Головна

Глава 24. ВІЙНА

  1.  I глава. Вологість повітря
  2.  II глава. Вологість повітря в фізичному понятті.
  3.  II. Глава IIОснови теорії попиту та пропозиції
  4.  III глава. Вологість в лазнях і саунах.
  5.  IV глава. Вологість в бібліотеках.
  6.  Pусскo-турецька війна 1877 -1878 рр.
  7.  VIII. Війна і мир

Миль за п'ять від Порт-Ройяла у відкритому морі, коли обриси узбережжя Ямайки стали затягуватися серпанком, «Арабелла» лягла в дрейф, і до її борту був підтягнутий шлюп, який вона тягла за кормою.

Капітан Блад проводив свого мимовільного гостя до трапу. Полковник Бішоп, що перебував протягом декількох годин в стані смертельної тривоги, нарешті зітхнув вільно. І в міру того як розсіювався його страх, до нього поверталася його ненависть до зухвалого корсару. Але тримався він обережно. Якщо подумки Бішоп і клявся не шкодувати після повернення в Порт-Ройял ні зусиль, ні нервів, щоб захопити Пітера Блада і доставити його до місця вічного стоянки на пірсі страт, то зовні він цього не показував і старанно ховав свої почуття.

Пітер Блад не мав жодних сумнівів щодо Бішопа, але поводився з ним так тільки тому, що справжнім піратом він не був і ніколи не хотів бути. У Карибському морі навряд чи знайшовся б такий корсар, який відмовив би собі в задоволенні підійняти мстивого і жорстокого губернатора на нок-реї. Однак Пітер Блад, по-перше, не належав до піратів такого типу, а по-друге, він не міг забути, що Бішоп був дядьком Арабелли.

Тому-то капітан і посміхнувся, дивлячись на пожовкле, набрякле обличчя Бішопа з маленькими очима, дивилася на нього з неприхованою ворожістю.

- Бажаю вам щасливої ??дороги, любий полковнику! - Люб'язно сказав він на прощання, і, судячи з його спокійного увазі, ніхто не здогадався б про сумніви, які роздирали його серце. - Ви вдруге надаєте мені послугу в якості заручника. Раджу вам не робити цього в третій раз. Пора вже зрозуміти, що я приношу вам нещастя, полковник!

Шкіпер Джеремі Пітт, стоячи поруч з Бладом, похмуро спостерігав за від'їздом губернатора. Позаду них з суворими і засмаглими особами юрмилися дужі пірати, і тільки залізна воля їх капітана заважала їм розчавити Бішопа, як мерзенного клопа. Ще в Порт-Ройялі дізналися вони про небезпеку, що загрожувала Пітера Блада, і хоча корсари, так само як і він, були раді розв'язатися з королівської службою, їх все ж глибоко обурили обставини, які зробили цю розв'язку неминучою. Вони дивувалися стриманості свого капітана щодо цього мерзотника Бішопа. Губернатора з усіх боків зустрічали люті погляди піратів, і почуття самозбереження підказував йому, що будь-який необдумане слово, що вирвалося у нього, могло викликати такий вибух ненависті, від якої його не врятувала б уже ніяка сила. Тому, залишаючи корабель, він, не кажучи ні слова, поспішно кивнув головою капітану і незграбно спустився в шлюп.

Негри-веслярі, відштовхнувшись від червоного корпусу «Арабелли», зігнулися над довгими веслами і, піднявши вітрила, попрямували в Порт-Ройял, розраховуючи дістатися туди до настання темряви. Огрядний Бішоп, підібгавши товсті губи і скорчившись, як варений краб, понуро сидів на кормі. Злоба і жага помсти оволоділи ним зараз з такою силою, що він забув про все: і про свій страх і про те, що він дивом врятувався від петлі.

На молу в Порт-Ройялі, близько низькою зубчастої стіни, на нього чекали майор Меллерд і лорд Джуліан. З почуттям величезної полегшення вони допомогли йому вибратися з шлюпки.

Майор Меллерд відразу ж почав з вибачень.

- Радий вас бачити в доброму здоров'ї, сер! - сказав він. - Я мав би потопити корабель Блада, але цьому завадив ваш власний наказ, переданий мені лордом Джуліаном. Його світлість запевнила мене, що Блад дав слово не завдавати вам ніякої шкоди, якщо йому буде дозволено безперешкодно піти. Зізнаюся, я вважав, що його світлість вчинив необачно, покладаючи на слово жалюгідного пірата ...

- Він тримає слово не гірше, ніж інші, - перервав красномовство майора його світлість.

Він вимовив ці слова з холодною гідністю, яке вельми вміло напускав на себе. У його світлості до того ж було огидне настрій. повідомивши міністру закордонних справ про блискучому успіху своєї місії, він був поставлений зараз перед необхідністю послати додаткове повідомлення з визнанням, що успіх цей виявився ефемерним. І так як губи майора Меллерд кривилися насмішкою над такою довірою до слова пірата, його світлість ще більш різко додав:

- Мої дії виправдані благополучним поверненням полковника Бішопа. У порівнянні з цим, сер, ваша думка не стоїть і фартінга note 69. Ви повинні віддавати собі звіт в цьому!

- О, як вам завгодно, ваша світлосте! - З іронією процідив майор Меллерд. - Звичайно, полковник повернувся живим і неушкодженим, але ось там в море такої ж живий і неушкоджений Блад знову почне свої піратські розбої.

- Зараз я не маю наміру обговорювати це питання, майор Меллерд.

- Нічого! Це так важко перетинаються! - Загарчав полковник, до якого нарешті повернулася здатність говорити. - Я витрачу всі сові стан до останнього шилінга, я не пошкодую всіх кораблів ямайської ескадри, але не заспокоюся доти, поки не зловлю цього мерзотника і не повішу йому на шию прядив'яний краватку! - Від скаженої злоби він почервонів так, що у нього на лобі здулися вени. Злегка віддихавшись, він звернувся до майора: - Ви добре зробили, виконавши вказівки лорда Джуліана! - І, похваливши Меллерд, він взяв Уейда за руку: - Ходімо, пане. Нам потрібно все це обговорити.

Вони попрямували до будинку, де з великим занепокоєнням їх чекала Арабелла. Побачивши дядька, вона відчула величезне полегшення не тільки за нього, але також і за капітана Блада.

- Ви дуже ризикували, сер, - серйозно сказала вона лорда Джуліана, після того як вони обмінялися звичайними привітаннями.

Але лорд Джуліан відповів їй так само, як і майору Меллерд, що ніякого ризику в цьому не було.

Вона глянула на нього з деяким подивом. Його довге аристократичне обличчя було більш замисленим, ніж зазвичай, і, відчуваючи в її погляді питання, він відповів:

- Ми дозволили Бладу безперешкодно пройти повз форту за умови, що полковнику Бішоп не завдається шкоди. Блад дав мені в цьому слово.

За її сумного особі ковзнула швидкоплинна усмішка, а на щоках виступив слабкий рум'янець. Вона продовжила б розмова на цю тему, але у губернатора був зовсім інший настрій. Він сопів і обурювався при одній лише згадці про те, що взагалі можна вірити слову Блада, забувши, що Блад стримав своє слово і що тільки завдяки цьому сам він залишився живий. За вечерею і ще довго після вечері Бішоп говорив тільки про свої плани захоплення капітана Блада і про те, яким жахливим тортурам він його піддасть. Полковник пив вино без упину, і мова його ставала все грубіше і грубіше, а загрози все гірше і гірше. Зрештою Арабелла не витримала і поспішно вийшла з-за столу, намагаючись тільки не розридатися. Бішоп не так вже й часто відкривав перед своєю племінницею справжню свою сутність, але в цей вечір надмірно випите вино розв'язало язик жорстокому плантатору. Лорд Джуліан насилу виносив огидне поведінка Бішопа. Вибачившись, він пішов слідом за Арабеллою. Він шукав її, щоб передати прохання капітана Блада, і, як йому здавалося, нинішній вечір представляв для цього сприятливу можливість. Але Арабелла вже пішла до себе на спокій, і лорд Джуліан змушений був, не дивлячись на своє нетерпіння, відкласти пояснення до ранку.

На наступний день, ще до того як спека стала нестерпною, він зі свого вікна зауважив Арабеллу в саду, серед квітучих азалій. Вони служили прекрасним обрамленням для тієї, яка своєю красою виділялася серед всіх жінок, так само як азалія серед квітів. Уейд поспішив приєднатися до неї, і, коли, прокинувшись від своєї задуми, Арабелла з посмішкою побажала йому доброго ранку, він заявив, що у нього є до неї доручення від капітана Блада.

Уейд зауважив, як вона стрепенулася, насторожилася і як злегка здригнулися її губи. Він звернув увагу і на її блідість, і на темні кола під очима, на незвичайно сумний вираз її очей, не помічене їм вчора ввечері.

Вони перейшли з відкритій території саду в тінисту алею, обсаджений запашними апельсиновими деревами. Лорд Джуліан, захоплено милуючись нею, дивувався, чому йому знадобилося так багато часу, щоб помітити її тонку своєрідну грацію і те, що для нього вона була саме тією милою і бажаною жінкою, яка могла опромінити його банальне життя і перетворити її в казку.

Він помітив і ніжний блиск її м'яких каштанових волосся і як витончено лежали на її молочно-білій шиї довгі шовковисті локони. На ній була сукня з тонкої блискучої тканини, а на грудях, як кров, полум'яніла щойно зірвана яскраво-червона троянда. І багато пізніше, згадуючи про Арабелли, він уявляв собі її саме такою, якою вона була в це дивовижне ранок і який він раніше її ніколи не бачив.

Так, мовчки, вони заглибилися в тінь зеленої алеї.

- Ви сказали щось про вашому дорученні, сер, - нагадала вона, видаючи своє нетерпіння.

Він в замішанні перебирав кучері свого перуки, кілька бентежачись майбутнім поясненням і обдумуючи, з чого б йому почати.

- Він просив мене, - сказав він нарешті, - передати вам, що в ньому все-таки збереглося ще дещо від того джентльмена ... якого ви колись знали.

- Зараз в цьому вже немає необхідності, - сумно сказала вона.

Він не зрозумів її, тому що не знав, що ще вчора їй все здавалося в іншому світлі.

- Я думаю ... ні, я знаю, що ви були несправедливі до нього.

Арабелла не зводила з лорда Джуліана своїх карих очей.

- Якщо ви передасте мені те, про що він вас просив, може бути, я зумію краще розібратися ...

Лорд Джуліан змішався. Справа була дуже делікатним і вимагало дуже обережного підходу; втім, його не так турбувало те, як виконати доручення капітана Блада, скільки те, як використовувати його в своїх власних інтересах. Його світлість, досить досвідчений у мистецтві поводження з жіночою статтю і завжди почував себе невимушено в суспільстві світських дам, відчував зараз дивну ніяковість перед цією прямою і нехитрої дівчиною - племінницею колоніального плантатора.

Вони йшли мовчки до освітленого яскравим сонцем перехрестя, де алею перетинала доріжка, яка веде у напрямку до дому. Тут в сонячних променях літала красива, завбільшки з долоню метелик, шовковисте крильця якої відливали пурпуровими тонами. Блукаючий погляд його світлості стежив за метеликом до тих пір, поки вона не зникла з очей, і тільки після цього він відповів:

- Мені нелегко говорити, побий мене грім! Ця людина заслуговує на краще ставлення до себе. І кажучи між нами, ми все заважали йому стати іншим: ваш дядько - тим, що не міг розлучитися зі своїм озлобленням, а ви ... ви, сказавши йому, що королівської службою він спокутує свою минуле, не захотіли визнати за ним цього спокутування , коли він перейшов на службу королю. І ви так вчинили, незважаючи на те що тільки турбота про вашому порятунок була єдиною причиною, яка змусила його прийняти таке рішення.

Вона відвернулася від нього, щоб лорд Уейд не побачив її обличчя.

- Я знаю, тепер я знаю! - М'яко сказала вона і після невеликої паузи задала питання: - А ви? Яку роль зіграли в цьому ви? Чому вам потрібно було разом з нами псувати йому життя?

- Моя роль? - Він знову завагався, а потім відчайдушно кинувся вперед, як зазвичай надходять люди, зважившись скоріше зробити те, чого вони бояться. - Якщо я зрозумів його правильно, то моє, хоча і пасивне, участь проте було дуже активним ... Благаю вас не забувати, міс Арабелла, що я тільки передаю його власні слова. Від себе я нічого не додаю ... Він сказав, що моя присутність ускладнило йому відновити своє добре ім'я в ваших очах. А без цього ні про яке спокуту для нього не могло бути й мови.

Вона тривожно подивилася йому прямо в очі і в подиві насупилася. - Він вважав, що ваша присутність завадило йому відновити своє добре ім'я? .. - Повторила вона. Було ясно, що вона просить роз'яснити значення цих слів. І він, червоніючи і хвилюючись, став плутано і плутано пояснювати їй:

- Так, він повідомив мені це в таких виразах ... я зрозумів з них то, на що хочу дуже сподіватися ... але не наважуюся вірити ... богу відомо, що я не фат, Арабелла. Він сказав ... Перш за все дозвольте мені розповісти вам з самого початку - ви зрозумієте моє становище. Я прийшов до нього на корабель, щоб зажадати негайної видачі вашого дядька. Блад розсміявся мені в обличчя. Адже полковник Бішоп був заручником його безпеки. Приїхавши на корабель, я сам, в своїй особі, дав йому ще одного заручника, щонайменше настільки ж цінного, як і полковник Бішоп. І все ж капітан попросив мене поїхати. Він зробив це зовсім не зі страху перед наслідками - немає, він взагалі нічого не боїться. Він поступив так і не з якогось особистого поваги до мене. Навпаки, він зізнався, що ненавидить мене з тієї ж причини, яка змушує його турбуватися про мою безпеку ...

- Я не розумію, - сказала вона, коли лорд Джуліан запнувся на мить. - Все це якось суперечливо ...

- Це так тільки здається ... а справа в тому, Арабелла, що цей нещасний насмілився ... полюбити вас.

Вона скрикнула і схопилася рукою за груди. Серце у неї прискорено забилося. У подиві вона дивилася на лорда Джуліана.

- Я ... я налякав вас? - Стурбовано запитав він. - Я побоювався цього, але все ж повинен був вам розповісти, щоб ви нарешті знали всі.

- Продовжуйте, - попросила вона.

- Добре. Він бачив у мені людину, який заважав йому, як він сказав, домогтися вашої взаємності. Він із задоволенням розправився б зі мною, убивши мене на дуелі. Але, оскільки моя смерть могла б заподіяти вам біль і оскільки ваше щастя для нього дорожче всього на світі, він добровільно відмовився затримати мене як заручника. Якби йому завадили відплисти і я міг би загинути під час бою, то можливо, що ... ви стали б оплакувати мене. На це він також не погоджувався. Він сказав - я точно передаю його слова, - що ви назвали його розбійником і піратом і якщо з нас двох ви вважали за краще мене, то ваш вибір, на його думку, був зроблений правильно. Тому він запропонував мені покинути корабель і наказав своїм людям доставити мене на берег. Очима, повними сліз, вона глянула на нього.

Затамувавши подих, він зробив крок у напрямку до них і простягнув їй руку:

- Чи був він правий, Арабелла? Моє щастя залежить від вашої відповіді.

Але вона мовчки продовжувала дивитися на нього. В очах її стояли сльози.

Поки вона мовчала, він не наважувався підійти до неї ближче.

Сумніви, болісні сумніви оволоділи ним. А коли вона заговорила, він відразу ж відчув, наскільки вірними були ці сумніви.

Своєю відповіддю Арабелла відразу дала зрозуміти йому, що з усього сказаного ним до її свідомості дійшла і залишилася в ньому тільки та частина його повідомлення, яка стосувалася почуттів Блада до неї.

- Він так сказав ?! - Вигукнула вона. - О Боже мій!

Вона відвернулася від нього і крізь листя апельсинових дерев, що оточували алею, стала дивитися на блискучу гладінь величезної бухти і пагорби, виднілися вдалині. Минуло кілька хвилин. Уейд стояв, з острахом чекаючи, що вона скаже далі. І ось Арабелла нарешті заговорила знову повільно, немов роздумувала вголос:

- Учора ввечері, коли мій дядько палахкотів таким сказом і такий злобою, я почала розуміти, що божевільна мстивість - це властивість тих людей, які надходять погано і неправильно. Вони доводять себе до нестями, щоб виправдати будь-які свої вчинки. Я дуже легко вірила всьому жахам, які приписували Пітера Блада. Вчора він сам пояснив мені цю історію з Левасером, яку ви чули в Сен-Нікола. А зараз ви ... ви самі підтверджуєте його правдивість і порядність ... Тільки дуже хороша людина міг вчинити так благородно ...

- Я такої ж думки, - м'яко сказав лорд Джуліан.

Арабелла важко зітхнула.

- А що сьогодні варто ваше або моя думка? - Сказала вона, зітхнувши ще раз. - Як важко і гірко думати про те, що, якщо б я не відштовхнула його вчора своїми словами, він міг би бути врятований! Якби мені вдалося переговорити з ним до його відходу! Я чекала, але він повернувся не один, з ним був мій дядько, і я навіть не підозрювала, що не побачу його більше. А зараз він знову вигнанець, знову пірат ... Адже коли-небудь його все одно спіймають і повісять. І винна в цьому я, одна я!

- Ну що ви говорите! Єдиний винуватець - це ваш дядько з його дикої злобою і впертістю. Не звинувачуйте себе ні в чому.

Арабелла нетерпляче обернулася до нього, і очі її як і раніше були повні сліз.

- Як ви можете так говорити? - Вигукнула вона. - Він же сам розповів вам, що винна саме я. Він же сам казав вам про те, як я ображала його, як була до нього несправедлива, і я знаю тепер, як це вірно.

- Не засмучуйтеся, Арабелла, - заспокоював її лорд Джуліан. - Повірте мені, я зроблю все можливе, щоб врятувати його.

Від хвилювання у неї перехопило подих.

- Правда? - Вигукнула вона з палкою надією. - Ви обіцяєте? Вона рвучко простягла йому руку, і він стиснув її в своїх руках.

- Клянусь вам! Все, що від мене буде залежати, - відповів він і, не випускаючи її руки, тихо сказав: - Але ви не відповіли на моє запитання, Арабелла ...

- Яке питання? - Вона здивовано глянула на нього, як на божевільного. Що могли означати зараз якісь питання, коли мова йшла про долю Пітера?

- Питання, що стосується особисто мене, «всього мого майбутнього, - сказав лорд Джуліан. - Я хочу знати ... Те, чого вірив Блад, що змусило його ... так ... що я вам не байдужий?

Він зауважив, як миттєво змінився вираз її обличчя.

- Чи не байдужі? - Перепитала вона його. - Ну звичайно, немає. Ми добрі друзі, і я сподіваюся, лорд Джуліан, що ми залишимося добрими друзями.

- Друзі! Добрі друзі? - Виголосив він не те з відчаєм, не те з гіркотою. - Я прошу не тільки вашої дружби, Арабелла! Невже ви скажете мені, що Пітер Блад помилився?

Вираз її обличчя стало тривожним. Вона м'яко спробувала вивільнити свою руку. Спочатку він хотів утримати її, але, зрозумівши, що цим чинить насильство, випустив зі своїх пальців. - Арабелла! - Вигукнув він з болем у голосі.

- Я залишуся вашим другом, лорд Джуліан. Тільки одним.

Повітряний замок впав, і його світлість відчув, ніби на нього несподівано звалилося нещастя. Він не був самовпевненим людиною, в чому і сам зізнавався собі. І все ж чогось він не міг зрозуміти. Вона обіцяла йому дружбу, але ж він міг би забезпечити їй такий стан, яке племінниці колоніального плантатора навіть і уві сні не могло привидітися. Вона відмовляється і замість цього говорить про дружбу. Значить, Блад помилився. Але тоді ... тоді виходить, що Арабелла ... його роздуми обірвалися. До чого гадати далі? Навіщо ятрити свою рану? Ні! Йому потрібен точний відповідь. І він з суворою прямотою запитав її:

- Це Пітер Блад?

- Блад? - Повторила вона, не зрозумівши сенсу його питання. А коли зрозуміла, то її обличчя покрилося густим рум'янцем. - Н-не знаю, - затинаючись, сказала вона.

Навряд чи ця відповідь була правдивим. Сталося так, немов сьогодні вранці з її очей спала пелена і нарешті вона побачила, як Пітер Блад ставився до людей. І це відчуття, запізніле на цілу добу, наповнило її жалістю і тугою.

Лорд Джуліан досить добре знав жінок, щоб продовжувати сумніватися. Він схилив голову, щоб приховати гнів, блиснувши, світить в його очах, бо, будучи порядною людиною, соромився його і разом з тим не міг його все ж придушити.

І оскільки природа в ньому була сильніше виховання - втім, як і у більшості з нас, - лорд Джуліан з цього часу, майже всупереч своєму бажанню, почав займатися тим, що дуже схоже на підлість. Мені неприємно відзначати це в людині, до якого ви, мабуть, уже почали ставитися з деяким повагою. Однак істина полягала в тому, що бажання знищити свого суперника і зайняти його місце витіснило в ньому рештки розташування до Пітера Блада. Він пообіцяв Арабелли використовувати весь свій вплив на захист Блада. На жаль, мені доводиться повідомити, що він не тільки забув про свою обіцянку, але потай від Арабелли став підбурювати її дядька і сприяти йому в складанні планів упіймання і страти корсара. Якби лорда Уйеда звинуватили в цьому, то, цілком можливо, він почав би доводити, що він тільки виконує свій обов'язок, на що цілком резонно можна було б відповісти, що в цій справі його борг знаходиться в полоні у ревнощів.

Кілька днів по тому, коли ямайська ескадра вийшла в море, в каюті флагманського корабля віце-адмірала Крофорда разом з полковником Бішопом відплив і лорд Джуліан Уейд. В їх поїздці не було ніякої необхідності. Більш того, обов'язки губернатора вимагали, щоб Бішоп залишався на березі, а лорд Джуліан, як ми знаємо, взагалі не міг принести користі на кораблі. І все ж вони обидва вирушили на полювання за капітаном Бладом, причому кожен з них використовував своє становище як привід для задоволення особистих цілей. Ця спільне завдання якось зв'язала їх між собою і створила якусь подобу дружби, яка за інших обставин була б неможливою між людьми, настільки відрізнялися один від одного за своїм вихованням і за своїми прагненням.

І ось полювання почалося. Вони крейсували біля берегів острова Гаїті, ведучи спостереження за Навітряною протокою і страждаючи від поневірянь, пов'язаних з настанням сезону дощів. Але полювання була безрезультатною, і через місяць вони повернулися з порожніми руками в Порт-Ройял, де на них чекали вкрай неприємні звістки зі Старого Світу.

Манія величі Людовика XIV запалила в Європі пожежа війни. Французькі легіонери спустошили рейнські провінції, а Іспанія приєдналася до держав, які об'єдналися для свого захисту від шалених домагань короля Франції. І це ще було не найгірше: з Англії, де народ знемагав від бузувірської тиранії короля Якова, повзли чутки про громадянську війну. Повідомлялося, що Вільгельм Оранський отримав запрошення прибути до Англії. Минали тижні, і кожен прибуває з Англії корабель доставляв в Порт-Ройял нові звістки. Вільгельм прибув до Англії, і в березні 1689 року на Ямайці дізналися, що він вступив на англійський престол і що Яків утік до Франції, яка пообіцяла надати йому допомогу в боротьбі з новим королем. Родича Сендерленда не могли радувати такі звістки. А незабаром було отримано лист від міністра закордонних справ короля Вільгельма. Міністр повідомляв полковникові Бишопу про початок війни з Францією, що повинно було позначитися і на колоніях. У зв'язку з цим в Вест-Індію прямував генерал-губернатор лорд Уіллогбі, і з ним для посилення ямайської ескадри, про всяк випадок, слідувала ескадра під командуванням адмірала ван дер Кейл.

Полковник Бішоп зрозумів, що його необмеженій владі в Порт-Ройялі прийшов кінець, навіть якби він і залишився губернатором. Лорд Джуліан не отримував ніяких звісток особисто для себе і не мав поняття, що йому слід робити. Тому він встановлював з полковником Бішопом ближчі і дружні відносини, пов'язані з надіями отримати Арабеллу. Полковник же, побоюючись, що політичні події змусять його піти у відставку, ще сильніше, ніж раніше, мріяв приєднатися з лордом Джуліаном, так як віддавав собі звіт, що такий аристократ, як Уейд, завжди буде займати високе положення.

Коротше кажучи, між ними встановилося повне взаєморозуміння, і лорд Джуліан повідомив полковнику все, що він знав про Блада і Арабелли.

- Єдине наше перешкода - капітан Блад, - сказав він. - Дівчина любить його.

- Ви зійшли з розуму! - Вигукнув Бішоп.

- У вас, звичайно, є всі підстави прийти до такого висновку, - меланхолійно зауважив його світлість, - але я при здоровому розумі і кажу так тому, що знаю про це.

- Знаєте?

- Абсолютно точно. Арабелла сама мені в цьому зізналася.

- Яке безсоромність! Клянусь богом, я з нею розправитися по-своєму!

- Не будьте ідіотом, Бішоп! - Зневага, з яким лорд Джуліан вимовив ці слова, охолодило запал работорговця набагато швидше, ніж будь-які доводи. - Дівчину з таким характером не можна переконати погрозами. Вона нічого не боїться. Ви повинні стримувати свій язик і не втручатися в цю справу, якщо не хочете назавжди погубити мої плани.

- Не вмішуйся? Боже мій, але що ж робити?

- Послухайте! У Арабелли твердий характер. Я вважаю, що ви ще не знаєте своєї племінниці. До тих пір, поки Пітер Блад живий, вона буде чекати його.

- А якщо Блад зникне, то вона схаменеться?

- Ну, ось тепер ви, здається, починаєте міркувати розсудливо! - Похвалив його Джуліан. - Це перший важливий крок на шляху до нашої мети.

- І у нас є можливість зробити його! - Вигукнув Бішоп з ентузіазмом. - Війна з Францією анулює всі заборони по відношенню до Тортуге. Виходячи з державних інтересів, нам слід напасти на Тортугу. А здобувши перемогу, ми не погано зарекомендуємо себе перед новим урядом.

- Гм! - Пробурчав його світлість і, задумавшись, потягнув себе за губу.

- Я бачу, вам все ясно! - Грубо зареготав Бішоп. - Нічого тут довго і думати: ми відразу вб'ємо двох зайців, а? Вирушимо до цього мерзотнику прямо в його барліг, перетворимо Тортугу в купу руїн і захопимо проклятого пірата.

Два дні потому, тобто приблизно через три місяці після відходу Блада з Порт-Ройяла, вони знову вирушили полювати за невловимим корсаром, взявши з собою всю ескадру і кілька допоміжних кораблів. Арабелли і іншим дано було зрозуміти, що вони мають намір зробити наліт на французьку частину острова Гаїті, оскільки тільки така експедиція могла послужити зручним приводом для від'їзду Бішопа з Ямайки. Почуття обов'язку, особливо відповідальне в такий час, мало б міцно утримувати полковника в Порт-Ройялі. Але почуття це потонуло в ненависті - найбільш марному і розкладає почутті з усіх людських емоцій. В першу ж ніч величезна каюта «Імператора», флагманського корабля ескадри віце-адмірала Крофорда, перетворилася в шинок. Бішоп був п'яний як чіп і в своїх підігрітих винними парами мріях смакував швидкий кінець кар'єри капітана Блада.




 Рафаель Сабатіні |  Глава 1. посланець |  Глава 2. Драгун Кірк |  Глава 3. ВЕРХОВНИЙ СУДДЯ |  Глава 4. Торгівля людьми |  Глава 5. міс Бішоп |  Глава 7. ПІРАТИ |  Глава 8. ІСПАНЦІ |  Глава 9. засланців ПОВСТАНЦІ |  Глава 10. ДОН Дієго |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати