На головну

Розділ 2. Субмодальності і досвід.

1.  A. Розділ біомеханіки, в якому досліджується рух крові по судинній системі.
  2.  C. Найменша відстань між подразниками, при якому останні сприймаються як роздільні.
  3.  I Розділ роботи «Розробка концепції
  4.  I. Організаційно-методичний розділ
  5.  I. Побудуйте міркування по одному з модусів розділової-категоричного умовиводу.
  6.  I. Психолингвистика як розділ науки про мову.
  7.  II. РОЗПОДІЛ ТРУДОМІСТКОСТІ ПО РОЗДІЛАХ, ТЕМАМИ ДИСЦИПЛІНИ І ВИДІВ НАВЧАЛЬНОЇ РОБОТИ

Сама по собі жодна з систем репрезентації не виробляє перцептуальних розрізнень на рівні цієї системи. Замість цього кожна система репрезентації ділить свою перцептуального організацію на менші (більш дискретні) одиниці розрізнення, кожна з яких відповідальна за кодування інформації в області певного виміру досвіду. Ці дискретні одиниці розрізнення і називаються субмодалиюстямі. Наприклад, субмодальности зору: колір, яскравість, форма, рух, структура. Аудіальні субмодальности: висота звуку, інтенсивність, місце розташування і тембр.

Якщо ви попросите кого-небудь описати його дискретний досвід, то, можливо, при цьому в першу чергу будуть використовуватися слова, які "стоять за" всім досвідом: він відчуває розлад, або бачить пару рук, або чує музику, або нюхає квітку. Але цей тип слів ідентифікує тільки "категорії" досвіду і має досить віддалене відношення до опису природи самих дослідів. Якщо ви попросите людини ідентифікувати точно, що він бачить, чує, відчуває, чує, то, ймовірно, вам буде пред'явлено опис досвіду в термінології субмодальностей.

Розглянемо наведені вище приклади з точки зору можливої ??специфікації і розрізнення субмодальностей.

Категорія досвіду  Досвід сам по собі  субмодальності
 Я відчуваю розлад.  Я відчуваю сильний тиск на очі, у мене стискається шлунок, я відчуваю лихоманку.  Кинестетические: сильний тиск, спазм температура.
 Я бачу пару рук.  Це щось грубувате, і червоне на вигляд, і вони потирають один одного.  Візуальні: щільність, колір, рух
 Я чую музику.  Це ніжне, але швидке, і там в основному високі ноти.  Аудіальні: інтенсивність, патерн, висота тону.
 Я почув квітка.  Він пахне сильно, він якийсь запашний.  Нюхові: концентрація, аромат.

Досвід виникає на рівні субмодальностей. Отже, якщо провести зміни на рівні субмодальностей, то зміниться також досвід.

схематично:

зір  кінестетика  слух  нюх
 ДОСВІД  колір  тиск  Висота  аромат
 репрезентація  яскравість  температура  тембр  пахощі
 ЗМІНА  насиченість  густина  інтенсивність  концентрація

До сих пір нами були з'ясовані два основних моменти, які полягали в тому, що: по-перше, досліди (а значить і проблеми) ізоморфно регенеруються з попередніх дослідів; і що, по-друге, цей досвід репрезентується на рівні субмодальностей. Обидва цих моменту можна просто і ясно продемонструвати таким чином:

Справжній досвід А "-" субмодальность А,

Досвід А "" - "субмодальность А,

Досвід А "" - "субмодальность А,

Досвід А ' "" - "субмодальность А,

Початковий досвід "-" субмодальность А.

Або, використовуючи наш приклад:

Я відчуваю розлад "-" спазм шлунка,

Моя дружина злиться, що я не знайшов роботу, "-" спазм шлунка,

Я думав про те, щоб кинути школу "-" спазм шлунка,

Я пішов в середині гри від нудьги "-" спазм шлунка,

Батько накричав на мене за двійку в школі,, "-" спазм шлунка.

Попросіть в черговий прихід вашого клієнта, який повідомляє вам, що для нього є важливою емоцією або поведінкою ( "я відчуваю розлад"), щоб він специфіковані цей досвід тим способом, який ми навели вище - і вам буде пред'явлений досвід в його складових частинах, то є через субмодальности. Потім візьміть з цього опису те, що виглядає найбільш значущим субмодальность розрізненням, і досягнувши інтенсифікації клієнтом цього досвіду будь-яким доступним йому способом, попросіть його дозволити цьому почуттю (або зображенні, або звуку, або запаху) відвести його до такого досвіду в минулому, коли він відчував (бачив, чув, почув) те ж саме. Кожен раз, у міру того, як він буде повідомляти вам про свій досвід, ведіть клієнта до попереднього. Коли ви подивіться на структуру кожного з дослідів в загальній результуючої серії, ви виявите, що всі вони ізоморфні.

Один з найбільш приголомшливих в моїй практиці прикладів здатності субмодальностей викликати минулі досліди подарувала мені одна 30-річна жінка на ім'я Лілі. Як учасник тренінгу, вона була ознайомлена з концепцією про перекривання однієї субмодальности інший. Вона дуже зацікавилася цим і вирішила перевірити всі на собі. В ході спогади її увага була привернута почуттям "тривоги", що означало для неї сильний тремор, приплив крові до обличчя, поява холодного поту і нездатність до створення внутрішніх образів (для високовізуальной Лілі це означало, що вона не може "ясно думати"). Лілі інтенсифікувала це почуття, а потім зробила до нього картинку. Образ, який вона побачила, був темний коридор з кількома темнуватими дверима, в кінці якого було видно освітлений поріг. Наблизившись до нього, вона побачила величезну кухню, де на стільці сиділа її мати, колисати молодшу сестру Лілі. Мати здалася Лілі дуже великий.

З цим спогадом на неї ринув потік інших, що нагадали їй, що з моменту народження молодшої сестри мати фактично більше її не карала.

Лілі була так вражена ясністю і подробицею виник образу, що замалювала його і показала матері, надзвичайно ту здивувавши, оскільки це було точним і детальним зображенням будинку, з якого вони поїхали, коли Лілі не було і двох років від роду.

Девід Гордон. |  Терапевтичні метафори. |  Пролог. |  Вступ. |  Розділ 1. Метафора, "Метафора". |  Розділ 2. Допомога людям за допомогою метафор. |  Трансдеріваціонний пошук. |  Формальна метафора. |  Ефективні метафори. |  Природні метафори. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати