Головна

Фотожурналістика в роки Великої Вітчизняної війни.

1.  II. Історія вітчизняної конфліктології
  2.  Антифашистська боротьба болгарського народу в роки Другої світової війни. Вересневе повстання 1944 р
  3.  Антифашистський рух Опору в роки другої Кірова війни. Встановлення диктатури пролетаріату.
  4.  Армія в перший період війни. Лафайет
  5.  Армія Великої французької революції і її вожді
  6.  Болгарія в роки першої світової війни.
  7.  ВЕЛИКОЇ КУЛЬТУРІ - ВЕЛИКЕ МАЙБУТНЄ

Перша половина 1940-х рр. - воєнний час. Мирне життя білоруських журналістів, як і всіх радянських людей, закінчилася. Фотожурналісти знаходили собі роботу у фронтовій пресі, билися в партизанських загонах, йшли в підпілля. Фотографії, зроблені ними на передовій, в госпіталях, партизанських загонах, в тилу, друкували центральні та республіканські газети.

Фотокореспонденти створювали фотолітопис і фотохроніку найжорстокіших випробувань і великого подвигу радянських людей.

Після закінчення війни в мінські газети і БелТА прийшли Ф. Бачило, В. Лупейка, К. Якубович, Л. Ейдінов, М. Ананьін, П. Новаторів, І. Стець, В. Аркаша, В. Дагаєв, В. Марціонко, П . Білоус, І. Змитрович, А. Дітла, А. Лукашев, В. Китаї та багато інших, про яких ще належить згадати. Майже нікого з них вже немає в живих ...

Історія даного періоду білоруської фотожурналістики ще чекає свого дослідника.

Закінчення війни стало початком відродження білоруської преси. На зміну талановитим журналістам, фотокореспондентам, загиблим в боротьбі із загарбниками, прийшло чимало самородків і самоучок. Вони стали працювати поруч з професіоналами і відрізнялися новим баченням навколишньої дійсності, прагненням висловити власне «я» в кожної фотографії, передати характер, почуття героїв в своїх знімках.

Військовий період творчості білоруських журналістів, які діяли під час фашистської окупації в умовах підпілля, які воювали в партизанських загонах, воювали на фронті, вимагає додаткового вивчення і гідної оцінки.

У той час фотожурналістами ставали непрофесіонали - бійці і партизани, які намагалися відтворити триразовим камерами жахи війни, страждання народу, радість здобутих перемог. Характерна риса творчості військових журналістів і фоторепортерів, як не парадоксально, - свобода у вираженні власних думок, відчуттів і оцінок, відхід від ідеологічних канонів і штампів. Смертельна небезпека, що чекають на кожному кроці, загострювала почуття, змушувала забути про пильному цензора. Тому в публікаціях фронтовий і підпільної преси, фотографіях фоторепортерів так багато щирості, любові, патріотизму, так багато горя і страждань. Саме час породжувало класику фотожурналістики, яку склали документальні фотографії, які піднялися до висот художніх узагальнень і образів.

З повним правом класикою фотожурналістики можна вважати твори радянських фоторепортерів С. Короткова, Р. Кармена, В. Аркашева, А. Дітлова, Е. Халдея, М. Альперта, Д. Бальтерманца, А. Морозова, Н. Грановського, А. Устинова, І. Шагіна, Е. Евзеріхін, М. Грачова, С. Лоскутова та ін.

Одним з яскравих представників військової фотожурналістики став Олександр Дітла.

З фотонарису Юлії Большакової «Без п'яти ... сто» (Республіка. 2007. 24 березня).

У редакції газети «Республіка» його називають «наш талісман». Адже заслужений журналіст Республіки Білорусь, кавалер ордена Червоної Зірки Олександр Дітла з нами всі 16 років з дня заснування газети. А до цього, ще перед Великою Вітчизняною, була робота в «Рибінський правді» (Олександр Сергійович родом з Ярославської області). Потім - фронтові походи з «ФЕДом», точною копією знаменитої «лійки», робота військовим кореспондентом фотохроніки ТАРС. У мирний час - БЕЛТА, журнал «Маладосць», куди його запросив Петро Машеров, робота на телебаченні, в передачах «Клуб" Спектр "» і «Вітер мандрів», створення документальних фільмів ...

Здається, Олександра Сергійовича знають всі - настільки він виділяється на загальному тлі своїм життєлюбством і активністю, в неймовірній кількості генеруючи свої ідеї і моментально спалахуючи чужими. Єдине, про що ніколи не замислюєшся, так це про його віці. Одного разу, тільки прийшовши в «Республіку», я стала свідком такої сцени. Олександр Дітла влетів у відділ новин, потиснув усім присутнім руки і попросив знайти чийсь телефон. - Тільки швидше, - додав він. - У відрядження спізнююся. «Невже він все ще їздить у відрядження?» - Здивувалася тоді я, вважаючи, що йому, ймовірно, не менше сімдесяти. А виявилося - більше дев'яноста. Хоча, що йому наші відстані, якщо в роки війни Олександр Сергійович відмахав «пів-Європи, полземлі». Під час війни в його обов'язки входило також робити знімки для партквитків: голова на білому тлі. В окопах простирадлом там ні, тому для фону використовували газету, а щоб букв на знімку видно не було, солдати, які тримали газету, повинні були її постійно ворушити.

Потім бійці стали просити його робити маленькі, на половину сірникової коробки, знімки в повний зріст, щоб відправити додому і рідні побачили, що у них цілі і руки, і ноги. Ось з таких маленьких рисок часу, як з окремих кадрів фотоплівки, і складалася для Олександра Дітлова війна ...

... Так і не зроблений знімок: в маленькому селі між Ленінградом і Москвою, поруч з медпунктом, за одним з сараїв - складені на манер дровітні дров замерзлі трупи. Сфотографувати це рука у нього не піднялася ... Не знімав Олександр Сергійович і концентраційні табори.

... Зате під Толочина в 1944-му на галявині виявив величезну кількість німецьких касок, склав їх купою, як на картині Верещагіна, і сфотографував.

... Влітку 1944-го в Мінську зняв дивовижний кадр, який до цього дня зберігає свою таємницю. На фасаді поштового відділення, на розі вулиць Енгельса та Кірова, - напис: «Тома і Альоша ми живемо вулиця Максима Горького будинок 11 кв 1 проти 1 лікарня. Мамо". Чи знайшла мама своїх дітей? ..

... Уже на території Німеччини рано вранці побачив сплячого на камені німецького солдата. Той, ймовірно, пробирався додому, сів відпочити, та задрімав. Відкрив очі, злякався: перед ним радянський офіцер з пістолетом на боці. Олександр Дітла сфотографував солдата і пішов своєю дорогою: війна-то закінчувалася ...

... І самий зворушливий знімок: на тлі семитонна снаряда, якими фашисти били по Лондону, - тендітна дівчинка років п'яти. Як ілюстрація всієї нелюдяності війни.

Але, мабуть, найвідоміше фото Олександра Дітлова знаходиться в Білоруському державному музеї історії Великої Вітчизняної війни. На змонтованій з декількох частин фотографії, довжина якої сім метрів, - 49 кавалерів ордена Слави 2-го Ярцевского мотоциклетного полку, який брав участь у визволенні Білорусі. «Мене вразили ці хлопці. Війна, а вони все з голочки, в чистих гімнастерках, - згадує Олександр Сергійович. - А один, правофланговий, в такий білої, як ніби в новій. Потім виявилося, що він її кожен день стирав ... »

А недавно в Інтернеті я абсолютно випадково натрапила на спогади саме цю людину, про який розповідав Олександр Дітла. Спогади записав онук ветерана, Олександр Тарбанаев, для однієї з алтайських газет. «Скільки залишилося в живих з тих 49, яких знімав Дітла? - Каже ветеран. - Коли ми збиралися в 1984-му в Білорусії, вісім були живі, 6 приїхали на святкування 40-річчя визволення Білорусі від фашистів, двом не дозволило здоров'я ... А другий знімок - свіжіший. Тут ми вдвох з Олександром Сергійовичем в наших мирних горах. Згадуємо минуле ... »

До речі, з музеєм історії Великої Вітчизняної війни у ??Олександра Сергійовича давня дружба. Коли після війни він приїхав працювати в зруйнований Мінськ, жити йому було зовсім ніде. Першу ніч провів в руїнах, під відкритим небом. А потім доля привела його в будівлю музею. Тут, на великому дерев'яному столі, він ночував більше тижня, поки остаточно не визначився з місцем проживання. І сьогодні Олександр Дітла приходить сюди як додому, і навіть цілком може замінити екскурсовода. Тим більше що є серед експонатів музею не тільки його знімки, але і особисті речі.

Коли ми зустрічаємося з Олександром Сергійовичем в коридорах редакції і зупиняємося, щоб перекинутися парою слів, я, чесно кажучи, відчуваю деякий трепет. Може, це звучить і пишномовно, але я розумію, що спілкуюся з людиною-епохою, людиною-легендою. Він був знайомий з великими акторами Купалівського театру Глєбовим і Платоновим, вхожий в будинок до Коласа, дружив з Макаенка, Шамякіна, Брилем. Творчі особистості бачили в ньому споріднену натуру і цінували його роботи.

«Найстрашнішого знімка я так і не зробив ...»
 Василь МАТВЄЄВ, «Республiкi», № 97 (4763) 30 травня 2009 р

Олександр Дітла: про себе, про війну і фронтову фотографії, яка стала для нього долею

Він пішов на пенсію в 93. «Найбільш знімає серед пишуть. І самий пише серед знімають »- так говорили про нього колеги-журналісти після війни. Але в цих словах лише мала частина професійних захоплень цієї незвичайної людини. Найменший його знімок - розміром з марку. Найбільший - 7 метрів в довжину. Його високо цінували Машеров, Макаёнок, Колас, Глєбов, Шамякіна, Бриль ... Маршак за його знімками писав вірші. При цьому в архівах Олександра Сергійовича Дітлова досі зберігаються недруковані військові негативи. Каже, часу не було займатися. У свої 97 він як і раніше живе в вимірі сьогодення - майбутнє. Минуле - для газетних інтерв'ю і тихих спогадів.

... До війни працював в «Рибінський правді» (Ярославська область). У липні 1941-го в їх місті формувалася дивізія. Разом з нею і пішов на фронт - фотографом при клубі політвідділу. Перші німецькі військовополонені. Страшні покажчики «Нах Гамбург», «Нах Берлін», «Нах Москва» ... І перші атаки. Все це запам'ятав його ФЕД (точна копія німецької «Лейхс-камери»). Політотдельскій співробітник, спочатку він повинен був робити фото на партквитки - голова солдата на світлому фоні. З білими простирадлами в окопах - самі розумієте. Як бути? Вихід знайшли. Поки фотограф робив знімок, двоє бійців ворушили натягнуту газету за спиною знімається. Букви в результаті розпливалися, зливалися, і фон виходив стерпно-сірим.

- Дуже скоро солдати стали просити, щоб я зробив картки для їх рідних. Обладнання немає. Де збільшити? А вони все вмовляли: нічого, мовляв, будь-яка зійде. Аби побачили, що руки і ноги цілі, - згадує Олександр Дітла. - Скільки я зробив таких ось марочек-контрольок за роки війни, навіть порахувати важко. У них було мало від мистецтва - солдат в траншеї з розчепіреними руками і широко розставленими ногами. Безглуздо навіть якось ... Зате яке щастя і сльози там, на іншому кінці поштової адреси: живий синку, неушкоджений, воює! Яка страшна прикмета часу! Який потужний емоційний обмін за допомогою паперу і нескладної оптики!

Завжди в авангарді. Не раз, не два і не 22 в настанні разом з військами. Ходив через лінію фронту до партизанів, за що нагороджений орденом Червоної Зірки. Серйозно поранений в ногу. У 1943-му дивом залишився живий, коли німці прорвали оборону поблизу білоруського села Чернин, загнали їх в болото і фактично розстрілювали в упор. Про все це мені розповіла дочка - Ольга Олександрівна ... Сам Олександр Сергійович все життя соромився носити ордени. Його хвилювало і хвилює інше. Чому безсилля політиків щоразу змушує одного Івана стріляти в іншого?

- Стан війни навколо викликає в людині дуже дивні почуття: наприклад, притупляє страх. Наступ. Ти біжиш по голому полю з пістолетом в кобурі і фотокамерою на грудях, бачиш через об'єктив, як праворуч і ліворуч падають солдати. Наші солдати. І розумієш, що в будь-яку секунду можеш лягти поруч з пробитою головою. Ніякої героїки в цьому не було. Це була наша щоденна робота, тільки піхота виконувала свою, а я - свою. Єдине, що турбувало в той момент, - не виглядати клоуном і не заважати, - каже Олександр Дітла. - У 1943-му я став кореспондентом ТАРС. Фотографії ночами друкував в бліндажах і землянках. Негативи передавав до Москви кур'єрами, машинами або літаками. І дещо виходило.

У його знімках з передової - їдкий дим артилерійських пострілів, швидкість починається атаки, вмить обм'якле і невагоме від попадання кулі людське тіло. І каски, каски, каски, спрямовані вперед. Але є й зовсім інші кадри: життя після бою ... Козленок, прив'язаний до дулу підбитого «тигра» (саме він надихнув Самуїла Маршака на написання відомого вірша). Біженці зі своїм нехитрим скарбом. Сироти, яких солдати годують кашею з армійських казанків. І звичайно, герої. Ті, кому пощастило повернутися на свої позиції - увінчаними або каліками. Саме вони - на одній з найвідоміших фотографій Олександра Дітлова.

Важкі бої за звільнення Вітебська. Німці довго бунтувалися, але потім зробили масований прорив в надії вибратися на Толочінского магістраль. Солдати 2-го Ярцевского мотоциклетного полку (в якому знаходився і лейтенант Дітла) три доби утримували позиції. І не пропустили ні душі! На полк дали 50 орденів Слави. Нестандартний випадок - нестандартний і знімок: фотограф вибудував солдат в дві шеренги і знімав їх по шестеро. Фрагментами. Потім з'єднав. У музеї Великої Вітчизняної війни ви легко знайдете цю фотографію-полотно: вона займає на стіні майже 7 метрів.

- Улітку 1944-го ми перейшли Проню: звільнили Бобруйськ, Могилів і увійшли до Мінська. Я вперше був у цьому місті, і масштаб його руйнувань мене потряс. Залишилося всього нічого: трохи Немиги, Оперний, Будинок офіцерів ... Люди вилазили з якихось напівпідвалі і нетрів, щоб привітати нас. Усюди - купи понівеченого бетону і самотні стіни, які раніше були будинками. Навколо Академії наук - колючий дріт. Написи «Мінний карантин» на рідкісних уцілілих будівлях. Сім'ї з дітьми, кіньми, торбинками і пожитками - їх було шкода до сліз. Чи не місто, а територія нічного кошмару - в ньому було боляче дихати, - показує фотографії Олександр Сергійович. - Ще страшніші картини ми бачили, коли звільняли в'язнів табору в Озарічах, а потім Могильові. Ви зустрічали коли-небудь дідів у віці 25-30 років? А ось мені довелося ... Одного з них запам'ятав на все життя: Володимир Михайлович Мартинов з села В'язні. У нього було обличчя Христа і очі, які хотіли, але вже не могли плакати. «Ісус з В'язнів» - так я назвав цей знімок-образ.

Демобілізація - в липні 1945-го. Один з перших ешелонів Берлін Ростов-на-Дону. І Олександр Дітла - в ньому. По дорозі на батьківщину вийшов дуже рідкісний, майже неможливий в звичайному житті кадр: стоять на пероні бойові генерали віддають честь солдатам, які повертаються додому. А ось ще один. Полковий перукар голить прямо на платформі бійця: тому явно не все одно, яким його побачать рідні. Дивимося далі: на кожному з вагонів потяга по-німецьки написано «Не курити!». І добрий десяток самокруток, димлять щосили з кожного вагонного отвору. Війна і мирне життя тут все ще поруч, але друга явно бере верх. Тому що вижили. Тому що перемогли ...

- У мене немає улюблених і нелюбимих фотографій. Кожна дорога по-своєму. Ось цю, наприклад, вважаю «апофеозом війни»: недалеко від Толочина я випадково знайшов галявину, завалену німецькими касками. Склав їх у гірку - і зняв, - тримає в руках збільшений знімок. - А найстрашніше моє фото на війні ... Це було по дорозі Москва-Ленинград: медпункт в маленькому селі, сараї. За одним з них я натикаюся на стіс з голих замерзлих трупів. Вони лежали, як дрова: один ряд уздовж, другий - впоперек. Я стояв перед ними - живий, здоровий, молодий - і розумів, що фотографувати їх не можна. Не по-людськи якось. Кожен з нас міг лежати в цій дровітні. У цій страшній стопці. Словом, найстрашнішого свого знімка я так і не зробив. І анітрохи не шкодую: не відкинеш часом - це теж високе мистецтво.

Довідка «Р»
 Після війни Олександр Дітла став штатним кореспондентом фотохроніки ТАРС по Калінінградській області і Західної Білорусії. Повернувся до Мінська. Працював в Бел ТА ?. Один із засновників журналу «Маладосць». Автор цілої низки документальних кінострічок. Ведучий популярних передач «Вітер мандрів» і «Клуб« Спектр »на БТ. Один з перших голів Білоруського союзу журналістів. До останнього часу - активний автор «Республiкi»

Тенденції сучасної білоруської фотожурналістики. |  Творчі чинники ефективності роботи фотожурналіста. |  Авторське право в фотожурналістики. |  Традиції і новаторство у вітчизняній фотожурналістики 1990-х років. |  Етичний контекст знімків надмірно натуралістичного характеру. Етичні табу в фотожурналістики. |  Посадові обов'язки |  Медичні протипоказання |  Соціальна позиція фотожурналіста і її формування |  Використання сучасних технологій в підготовці фотоматеріалу. |  Інформаційно-публіцистичні жанри фотожурналістики. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати