Головна

 6 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Мама! Ти ж знаєш, як я її ненавиджу. Немає ніякої необхідності ...

- Обережність не завадить. Раптом тобі заманеться поганятися за сусідськими курчатами? Що скажуть сусіди?

- За курми я ніколи не ганялася, - втомлено відповіла Людмілла.

- Або побігати з гавкотом за возами.

- Мама, гавкають собаки.

- Будь слухняною дівчинкою, повернися до своєї кімнати і займися шиттям.

- Але чим мені тримати голку? Лапами?

- Ти можеш хоча б спробувати. Заради своєї матері.

- Добре мама.

- І не підходь до вікна. Не потрібно зайвий раз, дратувати людей.

- Так, мама. А ти не забудь включити своє Передбачення. Сама знаєш, нормальний зір у тебе вже не те.

Пані Торт простежила, щоб дочка піднялася наверх. Потім замкнула вхідні двері і попрямувала в Незриме Університет, в притулок, як вона чула, всякої дурниці і забобонів. Будь-яка людина, що спостерігає за просуванням пані Торт вулицями, не може не помітити деякі дивні деталі. Незважаючи на її невірну ходу, ніхто жодного разу на неї не натрапив. Спеціально пані Торт ніхто не уникав, просто її не було там, де виявлялися люди. Один раз вона раптом завмерла на мить і зробила крок у вузький провулок. Через секунду на те місце, де вона тільки що стояла, звалилася величезна бочка, що зірвалася з розвантажувати у таверни воза. Пані Торт вийшла з провулка, переступила через уламки і, щось ледь чутно бурмочучи, попрямувала далі.

Бурчання пані Торт приділяла багато часу. Її губи постійно перебували в русі, як ніби вона весь час намагалася витягти застрягле між зубів зернятко.

Нарешті пані Торт наблизилася до високих університетським воріт, поруч з якими і зупинилася, ніби прислухаючись до внутрішнього голосу. Після чого відійшла в сторону і почала терпляче чекати.

Білл Двер лежав у темряві сінника та теж чекав. Знизу долинали кінські звуки Бінки - рух копит, плямкання.

Білл Двер. Тепер у нього є ім'я. Звичайно, у нього завжди було ім'я, але означало воно то, чим він займався, а не ким був. Білл Двер. Просто і солідно. Вільям Двер, есквайр. Біллі Дв ... ні, тільки не Біллі.

Білл Двер зарився в сіно, заліз в кишеню і дістав золотий жізнеізмерітель. Піску в верхній частині помітно поменшало. Крім того, з'явилися «сни». Він знав, що це таке, тому що люди приділяли їм достатньо багато часу. Вони лягали, і наступав сон. Мабуть, він служив якоїсь мети. Білл Двер з інтересом чекав, коли ж він настане, щоб піддати це дивний стан найдокладнішому аналізу.

Ніч парила над світом, які можуть спіткати холоднокровно наближається новим днем.

В курнику на іншому кінці двору почалося ворушіння.

- Ку-ка ... е.

Білл Двер витріщався на дах комори.

- Ку-ку-рі ... е.

У щілини сочився сірий світло.

Треба ж, а всього кілька хвилин тому крізь них проникав червоне світло заходу!

Шість годин просто випарувалися.

Білл швидко дістав жізнеізмерітель. Рівень, безсумнівно, знизився. Поки він чекав настання сну, хтось вкрав частину ... частину його життя. А він цього навіть не помітив ...

- Ку-ку ... ку-ка ... е.

Він спустився з сінника та вийшов в легкий досвітній туман.

Білл заглянув в курник. Старші кури з цікавістю втупилися на раннього гостя. Древній і кілька збентежений півник кинув на нього сердитий погляд і знизав плечима. З боку будинку пролунав дзвін. У дверях висів старий обруч від бочки, і пані Флітворт відчайдушно молотила по ньому черпаком.

Він вирішив дізнатися, в чому справа.

- ПАНІ ФЛІТВОРТ, НАВІЩО ВИ ТАК галасуйте?

Вона швидко повернулася, не встигнувши опустити черпак.

- О боги, ти, напевно, ходиш тихо, як кішка.

- А БОГИ ТУТ ПРИ ЧОМУ?

- Я хотіла сказати, що зовсім тебе не чула.

Вона відійшла трохи назад і оглянула його з голови до ніг.

- У тебе є щось незрозуміле, Білл Двер, - сказала вона. - Але ось що саме - не второпаю.

Семіфутовий скелет стоїчно переніс це дослідження. Йому було нічого сказати старенькій.

- Що побажаєш на сніданок? - Запитала пані Флітворт. - Правда, твоя відповідь не має значення, все одно буде каша.

А трохи пізніше подумала: «Очевидно, він її вже з'їв, бо миска порожня. Тільки чому я не пам'ятаю, як він це зробив? »

Потім стався інцидент з косою. Білл Двер втупився на неї так, ніби бачив вперше в житті. Пані Флітворт показала йому лезо і ручки. Він чемно вислухав і уважно все оглянув.

- ПАНІ ФЛІТВОРТ, А ЯК ВИ ЇЇ точите?

- Клянуся, вона досить гостра.

- АЛЕ МОЖНА ЇЇ ЩЕ нагострити?

- Не можна. Гостра значить гостра. Найгостріше не буває.

Він змахнув косою і розчарування присвиснув.

А потім то, як він косив ...

Косовиця знаходився високо на пагорбі, за фермою, над полем пшениці. Деякий час пані Флітворт стежила за своїм працівником.

Такого методу косовиці вона ще ніколи не бачила. Навіть не підозрювала, що він може бути технічно здійсненним.

- Дуже непогано, - сказала вона через деякий час. - У тебе хороший замах і все інше.

- ДЯКУЮ, ПАНІ ФЛІТВОРТ.

- Але чому по одній травинці?

Білл Двер втупився на рівні трав'яні ряди.

- А ІСНУЄ ІНШИЙ СПОСІБ?

- Ну, одним рухом можна зрізати багато стебел.

- НІ. НІ. ПО одній травинці. ОДНЕ РУХ - одне стебло.

- Так ти багато не накосив.

- Не хвилюйтеся, ПАНІ ФЛІТВОРТ, скошено ВСЕ ДО ОСТАННЬОГО травинки.

- Так?

- МОЖЕТЕ МЕНІ ВІРИТИ.

Пані Флітворт повернулася в будинок, залишивши Білла на поле. Ставши біля вікна кухні, вона стала спостерігати за рухомою по схилу пагорба чорної фігурою.

Цікаво, що він накоїв? У нього безумовно є Минуле. Мабуть, він - з тих Таємних Чоловіків. Можливо, скоїв пограбування і тепер ховається.

Він вже скосив цілий ряд. Травинку за травою. Працював він чомусь швидше, ніж будь-хто ...

Пані Флітворт читала тільки «Альманах фермера і каталог насіння». Його вистачало майже на цілий рік читання в туалеті - якщо, звичайно, в сім'ї ніхто не хворів. Крім мирної інформації, що стосується фаз місяця і строків сівби, в «Альманасі» смакували подробиці траплялися з людством стихійних лих, а також деталі гучних масових вбивств і огидних пограбувань. Наприклад: «5 червня, рік Імправізірованного Дурностая. У етат день, 150 років назат, в Щеботане випав Дощ з гуляшем. Адна жертва ». Або: «14 челавек пагіблі від руки Чума, знаменитого Метальника Оселедці».

Особливо важливим було те, що всі ці події відбувалися далеко - чого, можливо, чимало сприяли боги. Поруч же зазвичай траплялися тільки крадіжки курей - ну, іноді оголошувався випадковий троль. Звичайно, в горах жили грабіжники і бандити, але вони добре уживалися з населенням і сприяли розвитку місцевої економіки. І все одно, з людиною під боком відчуваєш себе впевненіше ... Добре, що у неї з'явився працівник.

Темна постать на пагорбі закінчувала другий ряд. Свіжоскошена трава укладалася рівними смужками.

- Я ЗАКІНЧИВ, ПАНІ ФЛІТВОРТ.

- Тоді погодуй свиню. Її звуть Ненсі.

- НЕНСІ, - повторив Білл, катаючи слово в роті, немов обмацуючи його мовою з усіх боків.

- На честь моєї матері.

- ТОДІ, ПАНІ ФЛІТВОРТ, Я ПІДУ погодую свиней НЕНСІ.

Пані Флітворт здалося, що пройшло всього кілька секунд.

- Я ЗАКІНЧИВ, ПАНІ ФЛІТВОРТ. Вона з підозрою подивилася на нього. Потім повільно і ретельно витерла руки ганчіркою, вийшла у двір і попрямувала до свинарнику.

Ненсі по очні яблука занурилася в помиї.

Пані Флітворт задумалася, що саме слід сказати, і нарешті промовила:

- Дуже добре, просто чудово, ти й справді працюєш ... швидко.

- ПАНІ ФЛІТВОРТ, А ЧОМУ ПІВЕНЬ КРИЧИТЬ НЕПРАВИЛЬНО?

- Хто? Сиріл? У нього дуже погана пам'ять. Смішно, правда? Ніяк не може запам'ятати, що треба кричати. А так шкода ...

Білл Двер знайшов у старій кузні шматочок крейди, відрив в смітті картонку і деякий час щось старанно виводив на ній. Потім він прикріпив картонку перед курятником і показав на неї Сирілу.

- ЧИТАЙ.

Сиріл короткозоро примружився, вдивляючись в напис «Ку-ку-рі-ку», виконану жирним готичним шрифтом. Де то в крихітному курячому мозку зародилася виразна і моторошна думка, що він просто зобов'язаний навчитися читати. І чим швидше, тим краще.

Білл Двер сидів на сіні і думав про прожитий день. З його точки зору, день був доверху наповнений подіями. Він викосив траву, погодував тварин і засклив вікно. У коморі знайшов висить на гачку старий комбінезон. Цей одяг Білл Двер порахував більш доречною, ніж витканий з абсолютною темряви плащ, а тому переодягнувся. Пані Флітворт подарувала йому крислатий солом'яний капелюх.

Потім він зробив полумільную прогулянку до міста. У місті не було жодної коня. Якщо вона і була там коли-небудь, її давно вже з'їли. Жителі, як йому здалося, заробляли на життя тим, що крали один в одного з мотузок випрану білизну.

Зате там була міська площа. Виглядала вона вкрай нерозумно, оскільки представляла собою перехрестя розміром трохи більше звичайного, поруч з яким височіла годинникова башта. Неподалік знаходилася таверна, куди Білл Двер не забув заглянути.

Коли замішання, викликане перенастроюванням свідомості відвідувачів, трохи вляглося, люди проявили до Білла стримане гостинність. У подібних глухих містечках новини поширювалися набагато швидше, ніж в найбільших мегаполісах.

- Ти, напевно, новий працівник пані Флітворт, - сказав тавернщік. - Пане Двер, як я чув.

- Називайте мене Білла.

- А? Колись це була доглянута стара ферма. Але давно, дуже давно. Ми і не думали, що стара виживе.

- Ага, - погодилася пара старих біля каміна.

- А.

- Новачок в цих місцях? - Запитав тавернщік.

Раптово настала тиша була схожа на чорну діру.

- НЕ ЗОВСІМ.

- Бував тут раніше?

- ТІЛЬКИ ПРОЇЗДОМ.

- Кажуть, пані Флітворт зовсім чокнулась, - промовила одна з фігур, яка вибрала своїм сідалом лаву у закопченої стіни.

- Але мова, як ніж, - сказав інший згорблений п'яниця.

- Так, на мову вона гостра, але все одно пришелепкуватий.

- А ще кажуть, у вітальні у неї суцільно скрині зі скарбами.

- Те, що вона вкрай скупа, я точно знаю.

- Ось вам ще один доказ. Багаті завжди відрізняються скупістю.

- Ну добре. Гостра на язик і багата, але все одно пришелепкуватий.

- Не можна бути чокнутой і багатою. Багаті можуть бути тільки дивакуватими.

В таверну повернулася тиша і нависла над стійкою. Білл Двер відчайдушно намагався придумати, що сказати. Балакучістю він ніколи не відрізнявся. І не мав можливості розвинути цю погану звичку.

Що саме в такому випадку кажуть люди? А, згадав.

- ВСІХ пригощали, - оголосив він.

Потім його навчили грі на столі з отворами по краях і сітками під ними. Кулі були майстерно виточені з дерева, вони повинні були відскакувати один від одного і падати в отвори. Гра називалася «білл-ярд». Він так і не зрозумів, до чого тут якийсь там Білл, - напевно, так звали її творця, - але грав добре. Насправді він грав ідеально. Інакше він просто не вмів. Однак, почувши здивовані вигуки, він змінив манеру гри і провів серію точно розрахованих, ювелірних промахів. Потім його навчили кидати дротики, і тут він теж домігся успіху. Але незабаром Білл Двер зауважив, що чим частіше він допускає помилки, тим більше подобається людям. Тому він став кидати маленькі оперення стрілки так, щоб жодна з них не потрапляла до мети ближче ніж на фут. Він спеціально потрапив в капелюшок цвяха і в лампу, щоб дротик зрикошетив і впав комусь в пиво. Якийсь старий так розреготався, що його довелося винести на свіже повітря.

Його стали кликати добрим, старим Біллом.

Ніхто ніколи не називав його так.

Який дивний вечір.

Правда, один неприємний момент все ж трапився. Посеред вечірки він раптом почув чийсь верескливий голос:

- Та це ж шкілет ...

Білл повернувся і побачив дитину в нічній сорочці. Той сидів на стійці і дивився прямо на нього - без страху, але з якимось зачарованим жахом.

Господар таверни, якого звали Ліфтон як встиг дізнатися Білл, нервово розсміявся і вибачився:

- Ну і фантазія у цих дітлахів. І чого тільки не наговорив, правда? Повертайся в ліжко, Сел, але перш за вибачся перед паном двері.

- Це справжнісінький шкілет, тільки в одязі, - упиралася дівчинка. - А чому їжа з нього не вивалюється?

Він майже запанікував. Притаманні йому сила і влада почали випаровуватися. Зазвичай люди не могли його бачити, він займав в їхній свідомості мертву зону, а свою свідомість людина намагається заповнювати тільки тим, з чим він хоче постійно зустрічатися, інше ж він в очі не бачить. Однак нездатність дорослих бачити його не є надійним захистом від таких ось наполегливих заяв, і Білл чітко відчув збентеження присутніх навколо людей. Але тут, як раз вчасно, з задньої кімнати з'явилася мати і забрала дівчинку. Почулися примхливі скарги: «... справжній шкілет, так, з кістками ...», - які скоро стихли.

Весь цей час старовинний годинник над каміном продовжували тікати, відрізаючи від його життя секунду за секундою. А зовсім недавно їх було так багато ...

У двері комори, що розташовувався прямо під сінником, тихенько постукали. Потім пролунав скрип іржавих петель.

- Гей, Білл, ти там в пристойному вигляді? - Долинув з темряви голос пані Флітворт.

Кілька миттєвостей Білл Двер аналізував питання, щоб зрозуміти його сенс.

- ТАК? - Ризикнув відповісти він.

- Я принесла тобі гарячого молока.

- ТАК?

- Спускайся швидше, інакше охолоне.

Білл Двер обережно спустився по дерев'яних сходах. Пані Флітворт тримала в руці ліхтар, на її плечі була накинута шаль.

- Я додала туди корицю. Мій Ральф обожнював корицю, - зітхнула вона.

Білл Двер задумався. Звичайно, він знав про те, що різні людські страви мають різний смак. Але смакові відтінки були для нього поняттям умоглядним. Все одно що погода - для висить на орбіті астронавти. Так, він бачить хмари, може передбачити грозу або сприятливу погоду, але з реальними відчуттями це не має нічого спільного.

- ДЯКУЮ, - сказав він. Пані Флітворт озирнулася.

- А ти непогано тут влаштувався, - весело зауважила вона.

- ТАК. Вона закуталась в шаль.

- Мабуть, я повернуся в будинок. Кухоль можеш повернути вранці.

Вона поспішила в ніч.

Білл Двер взяв кружку з собою на сінник. Поставив її на балку, сів поруч і довго дивився на неї, поки молоко зовсім не охололо і поки не догоріла свічка.

Через якийсь час його стало турбувати якесь настирливе шурхіт. Тоді він дістав жізнеізмерітель і закопав його в сіно на іншому кінці сінника.

Це не допомогло.

Вітром Сдумс, мружачись, вдивлявся в номери будинків - тільки заради цієї вулиці загинули сотні вважає сосен - і раптом зрозумів, що вдивлятися немає ніякої необхідності. Він мружився чисто по звичці, як ніби як і раніше страждав на короткозорість. На пошуки будинку номер 668 пішло якийсь час, тому що табличка з номером була прибита на другому поверсі, відразу над ательє кравця. В кінці провулка він побачив дерев'яні двері. На облупленою фарбі висів листок паперу, зміст якого виглядало цілком оптимістичним:

«Заходьте! Знаходьте ж !! Клуб "НАЧНИ НАНОВО". Ти Мертвий - але це тільки ПОЧАТОК !!! »

За дверима виявилася сходи, на якій смерділо фарбою і дохлими мухами. Сходинки скрипіли ще голосніше, ніж коліна Сдумса. На стінах хтось намалював гучні гасла. Склад був досить екзотичним, але загальний тон - цілком знайомим: «Привиди всіх країн єднайтеся! Вам Нечего терять, крім своїх ланцюгів »і« Всім Мертвим - рівні Права. Геть віталізм !!! »

Сходи закінчувалася майданчиком, на яку виходила єдина двері. Хтось колись повісив там масляну лампу, але її, схоже, ось вже тисячу років що не запалювали. Древній павук, мабуть харчувався залишками масла, вороже подивився на Сдумса зі свого лігва.

Сдумс ще раз глянув на картку, перевів подих після довгого підйому - стара звичка - і постукав.

Розгніваний аркканцлером повертався до Університету, інші чарівники ледве встигали за ним.

- І він ще питає, до кого йому звернутися ?! Ми, чарівники, вже не береться до уваги!

- Але ж ми самі не знаємо, що тут відбувається, - спробував заперечити декан.

- Значить, дізнаємося! - Прогарчав Чудакуллі. - Не знаю, кого покличе він, але точно знаю, кого покличу я.

Він раптом зупинився. Решта чарівники ледь не налетіли на нього.

- О ні, - простогнав головний філософ, - тільки не це ...

- Чому ні? - Заперечив Чудакуллі. - Не бачу жодних приводів для хвилювання. Якраз вчора читав про це. І потрібно-то три тріски та ...

- Чотири кубика мишачої крові, - похмуро закінчив головний філософ. - І навіть цього не треба. Можна взяти дві тріски і одне яйце. Правда, свіже.

- Чому?

- Ну, я якось брав мишачу кров. Миша була не в захваті.

- Ні, я маю на увазі яйце.

- А яйцю, я думаю, буде все одно.

- У будь-якому випадку, - терміново втрутився декан, запобігаючи спалах аркканцлером, - це вкрай небезпечно. Мені завжди здавалося, що він тільки вдає, ніби октограмма його тримає. Терпіти не можу, коли він дивиться на тебе і ніби щось прикидає.

- Ага, - погодився головний філософ. - Це крайня міра. Адже ми і самі можемо впоратися. Справлялися ж ... З драконами, чудовиськами всякими. З щурами. Пам'ятайте торішніх щурів? Здавалося, вони були всюди. Але лорд Вітінарі нас не послухав, немає. Заплатив тисячу золотих цього жвавому мерзотнику в жовто-червоних рейтузах.

- Але ж у нього вийшло, - зауважив професор сучасного руносложенія.

- Звичайно вийшло, - вигукнув декан. - У Щеботане і Сто Лате теж вийшло. І в Псевдополісе вийшло б, якби його не впізнали. Пан Дивовижний Моріс і Його Дресировані Гризуни! Нахабний шахрай!

- Ви тему розмови не міняйте, - сказав Чудакуллі. - Я і так все вирішив. Ми проведемо Обряд АшкЕнте.

- І викличемо Смерть, - простогнав декан. - О боги.

- Смерть - нормальний хлопець, - заспокоїв Чудакуллі. - Справжній професіонал. Завжди робить свою роботу. Швидко і чисто. Грає за правилами, ніяких проблем. І хто-хто, а він точно знає, що тут відбувається.

- О боги ... - знову простогнав декан.

Вони підійшли до воріт. Пані Торт зробила крок вперед, загороджуючи аркканцлером дорогу. Чудакуллі здивовано підняв брови. Аркканцлером був не з тих людей, хто отримує задоволення, звертаючись з жінками безцеремонно і грубо. Іншими словами, він звертався безцеремонно і грубо абсолютно з усіма, незалежно від статі і віку, дотримуючись таким чином рівність.

Ну а якби наступний розмова не відбувався між людиною, яка чує, що буде сказано, за кілька секунд до того, як це буде сказано, і людиною, який взагалі нікого ніколи не слухає, загальний хід подій міг би бути зовсім іншим. Чи ми помиляємося, і все було б так, як потім і сталося.

Пані Торт почала розмову з відповіді.

- І зовсім я не ваша мила! - Відрізала вона.

- І хто ж ви така, моя мила? - Запитав аркканцлером.

- Хіба так розмовляють з поважними дамами? - Фиркнула пані Торт.

- Знайшла на що ображатися, - зауважив Чудакуллі.

- Невже, а я і не помітила!

- Мадам, чому ви відповідаєте перш, ніж я задам питання?

- Що?

- Що ви маєте на увазі?

- Це що ви маєте на увазі?

- Що?

Розмова зайшла в глухий кут. Аркканцлером і пані Торт міряли один одного сердитими поглядами. А потім до пані Торт нарешті дійшло.

- Це все моє передчасне передчуття, - пояснила вона, засунула палець у вухо і з хлюпання покрутила там. - Тепер все у порядку. Отже, причина ...

Але Чудакуллі вже вирішив, що з нього досить.

- Скарбник, - сказав він. - Дай цій жінці пенні, і нехай провалює, зрозуміло?

- Що ?! - Запитала миттєво розлючений надміру пані Торт.

- З кожним днем ??їх все прибуває ... - поскаржився Чудакуллі декану і пішов геть.

- Це все тиску і стреси, пов'язані з життям у великому місті, - сказав головний філософ. - Я десь читав про це. Люди часто не витримують.

Вони пройшли крізь ворота до однієї з великих дверей, і декан зачинив її прямо перед носом пані Торт.

- А раптом він не з'явиться? - Поцікавився головний філософ, поки вони перетинали двір. - На прощальній вечірці бідолахи Сдумса адже він так і не з'явився.

- На Обряд прийде, - запевнив його Чудакуллі. - Це тобі не просте запрошення з позначкою «прохання відповісти».

- А я люблю вечірки, - сказав скарбник.

- Слухай, скарбник, писок, а?

Десь в глибині Тіней, в самій вкрита провулками частини міста, ховався брудний і кривої провулок. Щось маленьке і блискуче зайшло туди і зникло в темряві. Через деякий час з провулка долинули ледь чутні металеві звуки.

Температура в кабінеті аркканцлером була близькою до нуля.

- А може, він зайнятий? - Тремтячим голосом висунув припущення скарбник.

- Заткнись, - хором відповіли чарівники. Щось безумовно відбувалося. Пол всередині накресленої крейдою октограмми побілів від інею.

- Такого ще ніколи не було, - зауважив головний філософ.

- Всі ми робимо не так! - Вигукнув декан. - Потрібно було розставити свічки, казанки, треба, щоб в тиглях що-небудь булькало, щоб літала блискучий пил, клубочився кольоровий дим ...

- Для Обряду нічого цього не потрібно, - відрізав Чудакуллі.

- Для Обряду - немає, а мені - треба, - пробурчав декан. - Проводити Обряд АшкЕнте без потрібних атрибутів те ж саме, що приймати ванну, знявши з себе весь одяг.

- А я саме так завжди і роблю, - здивувався Чудакуллі.

- Хм! Кожному, звичайно, своє, але деяким з нас здається, що якихось стандартів все ж варто дотримуватися.

- Слухайте, а раптом він у відпустці? - Висловив чергову здогадку скарбник.

- Ага, - глузливо промовив декан. - Де-небудь на пляжі гріється. Пара напоїв з льодом, а на голові кепка з написом «Гей, красуня, поцілунок-ка мене».

- Кінчайте, - прошипів головний філософ. - Щось проявляється.

Над октограммой виникли смутні обриси фігури в плащі з капюшоном. Фігура безперервно коливалася, як ніби на неї дивилися крізь розпечене повітря.

- Це він, - сказав декан.

- А по-моєму, немає, - заперечив професор сучасного руносложенія. - Це просто сіра мантія. Всередині неї нікого ...

Він замовк.

Фігура повільно повернулася. Мантія здавалася чимось заповненої, маючи на увазі присутність всередині її власника, але в той же час справляла враження порожнечі, немов була не більше ніж формою для того, що взагалі не мало такої. Ну а капюшон ... Капюшон був порожній.

Деякий час порожнеча дивилася на чарівників, після чого повернулася до аркканцлером.

- Хто ти? - Сказала порожнеча.

Чудакуллі судорожно ковтнув:

- Е-е. Наверн Чудакуллі. Аркканцлером.

Капюшон кивнув. Декан сунув палець у вухо і з хлюпання повертали там. Насправді мантія нічого не говорила. Голоси чутно не було. Усе було так, немов ви раптом згадували те, що не було сказано, - і ніяк не могли зрозуміти, чому ви це згадали.

- Значить, ти в цьому світі - вища істота? - Сказав капюшон.

- Ну ... розумієш ... ну да, перший серед рівних і все таке інше ... да, - промимрив Чудакуллі.

- Ми принесли гарні новини, - сказали йому.

- Гарні новини? Гарні новини? - Чудакуллі зіщулився під безока поглядом. - А, це добре! Хороші новини - це добре.

- Смерть пішов у відставку, - сказали йому.

- Прошу вибачення?

- Смерть пішов у відставку, - сказали йому.

- А? Ось це ... новини, - невпевнено сказав Чудакуллі. - Гм-м ... Але як? Тобто, як?

- І ми приносимо вибачення за проявилися останнім часом відхилення, - сказали йому.

- Відхилення? - Перепитав абсолютно спантеличений аркканцлером. - Не впевнений, що вони були ... Ну, тобто, звичайно, цей хлопець завжди бродив десь поруч, але більшу частину часу ми його і не ...

- Він став нехтувати своїми обов'язками, - сказали йому.

- Правда? Це ... Це ... Це абсолютно неприпустимо, - погодився аркканцлером.

- Повинно бути, зробив ряд жахливих помилок, - сказали йому.

- Ну, я ... тобто ... я вважаю, що ми ... я, звичайно, не впевнений ... що, таких жахливих?

- Але зараз тягар знято, - сказали йому. - Можете радіти. Такого більше не станеться. Буде нетривалий перехідний період, поки відповідний кандидат себе не проявить, після чого відновиться звичайне обслуговування. Тим часом ми приносимо щирі вибачення за неминучі незручності, викликані надмірною присутністю життя.

Фігура заколихалась і почала зникати. Аркканцлером в розпачі замахав руками.

- Ей, ти куди? - Вигукнув він. - Не можна ж просто так взяти і піти. Я наказую тобі залишитися! Яке обслуговування? Що це все означає? Хто ти такий?

Капюшон знову повернувся до нього і сказав:

- Ми - ніщо.

- Цього не достатньо. Як тебе звати?

- Ми - забуття. Фігура зникла.

Запанувала пригнічена тиша. Іній всередині октограмми почав зникати.

- Ого, - висловився нарешті скарбник.

- Нетривалий перехідний період? - Уточнив декан. - Це і є те, що зараз відбувається?

Пол затремтів.

- Ого, - знову висловився скарбник.

- Це зовсім не пояснює того, чому наші меблі збожеволіла, - сказав головний філософ.

- Чекайте, чекайте, - перебив Чудакуллі. - Якщо люди, наблизившись до кінця своїх життів, залишають крім усього іншого свої тіла, а Смерть не забирає їх ...

- Значить, вони стоять в черзі, - здогадався декан.

- І йти їм нікуди.

- Не тільки люди, - додав головний філософ. - Там, напевно, така черга вишикувалася ... Вмирають не тільки люди.

- І ці духи наповнюють світ життєвою силою, - кивнув Чудакуллі.

Всі чарівники говорили монотонними, байдужими голосами. Зараз їх думки випереджали розмова, неминуче летячи до далекого, жахливого за своєю суттю висновку.

- Базікати там і нічого не роблять, - підтакнув професор сучасного руносложенія.

- Привиди.

- Полтергейст.

- О боги!

- Стривайте, - сказав скарбник, який нарешті зрозумів, про що йде мова. - А чому це повинно нас хвилювати? З чого нам боятися якихось там мерців? Адже це нормальні люди, просто вони стали мертвими. Самі звичайні люди. Як ми з вами.

Чарівники поміркували над цією гіпотезою. Потім переглянулися. А потім заволали, все разом.

Про «відповідному кандидата» ніхто навіть не згадав.

Віра є однією з наймогутніших сил у всій множинної всесвіту. Зрушити гори їй, звичайно, не під силу, але вона може створити людей, наділених такими можливостями. Однак у людей склалося неправильне уявлення про віру. Вони вважають, що віра працює задом наперед, тобто послідовність така: спочатку - об'єкт, потім - віра. Насправді все було навпаки.

Віра є основою всього, з неї створюється все інше, так гончар ліпить свої чудові твори зі звичайної глини. Наприклад, саме віра породила богів. Їх явно зліпили самі віруючі - і зайвим тому доказом є короткі біографії тих, хто примудрився увійти в божественний пантеон. Особистості з подібними біографіями ніяк не можуть бути божественного походження. Якщо придивитися, то виявиться, що боги в основному надходять саме так, як вчинив би на їх місці звичайнісінька людина. Особливо, коли справа стосується німф, золотих дощів і жорстокої кари, обрушується на голови ворогів.

Віра створила і багато іншого. Вона створила Смерть. Тут мова йде не про технічний термін, що означає стан, викликаний тривалою відсутністю життя, а про Смерті як особистості. Смерть еволюціонував одночасно з життям. Як тільки жива істота смутно усвідомило концепцію раптового переходу в категорію неживих, на світ народився Смерть. Він був Смертю задовго до того, як люди почали підозрювати про його присутності, вони лише додали йому форму, вручили косу і одягнули в плащ з капюшоном, хоча насправді цієї особистості вже стукнуло мільйон років від роду.

А зараз Смерть зник. Але віра продовжувала працювати. Адже віра грунтується на віруваннях. Таким чином, коли старий об'єкт віри безслідно пропав, на його місце прийшли нові об'єкти. Об'єкти ці були маленькими і поки особливим могутністю не відрізнялися. То були смерті окремих видів. Раніше вони об'єднувалися в одній особистості, але тепер у них з'явилася індивідуальність.

У струмку плавав покритий чорною лускою Смерть Мух-одноденок. У лісах, невидимий, породжений стуком сокири, мандрував Смерть Дерев.

Над пустелею, в напівдюйма над землею, ширяв темний порожній панцир, що належить Смерті Черепах.

Однак створення Смерті Людства ще не було завершено. Іноді людські вірування набувають вкрай незвичайні, химерні форми.




 1 сторінка |  2 сторінка |  3 сторінка |  4 сторінка |  8 сторінка |  9 сторінка |  10 сторінка |  11 сторінка |  12 сторінка |  13 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати