Головна

Бедлам в вогні 19 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Вірно, - сказав я.

- І в молодості він написав поему, яку опублікував за свій рахунок, називається вона "Ганс Кюхельгартен". Але після двох лайливих рецензій забрав нерозпродані екземпляри і спалив. Всього було продано три екземпляри, що становило майже весь тираж. Але він зумів пережити невдачу і багато років тому створив знамениті "Мертві душі". І відразу засів за продовження, але у нього не дуже добре виходило. Робота над продовженням відняла майже десять років, а він як і раніше вважав, що виходить нісенітниця. До того ж він захворів усіма цими психосоматичними хворобами, які поступово перетворилися в справжнє захворювання, і в кінці кінців він зрозумів, що скоро помре, а його велике продовження - повна херня, тому за десять днів до смерті він з рукописом покінчив, спалив всю цю нісенітниця в печі. Що ти про це думаєш?

- А що я повинен думати?

- Ти повинен думати, що я продовжувач великої традиції.

- Як скажеш, Грегорі.

- Я хочу сюди! - З жаром вигукнув він.

- Що?

- Я хочу жити тут. Я хочу стати пацієнтом. Я хочу випробувати на собі методику Лінсейда. Я хочу писати!

Бог ти мій. Це вже занадто, зовсім занадто. Причин, за якими я не бажав бачити тут Грегорі, вистачало, але я не зміг зібратися з духом, щоб прямо сказати йому про це.

- Це буде великою помилкою, - пробурмотів я.

- Ні ні ні. Розумієш, мене ж переслідують. Хтось десь пише про мене книгу - не просто про моє минуле, а й про моєму теперішньому і про моє майбутнє, і мені нічого не залишається, як виконувати те, що написано в цій книзі, проживати ісгорію життя, написану кимось то іншим. Можеш уявити, як мені? Ясно, що у мене один вихід - залишитися тут, сховатися, зробити вигляд, що я - це не я, поки не з'ясую, де пишеться ця книга, а потім я знайду автора, змушу його віддати книгу і спалю її. Ясно тобі?

Очі у нього вилазили з орбіт, зуби шкірилися в широченной усмішці, - на мій погляд, Грегорі цілком переконливо зображував психа. І тоді я подумав: "Та пішли вони всі. Мені-то що? Яка мені різниця? Кінець адже зовсім поруч, і вже нічого не зміниш".

- Як скажеш, Грегорі.

- Називай мене Бобом.

Я повів його до Лінсейду і Алісії, і вони поставилися до його появи з ще більшим байдужістю. Лінсейд як і раніше перебував в ейфорії і уявляв себе всемогутнім. Ще один важкий випадок - немає проблем. Для них Грегорі і раніше залишався Бобом Бернсом, тому я спробував пояснити його стан тим, що Боб перепрацював, редагуючи ілюстровані видання, і Лінсейду це пояснення дуже сподобалося. Грегорі незв'язно бурмотів про весілля, про секс утрьох з подружками нареченої, про книгу, яку про нього пишуть, і Лінсейд з Алісією погодилися, що краще для нього місце - психіатрична клініка.

- Але куди нам вас помістити, Боб? - Задумався Лінсейд. - У клініці десять кімнат і десять пацієнтів. Про бібліотеку і "Пункті зв'язку" зі зрозумілих причин не може бути й мови, а в хатині у нас живе письменник-викладач, який там міцно влаштувався, тому я не знаю, де ви зможете відчувати себе як вдома. А ні, знаю. Думаю, ви проведете пару днів в м'якій палаті.

Чому мене зігріли ці слова? Чому я не спробував захистити Грегорі? Це що - зловтіха? Садизм? Мені що, хотілося, щоб Грегорі випробував мої страждання? Ну да, все так і є, а ще це був відмінний спосіб на деякий час прибрати його від гріха подалі. І чесгное слово, Грегорі залишився цілком задоволений: він вирішив, що такий захід входить в курс лікування, і довірливо кивав, коли Лінсейд взявся просторікувати про приємне, що закутує мороці. Я пообіцяв Грегорі скоро його відвідати. Санітари повели його, і я залишився з Лінсейдом і Алісією.

- Наш маленький літературний вечір вже приносить плоди, - гордо оголосив Лінсейд. - Завтра вдень два члена опікунської ради приїжджають в клініку, щоб провести нараду на вищому рівні. Я багато чого чекаю від цієї бесіди. На ній також буде присутній вчений, професор Джон Бентлі. Вважаю, у вас немає бажання приєднатися до нас.

Не встиг я відкрити рот, як втрутилася Алісія. На цей раз вона була на моєму боці.

- Прошу вас, доктор Лінсейд. Мені здається, Грегорі має повне право там бути присутнім. Чесно кажучи, я на цьому наполягаю.

Схоже, Лінсейду не більше за мене подобалося Цапа з Алісією. Він скривився мовчазної згоди, а я сказав:

- Дуже добре. Ні за що на світі не пропущу.

У кабінеті Лінсейда зібралося шестеро осіб. Я сидів з "нашої" сторони стола - разом з Лінсейдом і Алісією, а на "їх" стороні сиділи піклувальники, два сивих доктора в сірих костюмах, один чоловічої статі - доктор Гаттерідж, інший жіночого - доктор Дрісколл. Це були люди, до яких миттєво переймаєшся довірою - обидва солідні, благопристойні, тверезомислячі, але без жорстокості: таким охоче доручити турботи про себе. Опікуни пояснили - правда, я так і не зрозумів, для кого вони це робили, - що їм доручено провести ревізію медичної, адміністративної та фінансової діяльності. Вони приїхали для того, щоб дати нам оцінку, - точніше, вони вже її дали і тепер мають намір довести до нашого відома. Мабуть, обидва попечителя були присутні на літературному вечорі, хоча я їх не впізнав.

Останнім членом нашого секстету, верховним суддею, а для мене ще і виконавцем смертного вироку, був, зрозуміло, доктор Джон Бентлі. Він увійшов до кабінету, коли ми розсілися, обдарував мене пильним, але абсолютно непроникним поглядом. По обличчю Бентлі неможливо було судити про його наміри. Однак, сівши, він ледь помітно, але цілком виразно мені підморгнув. Я не зміг витлумачити це кривляння. Щонайменше дивно підморгувати людині, якого збираєшся знищити, але, з іншого боку, якщо хочеш заспокоїти людину, щоб зробити страту болісніше, дружнє підморгування - саме воно.

Сіро-сива попечителька вимовляла монолог, від якого я спочатку трохи відволікся, - з цілком зрозумілих причин.

- Саме тому, зваживши всі за і проти, ми залишилися дуже задоволені вашими досягненнями. - Чи зверталася вона до Лінсейду, але я відчував, що хвиля опікунської схвалення накриває і нас з Алісією. - Повинно бути, ваша методика викликає певну критику? А що не викликає? Але нам зовсім виразно здається, що ця методика дієздатна.

Лінсейд кивав, але не просто погоджуючись, не просто приймаючи комплімент. Він схвалював прийняття піклувальниками того, що для нього було очевидно з самого початку: він має рацію, його методу чудова, а сам він - геній.

- Ми дуже хочемо, щоб ви продовжили свою корисну справу, - уклала доктор Дрісколл. - І ми маємо намір надати вам сприяння. Ми готові допомогти вам зробити докази успішності вашої методики більш наочними.

Я крадькома глянув на Бентлі. Той зберігав незворушність. На цей раз ніяких підморгувань, взагалі нічого. Я запитав себе, що він замишляє. Якщо "нам" дійсно належить продовжити добру справу, то, як підказує логіка, він не стане викривати мене. Очевидно, він не повідомив про мене цим двом, а раз так, то, значить, викриття приберігає на десерт. Принизити мене в самий останній момент - це нормально, але якщо він нічого зараз не скаже, то ризикує виставити на посміховисько не тільки мене, а й себе, і своїх колег.

Доктор Дрісколл продовжувала:

- Методика Лінсейда, схоже, дуже позитивно позначилася на стані пацієнтів - настільки позитивно, що, на нашу думку, вони готові зробити наступний крок: повернутися до зовнішнього світу або принаймні перейти до менш суворим режимом.

- Гм, - сказав Лінсейд.

Слова доктора Дрісколл звучали загрозливо. Я не знав, здорові пацієнти або хворі, симулянти вони чи ні, допомагає їм методика Лінсейда чи ні, звели ми перегородку чи ні, але я як і раніше не міг уявити, що станеться з ними, якщо раптом виставити їх у зовнішній світ.

- А крім того, - продовжувала Дрісколл, - ми хотіли б помістити в клініку нову групу пацієнтів, щоб ви застосували до них свою методику.

- Так, - сказав Лінсейд. - Розумію, розумію.

Я стривожився ще більше. Я абсолютно не був упевнений, що зможу почати заново - знайомитися з незнайомими психами, звикати до їх викрутасами, миритися з ними, змушувати їх писати і так далі і так далі. Але при всьому тому я прекрасно розумів, що причина для занепокоєння є тільки в тому випадку, якщо я залишуся в клініці, а таке немислимо. Що, чорт забирай, задумав Бентлі?

Раптово пролунав страхітливий гуркіт, двері відчинилися, до кімнати ввірвалася Карла і розтягнулася на підлозі. Немов в дешевому несмішний фарсі, вона підслуховувала під дверима, а та взяла і відчинилися. Вона що, навмисне? Карла піднялася, старанно зображуючи нещасну, але чарівну героїню. Але ніхто не піддався її чарам, і найменше - Лінсейд.

- Геть звідси, ідіотка! - Гаркнув він, і Карла, накульгуючи, попленталася геть, немов побитий спанієль.

Лінсейд приніс свої вибачення за непередбачену затримку, які були з готовністю прийняті. Єдиний приклад блазнювання у виконанні однієї дурною любительки підслуховувати навряд чи міг поставити хрест на всьому, що вже було сказано. Лінсейд заглянув в щоденник, обговорив з піклувальниками терміни, організаційні питання та фінанси, після чого нарада стрімко покотилося до завершення. Опікуни ще раз пообіцяли тримати руку на пульсі і призначили дату другого наради, на якому узгодять усі деталі, після чого зібрали свої папери, закрили портфелі і намірилися потиснути руки і піти.

Я все ще не міг повірити. Невже мені дійсно вдасться вийти сухим з ??води? Невже Бентлі виконав весь цей шлях просто для того, щоб посидіти тут і помовчати? Ні, звичайно ні.

І він дуже тихо вимовив:

- Є одне маленьке питання, підняти який я вважаю своїм обов'язком. Хоча впевнений, що це нічого не значущий дрібниця.

Невже він і справді вважає, що моя доля нічого не означає? Невже він справді думає, що я - дрібниця? І як він збирається це зробити? Наскільки болісне мене чекає викриття? Завмерши від жаху, я дивився, як він дістає з кишені піджака бездоганно чистий конверт, а з конверта - пару ксерокопійованих листів.

- Тут у мене копія рецензії на книгу "Розлади". Її має намір опублікувати впливовий, хоча і малотиражний кембріджський журнал. Мені здається, рецензія заслуговує на нашу увагу.

Я був остаточно збитий з пантелику. Адже вистачить простого викриття, простої констатації факту, простого звинувачення у брехні і обмані. Навіщо Бентлі знадобилося так викручуватись?

- У мене єдиний екземпляр, так що, напевно, буде краще, якщо я зачитаю вголос, - сказав він.

Решта розуміли не більше за мене, але ніхто не збирався чинити опір. Бентлі почав читати, пустивши в хід свій самий проникливий, самий аристократичний голос:

- Деякі читачі стверджували, що у них виникали труднощі з першою книгою Грегорі Коллінза "Восковий людина". Ясно, що ця книга частково іронічна, почасти гранично серйозна, почасти це справжній фарс; трудність полягала в тому, щоб розпізнати, що є що. Іншими словами, хоча читачі часто знаходили книгу комічною, вони, як правило, точно не знали, сміються вони разом з автором, над автором або ж автор сміється над ними. Деяким читачам ця невизначеність представлялася чудовою, але у більшості виникло більш природне бажання - зрозуміти наміри автора, з'ясувати, що ж він хотів сказати.

І в антології "Розлади", останній книзі з ім'ям містера Коллінза на обкладинці (необхідність такого формулювання стане зрозумілою пізніше), двозначність теж присутній, але ця книга сповнена настільки витонченою, настільки безжальної, такої лютої іронією і такого літературного пустощів, що подібна невизначеність не тільки зберегла свою чудову, але і стала самою суттю книги.

Містер Коллінз створив абсурдний в своїй скрупульозності літературний текст. Вважається, що ця книга - результат зусиль кількох пацієнтів експериментальної лікарні для душевнохворих, відомої під назвою "Клініка Лінсейда". Книгу передує вступ горезвісного доктора Еріка Лінсейда, передбачуваного керівника клініки, і це не що інше, як разюче кумедна і гранично серйозна пародія на психіатричні банальності. Слід зауважити, що містер Коллінз знайшов спосіб влаштуватися на роботу в клініку вищезгаданого доктора Лінсейда. У своєму чудово погано написаному передмові він повідомляє, що його робота полягала в тому, щоб розбудити в пацієнтах творчі здібності, і з роботою цієї він впорався не дуже добре. Нам дають зрозуміти, що дана книга - просто витримки, лише верхівка величезного айсберга маніакальних літературних зусиль пацієнтів. І витримки ці чудово, чудово жахливі.

У книзі зібрано все хороше і погане, все чарівне і негоже, все прекрасне і обурливе, все інтригуюче і сміховинне, що тільки є в сучасній експериментальній літературі; іноді це непристойно, іноді пішло і банально. Ті чи інші уривки знаходяться в повній згоді з усіма сучасними канонами від Берроуза до Арто, від Батая до Роб-Гріє, від Гюисманса до Фрейда, не обійшлося і без Кафки, де Сада, Беккета та інших.

Іноді текст вражає своїм чесним або, принаймні, переконливим проникненням в нестійкий людський розум, свого роду психотическое черевомовлення; але настільки ж часто містер Коллінз влучно б'є по нашим сміхової точкам, доставляючи войовниче, сатиричне, непристойне, інтелектуальне задоволення. Деякі частини книги разюче смішні, і всі вони нестримно, декадентськи винахідливі.

На перший погляд здається, що ці божевільні голоси утворюють певну єдність, нібито незалежне від тягаря розсудливості. Будь воно і справді так, можна було б обмежитися бурчанням з приводу такої самовпевненості авторів книги. Але містер Коллінз куди більш самовпевнений і більш гнучкий. Читача раптом осіняє, що, незважаючи на всю свою винахідливість і віртуозність, містер Коллінз не може достовірно порівняти всі ці різні голоси з конкретними особистостями. Ми відчуваємо, що він відкусив більше, ніж здатна проковтнути. Але далі, сторінка за сторінкою, - о, який же нас охоплює трепет, коли ми розуміємо це! - Стає ясно, що саме в цій розмитості голосів і криється вся суть. До читача повільно приходить розуміння, що всі ці голоси зовсім не претендують на індивідуальність. Насправді вони є єдине ціле. І ми маємо справу зовсім не з Черевомовлення, але з монологом. Якщо хочете, містер Коллінз немов промовляє все рядки, і промовляє їх про себе. Пацієнтів не існує, як і "справжнього" Грегорі Коллінза не існує. Вигаданий автор замкнений в психлікарні власної голови, його мозок - свого роду літературний божевільню. Автор - єдиний пацієнт, а книга - лише натхненник. Все, що ми читаємо, - це слова, слова, слова. Ця книга - записки літературного божевільного, і вона чудова.

Бентлі поклав листки на стіл Лінсейда. Ніхто не ворухнувся. Я і не знав, що бувають такі непроникні особи, які дивилися зараз на Бентлі.

- Не розумію, що все це означає, - сказав доктор Гаттерідж.

Вважаю, він говорив від імені всіх нас, але одкровення Бентлі настільки відрізнялося від того, чого я очікував, що я кинувся в багатослівне наступ.

- Ну хіба не очевидно, що це повна нісенітниця? - Вигукнув я. - Невже ви справді намагаєтеся сказати, що я все це вигадав, що це я написав "Розлади" від початку до кінця? Що це всього лише роман?

- Я цього не кажу, - відповів Бентлі. - Але дехто каже.

- І взагалі, хто написав цю рецензію? - Запитала Алісія.

- Хтось на ім'я Майкл Сміт, - сказав Бентлі. - Мені це ім'я незнайоме.

І він знову мені підморгнув. Мене кинуло піт. Де він узяв цю рецензію? Чому вона підписана моїм ім'ям? Хто її написав? Навіщо Бентлі це робить? Чого він домагається?

- Цілком очевидно, що це не так, - наполягав я. - Я не придумав цю клініку. Я не придумав доктора Лінсейда. Я не придумав пацієнтів.

- Вірно, в цьому рецензент безумовно помиляється. Але він висуває більш просте і більш тяжке обвинувачення: "Розлади" - не творіння колективної патології, але твір, написаний однією людиною.

- І це очевидна неправда! - Заперечив я з запалом. - Навіщо мені так чинити? Навіщо комусь взагалі так чинити? Який у цьому сенс?

Бентлі картинно знизав плечима.

- Ну, - повільно і вагомо сказала доктор Дрісколл, - наприклад, для того, щоб отримати фінансову підтримку. Безпринципний лікар міг, вважаю, найняти професійного письменника, щоб той створив майстерний текст, а потім цей безпринципний лікар приписав би твір пацієнтам, щоб довести дієвість своєї методики лікування, - ось, так би мовити, хворі вилікувалися.

Для мене ці слова прозвучали справжньою абракадаброю, немов прямо явилася з "Аліси в країні чудес".

- Я можу показати рукописи, - заперечив я і тут же зрозумів, що не можу. Рукописи перебували у Грегорі або видавця. Та й якщо гарненько подумати, очевидно, що ці тисячі машинописних аркушів рівним рахунком нічого не доводять. - Все це нісенітниця, - наполягав я. - Я можу пройти перевірку на детекторі брехні. Так яку завгодно перевірку.

І тут же пошкодував про сказане. Бог знає, що покаже детектор брехні. Раптом він розпізнає, що я не той, за кого себе видаю? На щастя, ніхто не прийняв мої слова всерйоз.

Доктор Гаттерідж повернувся до Бентлі:

- Ви просите нас повірити, що твердження, висунуті в рецензії, справжні?

- Я ні про що не прошу, - відповів Бентлі.

- Але ви говорите, що "Розлади" можуть виявитися ... як це ... літературною містифікацією?

- Я просто познайомив вас з текстом, - відповів Бентлі. - У мої наміри не входить схиляти вас до тієї чи іншої його інтерпретації.

Лінсейда немов убив параліч: здавалося, що він хотів віддатися буяння і шаленства, але зміг стриматися, загнав себе в ступор. На його захист кинулася Алісія.

- Вибачте, - сказала вона. - Кілька хвилин тому ви були повністю задоволені. Ми впевнено просувалися вперед. І я не розумію, що може змінити одна дотепна рецензія. Це всього лише думка однієї людини, і ми знаємо, що це є хибним.

- Нічого такого я не знаю, - сказала доктор Дрісколл.

- Це дійсно змінює багато, - погодився доктор Гаттерідж. Він взяв рецензію, ніби сподіваючись відшукати в ній приховані підказки.

- Ми розуміємо, - продовжувала Алісія. - Ми прекрасно розуміємо ваше становище, але все-таки ...

Вона намагалася говорити бадьоро, немов сам факт розуміння їхнього економічного становища якимось чином мав на увазі, що ми знаходимося по одну сторону барикад. Але було очевидно, що це зовсім не так і піклувальники ні в чому не впевнені.

Доктор Гаттерідж повернувся до Бентлі:

- Дозвольте висловитися простіше. Ви самі вважаєте, що текст "асстройств" написаний однією людиною?

Бентлі крізь зціплені зуби втягнув у себе повітря. Демонстрував всю складність питання. Показував, що він не з тих, хто приймає поспішні рішення, приходить до поспішних висновків. Давав зрозуміти, як він обережний, вдумливий, авторитетний. Але врешті-решт йому довелося відповісти:

- Якщо ви наполягаєте, якщо ви дійсно хочете знати мою думку, то думаю, що так воно і є.

- Значить, ви вважаєте, що містер Коллінз сам написав "Розлади" від початку до кінця?

Бентлі виставив долоні:

- Він дуже розумний, дуже спритний і дуже переконливий молодий чоловік. І якщо не він, то хто ще?

Доктор Дрісколл і доктор Гаттерідж кивнули. Ось цієї людини вони можуть довіряти - адже він один з них, до його думки можна поставитися серйозно. Я ледь стримував лють. Так що трапилося з цими людьми? Як вони сміють думати, ніби я - автор цієї книги, я - ледь здатний зв'язно написати два абзаци? Та й яка різниця, здатний чи ні, якщо я просто-напросто нічого подібного не робив. Але я усвідомлював, що не існує способу переконати їх у зворотному.

Боже милий, Бентлі молодець. У пошуках натхнення я обвів очима голі стіни, і мій погляд упав на вікно. І тут я побачив жах моєму житті. Опікуни теж його побачили.

- О боже, що це? - Закричала доктор Дрісколл.

У вікні манячіло особа, - точніше, особа з тулубом. Чарльз Меннінг примудрився піднятися по водостічній трубі і тепер, влаштувавшись на карнизі, вдивлявся в кімнату. Він підглядав. Для такої шпигунської операції йому бракувало майстерності. Карниз був вузький, і, щоб не впасти, Чарльзу довелося налягти на скло. І тут ми розглянули ще одну деталь. Його ширінька була розстебнута, пеніс висунутий і щільно притиснутий до скла розплющеними шматком тесту.

- О господи, - промовила Алісія.

Раптом двері кабінету відчинилися і до кабінету увірвалася гола, на перший погляд цілком обкурена Черіті. Вона закрутилася по кімнаті, розмахуючи руками, брикаючи ногами і наспівуючи якусь псалом невідомого релігійного культу.

- Напевно, нам слід ... - почала Алісія, але було занадто пізно.

Опікуни вже зібрали свої речі і поспішали до дверей. Правда, Бентлі не виявляв бажання бігти. Він явно насолоджувався тим, що відбувається. Проте ми все пішли за піклувальниками. Алісія на ходу бурмотіла щось заспокійливе. Ми з Лінсейдом хоч і мовчали, але ні на крок не відставали від інших.

Процесію очолювала Черіті: вона танцювала попереду, немов оголена Сильфіда, яка заманює нас бозна-куди. Коли ми минули коридори і вийшли на свіже повітря, Черіті припинила танцювати і прожогом кинулася до висохлого фонтану. Ми як прив'язані поспішили за нею, а піклувальники квапливо кинулися в протилежному напрямку, до воріт. Очі наші були прикуті до Черіті, яка бігла до фонтану, а події, що розгорталися там, справді захоплювали.

Мені здається, слово "оргія" вживається дуже недбало і позбулося свого першого сенсу. Тому скажу так: Черіті стрибнула у фонтан і приєдналася до решти мешканцям клініки Лінсейда, які зібралися навколо бетонної русалки. Всі вони були голими, і всі займалися витонченим і дуже ефектним груповим сексом. Слава богу, хоч Грегорі Коллінз не приймав в ньому участі.

Вважаю, якщо ви бачили одну оргію у виконанні психів, ви бачили їх все. Це лише метушня з мерехтливих рук, ротів і геніталій. Пацієнти не здійснювали нічого надприродного. Вони просто займалися всім тим, чим могли займатися. Мене вразили лише три речі. По-перше, на Карлі була футболка з Че Геварою, яка разюче схожа на мою зниклу футболку. По-друге, Байрон, який лише зрідка приєднувався до решти, клацав фотоапаратом, який дуже нагадував мій. І по-третє, Чарльз Меннінг, спустившись з карниза і знявши залишки одягу, мастурбував, втупившись на фотографію оголеної дівчини, яка безумовно була Ніколою: знімок був з моєї колекції фотографій.

Чи потрібно говорити, що в цьому видовищі навіть близько не було нічого еротичного? Пацієнти вищали, видавали нечленороздільні звуки, які в іншій ситуації, напевно, можна було б розцінити як крики екстазу, але мені всі ці вигуки нагадали звуковий супровід до поганого порнофільму - надумані і вкрай невмілі. У звуках цих не було і натяку на природність, щирість, навіть на сексуальність. Зрозуміло, то не було закінчене удавання - адже пацієнти займалися все-таки сексом, - і все ж я відчував, що займаються вони цим напоказ, а не заради задоволення. А вже коли вони почали сигналізувати Бентлі та піклувальникам, запрошуючи приєднатися, я остаточно в цьому переконався.

Гості прожогом вискочили за ворота, і, напевно, оргія на цьому припинилася б сама собою, але тут примчали санітари, тягнучи за собою садові шланги, і обрушили на пацієнтів крижані струмені - неминучий фінал шоу виявився ще й мокрим. Покидавши шланги, санітари кинулись на хворих, стали грубо запихати їх в гамівні сорочки, потім рухом, якого я раніше не бачив, натягували на голови мішки з товстого чорного нейлону і волокли в будівлю. Хоча на стороні пацієнтів був чисельну перевагу і при бажанні вони могли довго чинити опір, ніхто не наполягав - навіть Андерс. Вони немов вважали, що заслужили покарання.

Алісія сумно спостерігала за тим, що відбувається, але не втручалася, так що протестувати довелося мені, хай то була і дуже боязка спроба.

- Це теж складова частина вашої хвалену методики? - Запитав я Лінсейда.

Лінсейд явно перебував не в тому настрої, щоб терпляче спостерігати, як хтось ставить під сумнів його дії. Він зробив санітарам знак, і я тут же замовк. Вони схопили мене і виконали зі мною те ж саме, що і з пацієнтами: наділи гамівну сорочку і мішок на голову. Ніщо так не зводить з розуму, як звернення з тобою, як з божевільним. Я виривався і кричав, але марно. Я чув, як Алісія просить санітарів звертатися зі мною помягче. Вони трохи попинали мене, подубасілі, а потім відтягнули в письменницьку хатину, кинули на підлогу, де я і пролежав чимало часу.

Людини, що валяється на підлозі свого житла в гамівній сорочці, з чорним нейлоновим мішком на голові, можуть відвідати вельми дивні думки, і моя дивна думка полягала в тому, що я нарешті зрозумів, що відбувається. Щось замкнулося в моєму мозку, і я раптом збагнув логіку дій Лінсейда і пацієнтів. І зараз скипів від обурення, праведного гніву і бажання повідомити кому-небудь дорогоцінну істину, яку тільки що усвідомив.

Однак мої можливості по частині спілкування були суворо обмежені. Спочатку за стінами хатини лунали удари і гуркіт, крики, сміх, хтось гаркає, передаючи накази Лінсейда, чувся дзвін розбитого скла, долинали глухі удари, немов когось лупцювати палицею. Потім все стихло, хоча сама по собі ця тиша навряд чи могла заспокоїти. Я запитував себе, що за кийки Лінсейд з підручними пустили в хід, фармакологічні або якісь ще, що за шокову терапію вони застосовують, що за "експериментальну методику" апробують. І де зараз Алісія?

Час тягнувся болісно. Я дихав повільно і ритмічно, намагаючись не концентруватися на судомах в руках і ногах. Нарешті, через довгі години, пролунали кроки - хтось увійшов до хатини, хтось один, значить, не санітари, як я боявся, та й кроки начебто жіночі. Потім мене торкнулися чиїсь руки, стягнули з голови мішок. Це була Алісія, і я відчув абсолютне полегшення. Тепер все буде в порядку.

Коли руки знімали мішок, я чекав, що в очі вдарить яскраве світло, але вже настала ніч, хатина була занурена в темряву, і Алісія діяла при світлі маленького ліхтарика. Її поведінка виглядало дещо театрально, але, можливо, в тому була необхідність.

- Мені дуже шкода, що так вийшло, - сказала Алісія. - Це я у всьому винна. Напевно, мені взагалі не варто було запрошувати тебе сюди.

Мене кортіло з нею погодитися, але я заперечив:

- Ні за що на світі не упустив би такого пригоди.

- А ти цікавий об'єкт для дослідження.

- Більш цікавий, ніж ти можеш собі уявити. - А потім з незламною впевненістю, властивої всім головним героям, я додав: - Слухай, я можу все пояснити.

- Невже? - Сказала Алісія, і мені здалося, що вона вражена. - Що значить - все?

Що ж, справедливе запитання. Дещо я і справді пояснювати не збирався. Наприклад, хто я такий.

- Почнемо з того, що я знаю, чому пацієнти раптом повелися так шалено.

- Шалено?

- Так. Мені здається, груповий секс в присутності піклувальників - безумство по будь-якими мірками.

- Можливо, - невдоволено погодилася Алісія.

- Ти не можеш зняти з мене гамівну сорочку?

- Спочатку виклади свою теорію.

Я розчаровано зрозумів, що негайна свобода мені не світить, але мені так хотілося все розповісти, що я був готовий ще потерпіти.

- Пацієнти збожеволіли тільки тому що самі того захотіли, - сказав я. - Їм потрібно було показати піклувальникам, що вони божевільні. Згадай, адже Карла підслуховувала під дверима? Вона чула, як вони говорили, що методика Лінсейда діє і що пора всіх виписувати. А пацієнти зовсім не хочуть виписуватися, тому їм треба було довести свою шизанута. Карла розповіла новина іншим, і ті зрозуміли, що терміново потрібно безумство напоказ.

- Можливо, - знову сказала Алісія.

- Але при цьому вони перебували між молотом і ковадлом. Втім, в цьому положенні вони знаходяться з самого початку. Якщо вони будуть виглядати абсолютно здоровими, значить, методика Лінсейда успішно працює і їх можна відправити по домівках. Але якщо вони справлять враження закінчених психів, значить, методика Лінсейда не працює і їх переведуть в яке-небудь інше місце. Тому їм треба було примудритися і, з одного боку, продемонструвати ознаки прогресу, щоб Лінсейд продовжував своє лікування, а з іншого - утриматися від повного "одужання", що б під цим не розумілося.

- Ти хочеш сказати, що вони весь час вдавали? - Запитала Алісія.

- Так. Якщо хочеш, симулювали. Але все зіпсував так званий літературний вечір. Опікуни були праві. Пацієнти дійсно вели себе в той вечір як більш-менш здорові люди. Це їх і підвело. Вони виглядали дуже вже нормально. Тому сьогодні їм довелося виправляти помилку і вести себе як повним божевільних. Особисто я вважаю, що вони і сьогодні перестаралися, але в такій ситуації важко не перейти грань.




 Джефф Ніколсон |  Бедлам в вогні 1 сторінка |  Бедлам в вогні 2 сторінка |  Бедлам в вогні 3 сторінка |  Бедлам в вогні 4 сторінка |  Бедлам в вогні 5 сторінка |  Бедлам в вогні 6 сторінка |  Бедлам в вогні 7 сторінка |  Бедлам в вогні 8 сторінка |  Бедлам в вогні 9 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати