Головна

Типи галуження пагонів. 1 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

(Листи представлені в хронологічному порядку. При нумерації листів число, вказане в дужках, показує порядок листи в Білліевом виданні)

1. До Василя Великого (5)

(В невиконання своєї обіцянки жити разом зі св. Василем вибачається необхідністю услужівают батькам і пропонує спосіб - примирити вимоги обіцянки і боргу (358 м))

Зізнаюся, змінив я обіцянці жити і любомудрствовать (філософствувати) разом з тобою, про що дав слово ще в Афінах, під час тамтешньої дружби і тамтешнього злиття сердець (бо не можу знайти більш пристойного вираження). Але змінив не добровільно, а тому, що один закон переміг над іншим, - закон, що повеліває прислужувати батькам, над законом товариства і взаємної звички. Втім, і в цьому не зміню абсолютно, якщо ти будеш згоден на те ж саме. Іноді я буду в тебе, а іноді ти сам зволить завітати до мене, щоб все було у нас спільне, і права дружби залишилися равночестность. Так можна мені буде і батьків не ображати, і бути разом з тобою.

2. До нього ж (6)

(Оскільки св. Василь жартівливо писав про холоднечу і негода в Тіверіне, місцеперебування св. Григорія, то з подібною жартом відгукується про сам св. Василя і місце його проживання - Кесарі).

Нестерпно мені, що ти, великий нелюбитель бруду, який звик ходити на пальцях і зневажати гладкі мостові, людина летить, пишномовності, що буря зі стрілою Аваріса, закидаєш мені Тіверіном, тутешніми стужами і негодами, і хоча ти сам каппадокіянін, проте ж уникаєш того, що в Каппадокії. Хіба ми ображаємо вас тим, що ви бліднете, насилу переводите подих, і сонцем користуєтеся в міру, а ми тучнеем насичується і не укладаємо себе в тісні межі? Але останнім належить вам. Ви розкошуєте, ви збагачуєтеся, у вас бувають базари. Чи не хвалю цього. А тому або перестань докоряти мене за бруд, тому що не ти побудував місто, і не я зробив негоди, або і я тобі замість бруду вкажу на шинкарів і на все, що буває в містах поганого.

3. До нього ж (7)

(Відвідавши св. Василія в його понтійській пустелі, жартівливо описує її (після 360 року))

Смійся, черні все наше або жартома, чи і в правду; не в тому річ, будь тільки весел, впивайся своєю вченістю і насолоджуйся моєю дружбою. А для мене, якщо що від тебе, що б воно не було, і яким би не було, все приємно. І якщо тільки розумію тебе, мені здається, що і над тутешнім смієшся не для того, щоб висміяти, але для того, щоб мене привернути до себе, як і річки для того перепиняють, щоб змусити їх текти інакше. Ти і завжди поводишся так зі мною.

Буду ж дивуватися твоєму Понту і понтийскому сутінку, цього житла, гідного втікачів, цим висить над головою гребенем гір, і диким звірам, які відчувають вашу віру, цієї лежить внизу Пустинки, або кротові нори з почесними іменами: обителі, монастиря, училища, цим лісах диких рослин, цього вінця крутих гір, яким ви не увінчані, але замкнені. Буду дивуватися тому, що в міру у вас повітря, і в рідкість сонце, яке, як би крізь дим, бачите ви, понтийские кіммеріяне, люди безсонячне, не тільки на шестимісячну засуджені ніч, як розповідають про інших, але навіть ніколи в житті не бувають без тіні, люди, у яких ціле життя - одна довга ніч, і в повному сенсі (скажу словами Писання) «покров смертна» (Лк. 1,79). Хвалю також цей вузький і тісний шлях, який, не знаю куди веде, в царство, або в пекло, але для тебе нехай веде він в царство. А що в середині, то чи не назвати мені, якщо хочеш (тільки, звичайно, не в правду), едемом і разделяемимв чотири початку джерелом, який втамовує спрагу всесвіту? Або назвати сухий і безводної пустелею, яку удобрить який-небудь Мойсей, жезлом виливаючи воду з каменя? Бо що ні завалено камінням, то пооране ярами, а де немає ярів, там все заросло терням, і над терен скеля, і на скелі крута і ненадійна стежка, яка розум подорожнього привчає до зібраності і вправляє в обережності. Внизу шумить річка; і це у тебе, говорить бундючно творець нових найменувань, це амфіполійскій і тихий Стрімон, рясний НЕ рибами, але камінням, не в озеро виливається, але захоплюємося в прірву. Річка велика і страшна, заглушає псалмоспіву мешкають вгорі; в порівнянні з нею нічого не значать водоспади і пороги, настільки приголомшує вас день і ніч! Вона стрімка, непрохідна, мутна і непридатна для пиття; в одному тільки поблажлива, що ні забирає вашої обителі, коли гірські потоки і негоди призводять її в лють. І ось все, що знаю про ці щасливі островах, або про вас щасливців. А ти не расхваливай ті місяцеподібної вигини, які більше пригнічують, ніж захищають підхід в ваше підгір'я; НЕ расхваливай цю вершину, що висить над головами, яка життя вашу робить танталовой; не хвали мене цих віють вітерцем і цьому земному прохолоди, які освіжають вас, стомлених до потьмарення; не хвали і співочих птахів, які, хоча і оспівують, але голод, хоча і пурхають, але в пустелі. Ніхто до вас не заходить, хіба що для того, кажеш, щоб поганятися за звіром; присовокупили ж до цього, і подивитися на вас, мерців. Все це довше, може бути, листи, але коротше сатири. І ти, якщо жарт мою приймеш спокійно, поступиш справедливо. А якщо немає, додам до цього і більше.

4. До нього ж (8)

(Продовження тієї ж жарти)

Оскільки жарт мою приймаєш спокійно, додам і інше. А початок у мене з Гомера. «Отже, продовжуй, і внутрішню слав красу», цей дах без даху і дверей, цей осередок без вогню і диму, ці стіни, висушені на вогні, щоб бризками бруду не закидало нас, які походять на Тантала і на засуджених, що нудяться жагою в воді, і це бідне і непітательной частування, до якого, не як до мізерної харчів лотофагов, але як до трапези Алкиноя, запросили з Каппадокії мене, недавно потерпілого аварію корабля і бідує, тому що пам'ятаю, та й буду пам'ятати, ці хліби і ці, як називали їх, варення, пам'ятаю, як зуби ковзали по шматках, а потім в них грузли і насилу витягувалися, як з болота. Все це величніше змалюєш ти сам, почерпнув багатослівність у власних своїх стражданнях, від яких, якби не позбавила нас незабаром велика справді ніщелюбіца (маю на увазі матір твою), що стала до нас своєчасно, як пристань до збурений в море, нас давно б уже не було в живих; і ми за свою понтійську вірність порушували б інших не стільки до похвал, скільки на жаль. Як же мені промовчати про ці садах, не схожих ні на сад, ні на городи? І про авгієвих гної, вичищеному з дому, яким ми наповнювали ці сади, коли віз, завбільшки з гору, і я, Вотріон, і ти, Ламира, возили на цих самих плечах і цими самими руками, на яких і досі залишаються сліди тодішніх праць ; і все це (про земля і сонце, про чоловік і чеснота! Скажу словами трагіка) не для того, щоб з'єднати береги Геллеспонту, але щоб зарівняти яр. Якщо розповіді про це не образливі для тебе, то, звичайно, не образливі і для мене. А якщо тобі гірко чути, то яке саме справа? І про що ще промовчу з поваги до чого іншого, ніж я насолодився.

5. До нього ж (9)

(Залишивши жарт, з насолодою згадує час, проведений у св. Василія в його понтійській пустелі)

Що перш писав я про понтійським перепровадженні часу, то був жарт, а не правда. А що пишу тепер, то вже дуже правда. «Хто ма влаштує по місяцях прежднему днів» (Іов. 29, 2), в які я звеселяє з тобою злостраждання, тому що скорботне, але добровільне, краще приємного, але мимовільного? Хто дасть мені ці псалмоспіву, чування і молитовні до Бога переселення? Хто дасть життя як би нематеріальну і безкоштовну? Хто дасть згоду і єдність братів, яких ти ведеш на висоту і до обожнювання? Хто дасть змагання і заохочення до чесноти, яке ми захищали письмовими статутами і правилами? Хто дасть працьовитість в читанні Божих словес, і при путеводітельстве Духа знаходять його в них світло? Хто дасть (скажу про найменшому і незначному) поденні і ручні роботи: перенесення дров, тесаного каменю, саджання, поливання? Хто дасть цей золотий явір, який дорожче Ксерксова, під яким сидів не цар пересичений, але монах виснажений, який насадив я, напоїв Аполлос, чи твоя Пречесний, а виростив Бог до моєї честі, щоб зберігався він у вас пам'яткою мого працьовитості, як читаємо і віримо, що і в кіоті зберігався пророслу жезл Аарона? Легше побажати всього цього, але не так легко отримати це. Прийди ж до мене на допомогу, з'єднай зі мною свої зусилля, сприяй мені в чесноти, і якщо зібрали ми перш що-небудь корисне, то бережи це своїми молитвами, щоб не розсіятися мені потроху, як розсіюється тінь з схилянням дня. А я тобою дихаю більш, ніж повітрям, і тим єдино живу, що, буваючи з тобою разом, або нарізно, але подумки завжди нерозлучний.

6. До Адамант (199)

(Посилаючи, на прохання його, риторичні книги, сповіщає про себе, що перестав займатися подібними предметами, принісши все це в дар Слову, і йому радить користуватися цим на благо, так, щоб страх Божий переміг суєтність)

Просиш ти у мене книги, тому що з юнацьким запалом займаєшся риторикою, з якої я розпрощався, по Божу напоумлення і для Бога звернувши погляди вгору, тому що треба ж було колись перестати мені займатися іграшками і лепетати по-дитячому, а заглянути в справжню вченість, і разом з іншим, що тільки у мене було, в дар Слову принести і слова. Краще було б, якби попросив ти книги божественні, а не ці, тому що, як знаю, перші тобі і корисніше і властиво. Але оскільки бере над тобою верх найгірше, і переуверіть тебе неможливо, то ось тобі і книги, яких у мене питаєш, і скільки вціліло їх від молі і диму, над яким вони коптів, як у мореплавців ручка від керма по закінченні плавання і часу, здатного до плавання. А ти поплатився мені за софістику, не економлячи і не боячись, але показавши себе в усій красі і мужність, тому що у вас у великій ціні і Кінегіри і Каллімаху, марафонські і Саламинского переможні пам'ятники, заради яких і самі себе почитаєте, і молодих людей думаєте зробити щасливими. Для нас це, хоча не на часі і не за нашими правилами, а за старою тільки звичкою, нехай і досі служить одній забавою; а тобі бажаю і придбати, і придбаним користуватися на благо. Але користуйся так, щоб страх Божий (а Бога всім і завжди шанувати потрібно) перемагала суєтність, наскільки це можливо для нас, не зовсім позбавлених неї. А якщо тобі здається справедливим сказане, однак же ти не вважаєш справою любомудрия вимагати плати за книги, то скажу: прийшли тільки гроші, а заперечення вирішать жебраки.

7. До Кесарію братові (17)

(Висловлює свою і всіх людей свого дому скорботу про те, що Кесарії залишився на службі при дворі по вступі на престол Юліана (361 м))

Досить було нам сорому за тебе. Бо про те, що ми засмутилися, чи потрібно і писати тобі, який і більше всякого в тому впевнений? Не кажучи про себе і про те, яким занепокоєнням, а дозволь навіть сказати, і страхом виконав нас слух про тебе, бажав би я, щоб ти, якби це було можливо, сам послухав, що говорять про тебе і про нас інші, і свої і сторонні, скільки не є нам знайомі, якщо тільки вони християни. І не тільки одні кажуть, а інші ні, навпаки, все одно і в один голос це повторюють, тому що людям приємніше міркувати про чужі справи. І ось стало для них як би постійним заняттям говорити наступне: «І єпископський син нині вже в службі домагається мирських чинів і слави, поступається перемогу над собою користолюбству, бо нині все запалав пристрастю до грошей, і для них не щадять люди душі своєї, а нітрохи не постачають для себе і єдиною слави, і безпеки, і збагачення в тому, щоб мужньо протистояти часу і поставити себе якнайдалі від усякої скверни і скверни! Як тепер єпископи вмовлять іншого не захоплюватися часом, він не оскверниться спілкуванням з ідолами; як тепер карати оступилися в чому іншому, якщо сам єпископ не сміє сказати слова через що трапився у нього в будинку »? Ось що, або ще набагато гірше, чуємо ми кожен день і від тих, які говорять це, може бути, по дружбі, і від тих, які нападають з неприязні. З яким же, думаєш, розташуванням і з яким духом приймаємо це ми, які зважилися служити Богу і визнали єдиним благом спрямовувати погляд до майбутніх надіям? Государя, батька нашого, який невесело чутками, і яким від цього саме життя в тягар, втішаю ще й підбадьорював я кілька, ручаючись за твій образ думок, і запевняючи, що не будеш більше завдавати нам печалі. А цариця матір, якщо почує про тебе що-небудь таке (а досі поки різними вигадками приховуємо від неї це), будь впевнений, впаде в скорботу абсолютно невтішну, тому що, як жінка, вона менш тверда духом, і до того ж, по крайнього благоговінню , не спроможна знати міру в подібних випадках. Тому, якщо поважаєш скільки-небудь себе і нас, придумай для себе що-небудь краще і надійніше. Бо, без сумніву, і того, що є у нас тут, досить, щоб вести вільне життя людині, яка не надто ненаситний і неумерен в побажанні більшого. Притому не бачу, якого ще часу чекати нам, щоб ти влаштував життя свою, якщо припустимо сьогодення. А якщо тримаєшся колишнього способу мислення, і, щоб задовольнити своєму прагненню, всього для тебе мало, то не має наміру я говорити що-небудь для тебе неприємне; а передбачу тільки і засвідчу, що необхідно одне з двох: або, залишаючись щирим християнином, прийняти на себе саму принижену частку християнина і діяти не відповідно до своїх достоїнств і надіям, або, бажаючи честі, потерпіти шкоду в найголовнішому і брати участь, якщо не в вогні , то в димі.

8. До Кандіану (194)

(Хвалить його як за інші доблесті, так і переважно за те, що не захоплюється духом часу, і хоча сам язичник, але ж не ставиться вороже до християн в наслідування Юліану, при якому служить)

Де тепер софісти? Для чого мовчать поети? Яких шукають кращих промов чи будь більш блискучого предмета? Тепер належало б, щоб для тебе, коли всякий музичний і гармонійний мову був приведений в рух, і будь-яке мистецтво вітійства, прозвучало б що-небудь високе і приголомшливе, не тільки тому, що вшанувати промовою доброго начальника є борг з усіх боргів найсправедливіший, але і тому, що за все властиві тим і іншим мистецтвам прикрасити пам'ять того, хто досконалий в тому і в іншому. Якби я не припинив своїх промов передчасно (відчуваю це тепер), і якби не встановив (скажімо по-іншому: більш поспішне, ніж мудре) наміри не говорити більше похвальних слів, і не поставив собі в любомудрие не відвідувати народних зборів, то , може бути, загримів би голосніше тірренських труб (скажу це, не убоясь, як каже Піндар, жорстокого Момусова каменю), хіба б тільки засудив на мовчання свою незрілість. А тепер, то що я відчуваю в міркуванні тебе, і яке моє становище, швидше, може бути, зрозумієш з якогось порівняння. Як один з найгарячіших коней, сєку я поміст ногами, гризу вудил а, піднімаю вгору вуха, дихаю з ніздрів люттю, дивлюся грізно, вивергався піну, проте ж залишаюся за перепоною, бо закон не дає мені свободи бігти. Отже, що ж? Коли так уже треба, що залишається мені робити? Зовсім чи кинути мови, і мовчки дивиться твоїм доблестям, іншим надавши хвалити тебе? Ні! Але інші нехай будуть в числі хвалять в тобі інше, що кому завгодно і що хто може. Без сумніву ж, надаси ти достатній предмет для багатьох речей і похвальних слів, якщо кожен стане хвалити тебе, обравши для цього частину твоїх чеснот. Одні оберуть. управління суспільними справами, і при цьому розсудливість і одночасно працьовитість, тому що винайде чи хто з більшою, ніж твоя, проникливістю те, що потрібно, або винайдене призведе до виконання діяльніше тебе? Інші візьмуть на себе ваги правосуддя, як ти при ясному світлі читаєш тяжби і при своїй височині доставляєш високе торжество Феміді. Хоча свого меча страшний, тому що може вразити, проте ж, як нікого не вражає, він - святиня. Ти володієш їм не для того, щоб карати тих, хто згрішив, але з наміром, щоб ніхто навіть і не грішив, і щоб все покорствовало твоєї думки більше, ніж могутності інших, для кого законом служить зухвалість. Інші нехай дивуються в тобі могутності дару слова, а якщо завгодно, всіх родів цього дару, наскільки це відноситься до вміння оцінити сказане і до здатності самому сказати; тому що ти здатний і судити про дар слова, і ще більш здібні сам говорити, так що одне уподібнюється в тобі золотому кулі, або гомеровим рівню, яким визначається рівний зростання коней Евмелових, а інше перевершує і зимові снігу. Тепер ти з таким же мистецтвом роздаєш нагороди за подвиги, з яким колись сам трудився. Інші нехай хвалять в тобі строгість, срастворенная з лагідністю, і те, що в самій приємності, як в левових стрибках, немає у тебе нічого принизливого. Інші ж вкажуть на те, як многомощной і шановане іншими золото з іншими почесними титулами не поважаючи на твоєму суді, і бігло звідти геть; а це одне вже вище і слуху та ймовірності всіх. А який-небудь поет, вільний і незалежний в мистецтві, заспіває тобі і сільську пісню, зібравши хоровод хліборобів, і потиснувши зрілі колосся, сплете з них найприємніший вінок, і покладе на главу виноградні гілки, переплетені плющем і Кудрявцев. «Такі, - скаже він, - почала приношень землеробства, знову тобою повернутого людям. І камені та істочат тобі молоко, і джерела - мед, і всяка рослина, і дбайливо виховане і дике, покриється ніжними плодами! »Це звичайні зображення у поетів, коли вони хочуть представити, що земля приносить кому-небудь свої дари. Коли ж все це, як сказав я, будуть говорити і вигадувати інші (бо все своє не тільки приводить у захват, як вважають лірики, а й усього більше, звичайно, звеселяє), тоді я скажу про те, чим переважно захоплююся, і що цілувалися в твоїх доблесті, а саме, що ти показуєш себе стоять вище труднощів часу. Хоча по вірі ти язичник, і справжньому державцу віддаєш належне його державі, проте ж служиш не так, як служать підлабузники, міркуємо з часом, але як друзі прекрасного і люди високий склад думок; і, наскільки виконуєш свій обов'язок, настільки і до батьківщини дотримуєшся прихильність, і в смертному справі здобуваєш безсмертну славу. До похвальним твоїм якостям належить і те, що, при такому тягаря правління, ти приділяєш деякий повагу і дружбу, і при такому числі справ знаходиш дозвілля не лише пам'ятати друзів, а й надавати їм честь своїми листами, свідчити їм свою любов і всіх залучати до собі. За все це бажаю тобі не чогось більшого до прославляння (бо, хоча б влада твоя і отримала приріст, але чеснота ніякого вже приросту отримати не може), але одного, що все замінить собою, і що найважливіше, а саме, щоб ти нарешті з'єднався з нами і з Богом, став на дорозі гнаних, а не гонителів; тому що одне захоплюється потоком часу, а інше містить в собі безсмертне порятунок.

9. До Амфілохія (159)

(Вітає цього Амфілохія (згодом, ймовірно, єпископа Іконійського) з вступом на посаду судового заступника, і просить, для першого досвіду, прийняти на себе клопотання по справі Євфалія (364 м))

Підіпри золотими стовпами щасливий свій чертог, як каже Піндар, і добрим початком у цій посаді дай нам знати про себе, що побудуєш і чудовий будинок, прийшовши в ньому славним. А як даси взнаки? Віддавши честь Богу і божественному, бо що для тебе цього важливіше і вище? А як і чим віддаси честь? Тим одним, що приймеш на себе піклування про майбутні перед Богом і за служителів вівтаря. Один з них-товариш наш, Євфалія, якого, коли вже надійшов він у вищий чин, не знаю чому, мають намір виключити з нього військові начальники. Чи не потерпає цього, і простягни свою руку до закону і до всього кліру, а найбільше до мене, про який піклуєшся ти. Інакше ця людина зазнає саму гірку долю, один не скориставшись людяністю теперішнього часу і тієї честю, яку віддають царі священним особам. Але може бути, піддається він образи і позбавлення за дружбу до мене. І прекрасну справу - тобі не допустити цього, хоча іншим хочеться не дуже прекрасного справи.

10. До нього ж (160)

(Його ж клопотанням доручає справу племінника свого Нуковула, чоловіка Аліпіани, дочки Горгоніевой)

Хвалю вислів Феогнида, який, не схвалюючи дружби, яка триває лише доти, доки п'ємо і буваємо разом, хвалить дружбу, виявляв на ділі. Що ж він пише?

«За чашею багато буває друзів,

А в важливій справі їх мало ».

Ми з тобою не пива з однієї чаші і разом бували не часто (хоча, звичайно, належало бути цього і по нашій дружбі і по дружбі наших батьків); вимагаємо ж один від одного прихильності в справах. Має бути подвиг, і навіть дуже важливий, тому що син наш Ніковул знаходиться в несподіваних клопотах через тих, від кого все менше думав мати неспокій. Тому прошу, прийди і допоможи, як можна швидше вимовивши суд і захистивши, якщо знайдеш нас ображеними. А якщо не так, то принаймні не переходь на протилежну сторону, за малу користь віддавши свою свободу, якої завжди ти користувався, як знаємо за загальним свідченням.

11. До Василя Великого (11)

(Св. Василя, який проти власного бажання висвячений в сан пресвітера, прикладом своїм заохочує до терпіння і перестерігає до ревного виконання обов'язків нового сану (364 м))

Хвалю початок твого листа. Та й що твоє не заслуговує похвали? І ти взятий в полон, як і я, включений в список, тому що обидва ми вимушено зведені в ступінь пресвітерства, хоча домагалися і не цього. Бо достовірніше всякого іншого можемо засвідчити один про одного, що нам по серцю філософія тихохідна, яка тримається низу. Але хоча, може бути, і краще було б, якщо б не сталося з нами цього, або не знаю, що і сказати, поки не зрозумію домобудівництва Духа, проте ж, оскільки вже сталося, як мені принаймні здається, треба терпіти, особливо взявши до уваги час, який у нас розв'язало мови багатьом єретикам, треба терпіти і не осоромити як надію поклали на нас своє сподівання, так і власне життя свою.

12. До Евсевию, єпископу Кесарийскому (20)

(Переконує його змінити свою прихильність до св. Василю, на якого несправедливо він обурювався (365г.))

Оскільки звертаю слово до людини, яка не любить брехні та проникливіше всякого відкриває брехня в іншому, скільки б ні була вона заплутана найхитрішими і різноманітними вивертами, до того ж і мені самому (нехай буде це сказано, хоча і нелегко сказати) не подобається хитрість - і по природному моєму розташуванню, і по навіюванню Писання, то і пишу з цієї причини, що у мене на серці. Снізойді до мого дерзновению; інакше скривдиш, позбавляючи мене свободи і примушуючи приховувати в собі хворобливу скорботу, подібно якомусь гнійного і злоякісного нариву. Як радію, що робиш мені честь і запрошуєш мене на духовні наради і зборів, так важко для мене образа, яке терпів і досі терпить від твого благоговіння досточестнейшій брат Василь, з самого початку мною обраний і донині залишається для мене товаришем життя, навчання і самого високого любомудрия; і я за таке обрання нітрохи не засуджую себе, бо скромніше буде сказати так, інакше подумають, що, вихваляючи його досконалості, хвалю сам себе. Але ти, принижуючи його та надаючи честь мені, на мою думку, чиниш майже так само, як якби хто людини однією рукою став гладити по голові, а інший бити по щоці, або, підламати фундамент, почав розписувати його стіни і прикрашати зовнішність . Тому якщо переконаєшся скільки-небудь моїх слів, то зробиш по-моєму. А я прошу переконатися, бо це справедливо. Якщо обійдешся з ним, як повинно, і він буде служити тобі. А моя справа - слідувати за ним, як тіні за тілом, тому що я, людина малий, розташований до світу, і не дійшов ще до такого жалюгідного стану, щоб, бажаючи в іншому бути Любомудров і належати до кращої стороні, випустити з уваги те , що в нашому вченні найголовніше - а саме любов, особливо любов до ієрея, людині поважному, про який знаю, що він життям, словом і правилами ліпший всіх, відомих мені. І сама скорбота НЕ запаморочені в мені істини.

13. До нього ж (169)

(Виправдовується в сміливості попереднього листа)

Написане мною не стільки образливо, як скаржився ти на мій лист, скільки духовно, і любомудренно, і справедливо, хіба тільки і це ображає ученейшего Євсевія. Але хоча ти і вище за ступенем, проте ж дай і мені трохи свободи і справедливого відваги, а тому будь до нас прихильніше. Вели ж судити про моє листі як про лист служителя, зобов'язаного дивитися тобі в очі, - тоді в цьому випадку і удари прийму, і плакати не буду. Або і це буде поставлено мені в провину? Але, скоріше, пристойно чинити так будь-хто інший, ніж твоєму благоговінню, тому що великодушному людині більш властиво приймати вільну мова від друзів, ніж ласкательства від ворогів.

14. До нього ж (170)

(Виявляє свою готовність бути у нього в кесарі разом з св. Василем)

І в інших випадках перед твоїм благоговінням не надходив я низько - Не осуджуй мене в цьому, але, дозволив собі кілька свободи і сміливості, щоб скільки-небудь полегшити і вилікувати скорботу, негайно підкорявся, миритися і добровільно підпорядковував себе правилом. Та й чи міг не робити цього, знаючи тебе і закони Духа? А тепер, хоч і був би я вкрай низький і тут такий, що не дозволяють цього і саме час, і ці звірі, які нападають на Церкву, а також твоє благородство і мужність, так чисто і щиро воюючих за Церкву. Тому, якщо завгодно, прийдемо з'єднати з тобою свої молитви, разом боротись і служити тобі і, подібно дітям, які заохочують до дії відмінного борця, своїми вигуками надихати тебе в боротьбі.

15. До Василя Великого (19)

(Повідомляючи про зміну до нього розташувань єп. Євсевія, переконує писати йому і потім відправитися в Кесарію; причому і сам викликається бути його супутником)

Ось випадок проявити розсудливість і терпіння, щоб ніхто не виявився мужественнее нас, і щоб стільки праць і зусиль не було знищено в короткий час! Для чого і за яким переконання пишу це? Боголюбивим наш Єпископ Євсевій (бо так уже треба про нього думати і писати) вельми розташований до примирення і дружбу з нами і пом'якшується часом, як залізо вогнем. Думаю, що до тебе прийде лист просительное і запрошення, про що і він мене сповіщав, і запевняють багато із знаючих достовірно про його розташуванні. Попередимо його або приходом своїм, або листом, а краще сказати, спершу листом, а потім приходом, щоб згодом не залишитися в соромі, як переможеним, коли можна було самим перемогти прекрасно і любомудренно поступившись над собою перемогу, про що просять нас багато. Отже, послухай мене, і приходь, як по сказаної причини, так і заради теперішнього часу, тому що скопище єретиків нападає на Церкву; одні вже з'явилися і виробляють занепокоєння, а інші, як чутно, з'являться, і є небезпека, що вчення істини може бути перекручено, якщо не захитався незабаром дух Велі, мудрого зодчого таких навчань і догматів. Якщо дати, буде щоб прийшов і я, бути твоїм бути співробітниками і супутником, щось не ухилюся і від цього.

16. Григорія Нісського (43)

(Вимовляти йому за те, що, залишивши посаду читця, має намір присвятити себе ритору (366 м))

У мене в природі є щось хороше (сам похвалюся з багатьох чинників чимось одним). За злу раду однаково досаду і на себе, і на друзів. А оскільки живуть по Богу і які керуються тим же Євангелієм - всі друзі між собою і сродники, то чому ж не вислухати від мене, якщо скажу відкрито про те, про що всі говорять, але тільки пошепки? Чи не хвалять твоєї, сказати по-твоєму, безславної слави, твого поступового ухилення до гіршого і цього честолюбства, яке, як каже Евріпід, зліше демонів. Що з тобою зробилося, мудрий чоловік? За що розгнівався ти сам на себе, кинувши священні, удобопіемие книги, які колись читав народу? Чи ви не соромишся, чуючи це? Або поклав їх під дим, куди кладуть годувала і кирки на зимовий час, а взяв у руки солоні і непіемие книги і захотів краще іменуватися ритором, ніж християнином? А по мені набагато краще останнє, ніж перше; і все дякувати за це Богу. І ти, чудовий, чи не тримайся таких думок. А якщо вони прийшли, чи не віддавайся їм надовго, але одумайся, нарешті, прийди в себе, виправдати перед вірними, виправдати перед Богом, перед вівтарями, перед таїнствами, від яких пішов. Не говори мені цих ошатних і витіюватих слів: «Що ж, хіба я не був християнином, коли навчався риториці? Хіба не був вірним, коли займався науками в колі дітей? »Може бути, ти станеш ще засвідчуватися в цьому Богом? Ні, чудовий мій, це не зовсім справедливо, хоча частина з цього і можемо поступитися тобі. Хіба важливо те, що теперішнім своїм вчинком ти спокушаєш інших, які за своєю природою більш схильні до поганого, і даєш їм привід погано про тебе і думати і говорити? Нехай це буде брехня, але яка в тому потреба? Всякий живе не для себе одного, а й для ближніх; мало самому бути переконаним, якщо не намовляєш та інших. Невже, вступивши в кулачний бій при народі або на видовище приймаючи і роздаючи ляпаси, непристойно кривляючись і ламаючись, скажеш, що в душі ти поміркований? Це міркування не цнотливого людини; легковажно схвалювати це. Якщо перемінишся, то порадію тепер, сказав один з пифагорейских філософів, оплакуючи відпало від нього одного. Якщо ж ні, писав він, то ти помер для мене. А я не скажу цього з любові до тебе. Бо той, будучи одним, став ворогом, хоча, втім, і іншому, як каже трагедія. А я постараюся вилікувати тебе, якщо (бо так би мовити скромніше) сам не побачиш належного (що в першому ряду похвальних справ) і не підеш доброму слову іншого (що в другому ряду похвального). Ось моє віщування! Вибач мене заради дружби, що сумую, гаряча як за тебе, так само як за весь священний чин, а додам, і за всіх християн. Якщо ж потрібно і помолитися разом з тобою або за тебе, то немочі твоїй хай допоможе Бог, животворящий і мертвих!




 Типи галуження пагонів. 3 сторінка |  Типи галуження пагонів. 4 сторінка |  Типи галуження пагонів. 5 сторінка |  Типи галуження пагонів. 6 сторінка |  Типи галуження пагонів. 7 сторінка |  Типи галуження пагонів. 8 сторінка |  Типи галуження пагонів. 9 сторінка |  Типи галуження пагонів. 10 сторінка |  Степень розчленованості листкової пластинки. |  Типи жілкування у листків. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати