Головна

сомалійка

Про одну категорії гостей ферми, що грала в її житті важливу роль, я не можу написати багато, тому що їм самим це не сподобалося б. Йдеться про жінок Фараха.

Коли Фарах одружився і привіз із Сомалі на ферму свою дружину, з нею прилетіла ціла зграйка спритних голубок: мати нареченої і дві її сестри - молодша рідна і двоюрідна, яка виховувалася в тій же сім'ї. За словами Фараха, цього вимагали традиції його батьківщини.

Шлюби в Сомалі організовують старійшини родин з урахуванням походження, стану і репутації молодих; в кращих сім'ях наречена і наречений не бачаться до дня одруження. Однак сомалійці - природжені лицарі, котрі переймаються про безпеку наречених. Гарні манери вимагають, щоб молодий чоловік на півроку після весілля оселився в селі своєї обраниці; остання весь цей час користується серед односельчан колишнім впливом і авторитетом. Якщо ж чоловік не може з тих чи інших причин послідувати цьому правилу, то родички молодої дружини без коливань слідують за нею куди завгодно, навіть за тридев'ять земель.

Коло сомаліек в моєму будинку поповнився згодом дівчинкою-сиротою з племені Фараха, яку Фарах прихистив, маючи, мабуть, види на придане її майбутнього нареченого, зовсім як Мордехай, зацікавлений в Есфири [1]. Дівча була виключно кмітливою і життєрадісною; я з сумом спостерігала, як Сомалійка поступово роблять з неї «правильну» діву. Вона оселилася у нас в віці одинадцяти років і постійно тікала з-під сімейного нагляду, щоб супроводжувати мене. Вона каталася на моїй конячці, тягала свою рушницю, неслася з хлопцями кікуйю на ставок, щоб, підібравши спідниці, бродити босоніж уздовж берега з рибальської мережею.

Сомалійським дівчаткам виголюють волосся, залишаючи тільки смужку навколо черепа і довгу пасмо на маківці; така дитина виглядає чарівно і нагадує веселого і хитрого ченця. Однак поступово, піддаючись впливу дівчаток постарше, вона перетворювалася, захоплюючись і дивуючись власному перетворенню. Хода її зробилася вкрай повільною, немов їй на ноги повісили гирі; згідно з етикетом, вона скромно опускала очі і вважала справою честі зникати при появі незнайомців. Їй перестали підстригати волосся, і коли вони досить відросло, їх, як у всіх інших дівчаток, заплели в численні косички. Вона підкорялася складним ритуалам з важливістю і гордістю; відчувалося, що вона вважала за краще б смерть недотримання боргу.

За словами Фараха, його теща користувалася на батьківщині величезною повагою за чудове виховання, яке вона дала своїм дочкам. Там на них рівнялися, їх звеличували як недосяжний еталон. І дійсно, перед моїми очима знаходилися три молоді жінки з чудовим почуттям власної гідності і великої скромністю. Настільки жіночних осіб мені ще не доводилося зустрічати. Їх дівоче скромність підкреслювалася кроєм одягу. Спідниці відрізнялися страхітливою пишністю: я сама купувала для них шовк і ситець, тому знаю не з чуток, що на одну таку спідницю йшло десять ярдів тканини. Під цими потоками матерії відбувалося хвилююче коливання їх струнких колін:

Під пишним покривалом пара ніжок

Хвилює вир почуттів і кров турбує,

Як дві чаклунки, що велять до дна

Покуштувати приворотного вина.

Теща Фараха теж виробляла значне враження: вона була дуже гладкою, але володіла нешкідливою міццю слонихи, задоволеною своїми габаритами. Я жодного разу не бачила її розсердженої. Вчителям і педагогам варто було б позаздрити силі її навіювання; виховання молоді перетворювалося у неї не в тяжкий процес, а в благородний змова, посвята в який ставало для її вихованок бажаною привілеєм. Будиночок, який я побудувала для них в заростях, був справжнім коледжем білої магії, а три дівчини, граціозно ковзали по навколишніх стежками, нагадували старанних русалок, які знають, що платою за старанне навчання буде величезна чаклунська міць.

Вони змагалися між собою, але то було благородне суперництво: можливо, при вільній пропозиції товару на ринку і гласно обговоренні ціни конкуренція завжди набуває чесний характер. Дружина Фараха, вартість якої вже була сплачена, займала особливе становище як гарна учениця, вже домоглася стипендії на факультеті чаклунства; її нерідко можна було застати за довірчої бесідою з головною викладачкою магії - честь, якої дівчини були поки позбавлені.

Всі молоді жінки дуже високо себе цінували. Дівчина-мусульманка не може вийти заміж за людину нижче себе - це викликало б ганьба на її сім'ю. Чоловік може взяти в дружини жінку нижче його за походженням - йому це не забороняється; сомалійці нерідко брали в дружини молоденьких маасаі. Сомалійка може вийти заміж за араба але арабка ніколи не піде за сомалійця, так як араби вважають себе вищою расою зважаючи на їх близької спорідненості з пророком; в середовищі самих арабів дівчина, яка відбувається з родини нащадків пророка, не може вийти заміж за чоловіка більш плебейського походження. Пол дає жінкам можливість на рух вгору по суспільній драбині. Самі вони з повною невинністю порівнюють цей принцип з законами племінної ферми, що вирощує чистокровних коней, благо що сомалійці обожнюють кобил.

Добре зі мною познайомившись, Сомалійка стали приставати до мене з розпитуваннями, чи правда, що, як вони чули, в деяких європейських країнах прийнято віддавати наречену нареченому за просто так. Чули вони і дещо гірше, хоча це не вкладається у них в головах: ніби є одне ганебне плем'я, де наречений отримує плату за те, що одружується! Сором і ганьба таким батькам і таким дівчатам, які погоджуються на таке звернення! Де їх самоповагу, де повага до жінки, до її невинності? Дівчата запевняли мене, що, якби їм народитися в такому знехтуваному племені, вони вважали за краще б зійти в могилу незаміжніми.

У наші дні ми, європейці, не мають змоги вивчити техніку дівочого цнотливості; читаючи старі книги, я все одно не змогла вловити всього його чарівності. Зате Сомалійка допомогли мені зрозуміти, що саме валило на коліна перед избранницами моїх дідів і прадідів. Сомалійська система являла собою одночасно природну необхідність і тонке мистецтво: це була та релігія, і стратегія, і рід балету, виконувався з відданістю, дисципліною і спритністю; через завіси педантичності визирала пустотливість і презирство до смерті. Ці дочки войовничого племені виконували церемоніал манірності, як граціозний танець оголошення війни; та не насолода їх уста, та не впаде рука, поки вони не скуштують крові з серця недруга! Вони здавалися мені трьома ненаситними вовчицями в овечих шкурах. Сомалійці - витривалий народ, загартований пустелею і морями. Тяготи життя, напруга, гігантські хвилі і довгі століття обробки перетворили їх жінок в твердий променистий бурштин.

Завдяки жінкам будинок Фараха набував специфічний затишок житла кочівників, які можуть в будь-який момент розбити намет і прикрасити його килимами і розшитими накидками. Важливим елементом цього затишку були пахощі, багато з яких відрізнялися нудотністю. Живучи на фермі, я відчувала нестачу в жіночому суспільстві, тому у мене стало звичкою проводити в кінці дня умиротворений годину у Фараха зі старою і дівчатами.

Вони до всього проявляли інтерес і знаходили задоволення навіть у дрібницях. Дрібні негаразди на фермі і жарти з приводу наших місцевих труднощів викликали у них заливчастий сміх. Коли я взялася вчити їх в'язання, вони реготали, як на ляльковому поданні.

В їх невинності не було й сліду невігластва. Всім їм доводилося бути присутнім при народженні і при догляді людей на той світ; подробиці того і іншого вони діловито обговорювали зі своєї літньої наставницею. Іноді, бажаючи мене розважити, вони приймалися розповідати мені казки в дусі «Тисячі і однієї ночі», в основному, на комічні сюжети, зі сміливими одкровеннями по любовної частини. Загальним для всіх цих казок було те, що героїня, доброчесного вона виступала або грішній, долала чоловіків і святкувала перемогу. Матушка теж слухала їх, злегка посміхаючись.

У цьому замкнутому жіночому маленькому світі, обгородженому фортечними стінами традицій, я відчувала присутність великого ідеалу, без якого мужній гарнізон впав би у відчай: то була впевненість в настанні щасливого тисячоліття, коли кермо влади перейдуть в жіночі руки. Втіленням цієї мрії виступала матінка, схожа на богиню далекій давнині, що передувала Аллаху, про який сповістив пророк. Дівчата ніколи не спускали очей зі своєї богині, проте залишалися суто практичними істотами, нічого не пускають на самоплив і в усьому проявляють нескінченну винахідливість.

Молоді жінки дуже цікавилися європейськими звичаями і уважно слухали мене, коли я описувала манери, освіту, шати білих дам; це ставало корисним доповненням до їх стратегічної підготовки, так як давало уявлення про те, як завойовують і призводять до покори чоловіків чужих рас.

Їх власні вбрання грали в їхньому житті величезну роль, і не дивно, адже одяг був для них одночасно і бойовою зброєю, і військовою здобиччю, і символом перемоги, як ворожі прапори. Сомалійський чоловік по натурі схильний до стриманості, байдужий до їжі, питва, особистим зручностей, суворий, як його рідна земля; єдина розкіш його життя - жінка. Її він жадає невпинно, бо вона для нього - найвища життєва цінність. Коні, верблюди, стада худоби теж бажані, проте їм ніколи не переважити дружин.

Сомалійка заохочують у своїх чоловіках їх головні нахили: вони нещадно відкидають найменші прояви чоловічого малодушності і йдуть на величезні жертви, щоб не впасти в ціні. Ці жінки не можуть придбати без чоловіка і пари капців, не мають права що-небудь володіти, самі ж повинні належати чоловікові - батькові, братові, чоловікові, але при цьому залишаються вищою нагородою чоловічого життя.

Доводиться дивуватися, скільки шовків, золота, бурштину та коралів витрушують Сомалійка зі своїх чоловіків, пишаючись цим самі і змушуючи пишатися їх. Всі плоди виснажливих торгових операцій, нескінченних переходів, небезпек і хитромудрих задумів перетворювалися в кінці кінців в жіночі прикраси. Дівчата, яким ще не було кого експлуатувати, сиділи кожен до намету і чаклували над своїми зачісками, мріючи про час, коли вони стануть завойовниці завойовників, вимагали награбоване. Відрізняючись добротою, вони позичали один одному свої прикраси; заміжньої сестри було приємно народити в свої кращі одягу молодшу сестричку - красуню з красунь. Сміючись, вона навіть влаштовували на голові молодшої свій золочений головний убір, на який діва не має права.

Сомалійці постійно ведуть тяжби, по вуха загрузнувши в племінних чварах, тому Фарах майже завжди розбирав в Найробі якусь справу або в кращому випадку заправляв племінної сходкою прямо на фермі. Варто було мені у них побувати, як стара приймалася поволі випитувати у мене подробиці того, що відбувається. Вона могла б розпитати самого Фараха, який повністю задовольнив би її цікавість, так як мав до неї з величезною пошаною. Однак вона вважала за краще інший шлях. Це було дипломатичним прийомом. Так вона могла розігрувати належне жінці незнання щодо чоловічих справ і жіночу нездатність розуміти чоловічі розмови. Якщо вона давала раду, то в манері Сивіли, зображуючи одкровення згори, щоб ніхто потім не міг залучити її до відповідальності.

З нагоди великих сомалійських зборищ або релігійних свят жінки багато клопоталися, все влаштовуючи і готуючи їжу. Самі вони не були присутні на бенкеті і не відвідували мечеть, проте намагалися заради успіху і блиску заходи і не ділилися своїм ставленням до подій і до свого місця в ньому навіть один з одним. У такі моменти вони дуже нагадували мені дам колишніх поколінь в моїй рідній країні; мені легко було уявити їх в турнюр з довгими вузькими шлейфами. В епоху моєї матері і бабок доля цивілізованих рабинь добродушних варварів була не більше завидною: вони точно так же ковзали тінями під час грандіозних чоловічих священнодійств - фазанів полювання і свята врожаю.

Протягом незліченних поколінь сомалійці були рабовласниками, тому їх жінки вміли знаходити спільну мову з чорношкірими африканцями, розмовляючи з ними спокійно, без натиску. Африканцям було легше служити сомалійцям і арабам, ніж білим, так як у всіх кольорових народів схожий ритм життя. Дружина Фараха користувалася повагою серед кікуйю на фермі; Каманте неодноразово захоплювався її розумом.

Молоді Сомалійка проявляли велику дружелюбність до моїх білих друзям, який гостював на фермі, особливо до Берклі Коулу і Денису Фінч-Хаттону: вони часто з ними розмовляли і разюче багато про них знали. Ці бесіди нагадували спілкування братів і сестер, тільки сестри ховали руки в складках спідниць.

Втім, у цих відносин була одна складність: у Берклі і Дениса були слуги-сомалійці, з якими дівчатам категорично заборонялося зустрічатися. Як тільки Джама або біле, худі темноокі юнаки в тюрбанах, з'являлися на фермі, мої молоді Сомалійка як крізь землю провалювалися, і жоден міхур на поверхні не вказував на місце, де вони пішли на дно. Якщо в подібній ситуації у них виникала потреба побачитися зі мною, вони визирали з-за рогу, закриваючи обличчя спідницями. Англійці стверджували, що їм лестить який чиниться їм довіру, але насправді напевно ображалися, що їх вважають нешкідливими представниками чоловічої породи.

Іноді я брала дівчат покататися або в гості; перед цим я питала у матінки, не забороняється їм поїздка, бо зовсім не бажала кидати тінь на їх репутацію, незаплямовану, як лик Діани. Неподалік від ферми проживала протягом декількох років молода заміжня австралійка - дуже миле сусідство; іноді вона запрошувала сомаліек на чай. Це щоразу перетворювалося на велику подію. Дівчата вбиралися, як букети квітів, і щебетали позаду мене в машині, як цілий вольєр екзотичних пернатих. Будинок австралійки, її одяг, навіть її чоловік, гарцювати або орати поле на віддалі, - все викликало у них жвавий інтерес.

Коли подавався чай, з'ясовувалося, що балуватися напоєм дозволено тільки заміжньої сестри і дітям, дівчатам же він заборонений як збудливий склад. Їм доводилося задовольнятися тістечками, що вони і робили, проявляючи скромність і вихованість. Деякі сумніви виникли одного разу з приводу приїхала з нами дівчинки: чи можна їй пити чай або вона вже досягла віку, коли це становить небезпеку? Заміжня сестра схилялася до того, щоб дозволити їй чай, але сама дитина окинув нас гордим поглядом своїх чорних очей і відкинув запропоновану чашку.

Двоюрідна сестра була задумливою особливої ??зі світло-карими очима, що володіла арабської грамотою і знала напам'ять цілі сури з Корану. Вона проявляла схильність до теології, і ми з нею довго розмовляли про релігію і про чудеса, якими сповнений світ. Від неї я почула новий для себе варіант історії Йосипа і дружини фараона Потифара. Вона готова була визнати, що Ісус Христос народився невинної дівою, але сином Бога вона Його не визнавала, бо Бог не може мати синів з плоті і крові. Ось як була справа: Маріам, красуня з красунь, гуляла в саду, і ангел, посланий Творцем, торкнувся крилом її плеча, від чого вона і зачала.

Якось раз я показала їй фотографію статуї Христа роботи Торвальдсена з копенгагенського Кафедрального собору. Цього виявилося достатньо, щоб вона перейнялася палкою любов'ю до Спасителя. Вона благала мене розповідати про Нього ще і ще і, слухаючи, червоніла і зітхала. Її надзвичайно спантеличив Юда - що це за людина, як такі взагалі народжуються на світ? Особисто вона з радістю видряпала б йому очі. Це була пристрасть, яка нагадувала мені про Ладані, курівшемся у них вдома: його робили з темного дерева, що росте в далеких горах, і він виділяв солодкий, дивний для нашого нюху аромат.

Я випросила у ченців-французів дозвіл привезти моїх мусульманок на екскурсію до них в місію. Дозвіл було дано без зволікання: ченці були раді будь-якому цікавої події. Якось днем ??ми приїхали і урочисто ввійшли один за одним в прохолодний чертог церкви. Молоденьким жінкам ще ніколи не доводилося бувати в настільки значному будівлі. Задираючи вгору голови, вони накривали тім'я руками, захищаючись від можливого обвалу стін і стелі.

Церква пишалася своїми статуями, а дівчата ніколи не бачили нічого подібного наяву - тільки на листівці. Головною гордістю французької місії була велика статуя Святої Діви, розфарбована білої і блакитною фарбою, з лілією в руці; поруч з нею знаходилася статуя святого Йосипа з Немовлям на руках. Дівчата завмерли перед статуями, дружно зітхнувши від краси Марії. Їм був уже знайомий Йосип, який викликав у них схвалення своєю вірністю Діві і тим, як він її оберігав; Зараз вони кидали на нього вдячні погляди, так як він покірно ніс на руках Дитятко. Дружина Фараха, яка скоро повинна була народити, не відходила від Святого Сімейства ні на крок.

Святі отці показували нам вікна своєї церкви, в яких була паперова імітація вітражів з сюжетами страстей Господніх. Молода кузина так захопилася вітражами, що, обходячи церкву, не відривала від них очей, заламувала руки і навіть підгинаються коліна, немов приймаючи на свої плечі тягар хреста.

На зворотному шляху моя група мовчала, боячись, мабуть, видати своє невігластво наївними питаннями. Питання пішов тільки два дні по тому: мене запитали, чи можуть святі отці оживити статуї Діви Марії і Йосипа.

Молоду кузину видали заміж прямо на фермі; я надала для шлюбної церемонії затишне бунгало, яке в той час як раз пустувало і в яке я пускала сомалійців. Весілля було пишне і тривала сім днів. Я була присутня на головній церемонії, коли процесія співаючих жінок повела наречену назустріч процесії чоловіків, в якій перебував жених. До цього вона його ні разу не бачила, і я задавалася питанням, чи не становить вона судженого у вигляді Христа, виліпленого Торвальдсеном, і не роздвоюється чи любов в її уявленні, як у героїні лицарських романів, що уявляє дві різні любові - небесну і земну.

За той тиждень я неодноразово опинялася поруч з бунгало. У будь-який час доби воно оголошувало радісними вигуками і курилося весільним ладаном. Усередині виконувалися танці з шаблями і жіночі танці; старики-скототорговци били по руках, лунали рушничні залпи, з міста тяглися вози. Увечері при світлі гасових ламп можна було милуватися красивими фарбами Аравії і Сомалі, якими палали одягу гостей.

Народженого на фермі сина Фараха нарекли Ахмедом, але всі називали його Соф, що означає «пила». Він різко відрізнявся від боязких дітлахів кікуйю. Навіть в дитинстві, коли він найбільше нагадував жолудь, тому що під круглою головкою було важко розгледіти тільце, він все одно сидів прямо і дивився вам в очі; тримати його було все одно, що посадити собі на долоню маленького яструба або левеняти - на коліно. Він успадкував від матері життєрадісність і, навчившись бігати, перетворився в шукача пригод, який чинив сильний вплив на чорношкірих однолітків.




 Карен Бліксен |  ферма Нгонг |  Африканський дитина |  Дикун в будинку переселенки |  Нещасний випадок |  Верхи на резервацію |  Ваніангеррі |  вождь кікуйю |  великі танці |  Втікач на фермі |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати