Головна

глава четверта

  1.  I глава. Вологість повітря
  2.  II глава. Вологість повітря в фізичному понятті.
  3.  II. Глава IIОснови теорії попиту та пропозиції
  4.  III глава. Вологість в лазнях і саунах.
  5.  IV глава. Вологість в бібліотеках.
  6.  Аналізу цієї економіки і присвячена дана глава.
  7.  Біблія, Глава 11, Ч. 1.

Ув'язненим не повідомили про дату їх висилки аж до ранку сьомого січня, коли їх повинні були перевезти на борт «Шарлотти».

З того моменту як Тенч сказав Мері, коли це має статися, вона перебувала в стані збудження, посилюється тим, що вона не могла ні з ким поділитися новиною. Те Мері з радістю втішала себе, що їй залишилися лічені дні на «Дюнкірке», то з жахом думала, що подорож морем на край світу виявиться ще гірше.

У міру того як дні повільно текли, а офіційних новин не було, Мері почала думати, що Тенч помилився. Вона навіть не могла попросити Грехема перевірити цю інформацію, тому що він, безумовно, дав би тенча наганяй за те, що той розповів їй про все.

Лейтенант Грехем, однак, вів себе дуже дивно. Він все частіше кидався в крайності - від ніжності до злоби. Це було для Мері підтвердженням її майбутнього від'їзду.

- Ти просто повія, - сказав він з отрутою в голосі одного разу вночі. - Напевно, ти думаєш, що відрізняєшся від інших жінок в трюмі, але це не так. Ти просто чортова повія, як і всі інші.

При цьому в інший раз, коли вона одягалася, готуючись повертатися в трюм, він впав перед нею на коліна і притулився до неї, уткнувшись головою в її груди.

- Про Мері! - Простогнав він. - Чому я так мало для тебе зробив, навіщо я так використовував тебе?

У ніч на Різдво Грехем сильно напився і сказав їй, що любить її. В ту ніч секс був неквапливим і дуже ніжним. Він цілував рани від кайданів на її щиколотках і зі сльозами на очах благав її пробачити йому все ті моменти, коли він надходив жорстоко по відношенню до неї.

- Мені нема чого прощати тобі, - сказала Мері. Його попередні образи зовсім не образили її, особливо якщо врахувати все те хороше, що він зробив для неї.

- Тоді скажи мені, що ти любиш мене, - благав Грехем. - Переконай мене, що ти приходиш до мене, щоб отримати щось більше, ніж їжу і чистий одяг.

- Так, це так, - збрехала Мері, шкодуючи, що він не дотримав своєї обіцянки щодо їх угоди, як це зробила вона. - Але ти не вільний, щоб любити мене, Спенсер, тому, будь ласка, не говори мені про це, щоб я не сподівалася даремно.

Мері не любила його, вона навіть не була впевнена, чи подобається він їй, і все ж в ту ніч Грехем торкнув її, зачепив якусь струнку в її душі. Повертаючись на ранок в трюм в новому сірому платті, вона подумала: як би склалися їхні стосунки, якби вони зустрілися при інших обставинах?

В ніч на сьоме січня він знову викликав її, і вона чекала, що він повідомить їй про те, що завтра вона поїде. Але він нічого не сказав про це. Не було ніяких ніжностей, ніяких вибачень і ніяких побажань їй на майбутнє. Він просто грубо взяв її, а потім холодно звелів повертатися в трюм. Якби Мері не знала напевно, то могла б подумати, що йому невідомо, що її чекає.

Ледве почало світати, охоронці відкрили двері трюму і прочитали імена жінок, які повинні були піднятися на палубу. Мері не здивував різкий наказ, але її приголомшило те, що з двадцяти жінок деякі виявилися старими і хворими.

Реакція жінок, яких викликали на палубу під дощ зі снігом, була зрозуміла: підозрілість, подив і сум'яття. Вони притискали до себе пошматований одяг і збилися в купу, щоб зігрітися. Мері довелося вести себе так само, як і вони, оскільки, якби хто-небудь здогадався, що вона знає, куди вони направляються, у неї були б неприємності через те, що він не сказала їм. І все ж, стоячи на палубі і тремтячи від холоду, Мері раділа, що Сару і Бессі викликали, а Еджі, її старого ворога, залишили всередині.

Мері Хейден і Кетрін Фраєр теж виявилися в списку, і Мері зустріла це зі змішаними почуттями. Періодично вони проявляли дружелюбність, але вона відчувала, що вони завжди будуть чекати її падіння. Серед сорока жінок Мері вдалося тримати з ними дистанцію, але зараз, коли це число скоротилося до двадцяти, це стане важче.

Також були викликані тридцять чоловіків, шестеро з яких виглядали такими хворими і слабкими, що насилу трималися на ногах. Навряд чи вони витримають таку довгу поїздку. Але Мері зраділа, побачивши серед арештантів Уілла Брайанта і Джеймі Кокса, хоч і розчарувалася, не знайшовши Джеймса Мартіна і Семюеля Берда. Мері прив'язалася до всіх чотирьом під час балаканини через решітку: Вілл і Джеймс завжди змушували її сміятися, а Джеймі став їй як молодший брат. Всі його злочин полягало в тому, що він вкрав мережива на суму в п'ять шилінгів, і тепер він турбувався про те, як його мати-вдова справляється без нього. Він був таким м'яким і ввічливим, що Мері відчула полегшення дізнавшись, що він перебував під заступництвом великого Уїлла. Вона сподівалася, що Джеймс і Семюель стануть піклуватися один про одного, коли їх товариші поїдуть.

Новина про те, що їх негайно перевозять на «Шарлотту», повідомив чоловік, якого Мері ніколи раніше не бачила. Під його плащем була громадянська одяг, а на голові красувалася трикутний капелюх, оброблена золотою стрічкою. Здавалося, він відчував себе не в своїй тарілці, звертаючись до каторжникам. Можливо, він нервував, оскільки очікував, що його повідомлення буде зустрінута з гнівом. Так воно і сталося: у більшості арештантів вирвався крик обурення, оскільки багато хто вже відсиділи половину свого терміну, у них були чоловіки, дружини і діти, і вони боялися, що більше їх не побачать.

Як завжди, на протести ніхто не звернув уваги, і охоронці загрозливо підійшли ближче. Тільки Мері наважилася поставити запитання.

- Пане професоре, ми отримаємо одяг для цієї подорожі? У деяких з нас залишилися мало не лахміття, і я боюся, що багато помруть від холоду, перш ніж ми досягнемо жарких країн.

Чоловік дивився на Мері поверх окулярів. - Ваше ім'я? - Запитав він.

- Мері Броуд, сер, - відповіла вона. - А деякі жінки вже хворі. Чи буде тут лікар, який огляне їх, перш ніж ми вирушимо?

- Все буде проконтрольовано, - сказав він, але в його голосі не було впевненості. На питання про одяг він не відповів.

Настали сутінки, перш ніж всіх укладених з «Дюнкірка» відправили на поромі на «Шарлотту», що стояла в Плімутські протоці. Побачивши «Шарлотти» Мері відчула здивування, тому що це було маленьке трищоглове вітрильне судно довжиною близько ста футів. Але корабель виглядав міцним, і Мері так замерзла, що хотіла якомога швидше опинитися на борту.

Чутки про те, що вони піднімуть парус через кілька днів, були незабаром спростовані. Виявилося, що інші кораблі флотилії не готові і щось не вирішено з заробітною платою моряків. На «Шарлотті» виявилося краще, ніж на «Дюнкірке», так як порції з їжею були більше і до двадцяти арештанткою не додав інших жінок, так що у них стало просторіше. Чоловікам пощастило менше, оскільки до них приєдналася велика кількість укладених з усіх кінців Англії і всього їх стало вісімдесят вісім. Але коли «Шарлотта» стояла на якорі в затоці і люки задраїли через погану погоду, багато жінок тут же захворіли на морську хворобу. Через кілька днів умови стали такими ж важкими, як на «Дюнкірке».

Минав тиждень за тижнем, а новин про відплиття не надходило. Оскільки всі вони ще були закуті і більшу частину дня їх тримали в темряві, а корабель при цьому базікало по хвилях, початковий оптимізм незабаром змінився відчаєм. Багато з них не вставали з ліжок і шукали порятунок уві сні. Ті, хто не міг спати, сперечалися між собою.

Часом Мері гаряче бажала знову опинитися на «Дюнкірке». Їй страшенно не вистачало розмов з тенча і ув'язненими-чоловіками, і навіть побачень з Грехемом. Тенч був в звільнювальні, і в ті рідкісні випадки, коли жінкам дозволяли підніматися на палубу, мало хто піхотинці і моряки, яких вони бачили, просто ігнорували їх.

Короткі моменти на палубі стали мукою для Мері. Хоч це і було чудово - дихати чистим солоним повітрям, стояти на повний зріст і ходити, - вид Корнуолла на горизонті терзав його нестерпним болем. Їй ставало ще гірше, коли їх змушували повертатися в смердючий трюм, і вони при цьому не знали, коли знову зможуть вийти назовні.

Мері лежала на ліжку і тремтіла, і їй мимоволі приходили на пам'ять найзаповітніші спогади про дім і сім'ю. Як вони з Доллі завжди розчісували один одному волосся на ніч, сміючись, коли з'являлися іскорки. Батько, який рубає дрова і кричить у вікно, що краще б у нього були сини, тоді б це робили вони. Мама, яка напружує зір, щоб всунути нитку в голку при світлі свічки. Вона не шила і не штопала при денному світлі, тому що їй здавалося гріхом витрачати денні години на те, що їй подобається робити.

В основному це були теплі спогади, але час від часу Мері думалося про щось гіркому. Наприклад, як мати побила її і Доллі за те, що вони купалися в морі голяка.

У той день, коли це сталося, Мері не зрозуміла, чому мати так розсердилася. Їй це здалося абсолютно позбавленим здорового глузду. Зрештою, це був дуже жаркий день, і, безумовно, якби вона і Доллі зіпсували свою нову одяг солоною водою, це виявилося б набагато серйозніше.

Звичайно, ідея належала не Доллі: вона не вміла плавати, і все, чого хотіла, - це трохи поплескати. Це Мері вмовила її.

Мері згадала, як це сталося. Доллі було близько шістнадцяти. У другу половину дня в неділю вона не працювала, тому вони пішли прогулятися на пляж в Менабіллі. Обидві дівчинки наділи нові рожеві сукні. Пітер Броуд, який був моряком і про який в родині говорили, що він заробляє багато грошей, привіз цей шовк з одного зі своїх закордонних плавань, і мама витратила кілька тижнів на шиття.

Доллі була в повному захваті від свого нового сукні. Вона обожнювала рожевий колір, і фасон сукні був дуже модним - з прісобранная талією і невеликим турнюром. Мері не поділяла захоплення сестри і не хотіла одягатися так само, як вона. Найбільше Мері обурювало те, що Доллі завжди вдавалося виглядати бездоганно, що б вона не наділа, тому що вона була від природи акуратною. Але коли вони одягалися однаково, Мері здавалося, що тепер її недоліки стали помітніше. Сестри дуже схожі один на одного через те, що у них були однакові темні кучеряве волосся, але Доллі виглядала набагато витонченіше завдяки осикою талії і граціозною ходою, які чарували всіх. Поруч з нею Мері відчувала себе непоказною і незграбною.

На той час, коли вони дісталися до пляжу, їм стало дуже жарко, і Доллі розчарувалася, не побачивши там нікого, кому можна було б показати свою обновку.

- Даремно ми прийшли сюди, - сказала вона з роздратуванням. - Тепер нам доведеться повертатися по жарі.

- Тоді давай охолодити в море, - запропонувала Мері.

Доллі, звичайно, турбувалася за свою сукню, але після нетривалих умовлянь Мері переконала її, що вони можуть зайти за пляж, пройти через ліс, там знову вийти до води, зняти сукні і поплескати.

Одне спричинило за собою інше. Коли вони опинилися в затишному місці, де були заховані від цікавих очей, Доллі вирішила, що немає сенсу мочити нижню спідницю і сорочку, оскільки вона була впевнена, що Мері забризкає свої. Можливо, їй захотілося хоч єдиний раз стати такою ж відчайдушною, як її молодша сестра, і, коли Мері зняла з себе все до нитки і увійшла в воду, Доллі охоче пішла за нею.

В той день вони обидві веселилися як ніколи. Мері підтримувала Доллі під живіт і намагалася навчити її плавати. Та ніяк не могла зрозуміти, що робити, так що Мері тягла її по воді за руки. Вони були так захоплені своєю грою, що забули поглядати, чи не стежить хто за ними.

Пізніше, вже одягнені, вони хихикали всю дорогу додому, і Доллі розповідала Мері смішні історії про працювали з нею служниць.

Коли вони повернулися, мати стояла на порозі, і навіть на відстані дівчата зрозуміли, що вона сердиться. Її губи нагадували пряму лінію, а руки були складені на грудях.

- Ви маленькі зіпсовані дівчата! - Заволала мати, коли вони підійшли. - Негайно йдіть в будинок і поясніть свою поведінку.

Як виявилося, один рибалка зі свого човна побачив, як вони купалися, передав це комусь, хто поквапився повідомити про це їх матері.

- Яка ганьба, - не перестаючи повторювала вона. Мати загнала їх вгору по сходах і веліла зняти одяг.

Мати била їх палицею по сідницях і по спині, поки у Доллі не пішла кров. Тоді вона покарала Мері, відправивши її в ліжко без вечері, а Доллі відіслала до господарів.

Мері тоді подумала, що її мати була жорстокою і що вона зіпсувала їм все задоволення. Мері не розуміла, що поганого в тому, щоб викупатися голяка. І вона продовжувала звинувачувати матір, коли Доллі більше нікуди не хотіла ходити з нею.

Мері зітхнула, згадавши цей день. Вона тоді була так невинна, майже не звертала уваги на свою ледь намечавшуюся груди, не кажучи вже про те, щоб помітити, як бажана Доллі. Їй, звичайно, не спадало на думку, що мати злякалася, подумавши про те, що могло б статися з дівчатками, якби їх помітила пара моряків.

Але тепер Мері знала, якими тваринами можуть бути чоловіки. Їй здавалося, що з нею сталося майже все, від чого намагалася застерегти її мати. І навіть відсутність місячних.

Мати завжди туманно говорила про те, що відбувається між чоловіком і жінкою, але вона попереджала їх про те, що називала «дивним справою». Мати казала, що коли не приходять місячні, це означає, що у дівчини буде дитина.

Мері намагалася переконати себе, що цього не може бути, що, можливо, це результат хвилювання з приводу очікування їх відплиття. Але до березня їй довелося визнати можливість того, що вона чекає дитину від Грехема, і вона порадилася з Сарою.

- Схоже, що так, - сказала та, задумливо дивлячись на Мері, - бідолаха, якби я дізналася, що вагітна, то кинулася б за борт прямо в ланцюгах. Я чула, що через живота можна отримати відстрочку перед шибеницею, але щоб через це не вислали, про це мені не відомо.

Мері ще більше занепала духом, так як очікувала, що Сара розжене її страхи.

- Ну добре, якщо вже він у мене буде, то нехай народиться тут, а не на «Дюнкірке», - сказала вона з викликом. Мері була свідком того, як народжувала Люсі Перкінс, і цей жах досі стояв біля неї перед очима. З Люсі не зняли ланцюгів, і після двадцяти годин сутичок дитина народилася мертвою. Люсі померла через кілька днів. Ні за яким лікарем не надсилали, і єдину допомогу вона отримала від інших жінок. Сара була однією з них. - І потім, ти мені допоможеш, правда?

- Звичайно, допоможу, - відповіла Сара швидко, можливо, теж згадавши про тих пологах. - Ти сильна і здорова, з тобою все буде в порядку.

В ту ніч Мері не змогла заснути. Вона лежала і хвилювалася. Чи не так про народження дитини, як про те, що Тенч подумає про неї, коли дізнається. Тепер він втрачений для неї назавжди.

 * * *

Був початок травня. Незабаром після того як Мері виповнився двадцять один рік, вони нарешті почули, що відпливають в неділю, тринадцятого числа, і приєднуються до флотилії. Всього пливе одинадцять кораблів, шість з яких перевозять близько шестисот ув'язнених і цілу компанію морських піхотинців, деяких з дружинами і дітьми. На інших кораблях буде провіант і різні запаси на перші два роки.

Під час довгого очікування більшість ув'язнених писали додому, або, якщо вони були неписьменними, за них писали інші, Одного разу, ще в квітні, коли Мері і ще одній жінці дозволили піднятися на палубу для зарядки, Тенч запропонував написати лист за Мері, але вона відмовилася від його пропозиції.

- Краще хай вони не знають, куди я прямую, - сказала вона, сумно дивлячись на Корнуолл через неспокійне море. За останні кілька днів сушу зворушило весняною зеленню, і Мері з ностальгією згадала примули на трав'янистих берегах, що гніздилися птахів і новонароджених баранчиків серед вересу. Мері насилу вірила, що її відірвуть від цих місць, які вона так любить. - Нехай вони краще думають, що я забула про них, ніж уявляють мене в кайданах.

Тенч опустив очі на її кайдани і зітхнув.

- Можливо, ти права. Але я думаю, що моя мати хотіла 6и знати, що я живий і думаю про неї, навіть якщо б я був на кораблі-в'язниці.

Від цих слів Мері стало ще сумніше. Мине не так багато часу, і у неї виросте живіт. Тоді він побачить, що вона чекає дитину. Мері сумнівалася, що після цього він захоче залишатися її другом. Мері ледве змирилася з думкою, що ніколи не побачить сім'ю, але їй здавалося, що вона не переживе, якщо Тенч від неї відвернеться.

Коли «Шарлотта» нарешті знялася з якоря і виплила з Плімутського протоки, багато жінок плакали і назавжди прощалися з Англією.

- Я повернуся, - сказала Мері твердо. - Клянуся.

У той час як багато жінок скаржилися на загострення морської хвороби, на шум вітру в вітрилах, порізи і синці від падінь в штормову погоду, Мері відчула приємне збудження, як тільки корабель зрушив з місця. Шум вітру в вітрилах був для неї музикою, і вона із захопленням спостерігала, як корабель розсікає носом прозору воду.

Капітан корабля, королівський морський офіцер на ім'я Гілберт, був гуманною людиною і велів зняти ланцюги з ув'язнених. Потім він одягав їх тільки в якості покарання або коли вони заходили в порт. Коли ж корабель поплив уздовж узбережжя Франції і погода покращилася, люки знову відкрили і сморід в трюмах поступово розсіялася.

Мері завжди любила ходити під вітрилом, але ніколи не плавала ні на що більше рибальського судна. На «Шарлотті» все було по-іншому: тут можна гуляти і навіть знаходити затишні містечка між згорнутими канатами і рундуками [6], щоб сховатися від усіх інших.

Раптом вона зрозуміла, чому її батько з таким нетерпінням чекав наступного плавання. Було так здорово відчувати хвилюючу палубну качку під ногами, і з трепетом бачити, як підкорений вітер підганяє корабель, і спостерігати, як все - від юнги до капітана - працюють як одне ціле, щоб підтримувати швидкість і напрямок. І все ж постійна підтримка курсу корабля виявилося непростим завданням, і Мері бачила гордість на обличчях моряків кожен раз, коли їм вдавалося обігнати «Скарборо» або «Леді Пенрін».

Але більш за все Мері цінувала можливість залишатися на палубі тривалий час. Вона могла терпіти трюм ночами, коли лежала, загорнувшись у ковдру, між Сарою і Бессі. Це не здавалося жахливим, якщо вона майже цілий день проводила зовні.

Нагорі, на палубі, Мері була вільна від злостивості і сперечань інших жінок. Вона відчувала вітер в своїх волоссі і сонячні промені на обличчі і забувала про бруд і запахи трюму. Її страхи щодо майбутнього розсіялися як дим. Мері відчувала себе такою ж вільною, як морські птахи, які слідували в кільватері.

На палубі виявилося майже так само галасливо, як і в трюмі: рокіт моря, крики моряків, скрип канатів і потріскування вітрил. Але Мері подобалися ці звуки, а вітер і бризки з моря були такими іскристими, що засліплювали її.

Мері раділа, що море лякало більшість жінок і що вітер здавався їм надто холодним, щоб довго залишатися зовні. Одна, вхопившись за поручні на палубі, вона могла представляти себе спадкоємицею, що прямує до Іспанії або навіть в Америку. Мері могла сказати самій собі правду. Тепер вона робить те, що хотіла завжди: подорожує по світу.

Коли вони вирушили в дорогу, Мері побачила, що моряки були дуже схожі на чоловіків з Фоуея, - сильні, витривалі, доброзичливі, завжди дивилися на неї з широкою посмішкою. Коли поруч не було інших жінок, їй іноді вдавалося поговорити з ними і задати питання про шляхи в Ботанічний затоку, Деякі з них тільки і чекали нагоди розповісти їй про портах, в які вони заходили раніше. Вони пояснили, що їм потрібно перетнути Атлантичний океан і доплисти до Ріо, щоб використовувати попутні вітри, замість того щоб спускатися вниз по узбережжю Африки. Мері подумала про те, скількох з них спочатку силою завербували в Морфлот, оскільки вони, здавалося, проявляли деякий співчуття до ув'язнених і обурювалися поведінкою більшості піхотинців, яким під час подорожі особливо нічого було робити.

Багато піхотинці подорожували з дружинами і дітьми. Жінки боязко ступали по дошках палуби, і Мері шкодувала їх, навіть якщо вони вели себе дуже зарозуміло і не посміхалися. Вони були такими ж полонянками, як і вона, але, в той час як Мері знала, наскільки безневинно більшість з ув'язнених, ці жінки, ймовірно, уявляли собі, що всі вони відчайдушні головорізи, які тільки і чекають можливості захопити корабель і перебити всіх до останнього на борту.

Мері раділа, що рідко бачила тенча на палубі, бо помічала, як змінюється її тіло, хоча це і не було очевидно для інших. Її груди стала повніше, і живіт трохи округлився. Вона була вражена тим, що її зв'язок з Грехемом привела її в таке скрутне становище. Мері ніколи не думала, що це може статися з нею, але вона вже змирилася з цим. Частково вона прийняла свій стан, тому що її виховали з думкою, що всі діти - дар Божий і тому повинні бути прийняті всім серцем. Хоч Мері і відчувала деякі страхи з приводу пологів і через те, чи стане вона хорошою матір'ю, її дивним чином зігрівала перспектива, що у неї з'явиться хтось, кого вона зможе любити і про кого буде піклуватися. Мері сподівалася, що у неї народиться хлопчик, і уявляла, що він буде схожим на маленького Люка, сина одного з піхотинців.

Люку було сім років. Цей здоровань з чорним волоссям і блакитними очима посміхався їй, коли не бачила мама. Мері любила дивитися, як він намагається допомогти морякам, - він був явно закоханий в море так само, як і вона. Коли корабель обігнув узбережжі Франції і попрямував до Іспанії, погода стала тепліше і мати Люка часто сиділа з ним на палубі, навчаючи його читання та письма. Мері було шкода, що вона не вміла цього і не зможе навчити свою дитину.

Саме страх за безпеку свого малюка змусив її нарешті звернутися до хірурга Уайту. Батько завжди говорив, що корабельні хірурги або м'ясники, або п'яниці, але вона ніколи не бачила Уайта п'яним. Його веселе обличчя і м'яке звернення, коли він оглядав її перед відплиттям, спростовували думку про те, що він може бути м'ясником.

Мері не розказала про своє скрутному становищі нікому, крім Сари, і була впевнена в тому, що ніхто, і особливо Тенч, не здогадався про це. Але як не ніяково їй було визнаватися в цьому лікаря, вона розуміла, що повинна це зробити.

- Я думаю, що вагітна, - випалила вона, попередньо запитавши, чи може він дати їй що-небудь для рани на нозі, яка не хотіла гоїтися.

Він підняв одну кошлату сиву брову, потім поставив їй кілька запитань і велів лягти так, щоб він міг промацати її живіт.

- Зі мною все буде в порядку? - Запитала Мері, коли Уайт нічого не сказав.

- Звичайно, пологи на море не відрізняються від пологів на суші, - відповів він трохи різкувато. - Я думаю, ти повинна народити на початку вересня, коли ми опинимося в більш теплому кліматі. Ти сильна і здорова, Мері, з тобою все буде в порядку.

Тоді Мері зрозуміла, що зачаття, ймовірно, сталося на Різдво, в ту ніч, коли Спенсер Грехем був таким ніжним.

- Хто батько? - Запитав хірург, і його гострі темні очі свердлили її, ніби намагалися прочитати її думки. - Ти повинна сказати, Мері, тому що батька потрібно притягнути до відповідальності. Якщо це укладений, ви можете одружитися, а піхотинця можна змусити дати дитині своє ім'я.

Мері була здивована, що хтось турбується, від кого вона завагітніла, і ще більш здивована, що його можна притягнути до відповідальності. Але Мері не хотіла видавати Грехема. Без нього вона б не вижила на «Дюнкірке». І потім були ще його дружина і діти. Вони не заслуговували того болю, яку випробували б, дізнавшись, що він їм змінив.

- Його ім'я, Мері? - Вимовив Уайт ще твердіше.

- Я не знаю, хто батько, - сказала вона, зухвало склавши руки на грудях.

- Я тобі не вірю, - промовив він з докором. - Можливо, іншим жінкам я повірив би, але не тобі. Тепер скажи мені, і я сам цим займуся.

- Не скажу, - відповіла Мері вперто.

Уайт був роздратований.

- Твоя відданість гідна захоплення, але недоречна, Мері. Ти хочеш, щоб у твоєї дитини в метриці стояло «байстрюк»?

- Це не гірше, ніж мати мати-каторжніцу, - парирувала вона.

Уайт похитав головою і відпустив її, сказавши наостанок, що вона повинна подумати ще раз і повідомити йому, якщо передумає.

На наступний день після її візиту до хірурга вибухнула гроза. Люки знову були задраєно, і Мері довелося залишитися в трюмі. Після волі на палубі було жахливо знову опинитися замкненою в темряві разом з іншими жінкам, більшість з яких страждали від морської хвороби. Корабель крутило і гойдало, відхожі відра перекинулися. У трюм увірвалася крижана морська вода, намочивши арештанток. Єдине, що Мері могла робити, - це сидіти, щільно загорнувшись у ковдру, заткнути ніс і молитися, щоб шторм скоріше затих.

Три тижні знадобилося на те, щоб доплисти до Санта-Крус-де-Тенеріфе - першого порту, в який зайшов корабель, і до цього часу Мері краще познайомилася з двома моряками з Девоншир. Саме від них вона дізналася, що на одному з кораблів чоловіки-в'язні прорвалися через перегородки і дісталися до жінок перш, ніж корабель встиг відплисти. Ще вони розповіли, що арештантки, яких привезли з лондонських в'язниць, злісні, закоренілі злочинниці. Вони постійно билися між собою і були готові віддатися будь-якому за чарку рому.

Мері це налякало, оскільки вона думала, що укладені на інших кораблях не відрізнялися від укладених на «Шарлотті» Деякі з них були досить поганими людьми. Вона знала, що вони охоче стягнутий пенні з очей небіжчика [7]. Але щонайменше, їй було відомо, з кого можна спускати очей, і Мері відчувала себе в безпеці, знаючи, що капітан Гілберт ніколи не дозволить чоловікам-в'язням на його кораблі загрожувати жінкам.

Це був добрий, але в той же час строгий чоловік. У ті рідкісні моменти, коли чоловіки-в'язні перебували на палубі разом з жінками, за їх поведінкою уважно стежили піхотинці. І страху опинитися знову закутими в кайдани або бути відшмагати було досить, щоб як чоловіки, так і жінки поводилися пристойно.

І все ж, як і на «Дюнкірке», тут мали місце заборонені відносини, але не з офіцерами, а з піхотинцями і моряками. Мері Хейден і Кетрін Фраєр були з тих, хто найчастіше переступав цю межу, віддаючись будь-кому, хто цього захоче. Але ні Мері Броуд, ні Сара не пішли за їхнім прикладом. Вони, сміючись, говорили, що якщо не можуть дістати офіцера, то їм не потрібен ніхто. Правда полягала в тому, що їм уже не потрібно було боротися за виживання. Зараз у них було достатньо їжі і води для миття, а після дня, проведеного під сонцем на палубі, приємніше повернутися на ніч назад в трюм, ніж терпіти приниження і побої просоченого ромом моряка.

Єдиним чоловіком-ув'язненим, якого Мері часто бачила, був Вілл Брайант. Іноді до нього приєднувався Джеймі Кокс. Іншим чоловікам не дозволяли підніматися на палубу надовго. Мері не знала, чи відбувалося це тому, що арештанти своєю чисельністю переважали команду, або капітан Гілберт вважав, що жінкам-ув'язненим і сім'ям піхотинців свіже повітря потрібніше. Але у Уїлла були особливі привілеї. Схоже, він зміг добитися, щоб йому дозволили рибалити і поповнювати таким чином раціон корабля, так що кожен день він проводив значну частину доби на палубі. Мері захоплювалася його винахідливістю і думала, що у них є багато спільного.

Коли корабель кинув якір в Санта-Крус, щоб поповнити запаси свіжої води і провізії, команду корабля відпустили на берег, а в'язнів знову закували в ланцюги і задраїли люки трюмів. Був червень, стояла задушлива спека, і арештанти лежали, знемагаючи від спеки, в темряві. Після відносної свободи, якої вони насолоджувалися раніше, це здавалося нестерпним. Для Мері це було ще більш нестерпно, тому що зараз, коли у неї виріс живіт, їй стало незручно на твердій лавці, а від нестачі свіжого повітря її нудило.

Але коли вони знову підняли вітрило, попрямувавши в Південну Америку, в Ріо, ланцюги зняли і їм знову дозволили підніматися на палубу. Одного разу вдень Мері сиділа, гріючись на сонечку, і почула, як Уілл лається через те, що порвав свою рибальську сітку. Вставши, вона попрямувала до корми, де він розташувався, і запропонувала йому полагодити мережу.

Уілл став ще більш привабливим за час плавання. Покращений раціон збільшив обсяг його тіла, очі були блакитні, як небо над їх головами, світле волосся та бороду вибілило сонце, а шкіра стала золотисто-коричневого кольору. А ще у нього була нахабна посмішка і маса зухвалості.

- Ти знаєш, як заштопати мережу? - Запитав він з здивованим виглядом.

- А яка дівчина з Фоуея цього не знає? - Розсміялася вона.

Мері подумала, що, оскільки вона сиділа і проводила час з користю, штоп мережу, ніхто не підійшов і не наказав їм розійтися. Вони з Уіллом провели всю другу половину дня разом і базікали, в основному про Корнуоллі.

- Ти так покращала, - сказав несподівано Вілл. - Коли з'явиться малюк?

Мері охопило раптове збентеження. Вона не припускала, що про це міг знати хто-небудь крім хірурга Уайта і Сари. Якщо здогадався Вілл, можливо, Тенч теж знає!

- У вересні, - пробурмотіла Мері, почервонівши до коренів волосся. - Звідки ти знаєш?

- У мене є очі, - розсміявся Вілл. - Такі речі довго не приховаєш, особливо коли вітер натягує плаття на твоєму животі.

Мері почало нудити.

- Про це всім відомо?

Уілл знизав плечима.

- Почім мені знати. А що? Ти боїшся?

- Трохи, - зізналася вона. - Я не хочу, щоб про мене погано думали, і я нічого не знаю про немовлят.

- Не турбуйся про те, що про тебе подумають інші, - сказав він з усмішкою. - Поки ми доберемося туди, діти будуть у багатьох. А що стосується того, що ти нічого не знаєш про малюків, це цілком природно. Інші жінки тобі допоможуть, так що не турбуйся ні про що.

Мері зворушило, що він може бути таким чутливим: вона завжди думала, що у нього жорсткий характер. Трохи пізніше Вілл розповів їй, що чув, як один каторжник на «Александер», ще одному кораблі, сховався на палубі під час зупинки на Тенеріфе і пізніше, коли настала ніч, спустився до моря і вкрав човен, прив'язану до корми.

- Цей простак видав себе: пішов на данський корабель і попросив, щоб його взяли на борт. Я б пішов в місто і сховався, поки флотилія піде.

- Я на «Дюнкірке» всю дорогу мріяла про втечу, - зізналася Мері. - Але зараз у моєму становищі про це годі й думати. Але як тільки народиться дитина, я знову буду чекати слушної нагоди.

- А я спочатку подивлюся, що таке Ботанічний затоку, - сказав Вілл. - Якщо я зможу рибалити, побудувати собі пристойний будинок і вирощувати деякі овочі, можливо, там буде не так вже й погано.

- Але ми не знаємо, що з себе представляють укладені з інших кораблів, - поділилася своїми побоюваннями Мері. - Тут все з Девона і з Корнуолла і майже все непогані люди. Але я чула, що жінки на «Дружбі» гірше нікуди, особливо з Лондона. Їх прикували в кайдани за бійки один з одним. Як тільки ми зійдемо в Ботанічному затоці, доведеться з ними уживатися.

- Б'юсь об заклад, ти з будь-яким впораєшся, - сказав Вілл. - Я теж. Так що проживемо.

Через кілька днів Тенч заговорив з Мері. Він запитав, чи подобається їй подорож, і пояснив, що рідко з'являється на палубі, бо у нього занадто багато обов'язків в інших місцях.

- Ти добре себе почуваєш? - Запитав Тенч, уважно подивившись на неї. - Хірург сказав мені, що ти чекаєш дитину.

Мері змогла тільки кивнути. Вона відчула деяке полегшення від того, що її таємниця нарешті розкрилася, але вона боялася, що він запитає той же, що і Уайт.

- Я не суджу інших, - сказав Тенч м'яко, ніби здогадуючись, про що вона думає. - Я просто турбуюся про тебе. Тобі пощастило, що на борту Уайт, він хороший хірург. Ти отримуєш досить їжі?

Мері знову кивнула. Вона не вірила своїм вухам і боялася розкрити рот.

- Якщо тобі щось знадобиться, приходь до мене, - сказав Тенч, доторкнувшись до її плеча. - Я спробую дістати тобі в Ріо трохи фруктів. У таких довгих подорожах завжди загрожує цинга. Але капітан Гілберт, схоже, добре знає, що нам потрібно, краще, ніж будь-хто інший.

Він пішов, і Мері, дивлячись на його пряму спину, акуратно підстрижені темне волосся і сяючі чистотою білі бриджі, пошкодувала, що носить дитину не від нього.

По дорозі в Ріо вони кілька разів потрапляли в жахливий шторм. Корабель кидало з боку в бік у бурхливому морі, і трюми залила вода, змиваючи жінок з ліжок. Знову і знову укладені думали, що вони загинуть, адже кожен тріск корабельних балок здавався сигналом, що корабель ламається на частини. Навіть Мері, чи не страждала раніше морською хворобою, відчула нездужання і рвала, поки в шлунку вже нічого не залишилося, і так ослабла, що була не в силах рухатися.

Але шторму пройшли, і за ними пішов період мертвого штилю, коли корабель майже не рухався з місця. Саме в один з таких днів, коли Мері стояла біля поручнів на палубі, спостерігаючи те за іншими кораблями флотилії, то за дельфінами і морськими свинями, Тенч запропонував їй пошукати собі чоловіка серед чоловіків-ув'язнених.

У нього не часто з'являлася можливість поговорити з нею, а коли їм вдавалося перемовитися словом, це завжди було лише кілька хвилин. Але з того дня, як Тенч сказав їй, що знає про її вагітність, він завжди передавав їй що-небудь кожен раз, коли бачив її. Іноді це був шматок твердого сиру або пара корабельних галет. Кілька разів він приносив яйця, зварені круто. Тенч турбувався про її здоров'я, і ??цього було досить для Мері. Вона не хотіла, щоб він отримав через неї прочуханку від капітана.

- Ти уявляєш собі, як буде в Ботанічному затоці? - Почав Тенч, дивлячись не так на неї, а на море і на що стоять на якорі інші кораблі флотилії. - Я маю на увазі, ти врахувала, що чоловіків буде набагато більше, ніж жінок?

Мері похитала головою.

- По троє чоловіків на кожну жінку, - продовжував він, хмурячись, ніби був цим дуже стурбований. - Я підозрюю, що для вас, жінок, це може виявитися проблемою.

Мері з подивом зрозуміла, що Тенч натякає на можливість насильства.

- А ви, піхота, хіба не будете за нами наглядати? - Запитала вона.

- Ми зробимо все, що в наших силах, - сказав він серйозно. - Але навіть з самими благими намірами ми не зможемо перебувати поруч з вами всюди і завжди.

Мері пересмикнуло. Вона знала від Уїлла, що багато арештанти - відчайдушні хлопці, а й жінок таких було багато. Найбільше Мері боялася крадіжки їжі і особистих речей, але тепер Тенч дав їй зрозуміти, що злодійство буде не єдиною проблемою.

- Непогано б тобі подумати над тим, щоб вийти заміж, - сказав він.

На якусь частку секунди Мері вирішила, що він робить їй пропозицію, і її серце підстрибнуло.

- Заміж? - Повторила вона.

- За кого-то з ув'язнених, зрозуміло, - сказав Тенч швидко. - Твоїй дитині потрібен батько.

Мері відчула, що червоніє, і сподівалася, що він не зрозуміє чому.

- Але я майже нікого з них не знаю! - Промовила вона з обуренням.

Тенч глянув через плече, перевіряючи, чи не стежить хто за ними.

- Мені пора йти, - промовив Тенч. - Подумай над тим, що я сказав, добре?

Тенч пішов, перш ніж Мері встигла відповісти.

Мері дійсно обдумала те, що сказав Тенч. Чим більше вона про це думала, тим більше його слова знаходили сенс. Цілком ймовірно, що чоловіки, яких довгий час тримали під замком і не підпускали до жінок, могли бути небезпечні, як і деякі з жінок.

Але Мері бажала тенча, вона відчувала, що це любов на все життя і ніякий інший чоловік не зможе викликати у неї таких почуттів. Але Мері була реалісткою: можливо, вона йому подобалася, і цілком може бути, що він навіть мав до неї якісь романтичні почуття, але в неї не було часу, який знадобився б, щоб закохати його в себе так сильно, щоб він переступив рису і одружився на жінці-каторжніце. Крім того, через три роки він повинен повернутися в Англію, а їй залишиться ще чотири роки каторги.

Серед чоловіків-ув'язнених, яких Мері знала, тільки Уілл Брайант викликав у неї захоплення. Він був сильним і спритним, до того ж умів читати і писати, володів справжнім ремеслом, і їх об'єднувала спільна любов до човнів і морю. А ще він був гарний і мав лідерськими якостями.

Чим більше Мері думала про Уілл, тим сильніше переконувалася, що він буде ідеальним чоловіком. Звичайно, навряд чи він вважає її гарною партією, вона чекає дитину, і він не від Уїлла. І Мері не така вже приваблива. Але має ж бути якийсь спосіб змусити його вважати, що вона стане йому гарною дружиною.

Всі вісім тижнів до Ріо Мері не думала практично ні про що, крім того як переконати Уілла стати її чоловіком. Через її положення хірург Уайт дав їй дозвіл залишатися на палубі весь день в гарну погоду і збільшив її раціон. Це означало, що вона могла бачитися з Уіллом щодня. Мері чинила його мережі, обробляла рибу, часто давала трохи їжі зі свого додаткового раціону і подобалася йому.

Майже кожен день вона відкривала в Уілл якусь нову грань. Його хвастощі бувало утомливих, він думав, що може робити практично все, що завгодно, краще за інших, але він був сильним, практичним і недурною. До того ж в його характері відчувалося щось м'яке. Вілл завжди цікавився, як вона себе почуває, і одного разу запитав, чи може він покласти руку їй на живіт, щоб почути, як б'є ніжкою малюк, і здивувався, відчувши це. Він захищав тих, хто слабший, і був веселою людиною, рідко перебуваючи в зневірі.

Коли корабель пришвартувався в Ріо, на каторжників знову наділи ланцюга, люки задраїли і команда зійшла на берег. Ув'язненим періодично дозволяли виходити на палубу на короткий час, і ті, у кого були гроші, могли купити продукти у смаглявих чоловіків, підпливають до корабля на маленьких човниках, щоб поторгуватися.

У деяких більш щасливих каторжників були родичі досить близько від Девонпорта, які привезли їм перед відправленням корабля новий одяг, їжу, гроші та інші речі. У деяких були грошові запаси, які їм вдалося не розтратити під час перебування у в'язниці на «Дюнкірке». Вілл був одним з них - він сказав Мері, що тримає гроші в мішечку під сорочкою. Він купив апельсинів і половину віддав Мері. Ще він вручив їй шматок білої бавовни.

- Нашьешь одягу для малюка, - сказав Вілл з дивною боязкою посмішкою.

Коли Тенч повернувся на борт, злегка ослабів після п'янок і загули з іншими офіцерами, у нього теж був для неї подарунок - ковдру для дитини.

- Вілл купив мені бавовни, щоб я зробила придане для малюка, - додала Мері, після того як подякувала йому, ледве стримуючи сльози. - Я щаслива, що у мене є два таких хороших друга.

Ось за Уілла ти і повинна вийти заміж, - сказав Тенч різання, заставши її зовсім зненацька.

Заміж! - Вигукнула Мері, ніби це ніколи не спадало їй в голову. - Та з чого б він раптом захотів одружитися зі мною, якщо навколо стільки красивих і бездітних жінок?

- Тому що ти розумна, з тобою добре і спокійно, - відповів Тенч, і його карі очі блиснули. - Саме такі якості хотів би я бачити у своєї майбутньої дружини.

- А як щодо любові? - Запитала вона, жаліючи, що не вміє фліртувати, як це роблять інші жінки, щоб заманити чоловіка, якого вони хочуть.

- Я вважаю, що любов приходить, коли двоє людей відмінно ладнають один з одним, - сказав він серйозно. - Я думаю, багато хто плутає пристрасть з любов'ю. Це дві абсолютно різні речі.

- Хіба вони не існують разом? - Запитала Мері.

- Іноді, якщо дуже пощастить, - посміхнувся Тенч. - На жаль, багато хто з нас отримують або одне, або інше, але ніколи і те, і інше разом. Або, що ще гірше, відчувають і те, і інше до людини, який просто їм не підходить.

Мері здалося, що він намагається сказати їй, що саме це він відчуває по відношенню до неї.

- Але напевно, якщо відчуваєш до людини такі сильні почуття, він може відповісти взаємністю, - промовила вона палко.

- Можливо. - Тенч знизав плечима і подивився на Ріо. - Якщо зможеш поїхати з цією людиною туди, де твоє походження не має значення.

Їх розмова різко перервав з'явився на борту капітан Гілберт. Тенч повинен був підійти і привітати його, а Мері прослизнула назад на корму корабля, щоб подивитися на Ріо через бухту і подумати, захотів би Тенч взяти її туди.

Але якщо він цього хоче, чому він підштовхує її до думок про Уілл? Такі особливості чоловічої поведінки? Але Мері вже давно зрозуміла, що Тенч не такий, як інші чоловіки. Вони випливли з Ріо четвертого вересня, а через три дні, ввечері, у Мері почалися пологи.

Спочатку це було не так вже й погано. Мері тихо лежала поруч з Бессі і їй навіть вдалося подрімати. Але через кілька годин після опівночі у неї почалися сильні болі, і їй довелося встати і триматися за одну з корабельних балок, щоб біль хоч трохи вщухла. Вранці послали за хірургом Уайтом, але він оголосив, що все нормально і що перші пологи завжди тривають довше. Він наказав двом жінкам, якими випадково опинилися Мері Хейден і Кетрін Фраєр, зібрати соломи, на якій буде лежати Мері.

Корабель сильно гойдало, а Мері Хейден і Кетрін ставилися до породіллі з повним байдужості. Ще гірше було те, що люки закрили через сильний вітер, тому в трюмі стало темно і душно.

- Задоволення ти вже отримала, - сказала Мері Хейден злорадно. - Тепер доведеться помучитися.

Мері завжди розуміла: ці дві жінки вважають її винною в свої пригоди, скільки б вони не повторювали, що все це вже в минулому і забуте. Кожен раз, коли Мері дякували або хвалили інші ув'язнені, вона відчувала заздрість своїх колишніх подруг. Вона здогадалася, що для них її пологи - це можливість поквитатися. Вони сподівалися, що Мері осоромиться і більше не викликатиме того захоплення, яке відчували до неї інші.

Але Мері не збиралася доставити їм таке задоволення. З кожною новою сутичкою вона скрипіла зубами і стримувала стогін.

Біль наростала, і кожна сутичка ставала трохи сильніше. Зрештою Мері була змушена лягти і вчепитися за пов'язану вузлом мотузку, яку одна з жінок старшого віку завбачливо зав'язала над балки, щоб Мері могла за неї тягнути. Сара сиділа поруч, промокаючи їй лоб і даючи по ковтку води.

- Уже недовго залишилося, - прошепотіла вона підбадьорливо. - Якщо хочеш кричати - кричи, що не звертай уваги на цих двох стерв.

Мері подумала, що може померти під час пологів, і на якусь мить між переймами в її голові промайнула думка: як деякі жінки наважуються народжувати більше ніж одну дитину? І якраз тоді, коли вона відчула, що більше не може, виникло нове відчуття, ніби вона хоче напружитися.

Вона чула, як інші жінки, і серед них її мати, говорили про цю частину пологів, і знала, що це означає: дитина рветься назовні. Раптом її захлеснула хвиля ніжності до малюка, який у неї всередині, і вона здійснилася рішучості якомога швидше виштовхнути його.

- Він іде, - прошепотіла Мері Сарі і з наступного сутичкою зціпила зуби, підняла ноги високо вгору, потягнула за мотузку і з силою напружилася.

За ковдрою, яким Сара завбачливо заважила Мері, щоб відгородити їй трохи особистого простору, жінки були зайняті вечерею, і десь на задньому плані Мері відчувала запах тушкованого м'яса і чула чавкають звуки. Тряска корабля, здавалося, повторювала все, що відбувалося в її тілі, і Мері була рада, що темрява приховувала це, на її думку, незручне видовище.

Вона почула, як Сара веліла комусь піти за хірургом, але Уайт прийшов не відразу і тут же пішов, давши Сарі кілька коротких інструкцій і ліхтар, щоб присвічую.

- Не залишайте мене! - Заволала Мері, коли він відійшов.

- Жінки допоможуть, - сказав він різко. - Я тут навіть не можу стояти в повний зріст.

- Скотина! - Сара плюнула в його віддаляється спину. Але тут же повернулася і ніжно витерла Мері лоб. - У тебе ж є я, - сказала вона, намагаючись її втішити. - Я знаю, що робити, мила, з тобою все буде добре.

Біль була пекуча, і Мері здавалося, що вона вогнем проходить через її шкіру, коли Сара вимила її сідниці і стегна прохолодною водою. Мері сильно і довго тужилась, і нарешті відчула, як дитина йде, і почула крик Сари про те, що видно головка.

У Мері виникло відчуття, що з неї витягують велику слизьку рибу. Біль вщух, і вона почула голосу по той бік ковдри.

- У тебе дівчинка! - Заворкотали Сара з захопленням. - Така гарна, велика.

Світло від ліхтаря був тьмяним, але Мері побачила, як Сара піднімає щось схоже на кролика без шерсті. Потім раптом це щось вибухнуло криком, сердитим, що викликає, ніби відчувши жах від видовища темного корабельного трюму.

- Вона буде жити, - сказала Сара з полегшенням в голосі і віддала дитину Мері. - Ну, як ти її назвеш?

Мері якийсь час не могла відповісти. Вона мовчки з трепетом дивилася на свою дитину. У дівчинки були густі чорні волосся. Вона була багряно-червоною при слабкому світлі ліхтаря і била по повітрю своїми маленькими кулачками. Мері здавалося неймовірним, що цей сердитий маленький клубочок виріс всередині неї.

- Я назву її Шарлоттою, - вимовила вона нарешті. - Як корабель. - Тут перед нею спливло обличчя Грехема, ніжно схиляється над нею тієї ночі, коли, ймовірно, був зачатий їх дитина, і додала: - Шарлотта Спенс.

- Спенс? - Запитала Сара. - Що це за ім'я?

Мері не ризикнула відповісти на це питання.

- Можна мені тепер попити? У мене пересохло в горлі.

Чарльз Уайт повернувся пізно вночі в свою каюту з трюму, де він констатував, що дитина Мері благополучно з'явився на світло. Він налив собі склянку віскі і сів писати свій щоденник.

«Восьме вересня, - почав він. - Мері Броуд. Народила чудову дівчинку ».

Він з хвилину сидів і не міг думати ні про що інше, те, що трапилося в той день. Мері, яка лежала, хитаючи свою дитину, в цьому брудному смердючому трюмі, повністю зайняла його думки. Його часто викликали на пологи протягом багатьох років - і світські дами в шикарних будинках, і селянки в халупах, - і він допомагав їм усім. Його завжди хвилювало поява нового життя. Зараз він відчував докори сумління через те, що кинув Мері напризволяще. Вона була, безумовно, гарною жінкою, виділялася серед своїх подруг завдяки розуму і спокійним, стриманим манерам.

Можливо, він не став їй допомагати тому, що знав: малоймовірно, що дитина проживе більше ніж кілька тижнів. Дитяча смертність була досить висока і на суші, але на кораблі з щурами, вошами, гнилою водою і всілякими хворобами, які зачаїлися, чекаючи чергове ослабле тіло, у новонародженої дитини залишалося мало шансів. На кораблі сталося вже досить багато смертей, більшість з-за хвороб, занесених каторжниками з інших плавучих в'язниць. Але до Ботанічного затоки залишався ще довгий-довгий шлях.

А коли вони прибудуть, положення стане ще гірше. Необхідно будувати будинки, обробляти і засівати землю. Аборигени, можливо, нададуть ворожість, а погода буде нещадною до них. Навряд чи все це є ідеальним середовищем для того, щоб ростити маленьких дітей.

Але Уайт вирішив, що Мері стане відмінною матір'ю, адже у неї було так багато чудових якостей. Він знову подумав, хто батько дитини, і вирішив, що це Тенч, оскільки той перебував на «Дюнкірке» з Мері. Він явно чекав новин про неї, і його очі засвітилися, коли Уайт розповів йому про новий пасажира. Тенч поцікавився, які стать і ім'я дитини і чи добре себе почуває Мері.

І все ж Уайту здавалося, що Тенч не міг стати коханцем каторжніци. Це був чесний парубок, з вродженим почуттям власної гідності, більше цікавився справедливим облаштуванням світу, ніж фліртом з жінками. Але він мав якісь почуття до Мері Броуд, в цьому немає сумніву. І це цілком зрозуміло, якщо навіть такий закоренілий старий холостяк, як Уайт, зацікавився нею.

Чарльз важко зітхнув. У цій грандіозній ідеї - спустошити кораблі-в'язниці і послати всіх неблагонадійних громадян на іншу сторону світла - було дуже багато слабких місць. Ніхто точно не знав, який клімат в цій країні і які там аборигени, і невідомо, чи придатна там земля для обробітку. Це була гра з великою ставкою не тільки на життя ув'язнених, оскільки в Англії майже ніхто про них не турбувався, але і на життя тих, кого послали охороняти в країні порядок.

Капітан Артур Філіп, командувач всієї флотилією, особисто висловлював занепокоєння з приводу недостатності провіанту, інструментів і одягу на вантажних кораблях і про погане їх якості. Крім того, серед ув'язнених було мало кваліфікованих ремісників.

Чарльз похмуро втупився на незаповнену сторінку щоденника. Якби всі ув'язнені виявилися такими, як Мері Броуд і Уїлл Брайант, - розумними, кмітливими людьми, можливо, цей проект мав би шанси на успіх. Але на жаль, велика частина каторжників були запеклими негідниками, покидьками англійського суспільства. По суті, ідея виявилася приречена на провал ще до того, як її було виконано.

Через п'ять тижнів, коли корабель підпливав до Кейптауна, Мері стояла біля поручнів з Шарлоттою на руках і захоплювалася красою пейзажу.

Постановка сонце робило небо рожево-ліловий. Всі одинадцять кораблів йшли зараз близько один до одного, і їх вітрила хвилювалися під вітром. Море було бірюзового кольору, і косяк дельфінів стрибав і пірнав навколо «Шарлотти», ніби влаштовуючи особливе уявлення. Уже кілька днів вони бачили дельфінів, а ще китів, і це видовище ніколи не набридало Мері.

- А ти навіть не дивишся, - ніжно дорікнула вона міцно спала Шарлотту, яка була загорнута в ковдру, подароване тенча.

Жахи, пережиті під час пологів, вже майже забулися. У Мері було досить молока, і Шарлотта відчувала себе чудово. Мері приділяла їй всю свою увагу.

Вона ніколи не думала, що зможе відчувати стільки почуттів до своєї дитини. Мері рідко клала її, оскільки боялася, що інші жінки засунуть малятку свій брудний палець в рот або впустять її, якщо візьмуть на руки. Один з моряків зробив для дитини маленьку колиску, але, хоча Мері ставила її на палубі днем ??і клала туди дитину, завісивши шматком полотна від сонця, ночами вона занадто турбувалася через щурів і міцно тримала Шарлотту на руках.

Капітан Гілберт сказав, що дівчинку можна охрестити, коли вони доберуться до Кейптауна, оскільки на борт флотилії зійде священик. Це зворушило Мері: вона чекала, що до дитини арештантки будуть ставитися з презирством, як ніби він не зовсім людський.

- Я вважаю, ми зможемо побачити Стіл-Гору завтра вранці, - несподівано промовив за її спиною Тенч. Мері не почули, як він підійшов. - Вона і виглядає як стіл, - продовжував він. - У неї плоска вершина, а коли вона оповита серпанком, здається, ніби це скатертину, щонайменше, мені так говорили. Я раніше не був в Кейптауні.

- Ти зможеш вивчити його, - сказала Мері з тугою. - Побачити тварин і все інше. Вона знала, що Тенч любить все досліджувати і записувати в своєму щоденнику, де він був і що бачив. Мері ніколи не зустрічала людей, які б з таким ентузіазмом дивилися на нові незнайомі місця.

- Ти не завжди будеш ув'язненої, Мері, - промовив він м'яко. В його голосі прозвучало співчуття. - Коли поселення в Ботанічному затоці почне процвітати, а твій термін підійде до кінця, перед такою жінкою, як ти, відкриються необмежені можливості.

- А ти на той час заїдеш додому, - відповіла Мері, намагаючись зберегти невимушений тон.

- Думаю, що так, - сказав Тенч. - А ти будеш частиною нової громади, і я не сумніваюся, що ти вийдеш заміж. Можливо, у маленькій Шарлотти з'явиться братик або сестричка. - Він нахилив голову до дівчинки, яку Мері тримала на руках, і поцілував її в чоло. - Виходь за Уілла Брайанта, Мері, ви будете гарною парою.

З тих пір як народилася Шарлотта, Тенч ніколи не згадував про Уілл, але те, що він явно тримав цей факт в голові, довело Мері, що він говорив з цього приводу абсолютно серйозно.

- Ну і як мені це зробити, навіть якщо припустити, що це гарна ідея? - Запитала вона.

Тенч на мить задумався.

- Я б відкрив всі карти. Вказав йому на переваги людини, у якого є дружина. Особливо така, як ти.

Мері відповіла напівусмішкою.

- Якби я була вдома, я б вважалася незавидною нареченою, Я погано готую, не вмію шити і не годжуся для всяких жіночих справ.

- У Ботанічному затоці немає особливої ??необхідності в веденні домашнього господарства, - заперечив Тенч з сумною усмішкою. - Там будуть процвітати тільки найжорсткіші, тільки ті, які зможуть адаптуватися краще за інших. В тобі є стрижень, Мері, та й рішучості тобі не позичати. Уїлл знає це, він захоплюється тобою. Я не думаю, що його доведеться довго вмовляти.

- А як би вчинив ти, якби жінка запропонувала тобі одружитися з нею? - Запитала вона, посміхаючись, ніби це всього лише жарт.

- Ну, це дивлячись, яка жінка, - розсміявся він. - Якби вона виявилася багатою і красивою, я був би задоволений.

- Значить, проста девушка-арештантка не має жодних шансів? - Запитала вона, намагаючись з усіх сил уявити це як жарт, але все одно їй не вдалося приховати образу в голосі.

Тенч не відповів, і Мері стало соромно.

- Вибач, я збентежила тебе, - сказала вона.

На її подив, Тенч повернувся до неї і м'яко торкнувся долонею до її щоці.

- Я сказав, що був би задоволений, якби мене попросила багата і красива дівчина. Але я точно так же пишався б, якби це була дівчина-ув'язнена, яка мені подобається. Але я не прийняв би пропозицію від жодної з них, - сказав він, дивлячись їй прямо в очі. - Чи не тому, що вона мені байдужа, і не тому, що я вважав би її нижче себе, а просто тому, що я не з тих, хто одружується, Мері. Я занадто багато хочу побачити. Я не створений для сімейних уз.

- Ти можеш закінчити життя одиноким старим, - сказала Мері, відчуваючи клубок у горлі і стримуючи сльози.

- Так, це так, але, щонайменше, я не приречу свою дружину на самотність, поки буду їздити по світу, - відповів Тенч і посміхнувся. - І не залишу дітей без батька.

Хрещення Шарлотти відбулося на четвертий день стоянки в Кейптауні. Преподобний Річард Джонсон зійшов на борт в неділю вранці і провів службу для команди і укладених всій флотилії.

Мері була єдиною укладеної без кайданів. Їй зняли їх на час служби, але потім повинні були негайно надіти. Вона попрацювала над своєю зовнішністю, вимивши волосся, так що вони засяяли, і одягла сіре бавовняне плаття, яке їй подарував Грехем на «Дюнкірке». Їй би хотілося, щоб воно було не таким пом'ятим, оскільки їй довелося заховати його в трюмі, коли видавали широкі безформні сукні з грубої матерії для жінок-ув'язнених.

Преподобний Джонсон звернув свою проповідь до ув'язнених, кажучи, що Ботанічний затоку стане для них чудовою нагодою почати нове життя, якщо вони покаються в гріхах, які стали причиною їхньої присутності тут. Він переконував чоловіків вибрати собі дружин, оскільки тільки в шлюбі вони зможуть знайти щастя і задоволення.

Мері відчула на собі погляд Уїлла, коли зробила крок вперед з Шарлоттою на руках, щоб приступити до церемонії хрещення. Коли преподобний Джонсон полив водою голівку дівчинки і та почала кричати, заглушаючи його слова, Мері мовчки помолилася не тільки за безпеку Шарлотти, а й про те, щоб Уїлл захотів взяти її в дружини.

Мері невпевнено піднімалася по похилому трапу з дитиною на руках, оскільки сходинки були слизькими, але вона рвалася на свіже повітря. Цілий тиждень їй не вдавалося поговорити з Уіллом, тому що вони потрапили в шторм і їм довелося залишатися внизу.

Вілл був на палубі і знову рибалив. Почувши кроки за спиною він повернувся з широкою посмішкою:

- Приємно вибратися на повітря, правда?

- Я б ні хвилини більше не витримала там, внизу, - сказала Мері, розсміявшись. - Все одно що їсти суп, який стоїть уже тиждень.

- Ми з тобою з одного геста, - сказав Вілл, схвально дивлячись на неї. - Як малятко?

- Прекрасно, - відповіла Мері, перевівши погляд на сплячу дівчинку, яку вона прив'язала до себе хусткою для більшої надійності. - Цікаво, чи є маленькі діти на інших кораблях?

- Я чув, є декілька, - сказав Вілл. - Так що Шарлотті буде з ким грати, коли вона підросте.

- А якщо люди почнуть вступати в шлюб, як радить преподобний, скоро дітей стане більше, - додала Мері.

Уілл розсміявся.

- Багато чекають не дочекаються церемонії вінчання. Б'юся об заклад, що й року не пройде, як ми опинимося просто завалені немовлятами.

- Але на кожну жінку припадає по троє чоловіків, - зазначила Мері. - Б'юсь об заклад, що дружини будуть у великому попиті.

Мері занервувала, тому що якраз нагодився підходящий момент для розмови, але вона боялася вимовити те, що було в неї на думці.

- Я впораюся, сказав Вілл. - Збудую їх усіх в одну шеренгу.

Його зарозумілість укололо Мері.

- Тоді вибирай ретельно, - сказала вона. - У тих жінок, які сидять внизу під палубою, залишилося мало здорового глузду, а ті, які на інших кораблях, можуть виявитися ще дурніший.

- Ось ти була б непоганою партією для будь-якого, - несподівано заявив Вілл. - У тебе є голова на плечах, і ти не така нечупара, як більшість арештанток.

Мері зробила глибокий вдих, щоб заспокоїтися.

- Я могла б стати хорошою дружиною для тебе, - випалила вона. - Я розбираюся в човнах і рибальстві. Ми з однієї місцевості, і офіцери нас обох люблять.

Уілл, здавалося, був убитий наповал такою пропозицією. Він дивився на неї, широко відкривши рот.

- Ти хочеш, щоб я на тебе одружився? - Запитав Уїлл нарешті, і його голос злегка затремтів.

- З тобою може трапитися і найгірше, - сказала Мері, пунцево червоніючи. - Я здорова і сильна. Я можу важко працювати, щоб домогтися того, чого хочу. Звичайно, у мене є Шарлотта, і, можливо, чоловіки не хочуть чужих дітей ... - Вона раптом замовкла і не могла придумати ніяких інших причин, за якими він повинен вибрати її, до того ж їй було дуже соромно просити.

- Ось це так! - Вигукнув Вілл, розпливаючись в усмішці. - А я-то думав, що ти занадто горда, ні перед ким не кланяєшся.

- Я і не вклоняюся, - промовила Мері швидко. - Ти мені подобаєшся, і в моєму реченні є здоровий глузд.

- Я б хотів дружину, якій буду не тільки подобатися, - сказав Вілл. - Я хочу, щоб вона пристрасно мене любила.

Мері була готова до абстрактним розмовам, щоб переконати Уілла погодитися на її пропозицію, але вона не змогла б зображати бурхливу пристрасть до нього. Побачивши цієї самовдоволеної усмішки вона відчула себе нерозумно.

- Ми більше року були добрими друзями, - сказала вона, подумавши пару хвилин. - Хіба ти хотів би мати друга, який буде брехати тобі?

- Звичайно, ні, - сказав він, не перестаючи, однак, при цьому самовдоволено посміхатися. - І все-таки я хочу дружину, яка буде пристрасно мене любити.

- Може бути, з часом, - відповіла Мері, густо почервонівши, бо знала, що він кинеться до інших чоловіків і розповість про цю розмову. - У нас поки не було можливості познайомитися один з одним ближче ...

Але перш ніж Мері змогла додати що-небудь ще, вони почули попереджувальний окрик від одного з морських піхотинців, Вони явно стояли дуже близько, тому він був стурбований.

- Але я мушу поспішати, - сказала Мері. - Подумай над моїми словами.

Кілька наступних тижнів видалися важкими, з сильними штормами і шквалами, перемежовуються періодами штилю, коли корабель майже не рухався з місця. Кількість видається свіжої води було урізано, щоб заощадити її, їжа почала псуватися. Часом Мері сильно нервувала, бо у неї знижувалося кількість молока і вона занадто боялася того, що її чекало.

Більшість жінок були такими пустоголовими, що, по всій видимості, уявляли собі, що їдуть на готове місце. Мері знала, що їм доведеться жити в наметах і що, ймовірно, якусь кількість взятої в запас їжі пропаде по дорозі, а багато тварин загине. До народження Шарлотти їй в голову ніколи не спадало на думку про можливість аварії корабля, але зараз вона боялася цього при кожному штормі. Води, в яких вони йшли, майже не досліджені, ніхто з команди тут раніше не був. Ніхто нічого не знав аж до того, чи були аборигени канібалами і чи є там хижаки, які можуть розірвати їх на частини.

Але ще гіршим в деякому відношенні здавалося те, що Уїлл так ні слова і не сказав їй щодо її пропозиції. Мері не знала, чи означає це, що він все ще думає чи ж він вважає це занадто смішним навіть для обговорення.




 Леслі Пірс |  Подяка |  Глава перша |  глава друга |  глава шоста |  глава сьома |  глава восьма |  глава дев'ята |  глава десята |  глава одинадцята |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати