На головну

ОБСТЕЖЕННЯ РОЗУМІННЯ МОВИ

1.  III. ПРОБЛЕМИ продукування та РОЗУМІННЯ МОВИ
  2.  III. ПРОБЛЕМИ продукування та РОЗУМІННЯ МОВИ
  3.  А В МІРУ НЕРОЗУМІННЯ, ПРАЦЮЄ НА ТОГО, ХТО РОЗУМІЄ БІЛЬШЕ!
  4.  Акушерсько СТАТУС-СПЕЦІАЛЬНА Акушерсько ОБСТЕЖЕННЯ
  5.  Антитеза: за межами розуміння
  6.  БІЛЬШЕ ВИСОКІ РОЗУМІННЯ
  7.  У «Инженере-фізики» в статті «Не викликає у мене розуміння» Е. В. Смирнова запропонувала відновити музей історії МІФІ. Яка зараз ситуація?

Обстеження мовних процесів має включати і розуміння мови. Ми вже говорили про те, що при обстеженні словникового запасу, якщо дитина не може назвати предмет або називає його невірно, необхідно перевірити пасивний словник. Крім того, вказувалося, що має враховуватися, як дитина розуміє значення вживаних слів.

Слід виявити також, як розуміє дитина прості речення, які, як відзначають деякі автори, є основною одиницею мови.

Найбільш простий прийом при обстеженні розуміння мови - виконання дитиною ряду словесних наказів, наприклад: «Візьми книгу. Закрий двері. Дістань зошити і ручку ». Цей прийом ускладнюється, якщо запропонувати дитині виконати відразу два-три дії, сформульовані в одному реченні. При цьому одну дію не повинно бути пов'язане з іншим, не повинно випливати з попереднього. Наприклад, дитині кажуть: «Поклади зошит на стіл, закрий двері, подай стілець». Щоб правильно виконати інструкцію, він повинен сприйняти що входять до складу пропозиції слова і їх синтаксичні зв'язку.

При обстеженні розуміння різних пропозицій основна увага звертається не тільки на те, як дитина сприймає окремі слова, а й на те, як він розуміє їх зв'язок у реченні. Ось прийоми, які можуть бути спеціально використані для виявлення розуміння деяких граматичних форм мови . (Виноска: За матеріалами досліджень Г. І. Жаренкова.)

Обстеження розуміння форм однини і множини іменника. Матеріали для обстеження - дві картинки. На одній з них зображено олівець, на інший -карандаші. Дитині дається інструкція: «Покажи, на якій картинці намальований олівець (олівці)».

Розуміння форм єдиного і множини дієслова і прикметника. При обстеженні використовуються пари картинок. На одній картинці зображено хлопчика, що сидить на лавці, на іншій - кілька хлопчиків, що сидять на лавці. На одній картинці - один синій куля, на іншій - кілька. Дитині говорять: «Слухай уважно. Зараз я буду говорити тобі про який-небудь одній картинці, а ти повинен показати, про яку зображенні я говорю: «На лавці сидять .... На зображенні синій ...». Випробуваний повинен показати відповідну картинку.

Розуміння форм чоловічого і жіночого роду дієслова. Матеріал для обстеження - картинки. На одній з них - дівчинка, що зловила рибу, на іншій - хлопчик, що зловив рибу, і т.д. Інструкція дається така: «Дівчинку і хлопчика, які намальовані на картинках, звуть однаково. Дівчинка - Валя і хлопчик-Валя. (Перевіряється, зрозумів і запам'ятав це дитина: «Де Валя? Як звати хлопчика?»). Я буду говорити, а ти будеш вгадувати, про кого я говорю - про хлопчика або про дівчинку, і покажеш відповідну картинку. «Валя зловив рибу. Покажи, де це? Валя намалювала будинок. Де це? »І т.д.

Розуміння форм чоловічого, жіночого та середнього роду прикметника. Дитині даються три картинки, на яких зображені червоний куля, червона чашка, червоне відро. Пропонується докінчити фразу, показуючи картинку: «На зображенні - червоний (червона, червоне) ...» Або: «Скажи, що на картинці?»

Для того щоб встановити, як діти розуміють приводи, можна взяти деякі з них (з просторовим значенням): в, на, під, над, за, з, позаду, попереду, між. Дитині говорять: «Поклади перо на книгу». І т.д. Додатковий матеріал можуть дати малюнки дітей за завданням. Наприклад, дитині пропонують: «Намалюй біля будинку дерева».

Для обстеження розуміння відмінкові закінчення можуть бути використані такі прийоми: перед дитиною розташовані три предмети, наприклад ручка, зошит, лінійка, пропонується показати два з них -Ручка і зошит. Потім дається інструкція, що включає ті ж слова в іншій формі: «Покажи ручкою зошит. Покажи лінійкою ручку ».

Щоб виконати це завдання, дитина повинна враховувати не тільки предмети, позначені відповідними словами, а й ті відносини, які передано з допомогою орудного відмінка.

Потім пропонується третій варіант зазначеного прийому, для виконання якого необхідно, щоб дитина відволікся від порядку слів, даного в реченні. Інструкція формулюється таким чином: «Покажи зошит ручкою, лінійку зошитом, ручку лінійкою».

Для виявлення рівня розуміння мови, крім зазначених прийомів, застосовуються і інші. Наприклад, дитині пропонується визначити, яка з двох сказаних логопедом фраз правильна: Весна буває перед влітку або Літо буває перед навесні.

Пропонується порівняти дві фрази і сказати, чи однакові вони: Хлопчик біжить за собакою. Собака біжить за хлопчиком. Або, пропонуючи фразу Хлопчик біжить за собакою, запитати: «Хто біжить попереду?» Можна дитині сказати пропозицію типу Я пішов в школу після того, як, зробив уроки і запитати його, що хлопчик зробив раніше. Або дати таку фразу: Володя зламав лінійку, яку йому подарувала Оля - І з'ясувати при цьому, що було раніше - Володя зламав лінійку або Оля подарувала її йому.

Наведені вище конструкції пропозицій не можна зрозуміти по безпосередньому враженню, так як вони відображають не ізольовані предмети, дії, якості, а складні відносини між ними, виражені або за допомогою флексії, або за допомогою службових слів або порядку слів у реченні.

Глава I. ПРЕДМЕТ логопед |  Глава II. ПРИЙОМИ ВИЯВЛЕННЯ МОВНИХ ПОРУШЕНЬ У ДІТЕЙ |  Обстеження артикуляційного апарату |  Обстеження вимови звуків |  ОБСТЕЖЕННЯ СЛОВНИКОВОГО ЗАПАСУ |  IV клас. |  ОБСТЕЖЕННЯ теми й плавність МОВИ |  мовна карта |  ХАРАКТЕРИСТИКА загального недорозвинення мови в ДІТЕЙ |  ФОРМУВАННЯ МОВИ ПРИ ЇЇ недорозвинення |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати