deveniti poeti!"

Avva Sofronie de la Essex

Volumul "Taina iubirii" apare din nou. De aceasta data, este mai mare si, sper eu, mai frumos ... Multi parinti, citind piesa mea de teatru cu acelasi nume, m-au intrebat: "Dar pentru copii nu scrii nimic?" Nu simteam nicio chemare pentru asa ceva. Pana cand, intr-o zi, duhovnicul mi-a dat ascultare sa scriu cateva povesti. M-am rugat lui Dumnezeu sa scriu si ... iata "roada ascultarii" - "Povestile pentru copiii mari si mici". Le-am considerat potrivite pentru a deschide cartea mea despre iubire ...

De ce "pentru copiii mari si mici" si nu "pentru copiii mici si mari"? Poate si pentru ca pe copiii mari ii cunosc mai bine, din multimea de scrisori pe care le primesc zilnic.

Mi-am dat seama ca exista adulti cu inimi de copii, copii mari adica, oameni care mai cauta frumosul, sensibilul, oameni care se simt ultimii supravietuitori ai unei lumi care L-a primit pe Dumnezeu. Pentru acestia scrisesem si poeziile din ciclul "File din sufletul meu" si piesa de teatru despre iubire. M-am bucurat mult citind cateva din comentariile lor la aceste povesti - care au fost postate deja pe blog-ul meu. Parintele Sofronie Saharov le spunea ucenicilor sai: "O, cum as dori ca voi toti sa deveniti poeti!" Isi dorea nu ca ei sa se apuce sa scrie poezii, ci sa aiba curajul asumarii unei viziuni transfiguratoare a vietii.

Eu cred ca adevaratul poet este, din aceasta perspectiva, crestinul. Si ca e nevoie de multa credinta pentru a te lasa purtat pe valurile poeziei curatiei copilului ...

Povestile adunate aici se adreseaza insa si copiilor. Unele sunt accesibile copiilor mai mici, altele doar elevilor care au terminat ciclul primar. Exista chiar o povestioara aparte, "Ultimul nivel", care se adreseaza copiilor (dar si adultilor) care isi petrec mult timp in fata jocurilor pe calculator. Am inclus o poveste si in ultima parte a cartii, in "File din sufletul meu", ca sa nu distoneze cu celelalte povesti. E vorba de un text despre valoarea duhovnicului pe care l-am tiparit initial in volumul "Noi sfinti preoti de mir". Si am luat din vechile "File" un alt text, "Napasta", pe care l-am prelucrat acum in povestea "Zidurile din suflete".

M-as bucura sa stiu ca, intr-o lume in care se citeste din ce in ce mai putin, in care revistele si ziarele religioase isi reduc tirajele, se vor mai gasi copii interesati de povestile mele. Stiu, nu am impactul autorilor in voga, dar cred ca iubirea pe care o port copiilor ii poate ajuta mai mult decat fantasmele magice. Si cred ca, decat sa creasca cu Harry Potter si Pokemoni, copiii ar face bine sa citeasca istorioare duhovnicesti sau chiar intamplari din Vietile Sfintilor.

Cititi, copii, ceea ce merita citit. Nu va pierdeti timpul. Si incercati sa intelegeti valoarea cartilor ...

Iata prima poezie a fiului meu Ioan-Codrin, scrisa la 8 ani, un textulet care va este dedicat si care spune multe:

"Cartea-i un izvor de intelepciune

Doar cu picaturi bune.

Are-o apa asa de buna

Mai buna chiar ca apa de fantana.

Si dac-o vei citi,

Ea te va rasplati

Cu multe daruri pamantesti,

Ba chiar si cu multe ceresti.

Citeste, copile, citeste mereu

Ca niciodata-n viata sa nu cazi la greu ... "

(Cartea - izvor de intelepciune)

Doctorul doctorilor | Cordonul bunicii - poveste pentru copiii necajiti si parintii lor | Zidurile din suflete | Gemenii | SCENA 1 | SCENA 2 | SCENA 3 | SCENA 4 | SCENA 1 | SCENA 2 |

© um.co.ua -