Головна

Розділ 8. Особливості патопсихологического ДОСЛІДЖЕННЯ В КЛІНІЦІ ПРИКОРДОННИХ СТАНІВ

1.  A. Велика статистична сукупність, з якої відбирається частина об'єктів для дослідження.
  2.  A. Розділ біомеханіки, в якому досліджується рух крові по судинній системі.
  3.  C. Найменша відстань між подразниками, при якому останні сприймаються як роздільні.
  4.  I Розділ роботи «Розробка концепції
  5.  I. Завдання дослідження
  6.  I. Визначення термінів і предмет дослідження
  7.  I. Організаційно-методичний розділ

8.1. Особливості патопсихологічного дослідження в клініці прикордонних станів.

8.2. Теорії розвитку психопатологічних рис особистості і невротічес-ких симптомів.

8.3. Прикордонна структура особистості.

8.1. Особливості патопсихологічного дослідження в клініці прикордонних станів.

Головною особливістю патопсихологического дослідження в клініці прикордонних станів є вивчення конкретної особистості страждає людини.

Одним з основних принципів, службовців методологічною основою патопсихологического дослідження особистості є положення про необхідність «виходити в психологічних дослідженнях з поняття особистості в її конкретних відносинах, а не з її абстрактних властивостей і окремих психічних функцій ...» (Мясищев, 1974).

Відповідно до цього положення в центр досліджень стають не приватні, хоча і дуже важливі питання вивчення тих чи інших психічних функцій і станів, а вивчення особистості в системі її соціальних зв'язків і відносин. Особливе значення має дослідження внутрішньої картини хвороби і очікуваних її наслідків, відносини пацієнта до хвороби, лікування, референтного оточення, до своєї професії, до виробничої та особистої ситуації, визначення зони конфліктних переживань, способів вирішення конфліктів і механізмів психологічної компенсації.

Патопсихологическое дослідження в клініці прикордонних станів направлено на рішення психотерапевтичних, психокорекційних та реабілітаційних завдань.

У зв'язку з цим особистісна діагностика фактично є початковим етапом психологічної корекції та реабілітації, так як від її результатів залежить вибір адекватних психокорекційних, психотерапевтичних, ресоціалізірующіх методів. Крім того, саме на етапі психологічної діагностики встановлюється психологічний контакт з хворим, характер якого багато в чому визначає ефективність лікувально-відновлювальних заходів.

Для цього в ході патопсихологического дослідження конкретної людини визначається структура змін, особливості властивостей особистості, з'ясування системи значущих відносин, мотиваційної спрямованості, ціннісних орієнтацій, вивчення «зони клнфліктних переживань» хворого, способів вирішення конфліктів і механізмів психологічної компенсації, копінг-стратегій, особливостей внутрішньої картини хвороби.

8.2. Теорії розвитку психопатологічних рис особистості і невротічес-

ких симптомів.

В даний час психологи різних теоретичних орієнтацій сходяться у визнанні патогенного впливу порушених сімейних відносин на психічний і моральний розвиток особистості.

Серед причин, що сприяють формуванню психопатологічних рис особистості і невротичних симптомів, зазвичай називають сімейні конфлікти, відсутність одного з батьків, неправильні виховні позиції матері або батька, ранню ізоляцію дитини від сімейного оточення і деякі інші.

Тим не менш, до цих пір багато чого залишається незрозумілим: психологічні механізми впливу подібних обставин на душевний світ дитини, міра їх патогенного впливу, парціальний або глобальність порушень розвитку, можливість і спрямованість психотерапевтичних впливів.

Е. Еріксон вважає материнську любов і турботу в дитинстві фундаментальною основою розвитку самоідентичності та довірливого ставлення до інших. Включений в ці емоційні зв'язки, які в найперші місяці життя носять симбиотический характер, дитина до кінця першого півріччя виявляється вже в стані диференціювати власне Я від не-я - матері. Цей період і вважається найбільш сензитивним в розвитку відносин, які отримали назву "поведінку прихильності". У традиційних дослідженнях, як і в життєвому досвіді, відносини прихильності зв'язуються, перш за все, зі специфічними функціями матері - вона годує, доглядає за дитиною, грає, зазвичай проводить з ним більше часу, ніж інші члени сім'ї. Чи слід звідси, що дитина прив'язується до матері "з-за цього", і означає, що будь-яка людина, добре виконує ці функції, може замінити матір? Відповідь на це питання досі залишається дискусійним і представляє предмет численних досліджень. Експерименти Харлоу зі співробітниками дозволяють, як ніби-то вирішити це питання позитивно. Малюки мавпочки-резусу показували всі ознаки прихильності до мамам-суррогатам, правда, якщо ті були зроблені з м'якої пухнастої тканини: вони притискалися, милувалися до них, ховалися в їх "обіймах", якщо відчували страх. Однак, ставши дорослими, ті ж мавпочки виявляли грубі порушення емоційного реагування, сексуального та соціальної поведінки: підвищену боязливість і агресивність, нездатність до каплиці, а в разі материнства - жорстокість до дитинчат.

Цікаво, що, за даними Б. Тізард, приютские діти, позбавлені материнського піклування в дитинстві, відрізнялися від вихованих будинку, перш за все, у сфері соціальних контактів: їх характеризували, зокрема, войовничість, підвищена збудливість з однолітками, прихильність до дорослих, відсутність вибірковості та сталості у виборі об'єктів прихильності.

Зіставлення хоча б цих досліджень змушує припустити, що переадресування материнських функцій іншій особі не породжує сама по собі відносин прихильності. Боулбі постулював два умови, недотримання яких тягне за собою неможливість утворення емоційних зв'язків або їх розрив: наявність однієї-єдиної людини протягом тривалого часу доглядає за дитиною, і сталість, безперервність цих відносин в певний період сензитивності до них. Зокрема, малюки, часто госпіталізуються або віддані в притулки в період після 6 місяців і до 2-3 років, згодом виявляються нездатними не лише відновити свої колишні емоційні контакти з матір'ю, але і встановити їх з новими людьми (Соколова Е. Т., 1981)

Наявність сензитивного періоду доводить і гостра емоційна реакція на розлуку з матір'ю, диагностируемая у дітей не молодше 6 місяців і не старше 3 років. На першій стадії дистресу діти криком, плачем, мімікою, рухом тіла активно висловлюють протест. На другий - очікування поступово змінюється відчаєм і безнадією; третя стадія - це повне відчуження і втрата інтересу до батьків. Воулбі стверджує, що негативний ефект розлуки виникає не внаслідок недоліків догляду, а як емоційна реакція на втрату абсолютно певної людини - матері. При цьому наявність інших людей, які виявляють ніжність і увагу до дитини, наприклад другого з батьків або члена сім'ї, зменшує дистрес, але не усуває його зовсім.

Отже, розлучення дитини з матір'ю в певному віці викликає гостро негативну емоційну реакцію. Чим довше розлука і чим більше обтяжуючих її чинників (поганий догляд, дефіцит емоційного спілкування з іншими людьми) найімовірніше, що дистрес розвинеться в необоротне відчуження між батьком і дитиною. В останньому випадку можна говорити не про безпосереднє ефекті материнської депривації, а про її віддалені наслідки, т. Е стійких і малозворотні викривлення особистості вже змужнілого дитини. У зв'язку з цим привертає увагу так званий синдром "афективної тупості". Його основний радикал - своєрідна нездатність до прихильності і любові, відсутність почуття спільності з іншими людьми, холодність, відкидання себе і інших, що може знаходити вираз у агресії, спрямованої назовні (антисоціальний поведінці) або на власну особистість (схильність до суїцидів). М. Раттер уточнює, що цей варіант аномалії особистості, мабуть, сягає своїм корінням в глобальне порушення сімейних взаємин.

Інший варіант спотвореного розвитку за своєю феноменології нагадує класичний тип так званої "невротичної особистості". Основні риси такої особистості - підвищена тривожність, невпевненість, залежність, спрага любові і нав'язливий страх втрати об'єкта прихильності. Подібно психопатам, невротики також відчувають утруднення у встановленні довірчих відносин з іншими людьми, проте не стільки через відсутність душевного тепла, а скоріше через невпевненість в собі. Згодом ці особистісні особливості проявляються в стилі подружніх і батьківських відносин: наприклад, показано зв'язок між жорстокістю батьків і відкиданням їх самих в дитинстві, повторюваність розлучень в декількох поколіннях, вплив низької самооцінки матері на формування заниженої самооцінки у дитини.

Важливо відзначити, що такого роду спотворення розвитку зустрічаються не тільки в осіб, в ранньому дитинстві розлучених з матір'ю, але також і у тих, хто зазнав впливу неправильних батьківських установок. Зокрема, Боулбі виділяє наступні типи патогенного батьківської поведінки: 1) один, обоє батьків не задовольняють потреби дитини в любові або повністю відкидають його; 2) дитина служить в сім'ї засобом усунення подружніх конфліктів; 3) загрози "розлюбити" дитини або покинути сім'ю, використовувані як дисциплінарні заходи; 4) навіювання дитині, що він своєю поведінкою винен у розлученні, хвороби або смерті одного з батьків; 5) відсутність в оточенні дитини людини, здатного зрозуміти його переживання, стати фігурою, замісної відсутнього або нехтує своїми обов'язками батька.

Таким чином, нерозвиненість або руйнування емоційних відносин з найближчим сімейним оточенням може розглядатися в якості механізмів розвитку прикордонної особистісної структури. Нерозвиненість цих відносин лежить в основі психопатичного варіанта аномалії, в той час як їх порушення - в основі невротичного варіанта. Обидва типи аномалій, незважаючи на ряд феноменологічних розходжень, мають в якості загального радикала спотворення самооцінки і порушення міжособистісних відносин. Однак механізм їх формування різний.

Нерозвиненість відносин прихильності між матір'ю і дитиною в подальшому перетворюється в стабільний відкидання дитиною власного "Я", що в свою чергу призводить до глобального відкидання світу соціальних відносин. Такій людині недоступно почуття любові, спільності і єднання з іншими людьми, так само, як і іншим не дано пробитися до його душі. Дефіцит позитивних емоційних зв'язків у родині ускладнює ідентифікацію з батьками, а це змушує дитину шукати зразки для співпереживання і наслідування поза сім'єю. Оскільки у дитини відсутній емоційно маркований образ "хорошого", то нерідко його товаришами стають особи з антисоціальною поведінкою Соколова Е. Т., 1995).

Дитина, часто (і нерідко з незрозумілих для нього причин) розлучатися з батьком, до якого він найбільше прив'язаний, або раптово позбавляють його любові, несвідомо починає відчувати, що його люблять за "щось" і що він в будь-яку хвилину може втратити розташування близької людини. Ця ситуація "умовного прийняття" (К. Роджерс) народжує, з одного боку, невпевненість в цінності власного Я (низька самоповага, що іноді доходить до самоприниження), з іншого - постійне прагнення заслужити любов іншої людини, всіма силами утримати її, т. Е . залежність від об'єкта прихильності. Крім того, відчуття небезпеки, відсутність довіри до себе, що виникли вже в ранньому дитинстві, в міжособистісних відносинах обертаються ворожістю і підозрілістю до інших аж до розвитку Параноїд.

Утвердилась у вітчизняній психології традиція руху психологічного аналізу від сформованих (нормальних або аномальних) особистісних утворень до вивчення умов і механізмів їх прижиттєвого формування, звертається до сім'ї і дитинства та тут шукає джерело розвитку спотворень найбільш істотних утворень особистості. До числа таких утворень відноситься самоотношение, що грає чималу роль в забезпеченні ефективного функціонування особистості. У перші роки життя сім'я є для дитини основною моделлю соціальних відносин; в подальшому, хоча вплив сім'ї зберігається, більшого значення набувають контакти з однолітками і дорослими поза домом. Є підстави вважати період до трьох років вирішальним у формуванні "базального" Я. Можна припустити, однак, що когнітивна та афективна складові самоставлення розвиваються не одночасно - дитина значно раніше починає відчувати себе істотою улюбленим або знехтуваним і лише після цього має здібності і кошти когнітивного самопізнання. Інакше кажучи, відчуття "який Я" складається раніше, ніж "хто Я". Максимально емоційно насичені в системі сімейних відносин зв'язку - відносини між дитиною і матір'ю (Соколова Е. Т., 1995). Материнське ставлення - схвалення, прийняття, прихильність, - словом те, що прийнято називати материнською любов'ю, стає першим соціальним "дзеркалом" для Я-концепції дитини. Ш. Самюельс в зв'язку з цим пише: "Специфічна поведінка батьків значно менше важливо, ніж їх установка, яка виражає сердечність, сталість, підтримку і схвалення властивою (дитині) автономії".

8.3. Прикордонна структура особистості.

Прикордонна особистісна структура визначається як склався в патогенних сімейних умовах ригідний патерн (стиль) інтра- і интерпсихическая зв'язків, системоутворюючі радикали якого - психологічна недифференцированность і залежність, характеризують три взаємопов'язаних складових його структури: образ Я, стратегії саморегуляції і комунікації.

Слід зазначити, що стиль особистості розглядається в якості структурно-процесуальної характеристики рівня індивідуального особистісного розвитку, в основі якого лежить певний принцип організації афективно-когнітивних взаємодій. У найзагальнішому вигляді стиль може бути визначений як систематично організований, відносно стабільний на значних відрізках життя, індивідуально окреслений у кожної людини патерн взаємодії узагальнених і генералізованих стратегій конструювання суб'єктивно-упередженої картини світу і образу Я.

У нормі зріле інтегроване самосвідомість передбачає репрезентірованія Я як об'єкта відображення у всьому обсязі безпосередньо пережитих чуттєвих образів, об'єктивований в поняттях надіндівідуальних значень і "упереджених" особистісних смислів. Образ Я, існуючий в тривимірному просторі утворюють самосвідомості, має конкретно-чуттєвої вітальністю, жвавістю і "поліхромної", властивої його организмическому рівню; він вербалізує, усвідомлений, підконтрольний і комунікуючи завдяки своїй Означення, і він індивідуальний, упереджений як "мій" образ Я. При цьому зберігається принципова можливість "перекладу" змісту образу Я на будь-який рівень свідомості, його представимость мовою тілесності або значень, з більшою або меншою часткою суб'єктивної забарвленості.

Прикордонне розвиток особистості має на увазі поразку цілісної структури самосвідомості. Цілісна інтеграція утворюють самосвідомості при прикордонному розвитку руйнується, відносну самостійність починають набувати окремі його складові, які трансформуються або в автономні і конфронтуючі рівні функціонування, або в зчеплені і злиті, монолітні структури. Перший тип функціональних зв'язків породжує множинність, фрагментарність Я, співіснування в самосвідомості жорстко окреслених і некоммуніціруемих приватних і узагальнених образів Я, що обумовлюють, в силу сегментарного характеру внутрішньої структури самосвідомості, нестабільність цілісної системи в часі (мінливе, альтерірующее Я). Монолітна структура самосвідомості передбачає зчепленість, злитість (і тому бідність) відображаються якостей Я з їх афективної оцінкою, недостатній розвиток, спеціалізацію та автономізацію образів Я від різного роду интерферирующих афективних впливів, що служить джерелом підвищеної крихкості образу Я і самовідносини, їх сверхзавісімость від оцінок значимих інших, яка доходить до втрати особистої автономії та індивідуальності.

література:

1. Соколова Е. Т., В. В. Ніколаєва Особливості особистості при прикордонних

розладах і соматичних захворюваннях. - Москва, 1995. - 360 с.

Розділ 5. Принципи побудови ПАТОПСІХОЛОГІЧЕС-КОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ... ... 52 |  ВСТУП |  Розділ 1. Вступ В патопсихології |  Розділ 2. КАТЕГОРІЇ теоретичного АПАРАТУ патопсихології |  Розділ 3. ПОРУШЕННЯ ПСИХІЧНИХ ПРОЦЕСІВ |  Розділ 4. МЕТОДИ Патопсихологическое дослідження |  Розділ 5. Принципи побудови ПАТОПСІХОЛОГІЧЕС-КОГО ДОСЛІДЖЕННЯ |  ДОСЛІДЖЕННЯ |  Розділ 10. Предметні ВИДИ ЕКСПЕРТИЗ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати