Головна

Проблема автора в художньому творі.

1.  II. Проблема еволюції конфлікту
  2.  III. Проблема вибору в національній економіці. Витрати виробництва.
  3.  IV. Проблема антропогенного змін клімату або «парниковий ефект».
  4.  XI. проблема канцерогенезу
  5.  АВТОРА К ГЕРОЮ
  6.  Азіргі кезе?дегі ?Р к?сіпориндарини? екологіяли? проблемалари.
  7.  Альтернативні витрати і проблема вибору

Творець літературного твору є його автор. У літературознавстві це слово вживається в декількох пов'язаних, але в той же час відносно самостійних значеннях. В першу чергу необхідно провести грань між автором реально-біографічним і автором як категорією літературознавчого аналізу. У другому значенні ми розуміємо під автором носія ідейної концепції художнього твору. він пов'язаний з автором реальним, але не тотожний йому, Оскільки в художньому творі втілюється не вся повнота особистості автора, а лише деякі її межі (хоча часто і найважливіші). Більш того, автор художнього твору по враженню, виробленому на читача, може разюче відрізнятися від автора реального. Так, яскравість, святковість і романтичний порив до ідеалу характеризують автора в творах А. Гріна, сам же А. С. Гриневський був, за свідченням сучасників, зовсім іншою людиною, швидше за похмурим і похмурим. Відомо, що далеко не всі письменники-гумористи є в житті веселими людьми. Слід так само попередити, що автора не можна змішувати з оповідачем епічного твору і ліричним героєм в ліриці.

З автором як реальним біографічним особою і з автором як носієм концепції твору не слід плутати образ автора, який створюється в деяких творах словесного мистецтва. Образ автора - це особлива естетична категорія, яка виникає тоді, коли всередині твору створюється образ творця даного твору. Це може бути образ «самого себе» ( «Євгеній Онєгін» Пушкіна, «Що робити?» Чернишевського), або образ вигаданого, фіктивного автора (Козьма Прутков, Іван Петрович Бєлкін у Пушкіна). В образі автора з великою ясністю проявляється художня умовність, нетотожність літератури і життя - так, в «Євгенії Онєгіні» автор може розмовляти з созданнимім героєм - ситуація, неможлива в реальній дійсності. Образ автора виникає в літературі нечасто, він є специфічним художнім прийомом, а тому вимагає неодмінного аналізу, так як виявляє художню своєрідність даного твору.

Автор (Від лат. Au (c) tor -віновнік, засновник, засновник, автор) - одне з ключових понять літературної науки, що визначає суб'єкта словесно-художнього висловлювання.У сучасному літературознавстві виразно розрізняються: 1) автор біографічний - Творча особистість, яка існує у внехудоже-жавної, первинно-емпіричної реальності, і 2) автор в його внутритекстовой, художньому втіленні.

Автор в першому значенні - письменник, який має свою біографію (Відомий літературознавчий жанр наукової біографії письменника, наприклад чотиритомний працю С. А. Макашіна, присвячений життєпису М. Є. Салтикова-Щедріна1, І ін.), Що створює, який складає іншу реальність - словесно-художні висловлювання будь-якого роду і жанру, який претендує на власність створеного ним тексту.

Автор в його внутритекстовой бутті в свою чергу розглядається в широкому і в більш конкретному, приватному значеннях.

У широкому значенні автор виступає як організатор, Воплотитель і виразник емоційно-смисловий цілісності, єдності даного художнього тексту, як автор-творець. У сакральному сенсі прийнято говорити про живу присутність автора в самому творінні (пор. У вірші Пушкіна «Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний ...»: «... Душа в заповітній лірі / Мій прах переживе і тління втече ...»). Автор, який створив текст, об'єктивно втрачає над ним владу, він не вільний вже впливати на долю свого твору, на його реальне життя в читаючому світі. Цікаві в цьому відношенні останні рядки першого розділу «Євгенія Онєгіна»: Іди ж до невських берегів, Новонароджене створіння, І заслужи мені слави дань: Криві чутки, шум і лайка!

Автор - «винуватець» інший, штучної реальності - внеположен їй. Але постійні і повсюдні сліди його творчої особистості зберігає твір як художній світ, їм скомпонований, їм організований, як якась поетична структура з її особливим фонографічної здійсненням.

Відносини автора, що знаходиться поза текстом, і автора, зображеного у тексті, відображаються в важко піддаються вичерпному опису уявленнях про суб'єктивну і всевідаючої авторської ролі, авторському задумі, авторської концепції (ідеї, волі), виявляються в кожній «клітинці» оповідання, в кожній сюжетно-компо-позитний одиниці твори, в кожної складової тексту і в художньому цілому твори.

Разом з тим відомі визнання багатьох авторів, пов'язані з тим, що літературні герої в процесі їх створення починають жити як би самостійно, за неписаними законами власної органіки, знаходять якусь внутрішню суверенність та надходять при цьому всупереч початковим авторським очікуванням і припущеннями. Л. Н. Толстой згадував (приклад цей давно вже став хрестоматійним), що Пушкін якось одному з приятелів своїх зізнався: «Уяви, яку штуку втекла зі мною Тетяна! Вона - заміж вийшла. Цього я ніяк не очікував від неї ». І продовжував так: «Те ж саме і я можу сказати про Анну Кареніну. Взагалі герої і героїні мої роблять іноді такі штуки, яких я не бажав би: вони роблять те, що повинні робити в дійсного життя і як буває в дійсного життя, а не те, що мені хочеться ... »1

Більш конкретні «уособлені» авторські внутрітекстовие прояви дають вагомих підстав літературознавцям уважно дослідити образ автора в художній літературі, виявляти різні форми присутності автора в тексті. Ці форми залежать від родової приналежності твори, від його жанру, але є і загальні тенденції. Як правило, авторська суб'єктивність чітко проявляється в рамкових компонентах тексту: назві, епіграфі, початку и кінцівці основного тексту. У деяких творах є також посвяти, авторські примітки (Як в «Євгенії Онєгіні»), передмову, післямову, утворюють в сукупності своєрідний мета-текст, що становить ціле з основним текстом. До цього ж кола питань можна віднести використання псевдонімів з виразним лексичним значенням: Саша Чорний, Андрій Білий, Дем'ян Бідний, Максим Горький. Це теж спосіб побудови образу автора, цілеспрямованого впливу на читача2.

З різним ступенем повноти авторське ліричне Я може бути передоверено різним героям, або персонажам (так звана рольова лірика), виражено в діалозі героїв і т. д.Особлива, ігрова різновид авторського прояви в ліриці - акростих, відома з давніх часів віршована структура, початкові літери якої складають ім'я автора, адресата і ін.

Авторські інтонації ясно помітні в авторських відступах (Найчастіше - ліричних, літературно-критичних, історико-філософських, публіцистичних), які органічно вписуються в структуру епічних в своїй основі творів. В драмі автор більшою мірою виявляється в тіні своїх героїв. Але і тут його присутність вбачається в заголовку, епіграфі (Якщо він є), списку дійових осіб, в різного роду сценічних вказівках, попереднє повідомлення (Напр., В «Ревізорі» М. В. Гоголя-«Характери і костюми. Зауваження для панів акторів» і т. П.), в системі ремарок і будь-яких інших сценічних вказівок, в репліках в сторону. Рупором автора можуть бути самі дійові особи: герої -резонери (Пор. Монологи Стародума в комедії Д. І. Фонвізіна «Недоросль»), хор (Від давньогрецького театру до театру Бертольда Брехта) і ін.

Крайнє вираз позначеної позиції полягає в тому, що авторський текст стає лише приводом для подальших активних читацьких рецепцій, літературних перелицовок, свавільних перекладів мовами інших мистецтв і т. П. Свідомо чи ненавмисно виправдовується при цьому самовпевнений читацький категоризм, безапеляційність суджень. У практиці шкільного, а часом і спеціального філологічної освіти народжується впевненість в безмежній владі читача над художнім текстом, тиражується вистраждана М. І. Цвєтаєвої формула «Мій Пушкін», і мимоволі є на світло інша, висхідна до гоголівського Хлестакова: «З Пушкіним на дружній нозі ». Проблема автора продовжує залишатися однією з найбільш гостро дискусійних в літературознавстві кінця XX в.

Літературознавство як наука. Цілі, завдання вивчення, структура курсу. Основні і допоміжні літературознавчі дисципліни. |  Поняття про інтерпретацію. |  Проблема адекватності інтерпретації |  Художній образ як естетична категорія і як одне з основних понять літературознавства. Структура художнього образу. |  Художній твір як ідейно-естетичне ціле і цілісний образ світу. Критерії художності. |  Тема як літературознавча категорія |  типи проблематики |  Художній простір і час. Хронотоп. |  Поняття суб'єктної організації твору. Суб'єкт мовлення і суб'єкт свідомості. Основні типи суб'єктної організації твору, їх естетичні можливості. |  Приватне оповідання і його різновиди, їх художні можливості. Співвідношення і поділ в особистому оповіданні позиції оповідача і автора. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати