Головна

Гештальттерапия синдромів стресових реакцій

  1.  II. МЕТОДИ (МЕТОДИКИ) Патопсихологическое дослідження МЕТОДИКИ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ УВАГИ І сенсомоторної реакції
  2.  АТФ як джерело енергії для біохімічних реакцій
  3.  Висновок хімічних формул і розрахунки за рівняннями реакцій
  4.  гештальттерапии
  5.  Диференціальна діагностика рухових синдромів
  6.  Завдання С1. Визначення реакцій опор твердого тіла

Замість того, щоб міркувати на тему психотерапії синдромів стресових реакцій, я викладу кілька припущень щодо людини, що лежать в основі роботи гештальттерапевт.

Прийнято думати, так як це респектабельно і науково, що людина в значній мірі або повністю визначається силами, що знаходяться поза його контролем: генетичними, силами середовища, соціальними силами і т.п. З цієї точки зору має сенс вивчити повторювані патерни поведінки і симптоми, виявляти їх зв'язку, формулювати гіпотези, прогнозувати перебіг хвороби, наказувати лікування тощо. Такого роду феномени можуть бути ізучаемо з великим ступенем точності.

З іншої точки зору людина в кінцевому рахунку є відповідальним, постійно вибирають, центром власного всесвіту, джерелом власного досвіду і творцем подій, які з ним відбуваються.

Немає способу показати правоту або неправоту кожної з цих точок зору - обидві мають свої аргументи. Вибір між ними здійснюється на естетичних або прагматичних засадах. Я віддаю перевагу другу - мені здається, що так життя цікавішим і значніше. Більш того, мені здається, що те ж саме відбувається з людьми, з якими я працюю: коли вони рухаються в цьому напрямку, їх життя стає краще.

Важливо відзначити при цьому, що ці точки зору важко поєднати. Зокрема, якщо людина намагається працювати з другої точки зору, інформація з першої точки зору може бути деструктивною для нього, і терапія, що проводиться з першої точки зору, може принести йому шкоду.

Якщо я приєднуюся до твердження, що у кого-то синдром, або що прогноз такий-то, я дію в напрямку перетворення цього прогнозу в більш реальний і певний і зменшую можливість людини самому все це перетворювати. Якщо людина виразно вибирає першу точку зору, розглядаючи себе, як пацієнта з хворобою, я звичайно прийму його вибір. Але поки він не зробив його, я не хочу робити нічого такого, що зменшить або послабить відповідальність, яку він готовий прийняти сам. Іншими словами, я буду працювати з ним весь час, як з відповідальним вибирають організмом, поки він не повідомить мені, що він вважає за краще бути реактивним, детермінованим.

Перефразовуючи вищесказане, буття пацієнта - це справа не станів тіла, а ставлення до них. Людина може мати безліч симптомів і залишатися вибирають людиною, рухається всупереч їм, що визнає свій вибір з приводу них і дає їм піти, коли він знаходить найкращі способи дії. Інша людина, з подібним же набором симптомів, може розглядати їх як нав'язані йому або що перейшли над ним і буде абсолютним пацієнтом.

Інша фундаментальна передумова гештальттерапевт в тому, що організм є дуже майстерним і адаптивним і завжди робить найкращий можливий для нього вибір в світі, як він його бачить. Будь-яке неприємне або деструктивна поведінка може розглядатися з цієї точки зору так, що не дивлячись на уявну деструктивність на ділі це поведінка якимось чином конструктивно.

З позиції свого его пацієнт може стверджувати, що симптом або поведінку неприємні і небажані, не є частиною його, але не дивлячись на це завжди має сенс розглянути його з точки зору, що воно в якомусь відношенні конструктивно. Парадокс полягає в тому, що коли людина виявляє і визнає, наскільки симптом насправді конструктивний, при цьому вивільняється енергія для зміни і прийняття людиною того, де і як він знаходиться. Одночасно стає можливим зміна і новий етап адаптації.

Гештальттерапевт приймає абсолютно серйозно часто говорилось, але рідко прийняте вислів, що лікувати можна тільки людини, а не симптом. Однак неможливо змінити один фрагмент життя, не зачіпаючи решти, інакше все життя пацієнта входить в конфлікт з ним.

Крім того передбачається, що історія виникнення симптому або поведінкового патерну представляє набагато менше інтересу, ніж питання, що утримує його. Функція, виконувана симптомом зараз в житті людини, точніше позитивна її частина - вигода, - ось що перш за все підлягає розгляду. Всі організми інстинктивно і ефективно йдуть від неприємних стимулів і ситуацій, за винятком двох випадків: якщо нинішній дискомфорт обіцяє більше задоволення в майбутньому, або якщо нинішній дискомфорт дає змогу уникнути більшої неприємності. Якщо людина зберігає небажану поведінку, ми знаємо, що в цьому є якась вигода, якесь видиме придбання, заради якого організм і зберігає цю поведінку.

Часто сам вибір не усвідомлюється, і завдання терапії - повернути вибір в свідомість, щоб людина могла вибрати, чи зберігати йому цей стереотип поведінки і пов'язану з ним вигоду, або відмовитися від того і іншого. Історія виникнення симптому часто використовується як спосіб тягнути час, відволікання, або як перекладання відповідальності на іншого, замість того, щоб прийняти її самому.




 ГЕШТАЛЬТ, ВЕДУЧИЙ До ПРОСВЕТЛЕHІЮ |  ВСТУП |  ЧАСТИНА I. ФОН |  Глава 1 |  Норберт |  Рядки з Фріца |  Фріц і я |  Учні та відкриття |  студенти |  ГЕШТАЛЬТ побіжного погляду |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати