Головна

E R1 L1 8 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

На цьому їх розповідь закінчився - обидва вони замовкли, і тепер, в тиші, все ми стояли посеред цієї вузької, розбитої дороги - в місці, яке ледь підходило навіть для короткої, на кілька хвилин, зупинки; три навантажені доверху машини зі сплячими в них дітьми на узбіччі і четверта, що стоїть на зустрічній смузі, - і намагалися звикнути до думки, що запізнилися. Тікаючи від небезпеки, яка наздоганяє нас з боку міста, колишнього нам будинком, міста, якого більше не було, ми не подумали про те, що рухаємося назустріч такому ж хаосу - нам здавалося, що досить просто вислизнути від хвилі, що наступала нам на п'яти, як раптом стало ясно, що попереду ще багато таких самих хвиль, що поширюються зі швидкістю, що набагато перевищує наші можливості, мов кола по воді, розходяться навколо кожного великого міста, кожного великого скупчення людей, і для того, щоб врятуватися, нам тепер потрібно було придумати спосіб, як дістатися до місця, яке ми вибрали своїм укриттям, ухиляючись і лавіруючи між ними, не знаючи заздалегідь, де вони перекриють нам шлях.

Ніхто не говорив ні слова, але я впевнена, що всі ми думали саме про це - я намацав у темряві Сережін руку і стиснула її, і він тут же стрепенувся, підняв голову і сказав Андрію:

- Знаєш, віджени-ка ти машину з дороги і ілюмінацію вимкни теж, тут недалеко одна нехороша село - як би їм не спало на думку поцікавитися, що це тут відбувається у них під носом. Я сходжу поки за картою - нам треба подумати над маршрутом. Підемо, пап, ти тільки карабін далеко не прибирай.

Можливо, і не було ніякої паузи між Сережін словами і моментом, коли Андрій не поспішаючи повернувся і попрямував до своєї машини - може бути, мені тільки здалося, що він якийсь час роздумував, чи варто йому підкоритися негайно, просто ти його не любиш , сказала я собі, а точніше - ти не любиш бачити, яким в його присутності робиться Сергію, а тепер - неминуче - його доведеться взяти з собою, разом з його надмірно усміхненою дружиною, яка в день знайомства взяла тебе за лікоть, відвела в сторону і вимовила занадто багато слів, жодне з яких не здалося тобі щирим - ні тоді, ні потім, коли ти згадувала цей дивний розмову.

Щоб ніхто не побачив мого обличчя, я пішла до Вітара за сигаретами - Мишка і раніше міцно спав, і я не стала будити його - а коли я повернулася, пікап вже стояв на узбіччі з вимкненим двигуном, розгорнутий в зворотному напрямку, на його капоті була розкладена карта, і все стояли навколо, схилившись над нею. Підходячи, я почула уривок Серьожини фрази:

- ... Ось воно, це озеро, Андрюха, бачиш? Ми хотіли в обхід Пітера через Кіриші піти на Мурманську трасу, і далі наверх, - в одній руці він тримав ліхтарик, а пальцем іншої водив по карті, - це найпростіший і короткий шлях. Через Новгород нам не пройти - тепер доведеться зробити гак, у Валдаю звернемо направо і рвонемо в об'їзд через Боровичі і Устюжна, а там вискочимо на А-114 і повернемося на Мурманську трасу.

- Тут гак кілометрів в п'ятсот, - втрутився тато, відсуваючи плечем стояв між ним і Сергієм Льоню, - де ми стільки палива візьмемо, застрянемо на півдорозі.

- У Кирішах має щось бути, - переконано сказав Сергій, - там завод переробляє, знайдемо. Пап, варіантів у нас немає - ти ж знаєш, нам навіть по прямій палива не вистачило б.

Вони замовкли. У тиші, після паузи - коли стало ясно, що більше ніхто нічого не скаже, Андрій сказав:

- Чи не потрібна вам мурманська траса. Там одні мости, тут, тут і тут, до самого Петрозаводська, і навіть якщо вони не всі такі, як цей новгородський, - вам вистачить одного, сподіваюся, це зрозуміло.

Сергій тут же кивнув - занадто швидко, подумала я - і підсунув до Андрія карту:

- Добре. Що ти пропонуєш?

Андрій нахилився над тьмяно освітленим листком паперу, від якого залежало тепер наше спасіння, насупився і замовк - надовго, на кілька хвилин, а ми стояли навколо і просто чекали його відповіді - немов нікому з нас вже не могло прийти в голову нічого путнього, мені здалося навіть, що ніхто не дивився на карту - тільки йому в обличчя, і невідомо, скільки б ми так простояли, якби тато, вже знову стояв трохи віддалік з карабіном в руці, щоб бачити дорогу, не перервав цього майже побожного очікування:

- Дай-но мені, - сказав він, досить безцеремонно штовхнув застиглого над картою Андрія, розгорнув листок паперу до себе і майже тут же ткнув своїм жовтуватим пальцем з обламаним нігтем кудись сильно правіше: - Ось тут ми підемо. Замість того щоб після Устюжне повертатися вгору на Мурманську дорогу, ми поїдемо далі, через Вологодську область повз Череповця - в місто в'їжджати не доведеться, траса через нього не проходить, а далі обігнемо Біле озеро - і наверх, в Карелію.

- Там теж є мости, - заперечив Андрій негайно.

- Ну, якщо ти шукав дорогу звідси до Карелії, щоб зовсім річки не перетинати, то давай ще пару годин подумаємо. Тут не Казахстан, річки будуть - куди без них, але зате після Устюжне до самого верху вже жодного великого міста, а значить, народу там небагато. Доведеться ризикнути. Ну, гаразд, пальці прибери. - Немов суперечка був закінчений, тато смикнув на себе карту і почав діловито складати її.

- Справа ваше, - промовив Андрій і відійшов на крок від капота; папа жваво обернувся до нього і знову простягнув карту, яку встиг скласти вдвічі:

- Так у тебе була інша ідея? Покажи, - він посміхнувся, - тільки думай швидше, ми тут цілу годину вже стирчимо прямо під носом у цих, - і він невизначено хитнув головою в бік залишилася позаду села.

- Гаразд, гаразд, нормальний маршрут, - карту Андрій не взяв, і обличчя в нього було незадоволене.

Сергій спостерігав за ними, не втручаючись, і Льоня теж мовчав, переводячи погляд з одного на іншого; я глянула на Іру і несподівано спіймала її погляд - з подивом я помітила, що вона закотила очі і ледь помітно посміхнулася, ти теж його не любиш, подумала я, треба ж.

- Ну, - сказав тато бадьоро, - по машинам?

- Гаразд, поїхали, Наташка, - відгукнувся Андрій тут же, - удачі вам, хлопці, - і поплескав Сергійка, який попрямував було до своєї машини, по плечу; Сергій машинально теж потягнувся, щоб обійняти його, але рука його зависла в повітрі.

- Стривай, ви що, серйозно зібралися їхати до Всеволожськ? - Розгублено запитав він.

Засинаючи на пасажирському сидінні - Вітара тепер їхала першою, тому що Сергій поступився нарешті Ірі своє місце за кермом, - я думала: що б не сталося, які б думки ні турбували мене, я все одно зараз засну, навіть якщо нам попадеться такий же страшний міст, навіть якщо хто-небудь зупинить нас і змусить вийти з машини - їм доведеться нести мене на руках, тому що я буду спати, і плювати на все. Підйому, який я відчула після короткого відпочинку перед Твер'ю, давно вже не було, мені жодного разу ще не доводилося вести машину всю ніч, я зробила все, що могла, а тепер я закрию очі, і все це зникне - дорога, небезпеки, що чекають нас за кожним поворотом, і ці чужі, ледь знайомі мені люди - скільки хвилювань поспіль може винести людина, скільки разів у нього йокне серце, зіб'ється дихання до моменту, поки йому не стане все одно і все, що відбувається навколо нього, чи не перетвориться в безглузді , напівреальні декорації?

Це було навіть добре, що я так втомилася, - думки текли ліниво, повільно, і все, що трапилося з нами в ці кілька днів, раптом майже перестало мене турбувати, я байдуже думала - одинадцять чоловік в двокімнатному, без зручностей мисливському будиночку, люди , які ні за що не опинилися б разом, якби в них такий вибір, які навіть у відпустку такий компанією не поїхали б - поки Сергій умовляв їх, поки вони відходили в сторону і щось люто пошепки один одному доводили, було вже ясно, що вони погодяться, що поїдуть з нами, тому що всі ці сто кілометрів, які їм довелося повертатися від моста, а може бути, і раніше, можливо, навіть з самого початку - вони знали: немає більше ні Всеволожска, ні безпечного, комфортного батьківського будинки, і самих батьків теж більше немає; знали і просто боялися собі зізнатися в цьому, тому що ніякого запасного плану у них не було. Цікаво, як довго він збирався робити вигляд, що все ми зараз поїдемо своєю дорогою, думала я крізь сон, невже - якби Сергій не почав наполягати негайно - він дійсно покликав би дружину, сів у свій пікап і відправився б шукати цей міфічний шлях до мертвому місту? Так дивно, я ніколи цього не вміла - тримати паузу, не просити ні про що, спокійно чекати, поки інші самі запропонують допомогу, і адже завжди знаходяться ці інші, які вмовляють, сперечаються і доводять і вдячні за те, що їх допомога виявилася прийнята , і адже цього неможливо навчитися, у мене ні за що не вийшло б, подумала я і тільки тоді нарешті заснула.

 * * *

Цього разу я не прокинулася миттєво - бувають такі пробудження, особливо якщо день попереду не обіцяє нічого хорошого, коли вуха вже неможливо захистити від звуків, а очі - від світла, але ти щосили намагаєшся пірнути назад - мене ще тут немає, я сплю, я нічого не чую, і повіки мої закриті. Я пручалася б і довше, якби звуки раптом не увірвалися прямо в мій сон, розірвавши його на частини, - їх було занадто багато, цих звуків, немов хтось голосно крикнув мені у вухо, і тоді я відкрила очі і випрямилася на сидінні .

Ми були в місті - чомусь відразу було зрозуміло, що це саме місто, а не село, не дивлячись на двоповерхові дерев'яні будинки, приземкуваті, в чотири-п'ять вікон з акуратними мереживами наличників, з пічними трубами - напевно, через церковних бань , височіли відразу з декількох сторін, в селах ніколи не буває так багато церков. Варто було мені подумати про це, як з'явився перший кам'яний будинок - теж двоповерховий, але очевидно міської, хоча вікна першого поверху все до єдиного чомусь були забиті дошками; сонце вже майже сіло, і все навколо було блакитне і рожеве - дивлячись навколо, я ніяк не могла збагнути, звідки це почуття тривоги, ніж воно може бути викликане серед цих тихих будиночків під висячими в прозорому повітрі куполами, але з цим містом явно щось щось було не так. Перше, що кинулося мені в очі, - замети, занадто високі для цих вулиць з низькими будинками, дістають часом майже до підвіконь; машина рухалася якось дивно, і, піднявши голову, я побачила, що дорога теж завалена снігом - він був трохи утрамбований, немов недавно тут проїхало кілька великих автомобілів, які залишили після себе нерівну колію - в ній ми і їхали, повільно, похитуючись з боку в бік; а потім я побачила жінку. На голові у неї був хустку - сірий, вовняний, туго зав'язаний під підборіддям, вона йшла вздовж дороги, по якій ми їхали - нешвидко, з зусиллям прокладаючи собі шлях крізь снігові наноси на узбіччі, і тягнула за собою санки - звичайні дитячі санки з подряпаними металевими полозами, без спинки, на кілька раз перев'язаною грубої мотузці, а на санках, незручно звисаючи з обох кінців, лежав довгий чорний пластиковий мішок.

Я дивилася на неї в усі очі - вся її фігура, напружена, зігнута спина, повільна хода, санки - щось нагадала мені, щось тривожне, неприємне, я відчувала, що ось-ось згадаю той ми вже обігнали її, і я, обернувшись, намагалася розглянути її краще, як раптом Вітара вивернулася з колії, звільнившись від сковує її снігу, побігла швидше, і ми досягли широкого, пустого перехрестя.

- Тут наліво, - хруснуло в рації, і я здригнулася, немов не очікувала почути людський голос, немов я була одна в машині. Повернувши голову, я глянула на тата - стискаючи кермо обома руками, він дивився прямо перед собою і, здавалося, навіть не помітив, що я вже не сплю; обличчя в нього було зосереджене і жорстке.

Вулиця, на яку ми згорнули, ймовірно, була центральною - вона була ширше і значно краще укочена, але по обидва її боки нависали такі ж масивні купи снігу, неначе тротуарів не було взагалі, і люди, яких тут було набагато більше, йшли прямо по проїжджій частині - повільно і безмовно; всі вони рухалися в одну сторону, але на відстані - немов намагаючись триматися один від одного подалі, і більшість з них були з санками, на яких лежали однакові довгі пластикові мішки. Якась жінка, зупинившись, намагалася поставити впав в сніг мішок назад на санки - видно було, що їй важко, і вона кружляла навколо нього, намагаючись підняти його то з одного кінця, то з іншого; обігнувши її широким колом, повз неї майже пробіг людина з особою, щільно укутаним шарфом.

Саме в цей момент позаду нас пролунав переривчастий, різкий автомобільний сигнал, з пасажирського сидіння мені важко було розгледіти в дзеркалах, що відбувається, - тато, схопивши мікрофон, майже прокричав у нього:

- Іра, чи не псих, вони не є небезпечними, куди ти гониш, в'їдеш абикуди, і тоді ми точно тут застрянемо, - але відповіді не послідувало, а ще через мить, виляючи і продовжуючи сигналити, нас обігнала Сережін машина, ледь не загрузнувши в сніговій каші на краю дороги. - Чортова дура. - Він вилаявся і додав швидкості, намагаючись наздогнати віддаляється Паджеро; мені здавалося, що ми наробили багато шуму посеред цієї тихої вулиці, але люди, які йшли вздовж дороги, немов не помічали нас - тільки жінка, що воювала з важким мішком, випросталася і подивилася в нашу сторону - вся нижня частина обличчя у неї була закрита хусткою, але я все одно помітила, що вона зовсім молода, майже дівчинка; до моменту, коли ми порівнялися з нею, вона вже втратила до нас інтерес і, нагнувшись, продовжила займатися своїм мішком.

Сережін машина тепер була далеко попереду - здіймаючи хмари сніжного пилу з-під задніх коліс і небезпечно кренячись, вона все збільшувала відстань між нами, але тато вже перестав намагатися нагнати її - занадто небезпечно розгойдувалася Вітара в неглибокій, ледве наміченої колії, і ми знову поїхали повільніше. Зовні почувся якийсь поки невиразний дає, приглушений обступили вулицю будинками і високими кучугурами - ледве чутний, але теж якийсь нестерпно знайомий, нагадує щось, і тому я натиснула на кнопку і опустила автомобільне скло до середини.

- Добре, що вона тебе не бачить, - тут же сказав тато, - в Боровичах Льоня взагалі намагався вийти з машини, так вона таке влаштувала, ми її ледве заспокоїли.

- Та що тут таке? - Запитала я нарешті; як тільки він порушив мовчання, мені теж відразу стало легко заговорити, як ніби до цього було не можна.

- Це вже другий такий місто. Ми не відразу зрозуміли - карантину немає, але ти подивися навколо, - відгукнувся він, і я тут же, як ніби мені потрібна була тільки ця невелика підказка, прочитала всі знаки, які до цього просто смутно турбували мене: нечищені вулиці, забиті вікна, люди з санками, довгі, важкі мішки, закутані особи і тиша - неприродна, дзвінка, яку порушував єдиним звуком - монотонним, з однаковими інтервалами дзвоном, що доноситься звідкись спереду, через невисокі, кремезних будинків.

Дуже скоро ми порівнялися з джерелом цього звуку - праворуч від дороги, між будинками на короткий час розгорнув просвіт, в якому видно було невелику площу - широке, порожнє місце, оточене невисокими кам'яними будинками; майнув обов'язковий пам'ятник Леніну, сіро-білий, зі сніговими погонами на плечах, але десь там, на площі, стояла ще й церква - її не було видно цілком, але через будинків виднілися п'ять синьо-зелених, теж припорошених снігом круглих церковних голів і, окремо, загострена дзвіниця. Саме туди, на цю площу, і звертав рідкісний, нещільний потік людей з санками; я встигла тільки помітити невисоку, щільну купу темних мішків, складених абияк прямо на снігу, і людську фігуру в чорному, що стоїть окремо, біля наспіх збитого дерев'яного помосту, до якого був підвішений довгастий шматок заліза - широко, діловито розмахуючись, людина в чорному методично бив по ньому чимось важким. Площа майнула і зникла, але дзвін було чути ще якийсь час; ми минули кілька з'їздів на бічні вулиці, і тепер я побачила, що деякі з них покриті недоторканим, рівним шаром снігу - не було жодного людського сліду від дороги, по якій ми їхали, і до самого горизонту, куди діставав очей.

- Як же так, - сказала я, - виходить, їх просто кинули? Ні карантину, ні санітарних машин - нічого?

- Не дивися, Аня, - відгукнувся тато, - зараз все скінчиться, ми майже зовні. - Вітара ще раз повернула, і засипаний снігом місто, невисокий, рожевий з блакитним, весь виявився праворуч - зі своїми церквами, прозорим повітрям і порожніми вулицями, а потім зник зовсім - просто залишився позаду, і не хотілося обертатися, щоб поглянути на нього ще раз. Відразу після перекресленою таблички з написом «Устюжна», спокійно припаркований біля узбіччя, стояв Сережін Паджеро - покриті напівпрозорим інеєм задні скла, невеликий димок з вихлопної труби. Коли ми порівнялися з ним, він заторохтів, виїхав назад на дорогу і прилаштувався в самому кінці, за Лендкрузер і сріблястим пікапом.

Тим, хто жив тут, ймовірно, було вже не до засипаній снігом дороги - снігу було небагато, сантиметрів п'ятнадцять-двадцять, але лежав він нерівними, смерзшиміся грудками, немов почав танути і тут же знову замерз; Вітара, знову опинилася першою в колоні, повзла повільно, насилу перевалюючись з однієї сніжної купини на іншу. Ми проїхали метрів сто, максимум, коли тато, чертихнувшісь, знову потягнувся за рацією:

- Гей, на пікапі, давайте ви вперед, дорогу прокладати, ви важче.

- Є, Андрійович, - відгукнувся Андрій негайно і навіть, мабуть, весело - пікап, гуркочучи причепом, легко обігнав нас і поїхав попереду, залишаючи після себе смужку утрамбованого, щільного снігу, по якому рухатися відразу ж стало значно легше. Я здивовано глянула на тата, а розмова тривала:

- Що там у тебе на навігаторі, Андрюха, скоро поворот?

- Кілометрів через п'ятнадцять, - відповів «Андрюха», - і потім ще сто кілометрів спокійної дороги, майже всі села в стороні від траси, Череповець об'їжджаємо з широкого кола, а ось за ним вже буде складніше. Я б заздалегідь де-небудь зупинився палива долити, щоб далі вже без зупинок, ти як?

- Думка, - сказав тато схвально, - давай не доїжджаючи до Череповця, хіба мало що там, в околицях, місто велике.

Щось явно сталося між ними, поки я спала, поки спав Сергій; залишаючись на зв'язку один з одним, ці двоє чоловіків якось зуміли домовитися, і в розмові не відчувалося більше ніякої напруженості. Перехопивши мій погляд, тато коротко посміхнувся:

- Нормальний мужик, добре, що ми його зустріли. І запасливий - човен у нього з собою гумова, мережа, снасті - я б і то, мабуть, краще не зібрався, - а потім, глянувши на мене, додав: - Ти як? Відпочила? Дивись, якщо треба вийти - давай тут де-небудь гальмівні.

Я глянула у вікно - пропливає повз засніжений, залитий західним сонцем ялинник поступово починав рідшати і в цю хвилину весь вже залишився позаду, а замість нього по обидва від дороги сторонам слалося широке, порожнє і пишне, як пухова ковдра, біло-блакитний простір з рідко стирчать голими кульками кущів. Місце для стоянки було невідповідний - попереду, трохи правіше, вже блищали різномасті залізні дахи сільських будинків, і від цих дахів вгору піднімався дим - нестрашний і мирний дим з димарів. У цьому місці дорога роздвоюється, і вузька її частина, обсаджена деревами, йшла вправо, в бік села з дахами і димлять трубами; поперек, займаючи весь простір між деревами і повністю загороджуючи проїзд, всередині широкого, закопченого і безсніжного плями стирчали дві згорілі машини, абсолютно недоречні посеред всього цього білого спокою.

Ці машини спалили давно - як мінімум кілька днів тому; всі вже охололо, і ніякого диму не було. Вже не можна було вгадати, якого вони були кольору раніше - два однакових, сіро-чорних, покритих чи попелом, то чи інеєм знівечених остова без стекол, які відрізнялися один від одного тільки тим, що у одного з них був відкритий капот, оголюючи обвуглені нутрощі , а у другого чомусь залишилися цілі обидві передні фари. Якби машина була одна, все це, мабуть, було схоже скоріше на нещасний випадок, аварію; але те, як вони акуратно, спокійно стояли мордами один до одного, не полишало ніяких сумнівів - люди, які живуть в цьому селі, привезли їх сюди навмисне, а потім облили бензином і підпалили - я уявила собі, як вони стоять навколо з відблисками вогню на особах, відступаючи від розгорається вогню і здригаючись, коли від жару починають лопатися скла - можливо, ще кілька днів тому обидві ці машини стояли у кого-небудь під навісом, дбайливо очищені від снігу, з обов'язковими іконками і звисаючими з дзеркал м'якими іграшками, але рішення було прийнято - і вони згоріли; ритуальна жертва, остання можливість для їх господарів врятуватися від небезпеки, що наближається.

- Справжня барикада, - сказав тато, коли ми проїхали повз, - не допоможе, звичайно, хіба що затримає ненадовго. Кому треба буде - полем добереться.

- Знаєте, - відповіла я, - мабуть, я потерплю ще - щось не хочеться мені тут виходити.

Андрій мав рацію - такі сто кілометрів дійсно були спокійними: мовчазні, вкриті снігом поля і змінюють їх смуги ялинового лісу, умиротворено і тихого; сіл майже не було - може бути, одну або дві вдалося розгледіти з дороги, але всі вони були в стороні. Ми не зустріли нікого - ні однієї машини, жодного пішохода, сніг лежав на дорозі недоторканим, рівним шаром, і не дивлячись на все це нам було ясно - безтурботність покинула ці місця, немов вся ця земля, зачаївшись, напружено чекала чогось. Зупинятися не хотілося ніде - ми все відкладали і відкладали цей момент до тих пір, коли зробити це стало зовсім вже необхідно - ми наближалися до Череповцю, починало темніти, потрібно було долити палива, хоча б трохи перекусити і розім'ятися - нерухомо сидіти ставало просто нестерпно.

- Якщо вірити навігатора, далі дорога буде живіше, - повідомив Андрій, - давайте тут, вдаліше місця ми вже не знайдемо.

Дорога була лісова, з обох боків оточена деревами, але саме в цьому місці в глиб лісу йшла ледь помітна просіка, в які проїжджають повз автомобілісти люблять заганяти свої машини, щоб не кидати їх на трасі, коли поглиблюються в ліс за грибами або з інших якихось -небудь справах; в Підмосков'ї тут обов'язково стирчав б облуплений плакат з написом на кшталт «Бережіть ліс», але тут було порожньо.

- Добре б нам тут з'їхати з дороги, - сказав тато - він вже вийшов з машини і тепер з хворобливою гримасою намагався розпрямити затерплу спину, - швидко ми не впораємося, а через півгодини буде темно, хоча б на метр вглиб забратися, і то хліб . Не подобається мені ця виставка-продаж на узбіччі.

- Гаразд, Андрійович, - бадьоро відповів Льоня, грюкнувши дверима Лендкрузера, - подивися, снігу скільки, сядемо, хто нас буде витягувати? Не за трактором ж бігти в сусіднє село. - Він зареготав і попрямував було в сторону лісу, але тато тут же зупинив його:

- Куди зібрався? Хтось повинен залишитися біля машин, ти молодий, потрапиш трохи, постій хвилинку, я скоро тебе зміню. І рушницю дістань, чуєш?

Ледь ступивши з дороги в білий, замерзлий зверху і тому здається твердим сніг, я провалилася майже по коліно і пораділа, що ми не стали заїжджати сюди на машинах. Мені страшенно хотілося побачити Сергія, поговорити з ним, але багатогодинна, без зупинок, поїздка змусила всіх нас, без винятку, розсипатися по лісі - не страшно, ми будемо ще доливати паливо, а потім розпакуємо якусь їжу, і у мене буде півгодини , що не менше, щоб побути поруч з ним, поки він їсть, а після ми сядемо за кермо - я і він, наша черга, і коли все заснуть, ми знову зможемо поговорити.

- Хлопчики, подалі можна відійти кудись. - Обурений Наташин голос пролунав десь зовсім поруч, але навіть в цьому прозорому, без листя, лісі я її вже не бачила. Десь неподалік хрустіли гілки, чутно було, як Іра вмовляє Антошку «потерпи, зараз я розстебну, повернись до мене»; обернувшись, я побачила дорогу, чотири великих машини з вимкненими фарами, Леніну самотню фігуру - він відкрив багажник Лендкрузера і рився в ньому; мені захотілося відійти подалі, я зробила ще буквально десять кроків за дерева - і все звуки раптом зникли, все зникло - Наташино бурчання, Ірини ласкаві домовленості, голоси чоловіків, залишилися тільки я і ліс - нерухомі дерева, змикаються кронами десь над моєю головою , сніг і тиша. Несподівано я відчула, що не хочу повертатися прямо зараз, що мені гостро необхідно хоча б недовго побути зовсім одній - було дуже холодно, я притулилася щокою до шорсткому, крижаному стовбуру дерева і кілька хвилин просто стояла так - абсолютно без думок, спостерігаючи за тим, як на твердій корі від мого дихання утворюється іній.

Пора було повертатися - на мить я злякалася, що не знаю, в який бік мені йти, але, опустивши очі вниз, я тут же побачила власні сліди і пішла по ним назад, до машин. Спочатку я помітила червону Наташино куртку, яскравою плямою блиснула мені назустріч з-за дерев - вона теж вийшла з лісу і була вже поруч з Льонею, кроків за десять від Лендкрузера - багажник все ще був відкритий, і поруч я побачила дві повних пластикових каністри, які Льоня встиг вивантажити на укочений сніг. Вони були не самі - перегороджуючи їм шлях до машини, прямо біля відчиненого багажника, стояли три незнайомих людини - всі чоловіки, один в брудно-сірому фуфайці, двоє інших - в безформних овчинних кожухах; на ногах у всіх трьох були валянки. Озирнувшись, я не побачила навколо нічого, на чому вони могли б приїхати, - ймовірно, вони прийшли пішки по дорозі, а може бути, вийшли з лісу, з тієї ж просіці, яка і змусила нас тут зупинитися. Гілка під моєю ногою хруснула, і всі вони обернулися до мене - я встигла ще подумати, що можу просто зробити крок назад, і в сутінках мене знову не буде видно з дороги, але тут звідкись справа, зовсім поруч, раптом пролунав голос , произнесший привітно:

- Здрастуйте вам. - Обернувшись, я розгледіла говорив - четвертий чоловік був у величезній, як у канадського лісоруба, рудої лисячій шапці з величезними пухнастими вухами, підв'язаними до верхівки, і світло-коричневому розхристаному кожусі з пожовклим коміром. Швидше за все, коли я вийшла з лісу, він стояв прямо біля причепа, і тому я не відразу помітила його. Незнайомець наблизився ще трохи і жартівливим жестом стягнув з голови свою лисячу шапку - він посміхався.

- Здрастуйте вам, - повторив він ще раз, - а ми йдемо це повз, і тут товариша вашого побачили, - він пішов прямо на мене, відтісняючи мене від лісу, я кинула погляд в бік Лендкрузера - у Лені має бути рушницю, головне, триматися до нього ближче, щоб не залишитися тут, біля лисячій шапки, коли все почнеться, де ж всі інші, чому не виходять - проходячи повз Вітари, я раптом помітила на задньому сидінні Мишка, який, напевно, повернувся раніше і тепер, скорчившись за купою речей, напружено спостерігав за тим, що відбувається через скло. Наші погляди зустрілися на мить, і я якомога непомітніше похитала головою - Не виходь. Важливо було, щоб людина в лисячій шапці не помітив його, так що я повернулася до нього і теж спробувала посміхнутися.

- Живете тут? - Запитала я; виявилося, що на сильному морозі губи майже не ворушаться - і це було добре, бо інакше він неодмінно побачив би, що вони тремтять.

- А? Так, ми це ... звідти, - відповів він і невизначено махнув рукою кудись за спину, в його промові було щось дивне, але що саме, я не зрозуміла. Ми вже порівнялися з Лендкрузер; останні кілька кроків я майже пробігла, грузнучи в снігу, напевно, він просто чекає, поки я встану поруч, а потім вже змусить їх піти. Я подивилася Олені в обличчя, він слабо посміхнувся мені, і я чомусь відразу зрозуміла, що все погано - рушниці у нього в руках не було.

Воно лежало в багажнику, поверх мішків і сумок - його можна було б не побачити, якщо не знати, що воно там - я дізналася витертий шкіряний ремінь і ледь помітне обрис темного дерев'яного приклада. До багажника було метра два, не більше, але підійти до нього непомітно було неможливо - для цього довелося б спочатку розштовхати інших візитерів, топтали між нами і машиною. На відміну від лисячій шапки, ніхто з них не посміхався - вони мовчки, понуро переступали з ноги на ногу. Десь там, в лісі, Сережа, тато і Андрій, подумала я, вони скоро вийдуть, і чоловіків стане порівну, треба щось говорити, треба тягнути час - особа у Льоні було розгублене і похмуре, я посміхнулася йому, як могла широко - ну давай, ідіот, заговори з ними, потисни їм руки, поки вони не зважилися зробити щось таке, після чого вже не вийде робити вигляд, що ця зустріч випадкова, вони не знають, скільки нас, і теж вичікують, ну давай же! .. Немов почувши мої думки, Льоня повернувся до лісьему - може, тому, що той єдиний розмовляв, чомусь було ясно, що саме він тут головний, і запитав бадьоро:




 E R1 L1 1 сторінка |  E R1 L1 2 сторінка |  E R1 L1 3 сторінка |  E R1 L1 4 сторінка |  E R1 L1 5 сторінка |  E R1 L1 6 сторінка |  E R1 L1 10 сторінка |  E R1 L1 11 сторінка |  E R1 L1 12 сторінка |  E R1 L1 13 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати