Головна

XXII Бій за Вежу Слонової Кістки

  1.  B. Радіус судини, довжина судини, різниця тисків, коефіцієнт в'язкості.
  2.  D. Це обсяг рідини, що протікає через перетин труби в одиницю часу;
  3.  II. РОЗПОДІЛ ТРУДОМІСТКОСТІ ПО РОЗДІЛАХ, ТЕМАМИ ДИСЦИПЛІНИ І ВИДІВ НАВЧАЛЬНОЇ РОБОТИ
  4.  X Політ до Вежі Слонової Кістки
  5.  Антисептичні рідини для промивання кореневих каналів
  6.  Базис в просторі і на площині. Розкладання по базису

Посланці вперед розвідники повернулися в табір і повідомили, що Вежа Слонової Кістки вже зовсім близько. За два, ну, щонайбільше, за три дні швидкого маршу можна до неї дійти. Але Бастіан, здавалося, був у нерішучості. Він все частіше віддавав наказ зупинитися на привал, а потім раптом командував зриватися з місця і рушати в дорогу. Ніхто в усьому каравані не розумів причини цього, але ніхто, зрозуміло, і не наважувався його питати. Він став недоступний для всіх, навіть для Ксайди. По табору ходили всякі чутки, робилися різні припущення, але більшість супутників Бастіана добровільно підкорялися його суперечливим наказам. Велика мудрість - вважали вони - часто здається звичайним створінням незрозумілою. Навіть Атрейю і ФАЛЬКОР більше не розуміли поведінки Бастіана. І це збільшувало їх занепокоєння за нього.

В душі Бастіана боролися два почуття. Він мріяв про зустріч з Лунітой. Тепер він був такий знаменитий і поважаємо в усій Фантазії, що міг зустрітися з нею як рівний. Але в той же час його не полишало занепокоєння. А раптом вона зажадає повернути Орина? Що тоді? А якщо вона вирішить послати його назад, в той Світ, про який він вже ледь пам'ятає? Він не бажав повертатися! І він хотів, щоб Знак залишився у нього назавжди! Але тут йому приходило в голову, що вона адже зовсім і не говорила, ніби дає його на час. Може, вона задумала залишити його у Бастіана, поки він сам не захоче його віддати. А може, і взагалі подарувала, і тепер Знак належить йому навіки.

У такі хвилини він ледве міг дочекатися, коли побачить її знову. Він підганяв хід, щоб якомога швидше опинитися у неї в Башті. Але незабаром його знову долали сумніви, і тоді він наказував зробити привал, щоб подумати і зрозуміти, на що ж він може розраховувати.

Так, то швидким маршем, майже бігом, то зупиняючись на багатогодинний привал, караван дістався до знаменитого Лабіринту - величезного квітучого саду в широкій долині, з безліччю переплетених доріжок і заплутаних вузьких стежинок. На горизонті сяяла чарівної білизною Вежа Слонової Кістки, здіймаючись вгору під золотим мерехтінням вечірнього неба.

Все фантастичне хід і сам Бастіан застигли в глибокому мовчанні, насолоджуючись невимовною красою цього видовища. Навіть на обличчі Ксайди з'явився вираз подиву, але тут же зникло. Атрейю і ФАЛЬКОР, що стояли позаду всіх, згадали, що, коли вони були тут востаннє, Лабіринт, роз'їдений смертельною хворобою Порожнечі, виглядав зовсім по-іншому. Тепер тут все цвіло, світилося і було прекрасніше, ніж будь-коли раніше. Бастіан вирішив в цей день не йти далі, і караван зупинився на нічний привал.

Бастіан вислав вперед кількох послів, щоб передати Луніте привіт і попередити, що на наступний день він збирається прибути в Вежу Слонової Кістки. Потім ліг на подушки в своєму наметі і спробував заснути. Але все крутився з боку на бік і ніяк не міг заспокоїтися: його долали тривоги і побоювання. Він ще не знав, що ця ніч буде найгіршою з усіх проведених ним в Фантазії ночей.

Близько опівночі він задрімав нарешті неглибоким неспокійним сном, і раптом його розбудив схвильований шепіт перед входом до намету. Він піднявся і вийшов.

- Що трапилося? - Строго запитав він.

- Ось цей посол, - відповів Ілуан, Синій Джинн, - стверджує, ніби приніс тобі настільки важливу звістку, що з ним не можна чекати до ранку.

Посол, якого Ілуан підняв вгору, тримаючи за комір, був маленький Бистрячок, істота, схоже на кролика, з яскравим різнобарвним оперенням замість хутра. Хутко - самі швидконогі бігуни у всій Фантазії. Вони можуть долати величезні відстані з такою швидкістю, що їх самих при цьому неможливо розгледіти і лише по хмаринці зметнулася пилу помітно, що вони пробігли повз. Якраз через цю особливість Бистрячок і був обраний послом. Він пробіг все відстань до Вежі Слонової Кістки і назад і ще не міг віддихатися, коли Джин поставив його на свою долоню перед Бастианом.

- Прости мене, про Пан, - захекавшись, промовив Бистрячок і кілька разів низько вклонився, - прости, що я наважуюся перешкодити твоєму відпочинку, але ти б по праву на мене розгнівався, якби я цього не зробив. Дівчатка Королеви з незапам'ятних часів немає в Башті Слонової Кістки, і нікому не відомо, де вона перебуває.

Бастіан відчув, що серце його заповнила холодна порожнеча.

- Ти, очевидно, помилився. Цього не може бути.

- Інші посли підтвердять тобі це, коли повернуться, Пан.

Бастіан помовчав трохи, потім глухо вимовив:

- Дякую, ти вільний. Він повернувся і пішов у свій намет. Сівши на ліжко і опустивши голову на руки, він став напружено думати. Ні, не може бути, щоб Луніта не знала, скільки днів він вже в дорозі і куди йде. Видно, вона не захотіла ще раз побачитися з ним ... А може, з нею щось трапилося? Ні, це виключено: тут, в її володіннях, з нею, з Дівчинкою Королевою, нічого не може трапитися.

Але в Башті її немає, а це означає, що він не повинен повертати їй Орина. І все ж він відчував гірке розчарування від того, що ніколи більше її не побачить. Але чому? Яка у неї причина так чинити? Він не знаходив цьому пояснення. Ні, це дуже прикро.

І тут йому згадалися слова Атрейю і ФАЛЬКОР: Дівчинку Королеву можна зустріти тільки один-єдиний раз.

Ці сумні думки навели його на спогади про Атрейю і ФАЛЬКОР. Він відчув, що скучив за ним. Йому захотілося поговорити з одним, висловити йому все. І йому прийшла в голову ідея: надіти Пояс Гемаль і з'явитися до них невидимкою. Так він зможе побути разом з ними, і це трохи його втішить. Але в той же час він не принизить себе, щоб більш не вернувся до них перший.

Він швидко розкрив прикрашену коштовностями шкатулку, вийняв Пояс Гемаль і накинув на себе. Знову, як і в перший раз, його охопило неприємне почуття, коли він раптом перестав себе бачити. Почекавши трохи, щоб звикнути до цього відчуття, він вийшов з шатра і став бродити по наметовому місту в пошуках Атрейю і ФАЛЬКОР.

Всюди чувся схвильований шепіт і нашіптування. Якісь схожі на тіні фігури раз у раз шмигали між наметами. То тут, то там збиралися купками, тихо розмовляючи, учасники ходи. Тим часом повернулися і інші посли, і звістка про те, що Луніта зникла з Вежі Слонової Кістки, швидко рознеслося по всьому табору. Бастіан переходив від намету до намету, але все ніяк не міг знайти тих, кого шукав.

Атрейю і ФАЛЬКОР розташувалися на самому краю табору, під квітучим розмариновою деревом. Атрейю сидів, підібгавши ноги і схрестивши руки на грудях, і дивився з скам'янілим обличчям в сторону Вежі Слонової Кістки. Дракон Щастя лежав поруч з ним на землі, помістивши свою величезну голову біля його ніг.

- Це була моя остання надія, - сказав Атрейю. - Я думав: «А раптом вона зробить для нього виняток і візьме у нього Орина». Але надія моя не збулися.

- Вона знає, що робить, - відповів ФАЛЬКОР. У цей момент Бастіан знайшов їх і непомітно наблизився.

- Але все їй відомо? - Пробурмотів Атрейю. - Йому не можна більше володіти Орина.

- Добровільно він його не віддасть.

- Я повинен його забрати, - відповів Атрейю. Бастіан відчув, що земля йде у нього з-під ніг.

- Так, якщо ти забереш у нього Амулет, він не зможе примусити тебе віддати його назад, - почув він голос ФАЛЬКОР.

- Цього я не знаю, - відповів Атрейю. - Його сила і чарівний меч залишаються ще при ньому.

- Але Знак захищатиме тебе навіть від нього, - заперечив ФАЛЬКОР.

- Ні, - сказав Атрейю, - не думаю. Це, напевно, не так.

- А пам'ятаєш, - продовжував ФАЛЬКОР з гірким сміхом, - він сам тобі його пропонував, коли ви зустрілися в Амарганте. І ти відмовився.

Атрейю кивнув:

- Тоді я ще не знав, як це може обернутися.

- Який же у тебе тепер вихід? - Запитав ФАЛЬКОР. - Що ти можеш зробити, щоб забрати у нього Орина?

- Мені доведеться його вкрасти, - відповів Атрейю. Фалькор підняв голову. Своїми рубіново-червоними блискучими кулями він, не відриваючись, дивився на Атрейю, а той, опустивши очі, тихо повторив:

- Так, мені доведеться його вкрасти. Іншого виходу немає.

Настала зловісна тиша. Потім ФАЛЬКОР запитав:

- А коли?

- Ще цієї ночі, - відповів Атрейю, - вранці може виявитися, що вже занадто пізно.

Бастіан більше не хотів слухати. Він повільно пішов геть. Він нічого не відчував, крім нескінченним холодним порожнечі. Тепер йому було все байдуже, як тоді говорила Ксайда.

Він увійшов в свій намет і зняв Пояс Гемаль. Потім вислав Синього Джина Ілуана покликати трьох лицарів - Ізбальда, Ікріона і Ідорна. Поки він, чекаючи їхнього приходу, крокував перед шатром взад і вперед, йому раптом спало на думку, що адже Ксайда все це йому тоді передбачила. Він не хотів їй вірити, а тепер ось волею-неволею довелося самому переконатися. Ксайда була правдива і говорила з ним чесно. Тільки вона одна по-справжньому йому віддана. Тепер він це знав. Але ж ще невідомо, чи здійснить Атрейю свій план. Може, він просто на хвилину так подумав, а потім і сам засоромився. Що ж, Бастіан не нагадала йому про це жодним словом, хоча в дружбі він назавжди розчарувався. Все вже в минулому.

Коли три лицаря увійшли в намет, він заявив їм, що у нього є підстави прийняти самі термінові заходи:

цієї ночі в його намет може прокрастися злодій. Тому він просить лицарів стояти на сторожі і, як тільки з'явиться злодій, тут же його схопити і взяти під арешт, ким би він не виявився. Лицарі Ізбальд, Ідорна і Ікріон розташувалися в наметі з усіма зручностями, а Бастіан відправився до Ксайде.

Вона спала глибоким сном у своєму кораловому паланкіні, а п'ятеро чорних жуків Броневеліканов стояли навколо нього прямо і нерухомо. У темряві здавалося, що це уламки скелі.

- Я хочу, щоб ви мені підкорилися, - неголосно наказав Бастіан.

Всі п'ятеро тут же повернули до нього свої залізні особи.

- Наказуй нам. Пан нашої Пані, - сказав один з них залізним голосом.

- Ви впораєтеся з Драконом ФАЛЬКОР? - Запитав Бастіан.

- Це залежить від волі того, хто нами керує, - відповів залізний голос.

- Така моя воля.

- Тоді ми впораємося з чим завгодно, - прозвучало у відповідь.

- Гаразд, раз так, крокуйте до нього! - І Бастіан вказав рукою напрямок. - Якщо Атрейю піде, візьміть ФАЛЬКОР під варту! Але залишайтеся там. Я покличу вас, якщо треба буде його доставити.

- Це ми з задоволенням, Пан нашої Пані! - Відповів залізний голос.

П'ятеро Броневеліканов безшумно рушили в ногу. Ксайда злобно усміхнулася уві сні.

Бастіан повернувся до свого намету. Але перед входом він в нерішучості зупинився. Якщо Атрейю і справді спробує вчинити крадіжку, йому не хотілося б бути присутнім при його арешті.

Вже почало світати. Бастіан сіл під деревом неподалік від намету і став чекати, закутавшись в срібний плащ. Час тягнувся нескінченно повільно. Але ось небо стало потроху світлішати - наставав ранок. У Бастіана вже з'явилася надія, що Атрейю відмовився від свого наміру. Раптом він почув шум і гучні вигуки, що долітали з шатра. І тут же Атрейю вивели в кайданах. Його вів Ікріон, а два інших лицаря йшли за ним слідом.

Бастіан стомлено піднявся і притулився до дерева.

- Значить, все-таки так! - Промовив він неголосно. Потім він пішов до свого намету. Він навіть не дивився на Атрейю. Той теж йшов, низько опустивши голову.

- Ілуан, - сказав Бастіан Синього Джин, що стояв біля входу, - розбуди табір по тривозі. Нехай все тут зберуться. А Чорні Броневелікани нехай приведуть ФАЛЬКОР.

Джинн видав різкий орлиний клекіт і поспішив виконувати наказ. Всюди, де він проходив, починався рух у великих і малих наметах і наметах.

- Він взагалі не пручався, - пробурчав Ікріон, кивнувши в сторону Атрейю, що стояв нерухомо, з низько опущеною головою.

Бастіан відвернувся і сіл на камінь.

Коли п'ятеро Броневеліканов привели ФАЛЬКОР, навколо розкішного шатра Бастіана вже зібрався натовп. При звуці металевих кроків натовп розступився і звільнила прохід. Фалькор не був пов'язаний, Броневелікани його навіть не торкалися - вони тільки йшли поруч, по обидва боки від нього, з оголеними мечами.

- Він взагалі не захищався, Пан нашої Пані, - сказав один з них залізним голосом, коли хід зупинилося перед Бастианом.

Фалькор ліг на землю біля ніг Атрейю і закрив очі.

Настала томлива тиша, що тривала дуже довго. Підходили запізнилися з нічного табору. Через голови стоять попереду вони намагалися розгледіти, що відбувається біля намету. Але Ксайди серед них не було. Вона так і не з'явилася - єдина з усього каравану. Шепіт і нашіптування поступово вщухли. Всі погляди були спрямовані на Атрейю і Бастіана. Їх нерухомі фігури в слабкому ранковому світлі здавалися застиглої картиною в сіро-білих тонах.

Нарешті Бастіан піднявся.

- Атрейю, - сказав він, - ти хотів вкрасти у мене Орина, Знак Влада Дівчата Королеви, щоб його привласнити. А ти, ФАЛЬКОР, знав про це і потурав його задумом. Отже, обидва ви не тільки зрадили нашу давню дружбу, а й задумали зробити найтяжчий злочин проти волі Луніти, що дала мені цей Знак. Чи визнаєте ви себе винними?

Атрейю подивився на Бастіана довгим поглядом, потім кивнув.

У Бастіана перехопило подих. Він два рази починав наступну фразу, перш ніж зміг її вимовити:

- Я пам'ятаю, Атрейю, що саме ти привів мене до Дівчинці Королеві. Я пам'ятаю пісню ФАЛЬКОР в Амарганте. Тому я хочу дарувати вам життя. Дарувати життя злодію і його підручного. Розташовуйте нею на свій розсуд. Але від мене йдіть. Чим далі, тим краще. І ніколи більше не смійте бути мені на очі. Я виганяю вас назавжди. Я ніколи вас не знав!

Він кивнув Ікріону, щоб той зняв з Атрейю кайдани, відвернувся і знову сів на камінь.

Довгий час Атрейю стояв, не рухаючись з місця, потім подивився на Бастіана. Здавалося, він хоче йому щось сказати. Але, мабуть, передумав. Нахилившись до ФАЛЬКОР, він прошепотів йому щось на вухо. Дракон Щастя відкрив очі і випростався. Атрейю скочив йому на спину, і ФАЛЬКОР піднявся вгору. Він летів прямо назустріч світлішає неба і, хоча в рухах його відчувалася втома і якийсь тягар, за кілька миттєвостей зник вдалині.

Бастіан встав, увійшов в свій намет, кинувся на ліжко.

- Ось тепер ти досяг справжньої величі, - тихо промовив м'який вкрадливий голос. - Тепер тебе ніщо вже більше не чіпає і не зачіпає. Ти недосяжний.

Бастіан сіл на ліжку. Це була Ксайда, це вона говорила. Вона сиділа, зіщулившись, в самому темному кутку шатра.

- Ти? - Запитав Бастіан. - Як ти сюди проникла?

Ксайда посміхнулася.

- Ніяка стража, Пан і Повелитель, не може мене затримати. Це може зробити тільки твій наказ. Ти мене прогоняешь?

Бастіан знову ліг і закрив очі. Через деякий час він пробурмотів:

- Мені все одно. Залишайся або йди! Вона довго спостерігала за ним з-під примружених повік. Потім поцікавилася:

- Про що ти думаєш, мій Пане і Повелитель? Бастіан відвернувся і нічого не відповів. Ксайде було ясно, що зараз ні в якому разі не можна залишати його одного, надавши самому собі. ще трохи - і він вислизне з її мереж. Треба втішити і підбадьорити його, але, звичайно, на особливий лад. Треба, щоб він пішов далі тим шляхом, який вона для нього вибрала. І на цей раз не відбудешся чарівним подарунком або яким-небудь простим трюком. Доведеться вдатися до сильнішого засобу. До найсильнішому з усього, що їй підвладне, - до таємних бажань Бастіана. Вона сіла поруч з ним і шепнула йому на вухо:

- Коли ж ти, мій Пане і Повелитель, рушиш до Вежі Слонової Кістки?

- Не знаю, - сказав Бастіан, втупившись у подушки. - Я не знаю, що мені там робити, якщо там немає Луніти. Я взагалі більше не знаю, що мені робити.

- Ти міг би почекати там Дівчинку Королеву. Бастіан повернувся обличчям до Ксайде:

- А ти думаєш, вона повернеться? Йому довелося ще раз повторити своє питання, перш ніж Ксайда відповіла з деяким сумнівом:

- Ні, не думаю. Я думаю, вона назавжди покинула Фантазію і залишила тебе своїм спадкоємцем, мій Пане і Повелитель.

Бастіан повільно випростався. Він дивився в двокольорові очі Ксайди, і пройшло ще багато часу, перш ніж він зрозумів, що вона йому сказала.

- Мене? - Повільно промовив він. На щоках його з'явилися червоні плями.

- Тебе так сильно лякає ця думка? - Прошепотіла Ксайда. - Адже вона залишила тобі Знак своєї Влада. Вона залишила тобі всі свої володіння. Тепер ти будеш Хлопчиком Королем, мій Пане і Повелитель. І це твоє законне право. Ти не тільки врятував Фантазію, коли прийшов сюди. Ти все це створив! Ми всі, і навіть я сама, - твої творіння! Ти Великий всезнаючий! Чому ж тебе лякає можливість взяти владу, яка належить тобі по праву?

Поки вона говорила, очі Бастіана заблищали холодним блиском. А вона розповідала йому про нову, зовсім нової Фантазії, про таке Світі, який у всіх найдрібніших подробицях створений за смаком Бастіана і відповідає його таємним бажанням, де він на свій розсуд може створювати і знищувати, де немає для нього ніяких меж і умов, де кожне створення, добре чи зле, гарне або потворне, дурне або мудре, виникає лише за його бажанням, а він почесно і таємничо панує над усім і за своєю примхою управляє долями у вічній грі, вирішуючи долю кожного з власної волі.

- Тільки тоді, - уклала вона, - ти будеш дійсно вільний, вільний від усього, що тебе зачіпає, вільний робити все, що хочеш. А хіба ти не хотів знайти своє Істинне Бажання? Ось воно, це воно і є!

Того ж ранку табір піднявся з місця, і багатотисячний караван під проводом Бастіана і Ксайди, що пливуть попереду в кораловому паланкіні, вирушив у дорогу до Вежі Слонової Кістки. Нескінченна колона тягнулася по заплутаних шляхах Лабіринту. І, коли під вечір її перші ряди досягли Вежі Слонової Кістки, хвіст лише перейшов кордон квітучого саду.

Прийом, наданий Бастіану, був таким урочистим, про яке він міг тільки мріяти. Тут були всі, хто належав до двору і до почту Дівчата Королеви. На зубчастих стінах і дахах палацу стояли стражники-гноми і, щосили надуваючи щоки, сурмили в блискучі труби. Жонглери показували фокуси. Звіздарі передбачали Бастіану щастя і велич. Кондитери пекли торти висотою з гору. А міністри, придворні, сановники і вельможі йшли поруч з кораловим паланкіном, проводжаючи його в штовханині і тисняві натовпу по головній вулиці, яка ставала все вже і вже, як би закручуючись в спіраль навколо Вежі Слонової Кістки, схожою за формою на величезну кеглю, - туди, де великі ворота вели всередину палацу. Бастіан в супроводі Ксайди і всіх вельмож і сановників піднявся по білосніжним східцях широких сходів, пройшов по всіх залах і коридорах і через другі ворота палацу. Піднімаючись все вище і вище, минувши зимовий сад, де стояли звірі, квіти і дерева зі слонової кістки, перебравшись за високими містках, він дійшов нарешті до найостанніших воріт. Пройшовши через них, він хотів проникнути в павільйон у вигляді квітки магнолії, що вінчає верхівку вежі. Але виявилося, що квітка закритий, немов на ніч, а останній відрізок шляху, що веде до нього нагору, - без виступів, без ступенів і так крутий і гладкий, що ніхто не може по ньому піднятися.

Бастіан згадав, що і важко поранений Атрейю не міг тоді зійти нагору, у всякому разі самостійно, своїми силами. Тому що ніхто з піднялися туди не знає, як це йому вдалося. Це може бути тільки даровано.

Але ж Бастіан НЕ Атрейю. Якщо це має бути даровано як милість, то відтепер дарувати цю милість буде сам Бастіан. І він нікому не дасть затримати себе на цьому шляху.

- Кличте сюди майстрів - різьбярів і теслярів! - Наказав він. - Нехай вирубають ступені на цій гладкій поверхні! Або сколотять сходи! Або придумають ще що інше! Я бажаю зайняти своє місце там, нагорі!

- Пане, - наважився заперечити йому найстарший радник, - там, нагорі, мешкає наша Златоглазая Повелителька Бажань, коли вона тут, у нас.

- Робіть, що я наказав! - Гримнув на нього Бастіан.

Вельможі і радники зблідли і відступили назад. Але вони підкорилися, закликали майстрів, і ті, озброївшись важкими молотками і стамесками, різцями, зубилами і долотами, взялися до роботи. Однак, як вони не старалися, яких зусиль не докладали, їм не вдалося вибити з крутого схилу навіть самого маленького шматочка. Зубила, долота і стамески випадали у них з рук, і на гладкій поверхні не залишалося жодної подряпини.

- Придумайте що-небудь ще! - Сказав Бастіан і відвернувся з незадоволеним виглядом. - Я бажаю зійти нагору. Але пам'ятайте, що моє терпіння скоро вичерпається!

Він спустився вниз і разом зі своєю свитою, в яку входили Ксайда, лицарі Ізбальд, Ікріон і Ідорна, а також Синій Джинн Ілуан, обійшов всі апартаменти палацу і палацових споруд і вступив у володіння ними.

В ту ж ніч він скликав на раду всіх вельмож і сановників, міністрів і придворних, які були до тих пір Дівчинці Королеві. Засідання проходило в тому самому великому круглому залі, де одного разу збирався консиліум лікарів. Бастіан повідомив присутніх, що Златоглазая Повелителька Бажань передала йому, Бастіану Бальтазару Багсу, всю владу над нескінченним Світом Фантазії і відтепер він займе її місце. Він закликав їх присягнути йому в повному і беззаперечному підпорядкуванні.

- Навіть в тому випадку, і як раз особливо тоді, - додав він, - коли мої рішення будуть для вас до часу незбагненні. Тому що я не такий, як ви, я вам не рівня.

Потім він призначив термін коронації: рівно через сімдесят сім днів він корону Хлопчиком Королем Фантазії. Це буде таке пишне торжество, якого ніколи ще не бувало навіть тут. Треба зараз же відправити послів у всі країни Фантазії, бо він хоче, щоб кожен народ прислав свого представника на свято коронації. На цьому Бастіан закінчив свою промову і пішов, залишивши сановників і вельмож в повній розгубленості Вони не знали, як поставитися до того, що вони почули. Все це звучало для них так жахливо, що спочатку вони довго стояли мовчки, втягнувши голову в плечі. Потім почали тихо перемовлятися і після обміну думками, що тривав кілька годин, прийшли до рішення, що зобов'язані виконувати вказівки Бастіана, оскільки він є носієм Знака Влада Дівчата Королеви і це зобов'язує їх до слухняності. Незалежно від того, чи справді Луніта передала всю владу Бастіану, або ж ця подія - одне з незбагненних проявів її волі. Отже, посли були вислані і всі інші розпорядження Бастіана теж старанно виконані.

Сам він, втім, ні про що більше не турбувався. Всі турботи про підготовку свята коронації він надав Ксайде. А вже вона знала, як зайняти приготуваннями весь двір Вежі Слонової Кістки. Тепер ні в кого з вельмож, сановників і придворних не залишалося часу на роздуми.

Бастіан же всі наступні дні і тижні нерухомо сидів в тому залі, який сам для себе вибрав. Він дивився в одну точку і нічого не робив. Він хотів би ще чого-небудь побажати або придумати якусь історію, щоб вона його розважила, але нічого не приходило в голову. Він відчував себе спустошеним.

І раптом у нього виникла ідея: він міг би побажати побачити Луніту і принадити її своїм бажанням. Якщо він і справді тепер всемогутній, якщо всі його бажання перетворюються в дійсність, то і вона буде йому слухняна і підвладна. До півночі сидів він і тихенько шепотів:

- Луніта, прийди! Ти повинна прийти. Я наказую, наказую тобі прийти!

І уявляв собі її погляд. Немов світиться скарб, він осявав і зігрівав його душу. Але вона не прийшла. І чим наполегливіше Бастіан пробував примусити її з'явитися, тим все більше меркло спогад про це світіння, поки душа її не занурилася в пітьму.

Він умовляв себе, що все тут же повернеться до нього, як тільки він займе своє законне місце в Павільйоні Магнолії. Знову і знову підбігав він до майстровим і ремісникам, підганяв їх то погрозами, то обіцянками, але, що б вони не робили, все виявлялося марним. Сходи ламалися, сталеві цвяхи гнулися, долота, різці і стамески розколювались.

Лицарі Ікріон, Ізбальд і Ідорна, з якими Бастіан зазвичай охоче розмовляв і грав в різні ігри, тепер були мало на що здатні. Вони виявили в підвалах Башти Слонової Кістки винний льох і проводили там весь свій час. День і ніч пили, грали, горланили молодецькі пісні або сварилися і лаялися між собою, при цьому нерідко оголюючи мечі. Іноді вони, нетвердо тримаючись на ногах, розгулювали по головній вулиці палацу і приставали до фей, Сильфіда, русалкам і іншим мешканкам Вежі Слонової Кістки.

- Чого ж ти хочеш. Пан? - Говорили вони, коли Бастіан закликав їх до порядку. - Доручи нам якусь справу, дай завдання!

Але Бастіану нічого не приходило в голову, і він умовляв їх почекати до коронації, хоча і сам толком не знав, що може після неї змінитися.

Погода ставала все більш похмурою. Заходи, схожі на розплавлене золото, з'являлися на небі все рідше і рідше. Воно майже завжди було затягнуте хмарами. Повітря стало задушливим, вітер не шелестів листям.

Наближався день коронації.

Посли, спрямовані в різні країни Фантазії, повернулися назад. Багато з них привели з собою представників фантастичних племен і народів, але інші поверталися ні з чим і повідомляли, що жителі тієї країни, куди вони були послані, навідріз відмовилися брати участь в церемонії. Взагалі в багатьох місцевостях існують і таємні противники Бастіана, і відкриті бунтарі і заколотники.

Бастіан слухав ці повідомлення, немов завмерши, і дивився кудись у далечінь.

- З усім цим ти швидко покінчити, - заявила Ксайда, - як тільки станеш Королем Фантазії.

- Я хочу, щоб вони бажали того ж, чого бажаю я, - сказав Бастіан.

Але Ксайда поспішила піти, щоб віддати нові розпорядження.

І ось нарешті настав день коронації, яка, втім, не відбулася, а день цей увійшов в історію Фантазії як дата кривавої битви за Вежу Слонової Кістки.

Вже з ранку небо було суцільно покрито свинцевими хмарами - день ніби й не наступав. Тремтячий напівтемрява лежав на всьому, повітря було нерухоме і так важко тиснув, що майже неможливо було дихати.

Ксайда разом з чотирнадцятьма церемоніймейстер Вежі Слонової Кістки підготувала на рідкість багату і різноманітну святкову програму, по розкоші і витрат превосходившую все, що коли-небудь було в Фантазії.

Спозаранку на всіх вулицях і площах заграла музика, який ніколи ще не чули в Башті Слонової Кістки, дика, скреготливим і в той же час монотонна. Кожен, хто її чув, починав волею-неволею пританцьовувати і підскакувати. Ніхто не знав музикантів в чорних масках і не відав, де роздобула їх Ксайда.

Все фронтони будинків були прикрашені яскравими прапорами і прапорцями, але, оскільки не було вітру, всі вони мляво звисали з древка. Уздовж головної вулиці і на мурі, що оточувала палацовий комплекс, були розвішані незліченні портрети, від маленьких до величезних, і на всіх, повторюючись все знову і знову, було зображено один і той же особа. Павільйон Магнолії все ще залишався неприступним. Ксайда підготувала для трону інше місце. Там, де головна вулиця в формі спіралі закінчується великими воротами кріпосної стіни, і буде встановлено трон на широких ступенях слонової кістки. Безліч золотих курильниц вже курили тут фіміам. Дим з збудливим і дурманним ароматом валив клубами і, повільно стікаючи по східцях на площу, стелився по головній вулиці і проникав в усі провулки, закутки і приміщення.

Всюди стояли Чорні Броневелікани. Ніхто, крім Ксайди, не знав, як їй вдалося перетворити тих п'ятьох, що у неї ще залишалися, в багато і багато сотень. З півсотні з них сиділи верхи на величезних конях, теж з чорного металу, які точно повторюють рухи один одного.

Ці Вершники супроводжували трон в тріумфальному ході, яке рухалося по головній вулиці. Ніхто не знав, звідки він взявся. Величезний, немов церковний портал, він складався з одних тільки дзеркал різних розмірів і форм. Лише подушки сидіння були з мідно-червоного шовку. Дивним чином ця блискуча, яка грає променями громада повільно ковзала по спіралі вулиці сама собою, просуваючись все вперед і вперед, без того щоб її підштовхували або везли. Здавалося, в ній була своя власна життя і саморушійна сила.

Коли ця блискуча махина зупинилася перед воротами Вежі Слонової Кістки, Бастіан вийшов з палацу і зайняв на ній своє місце. Він виглядав серед блискучої холодної розкоші зовсім крихітним, здавався маленькою лялькою. Юрба, що заповнила площу перед палацом, оцепленная Чорними Вершниками, вибухнула бурхливим радістю. Але незрозумілим чином вітання звучали якось надто верескливо і пронизливо.

Потім почалася сама нудна і виснажлива частина торжества. Всі посланці і представники різних країн Фантазії вишикувалися в довгу чергу до Дзеркальному Трону. Черга ця зайняла не тільки всю головну вулицю Вежі Слонової Кістки в формі спіралі, а й простяглася майже по всьому Саду Лабіринту. Все нові і нові посли і представники ставали в хвіст черги, шикуючись в потилицю один одному. Кожен повинен був, коли підходив його черга, впасти ниць перед троном і, тричі торкнувшись лобом землі, поцілувати праву ногу Бастіана зі словами: «Від імені мого народу і моїх побратимів я прошу Тебе, кому все ми зобов'язані своїм існуванням, коронуватися Хлопчиком Королем Фантазії ! »

Уже два або три години тривала ця церемонія, як раптом всю довгу чергу присягають охопила тривога. Молодий Сатир мчав вулицею. Видно було, що він біжить з останніх сил: він хитався, спотикався, раз у раз падав, знову піднімався і мчав далі, поки нарешті не кинувся в ноги Бастіану, насилу переводячи подих. Бастіан нагнувся до нього і запитав:

- Що трапилося? Як насмілився ти перешкодити урочистому ритуалі?

- Війна, про Пан! - Ледве вимовив Сатир. - Атрейю зібрав всіх повстанців і йде сюди з трьома арміями. Вони вимагають, щоб ти віддав Орина, якщо ж ти не зробиш цього добровільно, примусять тебе силою.

Запанувала мертва тиша. Підхльостувати музика і крики тріумфу миттєво замовкли. Бастіан дивився прямо перед собою. Обличчя його стало білим, як крейда.

Але до нього підскочили три лицаря - Ізбальд, Ікріон і Ідорна. Здавалося, вони в пречудово настрої.

- Нарешті знайшлося для нас справа. Пан! - Кричали вони, перебиваючи один одного. - Дозволь це нам! Ти ж не припиняй святкування! Нехай ніхто не заважає твоєму торжества! Ми зберемо сміливців і підемо в бій на заколотників! Провчимо так, що протягом тривалого часу нас пам'ятати!

Серед присутніх багатьох тисяч фантазійцев було чимало істот, абсолютно непридатних до бойових дій. Але інші, а їх виявилося більшість, прекрасно володіли якимось видом зброї: дубиною, мечем, цибулею, списом або пращею - або ж просто були озброєні зубами і кігтями. Всі вони зібралися навколо трьох лицарів, і ті, очоливши військо, виступили в похід. Бастіан, оточений натовпом менш боєздатних фантазійцев, залишився, щоб продовжувати урочисту церемонію. Але тепер він як би був відсутній. Все знову і знову погляд його звертався до горизонту, добре відомому з трону. Величезні хмари куряви, що здіймалися там, давали уявлення про те, з якою військовою силою настає Атрейю.

- Не турбуйся, - промовила Ксайда, підійшовши до Бастіану і вставши з ним поруч. - Ще не вступили в бій мої Чорні Броневелікани. Вони захистять твою Вежу Слонової Кістки - проти них нікому не встояти. Звичайно, крім тебе і твого меча.

Через кілька годин надійшли перші відомості з поля бою. На стороні Атрейю боролося майже все плем'я Зеленокожій, а також приблизно двісті Кентаврів, п'ятдесят вісім Скалоедов, п'ять Драконів Щастя під проводом ФАЛЬКОР, які раз у раз пікірували з повітря, втручаючись в хід бою, ціла зграя гігантських Білих Орлов, які прилетіли сюди зі Скель Долі , і безліч інших створінь Фантазії. Бачили там навіть Єдиноріг.

Втім, за чисельністю це військо набагато поступалося тому, яким командували лицарі Ікріон, Ізбальд і Ідорна. Але билися вони з такою рішучістю, що все більше відтісняли до Вежі Слонової Кістки армію, бився за Бастіана.

Бастіан хотів було вийти і взяти на себе провід військом, але Ксайда йому відрадили:

- Погодься, мій Пане і Повелитель, що в твоєму новому високому положенні Короля Фантазії тобі не пристало втручатися в боротьбу. Дозволь вже це твоїм вірнопідданим.

Битва тривала до самого вечора. Кожну п'ядь Сада Лабіринту армія Бастіана запекло захищала, і до кінця дня він перетворився в розтоптане криваве поле бою. Вже почало сутеніти, коли перші ряди повстанців дійшли до підніжжя Вежі Слонової Кістки.

Ось тепер-то Ксайда і вислала своїх Чорних Броневеліканов, піших і кінних, і ті вступили в лютий бій з військом Атрейю.

Неможливо описати в усіх подробицях битву за Вежу Слонової Кістки. І тому нам доведеться відмовитися від точного звіту про ці події. Але ще й сьогодні звучать в Фантазії пісні і легенди про той день і про ту ніч, бо кожен, хто брав участь у знаменитій битві, міг розповісти про неї щось таке, чого не знають інші. Але всі ці історії ми розповімо як-небудь іншим разом.

Деякі легенди розповідають, що на стороні Атрейю, швидше за все боролося кілька білих магів, по силі чарівництва не поступаються Ксайде, або принаймні один. З упевненістю цього, правда, ніхто сказати не може. Але чи не тому війську Атрейю вдалося, незважаючи на Чорних Броневеліканов, захопити Вежу Слонової Кістки? Однак ще ймовірніше, що тут була інша причина: Атрейю боровся не за себе, а за свого друга, і він хотів його перемогти, щоб врятувати.

Давно вже споночіло, беззоряна, повна диму і вогню. Смолоскипи, що впали на землю, перевернуті курильні і розбиті вщент лампи підпалили Вежу Слонової Кістки відразу з усіх боків. Почалася пожежа. Бастіан, освітлений відблисками полум'я, носився серед борються. Їхні постаті відкидали тіні, схожі на привидів. Шум бою, брязкання зброї і крики оточували його з усіх боків.

- Атрейю! - Крикнув він хрипким голосом. - Атрейю! Де ти? Покажись! Виходь на бій!

Але меч Зіканда залишався в піхвах, і його неможливо було витягнути.

Бастіан нишпорив по всіх покоїв палацу, перебігаючи з однієї будівлі в іншу. Потім він скочив на фортечну стіну в тому місці, де вона була нагорі широкої, немов вулиця, і тільки хотів пробігти над великими воротами, під якими, розбитий на тисячу осколків, стояв Дзеркальний Трон, як раптом побачив, що Атрейю йде по стіні йому назустріч з іншого боку воріт. Атрейю тримав в руці оголений меч.

Вони стояли один проти одного, дивлячись один одному в очі. Зіканда наче застиг в піхвах.

Атрейю приставив до грудей Бастіана вістря меча.

- Віддай мені Знак, - сказав він, - заради тебе самого.

- Зрадник! - Крикнув Бастіан. - Ти моє створіння! Все, що тут є, створено мною! І ти теж! Я, я викликав тебе з небуття! А ти ще наважуєшся йти проти мене? Ставай на коліна і проси вибачення!

- Ти збожеволів, - відповів Атрейю. - Ти нічого тут не створили. Ти всім зобов'язаний Дівчинці Королеві! Віддай мені Орина!

- Попробуй возьми! - Сказав Бастіан. - Якщо зможеш!

Атрейю стояв в нерішучості.

- Бастіан, - повільно промовив він, - чому ти змушуєш мене перемогти тебе, заради твого ж спасіння? Бастіан рвонув рукоятку меча. Завдяки його величезний силі йому вдалося витягнути Зіканду з піхов, хоча той і не стрибнув сам йому в руку. Але в ту ж мить пролунав такий страхітливий скрегіт, що билися внизу на площі застигли на місці і подивилися вгору на двох що стоять над воротами. Бастіан дізнався цей звук. Це було те ж жахливе скрегіт, яке він чув, коли Граограман перетворювався на камінь. Сяйво Зіканди згасло. І Бастіан згадав давнє пророцтво Льва про те, що трапиться, якщо він оголить меч з власної волі. Але він не міг і не хотів йти на поступки.

Він кинувся на Атрейю. Той спробував сховатися своїм мечем, але Зіканда розрубав меч Атрейю й пробив його груди. З глибокої рани хлинула кров. Атрейю відступив назад, захитався і, спіткнувшись об зубець над великими воротами, звалився вниз. Але тут з клубів диму виплило, немов хмара, прорізавши ніч, біле полум'я. Воно підхопило падаючого Атрейю і забрав його в далечінь. Це був ФАЛЬКОР - Дракон Щастя.

Бастіан витер плащем піт з чола. І раптом він побачив, що плащ його став чорним. Чорним, як ніч, все ще тримаючи в руці меч Зіканду, він спустився з кріпосної стіни і вийшов на спорожнілу площа.

З перемогою Бастіана над Атрейю успіх битви миттєво перейшов на його бік. Військо заколотників, ще хвилину тому впевнене в своїй перемозі, почало тікати. Бастіану здавалося, ніби він у страшному сні і ніяк не може прокинутися. Перемога була йому гірше полину, і в той же час він відчував бурхливий торжество, шалений захват тріумфом.

Загорнувшись у чорний плащ, стискаючи в руці закривавлений меч, він повільно пішов по головній вулиці до Вежі Слонової Кістки. Вона палала в полум'ї пожежі, як гігантський факел. Але Бастіан йшов все вперед і вперед під буяння і виття вогню, майже не відчуваючи спека, поки не досяг підніжжя Вежі. Тут він зустрів залишки свого війська - тих, кому вдалося вціліти. Вони чекали його і посеред розореного Сада Лабіринту, який перетворився на нескінченну полі бою, засіяне трупами фантазійцев.

Були тут і лицарі Ікріон, Ізбальд і Ідорна, останні двоє важко поранені. Ілуан, Синій Джинн, був убитий. Ксайда стояла над його трупом. Вона тримала в руці Пояс Гемаль.

- Ось він, мій Пане і Повелитель, - сказала вона, простягнувши Бастіану Пояс. - Це Ілуан врятував його для тебе.

Бастіан взяв Пояс, стиснув його з усіх сил в кулаці, потім сховав у кишеню.

Він обвів очима натовп своїх супутників і соратників. Їх залишилося небагато. Всього лише кілька сотень. Вигляд у них був змучений і спустошений. Тремтячий відсвіт полум'я надавав цьому видовищу дивний вигляд - здавалося, це сонм привидів.

Всі вони, не відриваючи погляду, дивилися на Вежу Слонової Кістки, схожу на затухаючий багаття. Вона руйнувалася, на очах перетворюючись на купу уламків. Верхівка квітки магнолії раптом яскраво спалахнула, і квітка розпустилась. Тепер всі побачили, що Павільйон порожній. Потім і його поглинуло полум'я.

Бастіан вказав мечем на купу руїн і жевріючою вугілля і хрипко промовив:

- Ось що накоїв Атрейю. Це його рук справа. І за це я буду його переслідувати, поки не знайду хоч на краю світу!

Він схопився на чорного металевого коня і крикнув:

- За мною!

Кінь став дибки, але він приборкав його своєю волею, пустив галопом і поскакав у нічну темряву.




 Міхаель Андреас Гельмут Енде |  ТСІНІКУБ Іква НІЯЗОХ реднаероК дарноК лраК |  I Фантазія в біді |  II Обрано Атрейю |  III Давня Морлі |  IV Іграмуль, Безліч |  V Отшельники |  VI Троє чарівних воріт |  VII Голос тиші |  VIII Область Темряви |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати