На головну

E R1 L1 16 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Ну куди ж ти лізеш під колеса, чортова баба! Відійди, Маринка, їй-богу, зараз прибити тебе вже, Льоня, та уймі ти її нарешті! ..

Підійшовши ближче, я нарешті побачила, в чому справа - хоча про це можна було вже здогадатися: важкий Лендкрузер, немов застряг в болоті бегемот, сидів глибоко в снігу - настільки, що здавалося, ніби у нього зовсім немає коліс; судячи з його задерти вгору багажнику, передні колеса загрузли глибше задніх - схоже було, що він дійсно провалився в якусь яму, з якої самостійно йому вже не виїхати. Задом до нього, люто смикаючись і ревучи, надривався звільнений від причепа пікап, за кермом якого, обернувшись назад і висунувшись майже по пояс з відчиненого вікна, стирчав Андрій; між двома автомобілями тремтіла туго натягнута яскраво-жовта стрічка троса, яким вони були з'єднані один з одним. Я побачила на узбіччі Мишка з короткою автомобільної лопаткою в руках, він був без шапки, і вуха у нього вже палали від морозу; друга така ж лопатка була у тата - мабуть, копати зараз, поки пікап, натужно гарчав, намагався висмикнути Лендкрузер зі снігового полону, не було потреби. Сергія ніде не було видно - судячи з усього, він був за кермом Лендкрузера.

Повз мене, у напрямку до принишклим, які залишилися позаду машин, пройшли Льоня з Мариною - він важко спирався на її плече, і мені видно було, що вона йде занадто швидко. Коли вони порівнялися зі мною, я почула, як він каже їй:

- ... Без тебе розберуться. Що ти пристала - заснув, заснув, яка різниця, головне - витягти, ти мені скажи краще: куди ти Дашку справи? - І вона, не слухаючи його, кричала одночасно з ним, зло, зі сльозами в голосі:

- ... А ти що мовчиш, як ми поїдемо тепер, не треба було першими їхати, я говорила - не треба було, у нас там речей скільки, одяг, продукти, куди ми тепер, ти подумав? подумав? .. втратили машину ... - І вони пройшли далі - назад, до Паджеро, і я обернулася було подивитися на них, але тут пікап заревів якось особливо відчайдушно: здіймаючи з-під коліс густу снігову куряву, Ленкдрузер раптом здригнувся і поповз вгору, задом, а пікап, рушивши з місця, повільно рушив вперед, прямо на мене; я відскочила в бік, а тато, заглушаючи виття обох двигунів, закричав:

- Пішов-пішов-пішов, давай, Андрюха, ще, ну давай! .. - І в цей момент раптом почувся якийсь різкий, несподіваний звук, і слідом за ним щось оглушливо стукнуло: придивившись, я зрозуміла, що трос , що з'єднував машини, лопнув; Лендкрузер тут же скотився назад і застиг на колишньому місці, втопивши свою широку морду в снігу, а двигун пікапа замовк, сліпучі ліхтарі погасли, водійська дверцята розчинилися, і Андрій, квапливо вистрибнув на дорогу і оббігти машину, в тиші вимовив з досадою:

- Бампер розкололи. Добре, що не в скло ще.

- Та тому що трос дерьмово! - Напевно, тато зірвав голос, бо тепер уже тільки сипів і виглядав таким засмученим, що мені хотілося підійти до нього, покласти руку йому на плече і сказати - так не слухайте ви цю дуру, видно ж, що це яма, ви тут ні при чому, але тут він з розмаху встромив - майже метнув - свою лопатку в сніг; вона поринула майже по середину свого короткого древка, і я передумала влазити з розрадам. - Ці ваші японські троси піжонські, хоч би один металевий взяли з собою, мандрівники, вашу мать, з вами тільки до булочної їздити!

- Чи не допоміг би твій трос, - сказав йому Сергій, вилізлий з Лендкрузера і насилу вибирається на дорогу - обличчя в нього було зле і втомлене, - занадто щільно сидить, тільки вушка б вирвали. Треба ще підкопати, він нагріб знову під себе, Мишко, давай сюди лопату. - І вони з татом почали копати - судячи з усього, не в перший і навіть не вдруге; а я сказала Мишка:

- Одягни шапку, - але він навіть не повернув до мене голови, напружено спостерігаючи за тим, як тато з Сергієм возяться між Лендкрузерових коліс.

Папа підняв голову і сказав Андрію:

- Ну, що ти стоїш, давай, діставай свою стрічку японську, одну порвали, тепер твою рвати будемо.

- Якщо не відкопати як слід, і вона порветься, - хмикнув Андрій, все ще з жалем розглядаючи розколотий бампер, - давай, я краще за лопатою сходжу, допоможу вам?

Якийсь час вони копали втрьох - зосереджено, несамовито, відкидаючи сніг з-під днища важко осів Лендкрузера в сторону узбіччя, а ми з Мишком танцювали навколо них, не наважуючись заважати їм питаннями; я відчувала, як, незважаючи на теплі черевики, від землі до моїх колін піднімається невблаганний холод, і боялася поглянути на Мишка, який провів тут, зовні, набагато більше часу, ніж я. Раптом Сергій, разогнувшісь, витер обличчя і похмуро сказав:

- Марно. Там уже лід внизу, так ми його точно не витягнемо.

- Може, з того боку спробувати? - Запитав Андрій, здавшись з іншого боку машини; з рота у нього густо йшла пара, брови і вії вкриті інеєм, очі сльозилися. - Якщо з розбігу, може, я через цю яму перемахну, не встигну провалитися? ..

- Не можна, - прохрипів тато, - звідки ти знаєш, наскільки вона велика, яма ця, ще одну машину посадимо - вважай, все, потрапили.

- Якщо цю яму об'їхати не можна, - повільно вимовив Андрій - і мені раптом все стало ясно, хоча він не встиг ще продовжити, я вже знала, що він зараз скаже, - ми потрапили в будь-якому випадку, тому що далі ми їхати не зможемо, а повертатися нам уже нема на чому.

Цього не може бути, подумала я. Цього просто не може бути. Я не подивилася на годинник, котра зараз година - десять вечора? Північ? Я не могла спати довше години, може бути - двох, я просто задрімала, ми не могли забратися так далеко.

- А далеко ще до Витегри? - Запитала я безнадійно, вже розуміючи, що почую у відповідь, і заздалегідь стиснулася, чекаючи цієї відповіді, а вони, немов по команді, обернулися і глянули на мене, наче зараз тільки помітили - вони глянули на мене, як на божевільну, і Андрій перепитав здивовано:

- Яка ще Витегра? Ми давно її проїхали вже, - і тільки тоді я підняла руку і стала гарячково засукати рукав, щоб дістатися до наручних годинників, рукав зачепився за них і застряг, і я з силою рвонула його на себе, ризикуючи порвати ремінець, і подивилася на циферблат.

Годинник показував пів на четверту ранку.

За моєю спиною захрустіли кроки.

- Ну що? - Запитала Наташа, підходячи. - Як справи у вас? Іра і діти сплять, але в Вітара холод такий собачий, Сергію, не у тебе ключі, я не хотіла її будити, треба б машину завести, погрітися трошки, а то діти замерзнуть.

Я подивилася на Сергійка - він не відповів. Ну що ж ти мовчиш, подумала я, давай, скажи їй, давайте всі разом прикинемо, чи надовго нам вистачить бензину, якщо ми просто будемо стояти тут, біля цієї ями, непереборним бар'єром перегородила нам шлях, відрізавши нас від мети, посеред захололої, байдужою пустки, в якій до самого горизонту немає жодного вогню. Може бути, його буде досить, щоб протягнути всю ніч і навіть весь наступний день - а потім ми станемо палити наші речі, одну за одною, звалюючи їх в жалюгідний, ледве гріє багаття, а потім ми знімемо покришки - спочатку з однієї машини, а потім і з усіх інших, і вони будуть горіти, огортаючи нас чорним, їдким і смердючим димом; а після, в самому кінці, ми будемо здирати оббивку з сидінь, тому що вона теж горить і дає тепло, тільки оббивку Лендкрузера не торкнемося, тому що вона зі шкіри, а це значить, Олені з Мариною доведеться замерзнути раніше інших, чортові піжони, шкіряний салон - з жахом я почула власний сміх, я була абсолютно, лякаюче спокійна, страху не було - тільки якесь ірраціональне, безглузде торжество, я зараз підніму очі і скажу - я ж вам казала, ну, що ви тепер скажете?

- Мам, - сказав Мишко тихо, - ти чого?

Я повернулася до нього - він дивився на мене, часто і здивовано кліпаючи, і вії у нього були зовсім білі, а губи від холоду ледь ворушилися, і тоді дурна, недоречна посмішка миттю злетіла з мене, і я підстрибнула до нього, зняла рукавиці і стиснула обома руками його щоки, його вуха - тендітні, наче скляні від морозу, руки у мене були холодні і не змогли б зігріти його, я стиснула сильніше - і він зойкнув від болю і хитнув головою, вириваючись.

- Ти замерз? Ти відчуваєш вуха? Де твоя шапка? - Я стала стягувати свою шапку з голови, я його не зігрію, мені ні за що його не зігріти, господи, що ж мені робити, хто завгодно, тільки не Мишка, краще б ми залишилися там, вдома, а він відштовхував мої руки і намагався звільнитися.

- Так, - сказав раптом Сергій, в один стрибок перемахнувши через значну купу снігу, що відокремлює узбіччя від поглинула Лендкрузер ями, і швидким рухом висмикнув з кишені Мишкиной куртки шапку, і я тут же зрозуміла, що весь час бачила її краєчок, що стирчав зовні; другим, таким же швидким рухом він натягнув цю шапку Мишкові на голову до самих брів, - так, - повторив він, - ви йдіть в машину і грійтеся, а ми тут ще покопаємо, - і тут же, немов розмова з нами був закінчений, відвернувся і продовжив: - треба копати вперед, пап, три мужика здорових, переможемо ми цю грьобане яму, в кінці кінців, зрубаємо дерево, сокири у нас є, між іншим дошки під колеса, нам все одно вперед треба їхати, не повертатися ж.

- Давайте-но перекуримо цю справу, - відгукнувся тато - хрипко, але цілком бадьоро.

- Потім покуріть, по дорозі, - в тон йому сказав Андрій, - я замерз, як собака, пішли, подивимося на цю яму, - і, не чекаючи відповіді, пішов - повільно, грузнучи в снігу майже по коліно, обігнув нерухомий Лендкрузер і рушив вперед, встромляючи лопату в сніг через кожні пару кроків, крикнувши Сергію через плече:

- Ти не заводь поки, просто світло включи, ні чорта ж не видно, - і тато пішов слідом за Андрієм, обходячи машину з іншого боку, а Сережа поліз назад, в кабіну.

Ми стояли на узбіччі - я, Мишко і Наташа, і дивилися на них, забувши на якусь мить про холод, сподіваючись в будь-яку секунду почути, що яма закінчилася, що вона виявилася невелика і буде потрібно зовсім небагато часу, щоб визволити завмерла в ній машину і прокласти дорогу для інших, безпорадно скупчилися на її краю; я обхопила Мишка обома руками і притиснулася щокою до крижаного рукаву його куртки і відчула, як він ледве помітно тремтить від холоду.

- Ну що ти там возишся, Серьога? - Повторив Андрій нетерпляче - він вже відійшов кроків на сім-вісім і майже зник в темряві. - Давай, включай світло! - Але Сергій чомусь не реагував - з узбіччя було видно, що він просто сидить в кабіні, не рухаючись, а потім він раптом відчинив дверцята і встав на підніжці, уважно вдивляючись вперед, і тоді ми теж подивилися в ту сторону - туди, де і беззоряне небо, і дерева, і сніг - все було невиразно, однаково, густо і чорно, ніби там, попереду, не було взагалі нічого - край Всесвіту, абсолютна порожнеча, і прямо посеред цієї порожнечі ми побачили те, на що дивився Сергій : світлу тремтячу точку, яка - і через кілька миттєвостей в цьому вже не залишалося ніяких сумнівів - поступово ставала яскравіше і збільшувалася в розмірах, що могло означати тільки одне - вона наближалася до нас.

- Що це таке? - Запитав Ведмедик і вивільнився з моїх рук. Я зробила кілька кроків вперед, немов ці кілька кроків дозволили б краще розглянути невідому точку, поступово збільшується на наших очах і схожу тепер швидше на пляму, яскрава пляма з розмитими краями.

- Хтось їде сюди, до нас, з того боку, так? - Запитала Наташа.

Розштовхавши нас, мимо пробіг тато - стягуючи на ходу в'язані рукавички, він рвонув було до Вітара, але потім, чертихнувшісь, повернув назад, до Лендкрузер, і, відчинивши задні двері, почав нишпорити за водійським сидінням; коли він знову з'явився зовні, в руках у нього був карабін.

- Андрюха! - Хрипко крикнув він в темряву. - Іди сюди, швидко! - Але Андрій і сам вже квапливо повертався; він став поряд з нами і встромив лопату в сніг, біля своїх ніг - її держак був занадто коротким, щоб на нього спертися.

Пляма, наблизившись, розпалося на кілька окремих точок - судячи з усього, те, що рухалося нам назустріч, було насправді набагато ближче до нас, ніж могло здатися спочатку; не минуло й кількох хвилин, як вже видно було помаранчевий миготливий вогник в самому верху і чотири широко розставлених, яскраво-жовтих вогню під ним; в тиші чітко почувся гуркіт, зовсім не схожий на звук автомобільного двигуна - низький, глухий і якийсь розмірений, як ніби були чутні паузи між кожним його обігом - немов він, цей звук, належав чогось набагато більшого за звичайний легковий автомобіль.

- Що це - танк? - Запитала Наташа з острахом.

- Схоже, що це грейдер, - відповів Андрій після паузи.

- Що?

- Грейдер. Машина така, яка чистить дорогу.

- Господи, - сказала вона, - кому могло знадобитися в такий час чистити дорогу. І головне - навіщо?

- Схоже, ми це якраз зараз і дізнаємося, - сказав Андрій.

Я відчула, як щось тверде боляче опустилося мені на ногу, і глянула вниз - щільно притулившись спиною до моїх колін, пес, здавалося, сіл своїм худим, кощавим задом прямо на мій черевик і завмер.

- Дівчата, йдіть-но тому, до машин, - сказав тато напівголосно, - ми тут самі розберемося, - але ні я, ні Наташа не рушили з місця, заворожено спостерігаючи за тим, як розмите світла пляма поступово набуває обрисів. Грейдер виявився схожий на трактор - власне, це і був трактор: великий, жовтий, з трьома парами величезних чорних коліс. Гримотячи, він наблизився і завмер метрах в десяти від глибоко вкопаних в сніг морди Лендкрузера, засліпивши нас широко розставленими ліхтарями, зі своїм величезним, загрозливо задертим ковшем нагадує скоріше гігантське доісторична тварина, ніж машину, керовану людиною, а ми просто стояли і дивилися на нього - не намагаючись ні сховатися, ні втекти, немов все, що могло б зараз статися, навряд чи було б страшніше повільної і болісної смерті від холоду, що загрожувала нам, залишися ми по цей бік ями. У того, хто знаходився в кабіні грейдера, було перед нами, стовпилися на дорозі, незаперечна перевага - йому було видно нас в найдрібніших подробицях, в той час як ми чули тільки його голос, який пролунав відразу після того, як важка машина встала і її оглушливо рокочучий двигун замовк:

- Гей, ви! - Пролунав голос. - Щось трапилось? - І перш ніж ми, решта, встигли збагнути, що відповісти на це дивне запитання, тому що безпорадно накренився Лендкрузер, яскраво тепер освітлений, говорив сам за себе, Наташа несподівано зробила крок вперед і заговорила квапливо і голосно:

- Вітаю! - сказала вона. - Ми застрягли, розумієте, тут на дорозі якась яма у вас глибока, не можемо проїхати, якби ви нас смикнули трохи, ми страшенно змерзли, у нас там діти в машині, може бути, ви нам допоможете, нам просто проїхати, дуже складна дорога! .. - Після цих слів вона замовкла, так само несподівано, як і раніше заговорила, і протягом декількох хвилин її невидимий співрозмовник нічого не відповідав, як ніби йому був потрібен час, щоб уважно розглянути нас і переконатися в тому, що ми не уявляємо для нього небезпеки. Нарешті він поставив ще одне питання:

- Багато вас?

Саме в цей момент я помітила, що тато зник - його не було видно в колі світла, відкидається яскравими ліхтарями грейдера, в якому ми залишилися тепер вп'ятьох; головне, щоб вона не ляпнула щось зайве, подумала я, він же бачить, що тут чотири великих машини, і ні за що не повірить в те, що нас тільки п'ятеро, але вона сказала:

- З нами діти, і ще у нас там, у машині, поранений, ви не думайте, ми здорові, нас би просто смикнути, бачите, ми застрягли. - Вона говорила одночасно наполегливо і благально, і ще вона посміхалася - так, ніби й не очікувала від незнайомої людини на грейдері нічого поганого.

- Допомогти щось можна, - вимовив голос, сильно окаянний, і я негайно згадала, що саме так, незлобиво і майже дружелюбно, говорила людина в лисячій шапці, що зустрівся нам тиждень тому на лісовій дорозі перед Череповцом, - чому ж не допомогти-то хорошим людям, - продовжував він, - якщо вони хороші, люди-то. Час зараз неспокійний, допомагати треба хорошим людям, так що нехай цей ваш мужик з рушницею прибере його, рушницю своє, і вийде назад на дорогу, щоб я його бачив, і тоді я, може, теж стріляти не стану, - він вимовляв слова повільно і як ніби насилу, як людина, якій нечасто доводиться вимовляти такі довгі речення, - чуєш, мужик? - Тепер в його голосі не залишилося вже й сліду дружелюбності. - Ти давай, виходь назад, а то я не стану чекати, теж стрельну зараз, добром виходь, і тоді поговоримо, якщо вже ми все тут хороші люди.

- Пап, - неголосно покликав Сергій, - але звідкись справа вже почувся скрип кроків, і тато не поспішаючи, з явним небажанням вийшов з темряви і став поряд з нами, встромивши карабін прикладом в сніг і далеко відставивши руку, стискає стовбур. Обличчя в нього було розсерджений, губи підібгані.

Ймовірно, володарю голосу здалося, що тепер, коли ми всі у нього перед очима, в той час як сам він як і раніше залишається для нас невидимим, йому нічого не загрожує, тому що він вимовив значно спокійніше:

- Ну ось. Тільки ти його на сніг поклади, ні до чого тобі в руках його тримати, рушницю-то, - і замовк, чекаючи відповіді; і тато хрипко прокричав кудись між жовтих ліхтарів, туди, де вгадувалися обриси кабіни:

- Ти, хороша людина, і сам з рушницею, я так зрозумів! Ти мене бачиш, а я тебе - ні, так що я перегоджу поки на сніг його класти, давай спочатку так поговоримо!

Це татове пропозицію, здавалося, змусило незнайомця міцно задуматися, бо знову настала тиша, і ми чекали його відповіді, відчуваючи себе такими ж безпорадними в колі світла, як метелики, що потрапили в нематеріальний, але від цього не менш міцний полон садової лампи.

- Гаразд, - нарешті сказав він. - Стійте, де стоїте, я зараз до вас підійду. - І десь в самому верху, під чотирма яскравими ліхтарями, розчинилися двері, хтось важко вистрибнув на сніг і неквапливо пішов у нашу сторону.

Навіть тепер, на світлі, як слід розглянути незнайомця нам не вдалося: комір його овечого кожуха було піднято, а шапка насунута по самі очі; судячи по голосу, він був далеко не молодий, і тому я здивувалася тому, яким високим і міцним він виявився - важкий кожух сидів на ньому внатяг. Широко розставивши ноги, він зупинився біля значного металевого ковша і поклав на нього руку; в другій руці він дійсно тримав рушницю, зняте з плеча.

- Смикати сенсу немає, - сказав він, - це не яма, а перемет - дорога тут нерівна, з ухилом, а місце відкрите - ось снігу і завдало. Далі ще кілометра чотири-п'ять такий же дороги, без мене не проїдете.

- Чого ви хочете за те, щоб допомогти нам? - Тут же запитала Наташа, і він невесело хмикнув:

- А що у вас є такого, що мені треба?

- У нас є патрони, ліки і трохи їжі, - швидко сказала я, бо чоловіки як і раніше насторожено мовчали, а зараз обов'язково потрібно було говорити що-небудь, я відчувала чомусь, що людина цей абсолютно для нас не є небезпечним і єдине, що важливо зараз зробити, - це довести йому, що і ми, ми теж не завдамо йому ніякої шкоди, що ми дійсно «хороші люди», я хотіла сказати щось ще, може бути, розбудити і привести сюди дітей, щоб він їх побачив, але Сергій поклав руку мені на плече і спитав незнайомця:

- А ви, власне, що тут робите? - І високий чоловік з рушницею повернув до нього голову і перш, ніж відповісти, якийсь час мовчки його розглядав.

- Я-то? - Перепитав він після паузи. - Живу я тут. Тут у нас асфальту немає, грейдер потрібен і взимку, і навесні теж, як сніг зійде, інакше не проїхати. Я чищу.

- Що, і зараз теж? - Примружившись, уточнив Сергій. - І зараз чистите?

- Зараз чистити ні до чого, - серйозно повідомив незнайомець, - тут і раніше-то мало хто їздив, а тепер і зовсім, і на теперішній час, може, воно й на краще. Село наша нагорі, дорогу добре видно. Чи не сплю я ночами, сон старечий, короткий, побачив вас на дорозі, дай, думаю, подивлюся, що за люди. Так вам допомогу потрібна або ще постоїмо, порозмовляти?

- Звичайно, потрібна, - поспішно сказала Наташа і закивала, - дуже потрібна. Велике спасибі.

- Ну, тоді ось що, - відповів незнайомець, - я сніг перед машиною відгрібаючи, як зможу, під колесами самі підкопати, а потім за мною поїдете і виберетеся. - Він повернувся було до грейдеру, щоб повернутися в кабіну, але в останню хвилину зупинився і кинув татові, дивлячись на нього через плече: - А ти давай, дядько, рушницю своє прибирай вже і бери лопату, вона зараз корисніше буде.

Для того щоб прибрати пухкий сніг, в якому Лендкрузер сидів уже по самий передній бампер, грейдеру знадобилося всього два руху: з дивовижною для такої громіздкої машини спритністю він крутнувся, встав боком, і за його передніми колесами виявився ще один ківш, набагато тонше і довше першого, який висунувся, немов лезо складаного ножа, і зрізав пишну снігову подушку, що заступили нам шлях, - легко і без зусиль, як зрізає бритва мильну піну з підборіддя; а потім, підчепивши утворилася купу снігу переднім, широким ковшем, просто зіпхнув його з дороги, в поле. Гуркіт цього трактора, схожого тепер зі своїми розчепіреними ножами на величезний катамаран, розбудив всіх залишалися в машинах - першої прибігла Марина з переляканими, круглими очима і, подивившись на грейдер і зневірившись в цьому шумі уточнити у кого-небудь з нас, що він тут робить , побігла назад і повернулася вже з Льонею; Іра прийшла трохи пізніше - коли грейдер, закінчивши роботу, від'їхав трохи в сторону, - за руку вона тримала хлопчика, і, може бути, саме тому, коли незнайомець знову показався на дорозі, рушниці у нього в руках вже не було - ймовірно, в цього разу він вирішив залишити його в кабіні.

- Усе! - Крикнув він. - Тепер копайте! - І поки Сергій, тато і Андрій виймали лопатами залишився сніг, забився Лендкрузер під днище і між колесами, він нарешті підійшов до нас і зупинився перед хлопчиком.

- Звати-то тебе як? - Запитав він - і тон його, до якого я вже встигла трохи звикнути, нітрохи не змінився від того, що він звернувся до дитини - він не став говорити голосніше, як часто роблять ті, хто рідко спілкується з дітьми, він навіть не посміхнувся - а просто задав хлопчикові питання тим же голосом, яким до цього розмовляв з нами.

Хлопчик швидко відступив назад і сховав обличчя в складках Іриного стьобаного пальто і ледь чутно прошепотів прямо в ці складки:

- Антон.

- І куди ти їдеш, Антон? - Запитав тоді незнайомець, і хлопчик відповів йому, ще тихіше:

- ...на озеро.

Людина випростався і ще раз оглянув нас - трьох чоловіків, суетившихся біля Лендкрузера, Льоню, важко спирався на Марініна плече, закляклого Мишка, і сказав:

- Ну ось що, Антон. Озеро твоє, видать, далеко звідси, а інший час після цього, треба б тобі в теплі переночувати, - і продовжив, звертаючись уже до Іри:

- Як закінчите, їдьте за мною - тут недалеко, кілометрів чотири, по такій дорозі вночі їздити ні до чого - відпочинете, дітей погріє, а завтра поїдете, - і не чекаючи відповіді, немов питання було вже вирішене, повернувся і пішов назад, до своєю величезною машині.

Через півгодини робота була завершена - звільнений Лендкрузер, вчепившись в оголився з-під снігу лід своїми шипованими колесами, видерся нарешті зі своєї мерзлої пастки і підкотився до стоїть попереду грейдеру, а за ним, обережно і повільно, безпечний тепер ділянку подолали і всі інші. Відразу після цього грейдер не поспішаючи рушив вперед, розсуваючи перед нами сніг - вже не такий глибокий, як у тому місці, де ми застрягли, але як і раніше здатний ускладнити, а то і перепинити нам шлях; раз у раз незнайомець розорював дверцята і застережливо викидав в сторону руку в товстій в'язаній рукавичці, і тоді нам доводилося зупинятися і чекати, поки грейдер прасував пухку білу поверхню дороги.

Коли ми дісталися до села, була вже половина шостого ранку - всі ми втомилися, змерзли і знесилені настільки, що запрошення відпочити і трохи поспати в будинку цього великого незнайому людину, яка спочатку так насторожив нас, ні у кого не викликало заперечень. Решта село вся була в стороні, в декількох сотнях метрів - вона була зовсім маленька, вісім-десять тісно стоять рублених будинків, недовірливо звернених до нас своїми темними, трьохвіконні фасадами, з товстими, як на різдвяній листівці, білими шапками снігу на дахах, і тільки величезний, почорнілий від часу зруб нашого господаря стояв окремо, майже біля самої дороги. Коли ми ставили машини (для цього нам довелося з'їхати з дороги і обігнути цей високий будинок з дивною, асиметричною дахом, один скат якої був майже вдвічі довше за інше і діставав майже до самої землі, схожий на завалений снігом гірськолижний спуск), ми зрозуміли причину цієї відособленості - за будинком несподівано виявилася розчищений майданчик, і біля навісу, службовця, судячи з усього, укриттям для грейдера, на товстих металевих опорах стояла велика, щільно загорнувшись снігом цистерна.

- Солярка? - З удаваним байдужістю запитав Сергій, киваючи головою в бік цистерни, і господар кивнув:

- Точно, - і затупотів на ганку, струшуючи сніг.

У те, що людина цей живе тут один, важко було повірити - з вулиці будинок здавався занадто великим, але коли ми увійшли слідом за господарем всередину, замість житлових приміщень за вхідними дверима виявилася простора неосвітлена двох'ярусна галерея, що йде далеко вправо і явно не закінчується за кутом; десь в самій глибині цієї галереї хтось невидимий - якесь велике тварина, може бути, корова або свиня - гулко завозився і затупотів, мабуть, почувши наші кроки. Місця в цих дивних сінях виявилося так багато, що всі ми - дванадцять чоловік, включаючи господаря, - помістилися в них легко, не заважаючи один одному; тільки коли вхідні двері були, нарешті, закрита, він відчинив другу, провідну кудись у внутрішні приміщення будинку.

Всередині наш господар скинув кожух і шапку і жестом запропонував нам зробити те ж саме - і тоді я нарешті змогла розглянути його як слід. Він виявився абсолютно лисий, з густими, кущистими білими бровами і такою ж білою бородою, але вік його визначити було неможливо - я однаково готова була б повірити в те, що йому не більше шістдесяти, і в те, що йому все сімдесят п'ять. Бентежило те, що був він неймовірно могутній - крупніше будь-якого з наших чоловіків - і тримався дуже прямо; я б не здивувалася, якби в цей момент звідкись із надр цього величезного, дивного будинку виринула якась миловидна молода жінка і назвалася б його дружиною - але єдиним, хто зустрів нас, виявилася стара кудлатий пес, що лежить на підлозі, біля грубки; коли ми увійшли, вона повернула до нас голову зі сльозяться, каламутними очима, але не встала, а просто слабо вильнула хвостом. Нахилившись, він поплескав її по спині, а потім сказав, немов у виправдання:

- Стара вона, кістки у ній холонуть, інших-то я у дворі тримаю, а цю в будинок взяв, шкода. Ви давайте, кобеля свого сюди краще заводите, тут йому безпечніше, вони у мене закриті, але вранці я їх випущу, порвуть.

Я подумала про те, що поки ми під'їжджали, поки ставили машини, поки вивантажували речі, необхідні для ночівлі, я не бачила у дворі ніяких собак; насправді, крім цистерни і навісу для грейдера, на цьому дивному дворі не було взагалі нічого - ні дровітні, ні колодязя, ні навіть поганенького сараю. Все з'ясувалося майже відразу ж, коли Марина зніяковіло попросила показати нам туалет - обережно слідуючи за господарем по неосвітленій галереї, ми з подивом зрозуміли, що і горезвісний цей туалет, і дрова, і хлів, і навіть колодязь - словом, все, що зазвичай буває розташоване зовні, у дворі, в цьому незвичайному будинку було заховано під дахом; по суті, велика частина цього величезного будинку і була двором, просто прибраним за товсті, сірі рублені стіни. Строго покаравши нам «сірників не палити, у мене там сіно нагорі, я двері залишу відчиненою, тому дорогу знайдете», він пішов, надавши нас самим собі, і поки Марина в розпачі билася в напівтемряві зі своїм білосніжним комбінезоном, а ми, решта жінок , чекали своєї черги, я повернулася до Іри і ледве чутним шепотом сказала те, що займало зараз - і я була в цьому абсолютно впевнена - думки кожного з нас:

- Ти бачила цю цистерну? Якщо вона хоча б наполовину повна ... - І вона мовчки кивнула мені і притиснула палець до губ.

Незважаючи на значні розміри, житлових приміщень у будинку виявилося мало - всього дві невеликі клітки, влаштовані навколо печі, і ми ні за що не розмістилися б тут, якби не наші добротні спальні мішки. Чи не задаючи нам ніяких питань, старий одним махом дозволив всі можливі проблеми і суперечки, скомандував «мужики наверх, на горище, баби одночасно з дітьми - на піч»; і поки чоловіки, скриплячи майже вертикальними сходами, більше схожою на звичайну драбину, по одному переправлялися нагору, в задній кімнаті ми дійсно виявили на печі просторе спальне місце, напевно належало самому господареві. Поки ми з працею - тому що для чотирьох жінок і двох дітей місця все-таки було недостатньо - укладалися на цій печі, що ведуть на горище сходи знову рипнули - хтось спускався вниз, і пес, лігши було поруч на підлозі, жваво схопився на ноги і загарчав, так що мені довелося спустити вниз руку і покласти йому на холку.

E R1 L1 1 сторінка |  E R1 L1 2 сторінка |  E R1 L1 3 сторінка |  E R1 L1 4 сторінка |  E R1 L1 5 сторінка |  E R1 L1 6 сторінка |  E R1 L1 7 сторінка |  E R1 L1 8 сторінка |  E R1 L1 9 сторінка |  E R1 L1 10 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати