Головна

E R1 L1 13 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

У вухах у мене шуміло - я і уявити собі не могла, що в стані зараз, ледве стоячи на ногах, так розлютитися. Це було так приємно - злитися, хвилюватися, відчувати що завгодно, окрім тупої, байдужою приреченості, я відчула, як куточки губ мимоволі повзуть вгору, якщо я зараз розглянути вголос, вони подумають, що я зійшла з розуму.

- А що тобі не сподобалося, Анюта? - Спитав я. - Мені здалося, нормальний хлопець. Ну, шукають люди будинок, у нас дійсно все вікна зовні темні.

- Може бути, ви і праві, - сказала я йому, - тільки мені здалося, його цікавив зовсім не будинок, а наші машини. До речі, про машини - чи не час нам повернутися і перевірити наші, тато?

Немов по команді, ми почали збиратися. Якимось чином всім було зрозуміло, що в великий будинок ми йдемо не всі - це навіть не довелося вимовляти вголос. Сергій сказав Ірі «добре, що ви зібралися, бери Антошку, і підемо», тато закинув на плечі свій рюкзак, Мишка підхопив Ірину сумку, і ми потягнулися до виходу. Льоня вже повернувся в свою кімнату, і Марина поралася навколо нього, допомагаючи йому роздягнутися, Наташа знову сиділа на своєму ліжку, підібгавши під себе ноги, а Андрій стояв біля самих дверей - він увійшов останнім і навіть не встиг ще зняти куртку. Він зрушив з місця, пропускаючи нас, і заговорив тільки в останню секунду.

- Серьога, - вимовив він з явним зусиллям, - може, я все-таки забігу за рушницею? - Але Сергій був уже зовні, у дворі, і не почув його.

Я затрималася біля дверей, повернула до нього обличчя і з задоволенням промовила - з самої солодкої Наташіной посмішкою, на яку була зараз здатна:

- Навіщо вам рушницю? Тут же абсолютно безпечно, за чотири дні навіть собака не пробігла.

Він не відповів, тільки, примружившись, подивився мені прямо в очі - і щось таке було в цьому погляді, що мені тут же перехотілося посміхатися, розмовляти, доводити щось - я відчула, що страшенно втомилася і хочу тільки одного - дістатися до ліжка і лягти, і тоді я опустила голову і сказала:

- У Льоньки десь був травматичний пістолет, запитай у нього, поки він не заснув, - і поспішно вийшла у двір.

До нашого будинку звідси було від сили кроків п'ятдесят - в світлі Сережін ліхтарика вже видно було Паджеро і Вітара, що стоять біля паркану, але варто було мені вийти за ворота, як голова в мене закрутилася; я тут же пішла повз колії і загрузла по коліно в снігу. Перш ніж почати вибиратися із замету, я глибоко вдихнула обпалює морозне повітря - і тут же закашлялась, і Сергій зупинився, озирнувся і повернувся за мною; міцно обхопивши мене вільною рукою, він повів мене до дому - майже потягнув, швидко, обганяючи інших, бурмочучи мені на вухо:

- Дурні ми з тобою, Анька, стільки часу на вулиці, впадеш знову вночі з температурою, пішли скоріше в тепло, пішли-пішли!

Коли ми обходили Іру з хлопчиком, забарився посеред глибокої колії, вона сказала:

- Сергію, візьми Антошку на руки, будь ласка, йому важко тут пройти.

Сергій зупинився і кілька секунд спостерігав за тим, як Антон незграбно крокує, провалюючись в сніг, - відчувши, що на нього дивляться, хлопчик обернувся і мовчки підняв угору руки в в'язаних блакитних рукавицях. Закинувши карабін за плече, Сергій сів навпочіпки і підхопив сина на руки: «Давай, Антон, обхопи мене за шию», сказав він, і другою рукою знову міцно притиснув мене до себе. Ми зробили ще кілька кроків - даремний тепер ліхтарик, незручно затиснутий в його руці, обіймає мене, відкидав стрибучий світлий кружок кудись убік, в придорожню канаву з стирчать зі снігу обвугленими морозом, почорнілими прутами бур'янів. Бідний мій, бідний, думала я, намагаючись потрапити з ним в крок, відтепер не буде тобі спокою - щоразу, варто тобі взяти мене за руку, аби тільки твоє подивитися в мою сторону, вона тут же запропонує тобі потримати немовля, а я буду виснути у тебе на другій руці. Ми як і раніше майже бігли - квапливо, захекавшись; я не буду грати в ці ігри, подумала я, не хочу і не буду, тільки не з тобою, і обережно вивернулася з-під його руки, і сказала «Нормально, я дійду», і пішла повільніше.

Біля будинку нас чекав пес. Він сидів на снігу біля дерев'яних сходів, немов йому абсолютно не було холодно, - коли ми відкрили хвіртку, він повернув голову і безпристрасно глянув на нас.

- Собака, - тихо сказав хлопчик - він стояв тепер на землі, Сергій опустив його вниз, коли відкривав хвіртку, - і простягнув руку.

- Не підходь до неї, Антон, - швидко сказала Іра, - це чужа, брудна собака, раптом вона кусається.

- Це не вона, а він. І він не кусається, - сказала я впевненим голосом і подумала - звідки я знаю, кусається він чи ні, чи любить він дітей, чи любить він кого-небудь взагалі; насправді, я зовсім нічого не знаю про нього, крім того, що він знайшов мене в заметі чотири дні тому і з тих пір іноді приходить подивитися на мене.

Я підійшла до нього, сидів у тій самій позі і стежив за мною очима, і сіла поруч навпочіпки. Він не ворушився.

- Антон! - Повторила Іра, коли за моєю спиною захрустіли обережні кроки.

- А як його звати? - Запитав хлопчик, і тоді я простягнула руку і поклала її на велику голову, прямо між довгими пухнастими вухами. Жовті очі спалахнули на мить і погасли; він заплющив очі.

- Його звуть Пес, - відповіла я, - і поки ми будемо спати вночі, він буде охороняти наш сон.

Ми увійшли в будинок, і, поки інші шуміли, розкладаючи речі, рухаючи ліжка, поки готували вечерю, я впала на ліжко в дальній кімнаті і заснула - прямо під звуки їхніх голосів, міцно і без сновидінь, і прокинулася лише вранці - пізно, і голодна, як вовк.

 * * *

Коли я вийшла в центральну кімнату (піймавши себе на думці, що про себе вже називаю її «вітальня»), сніданок, судячи з усього, тільки-но закінчився, і Іра мила посуд у великому емальованому тазу; стояв неймовірний, густий запах кави. Ведмедики в кімнаті не було - мабуть, він уже зайняв свій пост на веранді. Папа з Сергієм збиралися на чергову екскурсію по селищу - вирішено було, що Мишко залишиться з нами, і це зовсім його не обрадувала - «наш юний мародер горює тепер зовні», весело сказав тато.

- Там, на столі, бутерброди, - сказав Сергій, - їж, Анька, це наш останній хліб. Правда, він вже здорово зачерствів.

Я схопила бутерброд з копченою ковбасою, нарізаною тонкими, напівпрозорими кружечками, і з насолодою відкусила.

- Сподіваюся, ковбаса не остання, - сказала я і посміхнулася Сергію, і він посміхнувся мені у відповідь:

- Та як тобі сказати. Ковбаси теж майже не залишилося, і кава - це так, залишки, які були у нас вдома. Скоро перейдемо на картоплю і макарони по-флотськи.

Це було занадто гарний ранок, щоб переживати через такі дрібниці, як ковбаса, - я налила собі великий кухоль кави і стала надягати куртку.

- Ти куди зібралася з кухлем? - Запитав Сергій.

- Якщо це моя остання чашка кави в життя, - відповіла я і, помітивши, як він почав хмуритися, поправилася: - Ну добре, добре, навіть якщо це остання чашка кави цієї зими, я не збираюся пити її ось так, бездарно, з бутербродом, - надівши куртку, я сунула руку в кишеню і виловила звідти напівпорожню пачку сигарет.

- Аня! - Сказав він тут же. - Ну якого біса! Ти вчора ще ледве дихала!

- Остання чашка кави! - Благально відповіла я. - Ну будь ласка. Я викурю одну - і все, обіцяю.

На веранді, коли я стояла у покритого інеєм вікна, тримаючи гарячу кружку в одній руці, а сигарету - в інший, він підійшов до мене ззаду, поцілував у вухо і сказав:

- Я знайду тебе кава, обов'язково. Ковбаси не обіцяю, а кава точно знайду.

Ми трохи постояли так, обнявшись - насправді кава була рідкуватий, а сигарета при першій же затягуванні неприємно дряпнула горло, але і це теж сьогодні було зовсім не важливо.

- Хочеш, поїдемо прямо сьогодні? - Запропонувала я. - Я вже в повному порядку і можу керувати.

- Рано ще, - відповів він, - давай почекаємо день-два. А ми поки з батьком погуляємо в околицях - вони знайшли стільки корисних речей, просто гріх не спробувати ще. Такий випадок нам може випасти нескоро.

На ганку затупотіли - відчинилися двері, і на порозі веранди здався Мишка; не заходячи, він сказав Сергію:

- Там цей, вчорашній прийшов. І він не один.

Коли ми підійшли до воріт - я, Сергій і тато з Мишком, на дорозі дійсно стояли дві людини - наш вчорашній гість в Аляски з хутряним капюшоном та другий чоловік, набагато старше, насправді майже старий. Вони абсолютно не виглядали родичами, ці двоє, - швидше за скидалося, що вони зустрілися випадково, тільки що, прямо за цим кутом - у старшого було бліде, худе обличчя, окуляри в тонкій золотій оправі, акуратна сива борідка, і одягнений він був у абсолютно недоречне тут чорне вовняне пальто з каракулевим відкладним коміром, а на ногах у нього були блискучі і, мабуть, навіть елегантні черевики, які носять з костюмами. Після того як всі слова вітання були сказані, настала незручна тиша - наші гості переступали з ноги на ногу, але нічого не говорили - здавалося, вони самі не знають, для чого вони тут. Нарешті тато порушив мовчання:

- Як ви влаштувалися?

- Як ви і сказали, прямо на наступній лінії, - жваво відгукнувся Ігор, - в тому будинку з зеленим дахом, бачите? Він невеликий, але там дві грубки і колодязь на ділянці. Правда, електрики немає, ми хотіли запитати, як ви виходите з положення - ввечері ж, мабуть, в будинку зовсім темно?

Я подумала, що зараз він виглядає вже далеко не таким життєрадісним, яким видався мені вчора, - без посмішки, з стурбованою складкою між брів; хотіла б я знати, що тобі потрібно насправді, ти ж не за цим сюди прийшов - дізнатися, як ми висвітлюємо будинок по ночах?

- Спробуйте пошукати гасову лампу, - сказав Сергій, - ми знайшли таку в перший же день. Зрештою, в якомусь з будинків вам напевно попадуться свічки.

- А коли будете перевіряти сусідні будинки, - вставив тато, звертаючись до старшого з чоловіків, - пошукайте собі якусь більш зручний одяг. Це ваше пальто - самий невідповідний вибір, який тільки можна собі уявити.

Людина в пальто оглянув себе і винувато розвів руками:

- Зізнатися, ми збиралися похапцем - до останньої хвилини я взагалі не був упевнений, що нам вдасться виїхати. Втім, боюся, навіть якби у нас було більше часу, у мене все одно не знайшлося б більш відповідного одягу - я людина абсолютно міський.

- Ну, хороші зимові черевики ви навряд чи тут знайдете, - сказав тато, - але вам напевно попадуться валянки і який-небудь кожух.

Людина в пальто помовчав, а потім, ні на кого не дивлячись, похитав головою.

- Ну що ж, - сказав він, звертаючись більше сам до себе, ніж до будь-кого з нас, - вперше в житті, схоже, доведеться вломитися в чужий будинок.

- Не соромтеся, - тато махнув рукою, - повірте, якщо господарі не з'явилися до сих пір, швидше за все їх вже немає в живих. У такі часи, як ці, звичні норми моралі перестають працювати.

- Дякую вам, молодий чоловік, - відповів чоловік у пальто, невесело посміхнувся, - хоча повірте мені, саме в такі часи моральні норми особливо необхідні.

Папа здивовано хмикнув, і тоді людина в пальто вперше підняв на нього очі і тихо розсміявся:

- Вибачте. Мені і в голову не могло прийти, що серед вас може бути хтось мого віку. Однак, я бачу, ви пристосовані до всього, що відбувається навколо, значно краще за мене.

Коли вони пішли, ми якийсь час стояли біля воріт, дивлячись їм услід - перший крокував широко і квапливо, немов поспішав скоріше сховатися з поля зору, або, може бути, просто бажаючи якомога раніше приступити до пошуків корисних речей, необхідних його сім'ї, другий йшов повільно і обережно, дивлячись собі під ноги, і тут же сильно відстав. Дійшовши до кута, перший зупинився і почекав, поки старший супутник наздожене його, і, перш ніж зникнути за поворотом, глянув у наш бік і вітально підняв руку.

- Дивна пара, - сказав Сергій задумливо, - цікаво, навіщо вони все-таки приходили?

- Вони приходили подивитися, що ми за люди, - сказав тато, - щоб зрозуміти, чи не небезпечно жити з нами по сусідству.

Помовчавши трохи, він продовжив:

- А ще, мені здається, вони приходили переконатися в тому, що ми не будемо заперечувати, якщо вони теж пороются в навколишніх будинках. Втім, якщо подумати, це одне й те саме.

Коли Сергій з татом пішли, а Мишка, укритий кожухом до самих очей, угнездился на веранді, ми залишилися в будинку одні - я, Іра і хлопчик, і час тут же потягнулося болісно повільно. Цей будинок був занадто малий, щоб ми могли довго робити вигляд, що не помічаємо один одного - принаймні, так думала я, але вона, здавалося, була сповнена рішучості не вимовляти ні слова - в усякому разі, зі мною. Їй було легше зробити це - з нею був хлопчик, її маленький союзник і співрозмовник, а в мене не було нікого - навіть пес і той пішов кудись у своїх справах відразу після сніданку; ось на що це буде схоже, думала я, безцільно тиняючись по крихітним, заставленим меблями кімнатах, слухаючи, як вони вовтузяться і базікають, як вони зайняті один одним, тобі доведеться мовчати - весь день, кожен день, чекаючи, поки не повернеться твій чоловік , весь час, поки ви будете з нею одні в цьому мисливському будиночку, ти будеш відчувати себе нескладним, сором'язливим новачком, школярем, якого не прийняли в компанію, і ти ніколи не навчишся цього не помічати, ти ж знаєш себе, ти можеш скільки завгодно вдавати, що тобі це байдуже, - але ти не вмієш справлятися з тим, що тебе не люблять, ніколи не вміла.

Зрештою я знайшла книжку - без обкладинки і двадцяти двох перших сторінок, «Ходіння по муках», перший том; дивно, як в кожному дачному будинку, незалежно від того, хто його господарі, обов'язково виявляється перший том «Ходіння по муках», або «Молода гвардія», або яка-небудь інша стара книга в потертому тканинному палітурці з видавленим написом «видавництво« Детгиз », 1957 г.», навіть якщо це новий будинок, побудований кілька років тому - немов ці книги заводяться самі по собі, варто перший раз забити вікна на зиму і виїхати в місто, просто раптом виникають в самому курному, непомітному кутку, щоб випасти нам в руки в ту саму мить, коли ми маємося від дачної нудьги і шукаємо, що б почитати. Я зраділа першого тому - може бути, де-небудь знайдеться і другий, а втім, може, і не знайдеться; ми не взяли з собою жодної книги, не було місця, забавно буде, якщо цивілізація загине - вся, цілком, і залишимося тільки ми шестеро, в пошарпаному двокімнатному будиночку посеред тайги, і єдиною книгою, яка буде у нас з собою, тієї самої , по якій ми будемо вчити читати наших дітей, - буде перший том «Ходіння по муках», без обкладинки і двадцяти двох перших сторінок.

Навіть поки я читала, влаштувавшись на ліжку в дальній кімнаті з відривним календарем на стіні, на якому зупинився час, - тій самій кімнаті, в якій я два дні думала, що помираю, навіть крізь стіну, крізь зачинені двері я відчувала її присутність, що викликає і вороже, немов половина тіла, яка була ближче до долинали з центральної кімнати голосам і неголосно сміху, починала німіти і мерзнути. День все ніяк не закінчувався. Треба потерпіти, говорила я собі, скоро стемніє і вони повернуться, в листопаді темніє рано, ще три години, два, ще годину, ми будемо сидіти за столом, вони будуть розповідати, що їм вдалося знайти, Сергій непомітно покладе руку мені на коліно, всі ці чоловіки, всі троє - моя сім'я, моя в першу чергу, що б вона не думала. Коли почало сутеніти, я відклала книжку, заварила нам з Мишком по кухлю чаю з медом, одягла куртку і відправилася на веранду - я не могла більше чекати.

Ми сьорбає гарячий чай і дивилися на ворота крізь обметані інеєм скла; в міру того як вулиця поступово занурювалася в темряву, нам здавалося, що і наше очікування стає все густіше, все матеріальніше з кожною хвилиною - і ми так були зайняті цим очікуванням, що навіть не могли розмовляти. Раптом Мишко стрепенувся і, зі стуком поставив кухоль на підвіконня, скочив - зір у нього завжди було прекрасне; щоб краще бачити, я доклала обидві долоні до крижаного склу та подивилася між ними, як в підзорну трубу - дійсно, біля воріт з'явилася людина, яка, однак, не поспішав відкривати їх і просто стояв зовні; на такій відстані я не могла визначити, хто це - тато чи Сережа, і тільки одне було абсолютно ясно - він прийшов один.

Ми почекали хвилину. Людина за воротами не рушав з місця; він як і раніше стояв, спокійно і терпляче, і це вже починало мене турбувати.

- Та що ж він не заходить, - сказала я, - Мишка, подивися, хто це - Сергій або тато?

Примружившись, Мишка кілька секунд дивився у вікно. Нарешті він повернув до мене стривожене обличчя і сказав:

- Знаєш, мам, схоже, це хтось інший. І я жодного разу його тут не бачив.

Звичайно, ми з Мишком могли просто зачаїтися. Світла на веранді не було, і з вулиці людині, котра стояла біля воріт, було ні за що не здогадатися про те, що ми його побачили; з хвилини на хвилину повинні були повернутися тато з Сергієм, які обидва - це я знала точно - взяли з собою зброю, і було цілком очевидно, що їм буде набагато легше розібратися з цим черговим непроханим гостем - їм, а не мені, і, звичайно , що не Мишкові. Найкраще, що ти можеш зробити, думала я, стоячи в темряві на холодній веранді, це просто почекати, завмерти, вони зараз повернуться, прямо зараз, вже зовсім стемніло, вони з'являться біля воріт, і все з'ясується, не потрібно нічого робити, потрібно просто почекати трохи. Самотня фігура біля воріт не ворушилася. До біса, подумала я раптово, ти ніколи не вміла як слід чекати. Я шепнула Мишкові «приготуй рушницю», прочинила двері - вона оглушливо рипнули, - висунула голову на вулицю і крикнула:

- Хто ви? Що вам потрібно?

- Добрий вечір! - Пролунав голос, який здався мені знайомим. - Тут дуже темно, і я, на жаль, не бачу вашого обличчя, але мені здається, ми бачилися з вами вранці!

- Дай-но мені ліхтарик, - сказала я, - і сиди тут, тримай рушницю напоготові.

- Я піду з тобою, - твердо сказав Мишко.

Так ми і вийшли до воріт - я з ліхтариком попереду, а за мною, за два кроки, мій син, весь день без руху просидів на холоді, з рушницею в руках. Як тільки ми зупинилися, зліва майнула жовта тінь - легко ступаючи по глибокому снігу, звідкись із-за будинку з'явився Пес; ще секунду тому його не було - і ось він уже сидів поруч зі мною, так близько, що я могла б простягнути руку і покласти йому на голову. Звичайно, я абсолютно не могла керувати ним - мені було невідомо, як він поведе себе, якщо стоїть біля воріт людина спробує завдати нам якоїсь шкоди, але чомусь саме те, що він був тут, з нами, заспокоїло мене набагато сильніше , ніж Мишкино рушницю.

- У вас чудова собака, - сказав чоловік, і тільки тепер я нарешті остаточно впізнала його - не по голосу навіть, у мене завжди була огидна пам'ять і на голоси, і на обличчя, але цю манеру будувати фрази, розмовляти так, немов ми зустрілися на жвавій міській вулиці, неможливо було ні з чим переплутати; просто замість вовняного пальто і безглуздих блискучих черевик на ньому тепер був величезний, безформний кожух і насунутий на самі очі пом'ятий ушанці з задерикувато стирчать в різні боки вухами. Особа під Треухов було раніше скорботне і якийсь дуже стомлений.

- Я бачу, ви переодяглися, - сказала я, відчуваючи, як пульс, стукав у вухах, поступово затихає.

- Вибачте? - Він здивовано підняв брови. - А, так ... так, безумовно. Це був прекрасний рада. Втім, в цьому маскараді я, напевно, налякав вас, якщо судити по позі, в якій досі стоїть ваш юний охоронець. Повірте мені, юнак, я абсолютно не небезпечний. Як бачите, я навіть не наважився постукати у ваші двері - мені здавалося, хтось із вас неодмінно рано чи пізно вийде на вулицю, і тоді я міг би його гукнути ...

- Навіщо ви прийшли? - Запитав Ведмедик різко, обірвавши його на півслові; мені навіть захотілося смикнути його за рукав, тому що людина, яка стояла перед нами, виглядав таким слабким, таким знесиленим, що на нього абсолютно не потрібно було кричати.

- Справа в тому, - почав він і замовк, немов підбираючи слова, - зізнатися, я склав цілу промову, поки йшов до вас, і стоячи тут, біля воріт, я навіть трохи репетирував її, але, боюся, від хвилювання не зумію згадати жодного слова. Мій зять ... бачте, він до певної міри невиправний оптиміст, мій зять. До недавнього часу я розглядав це його якість швидше як гідність, але тепер, в сьогоднішніх обставинах, боюся, він занадто ... недооцінює всю серйозність ситуації. Я бачу, ви з тієї ж породи людей - і, можливо, у вашому випадку це принесе свої плоди - ви енергійні і, що дуже важливо, - здорові; крім того, вас багато. Ми пройшли сьогодні майже всю лінію, яку ви люб'язно поступилися нам, - і не знайшли майже нічого, що могло б представляти якийсь практичний інтерес. Крім дров, безумовно, яких тут більш ніж достатньо. - Він невесело посміхнувся. - Це дає підстави сподіватися на те, що, принаймні, ми помрем не від холоду. Але ось голод - голод нам дуже загрожує. Розумієте, там, звідки ми приїхали, поставки продовольства припинилися вже кілька тижнів тому, і все, що у нас є, це ... в загальному, боюся, ми не дотягнемо і до кінця тижня. Мій зять і раніше впевнений, що ми знайдемо якісь припаси, і тому він відмовився йти до вас за допомогою, але я вже говорив вам - він оптиміст, а я ... я реаліст, і прекрасно розумію ...

Він говорив і говорив, квапливо, плутано і не дивився на мене, а я з жахом думала про те, що зараз слова у нього вичерпаються і він замовкне, і підніме очі, і мені доведеться, дивлячись прямо в ці очі, що сльозяться від холоду за тонкими скельцями окулярів, абсолютно не йдуть до цього хвацького Треухов, сказати йому «ні», і тому я не стала чекати, поки він закінчить говорити і гляне на мене, і випалила - несподівано навіть для себе самої, так голосно, що він навіть здригнувся :

- Мені дуже шкода, - він замовк, але очей не підняв і все так же дивився собі під ноги, - мені правда дуже шкода, але ми нічим не зможемо вам допомогти. У нас попереду довга зима, у нас діти, і ми просто не можемо собі дозволити ...

Я так боялася, що він стане вмовляти мене, що скаже - а як же ми, у нас теж діти, допоможіть хоча б їм, але він здався відразу ж, після перших же моїх слів, і якось весь поник, став зовсім маленьким навіть в своєму величезному кожусі.

- Що ж, - сказав він повільно, - я зовсім не звинувачую вас. Вибачте, що забрав у вас час. Доброї ночі, - і повернувся, і пішов геть, скриплячи валянками по снігу, а я світила йому ліхтариком слідом - чи то для того, щоб йому було видно дорогу, чи то тому, що мені самій треба було бачити його ще хоча б недовго - кожух на спині розійшовся, і з нерівною, довгою дірки вздовж шва стирчали товсті нитки. Коли він майже вже зник з поля зору, я закричала йому вслід:

- Не здавайтесь! Ми скоро їдемо звідси, сьогодні або завтра, це дуже велике селище, і в окрузі є ще такі ж, у багатьох будинках, напевно, є комори, можна знайти цукор, консерви, варення ...

- Так-так, варення, - глухо сказав він, не обертаючись, і кілька разів кивнув головою - завзяті вуха його безглуздій шапки застрибали вгору-вниз. Потім він пішов.

Ми стояли з Мишком в глибокому снігу біля воріт і дивилися на гурток світла, що відкидається ліхтариком, який висвітлював тепер порожню вулицю з широкою колією, залишеної нашими машинами.

- Тут і справді можна багато знайти, ми ж знайшли, - сказав Ведмедик невпевнено, а я відповіла:

- Ох, Мишко. Слава богу, він не підняв очей.

 * * *

У цю ніч я спала дуже погано - мене мучив кашель, і я переверталася з боку на бік, намагаючись знайти положення, в якому в горлі перестало б нарешті дерти; під мірне Сережін дихання я вела нескінченні, довгі суперечки з нашим вечірнім гостем, і мені прийшла в голову як мінімум сотня прекрасних, неспростовних аргументів. Найжахливіше було те, що ми обидва - і я, і чоловік, який просив мене про допомогу, знали, що я права, що я маю право відмовити йому, і тому мені вистачило однієї фрази, щоб змусити його замовкнути, тому він не наполягав і відразу пішов; але те, що ми обидва знали це, не скасовувало того, як гидко, як нестерпно погано я себе відчувала, і ніяка логіка не могла цього виправити.

Вранці - вже після сніданку, але до того, як Сергій з татом вирушили в чергову експедицію, до нас знову прийшли гості. Спочатку ми почули Андрія, діловито топа на веранді, струшуючи сніг з черевиків, незадоволений Наташин голосок, а потім двері відчинилися, і всі вони увійшли - привели навіть Льоню, який виглядав вже не таким блідим, хоча відразу попросив дозволу сісти на Ірину ліжко і негайно , з полегшенням, важко опустився на неї.

- Ми прийшли попаритися в лазні, - сказала Наташа, - це жахливо, ми тижня не милися все. Ви ж не будете заперечувати? - І вона обвела нас поглядом.

- Ну кинь ти, - сказав Сергій, - парся, звичайно. Одне відро там є, візьміть друге - тут, біля грубки, зігрійте води. Я хотів за тобою зайти сьогодні, - продовжив він, звертаючись до Андрія, - разом побродити тут. Хочеш, пішли з нами, а ввечері попаритися?

- Дякую, - відмахнувся Андрій, - встигну ще побродити. Ви коли їдете? Завтра?

Сергій кивнув, обличчя у нього було засмучене.

- Ну, ось тоді і поброжу, - сказав Андрій сухо.

- Давайте, я вам хоча б дров Наколіть, - сказав Сергій, і, підхопивши відро, вибіг на подвір'я. Після його відходу в кімнаті настала тиша - складна і незатишно; дивно було, що стільки людей, що знаходяться в такій маленькій кімнатці, можуть так напружено мовчати.

Нарешті Наташа зашаруділа пакетом, який вона тримала в руках, і сказала:

- Ось же я ідіотка. Андрійко, я забула шампунь. І мило я теж забула, і гребінець, одні рушники поклала тільки. Може бути, сходиш? На моєму ліжку, така сіра сумочка на блискавці.

- У мене є з собою і шампунь, і мило, - несміливо сказала Марина, - немає сенсу ходити, візьми моє.

- Дякую, - сказала Наташа і посміхнулася - занадто широко, як завжди, - мені потрібен мій шампунь, - і я подумала, чудова у вас підібралася компанія, прекрасні відносини, а потім я подумала - зовсім як у нас. Зовсім як у нас. Я ж навіть не запитала її, чи є у неї з собою мило, може бути, їй нічим вимити голову. Вона мовчить і робить вигляд, що мене не існує, але мені пора поговорити з нею, просто тому, що у мене є і шампунь, і мило, і багато запасний одягу, а вона встигла взяти з собою всього одну сумку - ось вона, варто під її ліжком, і я впевнена, що в цій сумці в основному дитячі одягу, а своїх речей у неї майже немає, і вона не попросить їх у мене сама, ні за що не попросить.

Я дочекалася, поки Андрій вийшов, - чомусь я знала, що для цієї розмови потрібен мінімум свідків, але інші продовжували залишатися тут і нікуди не поспішали; я запропоную їй тільки мило і шампунь, думала я, не стану зараз заговорювати про одяг, з цим можна почекати до моменту, коли ми залишимося вдвох, в кінці кінців, я можу попросити Сергійка - нехай він віддасть їй що-небудь з моїх речей, я підняла на неї очі - вона сиділа спиною до мене, як завжди, спостерігаючи за сином, - і сказала:

- Іра, - і вона обернулася, відразу ж, і тоді я сказала ще раз: - Іра, - хоча вона вже дивилася на мене, - давай, я вам з Антошкой принесу мило і шампунь? Ви, напевно, теж захочете в баню?

- Дякую, - повільно відповіла вона, - але у мене є і мило, і шампунь, - і все дивилася на мене, і я відчула, як червонію, гаряче, до коренів волосся, ну давай, скажи мені «нам нічого від тебе не потрібно », поки вони все сидять тут і дивляться, я змусила себе не відводити погляду, хоча це було нелегко, і тоді вона сказала:

- Але якщо у тебе знайдеться чиста футболка якась і светр - це було б здорово.

- Звичайно, - сказала я і схопилася, - звичайно, я зараз принесу, - і вибігла в іншу кімнату, і стала ритися в сумці, що стоїть на підлозі біля ліжка, і одночасно злилася на себе за цю дурну, догідливу поспішність, і раділа - незрозуміло, чому саме.

Я розкидала весь вміст сумки по підлозі і нарешті вибрала сіро-блакитний норвезький светр і кілька футболок; що ти журишся, говорила я собі, заспокойся, це все твоє безглузде бажання всім подобатися, бути хорошою, правильною, великодушною, ти завжди перегинають палицю і потім відчуваєш себе повною дурепою, вона ніколи не стане тобі другом, ти і сама цього не хочеш, правда ж, просто віддай їй ці дурні ганчірки і не роздувай з цього історію, вона не кинеться до тебе на шию, а просто скаже спасибі, і ти негайно знову для неї зникнеш, немов ти порожнє місце, немов тебе немає. Потім я вийшла з кімнати і без слів простягнула їй стопку одягу; вона взяла її у мене з рук і мовчки кивнула мені, поклавши одяг собі на коліна. Вона навіть не подивиться при тобі, що ти їй принесла, сказала я собі, і ось тепер ти злишся, але все одно нічого не скажеш їй - ти ніколи нічого не кажеш, ти кипиш всередині, мовчиш, а потім, вночі, лежиш без сну і придумуєш гострі, точні фрази, які вже нікому не потрібні.




 E R1 L1 1 сторінка |  E R1 L1 2 сторінка |  E R1 L1 3 сторінка |  E R1 L1 4 сторінка |  E R1 L1 5 сторінка |  E R1 L1 6 сторінка |  E R1 L1 7 сторінка |  E R1 L1 8 сторінка |  E R1 L1 9 сторінка |  E R1 L1 10 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати