На головну

Криза отроцтва (підлітковий період)

1.  PR в умовах кризи - 2 години.
  2.  Альфред Вебер «Вибране: Криза європейської культури». Університетська книга, Санкт-Петербург, 1999..
  3.  Аномалії і криза в науці.
  4.  Антикризова політика в управлінні персоналом.
  5.  АНТИКРИЗОВЕ УПРАВЛІННЯ
  6.  Антикризова - Об'єктивна ОСНОВАТРЕБОВАНІЙ до загального ефекту ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  7.  антикризовий консалтинг

Підлітковий вік - важкий період психологічного дорослішання і статевого дозрівання дитини. У самосвідомості відбуваються значні зміни: вчорашні діти поступово починають відчувати себе дорослими людьми, це і є центральне новоутворення молодшого підліткового віку. Воно проявляється, перш за все, в бажанні підлітка, щоб все - і дорослі, і однолітки - ставилися до нього не як до дитини, а як до дорослого. Він претендує на рівноправність у відносинах зі старшими і йде на конфлікти, відстоюючи свою «дорослу» позицію. Відчуття дорослості виявляється у прагненні до самостійності, бажанні захистити якісь сторони свого життя від втручання батьків. Це стосується питань зовнішності, відносин з ровесниками, навчання. З'являються власні смаки, погляди, оцінка, власна манера поведінки. Бажання виглядати в очах оточуючих дорослим посилюється, якщо не знаходить у них відгуку.

Завдяки бурхливому зростанню і перебудові організму, в підлітковому віці різко підвищується інтерес до своєї зовнішності. Формується новий фізичний вигляд. Через його суб'єктивної значущості підліток гостро переживає всі недоліки своєї зовнішності, дійсні та уявні. Важкі емоційні реакції на свою зовнішність у підлітків пом'якшуються, якщо з близькими дорослими встановлені теплі, довірчі відносини, причому дорослі повинні проявити розуміння і тактовність. І навпаки, нетактовне зауваження, яке підтверджує найгірші побоювання, окрики або іронія, що відривають підлітка від дзеркала, посилюють песимізм і додатково невротизують.

Приблизно в 15 років дитина робить ще один крок в своєму особистісному розвитку. Після пошуків себе і особистісної нестабільності у нього формується так звана «я-концепція», тобто система внутрішньо узгоджених уявлень про себе, образів «я». Образи «я», які створює в своїй свідомості підліток, різноманітні - вони відображають все багатство його життя. Уявлення про власну фізичної привабливості - фізичне «я»; уявлення про свій розум, здібності в різних областях - пізнавальний компонент «я-концепції»; уявлення про силу характеру, товариськості, доброти та інших якостях утворюють так зване реальне «я». Крім реального «я», «я-концепція» включає в себе «я» ідеальне. Коли ідеальний образ представляється можливим, він спонукає підлітка до самовиховання. Підліток не тільки мріє про те, яким він буде в найближчому майбутньому, а й прагнути розвинути в собі бажані якості. Великий розрив ідеального «я» і реального «я» призводить до невпевненості, уразливості, впертості, агресії.

У підлітковому віці всі ми бурхливо захоплюємося різноманітними справами. Вважається, що підлітковий вік без захоплень подібний дитинству без ігор. Дитина сама вибирає собі заняття до душі, задовольняючи тим самим виникла потреба в самостійності, пізнавальну потребу і деякі інші. Як правило, захоплення не несуть навчального характеру. Часто з навчанням в школі перетинаються інтелектуально-естетичні захоплення. Вони пов'язані з інтересом до улюбленого предмета, заняття - історії, музики, малювання, радіотехніці і т. Д. У підлітків можуть бути егоцентричні захоплення - будь-яка справа стає засобом демонстрації своїх успіхів. Підлітки намагаються привернути до себе увагу, виділитися, піднятися в очах оточуючих, наприклад, займаючись модним видом спорту. Найпримітивніший вид захоплень підлітків - інформативно-комунікативний. У ньому проявляється жага отримання нової, не дуже змістовною інформацією, яка потребує критичної переробки, а також потреба в легкому необтяжливим спілкуванні з однолітками - в безлічі контактів, що дозволяють цією інформацією обмінюватися. Тут причина, наприклад, багатогодинних порожніх розмов у дворовій компанії, тривалого просиджування перед телевізором.

Для цього віку характерні не тільки різноманітні захоплення, а й емоційне спілкування з однолітками. Підліткова дружба - складне, суперечливе явище. Підліток прагне мати близького, вірного друга; він шукає в одному подібності, розуміння і прийняття своїх власних переживань і установок. Друг, що вміє вислухати і поспівчувати, стає своєрідним психотерапевтом. Якщо ж один, зайнятий своїми, не менш складними підлітковими справами, проявить неуважність чи інакше оцінить ситуацію, цілком можливий розрив відносин.

У підлітків в цей час з'являється багато знайомих і, що більш важливо, утворюються неформальні групи. Підлітків може об'єднувати в групу не тільки взаємна симпатія, а й спільні інтереси, заняття, способи розваг, місце проведення вільного часу. Якщо підліток потрапляє в групу з досить високим рівнем соціально-культурного розвитку, це благотворно позначається на подальшому розвитку його особистості.

Самовизначення, стабільність особистості пов'язані з формуванням світогляду. Слід мати на увазі, що світоглядні проблеми не вирішуються раз в житті, раз і назавжди. Доросла людина буде повертатися до цих «вічним» питань, відмовляючись від своїх колишніх рішень або зміцнюючи в своїй думці, але вже на іншому, більш високому рівні. Не у всіх старшокласників виробляється світоглядна система ясних, стійких переконань. Еріксон говорив, що відсутність світоглядного вибору в юності, змішання цінностей не дозволяють особистості знайти своє місце в світі людських відносин і не сприяє її психічному здоров'ю. Однак, до тих пір поки це «предвосхищающее» самовизначення не підтверджено практикою, його не можна вважати міцним і остаточним. Звідси - третій віковій період, від 18 до 23-25 ??років, який умовно можна назвати пізньої юністю або початком дорослості. Але, як багато хлопців в деяких відносинах ще залишаються підлітками, так і багато молодих людей стикаються з «юнацькими» проблемами і роки по тому.

Юнацький вік - пора любові. Любов накладає свій відбиток на життя і діяльність особистості. Захопленість поглинає масу часу на зустрічі і мрії, вимагає нового ставлення до зовнішності, що породжує потребу модно одягатися, мати гарну зачіску і т. Д.

Старшокласники, які проводять багато часу перед дзеркалом або приділяють занадто багато уваги нарядам, роблять це в більшості випадків не з самовдоволення, а з почуття тривоги. Помітна одяг, що привертає до себе увагу, - засіб отримати підтвердження, що побоювання безпідставні, що юнак чи дівчина можуть залучати і подобатися. Впевнений в собі людина не має потреби в такому постійному «підтвердженні», тому з віком заклопотаність зовнішністю зазвичай зменшується. Людина звикає до своєї зовнішності, приймає її. На перший план виступають тепер інші властивості «я» - інтелектуальні, вольові та моральні якості, від яких залежать успіх діяльності і відносини з оточуючими.

Ми розглянули деякі особливості юнацького віку, але звести їх до якогось спільного портрета навряд чи вдасться, так як, незважаючи на те, що всі старшокласники стикаються з одними і тими ж проблемами, дорослішають вони в різний час. Перш за все, діє закон нерівномірності дозрівання і розвитку. Ця нерівномірність є одночасно як міжособистісної: темп дозрівання і розвитку підлітків різний, тому однокласники можуть перебувати на різних стадіях свого індивідуального розвитку, так і внутриличностной (гетерохронность фізичного, статевого, інтелектуального, соціального і морального розвитку одного і того ж індивіда). Тому перше питання, яке повинне виникнути при зустрічі зі старшокласником: з ким ми маємо справу - з підлітком, юнаком або вже з дорослою людиною.

Отже, підлітки мають деякі загальні психологічні особливості: це пошук себе, егоцентризм, підвищена увага до думки оточуючих їх людей, ретельно приховується невпевненість в собі. Часто ця невпевненість проявляється в підвищеній конфліктності, уразливості. Світоглядно підлітки незрілі, в них сильно розвинене наслідування кумирам. Підлітки часто поверхневі в своїх судженнях, але їх самолюбство не дає їм можливості в цьому зізнатися. Підліткового віку властива емоційна нестабільність.

ЕТА ПОДБОРКА МАТЕРІАЛІВ Є ЧАСТИНОЮ НАСТУПНОГО КНИГИ - 1 сторінка |  ЕТА ПОДБОРКА МАТЕРІАЛІВ Є ЧАСТИНОЮ НАСТУПНОГО КНИГИ - 2 сторінка |  ЕТА ПОДБОРКА МАТЕРІАЛІВ Є ЧАСТИНОЮ НАСТУПНОГО КНИГИ - 3 сторінка |  ЕТА ПОДБОРКА МАТЕРІАЛІВ Є ЧАСТИНОЮ НАСТУПНОГО КНИГИ - 4 сторінка |  ОКРЕМІ УРИВКИ З КНИЖКИ |  ознаки сект |  Класифікація сект |  Огляд антисектантської діяльності за кордоном |  Секти в Росії |  Секти і держава |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати