Головна

великий обман

1.  Архітектура з командним словом понад великої довжини
  2.  Великий бос
  3.  великий вибух
  4.  великий Едок
  5.  ВЕЛИКИЙ приступи меланхолії
  6.  ВЕЛИКИЙ СЕКРЕТ

Мабуть, найбільшою перешкодою на шляху вивчення мистецтва жити є те, що я повинен назвати «великим обманом». Він не обмежується сферою освіти людини, навпаки, ця область - тільки один із проявів великого обману, що охоплює всі сфери нашого суспільства. Такі феномени, як реклама прострочених продуктів, з явно завищеною ціною або повністю непотрібних, а то й шкідливих для покупця, замішана на малій кількості правди і безлічі брехні, і багато інших соціальних феномени є частиною великого обману - з них тільки найрадикальніші переслідуються за законом. Якщо говорити про споживчі товари, то їх реальна цінність збільшується на ціну реклами і за рахунок імені виробника. І як може бути інакше в системі, чий головний інтерес полягає в максимізації прибутку, а не в досягненні максимальної користі для людини.

Великий обман в сфері політики став більш явним в останні роки завдяки Уотергейту і в зв'язку з В'єтнамської війною, брехливих заяв про «близьку перемогу» або прямої брехні (наприклад, репортаж про повітряні нальоти). Зауважимо, що назовні здалася тільки вершина айсберга великого обману.

Обман бушує і в області мистецтва і літератури. Публіка, навіть освічена, здебільшого втратила здатність відрізняти оригінал від підробки. Це викликано декількома факторами. В першу чергу це просто розумова спрямованість більшості людей. Вони читають і слухають тільки слова і інтелектуальні концепції і не прислухаються «третім вухом» до доказів щирості автора. Ось приклад: у літературі по дзен-буддизму є автори, такі як Д. Т. Судзукі, чия щирість не викликає сумнівів: він говорить про те, що випробував сам. Сам факт щирості часто робить його книги складними для прочитання, тому що природа дзен полягає в тому, щоб не давати відповіді, що пояснюється раціонально. Є й інші книги, які, здавалося б, вірно відображають основні ідеї дзен, але їх автори просто інтелектуали з поверхневим досвідом. Ці книги легше для розуміння, але вони не передають справжні якості дзен. І я виявив, що більшість людей, серйозно цікавляться дзен, не бачать особливої ??різниці між Судзукі і іншими авторами.

Інша складність в розумінні різниці між щирістю і обманом - це гіпнотична привабливість влади і слави. Якщо ім'я автора або назву книги стали відомі завдяки вдалій рекламі, звичайна людина готовий повірити в те, що в ній стверджується. Цьому процесу серйозно допомагає інший фактор: в повністю комерціалізованому суспільстві, в якому продаваемость і оптимальна прибуток є основними цінностями, де кожна людина відчуває себе «капіталом», який слід інвестувати на ринку з метою отримання оптимального прибутку (успіху), внутрішня цінність людини варто так ж мало, як зубна паста чи готові ліки. Добрий він, розумний, плідний або сміливий, значить дуже мало, якщо ці якості не принесли йому успіх. З іншого боку, навіть якщо він є посередність як особистість, письменник, художник і т. П., Є самозакоханим і агресивним, п'яницею і розпусником, але володарем заголовків, то легко може стати при певному таланті одним з «кращих художників чи письменників» сьогоднішнього дня. Звичайно, в цей залучена не він один. Арт-дилери, літературні агенти, піарники, видавці - всі вони фінансово зацікавлені в його успіху. Він «зроблений» ними, і як тільки він став рекламованим по всій країні письменником, художником, співаком, як тільки став «зіркою», він вже велика людина, так само як назва кращого мила, яке ви не можете не запам'ятати, якщо ви телеглядач . Звичайно, підробка та шахрайство не є нічим нового, вони були завжди. Але, мабуть, не було ще часів, коли факт знаходження на очах у публіки був би настільки важливий.

Після цих прикладів перейдемо до області великого обману, яка найбільш важлива в контексті цієї книги: обману в сфері порятунку людини, Його здоров'я, внутрішнього зростання і щастя.

Тут я повинен зізнатися, що дуже сумнівався, чи писати цю главу, і навіть хотів виключити її після написання. Причиною цих сумнівів було те, що в цій області не залишилося майже жодного слова, яке б не було комерціалізоване, перекручено тим чи іншим чином. Такі слова, як «розвиток людини», «потенціал зростання», «самоактуалізація», «досвід або роздуми», «тут і зараз» і багато інших, знецінилися завдяки різним письменникам і групам і навіть були використані в рекламі. Чи не повинен я побоюватися того, що читач зв'яже деякі ідеї, про які я пишу, з іншими, що мають протилежне значення, просто тому, що окремі слова збігаються? Чи не буде більш правильним взагалі перестати писати про це або використовувати математичні символи з поясненнями на окремому листку? Я прошу читачів усвідомити, що слова самі по собі не мають реальності поза конкретного контексту, поза намірів і характеру того, хто їх використовує. Якщо їх читати однопланово, без глибокої перспективи, то вони швидше за приховують ідеї, ніж передають їх.

Перш ніж щось сказати по цій темі, хочу зазначити, що, кажучи про обман, я не маю на увазі, що лідери і послідовники різних рухів свідомо брешуть або вводять в оману публіку. Хоча є деякі, для яких це вірно. Я вірю, що багато хто хоче бути добрими і вірять в користь того, що пропонують в духовній області. Але все ж не тільки свідомий і навмисний обман існує; соціально небезпечніший обман, виконавці якого в нього щиро вірять, Будь то планування війни або пропозицію шляхів до щастя. Про це необхідно сказати навіть з ризиком бути прийнятим за людину, нападника на людей, що діють з кращих спонукань.

Насправді причин для персональних атак трохи, так як ці продавці порятунку лише задовольняють широко поширену потребу. Як може бути інакше? Люди збентежені і не впевнені, вони шукають відповідей, які привели б їх до радості, спокою, самопізнання і порятунку, - але вони вимагають також, щоб цього було легко навчитися, щоб від них не було потрібно майже ніяких зусиль, вимагають швидкого результату.

У 20-е і 30-е роки виник новий рух, заснований на щирому інтересі невеликого числа людей до нових і тому непопулярним ідеям. Ці ідеї концентрувалися навколо двох центральних питань: звільнення тіла і звільнення духу від пут, в які їх закувала, покалічивши, повсякденне життя.

У першого напряму було два джерела; одним з них був психоаналіз. Георг Гроддек був першим, хто використав масаж, щоб розслабити тіло і таким чином допомогти пацієнтові позбутися від напруженості і стримування почуттів. Вільхейм Райх пішов тим самим шляхом, але більш системно і з теоретичним обгрунтуванням того, що він робив: руйнування перешкод, які охороняють внутрішню напруженість, шляхом ліквідації затиснутого і деформованого стану тіла, яке служить захисним механізмом проти звільнення від напруженості. Роботи Райха грунтувалися на різних методах звільнення тіла, починаючи з роботи Ельзи Джіндлер в 1920-х.

Другий напрямок, звільнення духу, було засновано здебільшого на ідеях Сходу, особливо визначених видах йоги, дзен-буддизму і буддійської медитації. Ці ідеї і методи, які цікавили лише невелике число людей, були реальними і важливими і дуже допомогли тим, хто не шукав легкого шляху до порятунку.

У 50 і 60-і роки набагато більше людей стали шукати нові шляхи до щастя, і почав формуватися масовий ринок. Особливо Каліфорнія виявилася родючим грунтом, де змішалися виправдані методи, подібні вищезгаданим, з дешевими методами, які обіцяли досягнення чуттєвості, радості, просвітління, самопізнання, емоційності і розслаблення на коротких курсах або у вигляді програми духовних шведських столів. Сьогодні нічого не випало з цієї програми; ви можете зайнятися тренінгом чуттєвості, груповою терапією, дзен, тай чи хуан - майже всім, що є під сонцем, в приємній обстановці і разом з іншими, хто страждає від таких же проблем: брак щирого контакту і щирих почуттів. Від студентів коледжу до ділків бізнесу - все знаходять там те, що їм потрібно, докладаючи мінімум зусиль.

У деяких страв цього шведського столу, наприклад програми «чуттєве свідомість», немає нічого спільного з навчанням, і моя критика стосується не тільки атмосфери, в якій ведеться викладання. У ряді випадків обман полягає в поверховості навчання, особливо коли воно як би ґрунтується на осяяннях великих майстрів. Але, можливо, найбільший обман полягає в тому, що обіцяється - прямо або побічно - глибока зміна особистості, хоча те, що викладається, здатне лише короткочасно поліпшити симптоматику або, в кращому випадку, стимулювати енергію і деяке розслаблення. По суті, ці методики являють собою засіб відчути себе краще або краще пристосуватися до суспільства без базових змін характеру.

Це каліфорнійське рух, однак, не настільки значний, порівняно з масовим виробництвом духовної продукції, організованим індійськими гуру і навколо них. Самий приголомшливий успіх мало навчання, зване трансцендентальної медитацією (ТМ), лідером якого був індус Махаріші Махеш Йоги. Цей гуру використовував дуже стару традиційно індійську ідею про медитації за допомогою певної мантри - мантрою зазвичай служило слово зі священної книги індусів, якому надавали особливого значення (як «Ом» в Упанішадах) і на якому концентрується людина. Ця концентрація призводить до розслаблення, до почуття доброти, яке його супроводжує і зменшення напруги. ТМ може застосовуватися і без містифікацій, використовуючи англійські слова, такі як «Be still», «Love», «One», «Peace», або будь-які інші, зарекомендували себе. Якщо цю техніку практикувати кожен день в розслабленому положенні із закритими очима протягом 20 хвилин, вона безсумнівно ефективна для досягнення спокою, релаксації і підйому енергії. (Так як я ще не використав цю техніку, то спираюся на що заслуговують довіру звіти тих, хто її застосовував.) [6]

Махаріші не винайшли цей метод, але він винайшов способи, як його упакувати і продати. Спочатку він продає мантри, стверджуючи, що кожній людині підбирає ту мантру, яка підходить клієнту. (Навіть якщо б такий зв'язок між мантрами і певними людьми існувала, то будь-якого з тисяч вчителів, які присвячували новачків в ці таємниці, було б складно дізнатися досить багато про індивідуальності кожного нового клієнта, щоб зробити правильний вибір.) Ідея мантри для окремого клієнта служить основою для того, щоб продати її новачкові за чималу суму. «Беруться до уваги персональні потреби клієнта, і можливість їх виконання підтверджуєтьсяучителем »[7]. Ось ця обіцянка! Будь-яке бажання може бути виконано, якщо людина практикує ТМ.

Після двох вступних лекцій новачок розмовляє з учителем, потім трохи урочисто йому вручають персональну мантру і попереджають, щоб він ніколи не вимовляв би її вголос самому собі або будь-якого іншого особі. Він дає підписку про те, що ніколи не буде навчати цим методом інших (очевидно, щоб зберегти монополію). Знову присвячений має право на щорічний контроль за своїми успіхами з боку вчителя, але, наскільки я розумію, це зазвичай зводиться до короткої рутинної процедури.

Це рух мав багато сотень тисяч практикуючих послідовників головним чином в Сполучених Штатах, а також зростаюче число в країнах Європи. Концепція ТМ обіцяє виконання будь-якого побажання людини і не вимагає ніяких зусиль, але є основою для успішного значимого способу життя. Успіх і внутрішнє зростання йдуть разом. Цезар і Бог помирилися. Чим більше ви ростете духовно, тим успішніше ви в бізнесі. В кінцевому підсумку саме цей рух - його реклама, його туманний і часто безглуздий мову, його посилання на якісьшановні ідеї, культ усміхнених лідерів - вжило всіх риси успішного бізнесу.

Існування і популярність цього руху не менш дивовижні, ніж популярність деяких готових ліків. Дивним є те, що серед його адептів і послідовників є, наскільки я знаю з особистого досвіду, люди незаперечною чесності, великого розуму і великих психологічних здібностей. Я повинен визнати, що здивований цим фактом. З упевненістю можна сказати, що їх позитивна реакція обумовлена ??розслаблюючим і дає сили ефектом медитативних вправ. Але приводить в подив, що їх не відлякали нечіткий мову, жорсткі піар-ходи, перебільшені обіцянки, комерціалізація цього бізнесу порятунку, і те, що вони зберегли свої зв'язки з ТМ, а не обрали іншу, немістіфіцірующую техніку, подібну вищезазначеним. Невже дух великого бізнесу і його методи продажів вже настільки вторглися в наше життя, що люди повинні допустити їх і в сферу свого духовного розвитку?

Незважаючи на сприятливий ефект медитації з мантрою, вона, на мій погляд, руйнівна для послідовника. Для того щоб оцінити цю руйнацію, людина повинна вийти за межі власне акту медитації і побачити все полотно, частиною якого вона є. Хтось підтримує культ ідолопоклонства і тим самим знижує свою незалежність, хтось підтримує антигуманні риси нашої культури - комерціалізацію всіх цінностей, а також брехня піар-технологій, доктрину мінімуму зусиль і перекручення традиційних цінностей, таких, як самопізнання, радість, здоров'я, і все це завдяки вправною упаковці. В результаті свідомість людини стає заплутаним і наповненим новими ілюзіями на додаток до тих, що вже живуть в ньому і від яких потрібно позбутися.

Є й інша небезпека в таких рухах, як ТМ. Ними користуються багато людей, які спочатку прагнуть досягти внутрішніх змін і знайти новий сенс у житті, і ТМ задовольняє такі бажання. Насправді ж це в кращому випадку метод розслаблення, який можна порівняти з хатха-йогою або чесним аутогенного тренінгу за останньою методикою професора І. Х. Шульца, які досягали у багатьох людей стану оновлення та відновлення енергії. Така релаксація хоча і бажана, але не має нічого спільного з фундаментальними змінами в людині шляхом від егоцентризму до внутрішньої свободи. Визнаю, вона корисна для порожнього і егоцентричного людини, а також для людини, який втратив більшу частину свого власного «я», але претендуючи на щось більше, ніж тимчасове розслаблення, ТМ перекриває шлях для багатьох, які шукали б реальну дорогу до звільнення, якщо б не повірили в те, що знайшли його в трансцендентальної медитації.

Останнім часом цей рух намагалося залучити і увібрати в себе тих, чиї інтереси поширювалися не тільки на них самих, але на все людство. 8-го січня 1972 роки після семи днів мовчання Махаріші оголосив «Світовий план» 2. 000 нових вчителів «науки творчого розуму» на острові Мальорка. Цей світовий план включав в себе будівництво 3 500 центрів по всьому світу, кожен для 1 000 000 чоловік. Кожен центр повинен навчити 1 000 вчителів науці творчого розуму з тим, щоб кожна 1 000 осіб у кожній частині світу була б забезпечена своїм учителем. У світового плану оголошувалося сім цілей, серед них: «поліпшити досягнення урядів», «знищити застарілі проблеми злочинності і іншої поведінки, що веде до нещастя». Для реалізації семи цілей існувало сім шляхів. Підсумовуючи свої цілі, Махаріші заявив: «Ми будемо вважати себе щасливими тільки тоді, коли виклики сучасного світу будуть істотно ослаблені і зовсім знищені і коли освічені влади кожної країни зможуть виховувати повноцінних громадян» [8].

Чи потребують ці плани з порятунку світу в будь-які коментарі, щоб довести відсутність у них будь-якої думки, що йде далі вульгарних методів торгівлі?

Успіх ТМ породив аналогічні підприємства. Одне з таких течій було описано в газеті «Ньюсуїк» за 17 лютого 1975 року. Його автор, уроджений Джек Розенберг, тепер Вернер (від Вернера фон Брауна) Ерхард (від колишнього канцлера Німеччини Людвіга Ерхарда), заснував ерхардівську семінари-тренінги (ЕСТ). В ЕСТ він упакував «свій» досвід йоги, дзен, тренінгів почуттів і encounter-терапію в новий продукт, що продається за 250 доларів на двотижневих семінарах. Відповідно до звітів за 1975 рік, вже 6 000 шукачів порятунку пройшли ці семінари з великим прибутком для ЕСТ. Дуже мало, в порівнянні з ТМ, однак це показує, що не тільки індус, але і колишній експерт з особистої мотивації з передмістя Філадельфії може увійти в цей бізнес.

Я присвятив так багато місця цим рухам, так як думаю, що в цьому є важливий урок. Основою будь-якого підходу до самотрансформації є все підвищується пізнання реальності і відхід від ілюзій. Ілюзії отруюють навіть найбільш широко відомі вчення, роблячи їх шкідливими. Я тут не маю на увазі можливість помилок тієї чи іншої школи. Вчення Будди не шкодить те, що хтось не вірить у переселення душ; біблійний текст також залишається незмінним, хоча він суперечить більш реалістичним знань з історії Землі і еволюції людини. Існують, однак, явна брехня і помилки, які забруднюють вчення, наприклад, заяви про те, що великих результатів можна досягти без серйозних зусиль, що жага влади може йти поруч з запереченням власного «его» або що методи масового навіювання сумісні з незалежністю.

Бути наївним і легковірний неприпустимо саме зараз більше, ніж коли б то не було, коли переважаюча неправда може призвести до катастрофи, тому що вона робить людей сліпими в оцінці реальних небезпек і реальних можливостей.

«Реалісти» вважають, що прагнуть до добра, що хочуть хорошого, але вони сповнені ілюзій - коротко кажучи, дурні. Вони не в усьому неправі. Але багато хто з тих, хто почуває відразу до насильства, ненависті та егоїзму, занадто наївні. Їм потрібні їх переконання в природному «доброті» кожного, щоб підтримати свою віру. Їх віра не настільки сильна, щоб вірити в багаті можливості людини, не закриваючи очі на каліцтво і гріховність окремих людей і груп. Поки вони так поступають, їх спроби досягти оптимального здоров'я проваляться; будь-яке серйозне розчарування переконає їх в тому, що вони були неправі, або приведе їх до депресії, так як вони не будуть знати, у що вірити.

Віра в життя, в самого себе, в інших повинна бути побудована на твердій основі реалізму, так би мовити, на здатності бачити зло скрізь, де воно є, бачити шахрайство, руйнівність і егоїзм не тільки там, де вони очевидні, але і під багатьма масками і в різних модифікаціях. Справді, віра, любов і надія повинні йти поруч з такою пристрастю бачити реальність у всій її наготі, що сторонній буде схильний назвати це «цинізмом». Але цинізм - це коли ми приймаємо через острах потрапити в халепу ту солодку і приємну брехня, яка покриває практично все, що говориться і у що віриться. Але цей вид «цинізму» все-таки не цинізм, це безкомпромісна критика, відмова грати за правилами системи обману. Майстер Екхарт висловив це коротко і стисло, кажучи про просто одному (якого навчав Ісус): «Він не обманював, але і не обманювався»[9].

Справді, ні Будда, ні пророки, ні Ісус, ні Екхарт, ні Спіноза, ні Швейцер були м'якотілими. Навпаки, вони були переконаними реалістами, і більшість з них було страчено і звів наклеп не тому, що вони проповідували добро, а тому що вони говорили правду. Вони не поважали владу, титули або славу, вони знали, що король голий, і вони знали, що влада може вбити «правдолюбців».

від видавця |  Без зусиль, без болю |  частина III |  прокинутися |  усвідомлювати |  концентруватися |  медитувати |  Психоаналіз і самоусвідомлення |  самоаналіз |  методи самоаналізу |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати